STREKKERS Speciale aanbieding MAREES-0UDES Abonneert U op dit blad De K.N.V.B.-beker, stiefkind van ons voetbal TIMMERMAN Wandelnylons f3.95 Pyamaflanel p. M. f 1.28 THEEDOEKEN f 0.98 UW OMZET VERGROTEN EEN PRACHTIG SERVIES 'T SIERHUIS Sinds 1898 wordt er al om gespeeld Hef was wel nodig... PSV in het bezit van Nederlandse Cup Film leidde tol overval Panamese ex-president vrijgelaten Monteur maakt bromauto Wederzijdse concessies te Panmoendjon Correspondenten in Korea sjacheren met de vijand NAVO - vergadering te Lissabon uitgesteld BROEKMAN TIMMERMAN Damescamisolss met schouderb. en ingew.taille f 1.95 Grote sortering sportkousen voor extra lage prijzen Manufaciurenhandel Scheepvaartberichteri VRIJDAG 8 FEBRUARI 1952 De voetbalcompetitie schiet dit seizoen zo vlot op zonder de regen- en vorst- stagnatle, dat niettegenstaande de grotendeels verregende twintigste Januari de eerste klassers 70% van hun ongekend-groot aantal van 26 competitiewedstrijden achter de rug hebben. De tweede, derde en vierde klassers, die in afdelingen van tien of elf clubs zijn Ingedeeld, zijn al over de driekwart van hun program ma heen. Hoe vlot de competitie dit seizoen verloopt blijkt wel het duidelijkste, als men nagaat, dat na de wedstrijden van 20 Januari 24 der 56 eerste klassers reeds 18 wedstrijden hadden gespeeld en de overigen 16 of 17. Daarbij gelieve men te bedenken dat tot 1950 de eerste klassers waren ingedeeld in competities van tien clubs en dus 18 wedstrijden te spelen hadden. Zulks wil zeggen, dat ze zonder de nieuwe competitie-indeling dit seizoen reeds In Januari uitgespeeld zouden zijn, terwijl voorheen de achttiende wedstrijd pas in Maart of April ge speeld werd. De trein van Oslo naar Bergen heeft gisternacht tengevolge van een storing tien d elf uur opont houd gehad. Dat betekende pech voor een aantal spoorwegautori teiten, die in Bergen een verga dering moesten bijwonen over de verbetering van het spoor wegverkeer OsloBergen. Er is nu maar een geïmproviseerde vergadering belegd in de ge strande trein. Natuurlijk kunnen er nog allerlei stagnaties voorkomen in de eerstvol gende weken, maar het KNVB-bestuur is toch reeds aan het nagaan, of er weer eens bekerwedstrijden georgani seerd moeten worden als het gebruike lijke „sluitpostje" op de seizoenbegro ting. Alleen indien alles vlot verloopt, krijgen de bekerwedstrijden in Neder land een kans en men had deze kans reeds voor de eerstkomende jaren af geschreven, toen bepaald was, dat de eerste klase-competities van tien clubs vergroot zouden worden tot veerti i (seizoenen 19511952 en 19521953) en tot dertien (seizoenen 19531954 en 1954—1955). Een bekertournooi zonder eerste klassers zou alle attractie missen, hoe gaarne de lager geklasseerde clubs ook nog wat extra wedstrijden na hun 18 of 20 ontmoetingen van de competitie te spelen krijgen. Niet in het minst, beperken tot vriendschappelijke wed strijden met lage recettes vanwege het feit, dat het voetbalpubliek nu eenmaal weinig voor frendly games voelt. Nu de meeste lagere clubs al over enige weken uitgespeeld zijn, zou de beker uitermate welkom zijn in Maart en April. Glorie in de bezettingsjaren. In Nederland zijn de bekerwedstrij den de stiefkinderen van ons voetbal. Van 1898 af is er om gespeeld zonder dat het ooit een succes werd; van 1898 tot 1918 organiseerde men de wedstrij den elk jaar, daarna werd de beker min of meer een postje „pro memorie" en allven in de bezettingsjaren, toen interlandwedstrijden niet mogelijk wa ren, beleefde de beker een korte glorie periode, net als het andere stiefkindje: de districtswedstrijden. Direct na de bevrijding was het weer mis, men ver gat ook het voornemen om