f rl Stad en Omgeving AGENDA Mkmaarselening vantwee millioen goedgekeurd Zilveren nacht-telefonist werd gehuldigd Strijd tegen de t.b.c. onder het rundvee in Noord-Holland Meer douches in de Overdekte? Practijkproeven met rode kool evonden voorwerpen Burgeriijke Stand PREDIKBEURTEN Medisch consultatie bureau voor alcoholisme Damclub D.D.D. Uif hef zakenleven Die Kaasmarkt Langendfy'k Koolbedrijf levert bevredigende resiultaten LAATSTE NIEUWS Jhr. Van Lidth de Jeude overleden Ul \A A t "j/' /ce VRIJDAG I FEBRUARI 1952 *v Wijziging in de leningsvoorwaarden In de begrotiiigsvergadering van on- gemeenieraad was de vorige week ote voldoening over de lening van ee en een half millioen gulden wei de gemeente vrij onverwacht kon liten, waardoor aan vele investerings- leilifkheden een einde was gekomen. Er was nog één moeilijkheid omdat 't vaststond of Ged. Staten en uit- idelijk de kroon de voorwaarden een dergelijke regeling zou goed- uren. en W. berichten thans dat, nu tot uitgifte van deze obligatielening s besloten, bekend is geworden, dat regering bezwaar heeft tegen de af- singsvoorwaarden van zodanige le- ïgen, met name tegen het afstand en van de mogelijkheid tot vervroeg- aflossing door de geldnemer, ter- de leningen alleen zullen mogen ■nen tot consolidatie van vlottende ïuld. Jebruik makende van de bevoegd- d B. en W. gegeven zijn zij met de ittenten thans overeengekomen in leningsvoorwaarden het voorbehoud te nemen tot vervroegde algehele gedeeltelijke aflossing door de ge- ente met dien verstande, dat dit ht niet kan worden uitgeoefend vóór daart 1957 en dat de aflossing in de en 1957 tot en met 1962 slechts op Jaart kan geschieden tegen de koers 101%% en gedurende de verdere ptijd tegen de koers van 101%. levonden over het tijdvak van 24 tot met 30 Januari 1952 en te bevragen het bureau van politie te Alkmaar ere werkdag van 1718 uur op kamer le etage, behalve op Zaterdag: gelds- Irag, 18 wanten, ceintuur, melkbus, itel, sleuteltje, 6 portemonnaies, sleu- overhemd, duimstok, bustehouder, sleutels, geldsbedrag, halsband met tning, bril, gouden ring, vulpen, klomp ken, kettinkje, bos sleutels, zakdoek, 2 shawls, biljetten, poederdoos, kous, :je met inhoud, Overall, kerkboek, ekriemen, padvindersriem, penning >nd), sleutels, dasspeld, passerschaal, fer, étui, 12 handschoenen, aansteker, itje, capuchon, handpomp, rijwielslot, enkrans, wantjes, ceintuur, étui, ball- tit, bril en pop. eboren: Rudolf, z. van J. D. Hoep B. J. Koeman. indertrouwd Gerhardus M. Waan- s en Geertruida J. Kuiper. verleden Aafje Eeltink, 34 jaar, uwd met H. J. C. Dagelet. VOOR ZONDAG 3 FEBRUARI LKMAAR. Grote kerk, 10 uur ds. Wijk, 7.30 uur Oecumenische ndwijding. Kapelkerk, 10 uur ds. iseldijk, 5 uur ds. Den Oudsten. h. kv"k (Oudegr.) 10.15 uur ds. ,n (H.Doop en inzegening Kerke- Isleden). Doopsgez. gem., 10.15 ds. v. d. Sluis. Geref. kerk, 10 ds. Von Meijenfeldt, 5 uür ds. Vel- Baptisten gem., in Nieuwe le, 10 uur ds. Van Wier, 3 uur Zon- sschool, 8 uur Voor jonge mensen lhelminasch.)Vrijz. ver.gebouw ul), 10 uur Commissie Ger. Gemeen- Ned. Chr. Gem.schapsb., in W. B„ Zaterdag Jeugdclub in Kr. v. nweg 22, Donderdag 8 uur Zen- ;savond in „Waakt en Bidt". Le- des Heils, Limmerhoek 20 (William th), 10 uur Heiligingsdienst, 5 uur Iddienst, 7 uur openluchtprediking, rur Verlossingsdienst; Donderdag rbare samenkomst. Kerk van Je- Christus van de heiligen der laatste ;n (ABB-gebouw, Koningsweg 2), elf Zondagsschool; 5 uur gods- stbijeenkomst. KERSLOOT, 10 uur ds. Kaptein. ERGEN, Ruïnekerk, 7 u. ds. Bekius. leref. kerk, 10 en 5 uur ds. Vegter Nóord-Scharwoude. Rehoboth, ur ds. Gijsman van Den Haag. TOEK OP LANGENDIJK. Geref. 