De Japanners klagen steen en been Frankrijk komt niet tot politieke rust Vier koala's naar' Hollywood Dr Drees sprak in Nederl. Club De Spaanse kerk oefent bedekte en minder bedekte critiek uit op regiem Economisch herstel van hei land geschiedt echier in snel tempo Oude machten bleven Gift uit Amerika voor Hoorns carillon Lintjes voor critici De derde macht is gespleten DE, FRANSE politjeke situatie, die tot een ketting van regeringscrisesin de laatste jaren heeft geleid, is, zeer globaal geschetst, deze: er is een radicale linkse groep, de communisten, die meer dan 'n kwart van de kiezers achter zich heeft, maar door bepaalde voorzieningen in de nieuwe kieswet toch minder dan een kwart der zetels bezet. Dan volgt wat men de middengroep kan noemen, hoewel zij zich van de linkse socialisten tot de betrekkelijk rechtse splinter groepen uitstrekt. Dit is de befaamde „derde macht", de coalitie van gematigde partijen die constructief werken wil op een gemeenschappelijke, vooruitstrevende, maar niet radicale koers. En hier zitten de moeilijkheden. De groep die telkens de ministeries heeft geleverd is voortdurend door meningsgeschillen gespleten, waarbij vooral de socialisten telkens weer van de rijdende tram springen. Regeringscrisis meer dan nationale kwestie w Geschenk van Fries'and voor „Piet Hein" DONDERDAG 17 JANUARI 1952. Journaal van een K.L.M.-reis Vl (Van onze speciale verslaggever). f)E belangstelling van vele onzer lezers zal ongetwijfeld uitgaan naar de huidige ecoomische situatie in Japan. Vooropgesteld, dat het uiteraard niet mogelijk was, in de korte tijd, dat ik in Japan verbleef, daarvan een volledig beeld te krijgen, wil ik toeh gaarne in enkele artikelen enige alge mene lijnen trachten uit te stippelen. De Japanners zelf klagen steen en been. Zeker staan zij er vergeleken met vóór de oorlog niet best voor. Ver lies van grondgebied en daardoor van grondstoffen, de toename der bevol king, enorme stijging der prijzen, verbetering der sociale wetgeving en de enorme verliezen tijdens de oorlog geleden, drukken als een zware last op het economische leven en het is wel zeker, dat Japan nooit meer zo goedkoop zal kunnen produceren als vroeger. Van de andere kant ontkomt men toeh ook niet aan de indruk, dat Japan bezig is zich zeer snel te herstellen en on getwijfeld zal dat herstel na de ratificatie van het vredesverdrag, als de Japanners weer baas in eigen huis zijn, met sprongen vooruit gaan. Zij zullen de zaken dan weer op hun manier aanpakken en ongetwijfeld is er alle reden om voor de economisehe maeht van Japan op zijn qui vlve te zijn. is eenvoudig bittere noodzaak en als J-JET is zeer moeilijk vast te stellen, of de gegevens, die men op het ogenblik in Japan verzamelen kan, wel helemaal betrouwbaar zijn. Ten eerste is het uiteraard niet mogelijk de vooroorlogse situatie te controleren en voorts hebben de Japanners er alle belang bij met het oog op Ameri kaanse en eventueel andere buiten landse hulp de zaken zo ongunstig mogelijk voor te stellen. Het valt onmiddlelijk op, dat alle Japanners met wie men over de eco nomische situatie spreekt, precies de zelfde verhalen vertellen. Dat zou in de meeste landen betekenen, dat ze dus juist zouden zijn, maar in Japan waar het oude berichtensysteem via de amilies naar boven en het leider schap van een kleine financiële kliek van boven af, steeds zo een grote rol heeft gespeeld, is men daar nooit ze ker van. Niemand gelooft werkelijk, dat de Amerikanen er in geslaagd