Ik ben niet gekomen om goud te vragen maar om staal" r Drie punten van Russische vredesplan verworpen VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Prinses Margriei wordi negen jaar NEDERLANDSE COASTER BIJ ENGELAND IN NOOD Desnoods korf en afdoend aniwoord bij mislukking in Korea IJmuidense trawler wordt vermist NEUTRALISME? Westduitse atoomgeleerden Westerse defensie? bij Vrijdag 18 Jan. 1952 149e Jaargang No. 15 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN „Merope" kwam reeds na enkele uren vlot tt Juichend New York ontving Carlsen Heden bespreking tussen Churchill en Truman Harmonie in politiek in Verre Oosten Het laatste pleidooi van minister Wysjinski Woonruirnte voor 6322 gezinnen KxPii Bjt&leJk ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 et. per m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 H.K.H. Prinses Margriet, die morgen haar negende verjaardag viert. (Opname M. Woldringh N.F.K.). Panamees op pier gelopen bij Hoek van Holland De zee, die de laatste weken voortdurend door hevige stormen wordt opge zweept heeft wederom slachtoffers onder de scheepvaart gemaakt. Gistermiddag om kwart over drie werden noodseinen opgevangen van de Nederlandse kust vaarder „Seaham", eigendom van de Scheepvaart en Kolcnmü. N.V. te Rotter dam, welk schip 18 km ten Z.O. van het lichtschip „Corton", voor de kust van Lowestoft (Suffolk) hevige slagzij maakte. De toestand was zeer kritiek. Het vaartuig maakte snel water. Vrij spoedig werd er hulp geboden door enkele reddingboten en het Engelse kolenschip „Warden". Op de gezagvoerder en de machinist na. werden alle optflre'hüën van boord gehaald. De reddingboten dansten op de woeste zee en tengevolge hiervan zijn drie geredden onderweg overboord geslagen. Het zoeken naar deze vermisten had totnogtoe geen resul taat. Alle hoop is nog niet verloren, daar de mannen zwemvesten droegen. Later zijn ook de kapitein en de machinist van de „Seaham", die op sleepboothulp hadden willen wachten, van boord gehaald. Hun schip scheen toen reeds verloren. Hulp is reeds onderweg. De kapitein van de „Liberty" heeft gemeld, dat de sloepen vernield zijn. Engelse vissers hebben 32 man van het Griekse stoomschip „Taxiarchis", dat bij Yorkshire aan de grond zit, in veiligheid gebracht. De kapitein en twee leden der bemanning besloten aan boord te blijven. 'Het beïgingsvaartuig „Merchant man" heeft later ook degenen, die aan boord waren gebleven, in veiligheid gebracht. De sleepboot „Richard Lee" heeft gisteravond tevergeefs gepoogd de coaster op sleeptouw te nemen. De „Seaham", die 400 ton meet en in 1939 werd gebouwd, was onderweg van Huil naar Rotterdam. Gistermiddag tegen vijf uur, is het Panamese schip „Merope" op de Noor- derpier bij Hoek van Holland gelopen. Dit Noorderhoofd is nog berucht om de grote scheepsramp met de „Berlin" in het begin dezer eeuw. Tegen alle ver wachtingen in is de Panamees gister avond rond negen uur door de sleepbo ten „Blankenburg" en „Witte Zee" vlot gesleept.. De ruimen 1 en 5 stonden al onder water en gevreesd werd dat de Westerstorm het schip naar het strand zou werken. Enige opvarenden waren reeds van boord gehaald. Het schip is voor anker gegaan. De sleepboten „Witte Zee" en „Ganges" slaagden er vannacht in een tros vast te maken, maar enkele ogenblikken la ter brak deze weer. Het Liberiaanse stoomschip „Liberty" heeft Donderdagavond geseind, dat het aan de grond gelopen is en hulp van reddingboten behoeft. De „Liberty" be vindt zich in de buurt van Landsend (de Zuidwestpunt van Engeland) waar onlangs ook de „Flying Enterprise" in nood verkeerde. Landsend Radio heeft teruggeseind dat een reddingboot is uitgevaren. Churchill sprak ioi het Amerikaanse Congres IK BEN niet naar de Verenigde Staten gekomen om geld of goud te vragen, teneinde het leven van het Engelse volk aangenamer te maken, ik ben geko men om te vragen om staal en uitrusting. Dat is de reden, waarom