Nederlands natuurschoon wordt nog allerminst bedreigd Stil Foster Dulles wil een scherpe politiek tegenover China le Finnen bouwden aan hun geteisterd land Moordproces te Rome bracht heel Italië in opschudding Grote gebieden zijn bijna onbekend Militaire expansie moet niet worden overdreven Sic transit gloria Zes en dertig doden in Elizabeth Vijftig doden, honderden gewonden in Perzie RTC met deWest begint vermoedelijk in April Copraprijzen zullen niet stijgen Loos alarm om granaat Sterkerepolitieke storm in Londen verwacht Noorwegen moet schade vergoeden Voorzichtige politiek tegenover Sowjetunie Droog brood maar geen schulden Verzet in Irak tegen olie-overeenkomst Internationaal verbond van metaalarbeiders Onderhandelingen met Bonn vorderen Werd verdachte een bekentenis afgeperst? Zaak was met vrijspraak niet afgelopen DINSDAG 12 FEBRUARI 1953 (Van een onzer medewerkers) ^LARMERENDE berichten zijn er de laatste weken in de bladen verschenen over ona natuurschoon, dat met vernietiging bedreigd zou worden door de sterke uitbreiding van de militaire oefenterreinen. De natuurbeschermers heb ben" de alarmklok geluid: „Er blijft geen recreatieruimte meer over voor de Nederlandse vacantiegangers". De voorzitter van de Apeldoornse natuurwacht, dr. J. van Barkom, heeft zelfs in een pessimistische bui betoogd, dat het Neder landse volk omdat het niet meer van zijn vacantie zal kunnen genieten, over spannen en zenuwziek zal worden door gebrek aan recreatie en dus weldra ook ongeschikt om een leger te vormen! nAARTEGENOVER stellen de mili taire deskundigen, dat een soldaat nu eenmaal practisch geoefend moet worden en dat dit in hoofdzaak in de omgeving van de kazernes zal moeten geschieden, ter voorkoming van tijd verlies. Aangezien het oefenen op wei land en bouwland minder gewenst is, omdat daardoor het gras of andere gewassen vertrapt zouden worden, moet men wel de woeste gronden hier voor gebruiken: bos, heide en veenge bieden. Beide standpunten zijn ver klaarbaar, zó verklaarbaar zelfs, dat men wel nimmer tot overeenstemming zal komen. De militairen zeggen: wij passen er voor, ons land in prima staat, met prachtige recreatiegebieden maar met een ongeoefend leger weer loos te laten liggen voor elke aggres sor. De natuurvrienden vragen: wat blijft er nog over van ons land als het één groot militair oefenterrein wordt? Daartussen moeten de nuchtere Ne derlanders hun standpunt bepalen. Wij geloven, dat hier plaats is voor een derde standpunt, dat voorzover wij kunnen nagaan, nog niet te berde is gebracht en wel: leer de vacantie- ganger zijn vacantie-oord goed te kie zen en zijn vacantie-tijd goed te be steden. Het is n.l. niet zo, dat er ge brek aan recreatieruimte is in Ne derland. IntegendeelSinds jaren vechten velen voor de leuze: breng uw vacantie in eigen land door. Het is meestal vechten tegen de bierkaai ge weest. Twee stellingen W" ZOUDEN twee nieuwe stellingen willen poneren: le. Er blijven veel te weinig Neder landse vacantiegangers in Nederland. 3e. Nog steeds zijn de toeristenbon den er niet ingeslaagd, de grote aan tallen vacantiegangers, die wèl in Ne derland blijven, een zodanige spreiding te geven, dat gelijdelijk alle natuur schoon in Nederland zijn deel krijgt. Daar zijn streken in ons land, die ook in de zomer vrijwel verlaten lig gen. Wij noemen er zo voor de hand een paar op: Noord- en Midden-Lim burg, de Peel, de bossen en heide velden van Zuidelijk Brabant, grote delen van Drente, de Stichtse heuvel rug tussen Leersum en Rhenen, Zeeuws-Vlaanderen, de Biesbosch, Montferland, de IJselmeerkust enz. Maar wij gaan nog verder: zelfs op de Veluwe, de veelgeroemde en thans zogenaamd met de ondergang be dreigde Veluwe, vindt men uitgestrek- maakten. Welnu, op deze