Strijd om 1A en de kampioenstitel is 1D in volle gang sn in. Pan ess Piih Zwitserland Kappie, JEUK AKKERTJES KLOOSTERBALSEM D.D.D. EEN GEVAARLIJKE ILLUSIE In de greep van UaflijsLa-aad griep, D.W.5. en Haarlem gaan mei gelijke kansen laatste wedstrijden tegemoet SCHKAli HUtO 1°, :7~ Scheepvaartberichten genéést ZWITSALl ruwe =11 j—J gesprongen VqJ iijp^ handen Hermes kan de leiding in 1 D behouden Het Radioprogramma Herziening van de Grondwet I JIMMY BROWN AL x VRIJDAG as .tanttari IBSS 52. Bollie was erg geschrokken, toen hij zag welk een val Panltje van het St. Bernhards Home had gemaakt „Ach, die arme Paul! Zou hij zich erg bezeerd hebben?" riep hij. terwijl hij angstig in de diepte staarde. Paul, die zijn vriendjes over de rand zag kijken, zwaaide weer met zijn poot. „Het valt geloof ik nogal mee", antwoordde Pim „Als we hem er maai gauw uit kun nen krijgen" „Oh, wacht maar", riep Bollie. „Wij hebben thuis een tang touw liggen. Dat zal ik even gaan ha len!" En meteen rende hij weg. „Wacht even dan ga ik met je mee", riep Pim. Maar Bollie schudde van nee, zonder zijn vaart te minderen. „Dat mag niet van mijn vader!" hoorde Pim hem roepen. „Mijn Vader wil niet dat er vreemden bij hem thuis komen." En meteen was Bollie om de hoek ver dwenen. Maar dat liet Pim niet op zich zitten. „Blijven jullie hier", zei hij tegen Pom en Pam. „Dan ga ik Bollie achterna. Ik wil wel eens we ten. waar die Bollie woont." „Ja maar als je zijn Vader nu eens tegenkomt!" „Dan kan ik in ieder geval beleefd vragen of Bollie met ons mag spelen Of niet soms?" Bezorgd keken Pom en Pam elkaar aan, terwijl Pim het beertje achterna rende. Pim was toch ook niet gauw bang te maken. op weg naar 64. Nadat ze nog gehuldigd waren door het stadsbestuur en door de poli tie en door een heleboel andere men sen, die hen allemaal de hand wilden drukken, werden Kappie en de Maat tenslotte met een snelle auto naar iet vliegtuig zich in de lucht verhief, zei vliegveld gereden, waar een prachtig Kappie met een diepe zucht: toestel gereed stond om hen naar New „Ja, dat is nou allemaal wel aardig, York terug te brengen. maar ik heb onderhand honger gekre- Maar de Maat genoot nog. Hij had wisten zich in New York aan nog meer zijn pijpje opgestoken en antwoordde huidebetogingen te onttrekken. Na een stralend: „Jong, jong, wat zullen ze op- half uurtje stonden ze aan de kade. Ja, daar lag de „Kraak" nog net zo, en Ah Overal werden ze met onderscheiding gen en zodra we aan boord zijn, moet kijken in Lutjewier, als ze dit allemaal Sing en de Meester, die nog van niets ontvangen en behandeld en toen ze Ah Sing maar eens gauw een flinke in de krant lezen". wisten, stonden met sombere gezichten eindelijk goed en wel zaten en het potjebuul maken!" Ze hadden een voorspoedige reis en over de verschansing te staren. Als ge U hangerig en luste loos voelt, kruip dan vroeg onder de wol, maar neem eerst een glas hete melk of thee eneen paar ...die helpen direct! J (Advertentie, Ing. Med.) HET IS IN IB met betrekking tot de kampioenstitel een vrij tamme geschiedenis geworden. Slechts als Ajax uit de resterende acht wedstrijden niet meer dan een gemiddelde van een punt per wedstrijd haalt en Wageningen en RCH al hun wedstrijden winnen, komt de titel niet in de hoofdstad terecht. Ook in IC is op het ogenblik van spanning weinig te bespeuren. Willem II heeft namelijk zes punten voorsprong, maar hierin kan echier spoedig verandering komen daar de Tilburgenaren een wedstrijd meer hebben gespeeld dan hun concurrent Eindho ven. Geheel anders is het echter in de afdelingen A en B waar nog vele mogelijk heden aanwezig zijn. daarvoor is Akker's Klooster- balsem het middel, dat Uw huid weer gaaf en glad maakt. Ook als wrijlmiddcl bij rheumatick: .GEEN GOOD ZO GOED' (Advertentie. Ing. Med.) Aagtekerk, Yokohama—R'dam, 22-1 var Cuba naar Singapore Agamemnon, A'- damGeorgetown, pass. 23-1 Azoren naa Barbados Annenkerk, AdelaideR' dam, 23-1 van Marseille naar Duinkerken Axeldijk, R'damNew Orleans, 24-1 te New Orleans Alphacca, Buenos AiresNew York, 24-1 te Montevideo Ampenan, New York—Surabaja, 24-1 te Philadelphia Argos, 24-1 van A'dam te R'dam Baarn, A'dam—Valparaiso, 23-1 njn, van Arica naar Antofagasta Be verwijk, 24-1 van R'dam naar Savona Boskoop, A'damPeru, 24-1 te Cnstoba verwacht Bloemfontein, BeiraA'dam, 22-1 te Zanzibar Boschfontein, 24-1 van A'dam naar Hamburg Borneo, A'dam— Balik Papan, 24-1 van Tandjong Priok te Semarang verwacht Ceronia (t), R' damCuragao, pass. 23-1 n.m. Azoren Drente, 23-1 van R'dam naar Balik Papan Edam, 23-1 van New York te R'dam Farmsum, 22-1 van R'dam te Newport News Friesland (SSM), 22-1 van Lon den te Huelva Haulerwijk, R'dam— Cuba, 24-1 teruggekeerd te Ponta del Gada (Azoren) Heelsum, Houston—R' dam23-1 te Antwerpen Helder 11, 23-1 van Antwerpen te A'dam Helicon. 24-1 van Curagao te Aruba Hersilia, 23-1 van Buenaventura naar Cristobal Kieldrecht, Japan—R'dam, 23-1 van Alexandrie naar Genua Loosdrecht, Calcutta—R'dam, 24-1 te Madras Lim burg, 23-1 van R'dam naar Antwerpen Metula (t), 22-1 van Townsville vAustr.> naar Balik Papan Maas, Levant—A' dam, 23-1 n.m. te Algiers Madoera, Pac. KustKaapstad, pass. 23-1 Fernando Noronha Nigerstroom, A'damW. Afrika, 24-1 te Takoradi verwacht Noor- dam, New York—R'dam, 23-1 620 mijl oost van Kaap Race Polyphemus, Indo nesië—A'dam. pass. 23-1 Malta Prins Philips Willem, St. John—R'dam, 24-1 te Le Havre Prins Willem van Oranje, 24-1 van. van R'dam te Valencia Park haven, Bahia BlancaR'dam, p. 23-1 Re cife Rundo, Galveston—Nederland, 23-1 Miamt Skaubryn, R'dam—Sydney, 23-1 bij Minikoy Radja, Balik Papan—Gal veston, 24-1 van Port Swettenham te Pe- nang verw. Stenton, 23-1 v. Porto Plata Vla Antwerpen Stad Maastricht, R'dam Piombino, pass. 23-1 n.m Finisterre Talisse, Hollandia—A'dam, 23-1 van Hol- landia naar Makassar Teiresias, A' dam—Balik Panan, 23-1 n.m. van Liver pool naar Port Said Tjipanas, Santos- Yokohama, 23-1 van Manilla naar Hong kong Willem Ruys, R'dam—T; :)ong Priok, 23-1 van Southampton naar Port Said Winterswijk, Sfax—R'dam, 23-1 bij Gibraltar IJssel, A'dam—Levant, 23-1 njn. te Limasol Zuiderkruis, R' dam—Halifax, pass. 23-1 n.m. Ouessant. (Advertentie, Ing. Med.) £JWS en Haarlem gaan met een gelijk aantal punten aan de laatste acht wedstrijden beginnen. Voorlopig is er ogenschijnlijk voor deze kampioens pretendenten geen vuiltje aan de lucht, daar DWS een niet al te lastige uit wedstrijd tegen Ensehedese Boys op het programma heeft staan. Haarlem Go Ahead werd uitgesteld. Het ziet er dus niet naar uit dat EDO Zondag reeds een gedeelte van zijn achterstand van drie punten kan goed maken. In tegendeel, deze Haarlemmers krijgen bezoek van het onberekenbare AGOVV en het is dus niet onmogelijk dat de gasten een of meer winstpunten mee naar Apeldoorn zullen nemen. Theole zal met lede ogen moeten toezien dat Heerenveen de winst komt weghalen zodat de benjamins weer een stapje nader tot het degradatiespook komen. Voor Velocitas bestaat er nog een klein kansje op een gelijk spel, daar deze ploeg een bezoek aan Volewijckers gaat brengen. j^atuurlijk is in de voetbalsport veel mogelijk, maar dat Ajax in zijn uit wedstrijd tegen Oosterparkers ook maar één verliespunt zal oplopen, lijkt toch wel zeer onwaarschijnlijk. Meer kans bestaat er dat Wageningen, nu de kampioenskansen tot nul zijn gere duceerd, op eigen terrein van DOS gaat verliezen. Blauw Wit gaat in net Olympisch Stadion proberen zijn po sitie te verbeteren in de wedstrijd te gen