Hulpeloze „Flying Enterprise" drijft in de richting van de Franse kust Storm verhindert nieuwe sleeptros te bevestigen VS moeten militaire productie verdubbelen VAN HOUTTE GETIPT ALS DE NIEUWE BELGISCHE PREMIER Gebruik van Britse luchtbases slechts na wederzijds accoord VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Egypte dreigt Brits!Qne Britse VOOrsteilen Om bezit te bevriezen i. i -i i Explosies te Saigon Donderdag 10 Jan. 1952 J49e Jaargang No. 8 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Carlsen wil slapen, slapen, slapen Mr. Susanto zou H.C. in Nederland worden F Versterking van de vrije wereld Strijd in Korea gaat door BIDAULT ~OP ZOEK NAAR MINISTERS defensie Amerikaans vrachtschip op Pacific in nood ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen Ie hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.48 Kapitein Carlsen ziet de dood in de ogen Indien Engeland sterling' OliegeSChll Op te lOSSetl Complot ontdekt om raffinaderij op te blazen betalingen vermindert UET ligt in de schoot der goden verborgen of de „Flying Enterprise" het zal halen of niet". Dit verklaarde een Britse scheepvaartdeskundige, die een nauwkeurige studie maakt van de bergingswerkzaamheden van het onfortuin lijke echip, dat vannacht, nadat gisteren de sleeptros met de .Turmoil" was ge broken, als speelbal van wind en golven in de richting van de Franse kust dreef. Hoge zeeën storten zich over de „Flying Enterprise", die een slagzij maakt van ongeveer tachtig graden. En reeds worden nieuwe stormen gemeld. De toestand aan boord is thans van dien aard, dat de volledig uitgeputte, doch nog niet ge broken, kapitein Carlsen en zijn metgezel, stuurman Dancy van de „Turmoil", r.iet meer aan dek durven komen. In een dekhut pogen zij, in dekens gehuld, luin doorweekte kleren bij een kaars te drogen. Lichamelijk mag Carlsen zwaar geleden hebben, geestelijk is hij nog onvervaard. Niettegenstaande zijn netelige positie zond hij vannacht een opgewekte boodschap uit, waarin hij zijn vreugde uitte te horen, dat de gehele wereld zijn pogingen om zijn schip in veilige haven te brengen, volgt. De twee mannen hadden juist een boodschap van de moeder lan Dancy ontvangen, waarin gezegd werd: „Houdt vol en zet Je tanden op elkaar". nE snelheid van de wegdrijvende „Flying Enterprise" was gistermid dag zo groot, dat het de „Turmoil" zwaar viel het schip bij te houden. De bovenste dekhutten aan bakboordzijde werden overspoeld. Gistermiddag is gedurende enkele ogenblikken een sleepkabel op de „Fly ing Enterprise" geweest, doch de twee eenzame zeelieden waren zo uitgeput, dat de kabel weggleed, vóór zij deze konden vastmaken. Carlsen deelde per radio aan de „Wil lard Keith" mee, dat hij vier scheer mesjes nodig zou hebben om zijn baard af te scheren. Verder verlangde hij naar een hete douche en wilde hij „weken lang" slapen, wanneer zijn schip de haven zou hebben bereikt. Volgens de „Willard Keith" was het onmogelijk een sleepkabel over te bren gen. zolang het huidige stormweer voortduurde. Er zouden minstens vier of vijf mannen aan boord van de „Fly ing Enterprise" nodig zijn om onder de huidige omstandigheden een lijn aan boord te krijgen en vast te maken. Voor het invallen van de duisternis waren aan boord van de „Willard Keith" plannen besproken om de twee mannen in geval van nood van de „Enterprise" te halen. Carlsen en Dancy hebben opdracht gekregen om, zodra zij merken, dat de „Enterprise" gaat zinken, vuurpijlen af te schieten. Het weer werd vannacht steeds slech ter. De storm nam met het kwartier in sterkte toe. Van twee punten ver