I VOLKSBROOD VIJF CENT DUURDER Eden steunt Schuman in de Franse Saarpoliiiek Koning Faroek opperbevelhebber van de Suez Kanaalzone? Mr Moh. Yamin naar Djakarta Bormann zou als monnik in een Italiaans klooster verblijven Tsjechoslowaken vroegen asyl Maandag 4 Febr. 1952 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 75e Jaargang Ne. 30 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Margarine, vei en slaolie 24 ceni per kg. goedkoper Prijsst ijging in alle stilte voorbereid Frankrijk bereid oplossing ie overwegen DE Britse minister van buitenlandse zaken, Anthony Eden, en zjjn Franse ambt genoot, Robert Schuman, waren het er na de beëindiging van hun besprekin gen te Parijs volledig over eens, dat de Franse politiek in het Saargebied niet was gewijzigd en dat het Saarstatuut dient te worden beschouwd als een tijde lijke regeling. Schuman deelde Eden mee, dat de Franse regering bereid was, een definitieve oplossing van het Saarprobleem te overwegen, zelfs vóór het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland. Bovendien heeft Eden tegenov-r Schuman verklaard, dat de mogelijkheid van een regeling in Egypte op het ogenblik meer hoopgevend scheen. Engeland was zeer verlangend tot een rege ling met Egypte te komen, doch zou niet wijken van zijn standpunt inzake de Soedan. Tevens herhaalde Eden Engelands voornemen om zich op alle moge lijke manieren met het Europese leger te verbinden. Voor overleg inzake Nieuw Guinea-geschil Op bepaalde gebieden voorlopig resultaten De ministers bespraken talrijke problemen Frankrijk beperkt vrije invoer Dr Rudolf Mengelberg gehuldigd JCoAi Reó£e& Fantastisch verhaal van neo-nazi Mededeling van Stern echter gelogenstraft Pater Martini ontving vreemde brief Doem der twijfel Speciale bewaking voor Sowjet-Ambassade r Directie; J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAAESCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 (Van onze parlementaire redacteur) MET INGANG VAN VANDAAG zijn de maximumprijzen voor volkswitbrood en bruin brood met vijf cent per 800 gram verhoogd. Dit betekent, dat de huisvrouw, die toch al de grootste moeite heeft om het huishoudboekje klop pend te houden, voor nieuwe lasten komt te staan. Teneinde haar tegemoet te komen heeft de regering tevens besloten de prijzen van margarine, bak- en braadvet en sla-olie met ingang van vandaag met 24 cent per kilogram te ver lagen. Als oorzaak van deze drastische maatregelen, die in alle stilte zijn voor bereid, moet gezien worden de toenemende schaarste aan voedergranen op de wereldmarkt, welke schaarste in het laatste jaar geleid heeft tot een aanmerke lijke prijsstijging van dit product. Geïmporteerde voedergranen worden met Ingang van 4 Februari ƒ7.00 per 100 kilogram duurder en zemelen 4.75 per 100 kilogram. De heffing op eieren van 1 cent per stuk bij export verdwijnt. daag wordt verlaagd met 24 cent per kilogram. De overheid zal er nauwlet tend op toezien, dat deze verlaging van de margarineprijs plaats heeft. Met het oog op deze restitutie is reeds Za terdagmorgen jl. een groot aantal amb tenaren erop uit getrokken om de voorraden op te nemen. Vijf cent verschil. WAAROP komen de getroffen maatre gelen in de practijk nu neer? Bij een gemiddeld gebruik door een gezin van vier personen van zeven a acht volksbroden per week zullen de hogere uitgaven 35 a 40 cent bedragen, terwijl een gemiddeld gebruik van 1250 5. 