Van Houtte zal nieuwe Belgische regering formeren Brits schip onder vreemde omstandigheden gestrand VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Assemblee neemt Westelijk veiligheidsplan aan Toenemende spanning in Egypte ChurchillteOttawa IJMUIDER MOTORTRAWLER LIEP TWEEMAAL AAN DE GROND KoAJt Uitslaande brand te Amsterdam Maandag 14 Jan. 1952 J49e Jaargang No. 11. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Ontslag van kabinet-Pholien aanvaard Besprekingen zijn reeds begonnen Eerst een programma De „Frameggen" naar Rotterdam Besluit tot bijeenkomst van de Veiligheidsraad Wysjinski verdedigt een gewijzigd vredesplan Perzie eist sluiting van Britse consulaten Engeland verzoekt hulp UleeA^eAtcM Vloed verloste hei schip uit zijn nood Assistentie was reeds aanwezig Seinpost Hoek van Holland waarschuwde nog Pogingen tot berging hadden geen resultaat Koninklijk gezin terug uit Sankt Anton Negen en twintig koeien in vuurzee omgekomen Slapend meisje door vlammen verrast ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per ra,ra. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 Jean van Houtte, de minister van financiën in het afgetreden Belgische kabinet, heeft overeenkomstig de reeds eerder uitgesproken verwachtingen, Zaterdag avond opdracht gekregen, een nieuwe regering te vormen. Hij heeft deze door koning Boudewijn opgelegde taak aanvaard en is onmiddellijk met zijn be sprekingen begonnen. De koning heeft voorts premier Pholien tijdens een audiëntie medegedeeld, dat zijn verzoek om ontslag als minister-president was aanvaard, en hem verzocht, de lopende zaken te blijven behartigen. Dit nieuws sloot een periode van schijnbare stilstand in de consultaties van de koning af. Boudewijn had nl. sinds Donderdag geen politieke per soonlijkheden meer ontvangen. Achter de schermen was het echter nog druk. Pholien sprak met Paul van Zeeland, de minister van buitenlandse zaken, over diens besprekingen aangaande het plan-Schuman in Parijs en behan- iii'viinffliHiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiniiiiii Geen enkele vordering te Panmoendjon Communisten versterken hun vuurkracht Te Panmoendjon heeft men in het afgelopen weekend in geen enkel op zicht vorderingen gemaakt. Noch ten aanzien van de aanleg van vliegvelden, noch over de repatriëring van krijgs gevangenen werd zelfs ook maar een begin van een accoord bereikt. Beide partijen handhaafden hun standpunt. De communisten staan er op, dat allen die zich in handen van de geaiieerden bevinden, zullen worden teruggezon den, of ze hierop prijs stellen of niet. De verbondenen willen de beslissing aan de gevangenen laten. Aan het front was het rustig. De luchtmacht was actief en legde o.m. het verkeer op de spoorlijn, die Wla- diwostok en Charbin met het Koreaan se front verbindt, lam. Volgens generaal James Van Fleet is da vuurkracht van de communisten thans groter dan die der verbondenen. Daardoor is het niet geheel mogelijk, de bevoorrading der Noordelijken af te snijden. Overigens was hij van oordeel, dat de communisten vrede wensen, doch een vertragingsactie volgen, in de hoop, zodoende de beoogde voordelen te verwerven. De sleepboot „Holland II" van Doek- sen is gistermorgen om tien uur met het Noorse stoomschip „Frameggen" op sleeptouw, naar Rotterdam vertrokken. De „Stentor" van Wijsmuller had vast gemaakt aan het achterschip van de stuur- en schroefloze Noor. De sleep bereikte gisteravond om scht uur, na een voorspoedige reis, Hoek van Holland. Om half één 's nachts is de Frameggen afgemeerd bij de werf van Wilton-Fijenoord te Schiedam, waar het schip zal worden hersteld. delde later deze kwestie io een ver gadering van de algemene raad van de CVP. Van Houtte heeft Zondagavond ver klaard, dat hij zich bij zijn Zondag gehouden besprekingen voornamelijk had bezig gehouden met de opstelling van een regeringsprogramma, waarbij de nadruk werd gelegd op de interna tionale en binnenlandse economische