trokken vannacht reddingsvaartuigen naar de Flying Enterprise: van Pen zance een vaartuig voor het aflossen van vuurtorenwachters voorzien van sloep en wippertoestel, van Kaap Li zard een reddingboot; dit voor het ge val dat Carlsen en Dancy het schip zouden moeten verlaten. Zij zullen in de buurt blijven totdat de sleep Fal mouth heeft bereikt. Dit drijft thans langzaam in Oostelijke richting af. Het gekraakte en kreupele vracht schip drijft nu hulpeloos In Ooste lijke richting het Kanaal in. Volgens officiële Egyptische bronnen bestaat de mogelijkheid, dat de Egyp tische regering Brits bezit en aandelen j in Egypte zal bevriezen, wanneer En geland mocht besluiten, de betalingen van de sterlingsaldi, die Egypte In Lon den heeft, te Verminderen. Deze plannen van de Egyptische re gering vinden hun oorzaak in berichten uit Londen, waarin wordt gemeld, dat het bedrag, dat dit jaar uit de sterling saldi voor Egypte zal worden vrijgege ven, mogelijk tot vijf millioen sterling zal worden verminderd. Gisteren is op de weg naar Ismailia „de terreurlaan", een Brits militair convooi in een hinderlaag gelopen. Een Engelse officier en een soldaat werden gedood en een aantal soldaten werd ge wond. Versterkingen zijn naar de plaats van het incident gezonden. TE Teheran zijn gisteren drie verschil lende voorstellen onthuld, die door Engeland gedaan werden om het olie- geschil met Perzie tot een oplossing te brengen. Engeland zou bereid zijn het geschil te regelen op basis van een van de volgende voorstellen: Het is mogelijk, dat de huidige gou verneur van de kleine Sunda-eilanden, mr. Susanto Tirtoprodjo benoemd zal worden tot Hoge Commissaris voor In donesië in Nederland. hun zwemvesten aan te doen en van de achtersteven in het water te sprin gen. Het dichtstbijzijnde esc artevaar tuig zal hen dan bij het licht van de sterke schijnwerpers van de „Willard Keith" pogen op te pikken. De sleepboot „Turmoil" verleent zijn diensten op basis van het beginsel „geen berging, geen betaling", een ge bruikelijke overeenkomst bij de sleep- vaart. Dit betekent, dat de sleepboot maatschappij geen geld ontvangt, als de „Turmoil" er niet in slaagt de „Flying Enterprise" weer op sleeptouw te nemen of indien het Amerikaanse vrachtschip zou zinken. Admiraal Robert Carney, opperbe velhebber der Noord-Atlantische strijdkrachten in het gebied van Zuid- Europa, heeft kapitein Carlsen de vol gende boodschap doen toekomen: „Uw moed evenaart de grote verrichtingen in de geschiedenis en zal er toe bij dragen, onze tijdgenoten aan te zetten tot het evenaren of overtreffen van de grote daden onzer voorouders". IN een radiogesprek tussen de „Tur moil", de „Willard Keith" en de „Enterprise" is gisteravond voorgesteld, dat Carlsen bij het aanbreken van de dag moest trachten één van de ankers te vieren. De „Turmoil" en de „Wil lard Keith" zouden dan pogen de an kerketting op te vissen en te gebrui ken als sleepkabel. Een andere moge lijkheid is, dat men de sleepkabel vast maakt aan het achterschip, dat thans hoger ligt en beter toegankelijk is dan de boeg, waar de tros eerst was vast gemaakt. Koning houdt ontslag van Pholien in beraad RET Beligsche kabinet-Pholien, dat gisteren ten offer viel aan de con troverse tussen de rechter- en de lin ker vleugel van de C.V.P. over de te gemoetkoming in de stijgende kosten van levensonderhoud, is zeventien maanden in functie geweest en heeft Pholien legde na terugkeer van zijn bezoek aan de Koning een ver klaring af voor de pers. daarmede een na-oorlogs record geves tigd. De 21-jarige Koning Boudewijn heeft het ontslag van Pholien