Rijkspolitie nam afscheid van haar commandant «Van der Steur ...MAAR** TDIIIUDH IlCflFMrTI Uit de Alkmaarse Raad altijd wint De Kaasmarkt blijft uiterst vlot AGENDA Massale autobotsing op Rijksweg Bussum-Amsterdam WAT DE THEATERS BRENGEN Cultureel N Hij maakte het district Alkmaar tot een hechte organisatie Majoor Van Gorkum verwelkomd Anderhalf jaar geëist tegen autodief Nagekomen predikbeurten Zondag 17 Februari 1952 .Handen omhoog!' Royale Alkmaarse steun Eerste toneelvoorstelling onder auspiciën van de Ned. Herv. Kerkeraad Doktersdienst VIRGINIA soct. Laatste Nieuws Vier en twintig wagens slipte op gladde weg en raakten in de knoop Niemand bekwam enig letsel REX THEATER: „Morgen is te laat' CINEMA AMERICAIN: „Salon Mexico" VICTORIA THEATER: „De stem van het geweten" HARMONIE THEATER: „Actie in de Stille Zuidzee" Communistisch voorstel te Panmoendjon Alle wedstrijden van de KNVB afgelast De Journaals Dief en biiif achterhaald lepenziekte maakt slacht offers Bep Racunni wordt Prijsstijging in 1t ZATERDAG 16 FEBRUARI 1952 In een intieme plechtigheid heeft de Rijkspolitie uit het district Alkmaar af scheid genomen van haar commandant majoor mr. J. P. van der Steur, die vijf en een half jaar de leiding over de politiecorpsen in deze contreiën heeft gehad en °**der wiens leiding het district Alkmaar van de Rijkspolitie is gegroeid tot een hechte organisatie. Hoezeer het personeel dit vertrek van zijn commandant naar Den Haag betreurt bleek het duidelijkst uit de toespraak van de eerste luitenant J. Zijp, die namens de onderofficieren en manschappen zijn erkente lijkheid betuigde voor de goede geest en de prettige samenwerking, die majoor Van der Steur in het district heeft weten te kweken. De scheidende districtscommandant majoor mr. J. P. van der Steur (rechts) drukt zijn opvolger majoor A. C. van Gorkum de hand. Da waarnemend gewestcommandant te Amsterdam, majoor H. A. van Stee nis, liet zich in even waarderende zin uit. Hij schilderde de vertrekkende commandant als een man, die steeds volledig achter zijn personeel stond en meende, dat de heer Van der Steur in zijn nieuwe functie van hoofd afdeling personeel van de algemene inspectie de juiste man op de juiste plaats zou zijn. Adjudant van Breukelen dankte als een van de oudste medewerkers zeer hartelijk voor de steun en het vertrou wen, die hij steeds van majoor Van der Steur had ondervonden. Namerts de do- litiesportvereniging,, tot de oprichtin/ waarvan de commandant indertijd het initiatief nam, sprak opperwachtmeester Waterdrinker, die de majoor het ere lidmaatschap van de vereniging aan bood. Opper Ramselaar sprak als ver tegenwoordiger van het bureauperso neel. In zijn dankwoord verklaarde majoor Van der Steur, dat het hem moeilijk viel afscheid te nemen van dat wat hem zo dierbaar en vertrouwd was ge worden sinds hij in 1946 zijn taak aJs De nieuwe commandant Majoor A. C. van Gorkum, de nieuwe commandant van het dis trict Alkmaar der Rijkspolitie kwam in 1928 in politiedienst. Tot 1930 was hij ingedeeld bij de gemeentepolitie te Harderwijk, daarna ging hij naar Amersfoort va,nwaar hij 'n lfl44 vertrok naar Utrecht. In 1946 werd de heer Van Gorkum benoemd tot commissa- -n„ de Piiksnolitie bij het ministerie van justitie. In 1949 kwam hij bij de Algemene In spectie in Den Haag, als toege voegd officier van de gewest- commandant. Anderhalf jaar gevangenisstraf eiste de procureur-generaal bij het Amster damse hof tegen de 21-jarige autodief P. J. S. uit Alkmaar, die Vrijdag m hoger beroep terecht stond. Verdachte erkende, dat hii verleden jaar