problemen. De samenstelling van zijn nieuwe kabinet zou hij met als basis dit nieuwe programma heden ter hand nemen. In de loop van Zondag heeft de ka binetsformateur besprekingen gevoerd met de voorzitters van Kamer en Se naat, Frans van Cauwelaert en Struye, en oud-premier Gaston Eyskens, met de minister van buitenlandse zaken In het demissionaire kabinet, Paul van Zeeland, de minister van verkeerswe zen, P. W. Segers, de eerste minister in het afgetreden kabinet, Pholien, en oud-premier Duvieusart. Hedenmiddag zou Van Houtte de pers opnieuw ont vangen. De Algemene Vergadering der Ver enigde Naties heeft Zaterdag een door het Westen gesteund plan voor collec tieve beveiliging tegen een toekomsti ge aggressie aangenomen met slechts de stemmen van de Kominformiandcn tegen. Het plan houdt o.m. in dat de aangesloten landen eenheden zullen beschikbaar stellen voor de vorming van een „schaduwleger" en voor de organisatie hiervan een staf van mili taire deskundigen' zullen vormen. Voorts is een door Arabische en Wes telijke amendementen drastisch gewij zigde Russische resolutie aangenomen, waarin een bijeenkomst van de Vei ligheidsraad ter vermindering van de internationale spanning wordt ge vraagd op een moment, dat de tijd daarvoor rijp wordt geacht. In de politieke commissie heeft Wysjinski een nieuwe resolutie verde digd, waarin wordt gevraagd om een verbod van de atoombom, zodra er een internationaal controlestelsel bestaat door middel waarvan de naleving van het verbod kan worden nagegaan. Het eist verder een verbod van het Atlan tische pact en van het houden van militaire basis op vreemd grondgebied, beëindiging van de oorlog in Korea en terugtrekking van buitenlandse troe pen binnen drie maanden, verminde- Hardnekkige gevechten in Tel el Kebir De toestand in Egypte is sinds een paar dagen meer gespannen. Gedurende het weekend hebben zich in de zone van het Suezkanaal enige gevechten voor gedaan tussen Egyptische commando-eenbeden en Britse troepen, waarvan met name dat van Zondag te Tel el Kebir als zeer zwaar werd beschreven. Nadat, Zaterdag reeds Britse troepen twee dorpen op wapenen en munitie hadden door zocht, ondernamen nog diezelfde dag Egyptische verzetslieden een aanval op het rangeeremplacement te Tel el Kebir. De Britten sloegen deze met zware wapenen af. Zjj verloren een dode en twee gewonden, de aanvallers drie doden. ring van bewapening der Grote Vijf met een derde binnen een jaar, een wapentelling, een omtwapeningisconfe- rentie en een vredespact van de Grote Vijf. Onderzoek van Wereldbank afgesloten Perzië heeft Zaterdag aan Engeland verzocht, alle negen Britse consulaten op zijn gebied met ingang van 21; Ja nuari te sluiten. Als motieven voor dit verzoek worden opgegeven de „inmen ging van Britse ambtenaren in Perzi sche zaken" en het feit, dat een zo groot aantal consulaten sinds de vrij wording Van India en Pakistan over bodig is geworden. Een verzoek van Sir Francis Shepherd, de Britse am bassadeur in Teheran, om deze eis in te trekken, is door Mossadeq van de hand gewezen. De twee vertegenwoordigers van de Wereldbank, die een onderzoek in Per zië hebben ingesteld in verband met het olievraagstuk, zijn Zondag uit Te heran per vliegtuig naar New York ver trokken. Vóór hun vertrek hadden zij nog een onderhoud met premier Mos sadeq. Zondagmorgen werd een zware aan val ondernomen op een Britse opslag plaats met bijbehorende werken in Tel el Kebir. Dit gevecht werd hevi ger genoemd dan welk treffen tussen Joden en Britten in Palestina. De Britten verloren een man, de zeer vastberaden vechtende Egyptenaren twaalf doden, vijftien gewonden en een en veertig gevangenen. Nadat hun aanval was mislukt, poogden de resten der aanvallende eenheden door de prikkeldraadversperring van de op slagplaats te breken. Hierbij werden nogmaals vier man gedood. Engeland heeft aan Amerika, Noor wegen en Nederland verzocht, erva ren krachten af te staan teneinde de Verwachting tot