BEGROTINGSBEHANDELING BEGONNEN Over hei algemeen kon men zich met het beleid van B. en W. verenigen veel Bij de algemene beschouwingen is er al politieke stoom afgeblazen Avondvergadering DONDERDAG 34 JANUARI 1952 De Alkmaarse raad heeft zich gistermiddag en gisteravond tot twaalf uur bezig gehouden met de behandeling der gemeentebegroting en zal ook heden van haar belangstelling daarvoor getuigenis afleggen. Men heeft dit jaar voor het eerst het systeem ingevoerd de begroting hoofdstuksgewijs te behandelen en het is dus mogelijk, dat vele raadsleden en ook B. en W. het bij vele komen de vraagstukken nog oneens zullen blijken, maar de algemene politieke 'be schouwingen zijn nu wel achter de rug en daarmede zijn we al een terrein ge passeerd, dat in de regel voi voetangels en klemmen ligt en waarop de spreek- lust zich altijd in het bijzonder openbaart. Over iiet algemeen kan gezegd wor den, dat de polemieken tot dusver een vriendschappelijk karakter hebben en door de raad met volle aandacht worden gehoord. B. en W. hebben het ditmaal niet moeilijk omdat reeds gebleken is dat de meeste raadsleden zich wel met liet door hen gevoerde beleid kunnen verenigen, al blijven er op diverse pun ten natuurlijk altijd meningsverschillen mogelijk. In deze vergadering was met ken- Men bekijkt in Den Haag de ■lsgeving afwezig de heer Torenvlied. De burgemeester herinnerde bij de opening der vergadering aan de ramp, welke de trawler „Alkmaar heeft getroffen. Hij memoreerde zijn bezoek in opdracht van H.M. de Ko ningin en Z.K.H. de Prins aan me vrouw Den Das, wier man door het vergaan van de „Alkmaar" is overle den en verzocht enige ogenblikken «•grbiedige stilte ter overdenking van deze ramp, waaraan door de raad werd voldaan. Ingekomen stukken Na vaststelling der notulen werd overgegaan tot behandeling van de ingekomen stukken. Daartoe behoorde een adres van de bewoners van de Westerweg, gelegen tussen de Alg. Be graafplaats en de Kalkovensweg met het verzoek dit weggedeelte spoedig te herstellen. Voorgesteld werd aan adressanten mede te delen, dat op de ontwerpbe groting voor 1952 voor dit doel f 20.000 is uitgetrokken. Ingekomen was een Kon. Besluit waarbij beslist is, dat de gevraagde uitbreiding van de Sint Bavoschool door het stichten van een afzonderlijk lokaal in de nabijheid van het woon wagenkamp ten behoeve van het ge ven van onderwijs aan woonwagenkin deren alsnog dient te worden verleend. Dit werd in handen van B. en W. gesteld ter uitvoering. Ter afdoening werd in handen van het college ge steld een verzoek van de afdeling Alk maar van de Stichting Jeugd en Mu ziek om een subsidie voor 1952. Ingekomen was nog een verzoek van het moderamen van de centrale kerke,- raad der Herv. Gem. te Alkmaar met verzoek te willen terugkomen op het besluit tot vervroeging van het aan- vangsuur der kermis op Zondag. De burgemeester stelde voor dit ver zoek voor kennisgeving aan te nemen. De heer Van der Borden (C.H zag gaarne een bespreking met het moderamen. De burgemeester achtte de kwesie nog kortgeleden voldoende be sproken. Bij stemming bleek het voor stel tot afwijzing met 18 tegen 5 stera men te zijn aangenomen. Tegen stem den de heren Wiese, Van der Borden, Hoyting, Kirpenstein en Bos. Benoemingen Benoemd werd tot tijdelijk leraar aan het Gymnasium dr. P. O. Min- derhoud. Tot stadsarts werd vanaf 1 Januari voor 5 jaar herbenoemd de heer G. J. Sluijmer. De heer Wiese vroeg of een zie kenhuisdirecteur die geen praktijk meer heeft, wel stadsarts kon worden. De heer Couwenhoven wees er op. dat dit punt nader bij de reorgani satie van de G.G.D. zal worden be keken. Gelden voor bijzondere scholen Aan de O.L. Vrouwe van Lourdes- school voor het R.K. buitengewoon L.O. werd over 1950 een vergoeding voor vakonderwijs van f 9540,80 toege