vele van onze verzoeken zo goed en zo mild zijn vervuld. Aldus sprak gisteren de Britse premier Winston Churchill, toen hjj onder grote belangstelling het woord voerde in een gemeenschappelijke zitting van de beide Huizen van het Amerikaanse Congres. Hij gaf voorts te kennen, dat het voor Engeland een enorme steun zou zijn, wanneer zelfs maar symbolische eenheden van de andere landen van het voorgestelde pact voor het Midden-Oosten in de zone van het Suezkanaal zouden worden gelegerd. Het conflict om dit Kanaal is, zo zei hij, een internationale zaak geworden. Wij zitten hier niet voor ons zelf. maar als verdedigers van de wereldhandel. „Ik voel me wat ouder Gistermorgen is kapitein Kurt Carl sen op het vliegveld Idlewild te New York aangekomen, waar hij werd ver welkomd door zijn vrouw Agnes en zijn dochters Sonja en Karen. Zeker was deze hartelijke ontvangst hem dierbaarder dan de grootste huldebetui gingen, die hem later op de dag ten deel vielen. Hij moest aan het hoofd lopen van een stoet van tweeduizend man, bestaande uit matrozen, soldaten, mariniers, politiemannen, enz. enz. Zo ging de zeeman over Broadway. Uit de wolkenkrabbers daalde een regen van confetti, maar ook het papier uit de papiermanden van de kantoren, op zjjn hoofd neer. Op het stadhuis ontving hij de ere medaille der stad en werd hij door de burgemeester en andere autoriteiter, toegesproken. Tegenover verslaggevers heeft Carlsen verklaard zich „wat ouder" te voelen. Hij is van plan een winig rust te nemen en dan weer naar zee te gaan. Televisie in dienst van de politie De Parijse politie neemt op het ogenblik proeven om van uit haar vliegtuigen opnamen te maken van openluchtbetogingen en deze dan langs de weg der televisie te projecteren in de kamer van de prefect. Op deze wijze zou dan de prefect in staat worden gesteld om van achter zijn bureau instruc ties aan zijn mannen te geven. Belangrijke besluiten verwacht Heden zullen Churchill en -Truman een bespreking voeren op het Witte Huis, naar men verwacht over atoom wapens, samenwerking bij het onder zoek en de structuur van het opperbe vel van het Atlantische Pact. Medede ling hieromtrent werd pas gedaan na Churchills terugkeer uit Ottawa in Washington. UÏA&bïpjucKt WEINIG VERANDERING Verwachting tot Zaterdagavond: Guur weer met wisselende bewol king en sneeuw-, hagel- of regen buien. Langs de kust nu en dan stormachtige, overigens krachtige tot matige wind tussen West en Noord. Opsporingswerk is Averij aan het roer? Een IJmuidense trawler, de „Alk maar" (IJin. 31) heeft sedert Maan dagavond niets meer van zich laten horen. Het scheepje bevond zich 150 mijl Westelijk van Stavanger en was kort te voren in Harstadt in reparatie geweest. Alle Noorse kuststations is verzocht in contact te treden met drie Nederlandse trawlers, de „Bergen", de „Vikingbank" en „Eli Cheneviere", die naar het vermiste scbip uitzien. De reddingboten van Stavanger en die van enkele andere reddingstations langs de Noorse kust zijn gisteravond laat nog uitgevaren. thans in volle gang Men vermoedt, dat de „Alkmaar", die het eigendom is van rederij Petten te IJmuiden, averij aan het roer heeft. Het weer in het gebied waar de „Alk maar" het laatst is waargenomen was de laatste dagen zeer ruw. Het scheep je, dat 326 ton meet, werd in 1933 ge bouwd. Aan boord bevinden zich veer tien bemanningsleden, onder gezag van de heer J. Koeman uit IJmuiden. De ongerustheid in de gezinnen der opvarenden, onder wie één Alkmaar der, de heer Jan de Das, scheepskok, is zeer groot. Aanvankelijk zou het op sporingswerk geleid worden door een vliegtuig van de Nederlandse Lucht macht, doch mocht hiervan wegens, de te grote afstand niet vertrekken. VERSCHILLENDE belangrijke inter nationale vraagstukken passeer den in de rede van de Britse premier de revue. Hij wees op de grote econo mische moeilijkheden, waarmee zijn land had te worstelen. Het herstel wordt vertraagd, maar het