Edgar Degas: een groot kunstenaar Broodprijs* Pin. Pain en Pom in Zwitalan In de greep van de woestijn JEUKT UW HUID Het Belgische elftal Weinig sneeuw op Olympische skibaan te Norefjell Beperkingen in de Kanaalzone aanzienlijk verzacht w< Infanterie-bataiji kazernes JIMMY BROWN ALS AUTORENNER Bij de expositie van zijn werk in het Stedelijk Museum te Amsterdam Impressionist in hart en nieren Staat koopt serie gobelins Olympische perikelen Nederlandse kolonie is echter vol goede moed Twintig graden vorst! Brits-Egyptische besprekingen zouden volgende week beginnen De Nederlandse ploeg voor Oslo? ZESDAAGSE TE GENT Streven naar verzoening Het Radioprogramma Verptichting om v< zal worde Werkloosheidsdebat i komende week Een groot verschil over d sociale wetten Steeds een parate divisi beschikbaar UIpsA0, °A'c$d DINSDAG 18 FEBRUARI 19S2 68. De spanning, welke rondom het circuit van Monte Carlo hing, was bij kans ondragelijk. Met uitpuilende ogen hingen de toeschouwers over de balustraden, zwaaiende met zakdoeken en hoeden. In de bochten moesten gen darmes met behulp van hun sabels de mensen ervan weerhouden uit louter vervoering middeïi op de rijbaan te gaan staan. Het enthousiasme kende inderdaad geen grenzen. Armando deed wat hij kon. Hij hield zijn Betha Parisia voortdurend op topsnelheid, zich zelf er over verwonderend, dat het ding steeds bleef rijden, want volgens zijn dashbord moest hij al enkele ronden lang geen druppel brandstof meer over hebben. Zou hij het toch klaar spelen? Dat vroeg Jimmy zich ook af. Hij zag op sommige stukken van het parcours en natuurlijk ook op het lange rechte eind, de Betha Parisia voor zich uit rijden, maar hij twijfelde er toch aan of hij bij machte zou zijn zijn tegenstander vóór de eind streep te kloppen. „Ik kom net 'n halve ronde te kort", bromde hij, „en dat staat precies gelijk aan de tijd, welke het ons gekost heeft dat laatste wiel te monte ren. Als die schavuiten dat ene wiel niet hadden weggerold, zou ik de race met- vlag en wimpel gewonnen hebben". j}E FRANSE schilder Edgar Degas heeft er bij herhaling zijn spijt over uitgesproken, dat hij, leerling van In gres, niet volledig in de kunst van zijn leermeester is opgegaan. Ingres nu schilderde bij voorkeur historische tafe relen en legde daarbij minder het accent op de kleur dan wel op de contourlij nen van de voorstelling. Zo kreeg hij schilderijen met een vrij vlakke, matte kleur. Degas heeft enkele doeken in deze techniek gemaakt, maar kon hier in niet los komen van zijn eigen karak ter. Het is dan ook geen wonder geweest, dat hij al vrij spoedig de tamelijk strak ke klassieke opvatting van Ingres en Lamothe heeft laten schieten voor de vrije schilderwijze van de impres sionisten. Het ligt volkomen in de üjri van zijn wezen, dat hij hoewel hij nimmer impressionist heeft willen he ten één van de vurigste voorvech ters is geworden van deze stroming. Vielen zijn historische stukken nooit bijzonder op, zijn impressionistisch werk werd al betrekkelijk gauw ook buiten de grenzen van Frankrijk be kend, niet alleen door tentoonstellin gen, maar ook door het grote werk, dat E. Duranty over zijn tijdgenoten- schilders heeft gepubliceerd en dat in zonderheid op het werk en de opvat tingen van Degas geïnspireerd is ge weest. Degas was impressionist in hart en nieren. Hij heeft de opvatting ver kondigd, dat men slechts moet tekenen wat men in de