zijn de macht van de Zaibatsu te breken. Buitenlandse waarnemers zijn van mening, dat deze financiële clan (zij het dan ook voorlopig nog achter de schermen) volledig in tact is gebleven en dat deze „commercial brains" van Japan die het land in goed 50 jaar hebben opgebouwd onmiddellijk weer aan het werk zullen gaan. zo dra de kans daartoe gegeven wordt. Men heeft wel haar bezittingen ge deeltelijk afgenomen en met de anti- trustwet heeft men getracht een ein de te maken aan de economische in menging van de Zaibatsu, doch men gelooft, dat MacArthur al na 2 jaar had ingezien, dat het onbegonnen werk was. Niemand durfde de aandelen van het Zaibatsu-concern te kopen en soms kwamen die door een achterdeur toch weer terug. Bovendien verluidt, dat de grote Amerikaanse zakenlui er tegen waren om de economische macht van Japan al te zeer te fnui ken. Aan paupers valt per slot van r-ekening ook niet veel te verdienen. Zeker is, dat de Japanners naar an dere wegen zoeken om uit de tegen woordige moeilijkheden te geraken dan door de Amerikanen worden aan gegeven. Hun politiek is nog niet tot uiting gekomen en zij zullen die ook wel niet openbaar maken zo lang de bezetting nog voortduurt. Tot nu toe hebben de Amerikanen voor de Ja panners gedacht. Bij de Japanners zelf zit er nog niet veel vaart in, maar 't is zeer wel mogelijk, dat zij zich met opzet in toom houden, omdat de hui dige koers hen niet aan staat. Het achterland China. J7EN verhaal, dat men van elke Ja panner, hoog of laag, ontwikkeld of niet, kan horen, is het verhaal over het verlies van China als achterland. Ik heb zo vaak en met zoveel nadruk horen betogen, dat China zowel voor de Japanse export, als voor de aan voer van grondstoffen onmisbaar is, dat men er wel staat op kan maken, dat zij handelsconnecties met com munistisch China zullen aanknopen, zodra dat mogelijk is. Ze zouden dat liever niet doen zeggen ze, maar het Amerika het desondanks tegen zou willen houden, dan moet Amerika er ook maar voor zorgen, dat Japan leven kan! Wat de houding van Ame rika zal zijn, is niet met zekerheid te zeggen, al staat het wel vast, dat vele Kabutochode Wall-street 'aan Japan, van de rivierzijde gezien. Het gebouw in het midden is de effectenbeurs van Tokio. Amerikanen geneigd zijn Japan zo sterk mogelijk te maken, „omdat ge bleken is, dat Japan een stabiliserende factor is tegenover Rusland". Van Russische zijde zit men natuurlijk ook niet stil. Nu de Jappen Mansjoerije kwijt zijn, moeten zij b.v. hun steen kool uit Amerika betrekken, wat heel erg duur is (vooral omdat ze zelf geen schepen hebben om ze te vervoeren). De Russen nu hebben al steenkool aangeboden tegen een tiende van de Amerikaanse prijs. Van de andere Westerse landen be hoeft Japan niet veel hulp te verwach ten, want die zijn als de dood voor de Japanse concurrentie. Met de houding van Amerika ten opzichte van Japan zijn de bondgenoten het dan ook lang niet altijd eens en ondertussen zit de Japanner op liet vinkentouw en wacht het gunstigste moment af om uit de bestaande tegenstellingen zoveel mo gelijk voordeel te putten. Men kan hem geen ongelijk geven, maar oppas sen is de boodschap. Unicum in de historie van Australie's teddybeer (Van onze ocrrespondent) ■^AT zelfs bezoekers van Koninkiijkenbloede niet is mogen gelukken, is Hoil- wood gelukt: namelijk vier Australische koala's te mogen uitvoeren om ze in het speciaal voor hen ingerichte nieuwe huis in Amerika onder te brengen. Dat vier Australische koala's naar