10 en 5 uur ds. Donner. Doops- gem., geen dienst. (RKSHORN. Geref. kerk, 9.30 en uur ds. Van Reeven. JMOND AAN ZEE, herv. gem., 10 ds. Roobol. Geref. kerk, 10 uur /ellenga, 5 uur ds. Von Meijenfeldt. )ud-kath. kerk, voorm. 8 en 10 üur' v. 7 uur, dienst. 5MOND-BINNEN. 11 uur, ds. Plug. TOOT-SCHERMER, 10 uur de heer >rtz. EILOO, herv. gem., i0.30 uür ds. de st van Den Helder. Evangelisatie daan, 10 uur dienst, 7 uur ds. Lang- Van Amsterdam. Geref. kerk (in ig.-gebouw aan de Kerklaan). 8.30 ds. Vellenga, 3.30 üur leesdienst. SER-HUGOWAARD, herv. gem., 10 ds. Wiltink. Geref. kerk, 9.30 en uur de heer Sluis. BEDIJK, 10 uur ds. Dikboom. MMEN, 10 uur ds. Bekius. ORD-SCHARWOUDE. Geref. kerk, a i uür dr. rïarrenstein em. pved. te terdam. fERLEEK, 7 uur ds. Keja. JDORP, 10 uur ds. Plug van Eg- d a/d Hoef. IHERMERHORN, hérv. gem., 10 u fan Dijk Geref. kerk, 10 en 2.30 ds. Graf" van Epe. NT-PANCRAS Geref. kerk, 10 en 4 ds. Middelkoop. 'OMMPFTOREN, 10 uur ds. Keja. vangelisatie, 10 uur, de heer Van :el van Haarlem. -GRAFTUIJK, 7.30 uur, ds. Keja. De bestemming van de lening is in zoverre gewijzigd, dat in plaats van de in het voorstel genoemde objecten van ƒ176.000 (plaatsing van een watergas- toestel in de gasfabriek) en van 900 000 (voorschotten voor de bouw van 73 woningwetwoningen en twee winkels door de RK vereniging „Goed wonën"), thans gesteld is een aantal reeds door Ged. Staten goedgekeurde objecten. Met die wijzigingen heeft het raads besluit reeds de goedkeuring van Ged. Staten verkregen. Men verwacht, dat de emittenten spoedig de gelegenheid tot inschrijving op de lening zullen openstellen. VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Mijn man Is verloofd (tót 10 jaar ó.g.); Cinema Americain, 8 uur: Paniek op straat (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Chinees goud (18 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Verstoten vrouwen (14 jaar), Aart Martin, Waagplein, hoek Door braak, 8 uur: Zesde Klaverjasdrive. Café Huiberts, 8 u.: Biljartkampioen schap Alkmaar en Omstreken. ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.3Ö uur: Mijn man is verloofd (tot 10 jaar o.g.)Cine ma Americain, 7 cn 9.30 uur: Paniek op straat (18 jaar); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Chinees góüd (18 jaar); Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: Verstoten vrouwen (14 jaar). Gultien Vlies, 8 uur: Toneelgezelschap Johnn Kaart mét „De appéls van EVa". HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Vrijdag 1 Februari 7.46 20.05 Zaterdag 2 Februari 8.30 20.50 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Vrijdag 7.51 20.10 13.51 2.10 Zaterdag 8.35 20.55 14.35 2.55 Collega uit hele land deden mee QNDER grote belangstelling van I'TT- zijde werd hedenmorgen in het ge