DenHaag bereid totonderhandelen „BOUW DE PERS" FRAMEGGEN NA RUIM EEN WEEK IN HAAR ELEMENT TERUG Ds. Niemöller terug uit Moskou Wapenladingen van Blitar en Talisse worden echter teruggeëist Blank rapporteert over Parijse besprekingen Nieuwe inentstof tegen mond- en klauwzeer SER wil beta'ing van eerste doktersbezoek Koffie gaat nog niet van de bon Vliegveldkwestie nog het enige geschilpunt Spaarcredietbank was goudmijn voor beheerder Vannacht ten anker in Schulpengat West-Nepal wordt door hongersnood geteisterd KARSOTERUB Wind en zee hielpen stevig mee ONZE PRIJSVRAAG Hieronder plaatsen we voor de negende maal een stukje van de rotatiepers. Na deze nog vijf brokstukken en de pers is compleet, het begint er nu op te lijken. Ook dit gedeelte wilt u wel op de juiste plaats inpassen. Hier is het Onze puzzelaars kunnen in de krant van Zaterdag a.s. opnieuw twee onderdelen van de pers tegemoet zien. Bewaar alle stukken en let op de krant van Zaterdag. Griep?'n Mijnhardjje Q Werkloosheid nam toe PRODUCTIEBEPERKING IN VERENIGDE STATEN Grotewohl houdt van onze groenten en kaas Twaalf Duitse mijnwerkers door kolen ingesloten Notawisseling Nederland-lndonesie gepubliceerd *10 van officiële Indonesische zijde geen verband wordt gelegd tussen het in beslag nemen van de ladingen wapenen aan boord van Blitar en Talisse en de onderhandelingen met Nederland over het Onie-statuut en Nieuw-Guinea, meent de Nederlandse regering, dat beide landen het uiterste moeten doen, om de verhouding in het goede spoor te brengen. Zfj is dan ook bereid, de beide incidenten te beschouwen als een zaak, die afzonderlijk kan worden afgedaan. Daarom verklaart zö zich bereid, contact op te nemen met prof. Supomo ten einde de besprekingen met Indonesië een aanvang te doen nemen. derland zouden kunnen leiden. Overi gens is zij pijnlijk getroffen door de omstandigheid, dat Nederland deze gelegenheid heeft te baat genomen, om de onderhandelingen tot dusverre geen voortgang te doen vinden. Onderhandelingen niet geremd. Djakarta: Geen verband met Uniebesprekingen DAT is de slotsom van een notawisse ling tussen Nederland en Indonesië over de kwesties tussen beide landen. De stukken zijn gistermiddag in Den Haag gepubliceerd. De correspondentie begint met een uiteenzetting van de Nederlandse regering, waarin de los sing van wapenen uit de Blitar en de Talisse een onhoudbare maatregel wordt genoemd, welke in strijd is met alge meen aanvaarde volkenrechtelijke be ginselen. Het beroep op eeh verorde ning van de Indonesische legercom mandant wordt verworpen. Van Indonesische zijde is aangevoerd, dat de kapitein van de Blitar onwaar heid heeft gesproken, toen hij vertelde dat hij geen wapenen aan boord had. Daardoor rees er twijfel aan de be stemming van deze lading, en is tot lossing besloten. Ten aanzien van de Talisse kon psychologisch gesproken geen andere beslissing worden geno men. Met het oog op de gespannen at mosfeer heeft de Indonesische regering de beslissing over de in beslag geno men goederen aangehouden. Zij wil geen besluiten forceren, die tot ver scherping van de verhouding met Ne- Het Europese leger Dienstplicht van achttien maanden in Duitsland? Theodor Blank, de Duitse onderhan delaar bij de besprekingen over een Europees leger te Parijs, heeft tegen over een aantal chr. dem. Bondsdagle den uiteengezet, dat men het eens is geworden over de instelling van een uitvoerende commissie van twee tot vier leden, welke verantwoording ver schuldigd zal zijn aan een Europese volksvertegenwoordiging. Deze moet binnen zes maanden een plan opstellen voor een volledig Europees feöfcraal parlement, dat binnen drie maanden na voltooiing door de regeringen moet f worden beoordeeld. De afzonderlijke landen blijven ver antwoordelijk voor de inlijving der manschappen. Voor Duitsland is ge dacht aan een