nog in beraad gehouden. Gisteren voerde de jonge vorst besprekingen met Frans van Cauwelaert, voorzitter van de Ka mer van Volksvertegenwoordigers en met Paul Struye, voorzitter van de senaat. Brussel verkeert men nog volko men in het duister over wie Pho- liens taak zal overnemen. Hoewel de namen van de indertijd „verbannen" oud-ministers Eyskens en Duvieusart herhaaldelijk worden genoemd, zouden deze er niets voor voelen de erfenis van Pholien in een nieuwe homogeen- katholieke regering over te nemen. In sommige kringen is men van oordeel, dat de huidige minister van financiën Jean van Houtte een goede kans maakt om tot premier te worden benoemd. In ieder geval zal de opvolger van de afgetreden minister-president het ver trouwen moeten genieten van de con servatieve vleugel van de C.V.P en van de machtige katholieke vakver enigingen Truman in zijn boodschap aan het congres: DRESIDENT Truman heeft gisteren In zjjn jaarlijkse „State of the Union"- boodschap aan het Amerikaanse congres een programma ontvouwd voor het versterken van de niet-communistische wereld tegen mogelijke aggressie door voortgezette militaire en economische hulp en door het opvoeren van de Ameri kaanse oorlogsproductie en de sterkte van de Amerikaanse strijdkrachten. Op liet gebied van buitenlandse politiek stelde de president het volgende voor: Voortzetting van de militaire en economische hulp aan West-Europa en aan Amerika's vrienden in andere delen van de wereld; hulp en aanmoediging bij het streven naar een sterk en verenigd Europa; meer gelden voor technische hulp aan minder ontwikkelde gebieden; uitbreiding van het werk van „De stem van Amerika" door „boodschappen van hoop en waarheid" naar de mensen achter het IJzeren Gordijn te zenden. Y'OLGENS de president was Amerika vast besloten de communisten in Korea te blijven bevechten, totdat er een wapenstilstand l&n worden ge sloten. Bovendien hernieuwde Truman de uitnodiging van het westen aan de Sowjetunie om het plan tot verminde ring van en toezicht op alle wapens te aanvaarden onder instelling van een doeltreffend inspectiesysteem. De president was van oordeel, dat, terwijl de Sowjetunie haar gewapende macht steeds meer vergrootte, de defensievoorbereiding in de V.S. nog verre van volledig was. Wat de bin nenlandse politiek aanging, stelde de president dan ook onder meer voor, de militaire productie in het volgende jaar te verdubbelen. Hjj sprak echter de hoop uit, dat Amerika in 1954 over genoeg uitrusting zou beschikken, zo dat dan de productie van de meeste militaire goederen aanzienlijk zou kun nen worden verminderd. Eind 1952 zou de wereld echter al In een toestand van veel grotere veiligheid kunnen verkeren. De gebeurtenissen van het afgelopen jaar hadden, aldus Truman, getoond, dat Amerika op de goede weg naar de vrede was. Morele sterkte was op deze weg ongetwijfeld de belangrijkste en meest noodzakelijke kracht. Tot degenen, die denken, dat Ame rika de strijd voor de vrede kalmer moet voeren, zei de president, dat de dreiging van een wereldoorlog nog steeds wezenlijk is en dat Amerika zijn bondgenoten evenzeer nodig had als andersom. Tezamen droegen zij een grote verantwoordelijkheid voor het redden van de morele en geestelijke waarden van onze beschaving. Perzie krijgt een lening van de We reldbank tegen onderpand van de in stallaties te Abadan en zijn inkomsten uit olie of uit andere bronnen en be taalt de Anglo Iranian schadevergoe ding voor het overnemen van installa ties en raffinaderij en voor annulering, van de olieconcessie, die nog 41 jaar had moeten lopen. In dat geval zouden Engeland en de oliemaatschappij all» aanspraken op Perzische olie opgeven. 