Dr. Adenauer onuitgenodigd de Ministersconferentie naar Grootse doch sombere praal vergezelde Koning George VI op zijn laatste tocht Prinses Marijke houdt niet van persfotografen Maher Pasja wenst regionaa verdedigingsverdrag VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Vrijdag 15 FeBr. 1952 149e Jaargang No. 40 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Elke minuut een saluutschot en de galm van de Big Ben'' Een rouwstoet van ruim anderhalve kilometer Britse schaatskampioen naar huis gestuurd Ook besprekingen mei kleine landen Grimmige klanken uit Oost-Duitsland Duitse officieren in Egyptisch leger „Zeer onaangenaam" vindt Bonn Senator Connally wenst breuk met Hongarije „Boekenzuivering" in he communistische China Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur H. M. KOEMANS Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAABSCHI COURANT TARIEVEN; Advertenties 16 ct. per m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 Londen vandaag de stilste stad ter wereld (Van onze speciale verslaggever) J^ONDEN is vandaag een zwijgende stad. Vandaag de volste stad ter wereld en niettemin de stilste, want de honderdduizenden, die de laatste eer willen bewijzen aan hun overleden Vorst, omzomen wèl de straten van Westminster Hall, die vanmorgen om 7 uur werd gesloten, nadat nog de gehele koude nacht door de stroom treurenden naar binnen was gegleden, naar Paddington Station, vanwaar het stoffelijk overschot van Koning George VI naar de crypte in de St. Georgekapel van Windsor Castle zal worden overgebracht, maar zij zwijgen. I)ie murmelende stilte van duizenden is misschien aangrijpender dan de stilte der absolute eenzaamheid. De dodenwacht van de Yeoman of the Guard en de officieren van de Household Troops is overgenomen door Engeland zelf. Langs de straten van de drukste stad ter wereld, die vandaag de stilste is. De bloemen hebben zij in Westminster Hall uit de hand gelegd, kleine bou- quetten eerbied voor de Vorst, die in de dood even eenzaam is als alle stervelingen. ten door politie en brandweer. Tienduizend militairen hadden de zes- en-een-halve kilometer lange route af gezet. ÜR valt een vrieszon over Westminster Hall, over de gebouwen van La ger- en Hogerhuis, over de Abdij, de Malt en al die straten en pleinen, waarin als het ware de macht van een wereldrijk is gegrift. Drie honderd en vijf duizend Engelsen zijn langs de baar in Westminster Hall geschuifeld. Er staan er méér daarbuiten. In de afgelopen nacht: de koude, dip tot op het been drong; de wachtenden op hun beurt om toegelaten te worden; daarbuiten de enorme kachels, waar warmte te zoeken was. Warmte, die verre werd overtroffen door de diepe genegenheid, die deze dode Koning tijdens zijn leven heeft weten te ver werven, omdat hij het pad van de plicht manmoedig aanvaardde. Het werd zijn weg naar de glorie Hoog boven het perron van Padding ton Station, vanwaar de Koninklijke trein naar Windsor zal vertrekken hangt een enorm schild van donker blauw en purper en zwart. Daarop zijp ook deze wooorden aangebracht: ..Th** path of duty was the way to glory": het, pad van de plicht was de weg naar glorie" Al die Engelsen moeten hem zeer "hebben bemind. En is dit niet de hoog ste e£ir- die een mens, ook een Koning, kan erlangen? f\M half elf vanmorgen viel een nog diepere stilte over het reusachtige plein voor Westminster Hall. Mannen van de Household Troops droegen de kist met het stoffelijk overschot naar de affuit Op dat moment sloeg de Big Bon. die tot dan toe had gezwegen, één droeve slag iedere minuut, éénDaar tussen luidden de klokken van West minster Abbey, over de gehele wereld via de radio een bekend geluid. En over Londen, van Hyde Park uit. don derde het eerste kanonschot, steeds jn een serie van 56: de leeftijd van Ko ning George VI Het was koud in Londen en een grijze nevel dekte de zonnestralen af. Daar stonden soldaten van de R A F., van de Marine en de Gold Stream Guards. Zij vormden de erewacht. De laatste erewacht. Eén krans dekte de kist. Aan het hoofd