Tweede Kamer schort haar debat over sociale verzekering op VAN sigaret^1*7 rOOK DAN virgin* KL00STERBALSEM Regering stak een stokje voor sommige gemeentelijke leningen Maher Pasja is voor regionaal verdrag voor Midden-Oosten Beraad achier schermen niet voltooid Marshall-guldens voor schulddelging Burgerzinlening in Goes zonder rente Koninklijke subsidie voor Multatuli-uitgave Gestoorde Amourette Kweekschoolwet thans in behandeling gE^ONÊ y De verjaardag van prinses Beatrix Verklaring van minister Beel in Tweede Kamer Boekhouder verduistert vijf-en-twintig mille Nationaal Front" is binnenkort een feit EEN EIND AAN DE GELDZORGEN Truman geen candidaat in New Hampshire Westduitse politie deed invallen SPIERPIJN PiinIiike st,'ve! Eden heeft in Parijs veel te bespreken Vandaag uitspraak in zaak Rinchard Vijfhonderd getuigen Amerika levert 60 pCt van de Navo-vloot Spoedig beslissing verwacht op Nederlands voorstel Hoewel over de besteding van de te genwaardefondsen, waarvan het saldo op 30 September 1951 ruim 1.72 milliard gulden bedroeg, nog geen definitieve beslissing is genomen, wordt verwacht, dat de Amerikaanse) regering in de nabije toekomst daarvan een bedrag zal vrijgeven. Er zijn terzake van Nederlandse zijde voorstellen ingediend. Zoals bekend staat minister Lieftinck op het stand punt, dat er een neutrale besteding moet zijn en niet een inflatoire beste ding. Gedacht wordt hier aan de schuld aflossing van de staat aan de Neder landse Bank en aan de dekking van be paalde begrotingsposten, welke in fei te eveneens een schuldaflossing bete kenen. Gerekend wordt op het uitgeven van een bedrag, dat de helft van het saldo op de speciale rekening nabij komt. In de gemeente Goes bestaan plan nen tot het uitschrijven van een bur gerzinlening, die in de voorgestelde vorm nog niet in ons land is toege past. Men wil namelijk de bevolking animeren tot het verstrekken van be dragen van f 1000.zonder vergoeding van rente. Degene, die duizend gulden beschikbaar stelt, verkrijgt daarmee echter het bewoningsrecht van een der te bouwen huizen. De lening zal een normale looptijd hebben van dertig jaar. Koningin Juliana heeft reeds enige tijd geleden een subsidie verstrekt voor de uitgave van de volledige werken, brieven en documenten van Eduard Douwes Dekker (Multatuli), welke ge schiedt onder redactie van prof. dr. G. Stuiveling. Deze zal dertien delen in cVndruk omvatten. Naar thans is me degedeeld, heeft ook koning Boudewijn van Belgie een subsid e verleend aan dii werk. NOC MEER ARRESTATIES TE SOESTERBERC Als verdacht van het plegen van malversaties bij de Dienst dier Maga zijnen op het vliegveld Soesterberg zijn aldaar vier onder-officieren en zes burgers gearresteerd en naar Utrecht overgebracht. Verondersteld wordt, dat deze aanhoudingen verband hou den met het onderzoek in de bekende fraude-zaak bij de luchtmacht. Weer brand in „De Baronie" te Schiedam Gisteravond bemerkten omwonenden dat er vlammen sloegen uit het pand van de chocoladefabriek „De Baronie" te Schiedam, die enkele maanden gele den reeds voor een groot deel uitbrand de. Evenals de vorige maal was deze brand ontstaan in de suikerwerkerij, tijdelijk overgeplaatst naar een nog be staand gedeelte van het oude pand, bo ven het ketelhuis. Dit gedeelte is ook nu weer geheel uitgebrand. Na onge veer twintig minuten was de brand weer het vuur meester. De oorzaak is nog niet bekend. Meer subsidie voor het Concertgebouw-orkest Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben bij Provinciale Sta ten een voorstel aanhangig gemaakt tot verhoging van de jaarlijkse sub sidie aan het Concertgebouworkest te Amsterdam van ƒ25.000 tot ƒ40.000. Amor schiet behalve met pijlen, ook