Hollywood gaan, is misschien in vergelijking met de strijd in Korea of de vorming van een Westeuropees leger niet zo wereld schokkend. Doch hier is het voorpagina-nieuws met vette koppen. Want dit is de eerste maal in deze eeuw dat vier koala's Australie's charmante ambassa deurs het land uit mogen. Zij het dan ook maar voor een tijd van zes maanden. \yAAROM men zo „bijzonder" doet met deze aandoenlijke, onschul- Functionarissen van MSA benoemd Richard Bissell Jr. zal belast worden met alle operationele functies van het Bureau voor de Wederzijdse Beveili ging (MSAi. Paul Porter, die waarne mend hoofd is geweest van de ECA in Europa, zal directecr worden van de Europese afdeling van de MSA, waar van het hoofdkwartier in Parijs zal worden gevestigd. Voorts zijn benoemd Tyler Wood tot medeplaatsvervangend directeur, D. A. Fitzgerald tot onder directeur voor bevoorrading en Herland Cleveland tot onder-directeur voor Europa. Aldus een mededeling van Averell Harriman, de leider van de M.S.A. dige, levende Teddy-beertjes, die geeij beertjes zijn, doch erg op beertjes lij kende buideldieren? Hiervoor bestaan verschillende redenen. In de eerste plaats zijn er nog maar heel weinig over van de millioenen koala's, die eens voor de komst der blanken de eucalyptuswouden van het vijfde werelddeel bevolkten. De openlegging van het land voor het land voor landbouw en veeteoit, de door de mens veroorzaakte bosbran den en de hebzucht en vernielzucht van de eerste pioniers brachten in zeer korte spanne tijds het millioenen- leger terug tot enige duizenden. Gelukkig behoeft men thans niet naar een natuurreservaat of een Aus tralische diergaarde om een koalo te zien. De met zorg bewaakte kleine ko lonies, die hier en daar overbleven, breiden zich weer uit en langs de kust van Nieuw Zuid Wales ten noor den van Sydney kan men 's avonds laat of 's nachts (alle Australische buideldieren zijn nachtdieren) nog wei eens een „wilde" koala met of zon der baby op de rug ontmoeten. Een tweede reden voor het uiterst streng toegepaste uitvoerverbod is echter, dat de koala slechts de jonge spruiten van een paar van Australië's ruim 500 soorten eucalyptusbomen eet. Leven er veel koala's in een beperkt gebied, dan bestaat zelfs het gevaar, dat die soorten door de onschuldige diertjes uitgeroeid worden en men óf geregeld moet bijplanten óf de koala's van honger doen omkomen. In een diergaarde kan het beest niet leven. Jaren van voorbereiding. ^AN de toestemming, die thans ein delijk gegeven is om vier koala's voor de tijd van zeg maanden te mo gen uitvoeren, zijn dan ook jaren en jaren van moeizame arbeid vooraf ge gaan. Voedsel was natuurlijk een eer ste vereiste om toestemming te kun nen krijgen en hiervoor heeft de di rectrice van de San Diego (Califor- nie) Diergaarde, mevrouw Belle Benchley, jarenlang kosten noch moei te gespaard. Uit Australië en verschillende delen van Californie verzamelde zij jaren lang de zaden van de geschikte euca lyptusbomen tot zij thans een woud van 2000 bomen heeft. Genoeg om vier koala's zes maanden lang de buik te doen vol eten. Twintig lange jaren heeft het geduurd, voordat mevrouw Benchley haar hartewens een paar koala's in haar tuin te hebben ver vuld kon zien. Doch de vier Australische koala's twee mannetjes en twee vrouwtjes zullen niet in speciale hokken naar Amerika vliegen om zes maanden lang in de San Diege Zoo door tienduizen den bewonderd te worden. Neen, voor hen is een groter rol weggelegd de grootste rol, welke