2. Een overeenkomst op lange termijn tussen Engeland en Perzie voor de ver koop van ongeveer 25 millioen ton olie per jaar. In dat geval zou de Anglo Iranian Perzie ontslaan van de ver. pliehting tot het betalen van schade vergoeding. 3. Het aangaan van een deelgenoot schap door Engeland en Perzie voor de exploitatie van olie, waarbij de winsten gelijk verdeeld zouden worden. Ook in dit geval zou Perzie geen schadever goeding behoeven te betalen. De Perzische regering heeft besloten in de provincie Khoezistan de verkie zingen uit te stellen, daar volgens de politie te Abadan een complot is ont dekt om de raffinaderij op te blazen en ongeregeldbeden uit te lokken. De voormalige rooms-katholieke pre mier Georges Bidault heeft een infor matieve opdracht tot de vorming van een Franse regering aanvaard en zal president Auriol vandaag mededelen, of hij een definitieve opdracht zal aan vaarden. Gisteravond begon Bidault, die lid is van de M.R.P., besprekingen met partijleiders. Eerder op de dag hadden achtereen volgens de socialist Pineau en de Gaul list Soustelle soortgelijke uitnodigingen van de hand gewezen. Nieuwe aanvallen in de Tonkin-delta Op de twee voornaamste parkeerter reinen te Saigon zijn gisteren plastic- bommen tot ontploffing gebracht. De bommen waren verborgen in auto's met valse nummerborden. Twee perse nen zijn om het leven gekomen en der tig gewond. Twee verzetslieden zijn gegrepen. De communistische radio had omgeroepen, dat deze dag twee jaar geleden braken op 9 Januari studen tenrelletjes uit niet onopgemerkt voorbij zou gaan. De premier van Viethnam, Tan Van Huu, heeft een beroep op communis tisch China gedaan, om de hulp aan de opstandelingen stop te zetten, opdat een conferentie een eind zou kunnen ma ken aan de koude oorlog in het Verre Oosten. Onderwijl zijn troepen van de Vietminh aan het Westelijke uiteinde van de Tonkindelta, vlak bij de Chi nese grens, tot de aanval overgegaan. TN HET VREDIGE Atlanta, het Ame rikaanse stadje, waar steeds won derlijke dingen gebeuren, neeft men dezer dagen een nieuwe burgemeester gekregen. Hij werd zoals te doen ge bruikelijk onder feestmarsen en redevoeringen ingehaald. En het slot KcPii B&AteJk, IHItlHIIIIHIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIKIIIIIIIIINHIIWIItlllijlKiHllilllllltiHllillllliUIHHIlillililülHIHtllimill ken heeft. In Londen was een kater bij vergissing in een bakkersoven gekro pen en heeft zolang tussen de h 'kpan- nen gezeten, dat hij het bakproces drie maal kon volgen. Toen pas ontdekte Stalins doodsoorzaak, want zegt het ene men het beest. Na zijn urenlange ge- blad, dat hij aan een hartverlemming is vangenschap, was het er deerlijk aan van de plechtigheid vormde dan de overleden, een ander spreekt koen en toe, doch het wezen, dat uit de oven toespraak van de nieuwe burgervader vastberaden over een abces in de her- kwam waggelen, was met twee weken himself. De man had een aardige rede aens, terwijl we zelfs hoorden (niet weer geheel hersteld. De enige herin- in elkaar gezet, met geweldige hoogte- lazen), dat hij vermoord is. katten nering aan zijn oven-tijd is het feit, dat punten, die op het papier (waarvan hij zijn taaie dieren en dat weet iedereen, het dier geen brood meer kan zien. het voorlas) onderstreept waren. Bij die iets met deze lieve dieren te ma- Een meneer in Berlijn vond in een zulke strepen zette de man zijn stem uit en liet een Wijs Woord donderen. De slotzin van zijn rede was (volgens het papier): „Atlanta hoog!" Edoch, het lot