KoAi B&iJbeJk CREDIT ITALIË ZEGT RUSSISCHE CLAUSULES VAN VREDESVERDRAG OP Ronde-tafelconferentie met de West vangt spoedig aan VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE Acht personen dakloos door zware brand in Den Haag Engeland wil de besprekingen met Egypte hervatten Maandag II Fck. 1952 14% Jaargang No. M DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Protest tegen Moskou's houding inzake Rome's aansluiting bij VN De herstelbetalingen worden stopgezet Nog geen wapenen voor legergeestelijken Japans leger van 300.000 man Zware sneeuwval in Italië en Zwitserland Honderdzestig doden bij mijnramp in Saksen TWEE AUTOBUSSEN IN BOTSING Twintig gewonden Kwestie-Tunis voor Veiligheidsraad Rechtstreeks contact van Egypte en Israel Ontwerp-werkschema is bijna gereed Britse duikboot, na duikproef, vermist 'MEÊMÈBêM, Eisenhower versloeg Taft te West-Hartford Aanzienlijke schade Eerste poging tot regeling van het geschil Evacuatie Britse troepen hoofdpunt bij overleg Directie; J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie; Achterdam 18, Tel, 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel, 3320 Postgiro 187294 ALKMAAESCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.48 ITALIË HEEFT de clausules van het vredesverdrag, welke betrekking hebben op zijn verplichtingen tegenover de Sowjetunie, opgezegd. Dit geschiedde in een protest, dat de onderminister van buitenlandse zaken, Taviani, Vrijdag aan de Russische ambassadeur in Rome overhandigde. In dit stuk werd stelling ge nomen tegen de Russische houding in de Verenigde Naties ten aanzien van Itaiie's verzoek om het lidmaatschap dezer organisatie. De Italiaanse bladen nemen aan, dat Italië thans niet verder herstelbetalingen zal verrichten. Deze zouden ten bedrage van honderd miilioen dollar per jaar tot en met 1954 moeten worden opgebracht. De opzegging is bedoeld als protest tegen het Russische ver set tegen de toelating van Italië tot de V.N. yOLGENS berichten uit Rome is de Italiaanse nota aan de Russische re gering zeer uitvoerig. Zij weerlegt punt voor punt de argumenten, die de Sov jet-Unie in haar nota van 28 Januari heeft aangevoerd om de herziening van het Italiaanse vredesverdrag te weige ren. In de nota wordt ten slotte ver klaard, dat Italië zich voor wat de ver" dere naleving der verplichtingen, wel ke het verdrag Italië ten opzichte van de Sovjet-Unie op legt, slechts kan voegen naar de toestand, welke door de houding van Moskou is geschapen. Sommigen zien hierin een aanwijzing, dat Italië zijn houding zal herzien, wanneer de Russische regering haar standpunt aangaande de toelating van Italië tot de Verenigde Naties herziet. Het verzet tegen de toelating noemt de nota ongerechtvaardigd, aangezien de Sovjet-Unie krachtens het Parijse ver drag van 10 Februari 1947 heeft be loofd, een verzoek van Italië om het lidmaatschap van de V.N. te steunen, Het is bovendien een belediging voor het land. De meeste geallieerden hebben be willigd in het Italiaanse verzoek om verzachting van de militaire en econo mische clausules van het vredesver drag. Moskou heeft doen weten, dat het- hiermee slechts zal Instemmen, wanneer Italië uit het „aggressieve At lantische blok" zou treden. Mogelijkheid in studie „Het is volkomen onjuist, dat op het ogenblik overwogen zou worden de legerpredikanten in geval van oorlog te bewapenen, aldus verklaarde de hoofdlegerpredikant, kolonel ds. De Kluis. De nieuwe conventie van Genève laat de mogelijkheid open om veld predikers en aalmoezeniers te bewa penen. Voordat men echter daartoe zou overgaan, zou deze kwestie eerst aan de kerken en de minister van Oorlog moeten worden voorgelegd. Van rooms-katholieke zijde verna men wij nog, dat