Amerikanen breiden weermacht reusachtig uit Th. Blank wil een leger van „burgers in uniform" Snort in 't kort Dyke, verdrong, ,Hams a,s Russische vliegtuigproduciie nog niet geëvenaard Eerst woningen, dan het leger Besprekingen in Egypte zouden hervat zijn Tegenstrijdige berichten in Egyptische pers De geallieerden deden kleine concessies Watersnood in Frankrijk eist zeven doden Oplevende verzetsactiviteit in Tsjecho-Slowakije Adenauer stelt eisen De VS sukkelden in slaap HEJ. ligt in de bedoeling van Theodor Blank, de adviseur van de West duitse regering inzake veiligheidsaan gelegenheden op de duur geheel te bre ken met het militaire verleden van Duitsland en een nieuw type soldaat te vormen, „de burger in uniform". Duitse legatieraad liet Joden deporteren Engeland protesteert tegen schietpartij bij Hope Bay Garantieprijs voor suikerbieten PRINSES ARMGARD WERD ROOMS-KATHOLIEK Roerige diesviering te Groningen Een dode door de gladheid PROF. ANEMA TACHTIG JAAR Motorrijder verongelukt bij St. Maartensvlotbrug MINDER DOLLARS VOOR SIGARETTENTABAK De terugkeer van Aad de Koning LEYTON TEGEN ARSENAL DINSDAG 5 FEBRUARI 1953 r»E regering van de Verenigde Staten streeft bij de uitbreiding van haar weer- macht naar 21 geheel gevechtsklare divisies voor het leger, 408 oorlogsbodems en zestien groepen vliegdekschepen voor de vloot, drie volledig uitgeruste divi sies mariniers, die zullen kunnen beschikken over drie vliegtuiggroepen en een uit 143 groepen, bestaande luchtmacht. Dit deelde de minister van landsverdedi ging, Robert I.ovott, mede, toen twee congres-commissies het door de regering aangevraagde bedrag van 52 milliard dollar voor de Amerikaanse weermacht onder de loupe namen. Volgens Lovett is dit bedrag te laag. Hij had aanvankelijk 71 milliard aangevraagd, het ministerie van landsverdediging had dit bedrag teruggebracht tot 55 milliard, waarna president Truman het tot 52 milliard ver laagde. Een verdere besnoeiing van het bedrag zou, volgens Lovett, onverant woordelijk zijn. Volgens het Egyptische blad „Al Ah- ram" gaan Engelands pogingen tot re geling van het Brits-Egyptische geschil een nieuwe richting in, in overeen stemming met het Egyptische stand punt. Het blad meldt verder, dat de Britse ambassadeur sir Ralph Steven son deze nieuwe politiek heeft bespro ken met dr. Hafez Afifi Pasja, chef van het kabinet des konings. Volgens an dere bladen heeft premier Maher ech ter de berichten, dat de onderhande lingen hervat zouden zijn, voorbarig ge noemd. Wel zou de premier te kennen hebben gegeven, dat Egypte bereid is tot een commando voor het Midden- Oosten toe te treden, mits het weste lijk blok uitsluitend op defensieve basis was georganiseerd binnen het raam der V. N. en mits Egypte's nationale aspiraties werden geëerbiedigd. De geallieerde onderhandelaars te Panmoendjon hebhen de noordelijken twee kleine concessies gedaan. Zij gaan ermee accoord, dat het maandelijkse cijfer van het aflossen van troepen van 75.000 wordt verlaagd tot 60.000, of 40.000, Indien verlofreizen naar Japan niet wor den meegerekend. Verder zijn de geallieerden bereid, het aantal toegangshavens in Ncord- Korea, dat tijdens een wapenstilstand zou moeten worden geïnspecteerd, van twaalf tot tien te beperken. De noorde lijken staan er echter nog steeds op, dat dit aantal slechts drie mag bedragen De onderhandelaars in de subcommis sie voor de krijgsgevangenen zijn het thans in hoofdzaak eens over de vol gende punten: Zieken en gewonden zul len voorrang genieten bij de uitwisse ling van gevangenen; de uitwisseling van gevangenen zal te Panmoendjon ge schieden; gegevens over personen, die in gevangenschap zijn overleden zullen worden uitgewisseld; burgers van beide partijen zullen in staat worden gesteld terug te keren naar