Wat moeter met onze muziektuingebeuren? AGENDA Ligthart aan de kop Bekend Alkmaars echtpaar viert gouden bruiloft BELANGRIJKEONDERZOEKINGEN DOOR Dr S. KEYSER ALKMAARSE BILJARTCOMPETITIE De prijsvraan van Alcmaria VVV Men zal pachter kans op een winstgevende exploitatie moeten geven Stiefkind der gemeente Reeds spanning in de C afdelingen HEILOO Een avontuurlijk meisje Koedijk Geheelonthouders hielden propaganda-avond Warmenhuizen D.S.V. gaf twee prima uitvoeringen Egmond a.d. Hoef Monseigneur j. van der Oord 70 jaar DINSDAG 5 FEBRUARI 1953 QMSTREEKS 1920 had Alkmaar nog een Stedelijk Muziekcorps, een geuniform- de groep muzikanten, die onder leiding van de heer Maas by alle plaatselijke feesten op de voorgrond traden en de voor hen uitgetrokken gemeentegelden tevens dienstbaar aan het algemeen belang maakten door in De Hout volks concerten te geven. Er stond daar een muziektent, maar het waaide daar in die tyd even hard als het er nu nog wel eens kan waaien, de tent was aan alle kanten open en zo nu en dan moest een der muzikanten zijn horen of trompet wel eens even neerleggen om een blaadje van zyn muziek achterna te draven. DOVENDIEN had de jeugd van toen dezelfde eigenschappen als die van tegenwoordig. Zo'n volksconcert in De Hout was een rendez vous voor tal van Alkmaarse jongens en meisjes, die meer aandacht aan elkaar dan aan de muziek schonken zodat men om het lawaai wat minder hinderlijk te maken enige lanen met touwen moest afsluiten. Geen wonder, dat de directeur van het corps en de commissie van toezicht naar een afgeslotetn muziektuin ver langden waar men de onrustige elemen ten zou kunnen weren en de muzikan ten in een nis konden spelen, waardoor het samenspel ook beter tot zijn recht zou komen. In 1922 werd in Alkmaar een groot muziekfeest gehouden ter gelegenheid van het vijftig-jarig bestaan van het stedelijk corps en in een receptie ten stadhuize heeft de heer Ohlen, de voor zitter van de commissie van toezicht het algemene verlangen der muziek minnaars openlijk uitgesproken. UET idee werd met enthousiasme ont vangen en het is voornamelijk de directeur van Plantsoenen, de heer Hoek, geweest, die de zaak energiek aanpakte en een plan ontwierp waar door de gemeente door het gebruik ma ken van een deel van de Hout over een afgescheiden muziektuin kon beschik ken. Ter plaatse bij de oude tent lagen de gebouwen der beide societeitsverenigin- 'gen, vaarvan tijdens de concerten ge bruik werd gemaakt, maar zij waren oud en bouwvallig. De gemeente kocht het gebouw en de Inventaris van de zogenaamde Burger- societeit voor 1100 en dat der zo genaamde Buitensocieteit voor 6497, waardoor zij tevens de beschikking kreeg over enige honderden tafels en stoelen. Een combinatie van ingezetenen bleek bereid tot particuliere exploitatie. De restauratiekamer kreeg haar front naar de achterzijde en daaraan werden als twee vleugels ruime overdekte veran da's gebouwd. Het park had in het mid den een breed gazon en de open ruimte van pl.m. een halve hectare werd bin nen het afsluithek door bosschages om geven, waardoor de tuin een opper vlakte van pl.m. één hectare kreeg. Het gazon kon desgewenst met een plankier overdekt worden waardoor een bal-champétre en een openluchtspel desverlangd op het programma konden komen. Achter het gazon werd door de directeur van Gemeentewerken, de heer Margadant, een muzieknis gebouwd in navolging van die, welke men in Wies- baden had bekeken. QP de openingsdag in 1923 bleek wel hoe groot het enthousiasme der Alkmaarders voor de nieuwe tuin was. Niet minder dan vierduizend stadgeno ten hadden zich als leden laten in schrijven. Men kwam op de dag dat burgemeester Wendelaar de tuin open de een duizendtal zitplaatsen tekort. Muziek- en zangverenigingen hebben daarna regelmatig haar concerten in de tuin gegeven, de schaakclub en andere verenigingen hielden er geregeld hun bijeenkomsten en wie onze stad be zocht werd door trotse Alkmaarders in triomf naar de muziektuin gevoerd, waar hun getoond werd welke offers de gemeente zich voor de instrumentale en vocale kunst getroostte. 