Dinsdagavond: •Matige, later krachtige en langs de kust wellicht harde wind tus sen West en Zuid. Vannacht in het binnenland temperaturen om het vriespunt. Morgen overdag veel bewolking met voornamelijk in het noorden van het land enige regen en later op de dag iets zach ter. DINSDAG: Zon op 8.42. onder 16 57. Maan op 20.36, onder 10.12. normale scheepvaart door het Suez kanaal in stand te houden. Intussen verluidt uit Parijs, dat Engeland Egypte binnenkort nieuwe voorstellen ter beslechting van het geschil zal doen. Deze zouden een gevolg zijn van de besprekingen tussen Eden en Ache- son in Washington. Gerucht over verloving van prinses Margaret Londense bladen menen allerlei aan duidingen te zien voor een spoedige verloving tussen prinses Margaret en de 28-jarige Dalkeith, zoon van de her tog van Buccleuch. De graaf heeft zich naar Sandring- ham begeven waar de prinses Zaterdag na een afgebroken vacantie in Schot land arriveerde. Noch op het landgoed van de hertog, noch op het koninklijk paleis was be vestiging van de geruchten te verkrij gen. De graaf van Dalkeith is een Schot. Eerder heeft hij ontkend van plan te zijn de jongste prinses te trouwen. Vijf verdachten in het spionnage- proces te Praag zijn ter dood veroor deeld en drie hebben levenslange ge vangenisstraf gekregen. Bespreking met St. Laurent De Britse premier Winston Chur chill is in Ottawa geheime bespre kingen met zijn Canadese ambtgenoo! Louis St Laurent begonnen. Churchill heeft verslag uitgebracht van zijn be sprekingen met Truman en verder zou er zijn gesproken over een geheim plan tot reorganisatie van de NAVO. Men wil de raad van ministers van deze organisatie omzetten in een lichaam, dat besluiten mag nemen voor de gehele Atlantische gemeen schap. Eden heeft aan de besprekingen deelgenomen. In een hotel te Groningen is de zer dagen een hotelgast, de heer A Belinfante uit Huizen (N.-H.) aan ,co- lendampvergiftiging overleden. De Groningse recherche onderzoekt de zaak. Na twaalf jaren distributie is het laatste artikel van de bon gegaan en kunnen de distributiekaarten worden weggegooid. Als een lopend vuurtje ging het bericht door het land en bij een winkelier in Den Haag speelden zich Zaterdag wilde tonelen af, toen een ware rush op de koffie ontstond die voor de oude prijs werd verkocht. De opvarenden van de IJmuider mo tortrawler IJM 35, „Postboy", hebben een verre van prettig weekend gehad. Zaterdagmiddag werden noodseinen van dit schip opgevangen, aangezien het tien mijl bewesten Oostende aan de grond was gelopen en vrijwel direct 70 graden slagzij maakte. Het schip, dat vijftien opvarenden aan boord had, vroeg de assistentie van sleep- en red dingboten, welke direct vanuit Duin kerken, Breskens, Nieuwpoort en Vlis- singen geboden werd. De toestand van de „Postboy", die met zijn 317 ton één der grootste IJmuider motortrawiers is, was benard. De mailboot „Prins Al- bert", die zich in de buurt bevond, be sloot dan ook een sloep uit te zetten, waarmee negen man van boord wer den gehaald. Inmiddels waren een sleepboot en een reddingboot gearri veerd, in verband waarmee het radio- noodverkeer werd opgeheven. Hoe gevaarlijk de positie van de „Postboy" ook leek, de gezagvoerder was er van overtuigd, dat het schip bij het opkomen van de vloed vlot zou komen Deze verwachting werd be waarheid. Tegen tien uur drukte het stijgende water de trawler omhoog en weldra lag hij met de kop naar zee. De toegesnelde schepen maakten zich I AAT U NIET FOPPEN, vrienden. De natuur wil ons doen geloven, dat de lente al weer in het land is. Mijn win terteen bewijst het tegendeel. Maar er zijn ook andere tekenen. Bij een mijn heer in Kerkrade bloeien rozen in het tuintje en in Bergen (N.H.) verscheen laatst weer een lammetje in de wei. Moeder Natuur haalde ook een vreem de grap uit met het Duitse jongetje E-nst Reimer, die in Bonn woont. Dit zevenjarige knulletje beschikt merk waardigerwijs over een basstem, die het geluid van