dienstplicht van ander half jaar, waarbij elke zes maanden een deel van het leger met groot verlof gaat. De nationale contingenten worden gecommandeerd door eigen officieren, die onder de uitvoerende commissie staan voor militaire en technische kwes ties en onder hun eigen nationale rege ringen voor administratieve en perso neelszaken. Reeds de volgende week zal aan de dierenartsen een inenjstof ter beschik king worden gesteld, welke bij inspui ting het vee ongevoelig maakt tegen de besmetting met de C-stam. Zoals be kend, is een virus van het c-type de oorzaak, dat ook bij reeds ingeente die ren mond- en klauwzeer is opgetreden. De veeartsenijkundige dienst raadt aan, het vee, dat reeds ingeënt is met vaccin o a, eventueel a 5, nogmaals te laten inenten, en wel met c-vaccin en niet-ingeënte dieren te laten behandelen met het drievoudige vaccin, n.l. type o a c. Een commissie van de Sociaal Eco nomische Raad heeft voorgesteld, dat patiënten per ziektegeval een klein be drag zullen betalen voor de eerste dok tersvisite en het eerste recept, dat zij I bij de apotheker laten klaarmaken, al dus de Tel. Dit ter beperking van de tekorten der ziekenfondsen. CR IS geen kwestie van, zo wordt in de laatste Nederlandse nota betoogd, dat Nederland van deze omstandigheid gebruik heeft willen maken, om de on derhandelingen tegen te houden. Indo nesië echter heeft gedurende een maand nagelaten, te vertellen, waarom de wa penen in beslag werden genomen. Ne derland moest toen afgaan op wat zegs lieden in Djakarta vertelden. Daaruit moest worden afgeleid, dat Nieuw- Guinea als Indonesisch gebied werd be schouwd en dat daarom de wapenen in beslag waren genomen. Als deze moti vering officieel was gebruikt, zou er voor Nederland geen enkele reden heb ben bestaan, deze besprekingen te be ginnen. Overigens ook al zou de gezag voerder van de Blitar hebben nagela ten, aangifte te doen van de lading van de Blitar, dan nog is de inbeslagneming niet gerechtvaardigd, omdat het hier Nederlandse staatseigendommen betrof. De lossing van de wapenen van de Ta lisse was in elk geval niet voldoende gemotiveerd, omdat de Nederlandse hoge commissaris de Indonesische re gering tijdig van het karakter dezer lading heeft verwittigd: Geef de wapenen terug. rtE REGERING handhaaft dan ook haar standpunt, dat de uit beide schepen geloste eigendommen moeten worden terugegeven. Zij deelt niet de mening van Indonesië, dat de beslissing dienaangaande voorlopig moet worden opgeschort. Mocht de Indonesische re gering hiertoe niet bereid zijn, dan zal de zaak voor de bevoegde rechterlijke instantie worden gebracht. Ondanks aanhoudende berichten, dat de koffiedistributie binnenkort zal worden opgeheven wordt van bevoeg de zijde ontkend, dat reeds een beslis sing genomen is, aldus de Tel. Wel wordt deze zaak thans onderzocht mede in verband met het feit, dat de koffie thans per jaar 90 millioen aan deviezen kost in Braziliaanse munt. Een paar jaar geleden moest men nog in Amerikaanse dollars betalen doch thans is het de Braziliaanse munt. Naar bestand in Korea De communisten hebben hun bezwa ren tegen aanvulling door de Verenigde Naties van de oorlogsuitrusting in Korea gedurende een bestand laten varen, doch zij blijven vasthouden aan hun eigen recht om vliegvelden te bou wen. Voorts staan zij er op, dat de wapenvoorraad niet mag worden aan gevuld boven het peil, dat bestaat op het ogenblik van ondertekening der wapenstilstandsovereenkomst. Het nieuwe communistische voorstel is bijna gelijk aan de laatste voorstel len van de V.N., de voorstellen- ver schillen slechts op het punt der vlieg velden. De afgevaardigde van de V.N. generaal Turner verklaarde echter tegenover verslaggevers: „Wij hebben ons standpunt in de kwestie der vlieg velden op geen enkele manier gewij zigd". Volgens een woordvoerder heeft de