herinnering ziet. „In deze herschepping werken verbeelding en geheugen samen. U zult dan slechts weergeven, hetgeen u getroffen heeft, dat wil zeggen alleen het noodzake lijke. Uw herinneringen en uw fanta sie zijn dan bevrijd van de tyrannie der natuur". Men moet dit niet zien als een uiting van afkeer van de na tuur. Want Degas heeft voortdurend naar de „natuur" gewerkt en met na me talloze bewegingsstudies gemaakt; van paarden eerst, van balletdanseres sen daarna en tenslotte ook van toi- letmakende vrouwen, en daarbij zijn sujetten uit alle denkbare gezichts punten bekeken. Maar hij verzette zich tegen een slaafs copiëren van de zicht bare realiteit en streefde er naar, een weloverwogen compositie tot stand te brengen van zijn indrukken van het geen hij had gezien en met grote aan dacht en liefde waargenomen. Degas was geheel en al kunstenaar. Van hem is de uitdrukking bewaaro gebleven, dat de dans slechts een voor wendsel is om te tekenen Hij heeft het met hartstocht gebruikt om zich in lijnen en kleuren uit te leven. Zijn balletscènes zijn beroemd om de fijne uitbeelding van de sfeer op het to neel en achter de coulissen, zijn paar- denstukken om de nauwkeurige ob servatie van de beweging der paar denlijven. MEN KAN zich in de komende we ken in het Stedelijk Museum te Amsterdam van de grootheid van dit kunstenaarschap gaan overtuigen. In Débraline stilt die afschuwelijke kwel ling onmiddellijk en bij voortgezet gebruik wordt Uw huid I vweer gaaf en gezond. mot diepte, werking (Advertentie, Ing. Med.) Het Rijk heeft een serie van zeven gobelins aangekocht, welke momenteel naar ontwerpen van de schilders Kurpershoek, Jaap Bouwhuis, C. Roe- lofsz, C. Andreas, Chr. de Moor, Bayens en Cuno van de Steene wor den vervaardigd bij de handweverij De Knipscheer te Laren en Edroond de Cneudt te Baarn. De serie verbeeldt de gelijkenis van de verloren zoon. vijf kleine zalen zijn hier ongeveer honderd werken van Degas bijeen ge bracht, naar tijdsorde gerangschikt. Deze expositie is niet alleen een uit stekend bewijs van zijn grote gaven zij laat bovendien zien, hoe deze ga ven in een leven van hard werken tot ontwikkeling zijn gebracht. Een groot aantal kleine schetsen geven een in druk van de wijze, waarop Degas de beweging heeft bestudeerd en vastge legd. De eerste tekeningen zijn vaak nauwkeurig uitgewerkt, de latere vaak niet meer dan enkele vegen houtskool of zwart krijt maar die staan dan ook volkomen op hun plaats. We zien er verder em groot aantal bronzen sculpturen. De meeste hier van zijn oorspronkelijk als hulpmiddel bij het tekenen en schilderen in was geboetseerd. Verscheidene zijn varia ties op een bepaald thema. Ze geven de indruk, dat Degas niet moe werd, bepaalde standen en bewegingen tot in het oneindige uit te beelden, steeds iets gewijzigd, zodat hem de gehele gang volkomen duidelijk was gewor den. Het zijn niet meer dan schetsen, vluchtige impressies en eigenlijk nim mer bestemd geweest om in brons te worden afgegoten. Niettemin bewijzen ook zij een groot kunstenaarschap. Maar de hoofdmoot zijn toch wel zijn prachtige schilderijen en pastels, werk van een buitengewoon zuivere kleur en een zeer originele composi tie. Er zijn enkele rake portretten. Zijn studies op de renbanen leverden en kele fraai-afgewogen doeken op. Van zijn liefde voor het ballet getuigen enkele andere werken, w.o. een paar zeer gevoelige pastels. Ten slotte