Ipfomac ONZE PRIJSVRAAG: BOUW DE Pf RS" NOODTOESTAND IN CAIRO Voor de laatste maal Tiedtke bracht Piet van de Pol in grote moeilijkheden Als Westen symbolische strijdmacht zendt: Egyptisch beroep op V-raad Protest tegen arrestatie van generaal Raoef Churchil! aanvaardt Am. admiraal Bonn acht dienstplicht grondwettig Millioenen dames Puzzle-rubriek Plan voor veiligheid Indones'ë in Geen vervolging tegen Leeuwarder agenten Kraan sloeg om Opzegging van het Brits- Iraans verdrag V.S. en Engeland nemen maatregelen Nederlandse expeditie naar de Andes De Lattre de Tassigny begraven Cultureel Nieuws Honderd gulden aan prijzen Teegelaar behoort zonder twijfel tot de zwaksfen Van Hasselt heeft de leiding M&h* Carlsen is weer thuis Lekke gasleiding eiste een slachtoffer KNVB -cursus voor jeugdleiders ZATERDAG J 9 JAMT ART 1952. In Cairo is Vrijdag de noodtoestand afgekondigd, teneinde de openbare vei ligheid te handhaven. Men is hiertoe overgegaan om een eind te maken aan de activiteit van jongelui, die de eige naars van café's en bars dwongen hun zaken te sluiten ten teken van rouw over het omkomen van Egyptenaren bij de gevechten in de Kanaalzone. Een woordvoerder van de Egyptische delegatie te Parijs heeft verklaard dat zijn land een bei p zal doen op de Veiligheidsraad, wanneer Amerika, «"urkije en Frankrijk zouden ingaan op Churchills voorstel om een symbo lische troepenmacht naar het Suez- kanaal te zenden. Egypte zal het zen den van een troepenmacht als een vij andige daad beschouwen. Inplaats van als de handhaving van vrede en vrij heid van de scheepvaart ziet men hier in een nieuwe aanslag op de souve- reiniteit van Egypte, welke de veilig heid van- het Midden-Oosten ernstig in gevaar zal brengen. Van Ameri kaanse zijde is trouwens als medege deeld, dat men voor uitzending van een Als opperbevelhebber voor de Atlantische Oceaan Winston Churchill heeft toegestemd ln de benoeming van een Amerikaans admiraal tot opperbevelhebber voor het gebied der Atlantische Oceaan, aldus een officiële bekendmaking te Washing ton. De verklaring werd Vrijdagavond uitgegeven na de laatste bespreking tus sen de Britse .remier en president Vruman. De overeenkomst is onderha vig aan bepaalde wijzigingen in de grenzen van het commando voor de Atlantische Oceaan en van de vorm van het commando. De beide staatslieden zijn het er verder over eens geworden, dat bij de NAVO bepaalde veranderingen zullen worden voorgesteld, waardoor het Britse commando tot een deel van de Atlantische Oceaan zal worden uitge breid en de leiding van operaties in het Oostelijke deel dezer wereldzee soepeler zal verlopen. Regeringskringen in Bonn twijfelen er niet aan, dat een onderzoek naar de grondwettigheid van invoering dei- dienstplicht gunstig zal aflopen. De grondwet immers opent de mogelijk heid van toetreding tot supra-nationale organen; de instelling der dienstplicht is aan zulk een besluit inhaerent en vereist dus geen grondwetswijziging of een Bondsdagmeerderheid ven twee derde. De socialisten zijn van mening, dat wijziging van de grondwet van West-Duitsland voor zulk een besluit nodig is, en hebben aangekondigd, dat zij het oordeel van het constitutionele gerecht zullen vragen. zeggen: Voor de handen niets beter dan HAMEA-GELEI. (Advertentie. Lng. Med.) PUZZLE 224. (Opl.) WELKE ZIN UIT DE ROMAN IS BEDOELD? De zin begon met het letterstuk La en daarop volgde ngza en dan amre, waarop men verder gaande vond: Langzaam reed het rijtuig over de grintweg, om de kostbare last, die het voertuig bevatte, zo stil mogelijk naar de aanvoerder te brengen, die zeker met ongeduld uitzag naar de bewijsstukken, waarnaar hy reeds zo lang