gebieden, die mili tair worden beheerst door de tegen partij. Het aantal doden tengevolge van overstromingen in Zuidwest-Frankrijk is tot zeven gestegen. Het peil van de Garonne, de derde grote rivier van Frankrijk, begint te zakken. Verschei dene hoofdwegen en spoorlijnen in de buurt van Toulouse staan nog onder water. In het departement „Pyrenées Hau- tes" stijgt het water van enkele ri vieren nog steeds. Zestien mensen, waaronder acht kinderen zijn sinds Vrijdag in een dorpje bij Pau geïso leerd. Te Washington is verklaard, dat in Tsjechische verzetsstrijders in Decem- ber te Slovensk Lupca een munitieop slagplaats in de lucht hebben laten vliegen en te Sered een suikerfabriek in brand hebben gestoken. De communistische autoriteiten heb ben het corps geheime agenten ver sterkt in die gebieden, waar verzet wordt gepleegd. De bevolking moet zich voorzien van nieuwe identiteits kaarten, waarvan het zegel ieder? maand moet worden vernieuwd. (Vervolg van pagina 1) De V. S. streven ernaar, het Saar- geschil en het vraagstuk van een West duits lidmaatschap van het Noordatlan tisch verdrag gescheiden te houden van de onderhandelingen, welke thans wor den gevoerd om tot de instelling van een Europees leger te komen. De Ame rikaanse regering is van mening, dat West-Duitsland en de westelijke mo gendheden zich thans in de allereerste plaats moeten toeleggen op de onmid dellijke taak van de opbouw van een Europese defensie gemeenschap en net opnemen van Westduitse eenheden in een Europees leger Later zouden op lossingen gevonden moeten worden voor tegenstellingen over het Saarge- hied en een eventueel toetreden van '7est-Duitsland tot de Noordatlantische Iragsorganisatie. De sterkte van het Amerikaanse le ger bedraagt thans 1.570.000 man: op de been zijn achttien divisies en achttien regimentgevechtsgroepen (in Juni 1950 waren 590000 man onder de wapenen, de Verenigde Staten beschikten toen over tien divisies en elf regimentsge vechtsgroepen). De Amerkaanse vloot beschikt thans respectievelijk 283 oorlogsschepen en over vier honderd oorlogsbodems: de personeelssterkte bedraagt 790.000 man (in Juni 1950 waren deze cijfers res- 380.000 man). De luchtmacht: thans negentig groe pen, met een personele sterkte van bij na negen honderdduizend man (in Juni 1950 48 groepen en 511.000 man). Mariniers: thans 219.000 man, tegen 74.000 in Juni 1950. In antwoord op vragen van senatoren deelde Lovett mede dat de Verenigde Staten thans over gevechtsvliegtuigen beschikken, die beter zijn dan de ,.MIG" straaljagers der Russen, „doch het zal wellicht enige tijd kosten om de Rus sische productiecijfers voor militaire vliegtuigen te evenaren en te overtref fen". De minister besloot met de opmer king dat de Verenigde Staten na de tweede wereldoorlog, wat betreft hun weermacht, in slaap sukkelden, terwijl bij de Russen het motto volle kracht voorwaarts" opgeld deed. „Naar mijn mijn mening hebben wij na de oorlog niet gedemobiliseerd: wij hebben onze weermacht uit elkaar doen vallen. Eén van de gevolgen hiervan is dat wij ons thans gedurende verscheidene jaren terdege zullen moeten inspannen, om onze productie van vliegtuigen weer op peil te brengen", aldus Lovett. Vijftienhonderd ex-generaals in W-Duitsland Breuk met verleden Naar de mening van Blank, die offi cier is geweest tijdens de tweede we reldoorlog, kweekt het drillen van mi litairen een mechanische gehoorzaam heid. Blank wenst echter geen mecha nische soldaat, doch een intelligent mens, die met zijn wapens kan omgaan en kan optreden naar de behoefte van de omstandigheden. Er zullen zo weinig mogelijk officie ren van de voormalige Wehrmacht worden ingeschakeld. Op het ogenblik zijn er bijna 1500 ex-generaals in West- Duitsland, doch voor het Westduitse contingent