BRIGHT VICTORY Egmondse propaganda-avond van het Centraal Genootschap Marine rouwt mede Vierhonderd vrachtauto's verroesten in een Rotterdamse dump Vijf en twintig jaren hengelsport in Bergen Vele artisten werkten belangeloos mee Noord-Scharwoude Misverstand tijdens rechtszitting Warmenhirizen Gouden jubileum Egmond a.d. Hoef Eerst de Buma-rechten betalen Windmolens als siroom-makers Carol Reed in ons land Extra televisie op de feestdagen Vierjarig meisje kreeg ernstige brandwonden Engelsen hielden hun woord niet" Te goed voor schroot Een leerzame en genoegelijke avond Heer-Hugowaard Er wordt voor meer dan 2-millioen geschilderd GLIMLACHJE WOENSDAG IS FEBRUARI 1953 De plaatselijke afdeling van het Cen taal Genootschap voor Kinderherstellings oorden en Vacantie-kolonies, gaf Maan dag in „De Vergulde Valk" een buiten gewoon geslaagde propaganda-avond. Pastoor D. N. de Rijk heette in het bijzonder het gemeentebestuur en artis- ten welkom en zette in het kort het doel van deze avond uiteen en wekte de aan wezigen, die de zaal tot de laatste plaats toe bezetten, tevens op de uitzending van zwakke kinderen mogelijk te maken, door zich op te geven als lid der jonge af deling. Daarna was het woord aan de heer Landsmeer, propagandist van het Centraal Genootschap, die in een kernachtig be toog zijn vreugde uitsprak, dat juist in het jaar van het vijftigjarig bestaan van het Genootschap, in de plaats, die de ba kermat van dit Genootschap is, eindelijk een afdeling is opgericht. Het lijkt vreemd, dat zulks geschiedt, waar juist duizenden naar Egmond aan Zee komen, om weer nieuwe levenslust en gezondheid op te doen. Voor de zwakke kinderen uit Eg- mond aan Zee, kan echter uitzending naar de bossen zeer heilzaam zijn. Daarna vertoonde de heer Landsmeer enkele films van het Centraal Genoot schap, die een duidelijk beeld gaven van het werk, in dit geval in de° boshuis te Nunspeet. Tot slot werd een schitterende kleurenfilm vertoond van diverse kolo niehuizen, waarbij de aanwezigen ook de hun welbekende tehuizen Kerdijk en Zwartendijk te Egmond aan Zee konden bewonderen. Artisten traden belangeloos op De rest van de avond werd gevuld door de Egmondse artisten, mevr. Rita Dekker en de heer Ab Blaauboer en de Alkmaarse artisten heren Piet Cloeck, professor Cakie en Jaap Tol. Zelden heeft het publiek zo genoten, als deze avond. Met vlotte conférences en verbluffende staaltjes van goochelkunst vermaakte Cakie het publiek. Rita Dek ker zong op de haar eigen wijze oude en nieuwe liedjes en oogstte een dankbaar applaus. Niet alleen begeleidde Ab Blaau boer op zijn bekende wijze, aan de piano, maar ook gaf hij een piano-solo, die zijn natuurlijke begaafdheid eerst recht deed uitkomen. Stormachtig succes oogstte ook Piet Cloeck met diverse levensliedjes en con férences. Last but not least, vermaakte Jaap Tol de aanwezigen met voordrachten in onver valst Amsterdams dialect, terwijl vooral zijn dol-komisch nummer „d»i verbrande Bijna een jaar geleden had de Hage naar Johannes van den B. te Noord- Scharwoude een aanrijding gehad met een jeep. Over de schuldvraag werd gisteren tijdens de behandeling van de "zaak door de Meervoudige Kamer te Alkmaar niet gesproken. Deze Hage- naar werd door de officier alleen ten laste gelegd, dat zijn handrem niet in orde was. Verdachte had dat kennelijk niet goed begrepen, want hij had enke- le getuigen a décharge gedagvaard, die alleen maar konden verklaren hoe de aanrijding tot stand was gekomen. Over de rem konden zij weinig of niets ver klaren. De getuigen a charge overi gens ook niet. Wel kwam vast te staan, dat de rem na de aanrijding niet in or de was. maar er waren geen bewijzen waaruit kon worden opgemaakt dat de rem vóór de aanrijding al dan niet in goede