LAATSTE NIEUWS L esttrein Lezing over oud-Sint Pancras Alkmaarse dichter-burgemeester overleed 200 jaar geleden Niéuws uit de Langedijker Dorpen euwediep rival" vierde m jubileum Gedichten van een vijftienjarige knaap Liefde tot literatuur oorzaak van huwelijk Woningbouwvereniging „Rochdale" DAW-ers in Nederlands Jeugdzevental? Volksuniversiteit Prijzenswaardig initiatief Dedorpshistorie door de heer Mekken beschreven Langendi|'l< Zuid-Scharwoude De Rijp Minister In 't Veld sprak Heer-Hugowaard Burgerlijke stand Groot-Schermer IJsclub Thialf vergaderde Frameggen 50 M. dichter bij zee Vanmiddag kans op aislepen Nog oeen rveuwe Vos naar „Enterprise" Belgische regering biedt ontslag aan Egmond aan Zee Burgerlijke stand Gestolen auto in Uitgeest achtergelaten »rste spoortrein reed ikende ijzeren paard het traject Alkmaar e in de geschiedenis oor deze feestelijke vooral in Schagen, Boven op de zand mensen vrolijk te rden dundoeken die n de binnenstad van nodigden deze eerste die de Hei- legde. WOENSDAG 9 JANUARI 1952. noordwaarts °erste diesel-elec- zoverre af van de dat in Schagen ;n genomen voor 'itigheid. Namens lotaris P. de Boer ans aan, die voor ■d bevestigd. Ge- e trein toen het gelegd in een be- zodat de achter- ;rd ingehaald en tijd in Den Hel- ratie van VVV's, dia met de helderse i-neemster) en de en Schagen, deze i voorbereid, sprak :leeig vol bewonctc- angrijke herstel- en lat de Nederlandse s bevrijding in nog d hebben verlicht, r, die door burge- Rehorst werd ge le secretaris van de indel, de heer D J. waliteit als voorzit- aarse VVV. Na op veronderstelling te ;n, dat de „Feeën- mber 1951 wellicht vervoerd, die de it haar staf had be- iseltrein had veran- ser Scheffel de in- 1 verwachten verbe- ïding van Den Hel- erland" in verband de middenstand. Nu eflijker treinen lo- isschien gemakkeiij- ir Alkmaar of Am- n bepaalde inkopen Scheffel adviseerde ag meer service en ortiment te bieden, publiek Den Helder aaide aan, dat men cces cursussen voor 1 heeft georgani- werd door burge- sloten. in de bloemen d de feestelijke her- het 25-jarig bestaan Bij het ontbreken relegenheid, was het jer VVokke omgeto- de feestzaal. De be- rweldigend. Behalve aren vele genodig den moesten met ïoegen nemen. De C. Kaaij, opende de rt de ijsclub is ont- scomité, dat aan de len de kermis werd ch de ijsclub „Om- vanke! ijk met de indanks vele moei- e vereniging thans voor een vereniging s. ander belangrijk feit 2. Kluft vierde zijn ils lid en penning- lub. Dat ook het erdienste op hoge t het feit, dat aan iding „de Gouden :reikt. Namens de Wokke de jubilaris n en ontving mevr. ik. Namens de i.is- c de heer Vierstra ide vereniging een ud aan. De heer tens de ijsclub „Sint !s blijk van vriend aren werd aangebo- d afgewisseld met en zang. De muziek de originele Volen- >1 was o.l. van da handen, terwijl de met zijn goochel- 'ers verbaasde. De woon geslaagd mag dankwoord van de liiaris gesloten. van de Omval met evermogen is het dat zij niet over beschikken. Een d aan zijn. de Omval <e Stand K., d.v. C. A. Jan- Neeltje, d.v. D. ngenberg. is Blokker, 78 jr., iff. DE PAN streeks vijf uur i brandmelding uit Sr bleek een pan zijn gevlogen. Het aewoners met zand Voogden zagen liefde mei lede ogen Vandaag is het tweehonderd jaar geleden, dat de Alkmaarse dichter jonk heer Jacob van Veen is overleden. Hoeveel liefde Van Veen ook voor de dichtkunst aan de dag legde, toch mag hjj niet tot de grote letterkundigen van de achttiende eeuw gerekend worden. Men zou van hem kunnen zeggen, dat hjj even was aangeraakt door „de vonk", doch dat deze niet sterk genoeg was om hem tot dichter in hart en nieren te maken. Hjj hield van het spelen met woorden, het voegen en bouwen van zinnen in het strakke keurslijf van sonnetten of