Aanvaarding van principe in het Franse parlement verwacht Londen eerde zijn gestorven koning Eisenhower verlangt grotere bevoegdheden Negentien personen door lawine in Oostenrijk omgekomen „Het Vrije Volk" kreegf300boete Radio-raadsel Een Brits vrachtschip bij Texel in moeilijkheden KxPit B-eAleJk VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Koele ontvangst voor Europees leger Schuman laai waarschuwing horen Lid van MRP wil overleg tussen Grote Vier ORDERS UIT DE V.S. VOOR EUROPA Sombere sioei trok door rouwende City Lagerhuis betuigde zijn „getrouwe toewijding" Militaire opbouw in Europa achter bij plannen Krachtige maatregelen dringend nodig Sleep ter rede van Den Helder aangekomen Een oorvijgen-record I Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie; Achterdam 18, Tel, 5541 ADVERTENTIES e» ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Dinsdag 12 Febr- 1952 149e Jaargang No. 37 ALKMAABSCHE CODBANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m. Familieberichten 2Qpct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den ƒ1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0.49 Na aankomst uit Sandringham in King's Cross-station werd het stoffe lijk overschot van koning George VI van Engeland in processie naar Vt'estminster Hall vervoerd. Achter de lijkkoets de Hertog van Glou cester en de Hertog van Edinburgh. INDIEN FRANKRIJK de idee van een Europese leger verwerpt, zaï Duitsland zijn plaats in een nieuwe verdedigingsstelsel innemen, zo heeft de Franse minister van buitenlandse zaken, Robert Schuman, gisteren de Nationale Ver gadering waarschuwend toegevoegd. De minister opende het driedaagse debat over het Europese leger met een redevoering, waarin hij er onder meer op aan drong, dat Frankrijk en Duitsland het nog steeds tussen hen hangende wantrou wen zullen overwinnen. Hij voegde er aan toe, dat Frankrijk onmogelijk zal kunnen toestemmen in de herbewapening van Duitsland. Verwacht wordt, dat het debat zal eindigen in een voorwaardelijke aanvaarding van het principe van een Europees leger. gCHUMAN VERTELDE, dat het Franse verzet tegen herbewape ning van Duitsland vooral voortvloeit uit het verlangen, om de internatio nale spanningen niet te hoog op te voeren. Er zijn echter in beide landen mannen, die de algemene atmosfeer willen verhelderen. Wij moeten deze taak klachtig blijven volbrengen. Schuman meende voorts, dat het lid maatschap van de Europese defensie- Oorlogsmateriaal voor NAVO De eerste bestellingen van oorlogs- materieel bij fabrieken in het buiten land zijn door de Amerikaanse rege ring gedaan. Dit materieel zal be stemd zijn voor leden-landen van de NAVO. Die fabrieken zullen de voor keur genieten, waarvan de arbeiders aangesloten zijn bij niet-communisti- sche vakverenigingen. Frankrijk, Italië, België, Nederland en West-Duitsland zullen het leeu wenaandeel van de orders krijgen. Deze zullen een totale waarde verte genwoordigen van 500 millioen dollar per jaar tot eind 1953. President Truman heeft het con gres formeel verzocht het zogenaam de „kaas-amendement", dat de invoer van sommige agrarische producten be perkt, in te trekken. Gistermorgen heeft Koning George VI temidden van de sombere praal, die reeds tien eeuwen de dood van Britse koningen heeft vergezeld, zijn laatste reis naar Londen gemaakt. De kist, met het stoffelijk overschot van de vorst, werd op een affuit van het kerkje van Sandringham naar het station van Wolferton vervoerd. Hier werd zij in de wagon geplaatst, die zestien jaar geleden het lijk van Koning George V naar de Britse hoofdstad bracht. Na aankomst op het station Kings Cross werd de staatsiekroon, die met drieduizend juwelen ver sierd is, op de kist gelegd. Het station was met zwarte en purperen doeken be hangen en een grote ere-wacht stond op het perron opgesteld. Onder doodse stilte werd de lijkkist uit