sub-commissie voor de krijgsgevange nen vandaag „in het geheel geen vor deringen gemaakt". Washington heeft een lijst samengesteld van de meest 'waarschijnlijke opvolgers van Eisenhower, wanneer hij zich als President verkiesbaar zal stellen. Het efjn: Boven Vd.n.r. Bradley, Mark Clark en Ridgway. Onder v.l.n.r. McNarney, Collins en Gruenther. Thans drie en een halt jaar geëist Voor het Haagse gerechtshof is drie en een half jaar gevangenisstraf geëist tegen een koopman uit Rotterdam, die door de rechtbank in de Maasstad was veroordeeld tot twee jaar gevangenis straf wegens valsheid in geschrifte en overtreding van de geldschieterswet. De man had een soort spaarcrediet- systeem op touw gezet. Het bracht in twee jaar ruim drie ton in het laadje. De spaarders ontvingen pas twee jaar nadat zij hadden ingeschreven een be trekkelijk klein crediet. Twaalfduizend mensen hadden zich aangemeld. Nog geen duizend kregen geld. De koopman is al menigmaal veroordeeld. De haven van Volendam heeft natriumverlichting gekregen. Tot dus ver was er gasverlichting. Van 22- licht masten straalt het gele licht over dijk, havenhoofden en water. Hondsbossche zeewering heeft weer rust.. In West-Nepal heerst als gevolg van misoogst een verschrikkelijke hon gersnood. De wegen naar het getroffen gebied zijn door slagregens en grond verschuivingen onbegaanbaar zodat geen levensmiddelen kunnen worden aangevoerd. werkt van twee kanten te<?e/yk- (MWdWSs. fgg- Mcd.) (Van een onzer redacteuren) JVE NOORSE HOUTBOOT „FRAMEGGEN", die op Woensdagmorgen 2 Januari 1952 het harde bazalt van de Hondsbossche Zeewering verkoos boven het rnime sop, heeft een stelling bewezen die wij al dikwijls door bevaren zeelui hoorden verkondigen: Een gestrand schip komt alleen vlot, wanneer er hetzelfde water staat als bij de stranding. Toen de „Frameggen" vast liep, was de zee door de Zuidwester storm hoog opgedreven. Sindsdien kwam twaalfmaal het vloedwater opzetten, zonder dat de branding het gat overspoelde, dat de „Fra meggen" in de dijkglooiïng had gedrukt. Telkens weer trokken de krachtige sleepboten van Wijsmuller en Doeksen, maar pas Maandagmiddag werd tijdens hoog water het eerste succes geboekt. De „Frameggen" verschoof vijf meter. In de nacht van Dinsdag op Woensdag slaagden de „Holland", „Hector" en „Sten tor" er in, de Noor twee meter verder te trekken. Het was toen drie nur en het water begon al te vallen. Juist zouden de slepers het werk staken toen kapitein Moerman aan boord van de „Frameggen" de order in de aether zond: „Nog even doorgaan, we zijn in beweging!" En zowaar, een uur later lag het schip vijftig meter zeewaarts, met de lengte-as aan de Zuidkust van de strekdam, waarop eerst de achtersteven had gerust. Er was dus alle reden voor de hoop, dat de „Frameggen" met het tij van gistermiddag geheel vlot zou komen. weerstand, die de zeewering bood aan het Noordwestwaarts stevende schip, was niet zo groot meer. De achterste ven lag om twee uur ter hoogte van de volgende pier, ongeveer honderdvijftig meter verder, terwijl het voorschip door de wind in de richting van de wal werd gehouden. Zoveel beweging had de „Frameggen" sinds die onge luksnacht van 1 op 2 Januari nog niet gemaakt. De sleepboten, die hun suc ces schenen te voelen aan de rukken van de tros, zetten alles op alles. De laatste phase in de strijd, om de Honds bossche zijn prooi te ontrukken, was kennelijk ingezet. De kabel naar het anker, waarmee telkens na vastwer ken de geboekte winst was verzekerd, zodat de slepers hun trossen „loos" konden geven, deed nu weinig dienst meer, hoogstens als een tegenwicht te gen de Noordoostelijk gerichte kracht van de storm. Nu de „Frameggen" geheel door het witte schuim van de wild bewogen brekers was omgeven, werd het moei lijker, de bewegingen van hat schip te volgen. Slingerde het alleen