1500 gram margarine de uitgaven met 30 a 35 cent per week verminderen. Ten einde ongewenste manipulaties en een verstoring van een regelmatige voorziening te voorkomen, was het noodzakelijk, dat van de door de rege ring voorbereide maatregelen niets jvOOR het verlenen van steeds hogere subsidies is de regering in staat ge weest een betrekkelijk laag prijspeil van ge importeerd krachtvoer in het binnenland te handhaven. Deze sub- gidielast neemt echter een zodanige om vang aan, dat de regering zich genood zaakt ziet de ingevoerde voedergranen aanzienlijk in prijs te verhogen. Dit heeft evenwel consequenties ten aan zien van de prijzen van volkswitbrood en bruin brood. Het is namelijk nood zakelijk door verhoging van de prijzen van de bloem en het meel voor volks witbrood en bruin brood te voorko men, dat deze grondstoffen, waarop nog steeds subsidie wordt verleend, als veevoeder worden gebruikt. Voorts werden ernstige bezwaren ondervonden van het te grote verschil in prijs tus sen de gesubsidieerde bloem en de bloem van het luxe witbrood. Het is om deze reden, dat de rege ring zich genoodzaakt ziet om de prijs van het volksbrood met vijf cent per 800 gram te verhogen. De prijs voor bloem en meel, bestemd voor deze broodsoort, is met ingang van vandaag met f 8.50 per 100 kg verhoogd. Deze broodprijsverhoging heeft dus geen betrekking op de prijs van het zogenaamde blanke brood. Voor een prijsverhoging van deze soort brood bestaat geen aanleiding. F)E regering begrijpt uiteraard, dat voor zeer velen een verzwaring van de gezinslasten niet of moeil.k te dra gen is. Daarom wil zij een compensatie toepassen door de bereiders van mar garine, bak- en braadvet en spijsolie in staat te stellen deze producten met in gang van heden met 24 cent per kilo gram te verlagen. Doordat maatrege len zijn getroffen, waarbij de bereiders van margarine, bak- en braadvet en spijsolie over de afleveringen in de week van 28 Januari tot en met 2 Fe bruari een restitutie zullen ontvangen ter doorbetaling aan hun afnemers, wordt verwacht, dat de consumenten prijs inderdaad met ingang van van- uitlekte. Om deze reden is ook geen voor-overleg met het bedrijfsleven ge voerd. Pas Zaterdagmiddag hebben de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en zijn staf mede deling van de regeringsmaatregelen aan de Stichting van de Arbeid en aan de maalderij-stichting gedaan. Het strekte de Stichting van de Arbeid in elk geval tot voldoening, zo deelde mi nister Mansholt ons mede, dat tegelijk met de broodprijsverhoging een verla ging van de prijs van margarine, bak en braadvet en spijsolie was afgekon digd. Deze laatste verlaging is moge lijk geworden, doordat de prijzen van copra en vetten op de wereldmarkt aanzienlijk zijn gedaald. In de vleessector zullen voor de con sument geen prijsveranderingen optre den. (Zie verder elders in dit blad) Engeland zou mei nieuwe voorstellen komen Cairo weer rustig Volgens het Engelse blad „Sunday Chronicle" zou Engeland eerstdaags nieuwe voorstellen aan Egypte doen op grond waarvan koning Faroek in aan merking zou komen voor de functie van opperbevelhebber van de Suez-kanaal- zone in het kader van een wet op de verdediging van het Midden-Oosten. De militaire redacteur van de „Sun day Express" gewaagt eveneens van nieuwe voorstellen met betrekking tot het voorgestelde verdedigingspact voor het Midden-Oosten, die het bevel over de Suez-kanaalzone aan een Egyptische generaal zouden toevertrouwen. Voor het opperbevel in het Midden-Oosten noemt de redacteur maarschalk Mont gomery. Het bevel van de landstrijd krachten zou aan generaal sir Brian Robertson komen, die op het ogenblik |N een communiqué van bet ministe- rie van Uniezaken en Overzeesche Rijksdelen wordt medegedeeld, dat bij de informele Nederlands-Indonesische besprekingen te Den Haag gestreefd wordt naar een openhartige uiteen zetting van elkanders standpunten, waarbij