een enkele maal met brisant bommen, zoals eergisteravond in de Haagse Herderinnestraat weer eens bleekIn deze straat ont moette een heer een meisje, dat hij van aanzien kende. Hij stapte van zijn fiets en knoopte een ge sprek aan. Normaal de idylle van de herder en het herderinnetje dus, en dat in de Herderinne straat. Wat er besproken werd is echter niet bekend, maar een feit is, dat de heer geen oog meer had voor zijn omgeving. Had hij dit wel gehad, dan zou hij Amors brisantbom hebben zien naderen, in de vorm van een hevig verbol gen man, die hem zonder verkla ring op het gezicht begon te slaan Het herdertje nam de benen door de Herderinnestraat en liet zijn fiets van de schrik achter. Met be bloede kaken deed hij zijn beklag bij de politie. Rechercheurs zijn nu aan het uitzoeken waar de vech tersbaas is gebleven en waarom deze de fiets van de meneer heeft meegenomen. (Van onze parlementaire redacteur) jy|ET DE wetsontwerpen betreffende de herziening van de uitvoeringsorganisatie der sociale verzekering is de minister van Sociale Zaken, mr Joekes, min of meer in een Impasse geraakt en wei doordat zijn voorstel zweefde tussen de twee uiterste standpunten, die in de Tweede Kamer verdedigd zijn. Het verschil van mening, dat zich bij de behandeling van de ontwerpen demonstreerde be trof: de handhaving van een centraal administratiekantoor van de overheid, of aparte kantoren van de verschillende bedrijfsverenigingen. Donderdagmorgen heeft de commissie van voorbereiding achter de schermen ijverig met de rege ring beraadslaagd over de mogelijkheid van een voor allen aanvaardbare op lossing. Deze was toen nog niet gereed, zodat het debat werd opgeschort. Ver moedelijk wordt het Maandag hervat. UET zal, naar wij menen te weten, wel de kant opgaan van door bedrijfs verenigingen opgerichte en in stand gehouden administratiekantoren, al dan niet gedecentraliseerd of in zekere ma te gecentraliseerd. Dit betekent dus, dat sterk met de verlangens van de anti- revolutionnaire heer Stapelkamp reke ning is gehouden. De Kamer besloot voorts de uitkering van een bedrag van f 30 bij overlijden van de verzekerden bij de algemene ziekenfondsen te doen vervallen. Zij nam daartoe zonder hoofdelijke stem ming, maar roet aantekening, dat de fractie der C.P.N. tegen was een wets ontwerp aan. De Kweekschoolwet HE KAMER begon deze middag nog aan de behandeling van een wets ontwerp tot regeling van de vorming van onderwijzers en onderwijzeressen voor het algemeen vormend lager on derwijs en van de bevoegdheden, ver bonden aan de akten van bekwaamheid tot het geven van dat onderwijs. Slechts twee van de ingeschreven sprekers kwamen aan het woord de voorzitter sloot de vergadering te gen vijven teneinde de leden gelegen heid te geven hun felicitatie aan te bieden aan d" minister van Staat, mr J. R. H. van Schaik, die zijn zeventigste verjaardig vierde. De heer Peters sprak er zijn voldoe ning over uit, dat het kweekschoolon- derwijs voor het eerst bij de wet gere geld wordt in plaats van bij Koninklijk Besluit en dat de financiële gelijkstel ling tussen het openbaar en het bijzon der kweekschoolonderwijs nu een heel eind benaderd is. Voor het meisjeson derwijs bleef het ontwerp naar zijn oordeel beneden de maat. De heer Van Sleen was dankbaar maar niet voldaan over het ontwerp. Hij had op allerlei détailpunten wat de opleiding van de leerlingen en de re geling van het onderwijs betreft, ver langens. (Advertentie, Ing. Med.) Enige dagen geleden heeft de heer Kreulen uit Den Haag op het vlieg veld Beek (Limburg), tijdens een luchtvaartreünie van de Kon. Ned. Ver. v. Luchtvaart, een record ge vestigd met zijn radiografisch be stuurd model voorzien