ooit een dier in een Hollywoodproductie gespeeld heeft. Want de vier koala's zullen de sterren zij in de Paramount Pictures film „Botany Bay", welke als achter grond de historische Botany Bay bjj Sydney één van de eerste landings plaatsen van de oude ontdekkers en pioniers heeft. De Australiër John Farrow zal lei ding geven bij het vervaardigen van de film en de Australische acteur Peter Pagan zal er een hoofdrol in spelen. Doch de hoofdrol zullen zeker de vier Australische koala's vervul len de eersten van hun soort, die voor millioenen en millioenen film bezoekers in alle delen van de aarde zullen verschijnen Ook in VS wordt geklaagd Aan minister-president Drees is Dinsdagavond een enthousiaste ont vangst bereid in de Nederlandse Club te New York, waarbij door talrijke vooraanstaande sprekers het wqord werd gevoerd. Dr. Drees zelf hield een redevoering, waarin hij tot de conclusie kwam, dat ondanks de oor log, het Indonesisische conflict en de herbewapening door de energie van het Nederlandse volk enorm veel was bereikt, mede dankzij de medewer king van de Nederlanders in den vreemde. De premier zei voornemens te zijn de Amerikanen duidelijk te maken, welke zware opofferingen het Nederlandse volk zich had moeten ge troosten voor het economisch herstel en de herbewapening. Hij voegde er echter aan toe, dat het hem was op gevallen, dat er ook in de V. S. over belastingdruk en hoge prijzen wordt geklaagd. Dr. Drees besloot zijn toe spraak met de verklaring, dat er naar zijn oordeel stellig reden was om ver trouwen in de toekomst te hebben. In 1950 heeft Hoorn een nieuw ca rillon gekregen in de toren van de Grote Kerk. De gelden hiervoor wer den bij elkaar gebracht door de ver eniging „Het Carillon", Er bleef nog echter een schuld over van een paar duizend gulden, welke men dekte door de uitgifte van renteloze obligaties. Thans is bericht ontvangen uit de Amerikaanse stad Lewes, dat men daar een bedrag van f 1750 heeft bijeenge bracht voor het carillon. Hoorn en Lewes onderhouden vrij nauwe relaties omdat in de zeventien de eeuw Lewes door een Hoorns koop man is gesticht. Door de gift uit Lewes zal de schuld op het carillon nu volledig af gelost kunnen worden. Ook in Wognum toqavoor amb 'enaar Burg. Stand Na Ede en Bolsward zal de gemeente Wognum er ook toe overgaan een toga aan te schaffen voor de ambtenaar van de burgerlijke stand die de huwelijken voltrekt. Gisteravond heeft de raad daartoe besloten. Er waren twee tegenstemmers, name lijk de heren Ootes en Snip. De eerste vond, dat de tijd er niet naar is om dergelijke uitzonderlijke dingen te doen en de tweede meende, dat er eerst maar eens huizen moeten komen en dan kan men nog weieens praten over een toga. KERKELIIK NIEUWS Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Zierikzee (toezegging): W. de Jong te Neede; te GiesendamNederhardinx- veld: L. Trouhorst te Monster. Aange nomen de benoeming tot hulpprediker te Rotterdam-Charlois: J. K. F. Mantx, Beroepbaarstelling: de heer J. G. Hue- emeritus-predikant aldaar. Beroepbaarstelling: de heer J. G. Hue- tink te Harderwijk stelt zich beroep baar. Ger. Kerken onderh. art. k.o. Beroe pen te Vollenhove-Kadoelen: H. J. Zwarts te Ten Post. Steeds meer stijgende macht en invloed (Van onze correspondent te Madrid). J)E Spaanse kerk heeft nooit tevoren in haar geschiedenis zoveel sleutel posities in de hand gehad als tegenwoordig. Met het oog hierop is men steeds weer verrast over de bedekte en minder bedekte critiek, die van