Castricum,forensendorp met één industrie VERVOLG STADSNIEUWS Biljarttournooi van het district Damclub D.D.D. kampioen eerste klas Hensbroek Egmond aan Zee INGEZONDEN STUKKEN St. Pancras L.T.B. is voor verkaveling vanZ-Geestmerambacht Heer-Hugowaard Weekoverzicht van de Langedijker veilingen De 96 woningen kunnen gebouwd worden Uitgeest Scheepvaartberichten DONDERDAG 10 JANUARI 1952. i .GERONDE VAN ALKMAAR" Goed spel van Wessels, Ligthart en Kramer Dit biljarttournooi, dat door het district Alkmaar van de N.B.B. is georganiseerd tussen zes van de sterkste spelers van het district, is gisteravond bij de tweede ronde opnieuw een succes gebleken. Ditmaal was de organisatie in handen van Z.E.K.Z.? en werd er dus gespeeld in café P. te Bos aan de Zaadmarkt. De belangstelling was groot en met veel interesse hebben de toeschouwers de drie partijen gevolgd. Er wordt gespeeld in de spelvorm cadre 38-2 zonder vrij middenvak. Een zeer las tige spelsoort. De deelnemers waren ook nu weer: J. Feeke (325), G. Wessels (175), A. v. Lingen (150), P. Ligthart (140) en Kramer en J. Burger (125). De getal len achter de namen geven aan hoeveel car. zij moeten maken.) De «#F*te partij WesselsVan Lingen was al heel bijzonder. Na twintig beurten had Wessels er 70, maar in de 21e beurt maakte hij de ontbrekende 98. Daarmee was de partij uit en kreeg hij dus geen kans op een serie van 100. Van Lienen gaf zeer goed partij, maar die laatste 98 \'an zijn tegenpartij waren hem te mach tig. Hij kwam op 116. In de tweede partij FeekeLigthart bleef de eerste wat onder de' verwach tingen, terwijl Ligthart een zeer interes- Hoog oven scha akiournooi Ook zes Alkmaarders naar Beverwijk Zaterdagmiddag wordt voor de veer tiende maal het Hoogoven Schaaktour- nooi geopend. Er is dit jaar veel belang stelling uit het buitenland, zodat het tournooi zeer interessant belooft te wor den. Ook uit Alkmaar neemt een zestal spelers en speelsters deel. In de voorronde om het Dameskam pioenschap van Nederland spelen mee mevr. H. Vels-Stroet en mej. C. Bouman, Gestart wordt in een groep van tien, waarvan de hoogst uitkomende vier in de Bondswedstrijden te Maastricht met de Nederlandse kampioene, Fenny Heemskerk, om de hoogste titel zullen strijden. In de tien-kampen spelen mee de he ren J. Veis en H. M. Pranger. Eerst genoemde voorspellen wij een goed re sultaat, doch het zal voor de heer Pran ger moeilijk zijn puntjes te vergaren in dit sterk bezette tournooi. In de zes-kampen treffen we aan de heren A. G. Schaaps en ir. G. F. Cool. Het zal ook daar een harde strijd wor den, daar spelers als Bommel uit Den Haag en Fernhout. kampioen van West- Java, van de partij zijn. HOV-concert te Alkmaar De pianist Henk Lagendaal, die mee zal werken aan het 3e concert, dat de H.O.V. deze winter in 't Gulden Vlies te Alkmaar zal geven, werd op 10 Maart 1920 te Rotterdam geboren. Van 1925—1938 studeerde hij piano aan de Toonkunst Muziekschool te Rotterdam, waarna hij werd ingeschreven aan de Ned. Economische Hogeschool te R'dam. In 1943 deed hij staatsexamen economie, waarna verder studeren on mogelijk was in verband met de oor logsomstandigheden. Na de oorlog vatte de talentvolle pianist zijn mu ziekstudie weer op en studeerde van 1949 af bij Paul Niessing. In 1947 trad hij enige malen op, o.a. met het Rot- terd. Philharm. Orkest o.l.v. Eduard Flipse, in het seizoen 1950-.51 verschei dene malen voor de radio. In 1949 be haalde Henk Lagendaal het diploma van het jaarlijkse Internationale con cours te Genève, terwijl hem in Juni 1951 de Kunstprijs van het Vrije Volk werd toegekend. Dit concert vindt op Donderdag 17 Januari o.l.v. Marinus Adam plaats, waarbij