elk jaar de Nederlandse „cupfinal" in het Olym- De Officier van Justitie bij de Rot terdamse rechtbank eiste tegen twee Rotterdamse jongemannen van 18 en 21 jaar, die op 2 November een winkel juffrouw in 'n zaak aan de Bentincklaan te Rotterdam met een imitatiepistool hadden bedreigd en zich vervol ;enR over de kas met 270.hadden ont fermd een jaar gevangenisstraf, door te brengen in de jeugdgevangenis te Zutphen. De jongens vertelden, dat zij op het idee waren gekomen, nadat zij de film „Gun crazy" hadden gezien. De officier I hooggerechtshof gelast dat de voor- merkte op, dat deze Amerikaanse filmlmalige president Arnulfo Arias onver- pisch Stadion te spelen, waar in 1943 de finale Ajax—D.F.C. (3—0) volkomen uitverkocht was. Wat een verschil met het buitenland! In Engeland en Frankrijk is het win nen van de beker belangrijker dan het behalen van het nationale kampioen schap; in Wembley (100.000 toeschou wers) en in het Stade de Colombes (60.000 toeschouwers) zijn alle plaatsen voor de finale weken te voren uitver kocht na, een stormloop voor kaartjes, zoals bij HollandBelgie ten onzent. In Belgie daarentegen heeft men nooit bekerwedstrijden gekend. Nederland begon er mee in het sei zoen 18981899, toen wijlen H. M. C. Holdert een wlsselprijs (de Holdert- beker) aanbood, nadat hij enkele jaren te voren reeds een beeld had uitge loofd, waarvoor de animo uiterst ge ring was gebleken. Een der weinige daarvoor gespeelde wedstrijden was HaarlemHFC (13), die in een dus danige orkaan plaats vond, dat men over de „beeldenstorm" sprak. Het laatste bekerseizoen, waarin PSV de beker verwierf door Haarlem met 43 te verslaan (19491950) was verre van een succes. De clubs voelden er weinig voor, het publiek ook niet en de kranten brachten slechts een rijtje uitslagen zonder uitvoerige verslagen zoals bij competitiewedstrijden. En toch hebben we in Nederland eenmaal een bekerfinale bijgewoond, die in Engeland of Frankrijk sensatie ver oorzaakt zou hebben en nog dagen lang het gesprek van de dag in voetbalkrin gen gevormd zou hebben. Dat was VelocitasFcjjenoord in 1934 te Utrecht, waarbij de Groningers drie fraaie doelpunten ten onrechte ge annuleerd zagen, tien minuten vóór het einde een hopeloos schijnende 20 achterstand hadden, toch nog gelijk wis ten te maken en in de verlenging de bal van de aftrap meenamen om het winnende doelpunt te maken, zonder dat een Feijenoorder de bal zelfs maar had kunnen aanraken. Onze chronome ter gaf aan, dat deze verlenging zestien seconden geduurd had; toen was de wedstrijd geëindigd en Velocitas had met 32 de beker gewonnen! Wij zullen moeten afwachten of de KNVB de bekerwedstrijden weer in ere za! herstellen. Wat de tijd betreft zal het zeker mogelijk zijn. De Panamese volksvertegenwoordiging heeft bepaald dat amnestie zal worden verleend aan alle politieke gevangenen. Als gevolg hiervan heeft het Panamese besmettelijk kan werken op de van jongelieden. geest DOOR TREIN OVERREDEN Op het Marconiplein te Rotterdam is de 25-jarige vierde machinist Helgi Arnason, wonende te Reikjavik en op varende van het ss „Bruarfoss", door een goederentrein overreden. Hij .was met de voeten onder de wielen van de wagons terecht gekomen. Beide voeten werden hem afgereden. Hij is in een ziekenhuis opgenomen. De Hilversumse bromfietsenmonteur N. G. Boos heeft een klein, uiterst licht „brom-auto'tje" geconstrueerd, aldus de Tel. Het wagentje loopt op een brom fietsmotor, doch biedt meer beschut ting tegen regen en wind dan de brom fiets. De kruissnelheid is ongeveer 40 km. De motor verbruikt niet meer dan ongeveer 1 liter op 55 km. De heer Boos wil zijn vinding in serie-productie laten vervaardigen. Prijs: ƒ1200 tot ƒ1400. Belgische toeristeiritreinen naar Nederland? Enige Zuid-Nederlandse en Belgische VW-directcuren hebben te Brussel be sprekingen gehouden met het doel het onderling toeristisch verkeer tussen de beide landen te bevorderen. Er ie- staat gegronde hoop, zo vernamen wij naar aanleiding hiervan, dat in het ko mend zomerseizoen speciale comforta bele Belgische toeristentreinen z.g. „ra dio-treinen" van België naar Nederland zullen lopen. Drie maanden wegens valse opgave van schade De rechtbank te Den Haag veroordeel de de voormalige Haagse tandarts H H., die bekend heeft in 1946 'n valse opgave aan de schade-enquette-com- missie te hebben gedaan, tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek. De eis tegen H. luidde veertien dagen geleden vijf maanden met aftrek. wijld op vrije voeten moet worden gesteld. Ex-president Arias is verleden jaar afgezet wegens pogingen tom de hui dige Panamese grondwet te vervangen door een oudere, volgens welke de president grotere bevoegdheden bezat. Peron stelt socialisten op vrije voeten President Peron van Argentinië heeft Donderdagavond een besluit getekend, krachtens hetwelk 35 leden der Argen tijnse socialistische partij worden vrij gelaten, die tot gevangenisstraf waren veroordeeld, dan wel zich in ver zekerde bewaring bevonden. De presi dent heeft hiermede de belofte inge lost, die hij Enrique Dickman heeft gedaan. Dickman is later, als gemeld, door zijn eigen partij gedesavoueerd. Voorts mag „La Vanguardla", een socialistisch blad, dat twee maal in de week verscheen, voordat het in 1947 werd verboden, weer verschijnen. De geallieerde onderbandelaars te Panmoendjon hebben hun eis laten val len tot het uitwisselen van resterende communistische krijgsgevangenen tegen geallieerde burgers in noordelijke han den. Zij blijven echter staan op het begin sel van vrijwillige repatriëring. De ge allieerden hebben ongeveer 121.000 krijgsgevangenen meer dan de noorde lijken. Ook de noordelijken hebben een con cessie gedaan door er in toe te stemmen dat militairen met verlof of in tijdelijke dienst niet gerekend zullen worden te behoren tot de 25.000, die maximaal per maand tijdens een wapenstilstand ver plaatst zouden mogen worden. Het opperbevel van de V.N. heeft een verklaring uitgegeven waarin corres pondenten te Panmoendjon beschuldigd worden van „aanpappen en sjacheren met de vijand". Volgens de verklaring hadden som mige correspondenten „zich op slinkse wijze met de vijand verstaan" en af spraken gemaakt om zich in het bezit te stellen van foto's en stukken. Het opperbevel waarschuwt, dat zulks een ernstig gevaar voor de veiligheid schept. In verband met het overlijden van Koning George VI heeft de Noordat- lantische Raad van plaatsvervangers te Londen aanbevolen de bijeenkomst van de NAVO-raad te Lissabon tot 20 Fe bruari uit te stellen. Verwacht wordt, dat de betrokken regeringen vandaag zullen antwoorden. Oostduitse volkskamer laai' protest1 horen De Oostduitse volksvertegenwoordi ging heeft met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin wordt geprotesteerd tegen de „Westduitse terreur-acties tegen vredesorganisa ties". Bedoeld worden de invallen, die de Westduitse politie in de afgelopen week in de gebouwen der Westduitse communistische partij en in lokalen van de uiterst-rechtse „Socialistische Rijks partij" heeft gedaan. COMPLOT TEGEN EVITA? De geruchten, welke in het buiten land de ronde doen over een complot tegen de echtgenote van de Argentijnse president, zijn van officiële zijde te Buenos Aires niet bevestigd. Volgens deze geruchten zou een aantal personen in verband inet deze samenzwering zijn gearresteerd. Mevrouw Perön woonde