op bepaalde gebieden alreeds voorlopige resultaten zijn bereikt, die, naar mag worden verwacht, binnenkort zullen worden geconcretiseerd. Deze hebben voornamelijk betrekking op de toekomstige regeling van de belangen van beide landen, ingeval de Neder lands-Indonesische Unie zou worden ontbonden. Een in alle opzichten bevredigende oplossing voor dit complex van vraag stukken is echter nog niet bereikt, aangezien met name op het gebied der economische en financiële betrekkingen er nog meningsverschillen van zowel algemene als bijzondere aard bestaan, die in de naaste toekomst tot een voor beide partijen bevredigende oplossing moeten worden gebracht. Bij de besprekingen over het Nieuw Guinea geschil is men in de eerste fase van het overleg gestuit op de moeilijk Verwachting tot morgenavond: MORGEN DROOG WEER Wisselende bewolking met van avond in de kustgebieden mo gelijk nog een enkele bui, maar morgen droog weer. Langs de kust tijdelijk vrij krachtige, ove rigens matige wind tussen Noordwest en Noordoost. Van nacht en morgenochtend op de meeste plaatsen lichte vorst, mor gen overdag temperatuur oplo pend tot enkele graden boven het vriespunt. heid, dat de uitgangspunten van partij en ver uiteen liggen. Hierbij is gebleken, dat consultatie met de regeringen en verantwoordelij ke politieke kringen in beide landen nodig is, teneinde het door beide par tijen zeer ernstig nagestreefde doel: een blijvende verbetering van de verhou ding tussen Nederland en Indonesië, mede door oplossing van het Nieuw- Guinea-probleem te verwezenlijken. Door de Indonesische missie is daar om besloten mr. Mohammed Yamin naar Indonesië te zenden, teneinde de Indonesische regering omtrent de stand der besprekingen in te lichten. Naar aanleiding van speculatie's in de pers omtrent voorstellen waarin derde mo gendheden worden genoemd, kan nog worden medegedeed, dat suggesties van die aard niet ter sprake zijn gekomen" "JIALRIJKE problemen werden gedu rende het weekeinde door de beide ministers besproken. In het bijzonder gaf Eden zijn ambtgenoot volledige in lichtingen over de besprekingen, die Churchill en hijzelf te Washington heb- I ben gevoerd met president Truman en het bevel voert over de Britse troepen in het Midden-Oosten. In Cairo is een vermindering van spanning merkbaar welke gepaard gaat met een verminderde militaire bewa king en verzachting van de avondklok, die van 9 tot 10 uur 's avonds is ver schoven. Valutareserves raken uitgeput De Franse minister heeft Zondag be sloten tot 'n drastische beperking van de vrije invoer, met uitzondering van die van levensmiddelen en grondstoffen. De hiertoe strekkende maatregelen zijn genomen, omdat de handel van Frankrijk met de landen van de Euro pese betalingsunie de laatste tjjd een zeer groot tekort heeft laten zien en de reserves aan valuta van het land vrijwel heeft uitgeput. De regering zal voorts een noodpro- gramma van drie maanden afkondigen, dat verdere verlichting in de nood moet brengen, een streven naar ver groting van de uitvoer. De besluiten zullen ter goedkeuring aan de OEES worden voorgelegd en worden inge trokken naarmate zich de toestand verbetert. Nieuwe belastingen met een op brengst van 190 tot 200 milliard francs zullen worden ingevoerd. MEER INTERNATIONALE BUSSKN Op grond van een internationale overeenkomst tussen regeringen, spoor wegen en busondernemingen zullen dit jaar nog op 25 routes in Europa auto bussen voor toeristen gaan rijden. De passagiers kunnen onderweg uitstap pen waar zij willen en met een latere bus verder gaan. Voorts is men tot overeenstemming gekomen over het verwisselen van bus- en spoorkaartjes. ook van