staat verkeerde. Conform de eis van de officier werd de verdachte dan ook vrijgesproken. de heer righarts benoemd tot SCHOOLHOOFD te wieringerwerf De heer A. Righarts, leraar aan de Ulo-school alhier, is benoemd tot hoofd van de Wieringermeer Ulo-school te Wieringerwerf. Het zal op 7 Maart vijftig jaar ge leden zijn, dat onze plaatsgenoot de heer W. Gutker Jbzn. zijn werkzaamheden als kerkelijk ontvanger der Nederlands Hervormde Gemeente aanving. Het zal de jubilaris op deze dag ongetwijfeld niet aan belangstelling ontbreken, voor al waar het hier een zeer uitzonderlijk jubileum betreft. De heer P. G. J. Bakker, ambte naar ter secretarie alhier, is benoemd in de functie van adjunct-commies ter secretarie te Voorschoten. Burgerlijke Stand Geboren Bregitta M., d. van J. Th. Groot en B. Tiebie. Maria J., d. van Th. M. Bakker en C. Blokker. Dorus, z. van A. W. Slagter en S. Breidenbach. Afra A., d. van W. H. de Ruijter en C. Ruiter. Catharina J. M., d. van H. Kauffman en T. van den Diepstraten. Arnolda M. M„ d. van A. Bals en M. A. Aker. Getrouwd: Sjouke Westra en Marie Barsingerhorn. Overleden; Geertje van Teulin- gen, 45 jaar, echtgenote van Tj. Sote- mann. Dorus Slagter, 5 dagen, z. van A. W. Slagter. Pleter Scheid, 78 jaar, echtgenoot van A. Bakker. cafetaria", gespeeld met Rita Dekker, bui tengewoon insloeg. Er kwam, toen omstreeks middernacht, pastoor De Rijk de artisten bedankte en hen met bloemen en geschenken over laadde, schier geen eind aan het applaus, hetgeen Piet Cloeck aanleiding gaf, ook het Egmondse publiek nog te bedanken voor het enthousiasme, waardoor de ar tisten zich gedragen voelen. De oogst van deze avond ten slotte was een aanwinst van achtenzeventig nieuwe leden, waardoor de jonge afdeling start met een aantal van omstreeks honderd zestig leden. BLINDENBOND Nadat de blindenbond „St. Odilia" gistermiddag voor kinderen een film vertoning had gegeven, werd 's avonds voor de ouderen een toneelspel opge voerd, n.l. „Een die niet geteld wordt", een spel in drie bedrijven van Joh. van Eekelen en Jan Grosfeld. De uitvoe ring werd verzorgd door de verenigde spelers van St. Odilia te Heiloo. De zaal was behoorlijk bezet. Tijdens de pauze sprak de blinde voorzitter van de bond, afd. Noord-Holland, terwijl dasfna nog eem- collecte werd gehou den. De opvoering van het stuk, onder regie van Th. Buijs, had aandachtige belangstelling, hetgeen de spelers on getwijfeld verdienden. Gezien het feit, dat een dramatisch stuk zich moeilijk op natuurlijke wijze vertolken laat, verdienen alle spelers lof voor het vertoonde spel. dan pas vergunning voor uitvoering Naar wij vernemen zullen de bepa lingen van het Bureau Buma in de ver schillende gcmeenen strenger worden toegepast. Tot nu toe was het zo, dat na een uitvoering de penningmeester van de betrokken vereniging een vordering door dit Bureau kreeg thuisgestuurd, waaruit vaalt 'n oneindige corresponden tie voortvloeide over al dan niet uit- ge oerde nummers e.d. waarvoor rech ten golden. Het ligt in de bedoeling zeer binnen kort een dusdanige regeling te treffen, dat de verenigingen de Buma-rechten vooruit dienen te betalen. Aan de hand van de verklaring van dit Bureau zal men dan van gemeente wege vergunning verkrijgen 'n uitvoe ring of iets dergelijks te organiseren. Zonder verklaring zou deze vergunning geweigerd worden. De politie wil men hierbij inschake len ter controle of geen uitvoeringen zonder vergunning worden gegeven. Op de dag der begrafenis van Z. M. Koning George VI van Engeland, Vrij dag 15 Februari, zullen van de wal- instellingen en de varende schepen der Koninklijke Marine de vlaggen halfstok wapperen van het tijdstip vhn vlagge- parade tot zonsondergang. Van de bin- nenliggende schepen zal ook de geus