deze zijde op het regiem van Franco wordt uitgeoefend. Immers, deze critiek is moeiljjk in overeenstemming te brengen met de eerzucht, nog meer macht en invloed in de handen van de kerk te verenigen: de minister van Buiten landse Zaken Artajo, de minister van Onderwijs Ruiz Jimenez en de minister van Propaganda Salgado zijn direct afkomstig uit elite-organisaties van de „Accion Catolica". Veeleer heeft men de indruk, alsof sommige kringen van de hoge clerus en de oude Gil-Hobles partij, de „Accion Popular", de voorkeur zouden geven aan een minder direct aandeel in de tegenwoordige macht constellatie. worden. Maar het resultaat van de quête is tweeledig. Niet alleen het re giem krijgt „een veeg uit de pan". De aartsbisschop van Valencia heeft na melijk moeten constateren, dat hij zich vergist heeft, toen hij veronderstelde, dat de Spaanse arbeider slechts voor 75 procent buiten de kerkelijke geboden leeft. De conclusie van zijn ondervra gingen luidde: „De arbeider kent God niet of gelooft niet aan hem. Hij vloekt en niet weinig. Hij beschouwt de pas. toors als nietsdoeners in dienst van de ondernemers en de staat en draagt de cnrieatuur van de monnik als ingebrand in zijn geest". De arbeider geeft zowel de staat als de kerk de schuld van zijn tegenwoor dige toestand, en vooral: hij ziet beide tezamen aan één kant van het leven, terwijl hij zelf aan de andere kant staat, gescheiden door een afgrond. Een buitenlands correspondent heeft de en- qu.tte van de aartsbisschop van Valen cia niet zonder reden een „scheur in het zijden gordijn genoemd. 7 e vrezen enerzijds hun onafhanke lijkheid en vrijheid te zullen ver liezen, doordat Franco hen met zijn grote handigheid en bekwaamheid in de behandeling van mensen te zeer tot werktuig van zijn politiek zal maken. Anderzijds vrezen ze, dat het misnoe. gen, dat zich tegen de dictatuur kan ophopen, zich tot de kerk als haar ijverigste en belangrijkste helpster zou kunnen uitbreiden. Daarom gaan er van de zijde der kerk steeds weer stem men op, die critiek uitoefenen op mis standen van de dictatuur en een vrije meningsuiting en nog verschillende andere rechten eisen. Het ziet er naat uit. alsof men zich wil distanciëren. De belangrijkste groepen van criti. ci, scharen zich om de uitgevers van de „Editorial Catolica", waarvan de ver lamde Martin Sanchez met zijn grote invloed president is en om de bisschop van Malaga, Angel Herrera, die vroe ger hoofdredacteur van het Gil.Robles- blad .Debate" is geweest en soms een zeer stoutmoedige taal spreekt. Fran co's tegenzet bestaat uit de verlening van orders en het organiseren van ont vangsten waarmede hij zijn critici on derscheidingen verleent. Bittere enquêtte Tot de weinig bedekte aanvallen, die van deze zijde de laatste tijd onder nomen zijn, behoort een enquête, die de tot de groep van Herrera behoren de aarsbisschop van Valencia, Olaechea onder de arbeiders van zijn aarts-dio cese heeft ingesteld, en die door de „Ecclesia", het enige Spaanse tijd schrift, dat zonder cencuur verschijnt, gepubliceerd is. Goed omwikkeld met waardering en lof voor de sociale maat regelen van het Franco-regiem wor. den enige bittere pillen te slikken ge geven. „De arbeider heeft niet veel ver trouwen in de syndicaten. Hij is van mening, dat het legale loon een hon, gerloon is en dus onrechtvaardig. Hij maakt gebruik van de sociale zorg. doch waardeert deze niet. omdat de lonen hierdoor gekort worden en om dat deze door vreemden gehandhaafd wordt. De arbeider