mening gewisseld over voor stellen, om het Saargebied in de ge meenschap van Europa op te nemen, bijvoorbeeld door het tot centrum te maken van de steenkolen- en staal gemeenschap en van de Europese defen siegemeenschap. Jhr. mr. Beelaerts van Blokland, vice-president van de Raad van State en President van het concert gebouw, feliciteert dr. Rudolf Men gelberg. Twintig mille voor steunfonds De Vrijdag 60 jaar geworden artis tiek en administratief directeur van de N.V. het Concertgebouw, dr Rudolf Mengelberg, is Zaterdagavond na af loop van een te zijner ere gegeven feestconcert in het Concertgebouw te Amsterdam op een receptie bij monde van veertien sprekers gehuldigd. De hoofdstad eerde haar inwoner door hem de erepenning der stad toe te ken nen. Het Concertgebouw schonk zijn directeur de gouden medaille dezer in stelling. Het jubileumgeschenk bestond uit een bedrag van ruim 20.000, dat als een beginkapitaal zal dienen voor het „Rudolf Mengelbergfonds", dat aange wend zal worden voor ondersteuning van oud-leden van het orkest en per soneel van het Concertgebouw. HERDENKING VAN DE EERSTE VLUCHT NAAR JAVA Vijf en twintig jaar is het geleden, dat de eerste postvlucht Nederland— Java v.v. door luitenant G. A. Koppen werd ondernomen. Donderdagavond zal hij door de Nederlandse vereniging van aerophilatelisten in Den Haag bij de herdenking van dit feit worden gehul digd. JN VENLO hebben ongewenste bezoe kers een tijdje vertoefd in een café. De indringers vonden de geldla leeg, maar om toch niet helemaal met lege handen thuis te komen pikten ze een het motto: „Beter een half ei, dan een jaar ook altijd afgebeeld met een lan ge baard, diepe rimpels en grijze haren. Alleen bij verkeersongelukken kwamen 37000 Amerikanen om het leven, ter wijl er negen millioen gewond werden. landsbelang". Paul is namelijk commu- Als u zich indenkt, dat de gehele Ne- voorraadje gekookte eieren mee, die ze nist Ze waren zeker bangi dat hy de derlandse bevolking (behalve de poli onderweg gezellig oppeuzelden, onder Internationale zou gaan zingen. Het tie> met gebroken ledematen op bed jaar 1951 heeft in Amerika heel wat ligt. dan weet u hoeveel gewonden dat J7BERHARD STERN, voormalig voorzitter van de afdeling West-Berljjn der „Socialistische Rijkspartij", die als een herleving der vroegere Nazi-partij wordt beschouwd, heeft gisteren te Berlijn meegedeeld dat „Martin Bormann, Hitiers plaatsvervanger en gewezen hoofd van diens kanselarij, nog in leven is". Hjj zou monnik geworden zijn en zich te Rome bevinden. Bormann zou thans „vader Martini" heten en verblijf houden in het klooster der Franciscanen „San Antonio", dat in de Viale Manzoni, in Rome, is gelegen. Stern zou met „Bor mann" hebben gesproken en deze zou hebben gezegd: „U ziet dat ik leef en ik wens met rust te worden gelaten". Van de zijde van het Italiaanse klooster, waar Bormann verblijf zou houden, is deze opzienbarende mededeling van Stern echter gelogenstraft en naar het rijk der fabelen verwezen. vechtswagen, waarin hij dekking had gezocht, in de lucht was gevlogen. Stern nam een foto van „Bormann", die in het te West-Berlijn verschijnen de dagblad „Telegraf" is gepubliceerd. Op deze foto heeft hij de ogen geslo ten en draagt hij een monnikspij. Het blijkt, dat zich in het klooster San Antonio inderdaad een pater Mar tini bevindt. Deze heeft echter ver klaard reeds sedert 1938 in het kloos ter te verblijven. Bovendien vertoont hij geen gelijkenis met Bormann. In Januari was in het klooster een brief ontvangen, gericht aan pater Martini Bormagione. Daar de vroegere naam van pater Martini „Bodewig" was, werd de brief aan hem overhandigd. Hij had echter