Donderdag de vergadering van gouver neurs bij. Missie van de Wereldbank naar Perzie Op 9 Februari zal een missie van de Wereldbank onder leiding van de vice- president van de Bank, Robert L. Gard ner, uit Washington naar Perzië ver trekken om te trachten met de Perzi sche regering een basis van overeen stemming te vinden, die definitieve voorstellen, leidend tot een hervatting van de olie-werkzaamheden in Perzië, mogelijk maakt. MINDER DEVIEZEN VOOR FRANSE TOERISTEN De Franse minister-president heeft een verlaging aangekondigd van de de- viezentoewijzing voor Franse toeristen die naar het buitenland gaan, van 50.000 tot 30.000 fr. in buitenlandse va luta en van 50.000 tot 20.000 fr. in bankpapier. Gisteren is de bekende Zwolse vierling negen jaar geworden. Foto: v.l.n.r.: Rinie, Han, Elly en Dinie om de feesttaart met de negen kaarsjes. won de 3000 Meter. wint 't in werkkleding. Prima Manchester Broeken 17.90 Prima Mouwvesten 15.90 Zware keper overalls dubb. zakken 12.90 Sterke keperbroeken 9.95 'fhaki stofjassen voorgekrompen 18.40 Overhemden vaste boord 5.25 Prima Sporthemden 5.40 Pracht Khaki Sporthemden 2 zakken 6.95 Canadian Jackets zwaar gevoerd, met Teddykraag 84.90 Verpleegsters- japonnen, fijne pas vorm v.a. 15.90 Sterke manchester J ongensplusf ours vanaf 17.40 goed en goedkoop man! Langestraat 4, Tel. 2231 - Alkmaar t/o. de Vismarkt, Alkmaar heeit weer koopjes Borrelglaasjes vanaf 15 ct. Kop en schotels crème 49 ct Idem m. décor 79 Melkbekers crème 26 Theepotten vanaf 1.50 gr. maat 2.85 Diepe en platte borden 88 Broodbordjes 83 Aardappelschalen v.a. 61 ct. Koffiefilterpotten 2.95 Koffie perculators 4.50 Primafluitketels 2.45 Nesten schalen 5 dig. emaille 3.95 Zeepkoppen emaille 79 ct. Broodplanken met opschrift 1.65 Tafelmessen roestvrij staal 89 et. Broodmessen 1.39 Broodzagen 1.48 Grote keuze koek- en snoep- trommels vanaf 75 ct. Nieuwe portretstandaards vanaf 98 ct. Kinderdéjeuners met décor 1.60 Kastpapier p. ro! v.af 85 ct. Handstoffers cocos 69 ct. Ragebollen cocos 89 ct. Luiwagens cocos 89 ct. 1e keus Zeer elast boord In prachtige tinten prima kwaliteit, lantaile tricot. Wit en zalm 1.98 Bijpassende directoires Door nu, in Februari, te kopen slaat U een enorm voordeel uit iedere aankoop die U bij ons doetl Bekijkt U o.s. aanbiedingen maar eens en ziet eens naar de prijzen. Koop nu, over één ol twee maanden hebt U ze toch nodig en dan moet U weer de gewone prijs betalen. U kunt nü geld besparen, wanneer U de tientallen andere koopjes in onze etalages beziet I Stuk voor stuk van de allerbeste kwaliteit en zó laag geprijsd, als U niet voor mogelijk hield. I 70 cm breed. Een mooie kwaliteit. I Effen, zalm en bleu Een rood geruite doek van degelijke kwaliteit. Als spe ciale aanbieding ^JkuMp tfjf ALKMAAR Dit bereikt U door geregeld Uw adver tentie te plaatsen in dit dagblad naar Uw smaak vindt U zeker in onze zaak 1 Keuze uit meer dart 100 SERVIEZEN Langestraat 86 Tel. 4292 ALKMAAR Recht tegenover 't Stadhuis DAMES PYAMA's 9.95 pracht model, prima kwaliteit HEREN- PYAMA's flanel of katoen 8.95 Wollen Jaeger Imterl. DAMES- CAMISOLES 4.99 met mouwtje 5.89 WOLLEN HERENHEMDEN met korte mouw 7.49 ZUIVER WOLLEN HERENHEMD extra voordelig 9.75 HOLLANDIA SAJET alle kleuren voor slechts 1.59 PAYGLOP 17 ALKMAAR lllilllllllllllllllliilllllllllllllllll iBi Spaanse anarchisten voor een krijgsraad gedaagd Te Barcelona is voor een militair ge rechtshof een proces gaande tegen een aantal anarchisten, die er van worden beschuldigd te Barcelona en omgeving drie moorden en vele berovingen te hebben gepleegd. De openbare aan klager heeft Donderdag tegen elf der beklaagden de doodstraf geëist en tegen negentien