van een straalmotor. Er werd een snelheid bereikt van 190 km. per uur. Op de foto de heer Kreulen met het vliegtuigje en een door hem ge bouwd modelvliegtuig. Een van de geschenken, die prinses Beatrix gisteren op haar verjaardag ontving, vervulde een lang gekoester de hartewens; het was een nieuw huisdier, een vogel in een fraaie kooi, die onmiddellijk in de huiselijke kring werd opgenomen. De prinses ging ge woon naar school, doch later op de morgen kwamen deputaties van twee Haagse scholen en overhandigden aan de secretaresse van de Koningin enige zelfgemaakte verjaardagscadeaux: vier wandkleden en een maquette van een elfenballet. Met honderden Baarnse schoolkinde ren vierde de oudste prinses haar feest in „Musis Sacrum" te Baarn. De jeugd van de Baarnse lagere scholen voerde in liefst vier voorstellingen een dave rend programma op. Om twee uur arri veerde de Koningin met haar jarige dochter, die de ereplaats mocht inne men. Het hoogtepunt was het optreden van een „echt symphonie-orkest". Meis jes en jongens in zwart en wit en daartussen, bij de eerste violen, het zusje van de jarige prinses, Irene. Er werd in perfect rhythme gespeeld en dat moest wel, want de werkelijke muziek ontstond door middel van en kele gramofoonplatenDe orkestle den hadden hun instrumenten zelf tij dens de handarbeidslessen gemaakt. Beatrix en Irene waren kennelijk te leurgesteld, toen na het laatste nummer van het programma, de voorlezing van een jongensverhaal, een eind aan de feestmiddag kwam. (Van onze parlementaire redacteur) Is het waar zo vroeg Donderdagmiddag bij de aanvang van de vergadering der Tweede Kamer de heer Maenen van de K.V.F. dat de minister van Bin nenlandse Zaken in overleg met de minister van Financiën de gemeentebesturen en Gedeputeerde Staten per circulaire heeft medegedeeld, dat hij afwijzend staat tegenover bepaalde leningsfiguren, die in de laatste tijd door de gemeentebe sturen worden toegepast teneinde in hun behoefte aan geldmiddelen te voorzien? Ja, dat is waar, antwoordde de minister van Binnenlandse Zaken, prof. Beel. Hij voegde eraan toe, dat aanleiding tot de circulaire was geweest een lening van de gemeente Tilburg, waarvan de voorwaarden ten enenmale in strijd wa ren met die, welke de regering voor een langlopend crediet toelaatbaar acht. Reserve Gemeentefonds wordt spoedig gedeblokkeerd Nu de heer Maenen op dit punt inge licht was, informeerde hij verder: is de minister in staat en bereid mede te delen, of van de zijde der regering bin nen zeer afzienbare tijd nog andere maatregelen zullen worden getroffien dan een gedeeltelijke deblokkering van de reserve van het Gemeentefonds, op dat de gemeenten haar kortlopende credieten in enigszins belangrijke mate kunnen consolideren en bovendien in staat worden gesteld dringende kapi taalsinvesteringen, meer in het bijzon der van de woningbouw, te financie ren? Minister Beel deelde mee, dat de Bank van Nederlandse Gemeenten le ningen heeft aangegaan met de insti tutionele beleggers, onder garantie van het Rijk. Hierdoor komen f 80.000.000.— voor consolidatie en f 120.000.000. voor nieuwbouw beschikbaar. In 1953 zal eveneens een bedrag van f 120.000.000.voor de woningbouw be schikbaar komen. De Bank van Neder landse Gemeenten zal op korte termijn beginnen met de verstrekking van leningen voor de woningbouw aan de gemeenten. De voorgenomen premielening gaat niet door. Daarvoor komt binnenkort in de plaats een nationale lening voor de woningbouw. Bovendien kan een spoedige deblokkering van de reserves van het Gemeentefonds verwacht wor den. Opleiding van tankpersoneel begint binnenkort De eerste Pattontanks, welke onlangs aan Belgie zijn geleverd, zullen wor den