het volgende programma zal worden uitgevoerd: de Ouverture Carnaval Romain" van Berlioz, het Pianoconcert van Tschaikowsky, met Henk Lagendaal als solist en ten'slotte de Vierde Symphonie van de Belgi sche componist Jef van Hoof. sant en vast spel speelde en dan ook de 140 vol maakte, toen Feeke op 195 stond en dus 130 car. achter bleef. Met genoe gen heeft men het steeds beter wordende spel van Ligthart gevolgd. Van J. Feeke zal men zeker nog wel sterker spel zien. Kramer en Burger ontliepen elkaar in de derde partij niet veel. Zij moesten beide 125 car. maken en Burger verloor met 6 car. verschil. Hierbij mag de uitstekende serie van 71 van Kramer zeker genoemd worden. Deze partij was ten volle de be langstelling waard. De gedetailleerde uitslagen waren: Wessels (175) v. Lingen (150) P. Ligthart (140) J. Feeke (325) Kramer (125) J. Burger (125) Met belangstelling zien de biljartlief hebbers uit naar de volgende ronde, waar in de zes deelnemers weer in andere op stelling tegen elkaar uitkomen. 175 21 98 8.33 116 21 33 5.52 140 15 25 9.33 195 15 41 13.00 125 13 71 9.61 119 13 26 9.15 INWONERTAL VERMINDERD Op 1 Jan. 1951 bedroeg het aantal in woners van Hensbroek: 593 mannen, 544 vrouwen, totaal 1.137 inwoners. In 1951 zijn geboren 17 m., 23 vr., to taal 40; ingekomen 5 m., 13 vr., totaal 18; alzo geboren en ingekomen 22 m., 36 vr., totaal 58; overleden: 5 m., 0 vr., totaal 5; vertrokken: 30 m., 32 vr., totaal 62. Alzo totaal overleden en vertrokken: 35 m., 32 vr., totaal 67. Het aantal mannelijke personen ver minderde met 13, terwijl dat van de vrouwelijke personen met 4 verminderde, of een totale vermindering van mannen en vrouwen met 9. Op 1 Jan. 1052 bestond de bevolking uit 580 m., 548 vr., totaal 1.128 personen. BURGERLIJKE STAND Geboren Nico S., z. van K. Aaij en A. M. Grootes. Matthijs J., z. van J. Commandeur en A. C. Doodeman. Geertruida M., d. van C. P. Klaver en M. Commandeur. Overleden levenloos aangegeven kind van G. Blokdijk en H. Schrama. OPENING UITGESTELD In verband met het ziekteverlof van burgemeester Niele, is de officiële in gebruikneming van de riolering en de gashouder, die op 8 Januari zou plaats hebben, uitgesteld tot de volgende maand. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie) Het gaat om de mens Beleefd verzoek ik een plaatsje voor het onderstaande in uw blad, als re actie op uw artikel: „Wedloop om Machtsoverwicht", d.d. 31 December. f In genoemd artikel staan n.l. een paar dingen waarvan ik meen dat er argumenten zijn, welke er juist tegen pleiten, zo b.v. dat de wereld beheerst wordt door de tegenstelling: U.S.A. U.S.S.R. Welnu, geachte heer hoofdredacteur, naar 't mij wil voorkomen beheerst niet deze tegenstelling de (politieke) we reld, maar de tegenstelling tussen enerzijds: produceren voor de winst als hoofdmotief en anderzijds: produ ceren voor de gemeenschap (en dien tengevolge voor elk individu), of zo u wilt maar minder juist, de tegenstel ling tussen Kapitaal en Arbeid. De kern van de zaak is niet of een land in staat zou zijn een ander de hersens in te 'slaan, maar of men een oplossing weet op te brengen voor de in de huidige maatschappij bestaande tegenstelling tussen Kapitaal en Ar beid. Het ligt toch voor de hand dat Vrede zich beter leent voor redelijke oplossingen dan Oorlog! De herbewapening zou volgens u waard zijn volledig gesteund te wor den. En waarom dan wel? Uw ant woord in het slot van uw artikel: „om dat-we-er-nu-eenmaal-mee-begonnen- zijn", is bepaald aannemelijk voor mensen die wèl kunnen lezen, maar de kunst van het denken verloren hebben. Vervolgens meent u: de hulpbronnen van de Sowjet-Unie moeten het