verlangd had en die van grote betekenis waren. Een puzzle, die velen heel wat hoofd breken heeft gekost. Een compliment aan de inzenders van een juiste oplos sing. Na loting onder de inzenders van een goede oplossing, is de wekelijkse prijs van f 5 ditmaal gewonnen door; de herr J. Barsingerhorn, Tolkerdijk 14, Scliagen. Gefeliciteerd! Deze prjjs zal worden toegezonden. En nu onze nieuwe opgave. TUZZLE 225. IN WELKE PLAATS WONEN ZIJ? Gevraagd wordt in welke plaatsen de volgende personen wonen, als uit hun naam en voorletters samen door omzet ting die plaatsnaam gevormd kan wor den. 1. A. N. Lazdoel 2. F. R. Rootscina 3. ir. F. Derks de Roo 4. Drs. E. V. Tadema 5. L. Wilgenbloed 6. Chr. B. G. Batema. 7. I .H. Donveen 8. Z. U. Neerent 9. R. W. Moerreve 10. D. P. Rcnmuer Welke plaatsen zijn bedoeld? Oplossingen (per briefkaart) tot en met Donderdag 24 Januari aan de Re dactie van dit blad. (Onder de inzen ders van een goede oplossing wordt weer een prijs van f 5 verloot). naar het symbolische strijdmacht Suezkanaal niets voelt. De Egyptische autoriteiten hebben voorts bij de Britten geprotesteerd te gen het gevangen houden van gene raal Raoef, hoofd van de afdeling oo- iitie van het ministerie van binnen landse zaken, die dezer dagen tijdens een razzia in Tel ei Kebir is gevangen genomen. Hij zal, zo is medegedeeld, niet op vrije voeten worden gesteld voor het ingestelde onderzoek is vol tooid. Muzakkar nog op vrije voeten De Indonesische regering heeft een plan voor 1952 opgesteld, voor de ver betering van de veiligheid, die door oorzaken van ideologische, politieke- en sociaal-economische aord, in gevaar wordt gebracht. De zogenaamde „Vei ligheidsstaf", aanvankelijk een coördi natielichaam zal worden omgevormd lot een uitvoerend lichaam, voor de toepassing van de regeringsbesluiten in alle gebieden, waar de staat van oorlog of beleg geldt. Voorts zijn maatregelen ter verbetering van de sociaal-econo mische toestand in studie. In verband met het veiligheidsplan, werd gezegd, dat de opstand van zekere troepen in Midden-Java eind Januari onderdrukt zal zijn. Het betreft een bataljon, dat een maand geleden aan het muiten sloeg en zich bij de Darul Islam aansloot. De leider van een op standig korps Reservisten in Zuid- Celebes, de oud-guerrilla Muzaxkar, is nog steeds in vrijheid. Wettelijke regeling voor crematie Weliswaar bepaalt de Begrafeniswet, dat elke overleden persoon en doodge boren kind in een gesloten kist wordt begraven op een overeenkomstig de wet aangelegde of volgens haar over gangsbepalingen toegelaten begraaf plaats, maar reeds enige tientallen ja ren wordt lijkverbranding gedoogd. Om verassing wettelijk mogelijk te maken heeft thans de minister van Justitie bij de Tweede Kamer een wetsontwerp in gediend houdende bepalingen met be trekking tot de verbranding, de balse ming en de schouwing van lijken. Vijf reisbeurzen voor letterkundigen De staatssecretaris van onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, heeft aan de letterkundige Hans Edinga te Zeist, aan Ed. Hoornik te Amsterdam en aan H. J. van Tienhoven, Den Haag een reisbeurs van f 2000 toegekend, te be steden aan een reis in het buitenland Aan de auteurs J. Gelburg te Am sterdam en Lou Vleugelhof te Rotter dam kende de staatssecretaris elk een reistoelage van f 300 toe. Aan de journalisten P. Wybenga van het Fries Dagblad en Sikkink van „De Volkskrant" te Amsterdam is door de officier van Justitie te Leeuwarden mr. dr. F. Hollander, bericht, dat de door hen ingediende klachten tegen het optreden van de Leeuwarder ge meentepolitie op 16 November j.l. geen aanleiding hebben gegeven tot het in stellen van een