benut voor de opleiding van het voor deze tanks bestemde personeel der Belgische, Nederlandse en Deense strijdkrachten. Een Amerikaanse in structiegroep van vijf man zal de eer ste groep leerlingen totaal circa veertig man in een cursus van één maand oefenen in het onderhoud van deze tank, het rijden en het vuren. De leerlingen zullen daarna in het oplei dingscentrum en bij de eigen onderde len optreden als instructeur. Het 333 ton metende Nederlandse schip „Agiena" is Donderdag in de rivier Tees, in het Britse graafschap Yorkshire, aan de grond gelopen. Twee en een halt jaar geëist Een 32-jarige Amsterdammer, J. A. C. de G., hoorde gisteren twee en een half jaar gevangenisstraf tegen zich eisen, toen hij wegens valsheid in ge schrifte, verduistering en oplichting voor de Haarlemse rechtbank stond. De man was in betrekking geweest bij de firma Sterk in IJmuiden en had als boekhouder kans gezien in de jaren 1950 en 1951 bijna 25.000 gulden te ver duisteren door geknoei in de boeken en de vervalsing van kwitanties. Ver dachte was in 1948 wegens diefstal voorwaardelijk veroordeeld en de proeftijd, die hem was gegeven, was nog niet voorbij. Nederlands geschenk voor Nedersaksen In het Jaarbeursgebouw te Utrecht zijn gistermiddag drie autobussen, wel ke zijn ingericht als consultatiebureau voor zuigelingenzorg, namens de natio nale commissie voor vluchtelingenhulp overgedragen aan de Westduitse bonds staat Nedersaksen. Het geschenk is in ontvangst genomen door pastor H. Al- bertz. de Nedersaksische minister van sociale zaken, die als tegengeschenk vijftig Nederlandse kinderen een zomer- vacantie van drie weken in de Harz aanbood. Gaan de kuikens van de bon? Op de jaarvergadering van de vereni ging van broederijen en pluimveefok- bedrijven in Nederland, die te Barne- veld werd gehouden, werd namens de voedsel-commissaris medegedeeld, dat er overwogen wordt het volgend jaar de kuikens van de bon te doen. De voedertoewijzing blijft echter gehand haafd en zal geschieden naar bedrijfs- grootte Op de vergadering is besloten de pluimveezakenbeurs te Barneveld. die vorig jaar voor het eerst werd ge houden a.s. Donderdag te heropenen. Enqeland-Middellandse Zee-mogendheid De Egyptische minister-president, ^Aly Maher Pasja, heeft gisteren een verkla ring afjplegd over een eventueel deel nemen van Egypte aan een Commando voor het Midden-Oosten. Zijn mening had h(j ten tijde van de onderhandelin gen tussen Engeland en Egypte, in 1946, te kennen gegeven. Hij had zich toen tegen een bilateraal, doch vóór een re gionaal verdrag verklaard, waaraan alle landen van de Arabische Liga, alsmede Engeland zouden deelnemen. Engeland wordt dan in verband met zijn aanwe- Toen gistermorgen de heer Desmet te Brussel ontwaakte, bleek de stuur boordzijde van zijn sponde reeds door mevrouw te zijn verlaten. Naar het scheen was ze in de keuken bezig. De heer Desmet ging eens op verkenning en vond de keukendeur op slot. ,,Ik kan niet opendoen, ik heb 't te druk!", kreet mevrouw Desmet. Me neer wendde zich fijntjes glimlachend af. Kennelijk bereidde zijn vrouw in haar domein enkele culinaire verras singen. Hij zette het dus hoopvol op een wachten. Toen hij de keuken betrad bleek ech ter, dat db bezigheden van zijn vrouw veeleer pecuniair waren geweest. Ze had al het spaargeld: honderdduizend rar.es aan bankbiljetten, verbrand. Er was alleen nog een hoopje as over. ,,Nu hoeven we geen zorgen meer over dat geld te hebben", zei mevrouw Desmet. „laten We naar bed gaan" In dè loop van de morgen heeft men haar naar een inrichting overgebracht. Verkiezingen onbelangrijk Trumans naam is op zijn bevel ge schrapt van de candidatenlijst voor de voorverkiezingen, die op 