beschouwt zich zelf als een slaaf. Hij hoopt op een veran dering, zoals een zieke, die in zijn bed ligt te woelen. De ondernemers en de rijken beschouwt hij als remmen: hij is van mening, dat ze gesteund worden door het leger, waar hij bang van is en door de kerk. die hij niet vreest. Po litiek betekent heel weinig voor hem Veeg uit de pan Scherper kon de ontevredenheid, de politieke apathie, de afzijdigheid van de Spaanse arbeider niet uitgesproken rijkste is de UDSR, meestal linkser dan de radicalen; tot deze partij behoort o.m. Pléven, de afgetreden eerste minis ter. En rechts van de „derde macht", die gekweld wordt door de conflicten tus sen individualistische neigingen en de wens tot gemeenschappelijk werk, staat alles wat conservatief (of als men wilt reactionair) is, geschaard achter de an- HE interne moeilijkheden van de socialistische partij zijn inderdaad enorm: zij heeft sinds haar grote tijden tussen de twee oorlogen zeer grote delen van haar aanhangers aan de com munisten moeten afstaan en wordt be heerst door de vrees bij een te „bur gerlijke" politiek ook de rest van de arbeiders te verliezen. De communisten van hun kant zijn de machtigste en best georganiseerde communistische partij aan deze zijde van het IJzeren Gordijn. Hun macht is zo groot, doordat zij sleutelposities in de vakbonden, enz. hebben weten te bemachtigen; verder hebben zij ontel bare goedgelovigen, men zou kunnen zeggen: kleinburgerlijke aanhangers, die hen steunen op grond van onbe redeneerde sentimenten. Niet minder groot dan bij de socialis ten zijn de moeilijkheden bij de MRP. Men moet niet vergeten dat deze voor uitstrevende partij op christelijke grondslag oorspronkelijk de partij van De Gaulle was. Talloze persoonlijke be wonderaars van de generaal hebben de partij verlaten, toen deze reeds spoedig na de oorlog met hem in conflict raak te, doordat hij steeds reactionairder en autocratischer werd. De „Radicalen" zijn alles behalve „radicaal" volgens onze begrippen: het zijn eenvoudig de burgerlijk-liberalen van alle schakeringen; rechts en links van hen vegeteert nog een reeks van kleinere splintergroepen. De belang- dere machtige extreme groep: de RPF, de partij van De Gaulle. Het ligt voor de hand, dat de derde macht, alle moeilijkheden ten spijt, toch wederom de regering zou moeten vor men. De acute vraagstukken (belas ting), waarover Pleven is gestruikeld, zijn daarbij iet eens zo belangrijk als de vraag, hoever de partijen, vooral de socialisten, bij het offeren van grond beginselen ten bate van een compromis gunnen gaan, zonder hun aanhangers naar de twee extreme partijen te drij ven. Dit alles is des te tragischer, om dat reeds in de komende weken inter nationale problemen van de eerste rang moeten worden opgelost (Schuman- plan. Europees leger, Duitse deelne ming), waarover de middenpartijen het in grote trekken eens zijn. Men be grijpt, dat de Franse crisis door deze internationale samenhangen dus veel meer is dan slechts een binnenlandse aangelegenheid. DR. K. LANDSBERG. 