de wagon gedragen, waarna de tocht door het hart van het rouwende Londen ging. Duizenden hadden zich langs de wegen opgesteld en verschillende vrouwen vielen flauw van ontroering, toen de vijf kilometer lange processie naderde. Behalve het gekletter van de paardenhoeven werd geen ge luld vernomen, terwijl een koude, druilerige regen neerviel. fregatten van de marine verwelkomden de vorst met een salvo saluutschoten. De Noorse koning had zijn eigen spoor- rijtuig meegebracht, dat aan de och tendsneltrein naar Londen werd ge haakt. Donderdagmorgen zullen H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bern- hard per vliegtuig naar Londen ver trekken. Bij de proclamatie van de troonsbe stijging door Koningin Elisabeth in Ierland, waren de afgevaardigden der Ierse nationalistische beweging negen van de 52 lagerhuisleden en vier der 26 senatoren, niet aanwezig. Onder het gelui van de klokken der Westminster Abdij, werd de kist door grenadiers van het Koninklijk Garde regiment, Westminster Hall binnenge dragen. Achter de baar schreed H. M. de Koningin, vergezeld door haar moe der en grootmoeder. De Koningin weduwe trad bij de ingang van West minster Hall terzijde, om de nieuwe vorstin te laten voorgaan. Na een korte plechtigheid in Westminster Hall mar cheerden de ere-wachten af en werd de afzetting rond het Parlementsge bouw opgeheven. Van Dinsdag tot Vrij dag zal het publiek in de gelegenheid zijn een laatste blik op zijn dierbare Koning te werpen. Vrijdag om half elf (Ned. tijd), zal de begrafenisstoet van Westminster Hall naar Windsor vertrekken. Om drie uur zal de uit vaartdienst in de kapel van St. Geor ge aanvangen. In een boodschap aan het Lagerhuis heeft Koningin Elizabeth de Tweede gezegd: ,Jk ben besloten het voorbeeld van belangeloze toewijdingdat mijn vader mij gaf, met Gods hulp, zo ge trouw mogelijk na te volgen". Later richtte het Lagerhuis een adres aan de koningin, waarin het uiting gaf aan zijn diepgevoelde medeleven en waarin het zijn getrouwe toewijding betuigde De Sowjetrussische ambassadeur i- Londen, Zaroebin, zal Vrijdag als ver tegenwoordiger der USSR de lijkstoet volgen. Koning Haakon is gisteren in Engeland aangekomen. Twee Britse UleeA0-eAtcM Verwachting tct Woensdagavond: WEINIG VERANDERING. Veranderlijke bewolking met voornamelijk in de westelijke helft van het land enkele sneeuw buien. Zwakke "tot matige wind hoofdzakelijk tussen Noord en Oost. Vannacht op de meeste plaatsen lichte en hier en daar matige vorst. Morgen overdag temperaturen om het vriespunt. Het Belgische socialistische blad „Le Peuple" heeft beweerd, dat premier Jean van Houtte gedreigd zou hebben af te treden, in verband met het feit, dat niet Koning Boudewijn, docli diens broer prins Albert, het Belgische volk bij de begrafenis van Koning George zal vertegenwoordigen. „Le Peuple" veronderstelt verder, dat het laatste woord hierover nog niet gesproken zal zijn. Vrijdag zal de politie met schoten het moment aangeven, waarop het ge hele Britse eiland twee minuten stilte zal betrachten. Op Buckingham Palace zijn meer dan negenduizend condo leance-telegrammen ontvangen. Het bestuur van de organisatie, die zelfbestuur voor Schotland wenst, heeft protest aangetekend tegen de uitroeping van prinses Elizabeth tot „Elizabeth de Tweede". Voor Schot land zou de vorstin „Elizabeth de Eer ste" moeten heten, daar haar grote voorgangster, Elizabeth, geen koningin van Schotland was. Er zouden voor stellen worden gedaan om deze „fout" ongedaan te maken. Overigens wordt uitdrukking gegeven aan de „toege wijde loyaliteit" aan de koningin. |N het Mittelberg-district nabij Bregenz in West-Oostenrijk zijn negen-en-veertig personen onder een lawine bedolven. Negentien personen zijn om het leven gekomen en tien gewond. De overige twintig zijn ongedeerd. Zij bevonden zich allen in een berghut. Het betreft