maar, of ging het langzaam verder uit de kust? Het laatste bleek het geval. De slepers hielden vast, ook toen de „Frameggen" de zandbank naderde. Even scheen het, of de Noor zich zou vastzuigen in het zand, maar geen mi nuut later kon het niet zo heel talrijke publiek het vlotkomen werd op zijn vroegst om drie uur verwacht er van overtuigd zijn, dat de „Frameggen" dreef en vrijlijk de ruimte tegemoet ging. Geen kwartier later lag zij op anderhalve mijl uit de kust, omgeven WOORAL dank zij de inmiddels opge stoken storm is deze hoop in ver vulling gegaan. Al tegen het middag uur stond de vloed door, en er kwam zoveel water mee dat het gat in de dijk allengs onder liep. Zware bran dingsgolven omspoelden de „Frameg gen". Het kon niet anders of de op waartse druk van het steeds hoger komende zeewater moest de kracht, die de platte bodem van het schip op de hoekige stortstenen langs de strek dam hield, aanmerkelijk verminderen. Zo kon het gebeuren, dat omstreeks half één, toen eigenlijk alieen de „Hol land" en de „Hector" in het gareel la gen, de „Frameggen" onrustige bewe gingen begon te maken. De stoomwinch spande de stalen tros naar het in zee liggende anker, en ook dat hielp. Lang zaam maar zeker veranderde de Noor van positie, onder de invloed van een ingewikkeld samenstel van krachten. De branding speelde onder de romp, de stroom trok langs de kust, de kabel naar het anker stond gespannen als een snaar en de sleeptros bracht de paardekrachten van de sleepboten over. En dan was daar nog de wind, die op de stuurboords flank van de „Frameg gen", een oppervlakte van naar schat ting duizend vierkante meter, een flinke druk in Noordelijke richting uit oefende. Al deze krachten deden de Noor om kwart vóór twee als het ware met een jjuIs over de atfafedw Jieen glijden. De tóoor -«p wazige sie^boot-ailfepuetten, WAARHEEN zou de „Frameggen" gaan? Deze vraag kwam nu aan de orde. Het schip lag met de kop naar het Noorden, maar de sleepboten scharrel den aan de Zuidkant rond. Het was aanvankelijk de bedoeling naar IJmui- den te varen, maar de bergers verko zen voor de storm en de zee uit te gaan, in de richting van Nieuwediep. De sleep dreef langzaam Noordwaarts, tot ter hoogte van de routelichtboei TX 4, ten Westen van Callantsoog, de formatie tot hergroepering overging. Eerst zouden de „Holland", „Hector" en „Nestor", die nog steeds met de tros waren verbonden aan het achter schip van de „Frameggen", worden los gegooid en dan moest de „Oceaan" vastmaken aan het voorschip van de Noor. De „Stortemelk" zou dan voor de „Oceaan" gaan trekken. Tengevolge van de zware zeegang verliepen deze manoeuvres niet voorspoedig. Om half vijf deelde de marconist van de „Hol land" aan de „Hector" en de „Nestor" mede, dat zij de formatie niet moesten verbreken, omdat de „Holland" zou vastmaken aan het voorschip van de „Frameggen". Weldra werd echter be sloten, de reis naar Nieuwediep te on derbreken, en in afwachting van de nieuwe dag en misschien wat minder zeegang voor anker te gaan tussen de TX 4 en de uiterton van het Schulpen gat, 5 mijl ten Z.W. van Huisduinen. Het grote ogenblik: de Frameggen wordt een week na de stranding losgetrokken van de Hondsbossche Zeewering. Duizenden slaan het vlot komen van het schip gade. Predikant sprak met minister Zorin Ds. Niemöller, het hoofd van de Evangelische kerk in Hessen, is giste ren per vliegtuig van zijn bezoek aan Moskou te Frankfort teruggekeerd. HU weigerde een verklaring af te leggen over zijn reis, maar deelde mee, dat hü vandaag een communiqué zal publice ren. (Advertentie, Ing. Med.) In de maand December nam het aan tal werkloze mannen toe van 112.453 tot 145.385 t.w. 109.588 geheel werklo zen (vorige maand 82.691), 34.717 duw- arbeiders (29.113) en 1080 geheel werk loze wachtgelders (649). Ofschoon de werkloosheid onder In