de hoofdlegeraalmoe zenier dit probleem in studie heeft gegeven. Het gaat hier voornamelijk om de vraag, of het gewenst zou zijn aalmoezeniers te bewapenen in die gevallen, waar sprake zou kunnen zijn van bedreiging door wilde dieren, sluipmoordenaars e.d. Foster Dulles vraagt: Volgens welingelichte kringen zou John Foster Dulles de Japanse pre mier, Josjida, verzocht hebben een leger van 310.000 man landtroepen te vormen binnen de tijd van vijf jaar. Josjida zou een leger van 260.000 man voldoende hebben geacht. Dit jaar zou Japan over een strijdmacht van 110.000 kunnen beschikken. Dit zou jaarlijks worden uitgebreid met 50.000 man. Josjida heeft verklaard, dat het over dreven is, deze macht een „leger" te noemen. Het betrof bier slechts een „politiereserve". Lawines bedreigen dorpen De weg door de Sint Gotthard is door de geweldige sneeuwval der laat ste dagen, volkomen geblokkeerd. Op andere plaatsen in Zwitserland ont stonden lawines, die totnogtoe geen slachtoffers hebben geëist. In vele de len van het land wordt voor nieuwe lawines gevreesd. Ook in de Beierse Alpen is het gevaar van lawines groot. Een aantal dorpen in het Zwarte Woud en het gebied van de Eifel, is door de sneeuw van de buitenwereld afgesloten. Het dorp Schwanden in het Berner Oberland zit zonder water, daar de watervoorziening door een lawine onklaar is geraakt. Het dorpje Campotosto, in de Abruzzen, is door de zware sneeuwval reeds drie weken van de buitenwereld afgesneden. De bewoners hebben om voedsel en me dicamenten gevraagd. Door lawines zijn Zondag in de vallei Alpicella San Gia- como bij de Italiaans-Zwitserse grens vier personen om het leven gekomen. De sneeuwval heeft in Noorwegen veel last veroorzaakt. Een lawine heeft een van de spoorlijnen, die Oslo met de Westkust verbinden, versperd. Volgens het Westberlijnse blad „Te- legraf" heeft zich in een mijn in het uraniumgebied te Saksen een hevige ontploffing voorgedaan. 162 Mijnwer kers zouden om het leven zijn geko men en zeventig gewond. Tussen Doetinchcm en Varsseveld is gistermorgen een bus van de N.V. Gel derse Tramwegen geslipt en tegen een bus van dezelfde maatschappij ge botst, die uit de andere richting na derde. In totaal werden twintig per sonen gewond, waarvan drie ernstig. De beide bussen .verden zwaar be schadigd. Vrijdagavond is bij Gouda een 23- ja.ige motorrijder, op drie dames in gereden, die voor hem op de weg liepen. Een der dames, de 56-jarige mevrouw B. en de motorrijder zijn bei den vrij spoedig overleden. Een uit Utrecht komende personen- ai .o, is gistermiddag op de Rijksweg, tussen De Klomp en Ede uit de bocht gevlogen. De wagen botste tegen een Loom en werd b„na dubbel gevouwen. 1M&eA^-eA'-cAt Verwachting tot Dinsdagavond: ENKELE BUIEN Wisselend bewolkt met enkele sneeuw, of hagelbuien en een matige tot krachtige noordweste lijke wind. Vannacht in het bin nenland plaatselijk lichte vorst, morgen overdag temperaturen op lopend tot enkele graden boven het vriespunt. DINSDAG: Zon op 8.03. onder 17.46. Maan op 19.38, onder 8.32 Het portier werd eraf gerukt en tege lijkertijd werd de rechterarm van de echtgenote van de bestuurder, haar letterlijk var het lichaam gescheurd. Na de eerste botsing ramde de wagen nog twee andere bomen. De bestuur der, de heer Van H. uit Den Haag en twee inzittende kinderen kregen bloe dende verwondingen. De echtgenote van de heer Van H., verkeert in zeer zo-gwekkende toestand. De wagen is volkomen vernield. Pakistan zal haar thans aanhangig maken Prof. Bokhari, de Pakistaanse gedele geerde in de Veiligheidsraad, heeft van zijn regering opdracht gekregen, de Tunesische kwestie voor de raad te brengen. Frankrijk heeft reeds eerder doen weten, dat het de