zes-en-veertig Duitsers, die wintersport be oefenden, en de eigenaar van de hut en zijn vrouw en kind. Zware sneeuwval teistert Tirol Ardennen en Jutland Tengevolge van de lawines in Oosten rijks Tirol zijn vele spoorwegen ge blokkeerd en twee huizen verwoest. De express-trein uit Parijs kwam met enige uren vertraging te Wenen aan. In Salzkammergut is het verkeer op verscheidene wegen door lawines ge stremd. Vele gemzen en herten zijn door de zware sneeuwval naar de be woonde wereld gedreven. Ook in vele delen van de Belgische Ardennen zijn de wegen door sneeuw geblokkeerd. In het midden en noor den van het land zijn tengevolge van zware regen- en sneeuwval rivieren buiten haar oevers getreden. Een aan tal wegen zijn overstroomd. Boven Jutland (Denemarken) heeft een zware sneeuwstorm gewoed, waar door dorpen werden afgesneden, we gen geblokkeerd en bootdiensten moes ten worden gestaakt. Vele scholen zijn gesloten. Honderden auto's sneeuwden in In Kopenhagen was het verkeer Maandagmorgen ontwricht. gemeenschap zou moeten worden be krachtigd door andere Westerse lan den, die niet aan het stelsel deelne men, en dat uittreding diende te wor den beschouwd als aggressie. 's Ministers rede werd over het al gemeen koel ontvangen. Slechts de le den der MRP, sommige radicalen en enkele socialisten applaudisseerden aan het eind. De rechts-onafhankelij- ke generaal Aumeran meende, dat Duitsland zou kunnen proberen, de overhand op Frankrijk te krijgen on der de dekmantel van het zogenaamde Europese denkbeeld. Een herbewapend Duitsland zou het zijn voordeel kun nen achten, zich met de Sovjetunie te verbinden. Deze verklaring lokte applaus uit bij de gaullisten, sommige conservatieven en zelfs bij enkele so cialisten. Een uiterst linkse afgevaar digde voorzag als gevolg van het voorstel inzake het Europese leger een toenemende spanning tussen Frankrijk en Rusland, een MRP-lid meende, dat de tijd was aangebroken voor nieuwe pogingen om een vier- mogendhedenbespreking over de her eniging van Duitsland te beleggen. Eisenhower is uitermate bezorgd over de geringe vorderingen bij de aanleg van vliegvelden, havens en verbindingen in de landen van de Noordatlantische Verdragsorganisatie, zo heeft luitenant-generaal Gruenther, Ikes stafchef, het militaire comité van de N.A.V.O. medegedeeld. De generaal zou van mening zijn, dat de Westeuropese verdediging ernstige schade zou lijden, wanneer niet terstond de nodige maatregelen ter verbetering van de toestand zouden worden genomen. Met name zou de aanleg van vliegvelden in Frankrijk en de Lage Lan den ernstig op het rooster ten achter zijn. Het comité diende te overwegen, of aan Eisenhower meer gezag diende te worden toegekend. Wegens smaadschrift in de kwestie „Lage Vuursche De Amsterdamse politierechter ver oordeelde gisteren het dagblad „Het Vrije Volk", waarvoor de adjunct redactiechef E. Messer als verantwoor delijk redacteur terecht stond, wegens smaadschrift tot een geldboete van drie honderd gulden subs, tien dagen. In de maand Mei van het vorige jaar publiceerde dit blad een artikel over Maria Sorela Del Correl, de Spaanse echtgenote van jhr. Bosch van Draken- stein te Lage Vuurse. Deze had met Spaans temperament een greppel laten graven dwars over de slotlaan van het echtelijk kasteel uit protest tegen de opheffing van de tolboom aldaar. Vol gens „Het Vrije Volk" was Maria Sorela Del Correl een jaar geinterneerd ge weest „in verband met door haar aan Duitse officieren bewezen attenties". Ter rechtzitting bleek evenwel, dat zij steeds „aan de goede kant" had ge staan en dat in October 1946 door het tribunaal te Utrecht de drievoudige be schuldiging tegen haar vervallen was verklaard. De officier van justitie eiste hierop een boete van f 100 of tien dagen. De politierechter was echter van oor deel, dat smaadschrift een hogere boete vroeg dan eenvoudige