gaat door en wij zijn vastbesloten, dat het zal blijven doorgaan, zo zei hij. Sprekende over de enorme verande ringen in het wereldbeeld sinds de oor log betoogde hij, dat de Westelijke vol keren niet verantwoordelijk kunnen worden gesteld voor de kloof, die thans tussen het Westen en de Sowjet-Unie gaapt. De vijandige daden van de Sow jet-Unie hebben de democratische vol keren ervan overtuigd, dat zij staan voor 'n tyrannie en een aggressie, even walgelijk en gevaarlijk als het natio- naal-socialisme. Ten aanzien van Korea zei hij, dat Engeland en de Verenigde Staten het er over eens zijn dat hun antwoord kortaf, vastberaden en doelmatig zal zijn, indien de bestandsbesprekingen in Korea niet tot een goed einde wor den gebracht. Churchill was ervan overtuigd, dat de Britse en de Ame rikaanse politiek in het Verre Oosten gekenmerkt zou zijn door toenemende harmonie. Het doelmatigste wapen tegen een derde wereldoorlog achtte Churchill eerder de dappere vastberadenheid van een goedgewapend internationaal leger dan het vreselijke atoomgeheim, dat aan de natuur ontworsteld was. De pre mier voegde hieraan toe: Gij moet er voor zorgen, geen atoomwapen te ge bruiken, totdat gij er zeker en meer dan zeker van zjjt, dat gij geen ander mid del meer in de hand hebt om de vrede te bewaren. Churchill achtte het geenszins zeker, dat China generaties lang in communis tische handen zou blijven. Engeland staat aan de zijde van de Verenigde Staten in de strijd tegen de Chinese communistische aggressie. beloofde hij. Met betrekking tot de eenwording van Europa betoogde de Britse leider, dat niet de vorm van de fusie, maar het aantal divisies en de grootte van de luchtmacht de dingen waren, waarop het het meest aankomt. Churchill wei gerde van wie dan ook maar enig ver wijt te aanvaarden over wat Engeland op dit punt doet, omdat het Britse ge menebest niet van plan is, een staat of een groep van staten te worden in enig continentaal stelsel aan een van beide zijde van de Atlantische Oceaan. De Politieke Commissie der Ver. Naties Overige onderdelen naar ontwapeningscommissie De Politieke Commissie van de Verenigde Naties heeft gisteren liet Sowjet- russlsche voorstel tot een gelijktijdig verbod van en controle op de atoombom Ier verdere bestudering naar de Ontwapeningscommissie verwezen. Deze pas ingestelde commissie, die op 10 Februari haar eerste bijeenkomst moet houden, zal dan vijf punten van het Russische „vredesplan" moeten behandelen. Drie andere punten van dat plan, welke het Noordatlantiseli Verdrag als „aggressief" doodverven; ontruiming door buitenlandse strijdkrachten van Korea eisen en aansporen tot het tekenen van het vredespact door de Grote Vijf, werden door de politieke commissie met grote meerderheid verworpen. India en Argentinië onthielden zich van stemming. De commissie hechtte haar goedkeu ring aan een Boliviaans amendement, dat de bewapeningscommissie zal kun nen beschikken over de notulen van de politieke commissie met betrekking tot 't Russische vredesplan. Wysjinski heeft in zijn laatste pleidooi voor het vredesplan een verbod van de atoom bom gevraagd, hetgeen volgens hem, reeds veel zou bijdragen tot de ver mindering van de oorlogsdreiging. Ten slotte sprekend over een bestand op Korea stortte de Rus een aantal bele- In November is voor 6322 gezinnen woonruimte beschikbaar gekomen. Er zijn 5937 woningen voltooid, waaronder 385 duplexwoningen. Dit is het hoogste aantal sinds de bevrij ding, uitgezonderd December 1948, toen 6679 woningen gereed kwamen. £)UIZENDEN arbeiders over de ge hele wereld hopen nogeens aan den lijve de zegeningen van het communis me te ondervinden. Zij beschouwen Sowjet Rusland dan ook als het meest llllililliPlllllllMi oor van de achtjarige Jaapje Bliek ge vist. Spelenderwijs had het jog deze grutterswaren in zijn gehoor-orgaan verstopt, maar hij herinnerde zich niet eer hoe lang het geleden was. Of de geijkte gebied