zijn er nog enkele studies van het vrou welijk maakt, zoals de pastel „Toilet bij lamplicht". Tot eind Maart zal deze prachtige met grote moeite bijeengebrachte col lectie te zien zijn. Van W. De samenstelling van het Belgische elftal, dat op Woensdag 13 Februari te Brussel tegen Racing Parijs zal uitkomen, is als volgt: Meert (Sc. An- derlecht); H. Diricx (Union St. Gil- loise) en Backaert (Ol. Charleroi); Mees (Antwerp Fc), Carré (Fc Luik) en Van Kerkhoven (Daring Cb); Lemberechts (Fc Mechelen), Mermans (Sc Anderlecht), Coppens (Beerschot Ac), Anoul (Fc Luik) en Moes (Fc Luik). In Australië heeft men nog steeds geen oplossing kunnen vinden voor de moeilijkheden welke zijn gerezen ten aanzien van de vraag waar de Olym pische spelen 1956 georganiseerd zul len worden. Maandenlang zijn er on derhandelingen gaande met de com missarissen van het cricketstadion te Melbourne. De heren weigeren hun terreinen voor de spelen beschikbaar te stellen, met uitzondering van de openings- en sluitingsplechtigheid. Als reden wordt opgegeven dat het terrein na de spelen zeker voor twee seizoenen onbruikbaar zou zijn voor cricketwedstrijden. De heer Wilfri3 Kent-Hughes, president van het orga nisatiecomité, is uiteraard over de weigering van de heren cricketters zeer ontstemd. „In weerwil van de weigering van de „bonzen van de cricketsport" zullen wij toch de spe len organiseren, als hadden wij het liever gedaan in de prachtigste arena van het Zuidelijk halfrond. Het orga nisatiecomité zal nu oproepingen plaatsen om aanbiedingen voor een ander veld. Het wil ons voorkomen dat de me dewerking in Finland voor de aan staande spelen prettiger is. Het Fin se parlement heeft bijvoorbeeld be sloten zijn vergaderzaal ter beschik king te stellen van het I.O.C. voor het tijdens de zomerspelen te houden con gres. Het zal de eerste maal in de ge schiedenis van Finland zijn dat het parlementsgebouw voor andere dan parlementaire doeleinden wordt ge bruikt. Natuurlijk hebben ook de Finnen hun moeilijkheden. Om de inkomsten en uitgaven in evenwicht te houden is het Finse organisatie-comité doen de de televisierechten aan een Ameri kaanse maatschappij te verkopen. Het comité vraagt een bedrag van 500.000 dollar. Het hoogste bod voor de exclusieve rechten voor Amerika bedraagt op het ogenblik nog „slechts" 300.000 dollar. In hoeverre de Finnen dollars te kort komen is ons niet bekend. Over het aantal beschikbare bedden voor buitenlandse bezoekers behoeven zij zich echter niet te beklagen. Bij par ticulieren staan bijvoorbeeld reeds 38.000 bedden gereed. In dc vroege morgenuren van Maandag stond een kleine blonde vrouw, in ski tenue gekleed, nieuwe ski-latten over de schouders, voor het Oosterstation te Oslo wat weemoedig te staren naar het Olympisch vuur, dat midden op het grote plein brandde, een symbolisch welkom voor hen, die in de Noorse hoofdstad arriveren. Met de Noord-expres uit Parijs komend stond Margriet Prajoux Bouma, de enige vrouwelijke deelnemer van ons land bij de ski-wedstrijden, die voor de eerste maal Noorwegen bezocht, wat verloren op het stationsplein, niet wetend hoe zü naar Norefjell, 120 km van Oslo liggend, zou komen en evenmin wetend tot wie zij zich om inlichtingen moest wenden. Zo was zij kennelijk zeer verheugd, toen wij haar toevallig ontdekten en konden helpen om op snelle wijze de reis naar het ski-paradijs van Noorwegen voort te