kwatrijnen, maar „dichter" was Jacob van Veen toch niet. Zo heeft hjj het zelf ook beschouwd. Op verzoek van zijn vrienden heeft hij eens een bundel in het licht gegeven, die de nogal luchtige naam droeg van „Toon- neel en Mengel-poëzy". Nochtans kwam in het eerste deel van deze bundel een groot gedicht voor, dat „Kains broedermoord" geheten was. Ook vinden we daarin „Koning Davids harpgezangen", die zelfs nu nog wel kunnen ontroeren door him vroomheid en vreugde. gold reeds als een „halve bohemien", die verkwistend was en het niet zo nauw nam met de verplichtingen, die zijn afkomst hem oplegden. Men ver wachtte niet, dat Johanna een gunstige invloed op hem zouden uitoefenen en daarom werd de verhouding verboden. Jacob zette echter door en betrok met zijn Johanna een huisje in Buiksloot. In 1726 werd hij meester over de na. latenschap van zijn vader, die bij leven kapitein ter zee onder de Admirali teit van West-Friesland was. Na enige tijd in Amsterdam te heb ben gewoond, keerde hij naar Alk maar terug. Er was waarschijnlijk niet veel meer over van tie „halve bohe mien". Onder de invloed van zijn vrouw (alle sombere voorspellingen ten spijt) verloor hij de wilde haren en werd een rustig echtgenoot en vader. Johanna schonk hem zeven kin deren. Des zomers trok de familie naar Egmond-binnen, waar men dan ver bleef in de hofstede „Waterrijk". Gauw beloond. Er zijn verschillende dichtwerken van Jacob van Veen bewaard geble ven. Hij dichtte niet om roem, of be kendheid zelfs. Evenals „de School meester" achtte hij zich genoeg# be loond door een glimlach of een waar derend woord, wanneer hij in de hui selijke kring zijn verzen had voorge dragen. In 1747 verscheen er een bundel „Alkmaer en deszelfs geschiedenissen", waarin ook een gedicht van Jacob van Veen was geplaatst. Dan is er een drietal treurspelen en in het tweede deel van de „Toonneei en Mengel- poezy: „Virginia of de standvastige kuisheid". Het laatste .werk schreef hij „om te stichten of te vermaaken" in zijn vrije uren, na de drukke bezigheden, die zijn functie in het stadsbestuur hem oplegde. Hij heeft geen onsterfelijke roem verworven, deze Alkmaarse dichter- burgemeester, doch zijn persoon was toch zo bijzonder, dat we tweehon derd jaar na zijn dood hierin een reden vonden om hem te herdenken. Van Veen schreef al zijn gedichten en het zijn er vele in zijn „snipper uren". Hij heeft gedurende vele jaren openbare ambten in onze stad bekleed en uiteraard beschikte hij over slechts weinig vrije tijd. Zo was hij in de jaren 1746 en 1747 burgemeester van Alkmaar. Daarvoor is hij verschillende malen Schepen geweest en van 1739 tot 1745 bekleedde hij het ambt van Schout. Er was steeds een grote vrienden kring rond Van Veen en zijn vrouw Johanna van Levulde. Het echtpaar was vrolijk van aard. Jacobs vrouw voelde zich evenals haar map sterk tot de dichtkunst aangetrokken. In feite was het de wederzijdse liefde tot de litera tuur, die beiden tezamen had gebracht. Op vijftienjarige leftijd had Jacob een „Mintriomf" gedicht, op het huwelijk van Johan George van Auerswald en Ciara Maria van Oudensteyn. Johanna las dit gedicht en kwam zo onder de bekoring ervan, dat ze besloot te trach ten met Jacob in contact te komen. Halve bohemien. Jacobs voogden (op driejarige leef tijd overleed zijn moeder en twaalf jaar later zijn vader) zagen het op bloeien van de liefde tussen de twee jongelui, met leden ogen aan. Jacob Huurprijzen moeten verhoogd worden In de „Mededelingen" van de wo ningbouwvereniging „Rochdale" tref fen wij de volgende bijzonderheden aan: Het gaat goed met de bouw aan de Huygenstraat en Coornhertkade. De eerste huizen zijn bewoond en met het tweede blok aan de Huygenstraht zal het ook spoedig zo ver zijn. Anders staat het met de etagebouw