bouw aan de Koorstraat de heer J. v. d. Pol feestelijk gehuldigd ter gelegenheid van zijn zeer bijzondere zilveren ju bileum als nachttelefonist. De chef-telefoniste, mej. M. A. A. Willems, zei in een toespraak tot de jubilaris, dat zij in haar lange loopbaan nog nooit het vijf en twintigjarig ju bileum van een nachttelefonist had meegemaakt. Zij vroeg zich af, wat hiervan wel de oorzaak kon zijn en meende, dat geen van hen dit moeilijke beroep zo lang had kunnen volhouden. De heer Van de Pol echter was in deze kwart eeuw nooit ziek geweest en had getoond over een ijzerstrek gestel te beschikken. Vele mensen en dieren had hij in deze jaren door het tot stand brengen van zijn telefoonverbindingen het leven gered. Zijn wérk was altijd bijzonder accuraat geweest, zijn hu meur immer uitstekend en nooit waren er van de zijde van het publiek klach ten over de nachttelefonist gekomen. Ook mevrouw Van de Pol werd in de huldiging betrokken, aangezien het be- Er zullen spreekuren in het centrum Alkmaar worden gehouden Wij ontvingen het jaarverslag over 1950 van het medisch consultatiebureau voor aleoholisme te Amsterdam, waarin wordt medegedeeld, dat met het consultatiebureau te Haarlem steeds contact wordt gehouden wat betreft de arbeid in het overige deel van Noord- Holland, Een der wensen van beide bureaux was dat in onderling overleg spreekuur gehouden kan worden in de Zaanstreek en in Alkmaar. De kosten zouden dan aanzienlijk minder zijn dan wanneer daar aparte consultatie- bureaux zouden moeten worden inge richt waar zeer zeker behoefte aan be staat. De ervaring heeft geleerd, dat wanneer een consultatie-bureau wordt opgericht het al spoedig blijkt, dat er veel arbeid te verrichten valt wat ter plaatse zijn zegenrijke gevolgen kan brengen. Het bureau melai ons thans dat be sloten is ten behoeve van de bevolking in het Arrondissement Alkmaar gere geld op elke eerste en derde Woensdag der maand, 's avonds Van 6.30 tot 7.3Ö spreekuur gehouden zal worden in het gebouw voor de Geestelijke Volks gezondheid in Noord-Holland, dat daar voor op collegiale wijze de gelegenheid heeft gegeven. Het zegenrijke werk van het Medisch Consultatie-Bureau voor Alcoholisme zal daardoor meer dan vroeger de pa tiënten in de kop van Noord-Holland ten goede kunnen komen. Na twee weken geleden in de onder linge competitie de leiding te hebber, veroverd, handhaafde M. Oud zijn po sitie door thans in een zeer sterk ge speelde partij te winnen van Mekken Deze koos in het middenspel een zwakke voortzetting en speelde vanaf dat ogenblik een vrijwel verloren partij, omdat Oud hem geen gelegen heid gaf zich te herstellen. Dé strijd is echter nog iang niet be slist. Riebeek klopte Langras Jr. in een merkwaardige partij, waarin Langras eerst een damdreiging slechts kon opheffen met een schijf verlies en (ster weer een schijf moesl offeren. Echter, ook De Jong stijgt op de ranglijst. Tegenover de regelmatige stelling van Booy koos hij zijn be kende onregelmatige stand, die zijn tegensi ander ten slotte voor Zülke grote moeilijkheden stelde, dat deze na enkele offers capituleerde. Hemels, die in de lagere regionen Was beland, gaf Lengers geen kans Schuit verraste Stam met de Coup de Is bombe, maar