zetten. startte zij, helaas als enige deelneem ster, in de Nederlandse kampioenschap pen. Aan welke nummers zij zou deelne men?, vroegen wij. In elk geval in de reuzenslalom, welke speciaal door de F.I.S. is gemaakt om ook de vertege - woordigers van de landen, waar geen bergen zijn, een kans op een behoor lijke plaats te geven. Ook de afdaling staat op het programma, maar of zij in de speciaal slalom, waar de hoogste eisen aan technische vaardigheid wor den gesteld, zal uitkomen, is nop niet beslist. Mevrouw Prajoux heeft slechts twee dagen de gelegenheid zich op de Margriet PrajouxBouma is een Friezinnetje, uit Franeker afkomstig, die reeds vele jaren in Frankrijk woon achtig is. In 1936 nam zij voor de eer ste maal, in Megeve deel aan wedstrij den en tot 1951 heeft zij steeds aan Franse ski-evenementen deelgenomen. Toen haar echtgenoot, een Fransman, was overleden, nam zij weer de Neder landse nationaliteit aan. Zo kon zij het vorig jaar voor de eerste keer deel nemen aan de Nederlandse sxi-kam- pioenschappen te Val d'Isere, waar zij winnares werd. En ook dit seizoen piste van Norefjell te oefenen, hetgeen wel wat weinig is, maar het was haar onmogelijk om eerder naar Noorwegen te komen. Met de training te Norefjell wil het voor alle andere deelneemsters en deel nemers niet zo bijster vlotten. Reden; gebrek aan sneeuwHier en daar komen boomwortels naar boven en ste ken stenen punten uit het witte poeder omhoog. De Noorse militairen doen hun uiterste best om op verschillende pun ten van de afdalingspiste nieuwe sneeuw te leggen en voor dit werkje hebben zij de hulp ingeroepen van de Olympische 1 deelnemers, omdat deze zich in de hotelg en de villa's van No refjell toch een beetje verveelden. Want door de weinige sneeuw, welke er ligt, is het aan elke deelnemer slechts toegestaan twee keer per dag de piste te verkennen. Maar iedereen vindt het verder uiterst genoegelijk in hei kleine Noorse gehucht. De vorst is streng en soms daalt het kwik tot 20 graden onder nul, maar de stemming is prima en in het spiksplinternieuwe hotel, waar Dick en Peter Pappenheim, alsmede Margriet PrajouxBouma met hun leider Arend Hubrecht zijn onder gebracht, branden de open haardvuren, worden films vertoond en pieuwe ge maakt en is het een wirwar van bui tenlanders. Want behalve de kleine Nederlandse ploeg zijn ook de Austra liërs, Canadezen, Amerikanen, Honga ren, Roemenen, en Zuidslaviers hier on dergebracht. 67. Sprakeloos staarden de hondjes en Bollie naar de beer, die zonder een kik te geven in elkaar gezakt was! Naast hem lag een wit ding op de grond, een tand of kies, die bij de vreselijke klap was losgeslagen! En van de beer keken zij weer naar Moe der Woeffie, die zich met een verbijs terd gezicht over de beer had heen gebogen. Ook zij was er van geschrok ken, dat de klap zo hard was aangeko men. Wie zou nu ook gedacht hebben, dat zij in staat zou zijn de Boze Beer de tanden uit de bek te slaan? De Bo ze Beer kreunde zachtjes, terwijl hij naar zijn kaak greep. Niemand zei iets. Pim, Pam en Pom staarden angstig naar de Boze Beer. Direct zou hij weer bijkomen en dan zou Moeder het hard te verduren krijgen, dat begrepe» de hondjes best! „We moeten Moeder helpen", fluisterde Pim zachtjes. „Kon den we hem maar binden met een touw of zo iets". Ook Bollie had die tijd niets gezegd, maar toen hij zijn Vader zachtjes hoorde kreunen, kon hij het niet langer uithouden