anderen gevangenisstraffen van tussen de zes maanden en dertig jaar. Soldaat bevestigt het drama van Katyn Een voormalige soldaat van het Pool se leger heeft in een getuigenis voor de Amerikaanse congres-oommissie, die een onderzoek instelt naar massamoor den, het getuigenis van de voormalige Poolse minister van buitenlandse zaken Tadeusz Romer, als zouden de Russen twaalf jaar geleden 15.000 Poolse krijgs gevangenen, om het leven hebben ge bracht, bevestigd. MEDEMBLIK, 7 Febr. Ronde biet I 23.30—24, II 19; lange biet I 18.20. II 9.70, modjo 9.40; peen II 24.4024.30, III 19.7021, afw. 10.50; Deense kool 6.20—7.20, gele kool 6.50—7.30, rode kool 7.5015, groene kool 9.40—16.50, boerenkool 2.502.80; uien gew. 29.30 31.60, gr. 29.50—32.40, driel. 31—31.60, nep 26, stek 8.70—15.60; witlof II 36, witlof III 32. Albireo, 7-2 van Antwerpen te R'dam Aldabi, 7-2 van R'dam te Buenos Aires Alpherat, C-2 van R'dam naar New Orleans Abbedijk, 6-2 van New Or leans te Houston Alblasserdijk, Gal veston—R'dam, 6-2 van Galveston naar Antwerpen Altidra, 6-2 van Recife naar Trinidad Amstelstad, New YorkCal cutta, 7-2 te Ras Tanura (Perz. Golf) ver wacht Bloemfontein, BeiraA'dam, 7-2 te Aden Borneo, Balik Papan— A'dam, 7-2 te Menado Verwacht Breda, 7-2 van Chili te A'dam Danae, 7-2 van R'dam te A'dam Dubara, 6-2 van R' dam naar Indonesië Esso Den Haag, 6-2 van R'dam te Aruba Eemdijk, 5-2 te Vera Cruz Helena, A'damMara- caibo, 5-2 te Kingston Hercules, 5-2 van Istanbul naar Izmir Heelsum, R' dam—Houston, 6-2 n.m. van Hamburg Hydra, 7-2 van Guanta te La Guaira Java, A'dam—Surabaja, 4-2 te Singapore Johan van Oldenbarnevelt, A'dam—-Syd ney, 7-2 te Aden Kertosono, 6-2 van Bremen te R'dam Kieldrecht, Japan— R'dam, 6-2 n.m. te Antwerpen Lekker- kerk, R'dam—Calcutta, pass. 6-2 n.m. Gi braltar naar Genua Lemsterkerk, Per zische Golf—R'dam, 6-2 te Lapoulette Lievevrouwekerk, Calcutta—R'dam, 7-2 van Aden Luna, 6-2 van Patras naar Piraeus Lutterkerk, Perz. Golf—R'dam, 6-7 van Alexandrie Laertes, 6-2 van A'dam naar Indonesië Leerdam, 6-2 van New York naar R'dam Lombok, Pac. Kust—Calcutta, 17-2 te Singapore verwacht Mariekerk, Sydney—R'dam, 6-2 n.m. van Duinkerken naar Antwerpen Nieuw-Am sterdam, 6-2 van R'dam te New York Noordam, New York—R'- dan>, 6-2 780 mijl oost ten noorden van Kaap Race Orion, 6-2 te Bremen. Oranje, Tandjong Priok—Amster dam, pass. 6-2 n.m. Port Said Rijn dam, 6-2 van New York naar R'dam Stad Breda, 6-2 van New Orleans naar Nederland Sarangan, Bombay—Pac. Kust, 5-2 van Singapore Slamat, 6-2 van Java te R'dam Schiedijlc, Java- New York, 6-2 van Penang naar Belawan Sliedrecht (t), Mena el AhmadiKaap stad, pass. 6-2 Durban Sommelsdijk, R'dam—Golf van México, 6-2 te Havanna Tjitjalengka, Yokohama—Rio de Ja neiro, 7-2 te Hongkong Tomori, Tand jong PriokR'dam, 6-2 van Djeddah naar Marseille Tegelberg, 4-2 van Yokohama te Buenos Aires Tero, R'dam—Buenos Aires, pass, 7-2 10 uur Finisterre Tri pan, R'damDjakarta, 6-2 8.50 uur van Vigo Willem Ruys, R'dam—Tandjong Priok, 6-2 n.m. van Colombo naar Bela wan Zaan, 5-2 van FÉ'dam te Aviles Zeeland (KRL), Makassar—New York, 7-2 te Surabaja Zeeland, 6-2 van R'dam naar Huil Zuiderkruis, Halifax—R'dam, 8-2 te Hoek van Holland verwacht. ÜITGEESTER KERMIS 20 TOT 24 JULI Vrijdag 29 Februari zal ten Gemeen tehuize de openbare verpachting plaats vinden van de standplaatsen voor de kermis. De kermis zal dit jaar plaats vinden van Zondag 20 tot en met Woensdag 23 Juli. Het zal een ieder lang niet bekend zijn dat de kermis altijd gehouden wordt op de laatste Zondag vóór de 25ste Juli en die te Markenbinnen op de Zondag voor de 8ste September.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 3