Paul Robeson evenaart. Zijn familie is overigens helemaal wat vreemd gestembandeerd. Ernst's vader kan namelijk verdienstelijk sopraan zin gen en als vader en zoon samen optre den klinkt het werkelijk heel aardig. O Zeg nu niet: daarvoor moet je in Duits land wezen, want ook in ons landje ge schieden rare dingen. In Emmen ont dekte-men plotseling tot zijn grote ont steltenis, dat een meisje van veertien, jaar grijze haren begon te krijgen. In Los Angelec kreet? een dame van haar man een drietal onderjurken ten geschenke, die de zorgzame echtge- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiniHiiiiiiiniiiiiiuiiiiiiiiuiniHiiiiiiiiiiiiHiiiiiii noot van de waslijn van de buren had gestolen. De vrouw klaagde haar man bij de politie aan en de echtgenoot ging voor drie maanden achter de tralies. D Van onze Nautische medewerker: Gauw 'n oorlam vóór de schuit vastloopt (Engels zeemansliedje) De burgemeester van Blackburn, een Engels plaatsje, werd terwijl hij in het bad zat verrast met het bezoek van een vrouwelijke ingezetene. Ze had aan het dienstmeisje gevraagd de eer ste burger even te mogen spreken en het dienstmeisje had geantwoord: „Gaat u de tweede deur links maar in, daar kunt u wachten!" Die tweede deur was de badkamerdeur, waarvan het slot al maanden defect was. Theodoor is zo vrij te veronderstellen, dat de volgende badkamer-bezoeker de slotenmaker was. Het is anders oppassen in bad. Een man of een meneer, in Parijs heeft een kwartier lang in een badkuip gezeten, die onder normale net-spanning stond. De electrische geyser maakte namelijk kortsluiting. De bader brulde om hulp en verkeerde niet in de gelegenheid de spannende plaats te verlaten. Men heeft de deur moeten openbreken, n Een blad in Rome heeft begeesterd de ramp met de „Flyiog Enterprise", de „meest beschaafde scheepsramp ter wereld" ge noemd. Waarom dan niet gesproken van een ..welopgevoede aanrijding" of „een zindelijke moord" 7 Waren officieren „onder de invloed"? Zaterda.gr, tegen middernacht liep op de „Maasvlakte", ten Zuiden van Hoek Holland, het Engelse vrachtschip „Radmar" (3667 b.r.t.) aan de grond. Er zal waarschijnlijk een onderzoek naar de oorzaak hiervan worden ingesteld in verband met zeer zonderlinge verhalen, die over dit schip en zjjn bemanning do ronde doen. De omstandigheden, waaronder een en ander plaats vond zyn dan ook merkwaardig genoeg. De „Radmar" was met een lading pufkolen voor Savona (Italië) uit Rotterdam vertrokken. Hoewel de koers Noordwest voorlag, voei; het schip toch om de Zuid. De seinpost van Hoek van Holland bemerkte, dat er iets niet in orde was en seinde met de lamp, dat de „Radmar" de beruchte „Maasvlakte" naderde, waar het aan de grond zou kunnen lopen. De „Radmar" voer evenwel door en liep inderdaad vast. Direct seinde het om hulp, waarna de reddingboot „President Jan Leis" en de sleepboten „Blankenburg" en „Maas" uitvoeren. De reddingboot nam op hun ver zoek drie Nederlandse opvarenden aan boord, die naar Rotterdam werden gebracht. De „Maas" moest wegens de ruwe zee terugkeren en werd ver vangen door de „Ganges". Inmiddels berichtte de gezagvoerder van de En gelsman, dat zijn schip water maakte, Inderdaad had het enige slagzij, terwijl het hevig stampte. De „Blankenburg" kon direct vastmaken, doch de „Gan ges" moest wegens ondiep water op een afstand blijven. De eerste poging de „Radmar" van de plaat te slepen, mislukte. Toen het eb begon te worden, vroeg de „Blanken burg" de tros terug, doch er werd op de „Radmar" zo onhandig mee gemani puleerd, dat ze in de schroef van de sleepboot terecht kwam. De volgende poging zou Zondagmiddag ondernomen worden. De „Blankenburg" werd naar Hoek van Holland teruggesleept. De positie van de „Radmar" werd be narder. Ook op de stookplaat maakte het schip water en de N.O.