afleg gen tegen die van het „Westen" en (vooral) de Amerikaanse (militaire) productie is tot verbijsterende presta ties in staat. Verder: de kapitalen hierin gesto ken, zullen eens hun baten moeten af werpen, hetzij na „vrijwillige confe rentie", hetzij na „gedwongen praten". En naar uw mening, geachte heer hoofdredacteur, zou dit „zakelijk" zijn. Maar het lijkt mij een zakelijkheid met een bijzonder korte neus. Het zou inderdaad zakelijkheid zijn indien ook de mensen tot machines w»ren ver worden. Maar dit is niet zo. Waarom niet? Laat een ieder dit op zijne wijze zeggen. Overheersend zijn niet de verbijste rende prestaties van de Amerikaanse oorlogsproductie, maar overheersend zijn de ménsen. De mensen welke de oorlogsmachines moeten bedienen. Maar bovenal de overtuiging moeten hebben waarvóór te vechten en wat te verde digen, zonder welke een soldaat een avonturen-soldaat is, d.w.z. zo lang hij nog de ogenschijnlijk sterkere is. Als dit dwaas gepraat zou zijn, wat is dan het motief welke de mensen in de guerrilla-strijd drijft in plaats van zich te verkopen aan hun onder drukkers? Doorslaggevend is niet meer dat er „zaken" gedaan moeten worden, maar doorslaggevend is dat de vroegere en huidige koloniale en halfkoloniale vol keren, dat zij die 4/5 deel der wereld bevolking uitmaken, kunnen beschik ken over slechts 1/3 deel der wereld productie; dat zij dit gaan beseffen, zich van hun grotere macht bewust worden, het „Westen" van zich weg duwen en ophouden reserves van dit Westen te zijn. Het blijkt iedere week weer, dat zij die in een oorlog of in 't dreigen met oorlog hun laatste heil zien, met el kaar in de knoop raken en ondanks het gemeenschappelijke, eensgezinde doel, alreeds bij de voorbereiding er van verstrikt raken. En dit kan ook niet anders. In deze voorbereiding streven alle oorlogssto kers in de eerste plaats hun directe, particuliere, materiele belangen na, terwijl de strijd voor de vrede juist moeiten of offers vergt. Dit zijn geen schone principes, slo gan of idealisme, dit zijn werkelijkhe den, zakelijke dingen. Het zou zelf moord zijn, indien onderschatting van deze krachten er toe zou leiden dat de daad bij het woord gevoegd werd en getracht werd inmiddels „gedwongen praten" gedaan te krijgen wat middels chantage-poiitiek niet meer mogelijk is. De wereld wordt te modern om nog ruimte te bieden aan een 1000/o wereld oorlog, maar zij die niettemin menen dat er niets in de wereld verandert(d) (is) en „oorlog" nog als een normaal verschijnsel van het mensdom zien, zij zullen vast en zeker door deze boeme rang-opvatting zelf ten onder gaan. Maar een kat die in het nauw zit, maakt rare sprongen en daarom kan men nooit van te voren bepalen hoe ver de ramp zich zal ontwikkelen, al vorens ze töt staan gebracht wordt. Mijnheer de Redacteur, ik zou nog wel twee kolom behoeven om te pre ciseren dat de krachten van de vrede onoverwinnnelijk zijn. En uit uw toe stemming zou blijken dat uw opvat ting inderdaad zo sterk is als u meent, dat u het aandurft het in uw eigen blad te latgn bestrijden. A. Torenvlied. Naschrift: De democratie is zó sterk, dat zij het zich veroorloven kan twee kolom kostbare dagbladruimte af te staan aan een communist, die zijn me ning wil verkondigen. En daaruit blijkt, dat het juist óns om de méns gaat, de vrije mens. Laat de heer To renvlied zich eens afvragen of het denkbaar is, dat een tegenstander van het Kremlin in een Russisch dagblad twee kolom ruimte zou krijgen.... Als hij zich eens even verdiepte in de vraag, waarom dat volstrekt ondenk baar is, dan zou hij tegelijk (in een helder ogenblik) iets gaan begrijpen van de verschillen tussen Oost en