en vloog hij naar voren, terwijl hij Moeder Woeffie beschuldigend aankeek. „Waarom moest u mijn Vader zo hard slaan? Hij deed u zeker toch niks? En u hebt hem een kies uit zijn mond geslagen!" De beperkingen in de'zone van het Suezkanaal zijn thans aanzienlijk verzacht. Alle wegversperringen en controleposten op de weg tussen Port Said, Ismailia en Suez zijn weggenomen, veertig man van dL Egyptische politie te Ismailia zijn weer in het bezit gesteld van wapenen, en het aantal olietankauto's dat Suez mag verlaten, is aanzienlijk verhoogd. Ook het vervoer van kunstmest per spoor is in de zone van het kanaal weer toegestaan. Aldus de maatregelen, die generaal Erskine heeft gelast, omdat zich in de laatste tien dagen geen enkel incident heeft voorgedaan. Nog zijn er weinig schaatsenrijders in Oslo en ligt het Bislettstadion in volkomen rust te glanzen in een win terzonnetje, maar binnenskamers wor den de kansen door de leiders der di verse ploegen gewikt en gewogen, wor den de tijden, gemaakt in de wedstrij den van de afgelopen weken nog eens op een goudschaaltje gelegd, opdat aan- de onzekerheid over de keuze der deel nemers voor de vier verschillende wed strijden een einde kan worden ge maakt. Noorwegen heeft de samenstel ling van zijn schaatsenrijdersploeg reeds bekend gemaakt. Hoewel de op gave tot een uur voor de loting van elk nummer gewijzigd kan worden, mogen wij, op grond van informaties en in verband met de tijden, welke de Nederlandse rijders tijdens de wed strijden te Oestersund, Drontheim, Vi- kersund, Oslo en Hamar hebben ge> maakt, aannemen, dat de volgende ploeg ons land zal vertegenwoordigen: Zaterdag 16 Februari 500 meter: Wim v. d. Voort, Kokkie van der Eist, Ge rard Maarse en Jan Charisius. Zondag 17 Februari 5000 meter: Kees Broekman, Anton Huiskes, Wim v. d. Voort en Egbert van 't Oever. Maandag 18 Februari 1500 meter: Wim van der Voort, Kokkie van der Eist, Gerard Maarse, Kees Broekman. Dinsdag 19 Februari 10.000 meter: Kees Broekman, Wim van der Voort, Anton Huiskes en Egbert van 't Oever. Maandagavond was de stand in de Zesdaagse van Gent: 1. StromArnold (Austr.) 188 pnt.; 2. Brussel—Bruyland (Belg.) 130 pnt.; op 1 ronde: 3. Buyl— Ollivier (Belg.) 105 pnt; 4. Bucher— Von Bueren (Zlits.) 85 pnt.; op 2 ron den: 5. Van Steenbergen—Rijckaert (B.) 113 pnt.; 6. Godeau—Goussot (Fr.) 112 pnt.; 7. Acou—Van den Meerschant (Belg.) 68 pnt.; 8. De BeuckelaerVan de Velde (Belg.) 67 pnt.; 9. Decorte— Adriaenssens (Belg.) 28 pnt.; op 3 ron den: 10. Schulte—Peters (Ned.) 37 pnt. De Britten handhaven echter hun strenge controle op de wegen van het Suezkanaal naar de Nijldelta. De ver zachtingen hebben de bedoeling, de Egyptische regering te steunen in haar pogingen, de economie van het land te herstellen. Voorts strevein Britse en Egyptische autoriteiten te zamen naar verzoening, teneinde de heersende spanningen te verminderen en de onderhandelingen over de op lossing van de geschillen tussen beide landen te vergemakkelijken. Het Egyptische blad Al Misri ver wacht, dat deze onderhandelingen reeds de volgende week zullen begin nen. Het blad meent, dat het geschil tussen beide landen wellicht kan wor den opgelost door het sluiten van een regionaal verdedigingsverdrag tussen de Arabische landen, dat b.v. zou kun nen worden verbonden aan het Atlan tische Pact en het Middellandse Zee pact. Overigens zal de Britse ambassa deur Stevenson bij zijn voorbereiden de besprekingen met premier Mahar Pasja geen speciale voorstellen doen. Men zal slechts pogen een basis te vinden voor de eigenlijke onderhande lingen. 