speelde een wreed spel met de bur gervader, die zich waarschijnlijk vóór zijn intocht met een klein borreltje wat enthousiast had gemaakt. Immers, juist toen hij het woord „Atlanta" uit de keel had, draaide zijn maag om en. braakte hij. Theodoor hoort nu van allerlei kanten verklaren, dat Stalin overleden is en dat het driemanschap (wier hoofden laatst op deze front pagina waren afgebeeld) zijn opvolgers zijn. Allerlei bladen brengen het doods bericht, hoewel men steeds nog dik met vraagtekens werkt, Theodoor zou nu het voorstel willen doen, dat men een commissie benoemt tot vaststelling van Voor dir. gevr. ministers v.g.g.v., b.b.h.h. brood een portemonnaie met duizend Mark inhoud. Het was een eerlijke meneer en derhalve gaf hij deze vondst bij de politie aan. Een en ander leidde tot de ontmaskering van een oneerlijke bakkersbediende, die een (gestolen) portemonnaie zolang onder de glibbe rige substantie in de deegmachine had gestopt. Door een toeval kon hij het ding niet meer terugvinden, hoe hij ook zocht. Ten slotte een wetenschappe lijk pruimpje voor de lange avonden: de geleerden hebben bewezen, dat er absoluut geen verschil bestaat tussen het Moed van een blanke, een Chinees, een neger of een jood. Waarmee alle rassentheorieën met de vuilnisop haaldienst kunnen worden meegegeven, 't Is te hopen, dat we dat doen, vrien den. Truman en Churchill spraken af Overeenstemming over politiek in Midden-Oosten Steun aan de Europese Blijkens een officieel communiqué over de Brits-Amerikaanse besprekin gen, zijn Truman en Churchill over een gekomen, dat de V.S. in tijd van nood slechts gebruik zullen maken van de hun in Groot-Brittannië toegekende luchtbases, op basis van een gemeen schappelijke Brits-Amerikaanse beslis ing. De president en de premier achten het noodzakelijk, dat zo spoedig moge lijk een geallieerd opperbevel voor het Midden-Oosten wordt ingesteld. Wat betreft Egypte zijn zij van mening, dat het dit land door Gr. Brittannie, Frank rijk, de Verenigde Staten en Turkije gedane aanbod de beste vooruitzichten biedt voor een vermindering van de bestaande spanning. Beide staatslieden hopen, dat het initiatief van de Inter nationale Bank voor Wederopbouw en Ontwikkeling zal leiden tot het vinden van een voor alle betrokkenen aan vaardbare oplossing van het Perzische oliegeschil. Voorts wordt in het communiqué ge zegd dat beide landen „de door de Ver enigde Naties in Korea genomen maat regelen tegen aggressie ten volle zullen blijven steunen, totdat vrede en veilig heid zijn hersteld. De vraagstukken van het opperbevel in het Noordelijke gedeelte van de Atlantische Oceaan en van de stan daardisatie der Britse en Amerikaanse wapens zijn nog in bespreking. De Britse en de Amerikaanse rege ringen zullen de pogingen, om tot een gemeenschappelijke Europese verdedi ging te komen, ten volle blijven steu nen. Het Amerikaanse vrachtschip „Penn sylvania" met 46 man aan boord, heeft van het Noorden van de Stille Oceaan een S.O.S.-sein uitgezonden. Het schip, dat op weg is naar Japan, meldde dat het een scheur heeft in een van zijn flanken, dat de stuurinrichting onklaar is geraakt en water de machinekamer en een ruim binnenstroomt. De dekla ding raakt los door stortzeeën en de boeg ligt laag in het water. De be manning is in de sloepen gegaan. tUeeJi^eA/efU Verwachting tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt mét nu en dan enige regen. Matige tot krachtige Zuidwestelijke wind. Zachter, vooral des nachts. Vrijdag: Zon op 8.44, onder 16.51; Maan op 15.45, onder 8.51.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1