niets van de inhoud begrepen. In deze door Stern ondertekende brief stond, dat deze gelukkig was hem te hebben ontmoet en hem dankte voor het onderhoud. Pater Martini ontkende echter Stern ooit te hebben ontmoet. ^OALS bekend, verdween Bormann bij de ineenstorting van Hitiers Rijk spoorloos. In 1946 werd hij door het Internationale Gerechtshof te Neuren berg bij verstek ter dood veroordeeld. Eberhard Stern vertelde gisteren, dat „Bormann" hem had meegedeeld, dat hij thans achttien maanden in Italië was. Hij zou in 1945 uit Duitsland naar Spanje zijn gevlucht. De ex-Nazi- leider zou voorts hebben verklaard, dat hij tijdens de strijd om Berlijn ergens alleen op een helling weer tot bewust zijn was gekomen, nadat de Duitse ge- lege dop". De eierschalen lieten ze op eilende gezien en daarom ziet men dat waren. De Amerikanen hebben zich -3— -L.J.J.l J A tl J— j_J l 1 - -l de weg achter, zodat de politie hen de volgende morgen gemakkelijk kon vin den. Het ei van Columbus, hoor. Een Jutlandse boer heeft een koe, die vorig jaar bijna dertienduizend liter melk leverde en voor 643 kilogram boter zorgde. Dit wordt als een record be schouwd De stad Keulen zal eer orgel schenken aan de „Vredeskerk", die te Hirosjima, welke stad door de atoom bom werd verwoest, in aanbouw is C De zanger Paul Robeson is het, op straffe van vijf jaar brommen of eer boete van tienduizend dollar verboden naar Canada te komen, om in Van couver deel te nemen aan een vakver- enigingsb'jeenknmst. Deze maatregel is i genomen „ter bescherming van het „Maar Martini is toch geen bor(rel)man!?" van dat aantal verkeersrampen op de hoogte kunnen houden door het lezen van de vier en vijftig millioen exem plaren van dagbladen, die dagelijks weer in de Verenigde Staten plegen te verschijnen. Vindt u de radio-ont vangst de laatste tijd ook zo slecht? Britse deskundigen zeggen, dat het ligt aan bewegingen van het magnetisch veld van de aarde. O ja, aardstralen Een meneer in Delft had steeds kies pijn, zolang zijn bed op een bepaalde plaats in het huis stond Toen de le gerstede in een andere hoek werd op gesteld, waren de kiespijnen geweken. Het merkwaardige is echter, dat onze man reeds een tiental jaren een kunst gebit heeft. MEN heeft ons onlangs de vraag ge steld of wij van mening zijn, dat het communisme in ons land sterker wordt of niet. Het antwoord hierop vindt men niet met te wijzen op de uitbundigheid, waarmee communistisch» organen hun kijk op de situatie plegen weer te geven. Het gaat dus niet om de kracht van het geluid, dat rode slag zinnen begeleidt. Zelfs niet om de con crete gegevens, die een verkiezing ons kan verstrekken. Daaruit leren we al leen hoeveel Nederlanders op de CPN hebben gestemd. Hun communistische overtuiging kunnen we er niet uit af leiden. De communistische infiltratie speelt zich af en heeft de bedoeling zulks te doen in de geesten van de men sen. Zij neemt de haar practisch ge boden kansen waar op alle terreinen van het leven. Zij begint bij de boter ham met of zonder kaas van de arbei der, bij zijn huisvesting, zijn ontspan ning en eindigt niet bij de capitulatie van de intelligentia. Zij wil de volledi ge onderwerping van de individu aan de staat op genade of ongenade. Als wij dan opnieuw vragen of het communisme in Nederland 'n kans heeft dan zouden wij geneigd zijn ontken nend te antwoorden, omdat de mate riële kant van het leven in ons land niet zo heel veel te wensen overlaat. Relatief gesproken natuurlijk. Daarom heeft het communisme zich op een an der, geweldig belangrijk verschijnsel geworpen: op de oorlogsdreiging als consequentie van de West-Oost-tegen- stelling. Ieder weldenkend mens