32) „Het spijt me dat ik u aan het schrik ken maakte". Maar er blonk vreugde met bewondering gemengd, in zijn blauwe ogen. De charmeur met de viooltjes-blauwe ogen. hoe was het mo gelijk!! Hij had onwillekeurig Engel- gespro ken, maar pas toen Yhula hem in de zelfde taal antwoordde, was hij verrast. „Dat hindert niets, dank u wel. Ik moest hier eigenlijk helemaal niet zijn", sprak ze nerveus en hij trok spottend zijn werkbrauwen op. „Waarom niet?" Maar toen hij haar zag aarzelen, deed hij er snel zijn voor deel mee. „Maar nu u hier eenmaal bent, heeft u toch medelijden met een eenzame gevangene en blijft u een ogenblikje praten? Alstublieft!" Hij gaf haar zijn stralende onweer staanbare glimlach, maar nog steeds aarzelde Vhula Ze moest het werkelijk niet doen - het was verkeerd en dwaas. Maar wat ken een onschuldig gesprek van enkele ogenblikken nu door; MARJORIE VERNON voor kwaad? En zoals hij zei, was hij een eenzame gevangene, en het zou niet meer dan vriendelijk zijn om hem wat op te fleuren. „Ik moest het niet doen". Ze wierp een angstige blik om zich heen. „Mijn broer.Ze hield, op. „Wel?" drong hij aan, „uw broer?" Sheik Amid ben Hasrif zal het niet waarderen", sprak ze langzaam en nadrukkelijk. „O!" Er daagde begrip in Cromers ogen. Dit was geweldig opwindend. Om je te amuseren met de zuster van de man die je gevangen hield! Ja, dit was werkelijk spannend. „Dus u bent de zuster van sheik Amid? Bent u ba voor hem?" „Neen, maar ik ben bang dat hij het niet zal begrijpen", antwoordde ze. „Nou, hij hoeft het toch niet te we ten, wel? En er kan toch ook niets ver keerds in steken dat u even een praatje maakt." „Neen, dat zal wel niet". Ze liet zich tegen beter weten in overhalen. „Natuurlijk niet. Wilt u me uw naam niet zeggen? Ik denk dat u de mijne al wel kent". „Yhula", prevelde ze. „Yhula? Dat is een mooie naam, die goed bij u past. Gaat u zitten". Hij wees haar de zitplaats waarop hij even te voren had gezeten, en ze ge hoorzaamde gedwee. „Dit is het heerlijkste ogenblik da ik heb gehad sinds mijn aankomst in El Araish", zijn blik gleed verlangend langs haar. „Vertel me eens iets over je zelf, Yhula, en over alles wat je doet". „Er is weinig te vertellen". Ze sprak met een lage, muzikale stem, en sloeg haar blikken voor de zijne neer. „Mijn leven is niet zo vol gebeurtenissen als dat van uw landgenoten, en een op somming van mijn kleine bezigheden en plichten zou u maar vervelen" „Niets wat met jou samenhangt zou mij kunnen vervelen, maar heb ]e soms niet eens genoeg van dit alles, van de eentonigheid en alle beperkin gen?" „Neen". Maar haar antwoord klonk minder verzekerd dan het een paar weken geleden zou hebben gedaan. „Ik ben altijd volmaakt tevreden geweest in het huis van mijn broer." Hij haalde zijn schouders op, niet in staat om een dergelijke houding te be grijpen. „En verlang je dan nooit naar een ruimer leven, naar vrolijkheid en ple zier en vrijheid zoals de westerse vrouwen die kennen?" „Dat geloof ik niet". Maar haar hart klopte wild. Bedoelde hij iets met lijn woorden? Was dat maar gewone con versatie, of stelde hij werkelijk be lang in haardat kon niet, het was dwaasheid om zich te verbeelden, dat hij er over dacht haarzelf een derge