11 Maart in New-Hampshire worden gehouden. Aan journalisten heeft de president kenbaar gemaakt, dat hij de voorverkiezingen niet erg belangrijk vond en zich bij de ze verkiezingen niet candidaat wilde laten stellen. De mogelijkheid, dat hij zich herkiesbaar stelt voor het presi dentschap, is echter niet uitgesloten. In antwoord op een beschuldiging van Joseph McCarthy, dat een lid van de staf van het Witte Huis, Philo Nash, een oud-communist was en met Russische spionnen had samengewerkt, noemde president Truman de Republikeinse se nator een „Pathologische sluipmoorde naar" In geheel West-Duitsland heeft de politie gisteren overvallen gedaan up bureaux van de communistische partij en de „Sozialistisehe Reichspartei". Ook het huis van ex-generaal Remer, die thans gevangen zit, werd door zocht. Waarschijnlijk werd gezocht naar mogelijke contactbewijzen tussen de communisten en de socialistische fascistisch getinte partij. DEENSE NAZI's WORDEN WEER ACTIEF Volgens het Deense blad „Ekstcabla- det" hebben dertig voormalige Deense nationaal-socialisten op een geheime vergadering te Prederiksherg, een voor stad van Kopenhagen, besloten hun partij weer op te richten en contact te zoeken met de Zweedse en de Noorse nazi-partij. De politie was op de hoogte van de bijeenkomst. Het is nog niet be kend of er officieel maatregelen zullen worden genomen. spieren moet U driemaal daags krachtig laten wrijven met Kloosterbalsem, die diep in de weefsels doordringt. Ook bij rheumatiek en ischias: ,GEEN GOUD ZO GOED' (Advertentie. Ing. Med.) Frankrijk hoopi op sieun legen Duitsland Heden gaa. de Britse minister van buitenlandse zaken, Eden, voor een twee-daags bezoek naar Parijs, waar hjj premier Faure en minister Schuman op de hoogte zal brengen van de resulta ten der te Washington gevoerde bespre kingen tussen Churchill en Truman. Zo zal worden gesproken over: het Duitse verzoek om toelating tot de NAVO; de Saarkwestie; de NAVO; de beloften van Churchill aan Truman over China; Britse plannen voor de rol van Egypte bij de verdediging van het Mid den-Oosten; Engels-Franse samenwer king in Malakka en Indo-China; het Europese leger; Sterling-aankopen in de zone van de franc. Aangenomen wordt, dat Eden in staat zal zijn Frankrijk krachtige Britse te genstand te beloven tegen iedere Ame rikaanse poging om Duitsland in het huidige stadium lid van de NAVO te maken en tegen ieder voorstel, dat de Duitsers een vetorecht over besluiten van de NAVO zou geven. De Fransen hopen verder dat Enge land hen zal steunen in hun verzet te gen iedere Duitse poging om als voor waarde voor het toetreden tot de Wes telijke verdediging verandering in de huidige status van Saarland te verkrij gen. Benzine wordt duurder in Frankrijk Met ingang van 1 Februari wordt in Frankrijk de prijs van benzine met 1 frank per liter verhoogd, die van su perbrandstof met 1.10 frs en die van gasolie met 1.20 frs per liter. Deze ver hoging is het gevolg van de hogere vrachtprijzen. zigheid op Cyprus, Malta en te Aden, op grond van zijn mandaat in Palestina en zijn verdragen met Egypte, Irak, Jordanië en andere landen, als Middel landse Zee-mogendheid beschouwd. Ma her Pasja wil op grond van deze in 1946 afgelegde verklaring een nieuwe politiek gaan voeren, die een ontspan ning in de betrekkingen tussen Enge land en Egypte teweeg zou brengen. De premier herinnerde eraan, dat het ver drag van 1946 nooit werd geratificeerd. Waarschijnlijk vandaag zal het „Na tionaal Front", met als voorzitter Ma her Pasja, bij decreet worden gevormd. Ook de Wafdisten, die de vorige Egyp tische regering leidden, zullen aan het „Nationaal Front" deelnemen. De leden krijgen de status van „buitengewoon