aan de Coornhertkade. De oplevering daarvan zal nog wei even op zich laten wachten en het wordt zeker wel Maart en dan moeten de weersomstandig heden gunstig zijn. De in twee woningen door de „Kofa"-magazijnen aangebrachte wo ninginrichting is een succes geworden. Er kwam veel bezoek, en zowel over de woningen zelve als over de inrich ting daarvan, werd niets dan lof ge hoord. De wandversiering (schilder stukken en tekeningen) was van de schilder Henk Heertjes. Het ligt in de bedoeling om, als de woningen zover gereed zijn, ook in de etagewoningen een dergelijke tentoon stelling te houden. VERHOOGDE HUURPRIJZEN. Een minder prettige mededeling moest worden gedaan aan de toekom stige bewoners van de in aanbouw zijn de woningen, n.l., dat de toch al niet lage huurprijzen met 1.35 per week moesten worden verhoogd. De met dit bedrag verhoogde huren zullen nu zijn: Duplex boven ƒ6.35, duplex beneden 6.45, eengezinswoning 9.25, drie slaapkamers beneden 8.75, drie slaapkamers le etage ƒ8.55, drie slaapkamers 2e etage ƒ8.35, twee slaapkamers beneden 8.30, twee slaapkamers le etage ƒ8.10, twee slaapkamers 2e etage 7.90. De oorzaak daarvan is, dat de rente van de geleende gelden van 3 \'2 werd verhoogd tot 4%, terwijl voorts reke ning moet worden gehouden met de vaststelling van een correctiecijfer, door het Stijgen van de aanneemsom boven het bedrag van inschrijving. Dit laatste houdt weer verband met het duurder worden van diverse materia len. FEDERATIE NIEUWS Besloten werd om nieuwe plannen gereed te laten maken. De bestuur ders van de andere verenigingen gin gen er mede accoord, dat door Roch dale de volgende plannen zullen wji- den ingediend: le. Voor 56 woningen aan de Ber- gerweg achter de school van VG LO, bestaande uit woningen voor bejaarden, eengezins- en etage- woningen met twee woonlagen. 2e. Voor 34 woningen bij de Huygen straat en Coornhertkade, alles on der architectuur van Ir. C. Kees man zoals wij reeds in het kort meldden hiervoor gereed te maken. In de op 3 Januari 1952 gehouden ledenvergadering werd hiertoe mach tiging verleend, ook voor de grond aankoop. De bouw van 75 woningen is voor ƒ722.710.gegund aan de laagste in schrijver de heer Bakker. De planner en de financiering zijn goedgekeurd. Dierenbescherming In de omgeving van het Bergerhof zwerft sinds enige dagen een mooie herdershond, kentekenen: halsband om, reu. Adres: Inspecteur C. Verwer, Baan- straat 1, Alkmaar. Er bestaat een gerede kans, dat we binnen afzienbare tijd onze nationale driekleur in het water zullen zien ver dedigen door enkele jeugdige stadge noten. De veelbelovende DAW-ers van het eerste zevental H. de Jong en A. Blankvoort zijn namelijk aangewezen voor de jeugdpolotraining van het Nederlandse jeugdzevental. Van harte hopen wij, dat deze jeugdige DAW-ers een succesvolle sportloopbaan tegemoet gaan en dat zij vele malen met succes de Nederlandse driekelur mogen verde digen. De bekende DAW-er Ad Boxem ves tigde ook het afgelopen jaar de aan dacht van de Nederlandse sportwereld weer op zich door in 1951 de beste tijd op de 100 meter borstcrawl te maken n.l. in 58,9 sec. Tweede op deze afstand werd zijn rivaal Joris Tjebbes van HPC in 59 sec. en derde Gerrit Bijlsma van Haarlem in 59,4 sec. De Volksuniversiteit zet Maandag het 2e gedeelte van haar programma in met een cursus onder leiding van de heer H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum te Haarlem. De heer Baard zal op 4 achtereenvolgende Maandagavonden aan de hand van zeer fraaie lichtbeelden de cursisten een rondgang laten maken langs de schatten van het Rijksmuseum. Het bestuur van de V.U. deelt ons mede, dat steeds weer door vrijwel de meeste cursisten tot de uiterste datum wordt gewacht alvorens een cursu's- kaart te kopen, waardoor meer