fietstocht, waarover wij twee dagen deden om rustig van al het schoons onderweg te genieten, zagen wij niet alleen vrij wel geen militairen, maar ook geen andere vacantiegangers. Vooral het prachtige, geaccidenteerde Veluwe- gebied in de driehoek tussen Apel doorn. Dieren en Arnhem was zo goed als uitgestorven. Langs het schitteren de fietspad van Teriet over de Im- bosch naar Dieren zagen wij op deze zonnige Augustusdag welgeteld in totaal zeven voorbijgangers! Trouwens: wie met de auto over de betonweg van Ede naar Arnhem rijdt, moet even buiten Ede eens links en rechts zijn blik over de eindeloze heidevelden laten gaan, waar zelfs in het hartje van het zomerseizoen geen kip te zien is! Het valt wel wat mee Concluderend zouden wij willen op merken: Het valt heus wel mee met de onder gang van de Veluwe, al is het natuur lijk jammer dat de militaire schiet- terreinen Oldebroek en de Harskamp steeds grotere stukken voor zich op eisen, en'. Er moesten nog veel meer Nederlan ders hun vacantie in Nederland door brengen. Op de toeristenbonden, de verkeersbureaux, de WV's en soort gelijke instanties rust de plicht, deze naar wij hopen stijgende stroom van toeristen de weg te wijzen langs de minder plat getreden paden naar oor den, die minstens evenzeer voor vacan- tieverblijf in aanmerking komen als de Veluwe, het Gooi en de Noordzeestran- den. Voor de rechtbank te Stockholm is het faillissement aangevraagd van Wil ly Daugs, bijgenaamd de Zaharoff van Noord-Europa', eens multi-mil- lionnair en een vooraanstaande figuur in de internationale wapenhandel. Een paar jaar voor de oorlog dook Daugs als statenloze Duitser in Fin- land op. Hij kocht er samen met een lotgenoot een fabriek en verdiende millioenen. Na de oorlog is hij in pro cessen gewikkeld geweest over het eigendomsrecht op aandelen in ver schillende ondernemingen. Een er van leidde tot een vonnis, waarin hij werd veroordeeld tot betaling van 250.000 kronen, welke schuld aanleiding is ge weest om zijn faillissement te eisen. Daugs is uit Zweden verdwenen en zit vermoedelijk aan gene zijde van de Oceaan. Veertig personen naar hei ziekenhuis Ook hedenmorgen was nog niet pre cies bekend, hoeveel personen zijn ge dood of gewond bij het vliegtuigonge luk, dat zich in het Amerikaanse stad je Elizabeth heeft voorgedaan. Men vreest echter, dat tenminste twee en dertig personen zijn omgekomen. Vijf en twintig - lijken zijn reeds geborgen. Van de bemanning heeft alleen de ste wardess het ongeluk overleefd. Veertig personen zijn gewond, van wie twin tig ernstig. Van de bewoners van het in brand geraakte huizenblok zijn vier perso nen omgekomen. Over de oorzaak van de ramp tast men nog steeds in het duister Onrustige verkiezingen Bij verkiezingsrelletjes in de Perzi sche provincie Zabol zijn vijftig doden gevallen, terwijl honderden personen zijn gewond. De Perzische pers meldt, dat de rust nog niet is weergekeerd. Er 'zullen troepenversterkingen naar Zabol worden gezonden. Twee Franse piloten, Albert Carraz en Jean Brunswick, brachten het wereldrecord zweefvliegen, dat op naam van de Duitsers Bodecken en Zander stond, op 53 uur en 4 minuten en verbeterden daar mede het record met 2 uur en 38 minuten. De voorzitter van de Surinaamse regeringsraad, mr. dr. J. Buiskool, die heeft deelgenomen aan het voor overleg voor een RTC met de West, verklaarde gisteren, dat na toestem ming van H.M. de Koningin, de dele gaties uit de overzeese Rijksdelen, op 31 Maart a.s. in Nederland verwacht kunnen worden. De besprekingen zou den dan in de eerste week van Apru kunnen aanvangen. De gemachtigden der Antilliaanse, Surinaamse en Neder- te gebieden, die zelfs in het hartje van [ancjse regeringen, zullen nog deze het seizoen vrijwel genegeerd blijven. Wij