kend, ook voor de kosten van instand houding. Besloten werd medewerking der ge meente te verlenen aan de Sint Willi- brordusschool voor een bij te bouwen noodlokaal en de aanschaffing van sehoolmeubelen, schoolboeken enz. Tevens werd financiële medewer king toegezegd voor het geschikt ma ken van de zolder der Chr. Juliana- school, voor onderwijs in handen arbeid. Demping vaarwater De raad besloot een perceel water, groot 360 m2 in de Huiswaarder- en Oosterweezerpolder te dempen ten be hoeve van het industrieterrein Noord, in totaal voor f 70. Intrekking verordening Ingetrokken werd de in Januari 1950 opnieuw vastgestelde verordening op het heffen van rechten voor het ge bruik van het beursgebouw. ALGEMENE BEGROTINGS BESCHOUWINGEN. De heer Berkhouwer (VVD1 v ilde het staatsburgerschap terugbren gen tot het stadsburgerschap. De bur gerij moet beseffen, dat het haar zaak is welke hier behandeld wordt en dat zij daarop zelve invloed kan uitoefe nen. Het is nodig het algemeen beleid zo nu en dan aan een algemene be schouwing te onderwerpen waarbij de grote lijnen in het oog moeten worden gehouden. In 1951 werd gejubeld over het 100-jarig bestaan der gemeentewet maar hoever staan wij daar niet vanaf. Waar is ons eigen financieel gebied gebleven, onze eigen politie, onze brandweer? De dccentvali dachte heeft wel zeer sterk aan bete kenis ingeboet. Kijk maar eens naar de missieyen-dictatuur, zowel van Den Haag als van de provincie. De raad wake zelf voor een te grote delegatie van macht aan het college van B. en W. ge meenten te veel als een collectiviteit, maar het is verheugend, dat men toch erkent, dat de gemeenten een eigen recht hebben op financiën ter bestu ring van haar huishouden. De zaken die het dichtst bij huis spelen worden behandeld door de vertegenwoordigers der plaatselijke burgerij. Er is gevraagd of de huidige samen stelling van het college nog in overeen stemming is met de samenstelling van de raad. B en W. hebben gezegd, dat zij dat niet te beoordelen hebben. Ine derdaad worden de wethouders voor vier jaar benoemd. Deze zaak is dit jaar niet zo actueel meer. 's Raads meerderheid staat er niet steeds borg voor, dat zij een monopolie van staats wijsheid heeft. Niet de helft plus één dient te regeren wil men ware demo cratie vinden. Men moet alles wat van de minderheid komt niet zonder meer afwijzen, wil men niet tegenover een aaneengesloten front wat betreft de algemene zaken van de minderheid komen te staan. Een periodiek vragenuurtje is een tegemoetkoming aan de gemakzuchfc Daar zouden de meest onverwachte vragen worden gesteld, welke men de wethouders wel op andere wijze kan stellen of waarover men kan interpel leren. Een urgentieprogram vindt spre ker overbodig. Laten wij de zaken be kijken welke in de nabije toekomst liggen. Spreker nam met instemming kennis van de feestplannen in 1954 bij het 700-jarig bestaan onzer stad. Had men daarvoor op de begroting van dit jaar al niet een bedrag moeten reserverdn? Dan moeten we onze behoefte demon streren aan een bloeiend gemeenschaps leven in onze stad, opdat Alkmaars naam tot ver naar buiten kan klinken. Dan zal er iets groots verricht moeten worden. De partij van de Arbeid De heer S i e t s m a (P. v. d. A.) ver heugde zich over de vroege indiening der begroting. Spreker antwoordde bevestigend op de vraag of de huidige samenstelling van het college van B. en W. nog een juiste afspiegeling is van de samen stelling van de raad en kon niet ingaan op de voorgestelde verandering waar bij men terug wil gaan tot 3 wethou ders, die alle in de raad aanwezige par tijen vertegenwoordigen. Spr. verheugde zich over de resul taten, bereikt bij de industrieterrei nen, de woningbouw, het onderwijs,» de jeugdzorg, het cultureel werk, de speelterreinen en de bedrijven. Dat niet meer