dan eens het doorgaan van een cursus aan een zijden draad hangt. Ook nu is dit weer het geval. Het zou het bestuur zeer spijten, wanneer een zo belangrijke kunstcur sus zou moeten worden afgevoerd we gens onvoldoende belangstelling. Vrijdagavond moet het bestuur een beslissing nemen. Gaarne voldoen wij daarom aan het dringende verzoek van het bestuur om ook van deze plaats belangstellenden aan te sporen zich van een cursus kaart te voorzien. Voor nadere bijzonderheden verwij zen wij naar elders in dit nummer. Fruitpaleis „Nieuw Wesf- land" won eersfe prijs De heer G. J. Besseling van het fruit paleis „Nieuw Westland" in het Fnid- sen heeft een prachtig resultaat behaald door in een nationale etalage-wedstrijd een eerste prijs te winnen. De wedstrijd was georganiseerd door Land- en Tuinbouwveilingen over het gehele land in de periode van 22 tot 28 December met di bedoeling om juist tijdens de feestdagen mooi verzorgde etalages te hebben. De heer Besseling heeft zich hierin waarlijk een meester getoond. Van de 300 deelnemers ont ving hij een eerste prijs van Land- en Tuinbouwveilingen en daarnaast een certificaat van bekwaamheid van de vakgroep. GEMEENTEPOLITIE Met ingang van 1 Januari j.l. is be noemd tot agent bij de Gemeente-poli- tie alhier de heer B. Groninger, tot dus verre gediend hebbende bij de brigade Leeuwarden der Kon. Marechaussee. De raad van St. Pancras heeft een prijzenswaardig initiatief genomen. On geveer een jaar geleden werd besloten een avond te organiseren, die gewijd zou zijn aan het verleden van het dorp. Na een intensieve voorbereiding werd Maandagavond voor een uitverkochte zaal in café Bouwstra een lezing met lichtbeelden gehouden. Burgemeester Kroonenburg was zeer tevreden over de grote opkomst en heette in het bij zonder de leden van de raad welkom. Tevens deelde hij mee, dat de gelegen heid bestaat in te tekenen op een be knopte kroniek over St. Pancras, die op verzoek van de raad was samenge steld door de heer A. Mekken, de be kende Alkmaarse genealoog. De heer Mekken vertelde iets over deze kroniek, die uiteraard slechts zou kunnen verschijnen indien voldoende aanvragen zouden binnenkomen. Het boekje bevat elf hoofdstukken: de naam, het verleden van Vronen, Vro nen in 1288, de verwoesting van Vronen in 1297, St. Pancras in de 14e, 15e en 16e eeuw, de droogmaking van het Vronermeer, St. Pancras in de 17e, 18e en 19e eeuw. Na de lezing van de heer Mekken wekte burgemeester Kroonen burg de aanwezigen op om in de pau ze in te tekenen op deze kroniek, waar van de prijs slechts f 1 zal bedragen. In samenwerking met de onderwijzer Bakker, die zich veel moeite heeft ge troost om foto's te verzamelen over het oude St. Pancras, vertoonde de burge meester lichtbeelden die, getuige de vele enthousiaste reacties in de zaal, zeer in de smaak vielen. Wat is St. Pancras in slechts 50 jaren veranderd! Er was omstreeks 1900 veel meer na tuurschoon dan nu. Vooral de licht beelden over verschillende dorpsbewo ners. die ongeveer veertig jaar gele den leefden, werden gewaardeerd. Na de pauze, waarin druk gebruik werd gemaakt van de gelegenheid tot intekenen op de kroniek, werden op nieuw lichtbeelden vertoond welke ach tereenvolgens een blik boden op de Twuiverweg, de Bovenweg en de Be- nedenweg, zoals deze omstreeks 1900 waren.. Tenslotte deelde de heer Bakker mee, dat weliswaar al 105 inschrijvingen wa ren geboekt, maar dat de kroniek slechts zou kunnen verschijnen indien minstens 300 aanvragen binnenkomen. Hij wekte deaanwezigen op daarvoor wijd en zijd reclame te maken. Ook zou hij graag oude foto's in bruikleen ont vangen om aan de verzameling toe te voegen. Met medewerking van de in woners hoopte hij te komen tot het maken van kleuren-opnamen van het dorp, zoals het nu