West. Verschillen die véél en véél be langrijker zijn dan die tussen kapitaal en arbeid. Want het gaat om de mens: zal hij vrij zijn en beschermd door rechten of wordt hij staatsslaaf en overgeleverd aan een geheime staats politie, wier simpelste middelen de portatie en concentratiekamp zijn? - (Red.) Beslissingswedstrijd met 13—7 gewonnen In de clubcompetitie eerste klas, afd. Zaanstreek, was het eerste tiental van het Alkmaarse D.D.D. gelijk bovenaan geëin digd met Zaandam 2. De beslissingswed strijd, Dinsdagavond te Wormerveer ge speeld, leverde de Alkmaarders een ruime 137 overwinning en het kampioenschap op. Te zijner tijd zal D.D.D. meespelen om het kampioenschap eerste klasse van N.- Holland tegen O.D.V. I (kampioen van Amsterdam), B.D.C. I (kampioen van Ken- nemerland) en de kampioen van N.-H. Noorderkwartier (nog niet bekend). De hoogstaankomende in die competitie speelt een promotie-wedstrijd tegen D.S.T.O. I, de hekkesluiter van de hoofdklasse. Reeds bij het begin van de wedstrijd tegen Zaandam II waren de Alkmaarders gehandicapt doordat de speler van bord 3 om nog onbekende redenen verstek liet gaan, wat reeds twee verliespunten bete kende. L. Ra venstij n (bord 2) bracht de partijen echter al spoedig op gelijke voet door zijn tegenstander de dupe te laten worden van een listige damzet. M. J. Langras Jr. (10) bereikte een overmachts eindspel en won. M. Oud (4) daarentegen gaf op nadat zijn tegenpartij een dam- doorbraak had geforceerd. Uit geen der op dat moment aan de gang zijnde partijen kon worden opgemaakt, hoe de wedstrijd zou eindigen. Booy (9) leek echter even later op de overwinning af te stevenen door dam te halen, maar door een blun der verloor hij deze weer en moest ten slotte genoegen nemen met remise. De Jong (bord 1) bezorgde D.D.D. weer een voorsprong. Hij bereikte een stelling waar in hij zijn tegenstander dwong te kiezen tussen tempo-dood en een dodelijke dam zet. Het laatste werd verkozen en De Jong won de partij. Schuit (8), die goed nota had genomen van de stand op de borden, maakte bekwaam remise, evenals Riebeek (7), die hiertoe slechts kwam na een moeizaam eindspel. Woonijk (6) zorgde voor de twee punten, die D.D.D. het kam pioenschap opleverden. Ook Verver (5) v/on tenslotte, nadat van weerszijden een remise-aanbod was afgeslagen. De gedetailleerde uitslagen luidden (DDD I—Zaandam II): H. de Jong—W. Rot 20; L. Ra venstij nB Vissers 20; niet opgek.J. Gaarenstroom 02; M. OudJ. Berkien 02; L. VerverF. v. d. Made 20; G. Woonijk—K. Eldersen 20; N. Riebeek—J. Kuyper 1—1; J. Schuit— A. Kalkman 1—1: P. Booy—B. Brink- kemper 11; M. J. Langras Jr.—J. Bot- terweg 20. De eindstand Aan de clubcompetitie eerste klas afd. Zaanstreek namen deel twee tientallen van D.D.D., verder Zaandam II, D.K.Z. I (Koog-Zaandijk), Heiloo I, Edam I en Wormerveer II. De eindstand werd: D.D.D. I 7 6 0 1 12 92—48 Zaandam II 7 5 0 2 10 80—60 D.K.Z. I 6 3 1 2 7 57—63 Heiloo I 6 2 1 3 5 61—59 Edam I 6 2 1 3 5 5664 Wormerveer II 6 2 0 4 4 6357 D.D.D. II 6 0 1 5 1 35—85 In de tweede klasse afd. Zaanstreek werd Onder Ons I (Westzaan) kampioen. Hier was de eindstand: Onder Ons I 8 6 1 1 13 10258 Zaandam III 8 5 1 2 11 8971 D.K.Z. II 8 2 4 2 8 79—81 Heiloo II 8 1 2 5 4 63—97 Edam II 8 0 2 6 2 61—99 DE STRIJD OM DE MOOISTE ETALAGE Er wonen in Alkmaar verscheidene fruithandelaren, die een voortreffelijke etalage kunnen maken. Won de heer Besseling in het Fnidsen een eerste prijs en een certificaat in de nationale etalagewedstrijd van Land- en Tuin bouwveilingen, zijn collega Jan van der Pol, In de Banaan, Laat 174, heeft hem geen duimbreed toegegeven. Ook hij heeft gedurende de feestdagen