de auto van de heer C. Druif uit Hoorn had weggenomen en een rit van ongeveer honderd kilometer had gemaakt. Voor de politierechter had S. verklaard, dat hij dit gedaan had, omdat hij gaarne gearresteerd wilde worden om van zijn onregelmatig leven als kermisklant ver lost te worden. Voorts had hij nog een fiets gestolen en een Solex verduisterd. Het over verdachte uitgebrachte reclas- seringsrapport was uitermate ongun stig. De raadsvrouwe van S. vroeg een niet te lange vrijheidsstraf gecombineerd met een voorwaardelijke hechtenis en een driejarige proeftijd. ALKMAAR: Rem. Geref. Gem., 10,30 uur, ds Van Hille van Haarlem. Rectificatie: Commissie Gereform. Ge meente- „Waakt en Bidt", 3 uur, dienst door de heer Flipse van De Rijp. Luth. Kerk (Oudegracht), 10,15 uur ds Haan (Bed. Heilig Avondmaal). Baptisten Gem. (in N. Doelen), 10 uur ds Van Wier; 11,30 uur Zondagsschool Wilhelmlnaschool. 8 uur nam voor jonge mensen; Maandag 3 en 8 uur, de heer v. d. Brink; Dinsdag 8 uur ds Bosma; Woensdag 3 en 8 uur ds Zijl- stra (opwekkingsconferenties in Lu therse Kerk, Oudegracht). Ver. van spiritisten Harmonia: 10,30 uur hotel „De Nachtegaal", mevr. Dé Koelesmid v. d. Staay uit Amsterdam. HEILOO: Evangelisatie Kerklaan, 10 uur, ds G. Lans van Amsterdam; av. 7 uur ds L. Buenk van Amsterdam. STOMPETOREN: Evangelisatie, 10 uur ds Den Oudsten. FAILLISSEMENT. Uitgesproken is het faillissement van S. W. Hoogakker, handelaar in textiel Dijkgraafstraat 11, te Alkmaar ,R c. i- mr P. M. J. Nolot, cur. mr C. D. Thijs Oudegracht 219, Alkmaar. districtscommandant aanvaardde. Bij de opbouw van het corps Rijkspolitie en in het bijzonder het district Alk maar had hij steeds de grondregel ge propageerd „Wees eerlijk tegenover el kaar en tegenover de buitenwereld". „Het district zoals dit tha.is is moet U beschouwen als een product van Uw aller plichtsbetrachting", zo zei de heer Van der Steur tot zijn manschap-*, pen. Spr. richtte zich vervolgens in sen persoonlijk speechje tot zijn naaste me dewerker luitenant Zijp, tot het admi nistratieve personeel, de districts-re chercheurs en de overige politie-amb- Dat een 'politieman niet altijd zonder verdenking is moge blij ken uit het volgende voorval waarbij majoor Van der Steur in een donkere nacht door de Rijksrecherche nabij Stompetoren werd gearresteerd. Dat was in 1946 toen een complot van „ejc- illegalen" een roofoverval pleeg de in Hoorn en zowel de Rijks recherche als majoor Van der Steur zich op weg begaven naar Castricum, waar naar zij had den vernomen de buit zou worden verdeeld. Op een gegeven moment zag de districtscomman dant, die in zijn particuliere auto reed, de wagen van de Rijksre cherche langs zich suizen en dwars over de weg stoppen. On der de bedreiging van twee sten- guns en een aantal pistolen werd hij uit de auto gesleurd en met zijn handen omhoog naar voren geduwd in het licht van de lan taarns. Zijn herhaalde bewering, dat hij de districtscommandant was vond eerst na enige tijd ge hoor. Achteraf bleek, dat de ver gissing van de rechercheurs zeer goed was te verklaren. De leider van het complot was namelijk een voormalige wachtmeester van de marechaussee. Toen de recherche dan ook een auto ontdekte met een geüniformeerde politieman achter het stuur, meende zij de gezochte te hebben gevonden. De werkelijke daders, zeven in to taal werden later op de avond gearresteerd. tenaren van het district en bracht damt voor de geschenken, die hem bij dit afscheid waren aangeboden. Op deze bijeenkomst werd tevens een hartelijk welkom toegeroepen aan de nieuwe districtscommandant