is. Omdat vele belangstellenden bij ge brek aan plaatsruimte moesten worden teleurgesteld zal nog een voorstelling worden gegeven op Dinsdag 15 Januari. Het is verstandig zo spoedig mogelijk plaatsen tc bespreken. Inschrijvingen voor de kroniek kunnen worden gedaan bij de heer A. Mekken, Zocherstraat 17, Alkmaar of bü burgemeester Kroonen burg, St. Pancras. WATERGEVAAR IN HET GEESTMERAMBACHT Een zoon van de heer Witte ontdek te bij de pomp aan de Potjessloot in het Geestmerambacht, dat het water van de ringvaart langs de duiker heen liep, zodat er gevaar voor dijkbreuk bestond. Onmiddellijk werden maatre gelen genomen waardoor elk gevaar werd voorkomen. EREBURGER BENOEMD Maandag heeft burgemeester Schel haas de heer G. Dekker tot ereburger van Langedijk benoemd. De heer Dek ker, die zijn 91e verjaardag vierde, ontving de eremedaille in verguld zil ver voor zijn grote verdiensten. Op uitnodiging van de plaatselijke afdeling van de P.v.d.A. sprak Zater dagavond in hotel „De Eendracht", de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, mr. dr. J. in 't Veld. Toen de waarnemende voorzitter ,van de afdeling, de heer G. Eger, deze avond opende was de zaal maar matig bezet. Onder de ruim 50 aanwezigen merkten wij op burgemeester Dalen- berg en de wethouders Poel en Luder. Minister In 't Veld begon met te con stateren dat wij over het algemeen weinig belangstelling tonen voor de ernstige problemen die momenteel aan de orde zijn. Men maakt zich meer zorgen over de dingen van betrekke lijk onbelangrijke aard, zoals de wo ningbouw. inplaats dat men een bre dere kijk heeft op het grote wereld gebeuren. Hoe belangrijk en noodzake lijk het ook is dat er voldoende wo ningen zijn en komen, men verliest te dikwijls uit het oog, dat alles afhangt van de vraag: hoe voorkomen wij een nieuwe oorlog. Een spoedige oplossing van het wo ningvraagstuk is niet mogelijk, en. ge zien de vele andere problemen waar- m'ee men rekening heeft te houden, niet wenselijk. Uit het betoog van de bewindsman kwam duidelijk naar voren hoe nood zakelijk het nu. helaas, is dat wij een belangrijk offer brengen voor het op peil brengen van onze verdediging, om daardoor een derde wereldoorlog te voorkomen en verder te voldoen aan de eisen van sociale gerechtigheid en persoonlijke vrijheid, die wij nu een maal als mens stellen. Wij zullen en moeten, aldus de spre ker aan het slot van zijn leerzame rede. op de grondslag van een gezonde democratie alles in het werk stellen om te komen tot een betere wereld Een ieder moet mee veranwoording dragen en aan het eind van zijn leven kunnen zeegen: „Ik heb alles gedaan wat van mij verlangd werd". Een ieder moet de handen aan de ploeg slaan, zodat de wereld een betere toekomst tegemoet gaat. Na de pauze werd door verschillen den gebruik gemaakt van de geboden gelegenheid voor het stellen van vra gen. Burgemeester Dalenberg vroeg o.m. of er een mogelijkheid bestond om die gemeenten, die door omstandigheden niet in staat waren om een z.g. burger zin-lening te sluiten, in de gelegen heid te stellen een lening aan te gaan ter financiering van de woningbquw. De minister antwoordde dat hét mo menteel niet mogelijk is hieraan te vol doen. Wel meende hij, dat binnen af zienbare tijd de mogelijkheid voor het sluiten van leningen ruimer zal wor den. In dit verband gaf hij een bredere uiteenzetting van zijn voorste], aan gaande het sparen door verloofden. Een goed geslaagde wielersportavond Zondagavond bood de Alkmaarse Wie lersportvereniging „Alcmaria-Victrix" In samenwerking met de Hoornse Ren- en Tourclub een mooie sportavond aan. Na een enthousiast openingswoord door voorzitter Boschman en een stemmig stukje muziek begon men met de diverse wed strijden. De wedstrijden waren in twee maal vier series