lijke vrijheid te schenken wanneer hij uit El Araish wegging „Ik heb er nooit erg over nagedacht. Ik heb mijn leven hier als vanzelfspre kend aanvaard en ben er tevreden mee geweest, maarZe hield op om te eindigen met een plotselinge confi dentie: „Ik ben de laatste tijd ruste loos geweest en heb het gevoel gekre gen dat een voller leven misschien wel aantrekkelijk zou zijn Hij knikte. „Maar natuurlijk zou het dat. Het is een schande dat je hier zit opgesloten, ver van alles en iedereen vandaan, ter wijl niemand je kan zien of je bewon deren en je nog wel zo mooi bent". (Wordt vervolgd) WOENSDAG 13 FEBRUARI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.18 Gram.muziek. 7.50 Idem. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram.muziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram.muziek. (9.30—9.35 Waterstanden.) 10.00 School radio. 10.20 Voor de huisvrouw. 10.30 Or gelspel. 10.45 Voor de vrouw. 11.00 R.V.U.: Drs. W. A. Nell: „Zorg en liefde, wijsgerig beschouwd". 11.30 Gram.muziek. 12.00 Voordracht. 12.15 Dansmuziek. 12.30 Land en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Dansmuziek. 12.55 Ka lender. 13.00 Nieuws. 13.15 Sémi-klassieke muziek. 13.40 Gram.muziek. 14.00 Gespro ken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kin derkoor. 15.20 Strijkkwartet. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Voor de jeugd. 16.30 Idem. 17.30 Piano-duo. 17.45 Regeringsuit zending: Prof. Dr. K. A. H. Hidding: „Over Indonesie's geestesleven". 18.00 Nieuws. 18.15 Vara-varia. 18.20 Repor tage. 18.30 R.V.U.: Dr. W. H. C. Tenhaeff: „Rond het probleem der stigmatisatie". 19.00 „De Katholieken en het Sosialis- me", toespraak. 19.15 Lichte muziek. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Promenade- Orkest en solist. 20.40 „De Bruggenbouw", hoorspel. 22.10 Concertgebouworkest. HILVERSUM H, 298 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberich ten. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Gram.- muzek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. muziek. 10.30 Morgendenst. 11.00 „Het laat ste bevel", hoorspel. 12.00 Bas-bariton en piano. 12.30 Land- en Tuinbouwmedede lingen. 12.33 Orgelconcert. 12.59 Klok gelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants In terkerkelijk Thuisfront. 13.20 Lichte mu ziek. 13.50 Gramjnuziek. 14.00 Idem. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Jeugdcon cert. 15.45 Gram.muziek. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram.muziek. 17.30 Orgel spel." 18.00 Nieuws. 18.15 Vrouwenkoor. (8.45 Gram.muziek. 19.00 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Vereni gingsleven. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Gram.muziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.10 Commen taar familie-competitie. 20.20 Kamerorkest. 21.10 „Internationale samenwerking: Luxe of noodzaak", causerie. 21.30 Geestelijke liederen. 22.00 Pianorecital. 22.20 Gram. muziek. 22.30 Internationaal Evangelisch commentaar. 