halfstok worden gehesen. De vereniging „De Hollandse mo len" heeft een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheden om de Nederlandse molens te gebruiken als opwekkers van electrische stroom ten behoeve van de plaatselijke distributienetten. Het re sultaat was zo bevredigend, dat eind vorige maand de stichting „Electrici teitsopwekking door windmolens" in het leven is geroepen. De stichting heeft het oog laten val len op de tweehonderd korenmolens, die reeds met een hulpmotor werken. Doch verder zijn er ook nog mogelijk heden voor de ruim duizend andere molens. Naar schatting zal twee tot vier mille in elke uitverkoren molen wor- den geïnvesteerd, waardoor het moge lijk wordt, dat een molen per jaar 30.000 40.000 kilowatt-uur aan energie gaat opwekken. Dit is gelijk aan de energie, die een stroomcentrale afle vert, ten koste van een hoeveelheid kolen die om en bij de duizend gulden kost De veranderingen zullen zodanig wor den aangebracht, dat de molen tegelijk maalwerk kan verrichten. Niet alleen hoopt de stichting door de uitvoering van haar plannen de Nederlandse eco nomie een opfrissertje te geven, doch evenzeer vertrouwt ze er op de gehele molenaars- en molenmakersstand weer op hetzelfde gunstige bestaanspeil te kunnen brengen als mogelijk was in de Gouden Eeuw. Als introductie voor zijn film „An outcast of the islands" („Een banneling van de eilanden"), die Vrijdag zijn Ne derlandse première in theater Tuschins ki zal beleven, is per BEA-toestel naar ons land gekomen de 45-jarige Britse regisseur Carol Reed, in gezelschap van zijn echtgenote. Het echtpaar woonde gistermiddag een speciale voorstelling van „Een ban neling van de eilanden" bij en zal mor gen naar Parijs doorvliegen. Volgende week hoopt hij in New York te zijn, waar Reed de vertoning van zijn film in Amerika gaat voorbereiden. ..Bussum" vraagt: Het dagelijks bestuur van de Neder landse televisie-stichting zal aan de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen verzoeken op de ko mende feestdagen een extra televisie programma te mogen uitzenden. Men wil ,life"-reportages verzorgen, welke met behulp van de reportage wagen direct overdag worden uitgezon den. Het betreft hier 30 April (Konin ginnedag), 1 Mei (Dag van de Arbeid), speciaal voor de VARA en 5 Mei (Be vrijdingsdag). Sleeswijkse bollenkwekers willen invoer beperken De Sleeswijk-Holsteinse bloembollen en knolienkwekers hebben besloten maatregelen te nemen, teneinde met succes te kunnen concurreren tegen de Nederlandse bloembollenkwekers. De kwekers willen de jaarlijkse in voer van bloembollen in West-Duits and, ter besparing van deviezen, ver minderen. In 1951 werd door de Sleeswijk-Hol steinse kwekers een omzet van 1,2 mil- lioen D.M. bereikt. De jaarlijkse pro ductie van knol-begonia's bedraagt 15 millioen knollen. Gevaarlijk spel met electrisch kacheltje Een vierjarig meisje te Bovenkar- spel heeft gisteren ernstige brand wonden opgelopen, doordat zij in aan raking kwam met een electrisch kacheltje. Twee kinderen van de fa milie De W. te Bovenkarspel speelden in een kamer, waarin zich een elec trisch kacheltje bevond. De oudste schakelde het kacheltje in, hetgeen tot gevolg had, dat het vierjarig zusje, dat met een stokje de gloeiende elementen aanraakte, in brand geraakte. De (Jienstbode, die- op het hulpgeroep der kinderen kwam aansnellen, bracht het kind snel naar beneden uit vrees, dat er brand in huis was uitgebroken, doch zij verzuimde eerst de brandende kleertjes van het kind te doven. In zorgwekkende toestand is het meisje in het S.V.L.