majoor, A. C. van Gorkum, tot voorheen officier toegevoegd bij de gewestcommandant te Den Haag. Majoor Van Gorkum zeide uit de toespraken te hebben be merkt, dat er in het distriet Alkmaar een uitstekende geest heerst. Hij hoopte op dezelfde prettige sa menwerking als zijn voorganger had ondervonden. Met het uitbrengen van een dronk op het district werd deze plechtigheid besloten. Hoewel werd verwacht, dat de kaas- prijzen langzamerhand wel een daling zouden vertonen, wisten ze zich onge veer op het peil van de vorige week te handhaven. Zelfs was de Edammer kaas nog iets duurder, zij het ook, dat dit verschil niet meer dan enkele centen per kg bedroeg. De reden van een en ander was, be halve aan de nog steeds zeef geringe productie, stellig toe te schrijven aan de uitstekende vraag, die uit Engeland kwam. Vooral Friesland is het gewest, dat relaties met Engeland onderhoudt en het zal dan ook wel in hoofdzaak deze provincie zijn geweest, die van deze vraag heeft geprofiteerd. Belgie was flauwer en ook de vraag uit Duitsland was niet van die aard, dat die een prijsverhoging met zich mee had kunnen brengen. Leeuwarden noteerde dezelfde prijzen als de vorige week, te weten 2.38 2.39 voor de volvette Goudse en 2.17 2.18 per kg voor de Edammers. Evenals de vorige week ook was de Onder dit opschrift maakt het maand blad van de Stichting 19401945 mel ding van het feit, dat Alkmaar opnieuw blijk heeft gegeven van zijn warme sympathie voor de nagelaten betrek kingen van de in het verzet gevallenen door ook op de begroting voor 1952 een bedrag van f 1000.uit te trekken voor de Stichting 1940—1945, Het blad hoopt, dat dit mooie voor beeld in alle gemeenten navolging zal vinden en wekt de afdelingsbesturen op de eerste stoot daartoe te geven. SCHILDWACHT ALS VERKEERS AGENT De schildwacht, die tot dusverre de toegang tot de binnenplaats van het vroegere R.O.G.-gebouw bewaakte, is thans naar de overzijde van de Gast huisstraat verplaatst, teneinde het pas serend publiek beter tegen de in- en uitrijdende post- en legerauto's te kun nen beveiligen. handel vrij stug en werd de Goudse kaas verhandeld tegen de prijzen van de notering. De Edammers echter gin gen daar 15 2 cent bovenuit. Hoewel het voordeliger is de melk op kaas te verwerken dan op boter, geeft het feit, dat Belgie zeer veel boter vraagt, toch weer steun aan de gehele toestand, die merkwaardig opgewekt blijft. Verleden jaar was dat heel an ders, toen maakte de kaas in dezelfde week een duikeling van -ongeveer 12 cent per kg, terwijl de prijs toch al aan zienlijk lager lag dan nu. Ook Alkmaar hield voet bij stuk en verhoogde de notering voor Noordhol landse Edammers van 2.19 op 2.21 per kg. Voor de eerste maal in de geschie denis van de Ned. Hervormde ge meente te Alkmaar heeft de kerke raad besloten onder zijn auspiciën een toneelvoorstelling te doen plaats vinden. Het betreft hier het toneel spel „Het Woord" van de Deense predikant, dichter,; journalist, verzet strijder Kay Munk. Dit stuk, dat door Johan Winkler in het Nederlands werd vertaald, zal op 29 Februari door het Ned. Volkstoneel in ,,'t Gulden Vlies" worden opgevoerd. De predikant van de Ned. Herv. Gemeente, ds. J. Dikboom, zal de toneelvoorstelling inleiden. Zondag 17 Februari zijn beschikbaar de huisartsen dr R.T.Westerkamp, Em- mastraat 93 (tel. 4357) en dr H. Hoek, Kennemerstraatweg 65 (tel. 3117). Openstelling Apotheken Te beginnen hedenavond 18 uur zal deze week buiten de normale openings tijden voor spoedgevallen geopend zijn de apotheek-Wanna op het Ritsevoort no. 5. ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 u.: Actie in de Stille Zuidzee (14 j.); Cinema Ame- ricain, 7 en 9.30 uur: Salon Mexico (18 jaar); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: De stem van het geweten (18 jaar); Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: Morgen is het te laat (14 jaar). Hotel Victory, 15.45 uur: Districtsdag Jongerenorganisatie Vrijheid en Demo cratie; 19.30 uur Avondbiieenkomst. Overdekte Zweminrichting, 7.30 uur: Tweede deel van Kring-zwemcompeti- tie. STOMPETOREN. Café Zwart, 8 uur: Toneelgez. „De Eendracht" uit Hauwert met ,,'t Is ienmaal wel". BERGEN, Kunstzaal „Rustende Ja ger", 2.305.30 uur: expositie Jan van Herwijnen. ZONDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Gulden Vlies, 2.304 uur n.m. recep tie D1NDUA. 8 uur n.m. Jubileumstuk „De kuise bruidegom" door „Het Mas ker" uit Heiloo. BERGEÏJ, Kunstzaal „Rustende Ja ger", 2.305.3) uur expositie Jan van Herwijnen. MAANDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang 8 u. Rex Theater, 2.30 uur matinee. Gulden VI'es, 8 uur: Haagse Comedie met „Zijne Excellentie" (2e Abonn.voor- stelling serie B.) HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Zaterdag 7.05 19.19 Zondag 7.42 19.59 Maandag 8.24 20.44 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Zaterdag 7.10 19.24 1.10 13.24 Zondag 7.47 20.04 1.47 14.04 Maandag 8.29 20.49 2.29 14.49 (Advertentie, Ing. Med.) Omstreeks negen uur hedenochtend tijdens het spitsuur dus heeft zich op de rijksweg BussumAmsterdam in de gemeente Diemen een massale auto botsing voorgedaan, waarbij tenminste 24 wagens betrokken zijn geweest. Hoe wel de meeste wagens min of meer ern stig beschadigd werden, heeft geen van de Inzittenden enig letsel bekomen. „Morgen is te laat" (zowaar recht streeks vertaald uit het Italiaanse Domani tropp tardi) stelt het actuele probleem over de sexuele opvoeding van de moderne jeugd aan de orde. Op zeer menselijke wijze verhaalt de film over de ontluikende liefde tussen de jóngen Franco (Gino Leurinl) en het meisje Mlrella (Anna M. Pierangeli), die beiden met hun puberteitsproblemen worstelen. Door de slechte voorlichting door ouders en leraren en door het geringe begrip, dat zij voor de moeilijkheden der kin deren hebben, spitst dit conflict zich toe tot een climax, welke misschien wat al te melodramatisch is. Over het algemeen is de film echter qua spel en opzet uitstekend en zeer aan vaardbaar. In het voorprogramma draait o.m. een filmpje van Bert Haanstra over de schoonheid van de Nederlandse meren en rivieren. Hul zen, schepen, kerktorens en bomen zijn vanonder de waterspiegel gefilmd, hetgeen zeer bijzondere effecten op levert. Er wordt echter iets te lang op dit thema voortgeborduurd. De film, die deze week als hoofd nummer voorkomt op het programma van de Cinema Americain, is één der laatste Mexicaanse films, die boven dien vertoond wordt in de originele Mexicaanse versie. Mercédes, de hoofd figuur, ziet men als deelneemster aan een danswedstrijd in Salon Mexico. Zij wint tot haar vreugde de geldelijke hoofdprijs, omdat zij daarmede de stu die van haar zuster Beatrix kan be talen. Deze is n.l. op een goede school, omdat Mercédes haar een ander be staan wil verzeke-en dan zij zelf heeft. De bruut Paco ontsteelt haar het geld, waarna de agent Lupe haar zijn sym pathie toont, omdat hij begrijpt, wat Mercédes voor haar zuster opoffert. Als de zoon van de directrice van Beatrix' school als officier uit de oor log in Japan terugkeert, ontstaat tus sen deze en Beatrix een grote gene genheid. Lupe wil met