Veilig heidsraad in deze niet competent acht. De Franse autoriteiten hebben een vervolging wegens smaad aangekon digd tegen die bladen, die hebben be weerd, dat de Franse troepen bij hun razzia's in het gebied van Kaap Bon bruut en gewelddadig zouden zijn op getreden. Niettemin zijn van Tunesi sche zijde deze berichten in hoofdzaak juist genoemd. Te Cairo is medegedeeld, dat de be trekkingen tussen de Arabische lan den en Israel weldra in een nieuwe fase zullen komen. Egypte en Israel zullen n.l. rechtstreekse besprekingen openen, met name over het lot van de Arabische vluchtelingen. Dit con tact wordt noodzakelijk geacht. Het houdt echter geen formele erkenning van de Israëlische regering in. Vooroverleg thans nagenoeg geëindigd Het voor-overleg tussen de gemach tigden van de regeringen der drie Rijksdelen, Nederland, de Ned. Antil len en Suriname is nagenoeg geëin digd. Dinsdagavond vertrekken reeds de voorzitter van de Antilliaanse re geringsraad en de ondervoorzitter van de Antilliaanse Raad van Advies naar Willemstad. Vrijdag vertrekt de ge machtigde der Surinaamse regering. Er heerst voldoening over de bereikte resultaten, hoewel het overleg op som mige punten moeizaam was geweest. Toch kwam men tot algehele overeen stemming. Thorough was op oetenreis langs kust van Nw-Zuid Wales Heden zijn twee Australische korvet ten uit Sydney uitgevaren om te zoeken naar de Britse duikboot „Thorough". De duikboot was op een oefenreis langs de kust van Nieuw-Zuid-Wales en heeft zich na een duikproef niet gemeld. De „Thorough", die 1.090 meet, is van dezelfde klasse (T-klasse) als de „Truculent", die na een botsing met de Zweedse tankboot „Divina" in Januari 1950 in de mond van de Theems is ge zonken. De „Thorough" is door de Britse marine aan Australië geleend en gestationneerd in Sydney. Later werd te Sydney vernomen, dat van de duikboot weer seinen zijn opge vangen. Het overleg liep over de staat- rechtelijke betrekkingen tussen de drie Rijksdelen in de definitieve rechtsorde en het vaststellen van wat daarin onder „gemeenschappelijke be langen" dient te worden verstaan. Het ontwerp-werkschema voor de ko mende Ronde-Tafelconferentie is bij na gereed. De RTC zal vermoedelijk eind Maart of begin April worden ge opend. Leden van de Engelse hofhouding betrekken de wacht bij de baar van Koning Georgè, die in de St. Mary Magdalen Kapel staat opgesteld Generaal Eisenhower en Robert Taft hebben tegenover elkaar gestaan in de voorverkiezingen voor de republikeinse candidatuur voor het Amerikaanse pre sidentschap in West-Hartford (Conn.). Van de ruim 11.000 ingeschreven repu blikeinen in de stad brachten ruim 4400 hun stem uit. Hiervan kreeg Eisenho wer 3100, Taft 1100. In de afgelopen nacht zjjn twee etages, gelegen boven een viswinkel op de hoek van de Roggeveenstraat en de Prins Hendrikstraat in Den Haag, vrij wel geheel uitgebrand. De bewoners, twee gezinnen van tezamen acht per sonen, konden zich ternauwernood redden. De oorzaak van de brand is vermoedelijk gelegen in kortsluiting. De winkel kreeg waterschade. Om ongeveer kwart over twaalf werd de bewoonster van de boven de winkel gelegen etage wakker door een lichtschijnsel. Ze wekte haar echtge noot, die alras ontdekte, dat er brand was in de woonkamer. Hij snelde naar de keuken, om een emmer water, maar onderwijl knapte een ruit en toen was er geen houden meer aan. De Wester storm joeg de vlammen door de gehele, twintig meter diepe etage, die binnen twintig minuten geheel was uitgebrand. Het fel brandende pand leverde een llllllllllllillllllIlllllllllllllIlllllllM toch een paar uur later gekomen. Adolf Hitler heeft destijds een kas- In Brazilië wordt een zeer noodza kelijk werk verricht. Daar zijn