gezant" en zullen optreden als raads lieden, wier aanbevelingen voor het Kabinet bindend zijn. Aangenomen wordt, dat alle voornaamste partijen, behalve de fanatieke Nationalistische en uiterst linkse in het Nationaal Front vertegenwoordigd zullen zijn. Om het representatief te maken zijn ook onaf hankelijke „oudere staatslieden" tot toetreding uitgenodigd. Het assisenhof te Brussel zal van avond uitspraak doen in het proces- Rinchard, dat dan juist elf weken heeft geduurd. Vijfhonderd getuigen werden gehGord, hetgeen een record in de ge schiedenis der Belgische rechtspraak Is. De chirurg Rinchard, die verdacht werd van moord op de oud-burgemeester van zijn woonplaats, La Louviere, en een poging tot moord op de verpleegster Alice Lebrun, had de knapste strafplei ter van België achter zich. Deze heeft zich beroepen op de ver klaringen van vijf psychiators, die de chirurg ontoerekenbaar hebben ver klaard. De raadsman wees erop, dat Rinchard slechts kon opereren, als hij., alcohol gedronken had. Het enige feit uit de lange reeks die hem ten laste is gelegd, dat Rinchard heeft bekend, is de poging tot moord op dr Patte, die had moeten constate ren, dat Rinchard na een auto-ongeval, alcohol In zijn bloed had. Vanmorgen zou een jury beraadsla gen over het antwoord op de 144 vra gen, die de president van het Hof haar heeft overgemaakt. De beraadslaging geschiedt in het geheim en de gezwore nen mogen de vergaderzaal niet verla ten alvorens zij hun oordeel over de acte van beschuldiging tegen Rinchard hebben gegeven. Admiraal McCormick: Oefeningen in deze zomer Admiraal McCormick, de nieuwbe noemde opperbevelhebber van de Vlootstrijdkraehten van de Noordatlan- tische verdragsorganisatie verklaarde gisteren van mening te zijn, dat van het totaal aantal oorlogsbodems onder zijn bevel, 60 procent door de V.S. en 30 procent door Engeland zullen wor den geleverd. Hij meende, dat deze zo mer reeds kan worden begonnen met een programma van gemeenschappe lijke oefeningen. Eind Februari hoopt hij een rondreis langs de hoofdsteden der Navo-landen te maken en tegen 1 April zijn hoofdkwartier te Norfolk te vestigen. In Europa wil hij ook gene raal Eisenhower ontmoeten. Ais zijn voornaamste taak ziet admiraal McGor- mick het klaarmaken van operatie- plannen voor gebruik in oorlogstijd, oefening van de hem ter beschikking staande strijdkrachten, het gereedma ken van deze strijdkrachten en het or ganiseren van haar voorraden. Driehonderd millioen dollar voor Spanje Op grond van een nieuwe, door de ECA uitgewerkte regeling, zal Spanje m het komende fiscale jaar militaire en economische hulp ter waarde van driehonderd millioen dollar ontvan gen. Grondslag hiervoor is het rap port geweest, dat de Amerikaanse mi litaire missie na haar bezoek aan Spanje heeft uitgebracht. De credieten zouden o.m. bestemd zijn voor de mo dernisering van het Spaanse leger en voor het inrichten van lucht- en vlootbases in Spanje. West-Berlijn krijgt meer leden in de Bondsdag West-Berlijn heeft twaalf nieuwe le den gekozen voor de Westduitse bonds dag, waardoor het aantal vertegen woordigers tot negentien is verhoogd. Van de twaalf nieuwe leden zijn vijf sociaal-democraat, vier vrije-democraat en drie christen-democraat. Eén der sociaal-democraten woont in de Sowjet- sector van Berlijn. De Beriijnse afge vaardigden hebben geen stemrecht in de Bondsdag. Chinese nationalisten over vielen een eiland Nationalistische guerrillastrijders hebben het eiland Maitsjou, voor de kust van Foekien, overvallen. Na en kele uren van strijd waarbij zij 120 communistische militairen doodden en 110 gevangen namen, trokken zij zich terug.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 10