van de anderhalve kilometer lange stoet gingen afdelin gen van zee-, land- en luchtmacht, gevolgd door vertegenwoordigers van buitenlandse strijdkrachten, waarna de Britse luchtmaarschalken, alsmede personen uit de naaste omgeving van de overledene volgden. Toen kicam de affuit, aan vier lange koorden getrokken door vijf officieren en 142 minderen van dRoyal Navy Op de kist met het stoffelijk overschot van de vorst waren de kroon, de rijks appel en de versierselen van de Orde van de Kousehand geplaatst de uiterlijke tekenen van het koningschap. Achter de affuit feed een rijtuigwaar in Koningin Elizabeth 11, de Koningin- moeder, Prinses Margaret en de Prin- cess-Royal zaten. Hierachter gingen te voet de Hertog van Windsor de Hertog van Gloucester, de Hertog van Edinburgh, de 16-jarige Hertog van Kentneef van wijlen Koning George VI, en buitenlandse vorstelijke vertegenwoordigers. Op de vierde rij Z.K.H. Prins Bernhard. Hierna kwamen de rijtuigen met de koninklijke hertoginnen, waarna de leden van het diplomatieke corps en andere vertegenwoordigers uit het bui tenland volgden. De stoet werd geslo- De buitenlander staat daar in Lon den in diepe bewondering voor de macht van dit eerbetoon. Waarlijk alle landen van de wereld zijn bij deze be grafenis vertegenwoordigd. In de stoet daarenboven afdelingen van alle Brit se troepenonderdelen en troepen van het Gemenebest, in schitterende pa rade-uniformen. En dan valt ons in eens op. dat feestelijkheid niet wordt geschapen door kleur; want al deze kle*ur is rouwRouw en droefenis. De Bands t van de Irish Guards en de Gold Stream Guards Schrijden in de stoet mee en spelen treurmuziek. Er boven uit tegen de grauwe hemel de minuutslagen van Big Ben. de scho ten uit Hyde Park en de klaterende Bij het aanbreken van .de dag had'zich al een grote menigte belangstellenden verzameld voor Whitehall, om de be grafenisstoet van Koning George VI vanaf een gunstige plaats te zien voor bijtrekken. doedelzakmuziek van de Band van de Scottish Guards Er is een groot aantal wereldlijke groten naar Londen gekomen, om de dood te eren," waarin tijd en macht en praal volledig afwezig zijn. Het is een indrukwekkende aanblikdo sle pende stappen van de troep, de "rijtui gen met vorstinnen, o.w. Koningin Juliana, de voortschrijdende Konin gen en staatshoofden en de eenvoudi ge affuit, aan witte koorden getrok ken Het is alsof ieder van die honderd duizenden Engelsen, ieder van de vorsten en staatslieden in zichzelf is gekeerd. Er is ge.en omgeving. Er i| slechts de dood en het stoffelijk over> schot van een Koning op weg. naaf- Paddington Station. Om één uur Nederlandse tijd be reikte de stoet het station, vanwaar het stoffelijk overschot naar Windsor werd vervoerd ter bijzetting in de koninklijke crypte van de St. George kapel. Een Koning werd ten grave gedra gen door geheel zijn volk.... Het bestuur van de Engelse Schaat- 'senrijdersbond heeft besloten om de inschrijving van Michael Carrington, kampioen van Gr. Brittannie kunstrij den, in te trekken en hem wegens ..afkeurenswaardig gedrag" terug te sturen naar Londen. De International Skating Union had zich met een klacht tot de Engelse bond gewend. Dit feit is zonder precedent in de geschiedenis der Winterspelen. AARDBEVING IN DE STILLE OCEAAN De seismograaf van de universiteit te Helsinki heeft Donderdagmorgen vroeg hevige aard;yhokken geregis treerd. die bijna twee uur aanhielden. Het epicentrum'ligt vermoedelijk in het Zuidelijk deel van de Stille Oceaan. Koningin Julianain hel ztrart gekleed met het oog op haar vertrek naar Engeland, en prinses Marijke bij het klokje, dat de Koningin zojuist in ontvangst heeft genomen. „Ik kleinste het reinste" (Va7L onze speciale verslaggever) |>E KLEINE prinses Marijke lief openhartig ding, dat men zou willen knuf- Lr fclen wendde zich verontwaardigd tot de persfotografen toen die hun blitz- lampen lieten flitsen, terwijl zij met een ebbenhouten hamertje een zilveren klank tingelde uit het „Kleinste maar reinste" klokje, dat de koningin straks mee