belediging en veroordeelde het dagblad tot f 300 of tien dagen. Het militaire comité liet gisteren in een besloten zitting de vorderingen in de opbouw van de Westelijke ver dediging de revue passeren. Verwacht wordt, dat het deze week zal ramen, welke risico's er zitten in de vertra ging van de plannen op lange termijn. In het laatst van het afgelopen jaar is namelijk voorgesteld, de voor een termijn van drie jaar opgestelde plan nen een langere periode „uit te sme ren". De raad van plaatsvervangers zal volgende week Maandag of Dinsdag, vlak voor het begin van de minis tersconferentie te Lissabon, bijeenko men. Him voorbereidingen voor de eigenlijke conferentie zijn reeds vrij wel gereed. ER schijnen ernstige moeilijkheden gerezen te zijn in de topleiding van de AVRO. Waar gewerkt wordt, vallen spaanders. Dat is een teken van leven en gezondheid. Waar gewerkt wordt» komen ook dagelijks problemen voor, zelfs tegenstellingen in de leiding. Ook dat is er een bewijs voor, dat de onder neming veerkrachtig is. Maar het is bedenkelijk, dat de bij de AVRO al jarenlang hangende kwesties niet in onderling overleg geregeld schijnen te kunnen worden. Ze komen naar buiten en zijn van dat moment af een prooi van de publieke belangstelling. Dat publiek reageert. Heeft zelfs recht op reactie, omdat de AVRO zich aandient als een omroepvereniging, waarin iedereen zich thuis kan voe len. Dat mag op zichzelf juist zijn: wij gaan niettemin beslist niet gaarne op bezoek bij een familie, waar men ge woon is elkaar met (geestelijke) potten en pannen om de oren te gooien. In dien het ging om zeer principiële za ken, dan zouden we er voor één keer vrede mee kunnen hebben. Daar lijkt het bij de AVRO niet op. Wij hebben nogal eens contact met de AVRO Uit dien hoofde weten wij, dat in die omroepkring altijd verschil len van mening tussen het bestuur van de algemene vereniging en de directie van het omroepbedrijf een rol spelen. Het is niet aan ons om vast te stellen. Wie er gelijk heeft. Het gaat ons zelfs niet aan. Het kan een op sensatie be lust publicist wellicht interesseren vanwege de rel tussen twee bekende radiofiguren. Wij voelen er niets voor daaraan mee te doen. Waar wij wel belang bij hebben is bij het programma, dat tot ons komt. Wij betalen er voor aan het Rijk via de radiozegels en soms ook nog als abonné op de Radiobode. Wij hebben met het oog op dat pro gramma geprobeerd gewaar te worden om welke reden de programma-direc teur, mr. J den Daas, op non-actief is gesteld. Men kon ons niet inlichten. Dat is niet verstandig. Er zijn vele op vattingen mogelijk over de samenstel ling van een radioprogramma. Het „beste" is nog nooit uitgevonden en zal nimmer voor de microfoon worden gebracht. Het bestaat niet. Wel is er de voortdurende strijd tus sen de voorstanders van het „amuse ment" en stop dan de oren maar met .watten dicht! en degenen die in de radio iets anders zien dan een instru ment om „van je hela, hola-cultuur" op de luisteraars los te knetteren. De heer den Daas hebben wij leren kennen als een man, die wist wat hij wilde. Hij toonde dat ook bij de samen stelling van de televisie-programma's. Het doet er niet toe of wij het niet altijd met hem eens waren. Hij was al tijd de programma-leider, niet de pro gramma-geleide! Zulke mensen zijn in Hilversum met een kaarsje te zoeken. Wat wij zouden willen weten is nu, tussen welke stenen de programma-di recteur is fijngewreven. Of is hij slecht» de man, die de klappen krijgt? Nu deze interne controverse de 's- Gravelandseweg in Hilversum is opge rold en de geruchten op ons af gebla zen worden, moet deze zaak uit de doeken. Terwille van de luisteraar zelf, die behoort te weten waar hij in de toe komst aan toe is. Het Engelse, 1944 brt. metende vracht- schop „Baltonia" is gisteren ter hoogte van het lichtschip Texel in moeilijk heden gekomen en heeft noodseinen