zou men er slechts 30 tot 50 nodig hebben. Er zal naar worden ge streefd om veelbelovende soldaten naar een Europese school voor officieren te zenden, zoals beoogd is in het te sluiten verdrag over het Europese leger. Blank is van oordeel, dat het Pruisische type Proces ie Neurenberg begonnen Te Neurenberg is het proces begon nen tegen de 45-jarige Frans Rade- macher, onder Hitier legatieraad van 't Duitse ministerie van buitenlandse za ken, die mede-verantwoordelijk zou zijn voor het fusilleren van Servische joden. Rademacher zou het wegvoeren van 80.000 Joden uit Roemenie bewerkt hebben. De gedeporteerden kwamen grotendeels in het concentratiekamp Auschwitz terecht, waar 70 tot 80 pro cent omkwam. Ook voor het wegvoe ren van 108.000 Joden uit Frankrijk, Nederland en Belgie zou hij toestem ming hebben gegeven. De Britse zaakgelastigde te Buenos Aires, Richard Allen, heeft aan de Ar gentijnse minister van buitenlandse za ken, Remorino, een protestnota over handigd inzake de beschieting van op varenden van 't Britse onderzoekings schip „John Biscoe" in het Zuidpoolge bied. Kort na het bezoek van Allen had Remorino een langdurig onderhoud met president Peron. van officier goed voor zijn werk is, doch te bekrompen van opvatting. De op te richten scholen zouden ervoor in staan, dat jonge Duitse officieren een ruim gezichtsveld zouden krijgen door middel van contact met Nederlanders, Fransen en anderen. Bovendien was Blank vastbesloten een militaire wetgeving op te stellen, die gebaseerd zal zijn op het burger lijk recht. Andere plannen zijn, de Duitse militairen toe te staan buiten dienst burgerkleding te dragen en de troepen zoveel mogelijk te stationneren in 't gebied, waar zij woonachtig zijn Pijnlijke stramheid dat is het begin. Maar din... Chagrijnige Rheumatische Pijnen in al Uw ledematen, nu hier, dan daar.- Laat 't met U niet zo ver komen. Neem Kruschen Salts bij de eerste aanwijzin gen van Rheumatische pijnen. Daarmee brengt ge Uw bloedcirculatie weer op gang. Want niet zodra bloedzuiverende organen in hun werking verslappen, demonstreert zich dat in pijn en stram heid hier en daar. Onzuiverheden in het bloed krijgen dan hun kans. In plaats van te worden afgevoerd langs natuur lijke weg, gaan deze zich vastzetten en Uw lijden begint. Maar niet bij de vaste Kruschen gebruikers. Die weten van geen onzuiver bloed, nog minder van de pijn lijke gevolgen, .'raag Uw leverancier een flacon Kruschen, om persoonlijk die radi cale verbetering te onderscheiden. (Advertentie, Ing. Med.) Ons wordt door de NV Centrale Sui kermaatschappij medegedeeld, dat deze maatschappij op grond van de door de minister van landbouw bepaalde suiker prijs, een garantieprijs voor de suiker bieten heeft vastgesteld, die 4,50 gulden per 1000 kilogram hoger ligt dan de basisprijs van het vorige jaar, behalve een verbetering in de verdere voor waarden. De resultaten van de vorige campagne hebben deze maatschappij doen besluiten de in haar koopbrieven voorziene nabetaling voor de bieten, die in de vorige campagne werden gele verd, te bepalen op f 3,50 per 1000 kg. Prinses Armgard von Lippe-Bies- terfeld, de moeder van prins Bern- hard, is op 2 Mei 1951 tot de rooras- katholieke kerk overgegaan. Op 10 Augustus diende kardinaal Frings, aartsbisschop van Keulen, haar in zijn privé-kapel het vormsel toe. Aldus een mededeling in het Februari-num- mer van Scapulier, het maandblad van de paters Carmelieten in Geleen. Oudste actieve zeekapitein ter wereld 70 jaar In heel de wereld is waarschijnlijk slechts een kapitein te vinden, die op zijn zeventigste jaar zijn plaats op de brug nog niet geruild heeft voor een welverdiende luie stoel r/t dat is ka pitein J. P. Groen, gezagvoerder van het weerschip „Cumulus". Gisteren echter stond hij