fietsten de afgelopen zomer in de eerste week van Augustus bij behoor lijk weer van Nunspeet naar Elspeet, van Elspeet naar Vaassen, van Vaas- sen naar Teriet en van hier naar Die ren, waarbij wij deels van de fiets paden, deels van de straatweg gebruik week het „werkstuk" voor de RTC in definitieve vorm vaststellen. Alvorens naar Suriname terug te keren zal de Surinaamse afgevaardigde met de regering de besprekingen voortzetten over de financiering van het zgn. „Tienjarenplan voor de economische en sociale ontwikkeling van Suriname". Door exportheffingen in Indonesië De jongste monetaire maatregelen in Indonesië en de daarop aansluiten de noodwet, die een extra uitvoer recht van 25 pet legt op de export van o.a. copra, hebben ons de vraag doen stellen of dit zou moeten leiden tot verhoging van de margarineprijs hier te lande. Copra is namelijk een van de belangrijkste grondstoffen voor de margarine-industrie. Van be voegde zijde werd ons medegedeeld, dat de prijs van de Indonesische copra niet bepaald wordt door een heffing van de Indonesische regering, maar door de waarde van dit product op de wereldmarkt. Oliën en vetten liggen op het ogenblik zeer zwak in de markt. Of de Indonesische regering dus een uitvoerrecht gaat heffen laat de margarine-industrie vrij koud. D'e heffing zal niet ten laste van de mar garinefabrikanten komen. Geen nieuwe regeling voor schillenophalers Met ingang van 1 Februari zijn alle regelingen inzake de inzameling en verdeling van levensmiddelenafvallen. zoals aardappelschillen en etensresten, vervallen. Zij stamden uit de bezettings jaren en zullen niet door nieuwe wor den vervangen. Men is het er over eens, dat de or ganisatie en verdeling dient te geschie den in plaatselijk of provinciaal overleg tussen veehouders, schillenophalers en gemeenten Wel dient er een landelijke maximumprijs te blijven bestaan waar bij verschil dient te worden gemaakt tussen een zomer- en een winterprijs. Twee vijftienjarige jongens in Den Haag hebben Zondagavond een zeer misplaatste grap uitgehaald. Zij had den van een militair een lege granaat huls gekregen. Ze maakten er een paar electrische draadjes aan vast, legden de hele constructie vervolgens in een lege schoenendoos en deponeerden deze voor de deur van een buurtge noot, waarna ze aanbelden. De heer des huizes vond doos en huls en waar schuwde de politie. Deze ontdekte be trekkelijk spoedig, Wat er aan de hand was. De beide knapen werden aan de tand gevoeld en bekenden ten slotte hun euveldaad. De militaire politie is op de hoogte gesteld van de gedragin gen van de landsverdediger. De verliezen in Indo-China De Franse Uniestrijdkrachten in Indo- China hebben in de maand Januari 1400 man aan doden en vermisten en 1.049 man aan gewonden verloren. In December waren ongeveer dezelf de verliezen geleden. In dezelfde perio de verloren de Vietminh 45 000 man De ontwerper van het Japanse vre desverdrag en adviseur van de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken John Foster Dulles heeft verklaard, dat de Verenigde Staten een buiten landse politiek moeten voeren, die het „het communistische regiem in China zo moeilijk mogelijk zou maken". Vol gens hem moeten de V.S. hun vastbe radenheid tonen om het Chinese vaste land niet onder communistische con trole te laten". Deze uitlatingen van Dulles zullen de „politieke storm" in Engeland over de politiek in het Verre Oosten mis- OPLOSSING HERSENGYMNASTIEK 1. Grote ooievaarachtige vogel uit Zd.- Azië en Afrika; 2. Pinxit - hij (zij) heeft (dit) geschilderd; 3. Historische term: bijzitter van de Rechter in Drente en Overijsel. 