verdeeld. Gereden werd door drie man van de Alkmaarse Wieler sportvereniging tegen drie leden van de Hoornse Ren- en Tourclub, resp. over 500 meter, 1000 meter, 2000 meter en voor nieuwelingen over 500 meter. De uitslagen waren: Twee maal 500 meter: 1. W. Wagenaar, Hoorn 44 3/5 sec.; 2. P. Hofman, Alk maar 45 1/5 sec.; 3. W. Wouters, A 47 3/5 sec.; 4. J. de Wilde, A 48 3/5 sec.; 5. R v. Straten, H 51 sec.; 6. C. Jonker, H, 51 1/5 sec. Twee maal 1000 meter: 1. Th. Schil der, A 83 4/5 sec.; 2. J. Scholten, A 84 1/5 sec.; 3. V. v. Westen, H 86 3/5 sec.; 4. P. v. Berkum, A 88 sec.; 5. C. Verburg. H 91 3/5 sec.; 6. C. Felt, H 93 sec. Twee maal 2000 meter: 1. A. v. d. Ka mer, 2 2 min. 51 2ï5 sec.; 2. J. Ottenbros, A 2 min. 54 sec.; 3. G. Koch, 4 2 min. 59 2/5 sec.; 4. C. Broere, H 3 min. 6 2/5 se*.; 5. S. Appel, H 3 min. 13 3/5 sec.; 6. J. Laat, H 3 min. 14 1/5 sec. Nieuwelingen: twee maal 500 meter (onderlinge wedstrijden): 1. A. Roele 45 4/5 sec.; 2. Tesselaar 46 1/5 sec.; 3. J. Droog 46 4/5 sec.; 5. H. v. d. Sluis 48 2/5 sec.; 6. E. Slot 491/5 sec.; 7. J. Rave 52 2/5 sec.; 8. N. Verwer 53 sec. Beslisingswedstrijd tussen J. Drcfog en N. de Groot in beide ritten 471/5 sec. Na afloop werden de prijzen utgereikt door de voorzitter van Alcmaria-Victrix. Door hem werd hartelijk dank gebracht aan de Hoornse club, die hoewel velen niet waren opgewassen tegen de prestaties van de Alkmaarse club, toch zo sportief was geweest om partij te geven. Geboren Geertruida A., d. van P. Zuurbier en D. Vlaar. Petrus Th. M., van P. P. de Koning en E. M. Hijnen. Cornelis N. M., z. van C. A. Oudhuis en M. C. Does Dirk N. W., z. van D. N. W. Kuilenburg en G. Boonstra. Gode- liva M., d. van W. Oudhuis en M. C. Mosch. Johannes J. C., z. van C. Bes en A. Stet. Maria C., d. van A. J. van der Stoop en A. Kuzmina. Johannes M., z. van J. Beentjes en M. J. Stoop. Theodora L. M., d. van W. P van der Meer en M. H. P. Vollering. Petronella M., d. van S. J. van Wonderen en P. M. Scholten. Johannes C., z. van J. C. Wokke en J. C. van der Hurk. Ondertrouwd Cornelis J. Schou ten (won. te Bergen) en Sibertha M.2Kuil- boer. Getrouwd Cornelis Braak (won. tg Egmond-Binnen) en Geertruida Ursem. Ingekomen en vertrokken personen Ingekomen personen: J. M. A. Warger van Amsterdam naar Oostdijk 11. RK. C. A. Bruijns van Bergen (NH) naar Jan Glijnisweg 21, RK. G. de Wilde van Waddinxveen naar Kerkweg 6, NH. G. M. Pot van Alkmaar naar Lindenlaan 31, RK. H. Mulder van Weesp naar Westerweg 14, Ger. K. P. J. Franken van Egmond-Binnen naar Huijgendijk 25, RK. Vertrokken personen: G. Th. Dek ker van Middenweg 435 naar Alkmaar, RK. M. Vlaar van Middenweg 36 naar Groesbeek, RK. E. Buisman van Mid- c-.enweg 247 naar Hoorn, RK. M. P. van der Krogt van Middenweg 541 naar Delft, RK. N. J. Lont van Berkmeer- dijk 12 naar Hoogwoud, RK. M. de Kryger van Stationsweg 110 naar Alk maar, Ger. K. T. Hoekstra van Midden weg 126 naar Alkmaar, Geen. P. J. Beerepoot van Van Veenweg naar Wel lington N.Z., RK. J. M. A. Beerepoot van Van Veenweg naar Wellington N.Z., RK. J. M. J. Beerepoot van Van Veenweg naar Wellington N.Z., RK. G. Kroon van Van Veenweg 9 naar Alk maar, RK. M. A. Beers van Wester- weg 60 naar Langedijk, RK. P. Kalk- hoven, van Huijgendijk 25 naar Gendrin- gen, RK. In café C. v. Truijen kwam de ijsclub Thialf" ill vergadering bijeen. Voor zitter Jb. Kreb opende deze avond. De financiële bescheiden werden door de heren Pascha en Kuijn gecontroleerd en in orde bevonden. De vereniging bleek er goed voor te staan. Verscha lende wedstrijdprijzen zijn gekocht. Voor de districtswe.dstri.jden is Groot Schermer aangewezen de rondebaan- wedstrijd te organiseren, terwijl er door de vereniging zelf o.a. een knob belwedstrijd wordt uitgeschreven. De drie aftredende