RCH Van meer belang zijn echter de wedstrijden Sneek-VSV en Leeuwar- den-Achilles, Sneek en Achilles zullen vertwijfelde pogingen in het werk stel len om de volle winst te behalen. Het wil ons echter voorkomen dat deze de- gradatiecandidaten vrijwel kansloos zijn. QEZIEN de resultaten van de laatste weken mag Juliana niet in staat worden geacht om het Willem II las tig te maken. De Tilburgenaren zuilen echter niet uitlopen, daar Eindhoven in de wedstrijd tegen RBC vermoedelijk op rozen komt te zitten. Quick gaat op eigen terrein van MVV verliezen en ook voor DHC ziet de toekomst er som ber uit daar NAC een bezoek komt af steken. pjET zal Hermes DVS vergund zijn ook na de wedstrijd van Zondag op de ereplaats van de ranglijst in 1D te mo gen pronken. Het is namelijk niet aan te nemen dat NOAD de Schiedammers last kan bezorgen. Bovendien heeft VVV een uitermate lastige wedstrijd tegen PSV voor de boeg. Van Sparta verwachten wij een overwinning op Maurits en evenmin bestaat er reden aan een falen van Limburgia in de wedstrijd tegen Longa te denken. Niet krabben. De helder vloei bare D.D.D. kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN (Advertentie Ing Med.) ZATERDAG 26 JANUARI HILVERSUM 1, 402 m.: 7.00 VARA 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.0024.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Zendersluiting 9.00 Nieuws en weerberichten. 9.12 Gra- mofoonmuziek. 9.309.35 Waterstanden.) 9.50 Voor de huisvrouw. 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continu-bedrjjven. 11.30 Fluit en clave- cimbel. 12.00 Promenade-Orkest. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 „Kleine zonden", hoorspel. 13.30 Dansmuziek. 14.00 Reportage. 14.10 Voor de jeugd. 14.30 Koorzang. 14.50 Boekbespreking. '.5.05 Dansmuziek. 15.30 „Van de wieg tot net graf", causerie. 15.45 Gram.muziek. 16.15 Sportpraatje. 16.30 Kamerorkest en solist. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Vara-varia. 18.20 Orgelspel. 18.35 Volksdansen. 19.00 Artistieke Staalkaart 19.30 „Passepartout", causerie. 19.40 „Het oude testament in deze tijd", cause rie. 19.55 „Deze week", causerie. 20.00 Nieuws. 20,05 Prijsvraag Ned. Olympisch Comité. 20.25 „Luchtkastelenuit voor raad leverbaar", muzikale comedie. 21.25 Tiroolse muziek. 21.55 Socialistisch com mentaar. 22.10 Gevarieerde muziek. 22.40 „Onder de pannen", hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00—24.00 IvRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed en Liturgische kalender. 7.30 Zenderslui ting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.35 Gewijde muziek. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Gram.muziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram.muziek. 11.50 „Als de ziele luistert". 12.00 Angelus. 12.03 Metro- pole-Orkest. 12.30 Land- en Tuinbouw mededelingen. 12.33 Gram.muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Amusementsorkest en solis ten. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Gram. muziek. 14.20 Engelse les. 14.40 Harmonie orkest. 15.00 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.38 Dameskoor. 16.05 Zang en piano. 16.30 De Schoonheid van het Gre goriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Journalistiek overzicht. 18.25 Amusementsmuziek. 18.40 Regerings- uitzending: Zoeklicht op de Westerse De fensie. 19.00 Filmprogramma. 19.15 Par- lementsoverzicht. 19.25 Amusementsmuziek.. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws en weer berichten. 20.08 De gewone man zegt er t zijne van. 20.15 „Lichtbaken", causerie. 20.35 Gram.muziek. 21.00 Gevarieerd pro gramma. 21.55 Gram.muziek. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2524.00 Gra- mofoonmuziek. J|ET is bekend, dat Regering en Kamer een herziening van de Grondwet in voor bereiding hebben. Terzake van de procedure, welke wordt voorgesteld bij deze herziening, willen wij enige kanttekeningen maken. De huidige procedure dateert van 1848 en houdt in, dat wjjzigings-voorstellen bij de Tweede Kamer worden ingediend. Na behandeling in deze Kamer gaan de goedgekeurde voor stellen naar de Eerste Kamer. Als ook deze Kamer zich over alle of een gedeelte der voorstellen in goedkeurende zin heeft uitgesproken worden beide Kamers ontbonden. De nieuw gekozen Kamers behandelen de aldus tot stand gekomen voorstellen opnieuw in tweede lezing zonder echter wijzigingen te kunnen aanbrengen. Om hen van kracht te doen worden dienen beide Kamers de voor stellen met een twee derde meerderheid aan te nemen. PjEZE procedure heeft bij voortduring veel critiek ondervonden en talrijk waren reeds de pogingen haar te ver anderen. Thans stelt de regering voor de behandeling in tweede lezing plaats te doen vinden door een afzonderlijke Kamer voor Grondwetsherziening, op dezelfde wijze als de Tweede Kamer 'e kiezen. Op deze wijze zou de ont binding der Kamers komen te verval len. DOOR Mr Dr J J de Jong Als het bezwaar tegen de bestaande regeling, dat thans het meeste gewicht in de schaal heeft gelegd, voert men aan, dat de bevolking niet in voldoen de mate in de gelegenheid wordt ge steld zich over de voorstellen tot grondwetswijziging uit te spreken. Im mers bij de verkiezingen ingevolge de ontbinding der Kamers wordt niet al leen de grondwetswijziging, maar ook het in de komende vier jaar te volgen beleid aan de orde gesteld. En dit wordt nog geaccentueerd door de se dert 1887 gevolgde practijk om de ont binding der Kamers, noodzaklijk uit hoofde van de grondwetswijziging, te doen samenvallen met de normale periodieke verkiezingen voor de Tweede Kamer. Ten voordele van de voorgestelde 53. Ja. wat Jimmy in al die boch ten van het aan bochten zo rijke cir cuit van Monaco uitvoerde, was geen bochtentechniek meer, maar bochten- acrobatiek en het duurde dan ook niet lang of vele tientallen bezoe kers verlieten de grote tribune om zich een plaatsje te veroveren in één der bochten. De microfonist, die hen van minuut tot minuut op de hoogte hield van alle gebeurtenissen, had hen natuurlijk ook verteld van de onver antwoordelijke krankzinnigheden die één der coureurs in de bochten uit haalde. „Wat deze man doet, dames en heren", schreeuwde hij buiten zich zelf van opwinding, „grenst aan het onge lofelijke. Die Brown vermindert zijn snelheid met geen kilometer en hij stort zich als een meteoor door de bochten. Ik moet op last van de plaat selijke politie alle toeschouwers 'die zich in de onmiddellijke nabijheid van de bochten hebben opgesteld, dringend verzoeken deze te ontruimen, daar de wedstrijdcommissie elk ogenblik ver wacht, dat deze coureur de macht over zijn stuur zal verliezen en zich zelf uit de baan zal slingeren! Gaat weg, men sen, verwijdert u. Ik zeg u dit in uw eigen belang!" 17) „Ik wou dat ik dat kon." Jane liet haar ogen over het slanke figuurtje m de wijde Oroek en het kort aange sloten jasje glijden, en zag hoe mooi en levendig ze was met haar goud Olonde haren en diepblauwe ogen. „Dal pakje staat je goed," zei ze onwille keurig. Een pijnlijke blos kleurde het ge voelige gezichtje. De opmerking van lane Frask bracht haar die hooghar tige arrogante gestalte, die zjjn sla vinnen had bevolen „neem de vrouwen mee en baad hen, haal de schmink van hun gezicht en kleed ze behoorlijk aan," weer in de gedachten Ze brand de nog van schaamte om die vernede ring en haar hele leven zou ze be vreesd zijn voor de herinnering aan de smaad haar aangedaan. Maar ze was te edelmoedig en te rechtvaardig om daar juffrouw Frask de schuld