22.40 Gram.muziek. Directie; J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel, 5541 ADVERTENTIES ea ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel, 3320 Postgiro 187294 (Van onze par! DIJ DE beantwoording van de vrag< Vr(jdag door verscheidene afgevaa ging van de broodprijs aan de mir voorziening, de heer Mansholt, zijn i middag in de Tweede Kamer enkele hij, dat hij na rijp beraad tot dc conc opgelegde verplichting om volksbrooc De verhoging van de prijs der voed ook doorwerken in de prijs van de 1 lijk nog deze week zal de garantie Hjj meende, dat de prijs voor varken (Van onze parlementaire redacteur! Na het broodprijsdebat van de; week zullen we naar alle waarscbiji Hjkheid in het begin van de volgent week een uitvoerig werkloosheidsdeb; in de Tweede Kamer beleven. Wij ve nemen namelijk, dat het de bedoelir van de voorzitter, mr. Kortenhorst, i op em v:i de eerste dagen van c volgende week de interpeliatie-Stape kamp (A.R.) over de werkloosheid e over de maatregelen, die de regerir ter bestrijding daarvan reeds genome heeft en nog denkt te treffen aan c orde te'stellen. Tegelijkertijd zal drs Nederhorst kui nen interpelleren over de werkgelegei heidspolitiek van de regering. De wetsontwerpen betreffende c wijziging van enkele sociale wette: waarvan de behandeling enige tijd gi leden is opgehouden, omdat er ee groot verschil van mening bleek te bi staan over de vraag, of een centra; overheidsadministratiekantoor moe blijven bestaan of verschillende kanti ren van de afzonderlijke bedrijfsve: enigingen moeten worden opgerich zijn nog steeds niet weer op de agei da verschenen, hoewel dat was toi gezegd. Wij vernemen hieromtrent, dat m( niet tot overeenstemming is kunne komen. Twee divisies naar r (Van onze mil: BEGIN MAART zullen belangrijke dacht vragen. In de eerste plaats z vorming van een nieuwe regiments-g de roemruchte 31ste, die op 1 Februai lichting 1951 I, die na bijna een jaar samengevoegd worden in Regimentsvi Het zijn tevens deze militairen, d en bij Havelte gaan betrekken. Er w gebruikt zullen worden voor de her Voor de „ouwe jongens", die deze zon de legerplaatsen bij Oirschot en Stroi gehuisvest kan worden. LIET is intussen wel duidelijk, dat Genie de architect van het leg daarmee nog niet het laatste woo: heeft gesproken. Ongetwijfeld zullen in de naaste toekomst nog meer vj deze kazernes gebouwd worden. H staat wel vast, dat in het Zuiden d lands, in Brabant en Limburg, nieui kazernementen zullen verrijzen. Ma het waar en wanneer ligt grotendee in nevelen gehuld. Wij noemden hierboven reeds de 3 en 32^ H. G Gd. als o 'derdelen van c 3e Divisie. Wanneer deze zomer de 3 R G. Gr. zal ontstaan uit de desb treffende onderdelen van de lichtii 1951 TT, dan is daarmee de 3e Divis gereed, want drie Regimentsgevechl groepen vormen met de daarbij beh rende onderdelen van andere aard e< divisie. Nederland bezit dan drie mol lisabele divisies en wel: de eerste (7 D comber) Divisie onder commando v; ppn«r*ap1--njp-ioor H J J. W. Dür "Brit* de tweede Divisie onder cor man do van generaal-majoor C. 1 Toet. en de derde Divisie onder oor r- ---io <*-^'vr~Qi_Tnnioor j. G. Wa; rin<*a. De 2e en 3e Divisie nemen aan manoeuvres in Duitsland deel. De Divisie bestaat uit de 21e. 22e en 2' Goveohts^roen. gevormd door li (^nnoqip vpteranen De 21e en 22e we verladen laar in Oimohot gevorm de 23e. hoofd zake! iik beslaande uit m litairen var» de voormalige G e« 1 Verwachting tot Donderdagavond: MEES WIND Half tot zwaar bewolkt met enige tijd sneeuw of regen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en West. Vannacht hier en daar lich te vorst, morgen overal tempera turen boven het vriespunt. DONDERDAG: Zon op 7.59, onder 17.50. Maan on 22 05, onder 8 52. f.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 6