vloed van het seizoen elk jaar toe neemt in de maand December, was de stijging ditmaal groter dan in 1950. Enerzijds moet de oorzaak hiervan ge zocht worden in de beperking van het bouwvolume, anderzijds in de afzet- moeilijkheden, waarmede verschillende bedrijfstakken o.m. tengevolge van de consumptiebeperking te kampen heb ben. KNAC wil streng toezicht op achterlichten Naar aanleiding van de vele onge vallen en bijna-ongevallen, veroorzaakt door het voeren van een slechte of in 't geheel niet functionnerende achter verlichting, heeft de KNAC zich ge wend tot de ministers van Justitie en Binnenlandse Zaken met het verzoek, strenger toezicht op het voeren van een goede achterverlichting te doen uitoefenen. De administrateur voor de Ameri kaanse defensieproductie Fleischmann, heeft gisteren aangekondigd, dat de productie van de meeste huishoudelij ke artikelen in de Verenigde Staten in het tweede kwartaal van dit jaar zal worden beperkt tot 45 procent van het peil, zoals dit bij het uitbreken van de Koreaanse oorlog was. De bouw van nieuwe woningen zal met ongeveer 23 procent worden vermin derd, namelijk van 850.000 tot 660.000 per jaar. De autoproductie zal met minstens 7 procent worden beperkt. Gisteravond is een circa 55-jarige wielrijder op de kruising Stadhouders- kade-Hemonylaan te Amsterdam door een auto aangereden. De man overleed kort daarop. In een verklaring van de leiding van de Protestantse kerk wordt gezegd, dat ds. Niemöller te Moskou met de plaatsvervangende minister van Bui tenlandse Zaken Zorin besprekingen heeft gevoerd over de Duitse krijgsge vangenen, die zich nog in Rusland be vinden. Zorin had beloofd het vraag stuk op een van de eerstkomende ver gaderingen van de raad van ministers ter sprake te brengen. Functionarissen van het vredescomité in de Russische hoofdstad hadden echter gezegd, dat zij de misdaden van de Duitse soldaten in de Sowjet-Unie niet zo spoedig kon den vergeten en dat huns inziens nog niet voldoende vergoeding hiervoor was ontvangen. In genoemde verklaring wordt voorts gezegd, dat ds. Niemöller tevreden was over zijn besprekingen met functiona rissen van de Russische Orthodoxe kerk. Hij hoopte, dat zijn bezoek zou bijdragen tot het verstevigen van de betrekkingen tussen de verschillende kerken. Maar voor V.N.-commissie zijn wij niet geschikt „Wij hebben niets tegen Nederland. Wij houden van zijn groente en heb ben waardering voor de kaas die er vandaan komt: doch we mogen niet vergeten, dat in het verleden Neder landse regeringen onder rechtstreekse druk van de Verenigde Staten ge dwongen werden om af te treden", al dus zeide de Oostduitse minister-pre sident, Grotewohl, toen hij in zijn gis teren voor de Oostduitse Volkskamer gehouden rede bij de behandeling van het Oostduitse kiesontwerp betoogde, dat Nederland evenmin als Brazilië, IJsland of Pakistan geschikt was om deel uit te maken van een onpartijdi ge commissie van onderzoek voor het houden van verkiezingen in geheel Duitsland. De Volkskamer verenigde zich met de voorgestelde kieswet voor geheel Duitsland en benoemde een delegatie van vijf personen, die Oost-Duitsland moet vertegenwoordigen op de voorge stelde besprekingen met Westduitse afgevaardigden. Het zijn Hermann Matern, Otto Nuschke, dr. Lothar Bolz, dr. Hans Loch en prof. Leo Zucker- mann Dinsdag zijn door een instorting in de Bismarckmijn te Gelsenkirchen twaalf mijnwerkers ingesloten. Het schijnt, dat geen van hen ernstig is gewond. Reddingsploegen zijn er Dins dag in geslaagd een buis te drijven door de blokkerende kolenmassa en contact te krijgen met de ingeslotenen. Woensdag waren de ploegen nog druk aan het werk om de mijnwerkers ie bevrijden. De reddingswerkzaam heden worden echter belemmerd door ,et gevaar van neervallend gesteente.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5