had daarna nog veel moeite om de partij te winnen. Verver en Smolenaars speelden remise: lil éen voor Smolenaars iéts gunstiger stelling nam deze een door braak naar dam. maar gaf daardöóJ ook eéh doorbraak aan Vervet. De jeugdige Ranzijn herstelde zich na een zwak begin door nu na een darhzet te winnen van N. Visser. Deze won eerder op de avond van Brugge- man. roep van haar man op hun huwelijk ongetwijfeld zijn invloed had gehad. Ten slotte sprak de chef-telefoniste de hoop uit. dat de jubilaris nog lange jaren zijn mooie taak zou mogen blijven vervullen. Hierop overhandigde zij de heer en mevrouw Van de Pol een schemerlamp namens het personeel van de telefoonzaal en van de techni sche dienst. Voorts waren er nog bloe men voor mevrouw Van de Pol, en een verrassing voor hun dochtertje. Bovendien was er een aardige oorkon de van het personeel van de teken kamer, ondertekend door het gehele personeel uit de Koorstraat. Vervolgens bood mej. Willy Kwast namens de zes-en-dertig nachttelefonis ten uit geheel Nederland, die tijdens hun nachtdienst een telefonisch com plot hadden gesmeed om aan de hul diging deel te nemen, een servies aan, alsmede een oorkonde met de stand plaatsen der collegae-nachttelefonisten. De heer P. Bon. chef van de techni sche dienst, sprak eveneens enkele woorden en uitte zijn waardering voor de accurate wijze, waarop de heer Van de Pol steeds des nachts de mensen uit hun bed had gebeld. Nadat de jubilaris zijn dank had uit gesproken voor de tot hem gesproken woorden en de aangeboden geschen ken, bleef mèn nog enige tijd op ge zellige. ongedwongen wijze bijéén. Hedenmiddag brengen de directeur van de PTT uit Haarlem, ir. J. M. de Vos, en de adjunct-directeur, de heer J. van Ginkel, persoonlijk een bezoek aan de woning van de heer Van de Pol aan de Nieuwpoortslaan. Koninklijk toilet a Het avondtoilet heeft de goede eigenschap de charme en aantrek kelijkheid van de vrouw te ver hogen. Het is een feestkleed met een bijzondere bekoring, zodls dit toilet van soepele chiffon, met horizontaal gerimpeld lijfje en heel wijde rok. Aan de schouder band is een lange shawl van het zelfde materiaal bevestigd, die te zamen met de weelderige corsage een zeer apart effect aan de japon geeft. B(J het vrijmaken van onze veestapel van de tbo wordt het euvel van twee zijden bestreden. Enerzijds worden geleidelijk alle rea gerende dieren opgeruimd, anderzijds wordt door de Gezondheidsdienst voor Dieren naarstig gezocht naar de over brengers van de ziekte, de zogenaamde „open lijders", die ergens in of aan hef lichaam een open wonde hebben en die daardoor tbc-bacillen verspreiden. Hoeveel van deze Open lijders er zijn, valt natuurlijk met geen benadering te zeggen. We hebben wel eens gehoord, dat men vroeger In Friesland ongeveer rekende met 1 open lijder op de 10 reageerders. Bij de ongeveer 50.000 reageerders, die Noord-Holland bezit, zou dit neerkomen op ongeveer 5000 open lijders. Of dit juist is, hangt ge heel in het duister. Men krijgt daardoor echter een idee omtrent de omvang, dié sommigen ann het euvel toekennen. Sedert 4 September 1951 is met meer kracht tegen deze open lijders opgetre den. Men is toen namelijk overgegaan tot een meer effectieve methode