kon worden bereikt ligt aan de landspolitiek. Woningbouw en scholenbouw moeten nog gestimuleerd worden. Er zijn spreker geen zonder meer afgewezen voorstellen van de minderheid bekend. Hij zou een vra genuurtje toejuichen, opdat de Raad zich tot de grote lijnen kan bepalen. Weegt het nut van het lidmaatschap van de Union internationale des villes et des pouvoirs locaux wel op tegen de daaraan verbonden kosten? Wij moeten wat villaparken betreft kun nen concurreren met Heiloo. Spr. ging accoord met het antwoord van B. en W. inzake de afschrijving naar de vervangingswaarde, maar in vele lan den bracht men de vervangingswaar de in verband met de kostprijs der producten. De tarieven moeten zo worden verhoogd, dat de afschrijvin gen zo veel mogelijk rekening houden met de vervangingswaarde. Het is -modzakeliik daarvoor de schiinwins- ten te reserveren om de tekorten uit het verleden te kunnen vervangen. Laat men eens nagaan op welke wijze de afschrijvingen voor de bedrijven in verband met het prijspeil moeten worden gebracht. Sprekers fractie kan het volgen van de grote lijnen inzake de financiële po litiek wel waarderen. De kppitaalslas- ten welke wel gevoteerd maar nog niet uitgegeven zijn, dienen in een in vesteringsfonds te komen. Spreker drong op nader onderzoek naar investering bij woningbouw aan. De communistische fractie Dc heer Knuistingh Neven (CPN) laakte het, dat de gemeente alle voorschriften der regering zonder meer aanvaardde. Begrotingsbespre kingen hebben dan geen zin. Wij moeten de fatale regeringspoli- tiek niet blijven steunen. Stad en bur gerij lijden onder de oorlogsvoorberei ding welke de Amerikaanse wapen fabrikanten ten voordeel komt. Wij doen te weinig in verband met de wo ningnood. De P. v. d. A. kan de bevol king bij de verkiezingen niet meer om de tuin leiden. Wat bleef er over van haar verkie zingsprogramma inzr'-- de woning bouw? Hoeveel verschilt dit alles met de gebeurtenissen achter het ijzeren gordijn! Hoe staat het met het ambte narenverbod? Steeds kunnen er amb tenaren door deze fascistische maatre gel worden ontslagen. Ondanks het verbod van de burgemeester zou spre ker de persoon van minister Staf in bespreking willen brengen. Spreker laakte het dat hem dat niet werd toe gestaan, maar wilde dan uitspreken dat er in deze raad geen sprake meel is van democratie. De P. v. d. A. vocht vroeger zelf tegen een ambtenaren- en uniformverbod. Het waren de commu nisten die destijds vooraan in het ver zet stonden. Spreker waarschuwde ten zeerste te gen de oorlogs-politiek die het onmo gelijk maakt Alkmaar tot een bloeien de gemeente te maken. Deze begroting houdt verslechtering voor de bevolking in waarom spreker er tegen zal stem men. De K.V.P. aan het woord De heer Venneker (KVP) had in de begroting 'niets oorlogszuchtigs op gemerkt. Spreker zal geen grote rede houden nu ook vele wensen gebonden zijn aan de investeringspolitiek. De nieuwe indeling der begroting is een verbetering. Spreker ging niet geheel accoord met de voorbereiding van het algemeen rapport der raadsleden in verband met deze begroting en zag de samenstelling van het college van B. en W. nog wel in overeenstemming met die van de raad. Een meerderheids programma kan zijn nut hebben. Ver schillende punten daarvan moeten trouwens nog afgewerkt worden. De ondervinding heeft wel geleerd, dat een andere samenstelling van het College ook haar bezwaren zou hebben gehad, en wees op het streven naar 'n katholieke ambachtsschool. Ook in de landspolitiek ontmoette het samengaan Bezwaren. Spreker drong met klem aan op be houd van de zelfstandigheid der ge meenten en citeerde daarbij enige mi nisteriële uitlatingen in de Tweede Ka mer. De gemeente moet zelf de verant woordelijkheid voor haar inkomsten en uitgaven dragen. Wanneer zij onder