voor de afzet van hun maal een dochter ten doop moesten erwten al aan het kiemen waren ver- vege lijven. Maar ze konden weieens houden. p Mevrouw Catherine Tower- meidt de historie niet. q Een dame in op de (daar nog schaarse) koffie ko- woonachtig te Londen, wil voor govenkarspel vertoonde plotseling ver men. Overal in Rusland verrijzen straks de tweede maal scheiden. Haar man schijncelen van bloedvergiftiging in de Robot-fabrieken, die in geweldige w6rd namelijk aangetroffen met een mon(j jjet bleek, dat een tandarts, die massa's produceren en door een paar dame, diezijn eerste echtgenote jjaar een kunstgebit geleverd had, in- man bediend worden. Nu vond men was geweest, q Een Amsterdamse dok- piaats van goucj. koper in het gebit weer een draaibank uit, zo meldt ter heeft negen grauwe erwten uit het jlafj geDn]j]rt. Toen het gebit begon te slijten kwam het koper naar buiten en veroorzaakte de vergiftiging, q Het is een tand des tijds, zou men kunnen zeggen, want in Groningen heeft zich een dergelijk geval voorgedaan, q Het bijt werk van mevrouw Decker, woon achtig in Birmingham, is nog prima in orde. Bij een echtelijke ruzie heeft ze de pink van haar man gebroken, door dit nuttige onderdeel van de hand tus „Tass", die zelfstandig blauwdrukken kan „lezen" en de daarin vermelde op drachten kan uitvoeren, q Vele Lon- dense huisgezinnen zaten onlangs zon der licht, doordat er geen muntjes meer in hun lichtmetertjes konden Meer dan de helft der Londense meter opnemers was namelijk al acht dagr in staking. Ze zeiden, dat de maat v v/as, sinds hun huisbezoeken door r lerlei ambtenaren werden gecontrr leerd. q Een meneer in Los Angel' draagt als voornamen „Welcome. John". Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat zjjn ouders voor zijn geboorte Voor mij geldtvoor eeuwig Euwe sen de kaken te nemen, p-j Een Duitse boer vond een gouden trouwring, netjes gekneld rond een slanke wortel De eerlijke verliezer is nog niet komen opdagen. digingen uit over het hoofd van Gene raai Van Fleet, de Amerikaanse opper bevelhebber op Korea, die hij een „Kannibaal der laatste dagen" noemde. De „onredelijke eisen van de Amerika nen in Korea laten weinig hoop op een wapenstilstandsovereenkomst", zo be sloot de Russische minister van Bui tenlandse Zaken. Nieuwe uitleg van de vliegende schotels" Professor Martin van de universiteit van Melbourne heeft als zijn opinie over de veelbesproken „vliegende schotels" verkondigd, dat deze zonder linge verschijnselen ballonnen zouden zijn, die worden gebruikt om de aan wezigheid van een tot dusver onbe kend atoomdeel in de stratosfeer te constateren. Volgens prof. Martin wa ren deze met waterstof gevulde ballon nen in de V.S., Engeland en Australië opgelaten en konden een hoogte van vijfendertig kilometer bereiken. Bij het stijgen van de ballon tot grote hoogte werden zich erin bevindende fotogra fische platen, die bedekt waren met een dikke laag zilver-bromide, door kosmische stralen gebombardeerd, waardoor protons en neutrons in me sons, de nieuwe atoomdelen, werden gesplitst. Op de platen zou men dit kunnen zien als stralenbundels van punten in het midden uit. TN de late zomer van het vorig jaar ontstonden er moeilijkheden rond het vooraanstaande Franse dagblad „Le Monde", waarvan de hoofdredac teur één der exponenten van het neu tralisme mocht worden genoemd. Ge grepen door de gedachte aan nieuwe oorlogsverwikkelingen, predikte deze hoofdredacteur de idee van een nieuwe weg voor Frankrijk, welke noch met de Amerikaanse, noch met de Russi sche een rijbaan gemeen had. Frank rijk en Europa zouden zich, zo wilde hij, als het ware tussen de richtingen van de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie in moeten plaatsen. Zijn stelling vond sterke weerklank in het Franse volk en werd even hevig bestreden door de Franse regering. De hoofdre dacteur dreigde het slachtoffer te wor den van deze spanningen. Hij wist