den volke een etalage getoond, welke door de bevoegde beoordelaars een eerste prijs en een certificaat van vakbe kwaamheid waardig werd gekeurd. Dinsdagavond hield de L.T.B. haar jaarvergadering in café Hes. Voorzit ter Bijpost heette in het bijzonder de heer Duif, voorzitter van het Geest- merambacht, welkom. De voorzitter deelde mede, dat het uitzonderings gebied voor vroege aardappelen is uit gebreid met de Vronermeer tot de Hoornscheweg mits de aardappelen ge rooid zijn vóór 30 Juli. Uit het jaarverslag van de penning, meester bleek, dat er door de leden aan de L.G.C. een omzet was behaald van 259.435, hetgeen pl.m. 37.000 hoger was dan in 1950. Het batig saldo over 1951 was 296.88 en het totaal aan contanten in kas bedraagt thans ƒ924.67. De aftredende bestuursleden, de he ren J. Tames en J. Blom werden her kozen. De heer Duif kwam met een plan naar voren tot verkaveling van een oppervlakte van 135 ha, welke niet in het grote plan is gelegen. Het plan omvat het gebied ten Zuiden van de Staaisloot tussen de Vroonermeer en de Mare, daar de sloten in die gebieden zich in een uitzonderlijk slechte staat bevinden en waardoor het land geheel wordt verwaarloosd. Van verschillen de percelen wordt niet meer dan 50% van het normale kwantum geoogst. De heer Duif stelde voor twee sloten van Noord en Zuid te laten graven. De vergadering was het over de noodzaak van ruilverkaveling geheel eens. De heer Blom zag gaarne op de be schrijvingsbrief van de L.G.C. ge plaatst. dat er op iedere bank in de veiling een knop komt voor het op houden der producten, hetgeen een grote verbetering zou brengen. De heer Oud vroeg contróle op het transport van kool. De U.C.B.-contróle voor de tuinders is zeer scherp en door deze heren wordt de kool beschadigd. De voorzitter meende, dat beide ge vallen bij het marktbestuur thuis ho ren. Als dit niet zo is zullen de kwes ties op de beschrijvingsbrief worden geplaatst. In zijn dankwoord zeide de voorzit ter te hopen, dat de band tussen tuin bouw en C.B.T.B. verstevigd mocht worden door de afvaardiging van be stuursleden op de jaarvergadering. Het lag alles op straat Gevonden: muntbiljet van f 2,50, mondharmonica (merk „Hohner"), blauw groen-rood geblokte shawl, dameskous (.nylon), donkerblauwe herenshawl, zil verbon van f 1,bankbiljet van f 10, en wit wollen kinderwantje. Verloren grijze wollen shawl, 1 paar bruine glacé herenhandschoenen, stormlantaarn, kemelharen pantoffel met lederen zool mt 43, lederen padvinders- riem, wit-blauw kinderwantje en steek- wagentje. Sinds enige weken bevindt zich bij de postcommandant der rijkspolitie alhier een rode autoped op luchtbanden. Door een inwoner der gemeente Sint Pancras werd dezer dagen een bankbiljet van f 100,verloren. Wie is de eerlijke vinder van dit bankbiljet? Inlichtingen omtrent vorenstaande goe deren zijn te verkrijgen bij de postcom mandant der rijkspolitie te Sint Pancras, Bovenweg no. 97, Tel. K 2267521. WAARSCHUWING Geregeld wordt in deze omgeving was goed van de drooglijnen gestolen De rijkspolitie waarschuwt dringend, bij het invallen van de duisternis geen wasgoed buiten te laten hangen, iets wat in deze gemeente nogal eens het geval Is. Goede partij van Hugogirls In een zeer goede wedstrijd is het de handbalsters van Heerhugowaard ge lukt de tegenstandsters, de Blauwe rei gers te slaan. De Hugowaarders hadden meer uithoudingsvermogen dan de Hoogkarspelaren. Vóór rust werd dat uitgedrukt in twee goede doelpunten, na de rust werd er nog één aan toe gevoegd. Wat de Blauwe Reigers ook probeerden, het mocht hun niet geluk ken een tegenpunt. te maken. Met nog drie wedstrijden voor de boeg kan er nu in deze