van te geven Niemand had dit kunnen voor zien en ze wist dat haar werkgeefstei al het mogelijke zou hebben gedaan om haar dit te besparen. Ze liet haar ogen door de reusach tige hoge kamer dwalen. De glanzend door: MARJORIE VERNON gepolijste vloer was met kostbare kle den belegd, de lage divans met zijden kussens bekleed, er waren getraliede vensters en Moorse koffietafeltjes, ja, het was alles wel echt Oosters, net zo Oosters als de eigenaar zelf, meedogen loos. gewetenloos, de enige wet die hij erkende zijn eigen hartstochten En ze was gevangen, hulpeloos maar geluk kig niet alleen. Ze trachtte troost te putten uit de gedachte dat Gary in de buurt was hier ergens vlakbij in dit gebouw, maar ze slaagde er niet in. Per slot van rekening was hij ook gevangen en even hulpeloos als zijzelf, en het feit dat hij ook gevaar liep was niet zeer troostrijk. Vastberaden onderdrukte Mara de gedachte die ze als ontrouw seschouwde. Maar het feit bleef, dai Gary's gedrag op het moment van hun gevangenneming Mara had teleurge steld Hoewel het misschien niets hao geholpen als ze een poging tot int vluchten hadden gewaagd, wilde ze toch wel dat hij het tenminste had geprobeerd. Nu had ze het gevoel dat hij niet langer de sterke rots was van zijn nabijheid bracht geen troost. „Ik ben fout," riep ze zichzelf tot de orde. „Het zou volkomen nutteloos zijn geweest om weerstand te bieden en het was verstandig van hem. dat hij dat bijtijds inzag en zijn kans wilde afwachten. Misschien heeft hij al een plan om te ontsnappen". Haar gezichtje klaarde bij die ge dachte op en ze wendde zich opgewekt tot Jane Frask. „Maak u alstublieft geen zorgen", zei ze „We doen in ieder geval ervaring op en er kan ons ten slotte niets ernstigs gebeuren. We zijn Britse onderdanen en ze zullen öang zijn om ons iets aan te doen omdat ze heel goed weten dat ze daarvoor ge straft zouden worden" „Hm." Jane keek sceptisch. „Het zou een hele tijd duren vóór iemand ons op het spoor kwam. Het feit dat ik naar Cairo ging was bekend genoeg, maar zoals je weet werd onze uiteindelijke bestemming strikt geheim gehouden Alleen jij en Gary Cromer weten er van". „Oh" Er trok een schaduw over Ma- ra's gezicht, maar toen klaarde dat weer op „Misschien lukt het ons te ontsnap pen". veronderstelde ze. „Daar ts niet veel kans op, vrees ik' Jane schudde haar hoofd „Maar als ik die sheik te pakken kan krijgen, kar ik hem misschien tot een soepeler houding bewegen". „U wilt u toch zeker niet vernederen waarop ze kon steunen en de gedachte tot een onderhoud met die - die wilde!" Mara's wangen werden rood van ver ontwaardiging. Jane Frask wierp haar een snelle blik toe. „Ik moet toegeven dat hij nu niet be paald de mat met „Welkom" erop voor ons heeft neergelegd", sprak ze. „Maar per slot van rekening begrijp ik zijn gedachtengang wel". „Wat?" Mara keek haar stomverbaasd aan. „Ja". Jane stak een van de sigaretten aan die ze had weten te redden toen haar eigen kleren waren meegenomen „Om de een of andere reden die alleen hemzelf bekend is, wenst hij zijn woes- tijnveste niet door ongewenste bezoe kers te laten schenden: toen kwamen wij speuren en spieden met God mag veeten welk doel Het kan zijn dat hij iets slechts te verbergen heeft of een overdreven hekel aan vreemdelingen, waarom hij zijn privébezit zo angstval lig gesloten houdt: maar wanneer er te gen zijn wil dan toch mensen binnen komen, heeft hij het recht daar kwaad om te zijn" „Hij had niet het recht om ons gevan gen te nemen en te behandelen zoals hij heeft gedaan", snauwde Mara en op nieuw keek Jane Frask haar verbaasd aan. „Je schijnt onze vriend niet erg aar dig te vinden", merkte ze op. „Aardig! Ik haat hem!" riep het meis je met ongewone heftigheid uit. „U dan niet?" (Wordt