met steun van zijn redactie evenwel zijn plaats te behouden. Zijn idee verliet hem niet. Aan deze zeer kort weergegeven historie moesten wij denken, toen wij kennis namen van het manifest „De derde weg", dat onlangs door een vre desbeweging van die naam is gepubli ceerd. Wij behoeven niet nadrukkelijk vast te stellen, dat onze wereld lijdt aan een rampzalige begripsverwarring. Een verwarring, zó grondig, dat de mens zich zelfs bij het gebruik van het woord vrede moet afvragen „welke vrede" men bedoelt: de Amerikaanse of de Russische. Het torment van dit moderne Babylon is veelal sterker dan onze goede wil. Bij de jaarwisseling hebben wij het een winst genoemd, dat de tijd van uitvluchten voorbij is. Wij worden gedwongen te kiezen. Beter: onze keuze is evident vóór het Westen en tegen het Oosten. Zó ligt het pro bleem. Een aantal vooraanstaande Neder landers wil ons thans doen geloven, dat het niet gaat vóór dat Westen en tégen het Oosten, maar dat er een der de kans is: een derde weg. Hoe van harte graag zouden we dit aannemen. Waren wij, zo vroegen wij ons al le zende af, wellicht tóch verblind en verbijsterd door de fatale fonkeling van het Oost-West-debat? Zou er een ..neutralisme" mogelijk zijn, dat niet te maken heeft met principieel anti-mili- tairisme of pacifisme; niet met angst om de toekomst? Welaan, wij lazen een zeer hoog staand maar negatief geschrift. De on dertekenaars leggen de vinger op won- deplekken die ieder weldenkend mens allang heeft onderkend. Het geeft po sitief niet het geneesmiddel, wijst zelfs niet op een mogelijke genees wijze; duidt niet op die derde weg. Het is aandoenlijk en eerbiedwaardig van goede bedoelingen. Maar een oud, keihard spreekwoord zegt, dat de weg naar de hel ermee geplaveid is. De ondertekenaars willen, precies als alle mensen, de weg naar de hemel van de vrede. Deze laatste weg is de ontoe gankelijke, de smalle en bochtige. Wij kunnen deze weg niet overzien. Bij iedere kromming staat het bord met de doodskop en de gekruiste knekels. Het zou tegenover de eerbiedwaar digheid der samenstellers onjuist zijn aan te voeren, dat zij ongewild de communistische „vredes"-offensieven steunen. Zelfs al ware dit zo, maar zou die derde weg begaanbaar blijken, wij zouden ons met alle goedwillenden dien verheugen. Maar de keuze is gedaan. De keuze voor het machtsoverwicht, waar het normale menselijke vertrouwen faal de. Dit mag verschrikkelijk zijn, de onafwendbaarheid van de loop der dingen is de dagelijkse ervaring van allen, die verplicht zijn met realiteiten te rekenen. Wij durven zelfs zeggen, dat ook de ondertekenaars van het manifest van deze nieuwe vredesbe weging hier nimmer onderuit kunnen. Omdat de wereld er ook voor hen is. En wel deze wereld. Nederlandse leerling-vlieger in Amerika verongelukt De korporaal leerling vlieger van de Nederlandse luchtmacht, C. C. Versteeg uit Dordrecht, die in de Ver enigde Staten een opleiding tot vlie ger volgde, is in de nabijheid van Eloij (Arizona) bij een vliegongeluk met een „Shooting star" om het le ven gekomen. Bonn verwacht uitnodiging Nóg geen voorstel gedaan West-Duitsland verwacht een uitno diging om zijn leidende atoomgeleerden beschikbaar te stellen voor samen werking met het voorgenomen Euro pese leger en de Atlantische mogend heden. De Duitse regering heeft ech ter nog geen officieel voorstel gedaan: zij wenst niet, dat het land zeil atoombommen zal vervaardigen. De Duitsers menen, dat zij eerste klas geleerden, zoals prof. Werner Heisenberg of prof. Otto Hahn van het „Max Plank instituut" beschik baar zouden kunnen stellen voor een Europees atoomproject. Het zou volgens deze Duitsers niet overeenkomstig het besluit van ie Westelijke geallieerden, om Duitsland gelijke rechten in de westelijke defen siegemeenschap te geven, zijn als het land het gebied der atoomenergie ge heel buitengesloten zou blijven.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1