naar Amerika zal nemen als dankbaarheidssymbool van het Nederlandse volk en als deel van een geheel carillon. Gistermorgen werd dit klokje ten paleize aan Hare Majesteit overgedragen. heid van het Nederlandse volk. dat 300.000 gulden bijeen zal moeten bren gen om dit dankbaarheidsgeschenk voor Amerika mogelijk te maken. Een gelukkig voorteken hopen wij ook voor het enthousiasme, waarmee de Amerikanen dit zullen willen aan vaarden. Hot geschenk zal zijn een carillon van 49 klokken. Het zal een product werden van de gezamenlijke Neder landse klokkengieters, dat mogelijk met Kerstmis zijn ptiur Hollandse klanken over Washington -/.al kunnen uitstorten. In af\va'chtijn§' van de' plaatsing van het definitieve carillon,'dat'totaal 35 ton zal wegen, zal in Meridian Hillman Park een. klein carillon worden opge steld. Ook dat gaat gelijk .mee v met dit „kleinste maar reinste", klokje van het definitieve carillon en zal gelijktijdig daaiynee worden overgedragen aan de Amerikaanse autoriteiten. Overdracht van nationaal geschenk op Soestdijk „MIET. dat licht aandoen, nee!" gaf Marijke de fotografen te verstaan. Met een' scheef kopje luisterde ze naar het schone geluid, waarmee de carillon- klokken uit onze Nederlandse klokken gieterijen een wereldreputatie hebben verworven. Vier. vijf maal her haaide v.l) het gebaar. Toen wendde zij zich plotseling tot', haar moeder. „Jij doen!" zei ze Koningin Juliana pakte .het eb benhouten hamertje uit' de. kleine kin derhand, van haar jongsteen gaf het aan de 8.-jarige Lia Behagen uit Soest dijk. die met de 15-jarige Rob Veenstra- uit Baarn. uitverkoren was geweest om namens de Nederlandse jeugd dit klok je te overhandigen. „Laat. Lia het maar eens doen", zei de koningin. Lia liet zich natuurlijk niet onbetuigd en brak daarmee gelijktijdig het. ijsvliesje. dat tussen twee kinderen bestaatwanneer zij voor het eerst tegenover elkaar ko men te staan. Het ganse gezelschap, met vooraan de strenge voorzitter van de Tweede Ka mer mr. L. G. Kortenhorst, die met een enkel woord als voorzitter van het co mité „Klokken voor Amerika" dit ce remonieel geleid had. had er plezier in. En nog groter was dat plezier, toen Marijke even laler de aanwezigen kwam vertellen dat ..Pietie" ook een klok op haai- slaapkamer moest hebben om haar wakker te maken. „Pietie is zo'n slaap kop" ontsluierde zij oneerbiedig 'n ka nergeheim van haar grotere zus. Laten wij het ongekunstelde enthou siasme van Marijke als een gelukkig voorteken zien. Een gelukkig voorteken, in de eerste plaats voor de offerbereid- Onderhandelingen in impasse Verwachting tot Zaterdagavond: VANNACHT MATIGE VORST Overwegend droog weer met enkele overdrijvende wolkenvel den en hier en daar mist. Veran derlijke wind Vannacht op vele plaatsen matige vorst, morgen overdag temperatuur om het vries punt tot lichte dooi. ZATERDAG; Zon op 7.55. onder 17 54. Maan óp 0 00. onder 9.14. HE WESTDUITSE Bondskanselier, dr Konrad Adenauer, is gisteren naar Lon den vertrokken zonder te weten of hij daar zal worden uitgenodigd tot de ministersconferentie. Inmiddels is deze conferentie tot Zondag uitgesteld, omdat de Franse minister van buitenlandse zaken, Schuman, Zaterdag te Parys moet zijn. Er wordt dan in de Nationale Vergadering gestemd over een vertrouwens kwestie. Mocht de Franse regering vallen, dan zullen de Londense besprekingen voor onbepaalde tijd worden uitgesteld. In Bonn verwacht men, dat Adenauer in Londen kans zal zien (le Westduitse verlangens over het Europese leger bij zijn Westelijke collega's toe te lichten. Hij wil ook met de ministers der kleinere landen spreken, in het bijzonder de Nederlandse minister Stikker. In dit ver band maakt men er geen geheim van, dat de in Bonn gevoerde onderhandelin gen over Westduitlands nieuwe status tot een impasse hebben geleid. Men zegt zelfs, dat vóór de herfst de desbetreffende verdragen niet meer zullen kunnen worden uitgewerkt. rugkce'r af te dachten. Ook is de cri- tiek geuit, dat Adenauer te lang heeft gewacht met de doorzending van de door