Mercédes trou wen, maar eerst wil deze de toekomst van haar zuster verzekerd zich. Paco dreifft a'le<; omtrent Mercé des' leven aan Beatrix en Roberto te vertellen, wat een twist tussen Paco en Mercédes tot gevolg heeft, waarbij Mercédes gedood wordt. Beatrix weet niet beter of haar zus ter is voor lange tijd op reis gegaan. Zij vindt troost bij Roberto en Lupe, de politieman, blijft achter met de beste herinnering aan Mercédes als een bijzondere vrouw. Marga Lopez heeft de rol van Mer cédes goed vertolkt. Ook het spel van Urguel Inclan als de agent en Rudol- fo Acosta als Paco vervullen naast Lucelle Derte? als Beatrix en Canedo als Roberto goede rollen in dit Mexi caanse drama. Het spannende hoofdnummer wordt ingeleid door een tweetal actuele journaals en een interessante jacht- film. Er zijn onder de oude films niet alleen oud omdat ze reeds lang ge draaid hebben, maar ook omdat ze in de tijd spelen, toen kaarsen nog een voorname rol in de verlichting hadden T- enkele rolprenten geweest, die door goed spel en goede regie haar tijd enige tientallen jaren vooruit waren, maar nu langzamerhand tot de „dra ken" beginnen te behoren. Evenwel, ook een draak kan span nend zijn en dat is waarschijnlijk mede een der oorzaken geweest, dat een film als „De stem van het geweten" door een groot deel van het bioscooppubliek nog met belangstelling wordt bekeken. De charme van deze oude films ligt grotendeels in de kleding, de zeden es gewoonten van een lang vergeten tijd en ook wel in het filmverhaal zelf, dat alleen zwart en wit, onschuld van de reinste soort en misdaad in het kwadraat kent. Een onschuldig vrouwtje, jonge we duwe van een zendeling, wordt ver strikt in de netten van een moordenaar en oplichter met het uiterlijk van een jeugdige charmeur, die haar in een minimum van tijd tot een geroutineer de dievegge en zelfs tot moordenares weet te maken. Bij de ware liefde is alles mogelijk, maar bij een verhaal als dit krijgt men zo nu en dan toch het gevoel, dat onzichtbare grenzen bedenkelijk overschreden worden. Er is goed spel van Ray Milland en Ann Todd en er zijn allerlei factoren om de film zelfs in deze tijd nog span nend genoeg te maken om er met be langstelling naar te kijken. Met nimmer aflatende ijver steken de Amerikanen hun marine de fraaiste pluimen op de hoed door talloze films die in de meedogenloze strijd in de Pacific haar geboorterecht vonden. Dit maal werd zij gelouterd door Actie in de Stille Zuidzee, een film, die deze week in het Harmonie Theater draait. Een bepaalde lijn is er in deze film niet te vinden. Het gaat hier om een duik boot die patrouille vaart met aan boord een commandant, die na iedere thuis komst niet weet of hij met zijn voor malige echtgenote zal hertrouwen of niet. Het slot is dan dat zij elkaar weer vinden. Hier en daar is de film wat te sentimenteel, wat weer vergoed wordt door de acties op zee, die de toeschou wer het volle pond geeft aan spanning en oorlogshandelingen. John Wayne is de commandant en Patricia Neal de vrouw die hem met de regelmaat van een klok afwijst en accepteert. UET was niet helemaal rustig in de zaal van onze vroedschap. Er waren hoewel dat een beetje vreemd klinkt heel wat raadsleden die er niet waren, maar zij kwamen tijdens de be handeling der agenda geleidelijk opda gen. Er waren er ook, die niet léng bleven en door dat alles miste de vergadering ditmaal het cachet van een belangrijke officiële bijeenkomst waarop men bij de opening aanwezig pleegt te zijn om eerst na de laatste hamerslag huis waarts te keren. Mr. Berkhouwer werd na zijn