om ze op te sporen. Voorheen werden de sputa alleen misroscopisch onderzocht, sedert 4 September worden kweekproeven van de sputa bij een constante temperatuur van 37° C. in een broedkamer gezet. Met deze methode werd begonnen in het gedeelte van Noord-Holland, dat ligt benoorden de lijn AlkmaarHoorn. Geleidelijk-aan breidt dit onderzoek zich nu echter ook uit naar het Zuiden. Het resultaat is geweest, dat veel meer open lijders werden achterhaald dan vroeger het geval was. Bedroeg dit aan tal in het boekjaar 1949/1950 354 stuks, in de periode van 4 September 195125 Januari 1952 waren het er reeds ruim 600. En de Gezondheidsdienst voor Die- ten boekt in dit opzicht steeds hieuWe records. Het laatste dateert van 30 Jan. j.l., toen in Haarlem op één dag niet minder dan 63 open lijders werdén afge slacht. Gemeentewerken onderzoekt de mogelijkheid Bovenaan op het verlanglijstje van de directeur van de Overdekte Bad- en Zweminrichting staan een uitbreiding van de douche-gelegenheid en een grotere kleedruimte voor de leerlingen van de lagere scholen, die in klasse-verband van de Overdekte gebruik maken. De eerste stap naar de vervulling van deze wensen is gezet, nu Gemeentewerken op zich heeft genomen de mogelijkheid tot het aan brengen van deze verbeteringen te onderzoeken. Een van de plannen, die thans op pa pier worden gezet en in tekening ge bracht is het verplaatsen van de rij wielstalling naar de Oostzijde van het gebouw. De vrijgekomen ruimte zou meil" kunnen gebruiken voor een bijge bouwtje, waarin 18 nieuwe douches ge dacht Zijn. Deze i-uimfe ZOU overdag als kleedlokaal Voor de schooljeugd kun nen wordén gebruikt. Ook wordt overwogen de nieuwe rij wielstalling, tussen de barak van de belastingdienst en de Overdekte, in een permanent gebouw onder te brengen. Uiteraard bestaat over de uitvoering van deze plannen nog geen enkele ze kerheid. Het is nog slechts een tasten naar de mogelijkheden, die met het oog op de kosten, aan bepaalde grenzen zullen zijn gebonden. PAST OP DE DEURMATTEN. Gisteren is door drie bewoners van verschillende percelen aan de Wester- weg aangifte gedaan van diefstal van ijzeren deurmatten. Waarschijnlijk had den deze matten nog enige waarde in de oud-ijzer handel. In het Handelsregister werden de vol gende nieuwe inschrijvingen opgenomen: zwetsloot's Agenturen en Commissièhan del. Castrlcum, Dorpsstraat 102. Agentu ren- en commissiehandel in levensmid delen. Eigenaar: G. B. Zwetsloot. Han delsonderneming' „Milan", Alkmaar, Me tiusgracht 6. Groothandel in etalage- en reclame-materiaal. Eigenaar: H. J. M. Koopmans. F. Knijn Ursem, Wa- lihgsdijk U 31. Runder-, varkens- en laMsslagersbedrjjf. Gebr. Hódgebobm, Warmenhuizen, Fuik 12. Tuinbouwbedrijf (Inc. bloemboUen). Vennoten: M. en J. B. Hoogeboom. (Overname verboden) GELDBEDRAG VERLOREN. Een 26-jarige kantoorbediende meld de gisteren bij de politie, dat hij één notitieboekje bad verloren, Waarin f 150 aan geld en zegels zaten. SLACHTOFFER AANRIJDING OVERLEDEN De eenenzestig-jarige heer P. uit Oudorp, die gistermorgen op de Nieuwe Schermer- weg door een personenauto werd aan gereden en zeer ernstig gewond, is later op de dag in het St. Elisabethsziekénhuis overleden. Veertien soorten