strafvervolging tegen bepaalde agenten. Beide heren hadden medegedeeld dat zij, toen zij zich na bijwoning van de zaak Fedde Schurer (de heer Wybenga was daarbij als getuige-deskundige op getreden) huiswaarts begaven, door politieagenten waren afgeranseld. Ook nadat zij getracht hadden zich te legi timeren werden hun met gummistok ken nog slagen toegediend. Mr. Hol lander deelde nog mede, dat de politie volkomen rechtmatig heeft gehandeld en dat bij dergelijke maatregelen ook onschuldigen worden getroffen. Wie dat risico niet wil lopen moet buiten een dergelijke volksoploop blijven, al dus mr. Hollander. Gistermiddag is tijdens een hevige sneeuwstorm bij de N.V. Boeie's scheepswerven te Bolnes een rijdende torenkraan in beweging gekomen en omgevallen. Door haar val heeft zij een andere kraan meegesleurd, zodat ook deze viel. Bij dit ongeval valt een dode te betreuren en zijn twee men sen gewond. Londen verwacht De rechterhand van premier Mossa- deq, de vroegere plaatsvervangende premier Hoessein Fatemi, heeft Donder dag verklaard, dat het Brits-Iraanse vriendschapsverdrag van 1857 ongeldig is. Naar men te Londen meent duidt dit er op, dat de Perzische regering dit verdrag in een nota aan Engeland zal opzeggen en wel nog dit weekeinde. In de Perzische regeringspers voor ziet men na de sluiting van de Britse consulaten eveneens de sluiting van alle Britse en andere buitenlandse cul turele organisaties. Als Noordelijken het bestand mochten schenden Wanneer de Noordelijken een bestand in Korea mochten schenden zullen Amerika en Engeland krachtige vergel dingsmaatregelen nemen, zo verluidt te Washington. Naar men verwacht zullen dan alle beperkingen voor de strijd krachten der VN worden opgeheven en zal bevel kunnen worden gegeven, om de Chinese bases in Mandsjoerije te bombarderen en de blokkade langs de gehele Chinese kust uit te strekken. Ook zou men andere maatregelen in de zin hebben om het militaire potentieel van het communistis/he China slagen toe te brengen. Eind April 1952, vertrekt uit het Peruaanse dorp Ticapampa een Ne derlandse expeditie, voor een zes maanden durende onderzoekingsreis naar het Zuidelijk deel van de Cor- dilla Blanca, de belangrijkste keten op Peruaans gebied van het Andes- gebergte. Men zal een gebied van 1500 vierkante kilometer in kaart gaan brengen en tevens een detailonder zoek naar bepaalde granietsoorten in stellen. Ook hopen de Nederlanders enkele nog niet beklommen toppen ze veroveren en kleurenfilms te maken NEDERLANDSE UITVOER NAAR WEST-DUITSLAND De Westduitse autoriteiten hebben heden toestemming verleend tot invoer uit Nederland van spek, haring, snij bloemen en sanitair aardewerk voor een gezamenlijk bedrag van 5.410.000 D.M. ]n een dichte regen van confetti maakte kapitein Carlsen zijn triomphtocht door Broadway, waar een opeengepakte menigte hem toejuichte. Naast hem zittend, Grover Whalen, de voorzitter van de commissie van ontvangst van het stadsbestuur. Men zou het voorts eens zijn gewor den over maatregelen, welke Frankrijk, Amerika en Engeland zouden treffen voor het geval de Chinese communisten een bestand in Korea zouden gebrui ken „om hun aggressie tegen Zuidoost- Azië te richten". Men gaf te verstaan, dat iedere communistische interventie in dit gebied beschouwd zou worden als het optreden van China in Korea, dat door de Verenigde Naties veroordeeld is. Hij rust naast zijn zoon Gisteren is het stoffelijk overschot van wijlen generaal De Lattre de Tassigny op de begraafplaats van het dorpje MouilIeron-en-Pareds in West Frankrijk, ter aarde besteld. De maar schalk rust in het familiegraf naast zijn enige zoon, Bernard, die acht maanden