4. In het Louvre te Parijs; 5. Walpurgis- (Walburgis) feest; feestnacht der boze geesten en heksen op de Bloksberg in de Broe ken; 6. De Franse schrijver-dichter Ch. Perrault; 7. Tarantula - vergiftige spit; tarentella snelle Ital. dans; 8. J. A. Leeghwater; 9. Ook wel piempam- poentje - Onze-Lieve-Heersbeestje; 10. Een zwierbol; ook een baldadig iemand. In „kreeftengeschil'' met Belgie Het Gerechtshof te Stavanger heeft de Noorse kreeftverkoopoommissie veroordeeld tot betaling van een scha devergoeding, groot 21.000 Kronen, aan de Belgische kreeftimporteurs. De kreeftverkoopcommissie zal in hoger beroep gaan. Deze zaak heeft de volgende achter grond: Tussen de Noorse commissie en de Belgische kreeftimporteurs bestond een geheime afspraak, dat de Belgen op iedere kilogram kreeft uit Noorwe gen, een bonus zouden ontvangen. Ne derlandse importeurs, die één en ander wisten, eisten nu ook een bonus, welke werd gegeven. De Belgen protesteer den en de Noren boden een schadeloos, stelling aan, welke niet werd aanvaard. De Belgen lieten het hierna tot een rechtspraak komen. Verkiezingscommissie voor Duitsland naar Genève De V.N.-commissle voor de kwestie van verkiezingen in Duitsland zal haar hoofdkwartier in Genève vestigen, tot dat zij haar werkzaamheden van een plaats in Duitsland uit kan verrichten. De commissie bestaat uit vertegen woordigers van Brazilië, IJsland, Ne derland, Pakistan en Polen. Ze zal de autoriteiten in West- en Oost-Duits- land om medewerking voor het houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland, verzoeken. Zeerovers overvielen Brits vrachtschip Zeerovers hebben voer de Chines' kust in de buurt van Hongkong een Brits vrachtschip overvallen. De kapi tein en een Amerikaanse diplomaat werden gevangen genomen, doch tegen betaling van een losgeld vrijgelaten. Een Brits matroos werd gewond. Het schip heeft de reis naar Formosa voortgezet. (Van onze speciale verslaggever) IN het uiterste Noorden van Finland, in de grauw-groene toendra, is de aard» gelijk in het begin der schepping, toen enkel het water van het land wal gescheiden en er op het land nog geen leven was. Men ruikt er de eeuwigheid. Iets van dit eeuwig-wijde heeft het Finse volk in zijn karakter, iets van dit onverwoestbare ligt in zijn natuur. Geen land in Europa vecht consequenter voor immer hetzelfde ideaal. Geen land leed relatief meer. Elke negende Fin verloor in de laatste oorlog zijn huis. De Noordelijke helft van het land werd „verbrande aarde". Elke zestiende man werd oorlogsinvalide, elke zeventiende vrouw oor logsweduwe en elk vier en twintigste kind oorlogswees. Zeven procent der man nelijke werkkrachten sneuvelde. Van dit geslagen volk, dat niet mét Duitsland, doch wel in dezelfde tijd als Duitsland, doch om totaal andere mo tieven tegen de Sowjetunie vocht, werd een oorlogsschuld geëist van 300 mil- lioen gouddollar. De Finse mark de valueerde. Een enorme inflatie deed de prijzen van levensmiddelen stijgen tot 900 en de prijzen in het algemeen tot 1300 van de vooroorlogse. In 1949 had 77 der bevolking geen be lastbaar bezit. In dit stille land heeft men over al deze lasten weinig rumoer gemaakt. De Fin begon droog brood te eten. H'j wil de eerst zijn schulden betalen en ae uitgewezenen helpen. Vier millioen Finnen kregen het in amper zes jaren klaar om de overwinnaar zo te betaler, dat zij in de herfst van het komende jaar schuldenvrij zijn. Aan beide punten is men in Duitsland nog niet eens be gonnen. Finland bouwde intussen nieuwe ste den, breidde zijn sociale wetgeving uit en drong een communistische reg 'ing terug in de minderheid. Voorzichtige politiek Van alle daken van Helsinki af ziet men de Russische kanonnen van Perk- kala. Maar alle wegen, die naar Perk- kala leiden, zijn versperd. De bospaden van Perkkala worden dagelijks geharkt om voetstappen te controleren. De bui tenlandse politiek der regering