70 was het, maar zo is het niet lang gebleven. Er waren allerlei omstan digheden welke de belangstelling voor Alkmaars wondertuin deden verflau wen. Er was allereerst het weer, dat wel eens te buiig of te koud was als een openluchtconcert werd gegeven, er was de radio die zich weldra in alle huis kamers deed horen en waarbij men slechts een knopje behoefde om te draaien om de selectste orkesten te kun nen beluisteren. Waarom zou men naar de muziektuin gaan als men het spel der klanken thuis veel gemakkelijker kon horen en van kunst van een veel hoger gehalte kon genieten dan een plaatselijke muziek- of zangvereniging hier ooit zou kunnen bieden. De muziektuin verloor van jaar tot jaar meer „klanten" en het ongeluk wilde dat er onder de elkaar snel op volgende pachters ook mannen met weinig initiatief waren, zodat het orga niseren van bijzondere gebeurtenissen in de tuin weldra tot de weinig voor komende gebeurtenissen behoorde. PJE .muziektuin werd vergeten, de hoopvolle woorden aan zijn ,wieg" gesproken zijn niet in vervulling ge gaan. De pachters konden er hun huur niet meer uithalen en er is een tijd stip geweest waarop er maar één of twee inschrijvers waren die de tuin wel wilden pachten mits ze door de ge meente financieel gesteund zouden worden. Een pacht van 200.— per jaar waar bij de pachter tevens vrij wonen had, was normaal en de muziektuin veran derde langzaam maar zeker van karak ter. Te weinig Alkmaarders wisten en weten nóg hoe heerlijk en be schut men hier zomersavonds buiten mder de hoge bomen kan zitten. Er kwam een overdekte veranda, die tevens vergaderzaal en danszaal kon worden, er kwam een jazz-band en de K van de kunst die er beoefend zou worden werd steeds kleiner, totdat het ten slotte een doodgewoon k-tje is ge worden. j^EN mag zich bij de jaarlijkse begro tingsbeschouwingen van de raad er over verbazen, maar men mag er zich niet over ergeren, want het is voor een groot deel de schuld van de gemeente zelf dat het met de muziektuin mis is gelopen. Als men een café-restaurant met tuin verpacht is het niet meer dan billijk, dat men de pachters, die hierin hun geld steken ook gelegenheid biedt er iets te verdienen. De gemeente heeft de laatste jaren wel iets aan het onderhoud gedaan en op de begroting van dit jaar prijkt daarvoor een bedrag van 900 met een som van 125 aan eigepdomslasten en verzekeringen en van f_ 2257 aan kapitaalslasten. De huprsom van 1300 die daar thans tegenover staat lijkt niet hoog. maar er moeten heel wat kopjes koffie geschonken worden eer de pachter aan de winst komt en het staat wel vast, dat ze over het algemeen niet voor de Alkmaarders bestemd zijn. Er is nog wel eens een uitvoering, een congres of een spreker, maar in de winter „ligt" de tuin vrijwel stil. In de zomermaanden vinden van heinde en ver de kinderen der schoolreisjes en de ouden van dagen op hun excursies in deze tuin een ideale pleisterplaats en omdat Alkmaar ook prijs op deze bezoekers stelt, zou het zeer te betreu ren zijn als het voortaan deze fraaie gelegenheid zou moeten missen die zich zo bij uitstek voor de ontvangst van dergelijke gezelschappen leent. j-JET is duidelijk, dat een pachter niet alleen van kopjes koffie kan leven als men begrijpt wat wij daarmee wil len zeggen. De Alkmaarse muziektuin was en is een café-restaurant en zou een bloeiend bestaan kunnen heb ben wanneer