binnen komst toen de helft der agendapun ten reeds was afgehandeld door de voorzitter extra vriendelijk welkom ge heten. Hij begreep zelf niet waaraan hij deze attentie te danken had, maar waarschijnlijk was zij juist voor deze „vrijbuiter" een zachte wenk om over het algemeen wat beter op het officiële aanvangsuur te letten. r\E burgemeester was door ongesteld- heid verhinderd tegenwoordig te zijn en wethouder Van Slingerland, die zich met een gewoontegebaar de ambtsketen had omgehangen, troonde weer in de voorzitterszetel alsof hij er nooit uit weg geweest was. Hij kent het klappen van de politieke zweep, hij kent de meeste raadsleden beter dan zij zichzelf kennen en hij veet met zi.in humor en slagvaardigheid ilti.id een prettige sfeer te scheppen. Vrijwel alles wat hem zo nu en dan verweten wordt blijkt later onverdiend te zijn en wanneer hij zelf een tekort koming ontdekt, hult ftij zich onmid dellijk vrijwillig in het boetekleed en toont zich zo deemoedig en berouwvol, dat zijn zonden hem al bij voorbaat zijn vergeven. UET voorstel de vermakelijkheidsbelas ting voor enkele daardoor te zwaar getroffen burgers te verlichten, was on getwijfeld het voornaamste punt van de agenda. De tijd, dat een gemeentebestuur allereerst op de belangen van de bur gerij lette ligt al lang achter ons. Het stadsbestuur is er niet allereerst meer voor de bevolking, maar de burgerij heeft er voor te zorgen, dat B. en W. over de nodige contanten kunnen be schikken om hun huishoudboekje te laten kloppen. Vandaar dat er van de mannen, die voor onze al dan ntet culturele ver strooiing zorgen het vorige jaar niet minder dan f 187.000 aan vermakelijk heidsbelasting geïnd is. Er waren ondernemers, die er zo nu en dan wat op moesten toeleggen en het is geen wonder, dat diverse slachtoffers, die deze belasting allesbehalve verma kelijk vonden, daartegen reeds meer malen geprotesteerd hebben. IUATUURLIJK wilde het ene raadslid nu wel eens iets meer aan een mis- exploitant van een dancing geven, en er bleken verscheidene edelachtbaren te zijn, die zich nog nimmer aan de kunst van Terpsichore gewaagd hebben. De heer Eriks bepleitte het goed recht der humanisten om hun bijeen komsten ook onder die der „op gods- dienstig-zedelijk gebied opvoedend wer kende instellingen" te rangschikken en vond daarvoor ook bij zijn politieke tegenstanders een welwillend oor. Slechts de heer De Zeeuw maakte daarbij een uitzondering. Voor hem schijnt alles wat niet rechtstreeks met de Moederkerk verband houdt, zondig en verderfelijk. Hij uitte dat op zo felle wijze, dat wij dankbaar mogen zijn niet meer in de tijd van de inquisitie ie leven. CR is links en rechts wat gegeven en genomen en het met zoveel spanning tegemoet geziene voorstel bleek een veel gunstiger onthaal te vinden dan menigeen verwacht had. Het voorstel de stedebouwkundige adviseur een extra adviseur te geven, waarop de Raad blijkbaar met een ze ker leedvermaak zat te wachten, werd van de agenda afgevoerd omdat de bur gemeester we zouden haast zeggen overmoedig te kennen had gegeven, dat hij dit varkentje zelf wilde wassen, sionaris en de ander iets extra's aan de waarbij het wel duidelijk zal zijn, dat wij hier uitsluitend in overdrachtelijke zin schrijven. De verbetering van de oude stadswal zal eerst besproken worden als de fi nanciële commissie er haar oordeel over geveld heeft. Het is nu eenmaal ge woonte, dat er geen schotel op tafel komt eer allerlei commissieleden daar uit een likje hebben genomen. ^LS de St. Willibrordusschool om gro- tere kachels in plaats van om meer ra diatoren had gevraagd, zou ze die waar schijnlijk hebben gekregen. Er is druk gedebatteerd over onderhouds-, instal latie- en andere kosten, over de vraag of zoiets onder artikel 72 dan wel onder artikel 101 der lageronderwijswet valt. Toen de expert, de h^er Hoytink, ver kondigd had dat de gemeente een for meel juiste beslissing had genomen, gingen zelfs de katholieke interpellan- ten met de afwijzing van het verzoek accoord. Wanneer het schoolbestuur in hoger beroep gaat zal het interessant zijn daarvan de beslissing te vernemen. 