afdeling nog van alles ge beuren. Hugo Boys versloeg Vios In een spannende wedstrijd is het Hugo Boys gelukt koploper Vios te Warmenhuizen te verslaan. Op papier gelijkwaardige tegenstanders was het in werkelijkheid zo, dat Hugo Boys aanzienlijk sterker was. De voorhoede speelde uitstekend en was technisch superieur. De Vios achterhoede moest alle zeilen bij de mast zetten om on heilen te voorkomen. De rust ging met 31 in, waarin o.m. twee uitstekende doelpunten te zien waren van links buiten Kager. Daarna probeerde Vios een gelijk spel uit het vuur te slepen. Alles trok ten aanval. Zelfs de backs gingen naar voren, maar succes bleef uit. Uit een van de uitvallen bracht Doodeman de stand op 41. De over winning was volkomen verdiend en Hugo Boys is er weer een der serieuze kampioenscandidaten door geworden. NIEUWE KOSTER In de plaats van de heer Van Langen is tot koster van de parochiekerk van 't Heilig Hart met ingan'g van 1 Januari benoemd de heer F. Wijnker IN STUDIE GENOMEN Naar wij vernemen heeft het R.K. jeugdtoneel alhier in studie genomen het Vlaams toneelstuk van Jac. Bal lings, „Bij heernonkeieen spel van een lach en een traan. Gezien het suc ces, dat deze vereniging bij haar vorige optreden met „O bella Donna Lucia" heeft gehad, twijfelen we er niet aan of er staan ons in Februari weer mooie avonden te wachten. Zuivelfabriek groeide uit tot groot bedrijf Belangrijke uitbreiding kwam tot stand Hoewel Castricum zich vóór de oorlog tot een flinke forensengemeente uit breidde, leerde men na de oorlog ook in deze gemeente de woningnood kennen, doordat de woningbouw geheel stil stond en tevens een 400-tal huizen werd afgebroken. Maar er is hard gewerkt. Moeilijkheden van bouwvergunningen en bouwvolumes enz. werden overwon nen en de Vitesse-buurt met de hofjes en de Poelvenstraat met haar duplex- woningen kwamen tot stand. Bovendien verrees een aantal tuinders- en particuliere woningen. Nog is de be hoefte aan woonruimte groot, maar men gaat door met bouwen, nu op de z.g. Klaverweide en langs de Torenstraat. Binnen enkele jaren zal Castricum ook een Prinsessenbuurt met heel wat wo ningen rijk zijn. En al zal het nog wei even duren voor de Amsterdamse kan toor- of zakenman weer vrij een huisje in Castricum kan uitzoeken, langzaam maar zeker zal Castricum zich als fo rensenplaats en wooncentrum uitbrei den. Gecombineerd met het prachtige duinterrein als vacantieoord en het mooie strand, vormt Castricum 's zo mers een middelpunt voor vaeantie- gangers. De pogingen van destijds om Castricum ook in het industrieplan te betrekken zullen nu wel voor goed uit geschakeld zijn. Eén industrie bleef. Heel goed kunnen de ouderen zich nog herinneren, hoe tiidens wereld oorlog 1914'18 op Noord-Bakkum een fabriekcomplex verrees de z.g. Droog- fahriek waar men verschillende groen ten ging drogen. Voor de jeugd was het een sensatie toen de grote machine met ketel op noodrails van het station Cas tricum naar N. Bakkum werd vervoerd. Maar sinds jaren zijn deze fabrieks gebouwen en omliggende landen een rustig bloemistenbedrijf en Castricum is geen fabriekscentrum maar een fo rensen- en badplaats geworden. Eén fabriek echter trotseert alle tijden en dat is de zuivelfabriek „De Holland" N.V., al kan men deze fabriek beschou wen als behorende bij het agrarisch ge deelte van onze gemeente. Juist de snelle ontwikkeling van Castricum is de oorzaak dat de directie van „de Hol land" zich genoodzaakt zag tot een be langrijke uitbreiding, om vooral in de zomermaanden, als onze gemeente teza men met de bewoners van het tenten kamp zo ongeveer 16.000 inwoners telt, voldoende canaciteit te hebben voor de