geleden in Indo-China sneu velde. De 96-jarige, blinde vader van de maarschalk werd door de weduwe van de overledene naar de baar ge leid. Hier legde hij even de hand op de uniform van zijn zoon en op diens onderscheidingen. Nederlanders in oefening „Counterthrust" Het Nederlandse aandeel in de oefe ning „Counterthrust" in het afgelopen jaar is niet zo'rj succes geweest, als men het hier en daar wel heeft voor gesteld. Dit bleek uit de woorden van minis ter Staf, toen hij, sprekende over deze oefening, zeide, dat wat betreft disci pline en het in de hand hebben van het geheel de Nederlandse prestatie niet sterk was geweest. „Wel voldoen de, maar niet meer dan een zes min", aldus de minister. De discipline in de meest algemene zin noemde hij zeer beslist onvoldoende en vooral aan de marsdiscipline moeten we meer doen. Ook de gevechts- en wapendiscipline noemde de minister zwak. Alle Urkers in Argentinië aangekomen Het laatste van de zes Belgische vis sersschepen, die Belgische en Urker vissers naar Argentinië hebben ge bracht, is gister do haven van Buenos Aires binnengelopen. Het schip, de „Saint Pierre" heeft moeilijkheden ge had en is enige dagen in de buurt van de haven op zee achtergebleven. Koningin Juliana bezocht school te Blaricum In gezelschap van haar particulier secretaresse mevr. N. SmitAvis heeft koningin Juliana gistermiddag een be zoek gebracht aan de nieuwe openbare lagere school te Blaricum. Aafke Ploe ger bood namens de kleuterschool aan de koningin een zelfvervaardigd huisje aan, bestemd voor prinses Margriet. Amerika zal Engeland in 1952 een millioen ton staal leveren in ruil voor 55.1 millioen pounds aluminium en 20.000 long ton tin, tegen een vastge stelde prijs te leveren. J.JET UITGRAVEN van de tempel van de koningin van Scheba te .Mareb in Zuid-Arabie is het doel van een grootscheepse expeditie, die onder lei ding van de dertigjarige Amerikaanse ontdekkingsreiziger Wendell Phillips uit Cairo naar Aden is vertrokken. Mareb zou de hoofdstad zijn geweest van het rijk van de koningin van Sche ba. Het werk zal vijf jaar duren. De expeditie bestaat uit vijftien Ameri kaanse, een Belgische en twee Egypti sche geleerden. Verder zijn er twaalf koks en bedienden. Op de plaats van de opgraving zal men honderden Ara bieren in dienst nemen. Wendell Phil lips is voorzitter van de Amerikaanse stichting voor de bestuderng van de mens. In oude tijden noemden de bewoners van de streek, waarheen men trekt zich „Kinderen van de maan". Een vroegere expeditie heeft verleden jaar ontdekt, dat Mareb thans uit verschil lende honderden acres (4047 vierkante meter) ruïnes bestaat, die onder het zand bedolven zijn. Gedeelten van tem pels en gebouwen steken boven het zand uit. De ouderdom van de stad is onbekend. Zij gaat waarschijnlijk terug tot de tijd van Abraham of nog verder. Twee mijlen buiten de stad bevindt zich een cirkelvormige ruïne, gelijkend op het Coliseum te Rome. Dit is de tempel van de koningin, die de expe ditie gaat uitgraven. j_|ET „BALLET der Lage Landen" zal op uitnodiging van de afdeling Brussel van het comité Benelux op 19 Februari in de Belgische hoofdstad een voorstelling geven. Voor de her denkingstentoonstelling van Therese van Duyl Schwartze in het gebouw van de mij. Arti et Amicitae te Am sterdam zullen twee door Therese Schwartze geschilderde portretten uit het bezit van H.K.H. prinses Wilhel- mina ten toon worden gesteld. Het zijn een, portret van H.M. koningin Wilhel- mina (1898) en een kinderportret van prinses Juliana (1910), Op uitnodiging van de KLM zal de Australische let terkundige Frank Klune in Maart in Nederland aankomen teneinde hier stof op te