-ziekenhuis in Enkhuizen opgenomen. De beide ouders hepen brandwonden aan hun handen op. (Van onze speciale verslaggever) TOALS bekend, heeft de officier van justitie bü de Rotterdamse Economi sche Rechtbank onlangs tegen de eige naars van de vierhonderd Dodge-vracht- auto's, die thans aan de Ringvaart te Oud-Kralingen staan te verroesten, een boete van 24.000.geëist en onder toe- zichtstelling van de dump voor de tijd van drie jaar, aangezien zij een gedeelte van de dumpvoorraad zonder toestem ming van Economische Zaken op de Nederlandse markt hadden gespuid. TN een onderhoud vertelden de eige naars van de dump, de Rotterdamse firmanten Terlouw en Van Yperen ons, dat zij in 1950 660 wagens tegen een zeer redelijke prijs uit een Britse dump in Duitsland hadden gekocht. De koopsom was 400.000— aan Engelse ponden. Er In de Jura is een nieuw soort sneeuwruimer in gebruik genomen, waar door men in record-tijd dichtgesneeuwde wegen kan vrijmaken. Vele hengelsportbeoefenaren togen gisteren op pad, om, vergezeld van hun echtgenoten, in de Dancing van de Rus tende Jager het 25-jarig bestaan te vie ren van hun clubvereniging „De Kar per" De heer Dingerdis, voorzitter van de jubilerende „Karper", heette de tal rijke aanwezigen hartelijk welkom, in 't bijzonder ir A. Brink, hoofdambtenaar van de Ned. Heidemij., te Arnhem, die aan de hand van enkele filmopnamen in teressante bijzonderheden over onze ge schubde waterbewoners kwam vertel len. De secretaris, de heer A. C. Bakker, had de oude notulen nog eens doorge snuffeld en op zijn ontdekkingsreis on der meer gevonden, dat niet alleen „De Karper" jubileerde, maar dat voor vijf leden eveneens deze dag een herden- Ontroerende film over de terugkeer van een blind geworden soldaat GEGUND De heer J. Kamp Pz. alhier is het glas-, verf- en behangwerk gegund voor een schoolgebouw te Wieringerwerf. Ook Spanbroek schaft een toga aan Na Wognum heeft de gemeenteraad van Spanbroek gisteravond besloten als tweede gemeente in West-Fries land over te gaan tot het aanschaffen van een toga voor de ambtenaar van de burgelijke stand, zoals onlangs eveneens in Bolsward geschiedde. In tegenstelling tot Wognum stemden alle raadsleden met het voorstel in, ''odat het zonder discussie onder de amer door ging. Een der meest succesrijke films sedert de oorlog was „De beste jaren van ons aan de maatschappij, aanpassing ook leven". Gematigd waarderend waren de perscritieken, het publiek was er van de maatschappij aan de invaliden, opgetogen over. Het verhaal van de soldaten, die zich na harde jaren van de de verhouding bovendien van de blan- oorlog hadden aan te passen aan de nuchtere maatschappü, welke hun offer ten ke tot de neger en zo meer. Voor het naaste bü al weer vergeten was en hun telkens weer nieuwe ontgoochelingen belangrijkste deel speelt deze tech- bereidde, sprak de bioscoop-bezoeker sterk aan. Vooral natuurlijk omdat het nisch ook zeer vakkundig gemaakte hem meedogeloos confronteerde met het trieste, verminkte leven van een man, film in het hospitaal, waar blinde sol die in de oorlog beide handen verloor en zich voor de rest van zün bestaan stun- daten geschoold worden om zich weer telig moest behelpen met een paar stalen haken. Die haken waren, wat men in volwaardig te gaan voelen. Dit hele bet vakjargon van de filmmakerij „tranenpersers" pleegt te noemen: heel het scholingsproces toont „Bright Victory" verhaal van die ontstellend verminkte man werd in de film zo gepresenteerd bijzonder knap. Later, wanneer ze goedkoop en oppervlakkig dat er een gemakkelijke ontroering gewekt terugkeer van de soldaat in zijn eigen werd. En dat speculeren op sentimenten gaf aan die film „De beste jaren van milieu laat zien, verliest de film wat ons leven" een valse bijklank. Men merkt dat des te sterker bij het zien van een aan kracht en komt even een sentimen- film over een verwant geval „Bright Victory" („Het licht dat verdween"). teel toontje de