uitgezonden. De sleepboot „Holland-II" is van Terschelling uit ter assistentie vertrokken en heeft aan de vrachtvaar der, die inmiddels was afgedreven tot bij routelichtboei S.T. II, kunnen vast maken. Om vier uur vannacht arriveer- CEN PASTOOR in een dorpje onder Amsterdam had zich onlangs een aap aangeschaft, met de bedoeling de jeugd op stichtelijke wijze te vermaken. Hij wou namelijk mèt deze aap aantonen, dat dieren lief en goed en vriendelijk zijn en dat voor deze beestjes geldt: Die goed doet, goed ontmoet. Elke Zater dagmiddag kwamen de dorpelingskes bij pastoor thuis en speelden lief met 't aapje. Inderdaad leerden de kleinen steeds meer van dit dier (en dus ook andere dieren) houden. Theodoor zag dezer dagen een advertentie in een krant staan, waarin zijn soortgenoot te koop werd aangeboden. Bij navraag bleek dat het dier zijn eigenaar in de neus had gebeten. De lage prijs van de aap bewees wel, dat het nogal flink is aangekomen, p De Amerikaanse re cherche is bezig met een onderzoek naar de capaciteiten van enkele jeugd groepen in Philadelphia, die als club embleem een vuurrode Swastika heb ben. Volgens een democratisch congres lid, betreft het hier „Hitleriaanse" groe pen. Ze zouden brandbommen hebben neergelegd in een synagoge, een theater iiniiiiiiiiniiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin re bakkerijen blijven normaal brood leveren. In Berlijn is medegedeeld, dat in de laatste vier jaar meer dan zeventienhonderd rechters, advocaten en juristen van het plaatselijke bestuur uit en een school. Vierduizend bakkers „e ®0^i®k-zone geweken zijn. Nu vin van kleine bedrijven te New York za gen er geen brood meer in. Ze zijn in staking gegaan om in het genot te wor den gesteld van hogere lonen. De grote- Het Volk kan ook tè Vrij zijn. den wij het nóg gek, dat het recht zoek is. In Farleigh, een liefelijk plaatsje in het Engelse graafschap Kent, be vindt zich een herberg, die de sympa thieke naam „De Goede Bedoeling" draagt. Onlangs is het uithangbord, waarop die naam geschilderd stond, ge stolen. Herbert Smith, een 28-jarige Engelsman, won de eerste prijs in een wedstrijd in het koekbakken. Hij ryas de enige man tussen de driehonderd vrouwelijke deelnemers. Hij is nu in training gegaan voor een vis-bak-wed- strijd. Algemeen veronderstelt men. dat hij het ook hier wel bruin zal bak ken. 0 Een viertal kleine jongens te Dundee, pleegde een inbraak in een snoepwinkel. Er werden enkele kilo grammen caramels en bonbons vermist Hetzelfde ondernemende troepje be zocht kort hierop een drogisterij, waar maagtabletten werden gestolen.,.. de de sleep op de rede van Den Helder, waar de „Baltonia" voor anker is ge gaan. Het schip heeft machineschade, welke ter rede zal worden opgenomen. Het Duitse stoomschip „Dorthe Ol- dendorff", is gistermiddag met machi neschade naar IJmuiden gesleept. Ver moedelijk is de krukas van dit 2000 ton metende schip kapot. Op het IJsselmeer is gisternacht een scheepje, dat met meel geladen was, aan de grond gelopen. Nadat de lading was gelost kwam het bootje op eigen kracht weer vlot. Het Duitse motorschip „Hans Hoth" dat Zaterdag bij Engeland om assisten tie had verzocht omdat het zware ave rij had, is gisteren in het gezicht van de haven van Tynemouth gezonken. De bemanning was reeds van boord ge gaan. Richard Mortimer en Oakleigh Thorne, twee studenten aan de Harvard-universiteit zijn 48 uur en tien seconden bezig geweest elkaar om de tien seconden een oorvijg te geven. Hiermee zouden zij een oud Russisch record heb ben gebroken. In het geheel deel den zij 17.281 oorvijgen uit. Het oude record lag een klap hier onder. De twee studenten zaten tegen over elkaar en voedden zich tij dens hun record-poging met bananen, vruchtensap en koffie. Een jazz-orkest zorgde voor onderhoudende muziek.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1