aanbevolen De directeur van het instituut voor de Veredeling van Tuinbouwgewassen, de heer O. Benga, schrijft ons: In 1949 heeft de NAK-G eed lijst verstrekt met de namen van groentc- selectiebedrijven, waarvan de vroege- en (of) herst rode kool-selecties volgens haar gegevens in aanmerking kwamen om deel te nemen aah practijkproeven. Al deze groenteselectiebedrijven zijn uitgenodigd om aan de praétijkpfoev -h' met vroege- en-of herfst r -da kool deel te nemen. Uiteindelijk kónden in 1950 iri totaal 33 monsters Vroeg rood ën 27 monsters herfst rood vergeleken worden en wét vroeg rood in een vrijsterteelt te Berk hout (Tuindersbedriif), te Sint Pan- cras (Tuindersbedriif), te Huissen (Tuindersbedrijf) en te Ëlst O. B. (proefboerderij IVT>: herfs* r'öóö té Berkhout (Tuindersbedrijf)Ho'ogkaf- spei (tuindersbedrijf) en te Ëlst O. 8 (proefboerderij IVT). In het seizoen 19501951 werd vroeg rood vergeleken op dezelfde plaatsèrt. maar nu in eén weeüwenteelt te Eist en Huissen en in een vrijsterteelt te Berkhout en Sint PancraS. In 1951 werd herfst rood herhaald te Berkhout en Ëlst. en in plaats van té Hóogkarsnel Werd dit jaar eén proef f' Ztiid-Scharwoudê (Tuindersbedrijf aangelegd. Beoordelingscommissie De beoordelingscommissie was als volgt samengesteld: Dr. O. Banga (IVT) voorzitter; C. Beemsterboer en Beemsterboer Jr 'fa Beemsterboer) D Barten Jr. en K Kramer (fa Jac. Jong). Ir. Toppinga (Gebr. Sluis); P. Bruyn, N. Groot Jza. en J. Vëldhuyzen van Zanten (Sluis en Groot); C. Wit (Jan Wit en Zoon), zandproducenten. P. A. Beemstérboer. C. Beerepoot, J. V. d. Berg, D. Braas, Th. A. Buurman, K L. Dikstaal, S. Duif. E. Duyn, B. Frederiks. C. Groen, H. Groen, J, Groen. T. Langenberg, O. Muller, K. Ooteman, C. Ruiter, A Schuur, J. Tamis, W Valentijn, G. V's- ser en H Visser rode kool telers. Ir. G. T Grooters, P. Bruin. P Bruins. W Duys en M. Hoeeboom. NAK-G; Joh. Betzema en N Basje? Riikstuinbouw- consulentschap Hoorn; M. C. R. O. Ancerv Rijkstuinbouweonsuléntschaf) Resteren. Ir J Sneep, P van Dam en A. Kraai IVT Alle metingen zijn verricht door het personeel van het I.V.T. De oogst in Noord-Holland Wetd verzorgd door het Rijkstuinb consulentschap van Hoorn, de oogst te Huissen en Eist door perso neel van het IVT. De Commissie Practijkproeven Vroe ge Rode kool heeft gemeend alle aan bevelingswaardige selecties in één groep te moeten onderbrengen zonder nadere differentiëring, evenwel met aanduiding van een extreem Vroege en twee late selecties. Zeer vroege typen hebben het Voor deel van de vroegheid en de mogelijk heid tót Wat dichter planten, omdat de omvang Van de planten betrekkelijk sering is. Daarnaast staat echter dat dé kleur meestal wat lichter, de kool wat kléiner en de gevoeligheid voor ongunstige omstandigheden iets groter is. Ze passen het best op die gronden, waar een zeer vroege teelt mogelijk is De late typen in de Langendijker Vroege Rode vormen een overgang naar de Langendijker Herfst Rode. Ze zijn betrekkelijk laat rijp én hebben vrij veel buitenblad. £>e kool is 'echter zwaarder en beter van kwaliteit dan bij de gewone typen. Vap de 24 selecties Langendijker Vroeg Rood kondén er 14 worden aan bevolen, die hieronder in alphabêtische volgorde naar de