1M HET KABINET VERTEGENWOORDIGDE PARTIJEN Arvjegtvi mi r"wnin jcoaownisten (Socialisten SJU.Q (Katholieken MAP (Radicalen jonafhankelijfcen Overigen (GauKiten P.P.F. 1 eiKsrt aacam ot oauilc I'tAwcmftis 1944 tamtnqtileld „oigcM bpriidmQscwrutes tn 104444«UUqitf» WEEOE REGERING DE GRUO.E 21 NOV 1945- 20 JRN 1948 I 1 REGERING GOUIN 29 JAN 1946-UJUNI 1946 I" i I—- EERST REGERING BIOAULT 13 JUN11946-130EC1946 REGERING BLUM 16 DEC-1946- 16JAN. 1947 REGERING MflWC 26 JULI 1946- 28AUG 1949 EERSTERtCtRWG QUCUILLE 12 SEPT. 1948 - 27 OCT T949 TWEEOC REGERING eiOAULl 27 OCT. 1S49-7fE8R. 19S0 TWEEOE RECERINC OUEUW-LE JULI 19S013 dagen) EERSTE REGERING PLEVEN 13 JULI 1950* 28FE8R 19S1 OEROE REGERING GUEUILLE 10 MAART 1951-10JVU t951 01 TWEEOE REGERING PLEVEN 11AUC. 1951 - 7JAN 19S2 1 En een van de marine voor koninklijk jacht Dinsdag heeft de torpedobootjager „Piet Hein te Den Helder onverwacht bezoek gehad van de commissaris der Koningin in de provincie Friesland, die namens Gedeputeerde Staten van Fries land een in koper gevatte reproductie kwam aanbieden van het originele wa pen van Lt-.Admiraal Piet Hein, dat in het bezit van de provincie Friesland is. Een deputatie van de bemanning der „Piet Hein" is gisteren naar het paleis Soestdijk getogen om het Koninklijk Paar een verkleind model van het scheepsembleem van de torpedoboot jager aan te bieden. Dit verkleinde embleem zal worden aangebracht aan boord van net Koninklijk jacht, aat immers ook de naam „Piet Hein" draagt. Sneeuwbuien, harde wind, veel kouder Harde wind met sneeuw- en hagel buien zijn er vandaag to verwachten, als gevolg van een van de Zuidpunt van Groenland komende depressie, die zich naar de Noordzee beweegt. 'n Gure dag dus, die wordt gevolgd door een periode met veel kouder weer. Daar de luchtdruk over Groen land en omgeving nog doorlopend stijgt, zullen wij in een Noordelijke luchtstroom komen te liggen, waar mee koude Poollucht vrijwel recht streeks naar onze omgeving stroomt. Deze luchtdruk-ontwikkeling kan een periode met belangrijk kouder en aan vankelijk guur weer tot gevolg heb ben. De harde wind, waarvoor heden morgen om 6 uur werd gewaar schuwd, kan morgen al naar Noorde lijke richting zijn geruimd. Na de koude nacht bestaat er in de nacht uren kans op lichte vorst, óók hier in Noord-Holland. Brandweer-samenkomst op de „Zandhoeve" te Bergen Op Zaterdag 26 en Zondag 27 Ja nuari a.s. zullen op de Volkshogeschool „Zandhoeve" te Bergen bijeenkomsten worden gehouden voor het personeel van de vrijwillige brandweren in deze provincie. Zaterdagmiddag houdt bur gemeester D. Breebaart van Hoog woud een inleiding over „Samenwer king van de brandweercorpsen ten plattelande", terwijl des avonds de heer Hartog, hoofdbrandmeester-com mandeur van de Amsterdamse brand weer een inleiding, toegelicht met lichtbeelden zal houden over „Tactiek van de brandbestrijding". Zondagmiddag volgt een voordracht van mej. Aafje Top, voordrachtkunste nares te Amsterdam, terwijl het week end wordt besloten met een feestavond, vermeldende o.a. zang door het man nenkoor der Bergense Brandweer en vertoning van enkele films. Zondagmorgen zal de heer J. Schek- kerman een inleiding houden over het Volkshogeschoolwerk. Schijvenaar uitgenodigd door gouverneur van Antwerpen Henk Schijvenaar, die reeds door de Kon. Belgische Voetbalbond uitge nodigd is om de wedstrijd Belgie Nederland op 6 April bij te wonen en aan het daarop volgend banket deel te nemen, zal naar „Les Sports" meldt eveneens een invitatie ontvangen van de gouverneur vsn Antwerpen voor de lunch die aan de wedstrijd vooraf gaat. Dit is de eerste maal dat een voetballer voor dit officiële noenmaal wordt uitgenodigd. PROJECTIELEN ONDER DE VLOER VAN M.T.S. TE DORDRECHT Bij reparatiewerkzaamhedon in een der bijgebouwen van de MTS te Dord recht heeft men onder de vloer een aantal projectielen, mortier- en Zucht- afweergranaten, gevonden.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 3