overhand nemen. De hele geschiedenis met de vroegere ver- QOK „Bright Victory" vertelt van de ieder mens. Omdat de makers er zo loofde, die niet de kracht kan opbren- aanpassingsmoeilijkheden, van een niet tegen opzagen hun hoofdfiguur als gen zonder medelijden met deze blinde verminkte soldaat, die- in de gewone een gewoon mens te tonen: deernis- jongen verder door het leven te trek- maatschappij terugkeert. Larry Nevins wekkend aan één kant, sympathiek ken, mist zo enigszins een atmosfeer heet hij, een jongeman, die, toen hij de soms, maar vaak ook hevig antipa- van waarachtigheid, oorlog inging, in Amerika een meisje thiek door zijn apart menselijk falen. Aanzienlijk gaver is de figuur van en een goede carrière achterliet en al wordt die figuur zo geloofwaardig en dat andere meisje, dat de blinde uit zijn gedroomd geluk bedreigd ziet, juist door haar eerlijke menselijk ac- zijn eenzaamheidt bevrijdt. Die figuur wanneer hij ergens in Tunis tijdens ge- cent kan de film „Bright Victory" dan wordt heel mooi gespeeld door Peggy vechten aan beide ogen gewond is ge- ook ontroeren. Dow en ook de vertolking van de hoofd- raakt. Na weken van angstig afwach- De film werd geregisseerd door Mark rol door Arthur Kennedy heeft een ten in het hospitaal krijgt hij dan de Robson, de maker o.a. van de zo in- gaafheid, die vaak ontroert. Tal v-.n mededeling te verwerken, dat er voor drukwekkende film over een tragische sterke momenten (de eerste ontmoeting hem geen hulp meer kan baten: hij zal bokserscarrière „The Champion". Rob- b.v. tussen de blinde en zijn vader) zich moeten verzoenen met de gedachte son heeft ook met „Bright Victory" een heeft deze tot het laatst intens boeien- hele zijn verdere leven blind te zullen film geleverd, die verrast door haar de rolprent, die de aandacht verdient züo. eerlijkheid. Psychologisch heel raak en om de zuiverheid waarmee ze een tra- Die mededeling doet heel zijn wereld soms bepaald gedurfd is deze film in gisch sociaal thema behandelt. Een ineen storten Larry trekt zich in zich- de behandeling van hoofd- en neven- film om te gaan zien: een werkelijk zelf trrug: vol vijandigheid jegens het problemen: aanpassing van de invalide schot in de roos. leven, de mensen, de wereld. De film, die ons heel deze geschiedenis van die onzalige patrouille-tocht in Tunis af in beknopte, Ijeldere taal getoond heeft, laat dan zien, hoe deze Larry onder invloed van de mensen in zijn omge ving langzamerhand zichzelf hervinat. Heel moeizaam ontwikkelt zich in hem een proces, dat hem er toe brengt zich niet alleen te verzoenen met het lot, maar zich vooral ook aan te passen aan de voor hem nu .beperkter geworden omstandigheden. 70ALS de film dit verhaal vertelt, *-* sober en doorgaans heel zuiver, valt er vrywel voortdurend in te geloven. Geen ogenblik blijken de makers er op uit geweest op sentimenten te specule ren; daardoor al steekt deze film „Bright Victory" ver uit boven de rol prent als ,De beste jaren van ons le ven". Krijgen we op het toneel of in een film een invalide te zien een blin de b.vdan is die invaliditeit een ge makkelijk requisiet om sympathie veor een figuur te winnen. Heel bewust heeft men bij deze film een dergeliike «oedkope winst willen vermiiden Die blinde sold"-* dip hier de honfdner- soon is. is -"--minst een bii voorbaat sympathieke figuur, maar hij heeft zwakheden en tekortkomingen van kingdag was en wel van hun 25-jarig lidmaatschap. De heren Joh. Bakker' Dingerdis, N. Hoebe, Chr. Meyer en Joh. Martin werd onder applaus van de aanwezigen het eremetaal op de borst gespeld: een zilveren Karpertje. De feestcommissie schonk alle jubilarissen een „ere-penning" van groter formaat. De heer Brink nam zijn gehoor eerst mee naar Friesland en liet