niet op de brug, maar in zijn tot bloementuin omgetoverde woning te Voorburg om de hand te schudden van al diegenen, die hem met zijn zeventigste geboortedag kwa men gelukwensen en dat waren er ve len. Zondag vaart deze krasse zeerob weer uit, ditmaal met het weerschip „Cir rus". Driehonderd mijl ten westen van kaap Finisterre zal kapitein Groen het anker laten vallen en vier weken lang zal het schip een van de bakens zijn, waarin velen hun vertrouwen stellen. Na deze reis stapt hij weer over op de „Cumulus". Twee personen zijn gisteren gewond en er is voor ruim duizend gulden scha de aangericht, toen de studenten van de Rijksuniversiteit te Groningen giste ren de dies natalis van het corps Vin- dicat Atque Polit vierden. In de vroege morgen braken de he ren de deuren van het Praedinius- gymnasium open. De politie moest hen er uit slaan. Twee personen werden daarbij gewond. Een aanval op de Groninger Huishoudschool werd door de politie afgeslagen. Gistermorgen is te Rotterdam een zwaar beladen vrachtauto, die het erf van een houtzagerij moest oprijden, door de gladheid van de weg omgesla gen. De chauffeur kwam onder de wa gen terecht en stierf door verstikking. J.JET Nederlands instituut voor de publieke opinie heeft aan arm, en rijk, jong en oud, de volgende vraag gesteld: „Op het ogenblik worden er in Nederland 50.000 woningen per jaar gebouwd. Wat vindt u met het oog op de toekomst belangrijker, dat wij zorgen, dat dit aantal woningen ook volgend jaar gezet wordt of dat wij eerst met onze bondgenoten een voldoende sterk leger maken om elke aanval te weerstaan ook al worden er dan maar 40 in plaats van 50 duizend 'Woningen per jaar gebouwd?" Vijf en zeventig procent van het publiek wil de nieuwbouw op peil houden. Slechts IS pet. antwoordt „eerst een voldoende sterk leger". Dat is de mening van jong en oud, arm en rijk, en van de aanhangers van de verschillende politieke partijen. Eerst woningen, dan een voldoende sterk leger. Ook op de vraag: „En wat vindt u belangrijker, dat dit aantal wo ningen ook volgend jaar gezet wordt of dat wij eerst nieuwe sociale voorzieningen treffen, zoalsverzekering tegen werkloosheid, ook al worden er dan maar 40 i.p.v. 50 duizend Woningen per jaar gebouwd?", vindt het NIPO een soortgelijk resultaat. 60 pet. van het publiek wil de nieuwbouw op peil houden. 26 pet. nieuwe sociale voorzieningen. Ook onder de allerarmsten gaat nieuujbouio voor op uitbreiding sociale voorzieningen; 59 pet. stemt voor nieuwbouw op peil, 30 pet. voor nieuwe sociale voorzieningen. Een vitale grijsaard (Van onze parlementaire redacteur). Met zijn scherpe trekken, zijn schran dere, lichte ogen, zjjn martiale snor en zijn nog altijd fiere houding is prof. mr. A. Anema een markante figuur in ons parlementaire leven. Het bevol kingsregister in Minnertsga, zijn ge boorteplaats, liegt niet; daar staat als zijn geboortedatum ingeschreven 10 Februari 1872. Zondag a.s. bereikt hij dus de tachtigjarige leeftijd. Men <ou hem deze eerbiedwaardige ouderdom echter nog niet geven. Aan zijn hoge leeftijd paart hij een opvallende fris heid van geest, een niet tanende be langstelling in vele nationale en inter nationale, vooral politieke vraagstuk ken. Het is altijd weer een genot deze stoere Calvinist, lid van de anti-revo- lutionnaire fractie, in de Eerste Ka mer, waar hij bij ontstentenis van de voorzitter menigmaal het presidium heeft bekleed, te horen spreken. Hij getuigde steeds weer van een hecht geloof in de beginselen van zijn partij. Doch nimmer heeft hij zich daardoor tot een eng standpunt laten drijven Met brede blik en scherp inzicht be hartigde hij altijd de belangen van het and. Prof. Anema bezocht het gymna sium in Leeuwarden, studeerde gedu rende korte tijd in de klassieke lette ren