voogdijschap blijft, is er van haar zelfstandigheid weinig over. Meer burgerzin en meer samenwer king tussen gemeente en particulieren kunnen hier verbetering brengen. Het 700-jarig bestaan onzer stad zal het streven naar burgerzin versterken. Spr. drong aan op verhoging van het rente gamma. Bouwleningen worden door diverse gemeenten op zeer verschei dene wijzen gefinancierd. Wat het Rijk de gemeente weigert staat het wel toe aan semie-officiële lichamen. Een bur gerzinlening is hier nog niet geslaagd, maar de woningen zullen <och moeten worden gebouwd. Wellicht dat de dis contoverhoging daartoe kan meewer ken. Deze begroting sluit op papier, maar alle wensen die in de burgerij leven zijn er lang niet in verwerkt We zullen toch scholen moeten bou wen en andere grote werken uitvoe ren, zodat de begroting eigenlijk niet sluit. De winsten uit de bedrijven* worden steeds lager, wat zeer beden kelijk is. Zelfs het gasbedrijf laat ons in de steek. De pijlers van onze stede lijke welvaart worden ondermijnd. Wij maken veel grond bouwrijp maar hoe moet men dat financieren? Het bouwen zelf moet boven het bouwrijp maken gaan. Terecht wezen B. en W. het verzoek af om een gedwongen lening onder de grote vermogens uit te schrijven. Spr. herinnerde vervolgens aan de uitla tingen van mr. Paul Rijkens op een dezer dagen gehouden perslunch. Wij laten te veel de gedachte op ons inwer ken, dat wij te arm zijn geworden en moeten meer initiatief ontwikkelen. Wij behoeven ook t.a.v. onze stad niet te wanhopen aan onze toekomst. Spr. zou gaarne vernemen bij welke voorstellen de meerderheid van de Raad de minderheid onderdrukt zou hebben. De A R. partij De heer Hoy tink (AR) was te vreden over de wijze van samenstel ling van het algemeen verslag, waarbij de PvdA verstek liet gaan. Wij hebben daarbij alle lof voor het werk van de ambtenaren in vroegere jaren. In dit verslag zijn thans zeer onbenullige dingen gevraagd. De samenwerkende partijen schoten de meeste pijlen op B. en W. af. Spreker hekelde het be leid der regering in haar huidige sa menstelling. Hij heeft op het stadsbe leid veel critiek, maar loopt er mee vast als hij zijn bezwaren op de tafel van B. en W. deponeert, omdat ook zij onder voogdij van de ministeriële voorschriften staan. De gemeentebe sturen zijn administratieve colleges van Den Haag geworden. De progres sieve politiek heeft volkomen gefaald en de gevolgen daarvan worden het meest door de minst draagkrachtigen geroeid. Spr. wees daarbij op de in krimping van de uitgaven bij de zie kenfondsen. Ons geldwezen is ziek met alle daaraan verbonden gevolgen en de vissers in troebel water staan klaar un daarvan te profiteren. Dc begroting sluit maar van voor uitzien is geen sprake. Er komen la gere uitkeringen en uitgestelde kapi taalsuitgaven zullen niet op zich laten wachten. Een uitermate voorzichtig be leid is geboden. Spr. sluit zich aan bij hen, die waar deren wat de heer Oud in de Kamer bereikt, hoewel het systeem weinig verantwoordelijkheid kweekt. De eni ge weg zou zijn de gemeente weer een eigen belastinggebied te geven. Spr. was vroeger niet tegen een matige winst uit de bedrijven. In de kostprijs vooor gas en electra moeten een ma tige winst op de afschrijving en de re serve berekend zijn. De retributierege ling brengt te veel winst aan de ge- gemeente. Wijziging in de thans ge volgde politiek is geboden, evenals de instelling van een gezinstarief. Wij zijn medebestuurders van 'n levende groei ende stad en spreker achtte het een voorrecht aan haar belangen zijn be scheiden krachten te mogen geven. Het rentegamma en de Investeringen zijn moeilijke punten. Of een burger zinlening zal slagen moet nog afge wacht worden. Premielcningen zijn in elk geval uit den boze. Alkmaar is nog handelscentrum en dit karakter moe ten we