is te gen oorlog: positief: ieder weldenkend mens is voor de vrede. Wij hebben bij andere gelegenheden meer dan eens gezegd, dat West en Oost er op uit zijn zich economisch te beveiligen. In zo verre zijn de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie imperialistisch. Zij zoeken verdediging van hun eigen bestaan door economische offensieven, door uitbrei ding van de invloedsferen. De nieuw verworven gebieden moeten tworden ,'erdedigd, niet alleen economisch, óók militair. En het geweer blijft in de aanslag. Bij hun propaganda voor de vrede vinden de communisten het sterkst ge hoor bij intellectuelen, voor wie de twijfel het begin, de oorsprong van elke wetenschap is. Wij willen om een voorbeeld te noemen, beslist niet zeg gen, dat de ondertekenaren van het manifest „De derde weg" waarover wij eerder schreven communisten of crypto-communisten zijn. Maar wel is hun zoeken naar de middenweg een oorkussen des duivels. Hadden alle mensen oren om te horen, er zou niet het geringste bezwaar zijn tegen deze houding. Men hoort wel, men snapt niet! Eenzelfde bezwaar koesteren wij te gen de opmerkingen van de Oostduitse predikant ds. Grüber, j.l. Donderdag in de Ruïnekerk te Bergen. „Er zijn", zo heeft hij volgens ons, uiteraard zeer korte verslag gezegd, „in Oost-Duitsland veel blijde christenen en spr. was er van overtuigd, dat ne gentig procent van de predikanten een mogelijkheid om naar het Westen te gaan, niet zbuden accepteren, omdat men dit zou beschouwen als verraad aan Christus. De Kerk brengt een levend getuige- jis van 'n levende Heer en in het bij zonder de jeugd volgt Christus in blijd schap. Wie heeft dit goed verstaan? Wie distilleert hieruit de „zendings-gedach- te?" Men zal zeggen: „Welaan, van Christenvervolging is in Oost-Duitsland geen sprake". Nog niet, zeggen wij, om dat de tijd nog niet rijp is. Maar de twijfel is geboren. En ds. Bekius merkte op, dat wij, „ziende op 't gebod van Christus, nooit het kwaad van de oorlog mogen bevor deren, en daarom ook geen keuze mo gen maken, noch naar 't Westen, noch naar het Oosten". En er is opnieuw twijfel. Maar Chris tus twijfelde niet, toen hij de geldwis selaars uit de tempel joeg. Hij koos, omdat hij wilde getuigen, dat alle le ven kiezen is. Of zijn wij op aarde als „rieten in de wind bewogen?" Begrijpt ge, lezer, waarom het com munisme al deze voortreffelijke men sen „gebruikt", en hun gaven van hart en hoofd chanteert? Alleen op die bo dem kan het groeien. Op de twijfel aan de juistheid van onze eigen houding. Vandaar, dat wij zo ontzaglijk voor zichtig moeten zijn. Vandaar ook, dat een precies antwoord op de vraag, die wij in de aanvang stelden, niet is te geven. Koerier hing aan regenpijp in Londen De Londense politie heeft een Tsje- choslowaakse koerier van de naam Rosa in verzekerde bewaring geno men. Hij werd Vrijdagavond halver wege een regenpijp van de Tsjecho- slowaakse ambassade gezien. Rosa heeft verklaard, dat hij in een ka mertje op de bovenste verdieping op gesloten was geweest en dat men van plan was hem terug te zenden naar Praag om mogelijk doodgeschoten te worden. Hij heeft om asyl gevraagd, hetgeen hem „ergens in het land" is verleend. Nader is gemeld, dat nog een em ployé van de ambassade bij de Britse autoriteten om asyl heeft verzocht. Zaterdagavond hebben speciaal uit de Sowjet-Unie gekomen veiligheids ambtenaren post genomen buiten de Sowjet-ambassade, zulks naar aan leiding van inbraken in ambassades in Londen en woningen van buitenland se diplomaten. Onder meer is inge broken in het huis van de Sowjetrus- sische militaire attaché, Razin.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1