wijze, althans bekwame lieden bezig met het samenstellen van een geïllustreerde encyclopaedy over het werk der Ver enigde Naties. Hierin zal worden bij gehouden, wat deze organisatie op de verschillende gebieden verricht. Het werk zal oorspronkelijk in het Portu gees verschijnen, maar later in het Frans, Engels en Spaans worden ver taald. Het schijnt Theodoor de levens beschrijving te worden van een baby. die de wieg nog niet is ontgroeid. Ho pelijk wordt het geen necrologie. D Een Italiaan op het slechte pad was al vijftien nachten bezig zich een weg te graven naar de safe van een Bank te Voghera. Reeds had hij de stalen wand bereikt en was hij met zijn ace- tyleenlamp deze laatste barricade op de weg naar de rijkdom aan het weg branden, toen de nachtwaker van de Bank onraad bespeurde en de politie alarmeerde. Toen onze vriend werd ingerekend, riep hij hevig teleurgesteld uit: „Per bacco! Na al die dagen! Was Ik hou mijn dollars ook liever zelf.... teel van een theehuis laten bouwen op de Kehlsteinberg bij Berchtesgaden. Dit theehuis nu is een van de wei nige door Adolf gebouwde bouwsels, die niet door de nieuwe heersers zul len worden afgebroken om een soort Nazi-fetisjisme te voorkomen. Het fraaie bouwwerk is thans voorbe stemd als restaurant voor de zeer vredelievende Westduitse vereniging van alpinisten. Op het charmante eilandje Oleron nabij de Franse west kust hebben alle burgemeesters en wethouders, in totaal 119 man, hun ontslag ingediend uit ontevredenheid over het feit, dat de passagiersgelden voor de overtocht naar het vasteland onlangs zijn verhoogd. Bij een ver koping in Londen (een stad in het zuiden van Engeland) bracht een aan tal door Napoleon geschreven brieven over de noodzaak, Corsica voor Frankrijk te veroveren, vijfduizend gulden op. Een brief van Karl Marx, waarin deze protesteert tegen een al leen maar verkorte vertaling van „Das Kapital" bracht 2200 gulden op. imposant schouwspel op. Ondanks het slechte weer en het late uur waren er zeer veel toeschouwers op de been. De bewoners hebben vrijwel niets van hun kleding kunnen redden. Zij zijn door omwonenden opgenomen. De brandweer was intussen met groot materieel uitgerukt en deze slaagde er in, om althans volledige verwoesting van de bovenverdieping en de zolder te voorkomen. Een zeer kostbare in ventaris ging echter geheel verloren. De reddingboot President Jan Leis heeft heeft Zaterdag de laatste zes opvarenden van de voor Hoek van Holland aan de grond zittende Radmar afgehaald. £)e cijfers, die de Nederlandsche Bank gepubliceerd heeft over de stand van Nederland in de Europese Beta- lings Unie per 31 Januari zijn ver bazingwekkend gunstig. Op die datum had ons land een tegoed van 287 miilioen. Daar ons land op 31 Decem ber nog een debetsaldo had van 88 miilioen, is dus het overschot over de maand Januari niet minder dan 375 miilioen geweest. Wat betekent dit nu en wat zijn hiervan de consequenties? De Europe se Betalings Unie is tot nu toe de enige vorm van Europese samenwer king, die geslaagd te noemen is. Het is voor ons Nederlanders een prettige gedachte, dat zij ontsproten is aan het brein van twee landgenoten, n.l. prof. dr. F. A. G. Keesing destijds Raadsadviseur van het Ministerie van Financiën thans bij de Wereldbank in Washington en prof. S. Posthu- ma, thans directeur van de Neder landse Bank. In 1947, 1948 nog ken den wij het probleem, dat wij met alle Europese landen afzonderlijk be talings- en handelsverdragen hadden. Wij moesten dus populair gezegd achttien rekeningen „in de gaten hou den". Nu was het nare van het geval, dat de verschillende muntsoorten on derling niet inwisselbaar waren. Had den wij dus b.v. een overschot aan Deense kronen, maar een tekort aan Belgische francs, dan mochten wy België niet betalen met die kronen. Keesing en Posthuma werkten toen een plan uit, dat door de achttien Westeuropese landen aanvaard werd. Zij traden toe tot de Europese Beta lings Unie voorlopig tot 1 Juli 1952 en zouden alle tegoeden en schul den op een centrale post in Basel la ten omrekenen in een denkbeeldige valuta, de E.B.U.