zien, hoe daar met een enkele trek van de „ze gen" een macht van schubbig water volk werd bijeengebracht, brasem en snoek. Misschien jubelen enkele huis moeders, als haar hengelende man met lege handen thuiskomt, maar toch, al dus de heer Brink, is zoetwatervis lek ker. Hij raadde de dames aan het eens te proberen met zijn recept. Interessant was de kunstmatige teelt van forellen, een zalmachtige vis, die zich thuis voelt in snelstromend fris water. Op het witte doek was de ont wikkeling te volgen van ei tot de jonge forel. Tenslotte kreeg de snoek een beurt, die door kunstmatige teelt in stand wordt gehouden en waarvan er jaar lijks millioenen worden uitgezet. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd hierna door enkelen ge bruik gemaakt. Wat is de oorzaak van de geringe vangst in het vorige jaar en wat valt te prefereren als aas voor karpers, brood of Wormen? Het laatste viel moeilijk te beantwoorden, het eerste kan het gevolg zijn van lagere tempe raturen. Hoe kwam het dat een vrouwelijk lid meer succes had dan haar mannelijke collega's? Kon vrouwelijke charme en gevoeligheid hierbij een rol spelen?, vroeg de heer Brink, men zou het zo'n karjïertje moeten kunnen vragen. De feestavond was verder gewijd aan zang, voordracht, muziek en dans. Mevr. Huisman zong met guitaarbegeleiding een liedje over „2 scharren" en „de biecht van een verliefde koetsier" e.a. en werd luide toegejuicht. De heer J. H. de Rover, had in de loop der jaren niet alleen zijn dobber goed in 't oog gehouden, maar ook zijn medehenge laars en wist heel wat voorvallen tot groot vermaak van zijn hoorders, te memoreren. Aan de vleugel begeleid door mevr. Huisman, zong hij een lof lied op de eerste 25 jaren van „De Karper". GESLAAGD. Aan de technische hogeschool te Delft slaagde voor het candidaatsexa- men voor civiel ingenieur de heer W. J. P. Veltman uit Bergen. stonden in deze dump enige tienduizen den wagens van hetzelfde type, doch de verkopers garandeerden dat dit de laatste transactie was. De Nederlandse firmanten, die vergunning hadden ge kregen om de wagens te importeren op exportverplichting, dachten dus in het buitenland een gretig afzetgebied te zullen vinden. Kort daarop lieten de Engelsen echter de resterende auto's over Europa uitzwermen, zodat de Rot terdammers, nadat zij de trucks hadden gerevideerd, in het buitenland een over voerde markt vonden. Ook buiten Europa bleek het onmo gelijk een afzetgebied te vinden, en toen de Incassobank, die het crediet aan de firma van de Twentse Bank had over genomen, steeds sterker op aflossing aandrong, werd de Roterdamse firma er ten slotte toe verleid een gedeelte van de 660 vrachtauto's op de binnenlandse markt te verkopen. In Den Haag werd dit verstaan als een deviezenverlies. De firma gelooft echter, dat zij ons land hiermee duizenden aan deviezen heeft bespaard, daar de Nederlandse markt anders veel duurdere buitenlandse wa gens had moeten importeren. Thans bestaan bij de overheid plan nen om de overgebleven auto's als schroot naar het buitenland te verko pen. Vanzelfsprekend zouden de fir manten dit zeer betreuren en zij hopen, dat Zweden of Indonesië, die thans be langstelling voor de voorraad tonen, de wagens intact zullen overnemen. Het is te hopen, èn voor onze devie zenpot, èn voor het bedrijf, dat na de bevrijding door aankopen uit dumps bij Deelen en Enschede zeker een half mil- Poen U.S. dollars voor ons land ver diende, dat aan de plannen van de over heid geen uitvoering zal worden gege ven. Hoofdzaak is n.l., dat Nederland nog veel vrachtauto's nodig schijnt te hebben en dat hier vierhonderd wagens die met geringe kosten direct bruikbaar te maken zijn, desnoods op de binnen landse markt aftrek kunnen vinden. Zij zijn waarlijk te