naam van de inzeti- der zijn gerangschikt. Het nummer, waaronder de selectie in de proeven voorkwam, is tussen haakjes voor de naam van de inzender geplaatst, De rassen Kogel. Red Acre, Kortbeen fijn rode, Zenith en Kleine Bloedrode kon den voor binnenlandse beroepsteelt niet Worden aanbevolen. Hier vólgt de rangschikking: (4) P. Aker, Höogkarspel; (9) gebr. Bakker, Noofd-ScharWoude (ingezonden als al lervroegste); (12) gebr. Bakker, Noord- Sch&rwoUde (ingezonden als vroege), No. 12 is een overgangstype naar Herfst Rood; (131 C. Beemsterboer, Warmen huizen; (22) C. Groefl, Sint PancraS: (16) Wed. Hoogeboom, Kalverdijk; (5) Jac. Jong, Noord-Scharwoude (inge zonden als allervroegste); (18) B. van LoenOn, Zuid-Scharwoude. No. 18 is een overgangstype naar Herfst Rood; (15) M. Nieuwland, Sint-Pancras; (10) N. Snekes en Zoon, Zuid-Schaf woude; (1) West Friesland. Wijdenes; (2) West Friesland. Wijdenes (ingezonden 8lS stam 25); (8) A. R. Zwaan, Voorburg, (19) Rijk Zwaan, Rotterdam (ingezon den als stam A). No 19 is een extreem vroeg type. Van de 15 selecties Langendijker Herfst Rood konden er 11 worden aan bevolen, n.l.: (45) P. Akër. Hoógkarspel: (40) C. Beemsterboér, WarmarihuiZeri; (44) Gebr. Broersen, Harerikai*spel; (38) Wed Hoogeboom, Kaïvèrdijk: (43) Jac. Jong. Nóórd-SeharWöüdC: (47) 8. van Loénen. Zuid-ScharWoude; (41) P. Rood en Zoon. Bóvénkarspel; (35) West Friesland, Wijdenes: (34) Jan Wit en Zóón, Broek óp Langendij'k. (42) A. ft. ZWaan én Zoon. Voorburg: (39) ft ijk ZWaan. Rotterdam. De rassen Utrechtse. Kissendrup Ber- lijflsè. Negerkop, Hollandse Export Herfst en Ko tbéért grote rode kónden voor binnenlandse beroepsteelt niet worden aanbevolen. Bij de Gezondheidsdienst voor Dieren is men tevreden over de gang van za- kën. Wel heeft het optredend mond- en klauwzeer de strijd tegen de tbc be moeilijkt, maar er zijn inmiddels 720Ö reageerders opgeruimd. En van wel licht even groot belang is het feit, dat met uitzondering van enkele tegen vallers de vrij gemaakte bedrijven ook inderdaad vrij blijven. Het reactiepercentage, dat In het boekjaar 1949/1950 met 25,4 nog zeer boog was gerekend over de gehele ftrovineie zal dan ook over 1951/1952 w|pl een zeèr aanzienlijke verbetering végtonen. Waarbij overigens is te be denken, dat de verspreiding in het Zui den vsprreweg het grootst is. Amsterdam gaf owr 47058 dieren Ijijna 'n kwart van de' gehele Noordhollandse veestapel eerq reactiepèreentage van 37,8 Haarlensf met 11599 dieren een reactie- percentajge van 43 Hedenmor^n waren te Alknfaar aan gevoerd: drie stapels boerenkaas, 1129 kg. De prijs was 2,14. Er was een mgtigè handel. Dinsdag wartjoi in Bodegraven aange voerd driéendert^ partijen, le soort f 2,33 f 2,37, 2é soort* f 2,&9f 2,31, extra tot f 2,50. De handel was kalm. In Woerden warfcn er Woensdag negen tien partijen, le aoort f 2,32—f 2,38, 2e soort f2,29—f2,31, z*ïvare f2,42. De han del was matig. In Gouda waren er gister drie-en-twin- tgi partijen, le kw. f.2,32—f2,38, 2e kw. f2,28f2,31, extra kwaliteit tot f 2.4Ó. De handfel was kalm. Met de afzet van de kool a$.n de Lan- gedijk gaat het heel wat beter tlah in het vorige jaar. Dit blijkt duidelijk uit de hoeveelheden, die verleden jasK* en dit