bewaren. De kaasmarkt moet een stevige financiële basis krijgen. De middenstand komt lof toe voor zijn initiatief. Marktwezen, schoolwezen en cultuur dienen gesteund en de samen werking met omliggende gemeenten moet uitgebreid worden. Spreker is voorstander van industrialisatie waar toe de nieuwe Friesebrug en de door trekking van de Willem de Zwijger laan kunnen medewerken en stemde geheel in met het pleidooi van de heer Voorthuijsen in de vergadering van Prov. Staten. De dienst van O. W. staat wel voor een moeilijke en zeer uitgebreide taak. Herziening van onze gemeentegrenzen is reeds thans noodzakelijk, wil men niet tot St. Juttemis moeten wachten. De volkskracht wordt gebroken als de overheid alles wil regelen. Geluk kig is het College van oordeel dat net particuliere initiatief bij de subsidie verlening van betekenis is. Men moet niets aan de goede sfeer ontbreken Spr Op de onmisbare hulp der ambtenaren moet men kunnen rekenen. Er mag niets aan de goede sfeer inbreken. Spr hoopte, dat het college dienaangaande moeilijkheden uit de weg zal kunnen ruimen. Wat het 700-jarig feest van Alkmaar betreft daarbij moet men de gehele burgerij inschakelen Een vra genuurtje is eigenlijk niets anders dan een rondvraag. Elke blokpolitiek in een raad is te veroordelen en vooral de rood-roontse samenwerking, een combinatie van twee zeer heterogene blokken, die maar één doel hebben: partijpolitiek. Het programma van samenwerking is afgelopen. Het ging over gezinstarie ven en een R.K. Ambachtsschool en dat komt niet meer aan de orde. Nauwlet tend houden die twee partijen elkaar in de gaten. In de K.V.P. is nog altijd een niet- opgeloste crisis. De P. v. d. A. heeft met de doorbraakplannen velen bij de neus gehad. Spr. wil wel met de heer Berkhouwer samenwerken al zijn er partijen, waarmee hij dit liever deed. Spr. heeft niet veel bewondering voor het ambtenarenverbod, omdat het weinig resultaat zal hebben, maar verdiend hebben de communisten het. Wie het communisme bestrijden wil, moet het in zijn ware aard zien. Op het evangelie en eensgezinde samen werking zal het communisme te plet ter lopen en daarom ook moet men de minderheidspartijen niet buitensluiten. Alles wisselt op Gods wenken. Dit is onze kracht en Hijzelf verandert niet. De heer Kirpenstein De heer Kirpenstein (P.v.d.A.) achtte een samenloop van omstandig heden oorzaak dat de P.v.d.A. zich niet kon bezighouden met het algemeen verslag. De schuld daarvan ligt ook bij de samenstelling van de afdelingen. Spreker vond de opmerking in het algemeen verslag inzake de samenstel ling van het college maar zonderling en in elk geval doelloos. Zij heeft blijk baar alleen verkiezingspropaganda ten doel. „De derde macht" is min of meer een politieke warwinkel. De grondslag samengaan naar confessie is onjuist cn vertroebelt de algemene belangen. Het gezinstarief maakt nog steeds deel uit van het programma van samen werking. De heer Hoytink is bang van de doorbraak. Conservatief en progres sief zijn gezonde beginselen waarvoor men moet durven uitkomen. Spreker ziet de politieke partijen slechts als middel om bepaalde doelen te verwezenlijken wat buiten zijn ge loof omgaat. De CPN-ambtenaren worden uitge sloten maar de partij heeft het er naar gemaakt. De investeringspolitiek brengt ons in moeilijkheden. Men zal een le ning moeten uitschrijven met een mo gelijk hogere rente. De Christelijk Historischen De hev Van der Borden (CH) vond de vraag over de samenstelling van B. en W. nog niet zo onaardig. We moeten alle zeilen bij de mast zetten en versobering in wethoudertal is ook mo gelijk. Een gezinstarief is goed, maar waar blijft het? Men komt er nu reeds te laat mee. Spr. stemde tegen een r.k. ambachtsschool omdat hij door zijn stem de resultaten der samenwerking rood- rooms kon verhinderen. Op "het gebied van de huisvesting had men meer kun nen doen ondanks de Haagse belemme ringen. Spr. laakte het systeem van be voorrechting. Het college legt zich te spoedig neer bij allerlei voorschriften Wij gaan per jaar 500 inwoners voor uit en zullen eerst in 1960 70.000 inwo"- ners hebben. We kunnen beter bouwterreinen naar de behoefte van toegestane huizen hebben. Men moet de aandacht vesti gen op dc grote waarde van het zich vestigen in het mooie en goedgelegen Alkmaar cn wie hier bouwen wil daar toe in de gelegenheid stellen, zonder hun dadelijk inwoning te geven. Laten wij niet te veel naar Den Haag kijken. Wij moeten van de woningnood af. Een vragenuurtje acht spr. overbodig. Wie zal het gedenkboek maken als Alk maar 700 jaar bestaat? Onze archivaris kan daaraan het beste voldoen. Spr. be treurde de delegaties van bevoegdheden van de Raad aan B. en W., wie overi gens lof toekomst voor hun beheer. De vergadering werd daarna ge schorst tot 's avonds acht uur. De heer Holsmullcr (VVD) zci- de een man van een royal opposition te zijn. Deze begroting heeft een zeer gun stig aspect en spr. waardeert de reali teit waarmede de begroting in deze voor de gemeente gunstige financiële toestand is opgezet. We hebben nu een totaal van meer dan één millioen aan over schotten. De financiële toestand der ge meente steekt gunstig af bij die der par ticuliere ondernemingen. Zou men zulke ruime inkomsten hebben gehad wan neer de gemeente een eigen belasting heffing had? Na deze vette Jaren zullen evenwel de magere volgen en een voor zichtig financiëel beleid blijft dus ge boden. Van versobering is nog niet veel sprake. De bevolking kreeg bijv. in de begrafenisrechten hogere lasten. Was dit nu nodig? Spr. fractie stelt dan ook voor deze post terug te nemen. Men kan dan inplaats van f 50.000 een be drag van f 135.000 storten in het indus triefonds. Lagere winsten uit bedrijven betekenen, dat ook lagere tarieven zijn geheven. De overschotten van de dien sten 19481951 moeten we gebruiken voor werken waarmede we onze stad kunnen verfraaien, waarmee ook te lang gewacht is. Wanneer wij de leer der vervangingswaarde bij de bedrijven toepassen, krijgt de bevolking hogere tarieven. We moeten in dit opzicht zeer voorzichtig zijn. Wij moeten op de ac tiva niet te veel afschrijven. Een inves teringsfonds zou spr. toejuichen. Spr. fractie staat sceptisch t.a.v. een bur gerzinlening. Spr. betreurde het dat de PvdA zich heeft onttrokken aan de samenstelling van het algemeen verslag en spr. fractie voelt er niet meer voor er op deze v-ijze aan deel te nemen. Dank komt toe aan het College en de ambtenaren voor deze duidelijke begro ting. DE HEER WOLDENDORP De heer Woldendorp (KVP) zeide het - in tegenstelling tot de heer Holsmuller - toe te juichen dat de heer De Boer zitting heeft gehad in het col lege van rapporteurs, zodat hij zich ook met dit werk vertrouwd heeft kunnen maken. Spreker deelde mede, dat de KVP niets voelt voor een vra genuurtje, dat als verloren tijd moet worden beschouwd. De heer Woldendorp zeide van me ning te zijn dat Alkmaar te weini bouwrijp terrein ter beschikking heeft en dat de stad daardoor in een keurs lijf zit. Grenswijzigingen zijn noodzake lijk. Anderzijds zette spreker uiteen dat het bevolkingscijfer maar weinig toeneemt en het geboortecijfer daalt. Aan het einde van zijn rede vroeg de heer Woldendorp het college nog eens serieus na te gaan welke factoren de industrievestiging tegenhouden. DE WONINGBOUW De heer Couwenhoven gin aan het begin van zijn rede in het bij zonder in op een interruptie van de heer Berkhouwer, waarbij laatstge noemde een voor de P.v.d.A. beledi gende opmerking over de samenstel ling van het college van rapporteurs had gemaakt. Spreker betoogde dat het niet de verdienste van de V.V.D. is dat