1 ATEN wij ten slotte memoreren, dat „Goed Wonen" weer 75 hulzen mag bouwen en dat „Volkshuisvesting" me dewerking voor de bouw van 33 wonin gen voor bejaarden gevraagd heeft. Er komt een beetje schot in het wo- ningprnlileem, maar de achterstand is nog altijd zo groot, dat de bordjes ..Huls te huur" voor de eerstvolgende jaren nog wel ongebruikt zullen blijven. De weg was ter plaatse spiegelglad, toen een blauwe Chevrolet uit Bussum begon te slippen. De volgende auto's remden krachtig, tengevolge waarvan zij op de gladde weg in elkaar schoven. De chauffeur kon zijn voertuig niet op de weg houden en kwam in de Muider trekvaart terecht. De bestuurder van de Chevrolet had echter de tegenwoordigheid van geest gehad tijdens het slippen een van de portieren open te gooien, zodat hijzelf en zijn mede inzittende door toegesnel de omwonenden op het droge konden worden gebracht. Toen de Diemer po litie op de plek aankwam, waren de geredden reeds met een andere auto weer naar huis gereden. Het beeld op de rijksweg leek al spoedig op dat van een autoscootertent op de kermis, want terwijl een ieder trachtte door de ontstane chaos heen te glippen, kwamen er steeds meer auto's naderbij, waarvan de bestuurders meestal vergeefs poogden tijdig tot stilstand te komen. Het gevolg was, dat sommige wagens twee-, soms driemaal werden aangereden en het is haast on begrijpelijk dat niemand ook maar een schrammetje opliep. Eerst toen achttien wagens als een kluwen onbeweeglijk opeen stonden kwam er een eind aan de verwarring op deze plaats. Nog zes auto's Het gehele verkeer uit de richting Bussum was ontwricht ook, omdat enige honderden meters verder in de richting van Bussum nog zes auto's op elkaar waren gereden. Het vermoe den bestaat dat deze wagens bij het zien van de ravage ook waren gaan remmen met precies het zelfde gevolg. Een van de weinigen, die zich veilig door de verwarring had gelootst, was de heer W. Galjaard, een vertegenwoor diger uit Zeist. Hi) heeft het vorige Jaar in de Raliey van Monte Carlo meege reden en vertelde ons, dat de daarin door hem opgedane ervaring hem heeft gered. De heer Galjaard is namelijk niet gaan remmen. Hij stuurde zijn kleine Opel door de weinige gaatjes, die nog restten tijdens het schuiven en glijden der overige auto's. De heer Galjaard vertelde ons ten slotte, dat er een luid hoongelach onder de betrokken automobilisten opging, toen na de hotsing een zandstrooiers- wagen verscheen om de gladheid te be strijden. Zaterdag hebben de communistische gedelegeerden te Panmoendjon voor gesteld aan een toekomstige vredescon ferentie het vaststellen van haar eigen agenda over te laten. Alle foor Zondag 17 Februari vast gestelde wedstrijden van de Koninklij ke Nederlandse Voetbal Bond zijn in verband met de gesteldheid der terrei nen, afgelast. Een groot deel van het voorprogram ma is gewijd aan de terugkomst van Koningin Elisabeth in Londen en de uitvaart van Engeiands gestorven ko ning. Men ziet daaruit hoe Engeland nog steeds de oude tradities handhaaft. De