zuivelvoorziening. Omvangrijke uitbreiding Begonnen werd met de melk-ont- vangstafdeling te verbouwen tot een gebouw van 12 m. hoog, bestemd voor een tweetal melktanks elk van 6000 1. waardoor de ontvangcapaeiteit, samen met de bestaande tanks, 33000 1. is ge worden. In het bovengedeelte van deze afdeling is een watertank aangebracht met een inhoud van 20.000 1. Op bet terrein, grenzende aan de Mr. Ludwig- straat, is nu een moderne kaasmakerij, waarin per dag plm. 400500 kazen ge produceerd kunnen worden. Men vindt er o.a. 2 kaasbakken met elk een in houd van plm. 4500 1., een steriliseer- kast voor kaaskoppen, 20 Engelse per sen, een centrifuge en pasteuriseerin- richting. Het hoofdgebouw, waar voor heen de melkinrichting, kaas- en boter- makerij waren, is na de verbouwing in gericht als melkinrichting en boterms- kerij. Een nieuwe gevel voltooit het complex. De melkinrichting is uitgerust De exporths-rrdel bleef belangrijke hoeveelheden witte kool aankopen voor de Verenigde Staten. Tot nu toe zijn ongeveer 300 wagons daarheen Verladen. De prijzen konden iets ver beteren. Gisteren werd voor het eerst meer dan 10 cent betaald. Ook Duits land en Oostenrijk kochten witte kool. De handel in rode kool verbeterde. Noord-Scharwoude boekte topnoterin- gen boven 17 cent per kg. Duitsland was de grootste afnemer. Gele kool blijft slecht gaan. Groene kool werd vooral te Broek op Langendijk nog ruim aangevoerd. De prijzen schom melen tussen 9 en 13 cent. De vraag naar uien voor export blijft aanhouden. Ook naar bieten be stond in het buitenlfend, vooral Zwe den en Engeland, veel vraag, waardoor de prijs verbeterde tot tegen 20 cent. Andijvie wordt nog steeds op het veld geoogst, doch de kwaliteit is slecht. Voor goed schoongemaakte andijvTe werd tot 22 eert betaald. Het slechtste goed draaide door. BEURS MIDDENMEER De handel in vlas was stil, evenals de handel in pootaardappelen binnen land. Consumptieaardappelen binnen land noteerden 913, voor export 911. Withooi 120130, rode klaverhooi 115 125 .lucernehooi 125130, haverstro 60 —64, gerstestro 6770, tarwestro 7072, groene erwtenstro 78—80, andere erw tenstro 5570. Voederbieten met hoog gehalte 2729. Voedersuikerbieten 33— 35, suikerbieten 40. IngekuiM bieten blad 25. Voeraardappelen 4.505. Gra nen: tarwe 2324.25, gerst 36—39,50, haver 28—30, rogge 3235.50, duiven- bonen 5060, capucijners 51—57, groe ne erwten 48—58, karwij 7075, blauw' maanzaad 106115. met de modernste machines en appara ten. Naast het grote kwantum con- sumptiemelk worden hier de flessen melk gesteriliseerd en gepasteuriseerd. Een vol-automatische spoelmachine maakt hier 2000 flessen per uur schoon die daarna de automatische vul- en sluitmachines passeren. Ook de boter- makerij getuigt van de moderne eisen die gesteld worden. Het laboratorium» achter het kantoor waakt ten slotte ovt* het gehele bedrijf. Daar worden dage lijks monsters melk op vetgehalte en deugdelijkheid onderzocht alsmede monsters van kaas en boter. Alles te samen een modern bedrijf waar Castricum trots op mag zijn. Deze week is uit Den Haag de bouw vergunning voor de bouw van de 96 woningen in de z.g. Oranjebuurt afge komen. Zoals men weet, gebeurt deze bouw op initiatief van de aannemer J. Bies- terbos, alhier, waarbij uitgegaan is van de opzet, dat de heer Biesterbos de woningen verkoopt, doch dat daarvan de helft vrij betrokken kan worden en dat de gemeente voor de andere helft de bewoners aanwijst. Het terrein voor deze nieuwe buurt is de afgelopen zomer bouwrijp ge maakt en thans heeft men een aanvang met de bouw gemaakt. Het worden, blokken van zeven woningen met rui me voor- en achtertuinen. Iedere wo ning