er voldoende klanten ko men. Daarvoor is het noodzakelijk dat de vreemdeling die met zijn auto over de Kennemerstraatweg komt ook weet dat hij hier een aantrekkelijk zitje en een goede maaltijd kan krijgen. Hij weet dat niet. omdat hij het niet zien kan. De muziektuin is aan alle kanten door bomen en bosschages omgeven en alle pachters die in verloop van jaren ge tracht hebben een uitweg of uitzicht naar de Straatweg te krijgen, heb ben tevergeefs hun belangen bepleit. Men kon in De Hout veranderen wat men wilde zonder dat de raad er zich druk over maakte maar als er een boompje of bosje bij de muziektuin verwijderd moest worden werd er on middellijk over „vandalisme" gespro ken. Zelfs het lelijke ijzeren hek, dat een wildernis van onkruid omsloot moest op het voorplein gehandhaafd blijven. Het is dezer dagen pas gedeel telijk verwijderd en men kan nu con stateren hoezeer het aanzien van de tuin daardoor reeds heeft gewonnen. Maar wat bovenal nodig is dat is een uitgang althans een doorzicht naar de Kennemerstraatweg waardoor Alkmaars fraaie bezit eindelijk weer ontdekt en rendabel zal kunnen wor den. W/IJ willen graag aannemen, dat dit onvoordelig of niet prettig zou zijn voor de exploitanten van an dere aan de Straatweg gelegen pleis terplaatsen. „De gemeente mag haar in gezetenen geen concurrentie aandoen", is in de raad wel eens gezegd en in het algemeen is dat natuurlijk juist. Maar de gemeente heeft nu eenmaal deze on derneming en zij is moreel verplicht de man die er zijn pacht voor betaalt ook een levenskans te geven. Een bloei ende exploitatie zal een hogere pacht som als gevolg kunnen hebben en de gemeente, die in haar belasting geen enkele categorie middenstanders ont ziet, behoeft niet alleen haar muzieh- tuin stiefmoederlijk te behandelen om daardoor anderen ter wille te kunnen zijn. De tijd is trouwens voorbij dat een gemeente alleen aan het belang der bevolking en niet aan dat van zichzelf denkt. |7R is bij de begrotingsbehandeling in Januari opnieuw over de muziektuin gesproken. Er zijn raadsleden, die de tuin weer bij De Hout willen voegen zonder er bij te denken, dat men De Hout daarmede niet opvallend vergroot en een der mooiste en rustigste tuinen voor altijd zou doen verdwijnen. Er zijn edelachtbaren die van de mu ziektuin of het muziekpark zoals het tegenwoordig in de begroting heet een tehuis voor de ongeorganiseerde jeugd willen maken alsof men een zo kostbaar en zeldzaam bezit allereerst aan deze jeugd zou moeten offeren. Er zijn er ook die er voor pleiten de tuin eindelijk de levenskans te geven die deze al bijna dertig jaar heeft moe ten missen, die hem een uitgang naar de Straatweg gunnen waarbij de hoge bomen desnoods gespaard kunnen wor den en hem tot een attractie van de Alkmaar bezoekende vreemdelingen willen maken. De pachter is dan bereid de speel tuin naar oostzijde te verplaatsen en wanneer de plantsoendienst ziin ge waardeerde medewerking verleent, zal men hier in de zomer een uitstekend ca fé-restaurant kunnen krijgen. Laat men dit jaar eens een proef nemen. Wanneer ze mislukt wat wij niet verwachten is het nog tijd ge noeg de tuin te laten verdwijnen en het gerestaureerde pand tot een vergader plaats voor ongeorganiseerde jongens en meisjes te maken. (Ontleeend aan onze adv.-rubriek) DINSDAG Harmonie Theater, 8 uur: Mijn man is verloofd (tot 10 jaar o.g.); Cine ma Americain, 8 uur: Paniek op straat (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Chinees goud (18 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Verstoten vrouwen (14 jaar). Gulden Vlies, -8 uur: Non-stop uitvoe ring. van „Turnlust". WOENSDAG Bioscopen als Dinsdag. Aanvang 2.30 en 8 uur. Valk's Lunchroom, Houttil, 8 uur: Ned. Ver. v. Spir. „Harmonia". openb. psychom. avond, medium dhr. Th. Scheffer uit Utrecht. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Dinsdag 5 Februari 11.30 24.10 Woensdag 6 Februari 12.17 24.57 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Dinsdag 11.35 24.15 5.35 18.15 Woensdag 12.22 1.02 6.22 19.02 Ronde van Alkmaar Het biljart-tournooi om het kam pioenschap van Alkmaar mag zich in een buitengewoon grote belangstelling verheugen. Ligthart, die pas verleden jaar naar deze klasse is gepromoveerd, wist zich ook nu nog aan de kop te handhaven, wat voor deze nog zeer jonge speler een goede prestatie Is. Feeke, die kennelijk last heeft van het verschillende materiaal blijft tot nu to- beneden zijn kunnen. Ook Wesseis kan zich niet aanpassen. Kramer, die voor het eerst dit spelsoort speelt zal zich in de toekomst wel in de cadre- klasse kunnen handhaven, evenals Burger. Van Lingen blijft ver beneden zijn kunnen. De stand na de vijfde ronde zit er nu als volg-, uit: J. Ligthart J. Feeke G. Wesseis J. Kramer J. Burger A. v. Lingen car. n.s. moy. m.p 642 59 8.33 8 1426 112 16.20 6 803 98 9.02 6 539 71 7.70 6 537 42 8.01 4 486 33 6.31 f) De heer en mevr. Stout/esdijk 50 jaar getrouwd Morgen, 6 Februari, zullen de heer en mevrouw H. C. Stoutjesdijk-Van Loo, Kennemerstraatweg 118, hun 50- jarige huwelijk herdenken. De gouden bruidegom is 75 jaar en zijn vrouw, die uit Zeeland komt, 74 en beiden genieten gelukkig nog een scece gezondheid. De heer Stoutjes- dijk is in 1906 naar Alkmaar gekomen, waar hij in het verenigingsleven een vooraanstaande plaats heeft ingeno men. Van 1931 tot 1940 was hij voor de Liberale Staatspartij lid van de ge meenteraad, waar hij zich deed kennen als een man, die in alle lagen van Alk maars bevolking zijn vrienden had en daardoor goed op de hoogte was met alles wat er onder de burgerij leefde. Van 1914 tot 1943 was hij actief lid van het Rode Kruis en hij was vele jaren secretaris der afdeling Alkmaar en leider van de transportcolonne. Op het gebied van EHBO was hij een ex pert en yele cursisten en Rode Kruis- werkers hebben van zijn kennis op dit gebied kunnen profiteren. De evacua tie in oorlogstijd vanuit Amersfoort naar Alkmaar heeft hij op voortref felijke wijze geleid. In de oorlogsjaren werd hij als hulp voor de keurende medici op het Ar beidsbureau geplaatst en men had geen betere man op die plaats kunnen zetten, omdat hij hier volop gelegen heid kreeg de jongens die voor arbeid naar Duitsland gekeurd werden voor het vaderland te behouden. Wij heb ben vroeger al eens een artikel aan zijn werk uit die dagen gewijd. Hij kende alle kwalen en de verschijnse len er van. Hij wist de jongens precies te vertellen waar zij moesten zeggen dat zij pijn hadden en wat zij moesten aanvoeren om de voor Duitsland keu rende NSB-artsen van de waarschijn lijkheid van hun lichamelijke minder waardigheid te overtuigen. Zo is het hem gelukt velen afgekeurd te krijgen, die in werkelijkheid niets mankeerden en van hen die dooor hem van depor tatie geiled zijn heeft hij later nog har telijke dankbetuigingen ontvangen. De heer Stoutjesdijk, de zeer prettig met wijlen dokter Maats heeft samen gewerkt, was ook jaren secretaris van de afdeling Alkmaar van Het Witte Kruis, penningmeester van de plaatse lijke afdeling voor tbc-bestrijding. be stuurslid van Volksonderwijs en voor zitter van het kleuteronderwijs. Hem werd de gouden medaille van de Maatschappij voor het redden van drenkelingen toegekend voor de moe dige redding in 1921 van een meisje uit het water van de Zes Wielen. Deze, zo verdienstelijk Alkmaarder mag bij zijn gouden huwelijksfest niet onvermeld blijven. Zijn beide dochters, mevrouw Zwarteveen en mevrouw Van Rossum zullen met haar