bestuursleden, de heren H. Kieft Jnz., D. Kieft Gz. en H. Schermer werden herkozen. Aan het einde van de vergadering richtte de heer C. Spaan zich met een korte toe spraak tot voorzitter Kreb, daar deze reeds gedurende 25 jaar een bestuurs functie bij „Tialf" vervult. Door de ijsbond is voor dit feest een eremedaille uitgereikt, welke de jubilaris door heer Spaan werd opgesteld. De heer Kreb was diep onder de indruk van deze hulde. Hij hoopte de medaille nog tal van jaren te mogen dragen en zijn beste krachten aan „Thialf" te mogen geven. Pols gebroken Zaterdag was de 6-jarige Nel Lake- man zo ongelukkig om bij het spelen, bij een vriendinnetje op de hooizolder, door een luik te vallen en haar pols te breken. Zij werd in het ziekenhuis ver bonden. TONEELSPEL IN STUDIE De plaatselijke toneelvereniging „Thiala" heeft in studie genomen het toneelspel in drie bedrijven „Van ander ras door A. D'Usseau en J. Gow, be werkt door A. v. d. Linden. De regie is in handen van mevr. Kluft-Kan. Me dio Maart hoopt „Thalia" hiermee voor het voetlicht te verschijnen. Urig 2comgeercD Vannacht na hoog water, het was omstreeks half vier, hebben de zee sleepboten, die de Frameggen van de Hondsbossehe Zeewering proberen vlot te trekken, na verwoede pogingen en tijdens onstuimig weer, de gestrande Noor 50 meter verder in zee kunnen trekken. Het schip kwam echter ongelukki gerwijs door de onstuimige zee met de boeg op de strekdam 12 terecht waar het bleef liggen. Toen was het tij zo laag geworden, dat de sleepboten de poging staakten maar de kans is groot, dat vanmiddag bij hoog water de langdurige sleperij met volledig succes bekroond zal wor den. Hedenmorgen om 9 uur, zes en half uur nadat de tros brak. was de „Tur moil" er nog niet in geslaagd de „Flying Enterprise" opnieuw op sleeptouw te nemen. De Belgische homogeen-katholieke regering-Pholien heeft hedenmorgen haar ontslag aangeboden. Geboren: Anne J., d. v. P. W. Fafiani en A. de Boer (wonende te A'dam); Wouter P. M., z. v. J. W. Sterk en L. J. M. Tromp; Marian, d.v. M. Rietmeijer en Kn. de Groot; Maria C. C. J., d. v. C. A. de Raadt en L. M. Liefting. Ondertrouwd: W. Stam en C. Stam; P. W. van Oort, te Rotterdam, en Joh. M. Gul; H. Zwaaij en M. Duinmeijer. Getrouwd: G. M. van Houts, te Zaan dam, en C. E. Keijsper; J. Visser en C. A. Verver; G. Dekker en M. A. Wol- ters; J. Zwart en A. de Geus; H. Schong en M. J. Termaat; A. Gilles van Maanen, te Sydney in Australië, en J. Stam. Overleden: E. Schol, 91 jaar, wed. v. Andr. Stam (overleden te Castricum); P. Dekker, 75 jaar, echtg. v. M. de Graaff; F. J. Klein, 79 jaar, gesch. echtg. van P. Aerts. VAN TRAP GEVALLEN De chauffeur P. uit Beverwijk, van wasserij De Lely, had het ongeluk in het koloniehuis Kerdijk met een mand wasgoed van de trap te vallen. Hij kwam daarbij zo ongelukkig terecht, dat hij per ziekenauto naar het zieken- hdis vervoerd moest worden. Dieven hadden geen benzine meer Vorige week werd te Uitgeest in de omgeving van de provinciale weg een grijze personenauto aangetroffen met het kenteken ND 68-98. Nadat het voertuig daar een etmaal onbeheerd had gestaan, kwam dit de Rijkspolitie een weinig verdacht voor en werd de wagen achter de gemeenteauto ge- sieept naar het gemeenteterrein. Tij dens het afgelopen weekeinde kwam een telexbricht door, waarin opsporing werd verzocht van een personenauto, waarvan het signalement wonderwel overeenkwam met de aangetroffen auto. Direct werd de Recherche te Haarlem bericht hiervan gezonden, alwaar de auto bleek te zijn gestolen. De eige naar was spoedig ter plaatse en kon zijn wagen, na goedvinden van de Recherche, in ontvangst nemen. Naar alle waarschijnlijkheid moeten de daders gezocht worden te Haarlem. Door benzinegebrek gedwongen heb ben zij de wagen laten