jaar eind Januari waren opgeruimd. Éind Januari 1951 waren afgezet: rode kool ca. 20%; gele kool ca. 10^ witte kool ca 15%. Vóór einde Januari 1952 luiderfV deze cijfers: rode kool ca. 30%; rode ktiol ca 15%; Witte kóól ca 40%. Het gunstige cijfer voor de witte kool spruit voort uit de exporten naar Ame rika, die In totaal ongeveer 620 ton bob ben bedragen. Hiermee is het thans, zutals wij gister reeds meldden, echter afgeloplpn. Het schijnt, dat de Zuidelijke Staten v^n Amerika, waar steeds witte kool wèfld verbouwd, thans voldoende leveren om iSs. de vraag te voorzien. De gele kool heeft het 't moeilijkste* Dit is mede hét gevolg van de concur rentie van de groene kool, die blijkbaar liever wordt gegeten. Deze groene kool is echter, anders dan de gele kool, geen bewaarartikel. Ze blijft de winter over op het land. Het resultaat daarvan was, dat bij de sneeuwval in de afgelopen dagen de prijs plotseling opliep tot ongeveer f 30,per 100 kg. Het was onmogelijk ze van het veld te halen, eh ér ontstond schaarste. Zoals we gister meldden was de prijs Dinsdag 27 cent en dé volgende dag bracht dezelfde kwa liteit 1314 cent op. De aanvoeren nemen wat af. Met de bloemkool is het nu definitief afgelopen. Dit gewas kan niet tegen natte koude en dus allerminst tegen sneeuw. Intussen hebben de aanvoeren geduurd tot eind Januari, wat zeer be vredigend mag worden genoemd. (Ongecorrigeerd) Oud-minister van Waterstaat Vanmorgen om zeven uur is jhr Ir O. C. A. van Lidth de Jeude in Den Haag op zeventigjarige leeftijd overleden. De overledene was van 1935 tot 1937 minis ter van waterstaat. De heer van Lidth de Jeude is aan éen hartaanval overleden. Hij werd in 1881 in Tiel geboren en verwierf in 1903 het diploma van civiel ingenieur. Daarna trad hij in dienst bij de Rijks waterstaat. Later werd hij benoemd tot directeur van de Nederlandse maat schappij van havenwerken. In deze kwaliteit maakte de heêr Van Lidth tie Jeude reizen oVer een groot gedeelte van de wereld en vertoefde hij o.a. ge ruime tijd in China. De heer Van Lidth de Jeude, die de liberale beginselen was toegedaan, be woog zieh ook geruime tijd op politiek gebied. Hij tvaS gedurende tien Jaren lid van de gemeenteraad van Baarn. gedurende enige jaren idem van de Provinciale Staten Van Utrecht. In 1935 werd hij geroepen om als minister het departe ment van Waterstaat te beheren. Na zijn aftreden in ^37 is hii lid gewor den van de Tweefie Kamer. In 1939 trad hij opnieuw t^p als minister van Waterstaat en wel in het vijfde kabinet- Colijn. Dit ministerschap duurde slechts enige weken, toen l^et tweede kabinet- De Geer optrad. Toen jhr Van Li<Jf,h de Jeude gedu rende de oorlogsjaren in Engeland ver- tóefde, is Hij van 19H2 tót 1945 minis ter van oorlog tn dé Lóhdense regering geweest. Na zijn ambtelijke jtoopbaan bekleed de hij velé functies irq het openbare le ven. Zo was hij o.a yporzitter van het Kon. instituut van ingenieurs, voorzit ter van de Zuiderzeeread en de raad vóór de Wieringermeei'. enz. Hij was Ridder in die órde van As NedpHandse Leeuw, homorary eomman- kruis in de orde van d|e Azteekse ade laar van México. der of the order of St.. John, en groot-

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2