echtgeno ten en de kleinkinderen en zeker ook met de vele vrienden welke de heer Stoutjesdijk zich hier en elders heeft verworven het gouden echtpaar mor gen bewijzen hoezeer bruid en brui degom in brede kring gewaardeerd worden. Het Tesselse dialect sterft uit Meer Fries dan Hollands VAN de hand van dr. S. Kcyser, direc teur van de R.H.B.S. te Alkmaar, is dezer dagen een belangrijk boekwerk verschenen dat het Tesselse vocabulaire tot onderwerp heeft. Jarenlange, nauw keurige onderzoekingen naar het ont staan en de groei van het Tesselse dia lect, zijn aan deze publicatie vooraf ge gaan. Hierdoor is de woordenschat die de heer Kcyser bijeen bracht niet al leen als deskundig en nauwkeurig samengesteld naslagwerk van grote betekenis, doch tevens verbindt de schrijver enkele zeer belangrijke con clusies aan zijn bevindingen. Meer Fries dan Hollands LIET Tessels is een uitstervend dia lect. Ik ben er van overtuigd, dat er omstreeks het jaar 2000 weinig meer van over zal zijn. Dit waj een van mijn belangrijkste drijfveren om dit boek te schrijven. Vele echte Tesselse uitdruk kingen, die er in voorkomen, raken nu reeds steeds meer in onbruik", zo deel de de heer Keyser ons mede. Zoals overal moet ook hier het verdwijnen van de oorspronkelijke taal geweten worden aan de immigratie en de ver andering van de communicatiemidde len. Tot ongeveer het jaar 1900 lag Tessel geïsoleerd; de bevolkng kwam weinig in aanraking met mensen van over het Marsdiep. Toen echter in 1908 de eerste Tesselse Stoombootonderne ming werd opgericht en vreemdelin gen bemerkten dat het eiland een on volprezen ontspanningsoord was, ver anderde dat. Nauwelijks dertig jaar later verdubbelden de badgasten in de zomermaanden het aantal inwoners. De eenvoudige eilandbewoner had tegenover de gemiddelde stedeling een uitgesproken minderwaardigheidscom plex en geneerde zich voor zijn zange rige moedertaal. Het gevolg was, dat het dialect snel wegsmolt. Arbeid van twintig jaar. WAT betreft de oorsprong van het Tessels gaf de heer Keyser ons als zijn mening te kennen, het als een Fries dialect te beschouwen. Hij leidde dit af uit syntactische en phonetische verschijnselen. Ook de aard van de be volking, de levenswijze en de gewoon ten beschouwde hij meer als Fries dan als Hollands. Bijna twintig jaar heeft de heer Key ser aan zijn boek gewerkt. Hij verze kerde zich hierbij van enkele medewer kers, die evenals hij van Tesselse oor sprong waren. De kern van de collectie woorden is echter afkomstig van zijn ouders, zijn broer en de schrijver zelf. Ieder woord afzonderlijk werd eerst nauwkeurig oderzocht vóór het in de verzameling werd opgenomen. Dr. S. Keyser, directeur van de R.H.B.S. te Alkmaar Dr. Keyser heeft zijn studie van het Tesselse dialect gebruikt als taalkun dige scriptie voor zijn doctoraal Neder lands. Hoewel hij zichzelf meer als ro manticus dan als Neerlandicus be schouwt, zullen zijn onderzoekingen de taalkundigen in de toekomst ongetwij feld van groot nut zijn. Het uitstekend verzorgde boek, dat is uitgegeven bij E. J. Brill te Leiden, bevat voorts een groot aantal teksten, plattegronden en fraaie foto's. De biljartcompetitie die nu reeds een viertal W'kcn „draait" is spannend, vooral in de afdelingen van de C-klas- se. De standen zijn: A: Excelsior II 4 1507 363 4.15 24 Doorbraak 4 2370 344 6.88 zz Alcm. /ictrix 4 1347 340 3.96 19 W itte Huis 4 1705 370 4.60 19 Driesprong 4 1221 347 3.51 6 Cj timisten I 4. 1553 398 3.90 14 Excelsioi 4 1807 367 4.92 14 Optimisten II 4 1580 41 i 3.84 14 trie Ruiten 4 1578 370 4.26 9 Onder Ons 4 i246 353 3.52 b B: Lindenhoek 4 126! 