-wind werkte het steeds verder naar ondiep water. Een deel van de brug was vernield. Vreemde verhalen. Om twee uur gistermiddag voeren de sleepboten „Ganges" en „Maas" bij hoog water wederom uit. Een duiker poogde inmiddels de schroef van de „Blanken burg" vrij te maken. Ook de redding boot „Jan Leis" bood assistentie. De „Radmar" bleek muurvast te zitten en men besloot hedenochtend een nieuwe poging te doen. Ondertussen vertelden de drie Ne derlandse bemanningsleden, die van het schip waren gehaald, vreemde verholen. Volgens hen waren zij van boord ge gaan, omdat verschillende bemannings leden, waaronder ook officieren, onder de invloed van sterke drank waren. Aan boord van de sleper „Blankenburg" had men ook de indruk, dat de zaak aan boord van de „Radmar" niet zuiver was. Het overbrengen van de tros ging opvallend onhandig en onzeker. Volgens de geredden zou niemand zijn plaats in de sloep hebben geweten en ontbrak er een lijst van de sloepenrol. Toen men nadat het schip vastliep, naar zwemves ten zocht, vond men er twee: één mèt en één zonder touwtjes. De „Radmar" telde in totaal 37 kop pen, waaronder vier Hollanders. Men verwacht, dat het schip, wanneer het vlot komt, naar Rotterdam zal worden gesleept om gerepareerd te worden, en voor het instellen van een onder zoek naar de oorzaak van dp stranding. klaar voor de thuisreis, verwachtend, dat de „Postboy" het verder wel zou klaren .De trawler zou binnen twee uur zjjn reis kunnen vervolgen naar het Kanaal, waar hij op de haring vangst zou gaan. Tegen middernacht seinde de „Post boy" echter weer, dat hij vast zat, nu echter voor korte tijd. Zondag arriveer de het schip veilig in de haven van Duinkerken De „Postboy" is vorig jaar in dienst gesteld en had in Oostende gemarkt. Hedenochtend zijn H. M. de Ko ningin, Prins Bernhard en de drie oudste prinsessen te Soestdijk terug gekeerd van hun wintersportvacantie in Sankt Anton. De Koningin en de Prinsessen reis den per trein, de Prins van Zürich af per vliegtuig. Rode Haan kraaide op vele plaatsen Met groot materieel is de Amster damse brandweer gistermiddag in actie gekomen voor een uitslaande brand in het perceel Kinkerstraat 137. In de voorkamer van de eerste etage was een petroleumtoestel omgevallen. Het smal le, met hout beklede trappenhuis in de oude woning fungeerde als schoorsteen en dit had tot gevolg, dat het huis wel dra één vuurzee was. Alle bewoners konden de woning verlaten. Slechts een bezoekster kreeg brandwonden aan gezicht en handen en moest door de GGD worden verbonden. Van alle zij den bestreed de brandweer het vuur, tot het na een half uur als be dwongen kon worden beschouwd. Na burige percelen kregen veel water schade en de inventaris van een be lendende kruidenierszaak ging geheel door het water verloren. Een zeer felle brand teisterde Zaterdagavond een boerderjj te Abbenbroek op het eiland Voorne en Putten. Uit de stallen kon men vijftien stuks vee redden. Negen en twintig dieren kwamen echter jam merlijk in de vlammen om. Met elf stralen poogde men het vuur meester te worden, doch dit gelukte eerst na lange tijd. De gehele land- bouwinventaris en het in de stallen opgeslagen hooi, gingen verloren. Over de oorzaak tast men in het duister. Een 27-jarige telegrafiste van de PTT, wonende te Amsterdam, is Zon dagmorgen in haar bed verbrand. Ze had vermoedelijk een sigaret gerookt en was tijdens het roken in slaap ge vallen .Het beddegoed ging smeulen en in de vroege morgenuren werden de buren door een hevige brandlucht ge alarmeerd. Toen stond de kamer van de telefoniste reeds in lichtelaaie. De fabrieksbrandweer van de „Olba"- fabrieken te Olst moest Zaterdagmid dag in actie komen voor een brand in één der vlees-rokerijen. De schade was gering. MOTORRIJDERS IN DUITSLAND VERONGELUKT. Twee inwoners van Valkenburg, de heren Erens en Van der Smissen, zijn in de nacht van Vrijdag op Zaterdag in Herford (Westfalen) met hun mo tor in volle vaart tegen een vracht auto opgereden De heer Erens was op slag dood, zijn metgezel is zwaar gewond in een ziekenhuis opgenomen. 1

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1