koerst zeer behoedzaam door de Sowjetrussi- sche atmosfeer zonder zich te compro mitteren. Oppervlakkig geoordeeld krijgt men d" indruk, dat de Finnen zich niet be kommeren over de vraag, hoe het schien nog doen aanzwellen. De La bourpartij vreest, dat de conservatieve regering door zich achter de Ameri kaanse politiek ten opzichte van China te scharen in een oorlog met China verwikkeld zou kunnen raken. Nationalistenleider afgetreden De leider van de Iraakse nationalis tische partij en vier andere parle mentsleden van deze partij zijn giste ren afgetreden uit protest tegen de nieuwe olie-overeenkomst tussen Irak en de maatschappij, die de Iraakse olie exploiteert. De nationalisten eisen in beginsel, dat in Irak hetzelfde zal ge schieden als in Perzie. De socialistische volkspartij heeft verklaard, dat de nieuwe overeenkomst onrechtvaardige bepalingen voor Irak inhoudt, wes halve deze partij het contract ver werpt. RINCHARD IN HOGER BEROEP De Belg Rinchard, die kortelings na een geruchtmakend proces over zijn tijdens en na de bezetting bedreven misdrijven tot levenslange dwangar beid is veroordeeld, is van dit vonnis in hoger beroep gekomen. Athos Wirtanen is wel de merk waardigste politicus van Finland. Hij is de Finse Tito en staat aan het hoofd ener communistische partij, die met Moskou niets te doen wil hebben. OostWest-conflict zal worden opga- lost. Want van spanningen gelijk in West-Europa is in dit land niets te merken. Dringt men echter dieper door, dan ontdekt men, dat Finland even paraat aan de zijde der Westeuropese waarden staat als ooit tevoren. Het ligt echter niet in zijn aard luidruchtig te zijn en overigens is de voorzichtigheid voor een land, dat geografsch ongeluk kig ligt, vooral in de huidige politieke constellatie de beste basis om tenminste dat te behouden, waarvoor dit volk honderden jaren dapper vocht, zijn bin nenlandse vrijheid. Het stilste land van Europa is der halve verre van een dood land en het koudste land van Europa allesbehalve een verstard land. De schoonheid zij ner zestigduizend meren en van het grootste bosgebied van Europa is de schoonheid der stilste bezinning. De statische dennenrijen en de van lichte heuvels omrande meren zijn van een dusdanige sereniteit, dat de mens hier tegen wil en dank inkeert tot zich zelf. De eerlijkheid, de zwijgzaamheid en de moed zijn de drie wezenstrekken van het Finse volk. Maar de eerlijkheid blijft immer bescheiden, de zwijgzaam heid wordt nimmer lafheid en de moed nimmer overmoed; zelfs was dit niet het geval, toen dit volk zijn recht ver dedigde vóór en tijdens de Hitler-oorlog tegen de Sowjetunie. Belgen wensen Het congres van de Belgische vak vereniging van metaalarbeiders heeft de metaalarbeiders in Frankrijk, West- Duitsland, Italië ,en Nederland ver zocht, vartegenwoordigers te zenden naar een congres, waarop de vorming van een internationaal metaalarbel- dersverbond zal worden besproken. Zo mogelijk zouden ook de mijnwerkers in dit verbond worden opgenomen. Men is van ooreel, dat in de landen van het plan-Schuman een werk nemersorganisatie moet bestaan tegen over die der werkgevers van de metaal- en kolenindustrie. De geallieerde hoge commissarissen hebben een rapport voltooid over hun besprekingen met de Westduitse rege ring. Daaruit blijkt, dat er vorderin gen zijn gemaakt bij de pogingen, om een stelsel van verdragen op te stel len dat West-Duitsland nagenoeg sou- verein zal maken. Het rapport zal wor den overhandigd aan de ministers van buitenlandse zaken van Amerika, En geland en Frankrijk, die vervolgens zullen uitmaken of bondskanselier Adenauer oficieel moet worden uitge nodigd tot een bespreking te Londen. De onderhandelingen zijn overigens nog lang niet voltooid en op het vast gestelde