394 3.20 24 Excelsior I 4 1212 474 2.55 20 Witte Huis 4 1104 410 2.69 13 Gekr. Valk 3 1003 279 3 59 16 I oorbraak 4 1020 387 2.89 15 Rust Wat 4 1244 394 3.15 a4 Drie Ruiten 3 856 272 3.14 .4 ZEKZ 3 865 301 2.82 13 Driesprong 4 1111 325 3.41 12 Pe Molen 4 1062 431 2 46 9 Excelsior II 3 698 292 2.36 5 C I: Oude Poorter 4 1215 523 2.32 28 Optimisten 4 1237 663 1.58 27 Drie Ruiten I 4 1347 578 2.20 24 Excelsior 4 944 670 1.40 22 De Waag 4 986 560 1 76 ib Witte Huis 4 1087 959 1.64 18 Drie Ruiten II 4 1051 546 1.92 16 Onder Ons 4 1248 631 1.83 16 Gekr. Valk 4 994 564 1.76 1- Alcm. Victrix 4 1080 641 1.66 15 Burgemeester Wytema lid van de jury In ons nummer van gisteren hebben wij een bericht opgenomen over de prijsvraag welke Alcmaria VVV heeft uitgeschreven voor journalisten in binnen- en buitenland. Naar wij thans vernemen, is de jury voor deze prijs vraag als volgt samengesteld: mr. dr. H. J. Wytema, burgemeester van Alk maar, mr. M. Rooy, hoofdredacteur van de Nieuwe Rotterdamse Courant, Fred Thomas, redacteur van De Tijd, Amsterdam, Pal Balasz, secretaris van de Buitenlandse Persvereniging, Den Haag, en Fr. Otten, redacteur van het Nieuw Noordhollands Dagblad, tevens vertegenwoordigende het bestuur van Alcmaria WV. Opzichter ging Heen na lange en trouwe plichts betrachting Na een bijna 43-jarige dienstvervul ling heeft de heer I. G. M. G. Lem mers, opzichter 2e klasse bij het be drijf van Openbare Werken, de dienst verlaten. De directeur van Openbare Werken, de heer ir. H. Knol, wees in zijn af scheidswoord op de ijver en de vakbe kwaamheid van de scheidende opzich ter, die de gemeente Alkmaar nu node zal moeten missen. Spreker hoopte, dat God hem en zijn gezin nog vele ge zonde en gelukkige jaren zou mogen schenken. De burgemeester sprak als Wethou der van Openbare Werken hartelijke woorden tot de scheidende functiona ris. Zowel van directiezijde als van de personeelsvereniging werden afscheids- cadeaux aangeboden. De slachtveemarkt van Maandag Bij ruime aanvoer is de handel in de koeien vlot verlopen. Het is de slagers zelfs mogelijk geweest te slagen tegen lagere prijzen dan verleden week. De aanvoer van kalveren neemt even toe. De noteringen voor deze dieren blijven hoog, met dientengevolge een stugge handel. Op de varkensmarkt namen de ko pers een afwachtende houding aan. Toen de aanvoer te overzien was en ruim voldoende bleek te zijn, werden lagere noteringen besteed dan op de vorige markt. Over 't geheel genomen was de handel stug. Alleen de spek- varkens, waarnaar nog wel vraag is, werden vlotter verkocht. Burgerlijke Stand Geboren Alma, d. van W. J. de Haan en T. Phaff. Eduard P. H., z. van P. L. N Disseldorp en M. Vos. Johanna, d. van W. de Langen en J. Schotten. Overleden: Johanna B. Weeshoff, 32 jaar, gesch. van R. Rigterink. Ca- tharina Schuitemaker, 78 jaar, gehuwd met J. Rutsen. Anna M. de Boer, 3 maanden. OMZET VEILING TE ALKMAAR In tegenstelling tot de meeste andere veilingen in Noord-Holland, is de om zet van de veiling te Alkmaar in het afgelopen jaar gestegen. In 1950 werd omgezet voor f 1.216.248.57 tegen in 1951 f 1.394.476.56. De gezamenlijke omzet van de Noord-Hollandse veilingen liep terug van f 55.639.794.96 tot f 55.133.290,26 een vermindering dus van ruim f 500.000.—. SCHOLENBOUW BEGONNEN Een dezer dagen is men met het werk begonnen aan het schoolgebouw voor de Gemeentelijke Middelbare Handels school en de Rijkslandbouwwinter- school aan de Bergerweg. Het werk zal ongeveer één jaar in beslag nemen en wordt uitgevoerd door de firma J. Bot man uit Wervershoof. C II: Gekr. Valk Driesprong Witte Huis Oude Poorter Alcm. Victrix Lindenhoek De Molen De Waag DES I Rust Wat DES II 867 1159 1003 851 817 1022 829 808 3 489 3 367 812 1 610 1 764 1 583 1 513 1 601 1 762 1 642 1 796 l.i 523 672 ,06 32 .90 27 .12 27 72 22 67 21 34 20 34 20 29 16 01 