doen voor het schrijven van een boek over ons land. Op 75-jarige leeftijd is de schilder Kenneth Hayes Miller overleden. Hij heeft op de mo derne Amerikaanse schilderkunst grote invloed uitgeoefend. Hij verwierf ver schillende onderscheidingen. Er is te Parijs een comité gevormd teneinde de honderdvijftigste geboortedag van de Franse dichter Victor Hugo op luis terrijke wijze te gaan herdenken. Aan het tweede internationale filmfestival te Uruguay wordt deelgenomen door negen landen, w.o. Brazilië, Frankrijk, Amerika, Mexico, West-Duitsland en Zweden. jJEN onderwijzer van een school in Moskou heeft een schoolbord uit gevonden, dat geschikt is voor blinde kinderen om er op te tekenen. Zij kun nen dit doen met behulp van een plas tische substantie en speciaal gereed schap. De kinderen maken op deze wijze tekeningen in relief of diagram men voor het verkrijgen van kennis. Het onderwijs voor blinde kinderen is zodoende vergemakkelijkt, terwijl de leerlingen ook een beter begrip voor ruimte kan worden bijgebracht. De bevolking van Kansas (V.S.) die zelf al zo getroffen is door enorme overstromingen, heeft zoveel gelden beschikbaar gesteld voor de Unesco, dat voor de kinderen van India Thai land, Honduras, Ceylon en de Philip- pijnen niet minder dan 129.000 school boeken konden worden verzonden. IV' Met het afdrukken van het laatste stuk van onze pers, hebben we ge lijktijdig de eindstreep van deze prijsvraag bereikt. Het hieronder opgenomen gedeelte kunt U natuurlijk meteen inplakken. Hier is het. Natuurlijk zijn we erg nieuwsgierig hoe groot het aantal deelnemers zal zijn en of men er in geslaagd is om „zonder kennis van zaken", een rota tie-pers te bouwen. Onze verwachtingen zijn hooggespannen. Deze prijsvraag was er één van geheel andere aard dan de voorgaande, dus rijst de vraag: Wat zullen onze abonné's doen? Uw antwoord wachten wij in de vorm van de in te zenden oplossing. DATUM VAN INZENDING Deelnemers aan onze Prijsvraag wordt verzocht hun oplossingen in te zenden vóór of uiterlijk op Zaterdag 26 Januari a.s., aan het bureau van ons blad. Daarbij gelden de volgende voorwaarden: le De gehele puzzle opgeplakt inzenden. 2e Op de adreszijde van de enveloppe vermelden: het adres van de krant en in de linkerbovenhoek: „Bouw de pers". 3e Op de oplossing vooral duidelijk naam en adres van inzender ver melden. De uitslag wordt bekend gemaakt in ons nummer van ZATERDAG 2 FEBRUARI A.S. Zorgt er voor dat Uw oplossing op tijd by ons binnen is. Ook U kunt één van de gelukkigen zyn'. De Duitser Tiedtke, die in zijn eerste partij in het tournooi om het Europees kampioenschap kader 47/2 een smade lijke nederlaag tegen zijn landgenoot Lutgehetman moest incasseren, bracht enkele uren later Piet van de Pol aan het verstand dat zelfs met de zwakste deelnemer in een dergelijk tournooi niet valt te spotten. Overigens bleek deze Tiedtke niet zo zwak te zijn als men na zijn eerste partij zou vermoeden. De honderden lampjes in de Salie de la Madeleine knipperden van schrik toen zij zagen dat Duitsland een biljar ter naar een Europees kampioenschap had gestuurd, die het niet verder kon brengen dan een partij gemiddelde van 5.66. Op het moment dat in Brussel het bruisende nachtleven een aanvang be gon te maken knipperden de lampjes (Advertentie, lng. Med.) Kapitein Carlsen is Donderdagavond in zijn woonplaats, Woodbridge (New Jersey), aangekomen. Hij heeft nu de gelegenheid om alle pakketten, die sinds zijn avontuur met de „Flying Enterprise" begon, zijn binnenge stroomd, te openen. Heden zal de ka pitein gehuldigd worden door het ge meentebestuur en de bevolking. Te Roterdam is gistermorgen de 82- jarige