de arbeiderspartij de laatste jaren op een hoger ontwikkelingsplan is ge komen. Naar aanleiding van een opmerking van de heer Knuistingh Neven over de woningbouw, toonde de heer Couwen hoven aan dat er in het jaar 1951 56000 woningen zijn klaar gekomen en dat er voor dit jaar 50000 huizen op het programma staan. Een respectabel aantal. Als de communisten zeggen dat aan de andere kant van het IJzeren Gordijn alles beter is, herinnert dat spreker aan een bepaald gezegde dat de Duitsers in de oorlog plachten te gebruiken. Spre ker zeide te hopen, dat de arbeiders woningbouw als van ouds in Alkmaar zal worden gestimuleerd. B. en W. aan het woord Wethouder Bakker (P.v.d.A.) zei de, dat men ook in het college het pro gram van samenwerking als richtsnoer neemt. Dit program is nog niet alge handeld. Spr. herinnerde aan een te Utrecht gehouden partij-congres over het onderwijs. De partij erkent de pa cificaties van het onderwijs en is in beginsel ook voor confessioneel nijver heidsonderwijs. In het Alkmaars pro gram van samenwerking zitten zeker nog punten die verwezenlijkt kunnen worden. De verantwoordelijkheid van huis vesting van onze schoolkinderen be rust ook bij de besturen van bijzonde re scholen. Hadden die ons advies ge volgd dan hadden we hier twee scho len meer kunnen hebben. Zelfwerk zaamheid van de burgerij is ten zeer ste aan te bevelen. Wethouder C o e r t s (P.v.d.A.) wees er op, dat de communisten in de pers en op vergaderingen nog kunnen zeg gen wat ze willen. Nu er een ambtena renverbod komt verwijten de commu nisten ons een on-democratische hou ding ,maar achter het ijzeren gordijn gaat het nog heel anders toe. Spr. ci teerde wat de burgemeester van En schede over het ambtenarenverbod heeft gezegd. Dit was geen afkeuring zoals de communisten suggereren. B. en W. willen het ambtenarenver bod in het ambtenarenreglement opne men. Er mogen gerust communistische arbeiders zijn als ze maar geen poli tiek in het bedrijf voeren. De leden der C.P.N. mogen geen verantwoorde lijke posten bekleden. Zij oefenen zelfs onderling een grenzeloze terreur uit. Wethouder Leesberg (K.V.P.) wees er op, dat men zich verkneukelde over wat in de K.V.P. is geschied, maar het gaat in die partij wel goed en wat men voor een scheuring aanzag bracht een versteviging. Hier zullen geen scheurmakers komen. De winsten en retributie bjj de be drijven is niet zo'n belangrijke kwestie. Er zijn geen grote bedragen mee ge moeid naar verhouding tot wat er in die bedrijven omgaat. Geen enkel raadslid wil ze trouwens kwijt Alk maar is heel lang beneden de aan de gemeente veroorloofde tarieven geble ven. Afschrijving naar de vervangings waarde eist andere calculaties. Men moet dan in de toekomst kijken en dan doen zich velerlei moeilijkheden voor. De kolengas-fabricage gaat verdwijnen. Het bedrijf is vrijwel afgeschreven. Bij het elcctriciteitsbedrijf ziet spr. een spoedige beslissing voor de vraag hoe we moeten rekening houden met een kostprijs in verband met een ver vangingswaarde in verband met .deze tijd. De prijsbeheersing vervalt behalve beneden een gebruik van 20 kilowatt uur per maand. Daarboven valt mea in een hoger tarief en dat alles wordt voor het gehele land op dezelfde wijze geregeld. Vóór 1 Maart moet dit wor den behandeld. Dan kan men zien wat een kostprijsberekening naar de ver vangingswaarde van deze tijd betekent. Wethouder Van Slingerland (K.V.P.) was dankbaar voor de op bouwende critiek. Deze begroting is reëel sluitend al is de post onvoorzien nog maar f 74.000. Voor sneeuwruimen of loonsverhogingen zou dit al niet voldoende zijn. Wanneer kapitaalswer- ken niet worden uitgevoerd komen de daarvoor bestemde bedragen in een in vesteringsfonds. Het dralen van hogerhand brengt ons geen voordeel b v. ten opzichte van de Handelsschool. We