staan en per trein hun reis voortgezet. Bij nader onderzoek bleek, dat, tengevolge van het laten drooglopen van de motor, deze dusdanig beschadigd is geworden dat reparatie uitgesloten moet worden ge acht, hetgeen voor de eigenaar een flinke schadepost zal betekenen. MARKTBERICHTEN NOORDERMARKTBOND, 8 Jan. 1952 11.000 kg uien 37.6038.80, grove uien 35.60; 700 kg andijvie II 22, an dijvie B 18, 47.000 kg rode kool 9.20— 15,40, 2700 kg gele kool 9.30—9.70, 4800 kg groene kool 9—12.70, 1100 kg succes kool 6.30—7, 125.000 kg witte kool 6.40 —10.60. LANGEDIJKER GROENTENCENTBALE, 9 Jan. 24.000 kg rode kool 7—15,-30; 8000 kg gele kool 6,50—7,20; 11.000 kg groene kool 7,50—11,80; 110.000 kg witte kool 6—10,80; 11.000 kg uien 38,10—39,50 en grove 35,90—37,90; 4000 kg bieten A 18,20—20,40; 1500 kg witlof 20—24; 750 kg andijvie 11—19; 500 kg spruiten 15—20. WARMENHUIZEN. 8 Jan. 78.100 kg rode kool 8.50—15,60; 2200 kg gele kool 6,508,50; 7g.400 kg witte kool 79,10; 4200 kg uien 36,60—38,20 en grove 34— 34.20; 1900 kg peen 16—18,10. MEDEMBLIK, 8 Januari 1952. Rode kool 7.50—13.80. Gele lmol 6—8.10. Groene kool 7.50—10.20. Witte kool 6— 6.20. Peen II 19.70. Peen III 17.20. Ronde biet I 17.20—18.20. Ronde biet II 13.80. Ronde biet Modjo 7.20. Lange biet I 16.20. Lange biet II 10.10, 4.20. Lange biet III 36.6038.20. Uien gewoon 35.50 36.60Uien grof 34.5035. Drielingen 25.Uien afw. 18—22.50. Uien stek 3—15. Boerenkool 2.50—6.50. Witlof I 32. Wit lof II 27. Witlof III 14. Bloemkool I B 27—33. IIB 20—22. I C 15—18. II C 5—7. OPPERDOES, 8 Januari 1952. Groene kool 6.50. Gele kool 6.50—8.20 Rode kool 12.60—13.80. Deense kool 6.20—8. PURMERENDER MARKT PURMEREND 8 Januari 1952. El- was een aardig aanbod van vette koeien, maar de handel was goed. Vooral de prima beesten werden heel vlug verkocht, en met verhoogde prij zen. Ook op de gelde markt was het vrij levendig, de prijzen waren vrij hoog. Maar de verse melkkoeien kon den maar kalm verkocht worden. Ook het jonge vee was slecht gevraagd. In de nuchtere kalveren ging het in de vroegte echter heel goed. Zij brachten hoge prijzen op. Later op de dag, toen het aanbod nog al aanhield, werd het minder vlug en zakten de prijzen wel iets. De vette kalveren, waarvan maar een klein aanbod was, werden vlug en voor hoge prijzen verhandeld. Op de schapenmarkt was een kalme gang, maar de prijzen bleven zowel van de vette schapen als de lammeren goed prijshoudend. Ook de bokken en geiten werden vlug verhandeld. Bij de vette varkens was het aanbod te groot. De inzet van enkele van 2.16 zakte al snel. De gemiddelde prijs was 2.08 tot 2.10, maar zakte later op de dag nog loger. De vette zeugen kwamen onder de f 2. terecht. Met de biggen was het ook niet te vlot, waardoor de prijzen dan ook niet hoger waren. Op de paarden markt was het een kalme gang. De pluimveemarkt gaf ook maar een kal me handel te zien. PURMEREND, 8 Jan. Aangevoerd 585 runderen waaronder 259 vette koeien 2.15—3.10, per kg, vlug; 66 melk en kalfkoeien 680-1050 per stuk, kalm; 192 gelde koeien 550750, goed; 32 pin ken 425540, kalm; 17 graskalveren 210—325, kalm; 19 stieren 585—1250, goed; 6 vette kalveren 220305, vlug; 324 nuchtere kalveren 40105, goed; 688 vette schapen en lammeren 95 16 en 80132.50, goed; 29 bokken en geiten 1060, vlug; 211 vette varkens 1.90—2.16 per kg, stug; 941 schrammen, zware biggen, lichte biggen 4090, 38 —75 en 3036, stug, 3 fokzeugen, geen notering; 48 paarden 580—875, kalm. Totaal 2835 dieren. PLUIMVEEMARKT 1500 oude kippen en hanen, rode en witte 2.252.50 per kg; 400 oude kip pen en hanen, blauwe 2.40—2.60; 1600 jonge hanen, blauwe 2—2 50; 950 een den 1.502.50 per stuk; 600 konijnen 1.509.50; 4000 kipeieren 1415 per 100 stuks.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 3