schema ten achter. Truman vraagt verlenging loon- en prijscontrole President Truman heeft Maandag het congres verzocht de loon- en prijs controle in de Verenigde Staten met twee jaren, tot midden 1954, te ver lengen. (Van onze correspondent te Rome) In Rome is kortgeleden een moord proces gevoerd, dat weken lang de gemoederen in geheel Italië in bewe ging gebracht heeft. Toen de recht bank na een beraadslaging, die zeven uur duurde, de beklaagde wegens ge brek aan bewijs vrijsprak en zijn on middellijke invrijheidstelling gelastte, brak in de rechtszaal en op straat de menigte in een luid gejuich uit, alsof men van een zware last bevrijd was; Tot Iaat in de avond verschenen de kranten met extra-edities. Geen enkel moordproces heeft na de oorlog in Italië zoveel beroering gewekt en het schijnt, dat het nog sterke nawerkin gen zal hebben. Het eigenaardige van dit proces is, dat de beklaagde geenszins de alge mene sympathie genoot. Hij werd er van beschuldigd in de armzalige bui tenwijk van Rome, die de melodieuze naam Primavalle draagt, met het twaalfjarige dochtertje Aurelia van zijn buurvrouw Bracci een zedenmis drijf begaan en het kind daarna met messteken vermoord te hebben. Het meisje was op een avond verdwenen en enkele uren later vond men haar vermoord in een waterput. De ver denking viel direct op Lionello Egidi, een bedelaar, die niet al te goed be kend stond. Een zucht van verlich ting ging door geheel Rome, toen Egi di vijf dagen na zijn arrestatie een volledige bekentenis aflegde. Hij kon nu zijn straf niet meer ontlopen. Het proces, dat in December begon, nam echter een onverwachte wending. Direct bij het begin herriep Egidi zijn bekentenis en beweerde, dat zij hem onder mishandelingen door de politie was afgeperst. Niemand geloofde de beklaagde. Twee medegevangenen ver klaarden, dat hij hun zijn misdaad in de cel bekend had. Tegen hem sprak ook, dat hij deze twee, die spoedig daarna vrijgelaten werden, een brief je voor zijn vrouw had meegegeven, waarin hij haar wilde overhalen een getuigenis te zijnen gunste af te leg gen. Hoge politieambtenaren verklaar den, dat de beweringen van de be klaagde geheel en al op fantasie be rustten. Het gerecht nam de misdaad als bewezen aan, de officier van Jus titie eiste de zwaarste straf, levens lang tuchthuis. Maar toen gebeurde er iets onverwachts. De verdediger deelde in zijn plei dooi tot algemene en sensationele ver rassing mede, dat de twee mede gevangenen van de beklaagde door de politie als spionnen in de cel van Egi di gezet waren en vóór de rechtszit ting naar zijn woning waren gekomen om hem dit te bekennen. De advocaat ontving hen niet, maar gaf hun de raad aan de president van de rechtbank te schrijven, als ze werkelijk iets belang rijks te vertellen hadden. Een ge rechtsdienaar werd uitgestuurd om de brief te zoeken, die inderdaad geko men was. De sensatie was volkomen. De twee medegevangenen bekenden, dat ze op aanstichting van de politie een vals getuigenis afgelegd hadden; het briefje aan de vrouw van Egidi was door hen geschreven. Uit angst voor represailles hadden ze voor de rechtbank eenzelfde getuigenis afge legd, dat ze nu herriepen. Het gevolg was vrijspraak van de beklaagde wegens gebrek aan bewijs. Daarmede is de zaak echter geenszins ten einde. Zowel de officier van Jus titie als dj verdediger hebben hoger beroep aangetekend. De pers heeft zich met deze zaak uitgebreid beziggehouden. In het parlement is reeds aan de minister van Justitie gevraagd, wat hij van plan is te doen, om de politie res pect voor de grondwet bij te brengen en een gedeelte van de openbare me ning eist, dat er een onderzoek wordt ingesteld tegen de beschuldigde amb tenaren.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5