moeten nog even wachten met het brengen van posten op de begroting voor de feestviering in 1954, omdat we de kosten nog niet kun nen overzien B. en W. streven wel naar een vroeger uitkomen der begro ting. Vele organisaties vragen subsidies maar hebben dan ook tekorten welke ze niet kunnen dekken. Het aantrek ken van gelden is zeer moeilijk. Lang geld konden wij niet aantrekken maar wij moeten voort met de woningbouw. Voor de 84 woningen en het bouw plan van „Goed Wonen" zullen we ho- penlijk geld krijgen al mogen we niet boven 4% rente gaan. Alle bouwver enigingen zijn voor B. en W. gelijk. Wat de aankoop van een oud schil derij betreft kon de minderheidsge dachte niet tot uiting komen. B. en W. zullen alles doen om geld aan te trek ken, zelfs door een burgerzinlening, of door verhoging van een rente-percen tage. Laten we de verordening op de verhoogde begrafenisrechten nog eens afwachten. Verlies mogen we hierbij natuurlijk niet lijden. Wij moeten so ber zijn ook wat de verfraaiing van onze stad betreft waaraan trouwens reeds veel wordt .uitgegeven b.v. f 220.000 voor de restauratie van de kerk terwijl onze plantsoenen ieder jaar f 100.000 kosten. De uitgaven wor den steeds afgewogen tegen de inkom- tsen. B. en W. zullen niets onbeproefd laten om te bereiken wat zij nodig oordelen. EEN WOORD VAN DE BURGEMEESTER. De burgemeester was dank baar voor de lof over de samenstelling der begroting welke aan de ambtena ren toekomt. Spr. zal zeker toezien op een zo goed mogelijk teamwork. Wij moeten de volgnummers wel bij de hoofdstukken behandelen anders heeft de wijziging der behandeling geen zin. Het is wel wenselijk dat de wethou ders bij het opmaken van het alg. ver slag tegenwoordig zijn. Een vragenuurtje is wel nuttig en zal geen genoegelijk babbeltje behoe ven te worden, omdat de vragen In het openbaar worden gesteld. Het geboortecijfer is hier niet ver ontrustend. Het aantal in de nijverheid werkzamen stijgt en 1951 gaf alleen een terugval. In 1947 waren het er 4763 en in 1950 6799. Wij moeten meer doen aan sociografische onderzoekin gen en de trek der mensen bestuderen. De planologische dienst gaf slechts cij fers om het uitbreidingsplan te moti veren. Men moet zich aan het grootst mogelijke cijfer houden om niet voor moeilijkheden te komen en daarom ook zorgen voldoende bouwterrein te heb ben. Wat villabewoners in Heiloo en Bergen zoeken kunnen wij in de Overdiepolder niet aanbieden. Dc grenswijziging is daarbij ook een factor van betekenis. Een verzoek om een incidentele wijziging zou geen suc ces hebben. Men moet eerst bouwrijp gemaakte terreinen hebben om te kun nen bouwen. Wanneer men niet Alk maar als woonplaats kiest kunnen B. en W. daaraan ook niets veranderen. Zij bemoeilijken zeker niet de parti culiere woningbouw. Spr. zou het zeer op prijs stellen de gelden voor beeldhouwwerken voor parken of plantsoenen te krijgen. Spr. is thans wel voor een urgentieplan op dat men kan zien voor welke gelden men bij de uitvoering van kapitaals- werken komt te staan. Dat de gemeente op congressen ver tegenwoordigd wordt is wel noodzake lijk. Het congres in Londen heeft f 278 gekost. Het gemeentebestuur verleent alle medewerking aan de komende braderie. De kaasmarkt heeft een eco nomische functie en is geen kasplant. Zij heeft een wekelijkse kaasnotering en daarom een economische bestaans grond. Wat het 700-jarig bestaan der stad betreft is het zeker, dat vele lagen der bevolking in een breed comité verte genwoordigd zullen zijn. Het Alkmaar- se feest zal aan het gehele land moe ten tonen welke betekenis onze stad heeft. Wie het gedenkboek zal schrij ven staat nog niet vast, omdat ook de geschiedenis van het Noorderkwartier aandacht zal vragen. (Zie verder pag. 4) f

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 7