-eenheid, die in koers gelijkgesteld werd met de dollar. Als wij dus nu maar zorgden, met Europa als geheel in evenwicht te zijn, dan kon onze internationale handel vlot werken, want dan konden via Basel die Deense kronen bijv. wel in Bel gische francs worden omgezet. Ame rika gaf een flinke „pot met fiches" om mee te beginnen enige honder den millioenen dollars en het spel begon. Het begin was niet hoopvol. Na zes maanden moest Duitsland stoppen, want dat was door al zijn fiches heen en kwam bij iedereen in het krijt. Duitsland verbood de invoer en werd gedwongen orde op zaken te stellen. Ons land verging het niet beter en eind Juli 1951 zaten wij op zwart zaad. Sinsdien is er een belangrijke ver betering ingetreden. Duitsland her stelde zich merkwaardig snel en kon zó snel zijn handelsschulden aflossen, dat ook Nederland lucht kreeg. Het regeringsprogramma (hoge belastin gen en beperking der investeringen) deed zijn invloed gelden. Door een enorme krachtsinspanning kwam voor het eerst in de Nederlandse his torie onze uitvoer boven onze invoer te liggen. En zo heeft Nederland dus nu een groot tegoed in de Unie, hetgeen onze handel met Europa ten goede komt. Nu blijft het uiteraard oppassen. Als de monetaire onrust in Engeland en Frankrijk luwt en er meer vertrouwen komt in sterling en franc, dan ontstaat er weer vraag voor déze deviezen. Als er ergens politieke spanning komt, gaan Jan en alleman weer invoeren. Het eerste half jaar is voor onze han delsbalans door seizoeninvloeden al tijd slechter dan het tweede. Maar„hebben is hebben en krij gen is de kunst" en voorlopig staat Nederland er in de Europese Beta lings Unie zeer gunstig voor. Engeland zal binnenkort het initiatief nemen om te komen tot hervatting van de onderhandelingen met Egypte, zo verluidt te Cairo. Verwacht wordt, dat Sir Ralph Stevenson, de Britse ambassadeur, na de begrafenis van koning George VI de eerste stap zal doen bij de nieuwe Egyptische premier, Ali Maher Pasja. Dit zal dan tevens de eerste officiële poging zijn om het geschil tussen beide landen bij te leggen, sinds Nahas Pasja verleden jaar het BritsEgyptische verdrag opzegde. Het voornaamste punt bij de bespre kingen zal naar men verwacht de te rugtrekking van de Britse troepen uit de zone van het Suezkanaal zijn. Enge land zal waarschijnlijk de evacuatie af hankelijk stellen van Egyptische toe treding tot het door de Westelijke mo gendheden voorgestelde commando voor het Midden-Oosten. Rust in de Kanaalzone is echter voor het welsla gen der besprekingen van essentieel belang. Verwacht wordt voorts, dat Amr Pasja, kortelings teruggeroepen van zijn post als ambassadeur van Egypte te Londen en thans leider van de de legatie, die de begrafenis van koning George VI zal bijwonen, tijdens zijn verblijf in de Britse hoofdstad politie ke besprekingen zal voeren. De algemene veiligheidsmaatregelen in Egypte zijn de laatste dagen aanmer kelijk verzacht en zullen nog verder worden ingekrompen. De regering heeft thans de toestand volkomen in de hand. Vliegtuigbotsing in België eiste twee doden In een hagelstorm zijn twee Bel gische militaire vliegtuigen boven Bouvry-les-Orchies tegen elkaar ge vlogen. Beide vliegtuigen stortten brandend neer. Van de piloten vond men slechts de verkoolde resten.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1