de Bondsdag gevraagde kiesrege ling aan de geallieerden. De liberale partij geeft als gevolg van alle verwik kelingen haar eisen inzake het Saarge- bied weer grotere nadruk en eist, dat het Saargebied zonder volksstemming weer tot een Duits land zal worden gemaakt. r\E PERSDIENST van Adenauers par- tij heeft bij voorbaat „gewichtige consequenties" verbonden aan een eventueel Frans besluit om het leger- plan tot Juni te verdagen, hetgeen de Sowjet-Unie in haar vertragingspolitiek zou aanmoedigen. De nieuwe Oostduitse nota, die vraagt om een vredesverdrag voor geheel Duitsland, wordt in Bonn gezien als een nieuwe Sowjetactie tegen het le- gerplan. In een spoedzitting van het kabinet heeft minister Kaiser ervoor gepleit de Oostelijke stap terstond met een regeringsverklaring te beantwoor den. Men besloot echter Adenauers te- Bedreiging De Oostduitse minister van Voor lichting heeft verklaard, dat het Oost duitse beroep een zaak van leven en dood is, waarvan het resultaat beslis send zal zijn voor de vraag of er een Verenigd Duitsland zal ontstaan, of dat het zal komen tot een moorddadige burgeroorlog De gewezen Duitse generaal Farm- bacher en vijf of zes andere Duitse ho ge officieren doen op het ogenblik dienst in het Egyptische leger. Met het oog op het geschil tussen Engeland en Egypte is dat voor ons zeer onaange naam. zo is gisteren officieel te Bonn verklaard. De geallieerde controle commissie heeft zich hierover met de Westduitse regering verstaan, maar de ze heeft te kennen gegeven, dat het niet in haar macht ligt personen als Farmbacher te beletten, West-Duits- land te verlaten. Voorts doen Duitse ex-officieren dienst in het Syrische en het Jordaanse leger. Farmbacher. die onder Rommel korpscommandant in Normandie is ge weest, heeft tot 1950 in Frankrijk" krijgs gevangen gezeten. De Westduitse autoriteiten hebben machtiging verleend tot invoer uit Ne derland van diverse producten tot een totaal bedrag van 19.7 millioen D. M. Het betreft voornamelijk textiel en wol. De democratische senator Connally heeft verbreking der betrekkingen tussen Amerika en Hongarije voor gesteld. Hij deed dit naar aan* iciding van het voorval van de Amerikaanse vliegers, die boven Hon gaars gebied tot landen gedwongen werden. Propaganda comité voor woning bouwleningen Zoals bekend, zal binnenkort worden overgegaan tot de uitgifte van een aan tal nationale woningbouwleningen dooi de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten. Ten behoeve van de propaganda voor deze leningen heeft zich een comité van actie gevormd onder voorzitter schap van mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam en voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten. Parlement van Irak neemt olie-accoord aan Het Iraakse parlement heeft met 89 tegen 7 stemmen het accoórd bekrach tigd, dat in Augustus van het vorig jaar is bereikt met de Iraakse petro- leummaatschappij. Dit geeft beide par tijen een gelijk aandeel in de winst van de maatschappij. GEMEENTE-LENINGEN jYE moeilijkheden, die zijn gerezen tenl aanzien van het uitgeven van nieuwe I gemeenteleningen, hebben in wezen I tweeërlei oorzaak: het, feit, dat de ge-E meenten (totale vlottende schuld rond een milliard gulden) te lang gewacht hebben deze schuld te consolideren en het Rijk nu nog vasthoudt aan het z.g. „rentegamma", terwijl een kind weet., dat niemand in Nederland geld wil uitlenen voor 4 9 o. Wij laten de politieke zijde hege monie der gemeenten, enz. hier bui ten beschouwing, doch zullen in het kort enige economische aspecten belich ten. Na de oorlog hebben de gemeenten lang lopende investeringen gefinan- ciëerd met kort geld (kasgeldleningen voor de duur van een jaar b.v.) en toen het geld krapper werd, kwamen de moeilijkheden. De Regering bepaalde *n Maart 1951 dat de gemeenten alleen grote objecten mochten doen uitvoeren, indien zij het geld daarvoor uit langlopend crediel kregen. Op zichzelf helemaal geen on gezonde redenering integendeel maar Li el ti nek, knap en koppig als altijd, bepaalde