krijgt, behoudens de normale kas ten, trap, hal enz. beneden een voor- en achterkamer en een keuken en bo ven drie slaapkamers met een douche cel. De huizen krijgen van buiten een vriendelijk aanzien met een landelijk karakter Het plan beslaat ongeveer vijf straten, die de namen der prinses sen krijgen. Do bestaande Wilhelmina- straat wordt doorgetrokken. De aanleg van deze wegen met riolering enz. wordt uitgevoerd door de firma J. Die naar te Santpoort. DIPHTERIE In de gemeente Uitgeest is één geval van diphterie geconstateerd. MARKTBERICHTEN ALKMAAR, 9 Jan. 1951. Witlof 10—29, rode kool 7—13, Savoyekool 6.50 —7.50, groene kool 7.50—10.50, spruit- kool 12—32, boerenkool 7.50—13.50, an dijvie 1441, bieten 617, winterpeen 6.50—18, waspeen 1529, uien 6—33, prei 819, soepgroenten 3.506, Bram- iey Seedling 1622, Goudreinette 19— 43, Present van Engeland 3438, knol raap 614, St. Remy 36, Winterjan 21—38. NOORDERMARKTBOND, 10 Jan. 25.000 kg uien 37—38.90, grove 35,20—36,30, drielingen 34—35 en nep 28; 500 kg peen B 21,60; 1600 kg andijvie IX 2635; 100.000 kg rode kool 8,80—16,30; 5200 kg gele kool 7,60—9,80; 15.000 kg groene kool 711,60; 4400 kg Succes witte kool 6,307,10; 195.000 kg Deense witte kool 6—11,50. WARMENHUIZEN, 10 Jan. 56.100 kg rode kool 8.40—15,80; 1700 kg gele kooi 7—7,90; 50.200 kg witte kool 6—10,50; 8000 kg uien 39,30—40,70 en grove 34— 35,30. WOGNUM, 9 Jan. Witlof A 2331, B 1827, C 1423, stek 813, aanvoer 13.500 kg; spruitkool 12.25, aanv. 2650 kg; uien middel 37.10—38.60, gr. 33— 36.30, driel. 32.60—35.10, nep 21—29.10, afw. 8—27.60, aanv. 25.000 kg; breek- peen B 17.70—18.70, C 17.40—17.60, afw. 5.30, aanv. 2200 kg; knolbiet A 17,78 —19.70, B 15,20—15,90, C 10.60—10.80, modjo 11.5014.10, aanv. 5000 kg; rode kool 7.40—15.30, gele kool 7.50—10.30, groene kool 7.20—8.90, boerenkool 8—11, witte kool 7.70; prei I 23—26, II 13—20; andijvie 2738; Winterlauw 2637; Gieser Wildeman 41, Pater 3134. OBDAM, 9 Jan. 19000 kg uien mid del 38.5040, grove 35,9036,80, drielin gen 32,5035,60; 6000 kg groene kool A 8.90—9.60, B 6.30; 12500 kg peen B 20.30 —21.70, C 18—20.10, stek 4.50; 8000 kg rode kool 7.3012.30; 1400 kg spruit kool 1319; 3000 kg kroten A 20.50, B 13.70, modjo 9.80. Aagtedijk, 8-1 van New York te Buenos Aires Aardijk, R'damGolf havens, 7-1 te Galveston Agamemnon, 9-1 van St Juan te A'dam Alblasserdijk, R'dam— Golfliavens, 7-1 te Veracruz Alwaki, 8-1 te New York Amsteldijk, New York— R'dam, pass. 9-1 Scillys naar Antwerpen Amstelpark, 8-1 van A'dam naar New port News Aldabi, 9-1 van Buenos Aires te R'dam via Antwerpen Axel- dijk, R'damNew Orleans, 9-1 v.m. te Antwerpen Alhena, Buenos AiresR' dam, 8-1 van Montevideo naar Santas, al waar 10-1 verwacht Alphard, A'dam— W.-Afrika, 8-1 te Lome Billiton, New OrleansCalcutta, 8-1 van Bahrein naar Bombay Boissevain, Rio de Janeiro- Kobe, 6-1 te Singapore Boskoop, A' dam—Peru, 9-1 te Curasao Clavella (t), 9-1 van Dunedin te Corpuschristi ver wacht Celebes, 8-1 van A'dam naar Surabaja Diemerdijk, VancouverR' dam, pass. 8-1 Ouessant, 9-1 te Le Havre verwacht Edam, 8-1 van New York naar R'dam Friesland (KRL)8-1 van R' dam naar Stavanger Graveland, A'dam —Buenos Aires. 8-1 te Vitoria Helena, 8-1 van Bremen naar A'dam Hercules, A dam—Turkije, 9-1 van R'dam naar Gi braltar Hydra, A'damHamburg, 8-1 van Bremen Johan van Oldenbarne- velt, 9-1 van A'dam naar Noordzee, proef tocht Leopoldskerk, Perzische Golf— R'dam, 8-1 n.m. van Antwerpen naar Lon den Lutterkerk, R'damPerzische Golf, 9-1 van Basrah naar Khorramshar Maas haven, Ciefuegos—R'dam, pass. 8-1 Oues sant, 9-1 te R'dam verwacht

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 3