goed voor schroot. Geleidelijk wordt de blinde soldaat geleerd zich aan zijn omstandigheden aan te passen Dank zij regeringsubsidies Ter bestrijding van de winterwerk loosheid in het schildersbedrijf, heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting besloten aan op drachtgevers van schilderwerk dat in de wintermaanden wordt uitgevoerd, een subsidie te verlenen van pl.m. 20 pet. der totale kosten. Thans reeds is voor meer dan twee millioen gulden schilderwerk in uitvoering, waardoor het aantal werkloze schilders, dat ruim zes duizend bedroeg, niet onbelangrijk zal kunnen verminderen. VIETMINH WIL TOT DE V.N. TOETREDEN Hoang Minh Giam, minister van bui tenlandse zaken van de „Volksrepu bliek" van de Vietminh in Indo-China. heeft verklaard, dat de Vietminh tot de V.N. wil toetreden. PURMERENDER MARKT PURMEREND: het aanbod van vette koeien was gisteren heel goed. De han del zette ook goed in, waardoor de prijzen zich handhaafden. Op de gelde- markt, waar de aanvoer niet te groot was, was het stil, wat de handel in 't gebruiksvee betrof. Op de nuchtere kalverenmarkt was de handel heel wat stugger en de prijzen lager. Hoewel er wel enige kopers voor de fokkers wa ren, ging de handel kalm aan. De wol veemarkt was zeer dun bezet. De vette schapen waren wel duur, maar de gang heel kalm. De bokken en geiten werden door een heel kleine aanvoer vlug verkocht. Op de vette varkens- markt was het heel stug. Heel enkele van de beste deden f 2.C8, maar het gros ging van f 2.02 tot f 2.09. De lichtere soorten flink beneden de f 2.En de vette zeugen f 1.90. Ook de biggenmarkt gaf een flauwe gang te zien. De fokkers zowel als de mesters klagen over de te dure voederprijzen, vandaar de flinke aanvoeren overal. Ook in de fogzeugen was het heel stil. De pluimveemarkt gaf evenmin nieuws te zien: een heel kalme gang. Purmerend. 12 Februari 1952: Aange voerd 433 runderen, waaronder: 208 vette koeien 2-2.90, goed. 75 melk- en kalfkoeien 6751000, stil. 135 gelde- koeien 500725, stug, 14 graskalveren 225300, stug, 979 nuchtere kalveren 30 —95, stugger, fokkers 60105, 11 stie ren 6751550, kalm, 272 vette schapen 95145, stug duur, overhouders 90145, stugger, 191 vette varkens 1.802.08, stug, 10 bokken en geiten 1060, stug, schrammen 36—82, vlug, 788 biggen, zware 1885, lichte 2646, stug, 11 fok- zeugen 325390, stug, 32 paarden 575 925, stil. Totaal 2525 dieren. 1200 oude kippen en hanen, rode en witte 22.20, 600 oude kippen en ha nen, blauwe 2.102.30, 1100 jonge hanen 2.10—2.25, allen per kg., 350 eenden 11.75 per stuk, 400 knijnen 18 per stuk. Totaal 2525 dieren. 6000 kipeieren 13.5014.50 per 100 stuks, eendeneieren 23.5014.50 per 100 stuks. Kalme markt. GRAANBEURS GRONINGEN. GRONINGEN, 12 Febr. Rode tarwe 21.2524.25, witte tarwe 21.2525, in landse rogge 30.2535.25, wintergerst 30.2537.25, zomergerst 30.2539.25, witte haver 26.2532.15, groene erwten "18061.50, karwijzaad 60.5070, geel mosterdzaad 50.40—71, kanariezaad 35.2541, blauw maanzaad 90.50 107.50, lijnzaad witbloei 70.60100, lijn zaad blauwbloei 120.60—160, winter gerst (inlv.) 20.25—23.25, Mansholtgerst 30.2539.75, witte haver (inlevering) 20—22. AVENHORN, 12 Febr. 1952. 550 kg Spruitkool 1937; 900 kg Deense witte koc»l 8.40; 19000 kg Rode kool 8.50—18.40; 8000 kg Gele kool 7—10.80; 38000 kg Groene kool 9.30—21.70; 18000 kg Uien: grove 30.80—32.60, gewone 28.10—31.70, drielingen 29.10—29.40, nep 27; 30000 kg Bieten I 21.30—23.80, II 19.80—20.60, III 8—9.20 en modjo 15.20-16.30- 24000 kg Peen: II 22.10—22.50, III 20.30—20.50 en IV 1315.50;Peen, niet voor export: II 9.50—13.30 en III 8.60—16.90; Bieten, lang: I 17.90—18.60, II 12.40—12.90 en modjo 12.10—14.30. Wild West-methoden

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 3