vervolgd) Kamer voor Grondwetsherziening voert de regerihg, die grote bete kenis hecht aan de gedachte, dat de beslissing over verandering in de Grondwet „volkszaak" zij, aan, dat *Jan de bevolking daadwerkelijk in oe gelegenheid wordt gesteld haar oordeel over de voorgestelde herzie ning te geven, zij het dan ook uitslui tend over de algemene lijnen. Wanneer men bedenkt, dat in ons land de wettelijke verplichting be staat voor iedere kiesgerechtigde Ne derlander ter stemming te verschijnen, dan zou men op het eerste gezicht tot de conclusie komen, dat de voorstel lers, gelijk zo dikwijls van socialistische zijde is bepleit, aldus een grondwets herziening tot voorwerp van een ge trapt, verplicht en beslissend referen dum willen maken. Maar neen, de regering haast zich ons te verzekeren dat het primair gaat om een verkie zing van personen, die zonder last of ruggespraak hebben te beslissen! Met Van der Goes van Naters zijn wij ech- 'er geneigd te zeggen: „Wat juridisch verkiezingen zijn, wordt zo politiek tot een referendum". Wij zullen bier echter niet nader ingaan op deze vreemde en onbevre digende verzekering van de regering, noch op haar nadere uitwerking, aan gezien wij van oordeel zijn, dat deze hele gedachtengang is gebaseerd op een gevaarlijke hersenschim. Nog daargelaten, dat de gedachten van een volksraadpleging, en, één stap verder, van een directe volksregering, aan onze politieke zeden en aan de begin selen, waarop ons staatsbestel berust, volstrekt vreemd zijn, ook praetisch is de idee, dat de bevolking in de gele genheid moet worden gesteld zich over een grondwetswijziging uit te kunnen spreken, een valse en gevaar lijke illusie. Wij zouden willen vragen: Hoeveel van de Nederlandse kiezers achten zich werkelijk bevoegd een ge fundeerd oordeel te geven over een grondwetswijziging en alle daarmede samenhangende zeer gecompliceerde politieke, juridische en andere vraag stukken? Wij menen dan ook, dat het onder havige regeringsvoorstel bij de kiezers een belangstelling en een kennis ver onderstelt, welke zij niet bezitten en ook niet door een wettelijk decreet zullen verkrijgenl En het is gevaarlijk illusies op te wekken, welke slechts op leleurstelling en ontevredenheid bij hen, die zich van dit voorstel gouden bergen beloven, kunnen uitlopen. De gemiddelde kiezer toch zal, óf het ad vies van zijn partij trouw volgen, óf aan zijn om één of andere reden tegen het regeringsbeleid gewekte onlust uiting geven. Neen, dan verdient de huidige pro cedure, welke er van uitgaat, dat een wijziging in de grondwet dermate be langrijk moet worden geacht, dat de natie kan vertrouwen, dat dusdanige verandering grondig worde overdacht en overwogen, en welke bovendien een dergelijke wijziging als onderdeel van de gehele gevoerde en te voeren politiek bij de verkiezingen aan de orde stelt, volstrekt de voorkeur. Bij onze verkiezingen toch gaat het er om, op grond van algemene politieke be ginselen, vertrouwensmannen als Ka merleden aan te wijzen. Een taak, welke iedere kiezer naar behoren kan er moet vervullen De regering heeft de bezwaren en gevaren van de boven weergegeven argumen'atie, in eerste aanleg van de staatscommissie afkomstig, klaarblij kelijk onderkend, en tracht deze, onzes inziens overigens op weinig overtui gende wijze, te ontzenuwen. Zelfs gaat zij zover, wellicht in de hoop op deze manier een principieel debat te kunnen ontwijken, om een louter prae tisch en in het interim-rapport als van secundaire betekenis geacht argument als voornaamste en beslissend motief voor het indienen van dit voorstel op te werpen. Hierover en over de vraag, wat er nog meer achter dit voorstel kan ste ken, een volgend maal nader.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 7