tegelijkertijd, dat de gemeenten zich aan het rente-gamms moesten houden. Toen waren de poppen aan het dan sen. Met het huidige rentegamma „haa je geen hond achter de warme kache vandaan" en indien de gemeenten hui bouwactiviteit niet wilden stopzetten dan móesten zij wel iets gaan verzin nen. Er werd - - publiek geheim „onder de tafel" meer betaald dan 4 Of men vroeg de fabriek, die zat lt springen om woningen voor arbeider: het verschil bij te passen. Men gin? „burgerzinleningen" (eigenlijk bedel leningen» aan en daarbij deed.zich he bedenkelijke geval voor, dat de burger: soms getokt weiden door het vooruit zicht/ op voorkeur bij toewijzing vat een woning, als zij intekenden. Hetgeer een bevoorrechting van de beter gesi tueerden zou kunnen worden genoemd indien daartegenover geen ander* woonruimte vrijkwam. Sommige gemoedten kwamen op war trouvailles. Amsterdam lanceerde eej premielening, die er in ging als koek Vlaardingen had de primeur van eei lening, waarop de eerste veertien jaa geen rente betaald zou worden en d< volgende jaren 10 Fiscaal zeer aan trekkelijk. maar de almachtige fiscu zit nu al iets uit tc broeden, waardoo de houders van die leningen toch ge troffen worden. Daarna kwam Tilburg met een lening die van jaar op jaar opvraagbaar zoi zijn. Hiertegen heeft de regering - naar onze mening terecht een stokj gestoken. Want men kan toch moeilij] van consolidatie van een schuld spre ken, indien men een lening uitgeef die na een jaar weer opvraagbaar ii Nu is er deze lichtelijk gewrongei constructie op gevonden, dat de ge meenten die leningen na vijf jaar mo gen gaan aflossen (hoe?) en dat d houders na een paar jaar wel hun gel< kunnen opvragen maar dan renteverlie lijden. Voer kortgeld mag n.l. niet mee dan 2 a 21.£ betaald worden, zoda iemand, die nu een 4lening van he type-Til burg koopt en over twee jaa het geld terugvraagt, die krijgt onde aftrek van twee jaar renteverlies tui sen die lage rente en 4 „De" oplossing zou natuurlijk zijn, da het ministerie van Financiën zich aa de prac^ijk van het dagelijks leve aanpaste en eindelijk eens begreep, da alle waar óók geld zijn natuurlij prijsniveau zoekt. Tegen 4*/2 of 4kunnen de ge meenten te kust en te keur terecht. He star vasthouden aan een overleef rentegamma leidt tot niets. Duizenden werken naar dv brandstapel Een te Sjanghai verschijnend commi nistisch dagblad meldt, dat de regerin te Peking thans op uitgebreide scha; een „boekenzuiveringscampagne" voer waarbij alle uit communistisch oogpur ongewenste werken worden verbram China's grootste uitgeversmaatschaf pij. de „Commercial Press', heeft in c vijftig jaar van haar bestaan 15 000 ui gaven van boeken het licht doen zie Slechts 1234 hiervan zijn door c nieuwe bewindhebbers goedgekeurd, c rest is naar de brandstapel verweze: Tegenvoorstel op het Westelijk plan De Egyptische premier, Alj Maher Pasja, bestudeert thans de mogelijkheid voor een verdedigingsverdrag voor het Midden-Oosten. Dit zou moeten wor den opgesteld volgens het model van een regionaal verdrag binnen de Ver enigde Naties. Hij wil dit zien als een mogelijkheid, om het geschil met En geland over de verdediging van het Suezkanaal op te lossen. Zijn plan is bedoeld als een tegenvoorstel op het vier^mogenhedenplan voor het Midden- Oosten. Maher Pasja is van oordeel, dat de verdediging van het Suezkanaal ni meer moet worden gezien in ha; huidige beperkte aspecten en dat c een zaak is, waarin de Verenigde N ties moeten worden betrokken. Zi nieuwe plan zou dan ook in overee stemming zijn met de vèr'plichtinge welke het lidmaatschap der V.N. ople en zou het legeren van Britse strij krachten in Egypte overbodig maker Egypte heeft aan vijftien landen g lijkluidende nota's gezonden, w®ari de verzekering wordt gegeven, dat me dogonloos zal worden opgetreden teg« de aanstichters van de onlusten, well Cairo op 26 Januari hebben geteistei Voor de herbouw van dc verwoes percelen zal Egypte vijf millioen poi sterling ter beschikking stellen.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1