i 93 6 54 2 Te lezen resp. gespeelde partijen, aantal caramboles, aantal beurten, moyenne en matchpunten. De negenjarige Sonja van Vliet uit Den Helder heeft gisteren een bravour- stukje uitgehaald door op een meisjes- fiets, het slechte weer en de nog veel slechtere weg ten spijt, een fietstochtje naar Heiloo te maken. Zij arriveerde hier bij een familie, waar het kind de vorige zomer met haar ouders had ge logeerd. De familie stelde de Rijkspolitie met het geval in kennis die op haar beurt de collega's van de Rijkspolitie op de hoogte stelde van de aanwezigheid van het kind in Heiloo. In Den Helder deed men niet eens erg verwonderd, want het bleek, dat Sonja wel meer dergelijke streken uithaalde. De fiets had zij weggenomen van de binnenplaats der R.K. Meisjesschool in de Marinestad. Minstens één hand aan het stuur Gistermiddag reed zekere K. uit Heiloo per fiets vanuit Alkmaar naar zijn ouderlijke woning. De man had kennelijk koude handen, want hij had een hand in zijn jaszak en de andere aan het stuur. Op een moment, dat er zeer weinig verkeer was op het rij wielpad tussen Regulierslaan en Kat- tenberg stak hij zijn tweede hand even eens in zijn jaszak, of bracht deze naar de rug om hem wat warm te kloppen. Plotseling snorde de Rijkspolitie ach ter hem aan en constateerde dat de man in overtreding was, door beide handen van het stuur te houden. Proces-verbaal werd opgemaakt. Het verweer van de overtreder dat hij aan zijn rechterhand invalide was hij miste verschillende delen van zijn vin gers mocht niet baten. Een waarschuwing voor hen die wel over beide handen kunnen beschik ken De afdeling Koedijk van de A.N.G. O.B. heeft in „Het Vergulde Paard" in samenwerking met de afdeling St. Pancras een propaganda-avond gehou den, waarvoor zeer veel belangstelling bestond. De heer Van Duren uit Leiden wees in zijn toespraak op de wenselijk heid het alcoholgebruik, dat zoveel el lende veroorzaakt te bestrijden. Na zijn beroep op de aanwezigen zich aan te sluiten bij de geheelonthoudersbewe ging werd een bont programma uit gevoerd door eigen krachten. Hét suc ces van de avond was de 15-jarige Kees Wiggermans uit Alkmaar, die als imitator het publiek geheel op zijn hand kreeg. Verder vermeldde het pro gramma: accordeonmuziek, voordrach ten, schetsjes, zang en goochelen. De voorzitter van de afdeling St. Pancras, de heer J. Bruin dankte allen die aan deze geslaagde avond hadden mede gewerkt. Zaterdag- en Zondagavond heeft ons fanfarecorps D.S.V. zijn grote schare aanhangers getoond, dat ze op muzikaal gebied wat in de mars heeft. Peide avonden was de zaal vol en het publiek heeft kunnen genieten van goede num mers die onder de bekwame leiding van de heer Den Das uitstekend naar voren werden gebracht. Nadat het programma met een pittige mars was ingezet kre gen we een achttal nummers te horen, waarvan vooral „Atilla" uit de gelijk namige opera van Verdi en de wals Lo- tosbloemen van Ohlsen ten zeerste in de smaak vielen. Ter afwisseling werd door enkele leden van het muziekgezel schap een vrolijker eenacter opgevoerd, getiteld „Mijnheer Pumps als keuken prinses". Het publiek heeft er hartelijk om gelachen. DSV kan op twee goed ge slaagde uitvoeringen terugzien. Monseigneur J. v. d. Oord. bisschop van Haarlem van de Oud-Katholieke Kerk zal op 11 Februari 70 jaar wor den. In 1882 werd hij in Hoogwoud ge boren. Hij werd priester in 1908 en was daarna vele jaren pastoor bij de Oud-Katholieke gemeente in Egmond aan Zee en daarna in Amsterdam. Toen mgr. Van Vlijmen emeritus werd, is pastoor Van der Oord in 1945 tot bisschop gekozen, hoewel hij tot 1 Juni 1946 nog zijn pastoraat in Am sterdam heeft waargenomen.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2