J. G. Hijberg om het leven ge komen door gasverstikking. Zijn vrouw, mevr. S. HijbergLedeboer, moest in ernstige toestand in een zie kenhuis worden opgenomen. Vermoedelijk is een lek in de gas leiding de oorzaak geweest. Politieke commissie over lidmaatschap der V.N. De vertegenwoordiger van Peru, dr. Victor Belaunde, heeft in de politieke commissie een beroep op de V.N. ge daan, om de aanvragen van landen voor het lidmaatschap zuiver zakelijk te be zien. Hij diende een resolutie in, welke slaat op de aanvragen van zestien lan den, welke nog in behandeling zijn. Vijf dezer landen, vier Oosteuropese en Buiten-Mongolie, zijn door het Westen ongeschikt verklaard voor het lidmaat schap. De toelating van de meeste an dere landen is door een veto van de Sowjet-Unie verhinderd. Het debat hierover zal Maandag wor den voortgezel. ARRESTATIES IN MAROKKO. De Franse politie te Oudja in Ma rokko heeft Vrijdagavond een voor aanstaand lid van de Marokkaanse na tionalistische party, de Istiqlal, en twee andere Mohammedanen gearres teerd. in Salie de la Madeleine nogmaals. Die zelfde Tiedtke bracht Piet van de Pol namelijk in zulke grote moeilijkheden dat onze landgenoot met een remise genoegen moest nemen. Bescheiden begin Weliswaar, begon Tiedtke zeer beschei den Hij ging met 24 caramboles van acquit. Van de Pol was hierdoor uiter aard geenszins geïmponeerd en bracht de stand met een knappe serie van 82 spoedig in zijn voordeel. Na een 56 van de Duitser miste de titelhouder een aan vangssloot, waarop zijn tegenstander met een nuttige serie van 51 antwoord de. In de zesde beurt legde Van de Pol een magistrale serie van 229 op tafel, een serie waarmede hij volgens de ver wachtingen Tiedtke op de knieën had gedwongen. Niets was echter minder waar. Verbeten vocht de Duitser om de veilige voorsprong van Van de Pol (327 tegen 159) in te lopen. Met forse stoten brak hij het rh.vthme van onze landgenoot en na veertien beurten was de stand practisch gelijk. Van de Pol was volkomen van de kaart en Tiedtke bereikte als eerste de finish. Gelukkig mocht Van de Pol de nastoot nemen waarvan hij een dankbaar gebruik maakte om de ene carambole welke even te voren hem van de overwinning scheidde, te scoren. De overige uitslagen luidden: Lutgehetmann (Did) 400 14 107 28.57 Teegelaar (Ned.) 186 14 51 13.28 Von Hassel (Eelg.) 400 26 84 15.38 Alhinho (Portugal) 320 26 120 12.60 Chassereau (Fr.) 400 36 74 11.11 Tiedtke (Did.) 391 36 58 10.86 Van de Pol (Ned.) 400 16 97 25.00 Wafflard (België) 278 16 106 17.37 Van de Pol (Ned.) 400 19 110 21.05 Alhinho (Portugal) 262 19 73 13.78 Chassereau (Fr.) 400 14 118 28.57 Teegelaar (Ned.) 253 14 154 18.00 De KNVB, afdeling Noord-Holland, organiseert in de komende weken een cursus voor jeugdleiders van voelbal- verenigingen. Op zeven middagen of avonden zuilen verschillende inleiders afgevaardigden van clubs in de ge heimen van de taak als jeugdleider inwijden. De sprekers van deze onge twijfeld interessante cursus zijn: L. H. J. Westenberg (Jeugdpsycholo- gie). M. Nooy (De taak van een jeugdleider); J. Prins (De taak van een jeugdleider); F. van Veen (De waarde van de sportbeoefening)B. B. van den Berg (De Spelregels); A. Rentenaar (Techniek en tactiek van ons spei) en J. Prins (De organisatie van jeugdafdelingen). Do lezingen worden afwisselend in gebouw Con cordia en Hotel De Burg te Noord- Scharwoude gehouden. Zaterdagmiddagwedstrijden NHVB afgelast De afdeling Noord-Holland van de KNVB (voormalige Noordhollandse voetbalbond) heeft alle wedstrijden voor Zaterdag 19 Januari afgelast in verband met de gesteldheid der terrei nen.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5