aan de gemeentelijke universiteit en aan de Vrije Universiteit in Amster dam en vervolgens in de rechten aan de Rijksuniversiteit in Leiden, waar hij in 1894 tot doctor in de rechtsweten schap promoveerde. Hij vestigde zich in deze plaats als advocaat en procu reur en is later raadsheer-plaatsver vanger in het Gerechtshof in Amster dam geweest. Van 1904 tot 1945 was prof. Anema hoogleraar in de juridische faculteit der Vrije Universiteit in Amsterdam. Met dankbaarheid denken velen terug aan de wijze lessen, die zij daar van hem ontvangen hebben. Talrijke ge schriften van zijn hand zagen het licht, terwijl hij ook op journalistiek gebied zijn sporen verdiend heeft. Hij is rus tend lid van de Koninklijke Academie van Wetenschappen en lid van het Permanente Hof van Arbitrage. O'p 20 September 1921, dus ruim der tig jaar geleden, werd hij tot het lid- Prof. mr. A. ANEMA maatschap van de Eerste Kamer geroe pen. In deze functie heeft hij veel nut tig werk verricht. Op Woensdag 13 Fe bruari zal hij in het gebouw dier Ka mer gehuldigd worden. Het initiatief daartoe is genomen door de president van de Eerste Ka mer mr. Jonkman, een comité van oud leerlingen en een ere-comité. Het zal stellig een hartelijke huluiging met een grote belangstelling worden. «'it.'* „Prins", een inlandse jongen, zo genoemd omdat hij op dezelfde dag is ge boren als Prins Charles, was ter verwelkoming van Prinses Elisabeth en de Duke of Edinburgh in Nairobi zo verlegen dat hij Prinses Elisabeth wel een hand gaf, maar de bloemen stevig bij zich hield. Geoffrey Dyke, wereldkampioen mo torrijden heeft Reg Harris als Engelse sportman van het jaar verdrongen. Dyke verwierf bij de door Sporting Record uitgeschreven stemming, waar aan 223.000 sportenthousiasten deelna men, 61.939 stemmen. Dat was bijna tienduizend meer dan Ra'ndolph Tur- pin. Reg Harris kwam met 30.202 stem men op de derde plaats. Voor het kampioenschap anker kader 47/1 hebben zich slechts vier spelers opgegeven, t.w. Piet van de Pol, Jan Sweering, Piet Kruythof en Ph. J. Beekman. In plaats van een vier-, zal het nu een tweedaagse tournooi wor den, te houden op 23 en 24 Februari te Rotterdam. De Oostenrijker Seibt heeft na de verplichte figuren bij het wereldkam pioenschap kunstrijden te Wenen de lei ding genomen. De Italiaan Fassi staat op de tweede plaats. Een verrassing was het prachtige rijden van de twaalf jarige Fransman Giletti, die op de 4de plaats eindigde. Zoals reeds gemeld, heeft de we reldkampioen zwaargewicht „Jersey", Joe Watcott, een aanbieding geweigerd voor 'n titelgevecht tegen de Europees kampioen Karei Sijs te Brussel. La ter heeft hij medegedeeld wel bereid te zijn naar Brussel te komen, maar dan voor een wedstrijd zonder inzet van de titel. De manager vanW Sijs, de heer Baudoux, voelde hier weinig voor en heeft zich in verbinding gesteld met Joe Louis, de ex-wereldkampioen, voor een eveneens in de Belgische hoofdstad te organiseren wedstrijd tegen Sijs. Naar verluidt, heeft Louis laten weten, dat hij in principe bereid is om in April'naar Brussel te komen. Op melkauio gebotst Gistermiddag om half drie is de der tigjarige motorrijder J. J. van Weel, die dienst deed bij de nationale reserve, te St. Maartensvlotbrug in botsing ge komen met de melkauto van de zuivel fabriek „Eensgezindheid", bestuurd door de heer D. de Jong uit Callantsoog. De heer Van Weel schoot met zijn voer tuig onder de auto en werd zo zwaar gewond, dat hij enkele ogenblikken later overleed. De vrachtauto kwam van de richting Den Helder en zou de vlotbrug op rijden, toen van de andere kant de heer Van Weel kwam aanrijden. Ken nelijk heeft deze niet opgemerkt, dat de melkwagen op het punt stond van richting te veranderen in elk geval bleek het ongeluk niet te vermijden. Het slachtoffer is in bewusteloze toe stand binnengedragen in het café van de heer Homan, waar dr. Van Slooten spoedig aanwezig was, zonder echter meer hulp te kunnen verlenen. Nadat hem geestelijke bijstand was verleend, is de heer Van Weel gestorven. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het St. Lidwinaziekenhuis in Den Helder. De Rijkspolitie onderzoekt de schuldvraag. Volgens de Tel. wordt in Den Haag overwogen, om binnenkort minder dol lars beschikbaar te stellen voor de aankoop van sigarettentabakken. Door de versterkte aankopen in het ster- linggebied zou een zekere verschui ving in de kwaliteit kunnen optreden. De roker zal hiervan niet veel last hebben, daar het slechts om tien pro cent van de import gaat. Prijsveran- deringen worden niet verwacht. Wel onderhandelen industrie en regering over een verhoging van de prijs van de shag. De industrie acht deze ge rechtvaardigd door de steeds stijgende prijzen voor grondstoffen en verpak king. Een trouwring dook anderhalf jaar onder Op Woensdag 23 Januari maakten we melding van het feit, dat de slager P. Koomen de eer te beurt was gevallen op het abattoir te Hoorn een gouden trouwring ui. een koeienmaag op te diepen. Het vermoeden rees, ofschoon de ring geen initialen draagt, dat hij van een dame was geweest. Op het slachthuis raakte men echter min of meer de kluts kwijt, daar m,en werd overstelpt door brieven en bezoeken van personen, die het ongeluk hadden gehad een trouw ring te verliezen. Men ging echter niet over één nacht ijs, waardoor het kleinood gisteren aan de recht matige bezitter kon worden terug gegeven. De heer K. de Graaf uit Castricum was zeer begrijpelijk opgetogen, toen hij na anderhalf jaar speuren de ring eindelijk we derom de zijne kon noemen. Het moet ook wel bizonder droef voor de heer De Graaf zijn ge weest, toen hij op één van zijn vele reizen in Giethoorn na zijn vertrek uit het hotel „De Wijn berg" te Bolsward de vermissing van de ring ontdekte, de ring, die zijn overleden echtgenote vijf en veertig jaar had gedragen. De eer ste speurtocht leidde naar het ge noemde hotel, waar bleek, dat het aandenken onder meer niet in de afvoerbuis was terechtgekomen. Zodra de ring gisteren aan de heer De Graaf werd getoond, her kende hij deze terstond als de zijne. Ter nadere identificatie ver telde hij, dat er destijds een stukje in de ring was gezet, wat met het blote oog niet was te zien. Een Hoornsg juwelier heeft ten slotte bevestigd, dat het inderdaad zo was, waarna er door de bestuur ders van het abattoir niet langer tegenwerpingen werden gemaakt. Het 9ezegde „Zoekt en gij zult het vinden" is dus bewaarheid gewor den, waardoor de ring van de recherpink van de heer Koomen naar de linkerpink van de heer De Graaf verhuisde. l sportman van het aar Het bestuur van de K.N.S.B. heeft in een officieel bulletin meegedeeld, dat in enkele dagbladen onjuiste be richten over de terugkeer van Aad de Koning uit Noorwegen hebben ge staan. Men had geschreven, dat De Koning meer voelde voor uitgaan en zich niet aan trainingsschema's wenste te onderwerpen. Zoals wij reeds eerder publiceerden, zijn deze berichten be slist niet waar. Aad de Koning is terug gekomen, omdat zijn prestaties door bijzondere omstandigheden minder wa ren dan men aanvankelijk had ver wacht. De loting voor de vijfde ronde van de Engelse bekercompetitie, welke Zater dag 23 Februari wordt gespeeld, gaf het volgende resultaat: Southend UnitedWest Ham United of Sheffield United; Swansea Town New Castle United; Luton Town of BrentfordSwindon itown of Stoke City; Leyton OrientArsenal; Ports mouthMSddleabrough of Doncaster Rovers Leeds UnitedChelsea; Burn leyLiverpoolBlackburn Rovers— Gatesheid of West Bromwich Albion.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5