historische uniformen geven het geheel vaak het radhet van middel- Bij het binnenlands nieuws kan men een solex-slee bewonderen, de eerste in Nederland. Dr Drees opende in Al melo een nieuw tehuis voor de ouden van dagen, die glunderend naar hun weldoener opkijken. In een pakhuis voor lompen en oude metalen heeft de recherche een electro motor achterhaald, die in Den Helder bleek te zijn gestolen. Tezelfdertijd konden de recher cheurs ook de hand leggen op de da der, de 29-jarige schippersknecht M. uit Den Helder, die zich toevallig in het pakhuis bevond. Hij is met de motor overgeleverd aan de recherche in de Marinestad. De zo gevreesde iepziekte heeft ook thans hier ter stede weer slachtoffers gemaakt. Een aantal bomen aan de Westerweg, Sergerhout en Kerkplein is in de afge lopen dagen door personeel van de Plantsoendienst gerooid, terwijl ook op de vest nabij de Bergerbrug een tweetal reuzen werd geveld. Toen de vereende krachten van de houthakkers te kort schoten, werd gis terenmiddag bij het omhalen van de laitste boom de hulp van een groot aantal jeugdige assistenten dankbaar aanvaard. Een luid gejuich steeg op, toen de "los tenslotte met een luid gekraak ter aarde stortte. UET PLAATSJE Pinocchi de buitenwijken van P havenstad aan de Adri waarvan vele Italianen het kenden, is plotseling in d ling komen te staan. Men stad Pinocchio aan de sel Collodi (1826—1890) de na: geven voor diens wereldbe: tie, de pop Pinocchio. Er i mité gevormd om een sta Pinocchio op te richten. V men er wel eens aan geda nument te maken van de i Pinocchio in zijn armen hc In Berlijn is een orgar richt van verenigingen schrijvers, die haar zetel i heeft. De organisatie omval gingen van schrijvers uit publiek en drie uit Berlijn, In de gehele Oekraine w bereidingen getrnffen om O] honderdste sterfdag van Nikolai Gogol te herdenkt zijn alle plaatsen betrokki verbonden met Gogols lev ken. Gogols werken zullen lagen worden verspreid. D studio zal een kleurenfilm gaan opnemen. De sohouwbi zijn stukken opvoeren. JN DE Oostduitse republiek een staatsfilmmaatschapp documentaire over het leve: hoven gemaakt, wiens 125- in Maart wordt herdacht, van de ook in ons land zo gewaardeerde componist 1 „Frühling im Prater" zal ir een Oostenrijkse maatschai verfilmd. Medewerking v Hans Moser, Paul Hörbige Sima. De films „A streetcar na: en „A place in the sun" i aan de lijst voor de 24ste jat van de Motion Picture „Streetcar' kreeg 12 aanbev voor productie, spelers, aci en draaiboek. De winnaars car" zullen 20 Maart wori gemaakt. De Britse rooms-katholiel Graham Greene is via Hoi weg naar Hollywood voor b over de verfilming van zijn of the affair". Walt Disney Franse regering onderschei „Officier d'Academie" gewo GRAHAM GREEN1 .toch naar Hollywood TER gelegenheid van het fei 1 tatuli 65 jaar geleden bruari 1887) te Nieder-Ingell leed, is het Multatuli-Genoo gonnen het bedrag bijeen t dat nodig is voor de aankoc sterfhuis. Het ligt bij de stad op 13 km van Mainz en heef' uitzicht naar de Rijn en de bij Bingen. In de gevel is een gebracht, die de herinnering tatuli levendig houdt. Het hr schikt zij als centraal punt v landse culturele voorlichting land. Zaterdag 10 Mei en Zondag het Boston Symphony Orch certeren respectievelijk in he van K. en W. te Den Haag Amsterdamse concertgebouw De actrice Bep Racunni zij speelde sinds haar jaar bij Royaards, de Haghesf media, het Hofstad toneel et wordt Maandag 75 jaar. Ze in haar vruchtbare artistei o.m. de regie bij 't Verenigd 1 het Residentietoneel. Vier jaa vestigde zij zich te Laren, ten Rie Cramer. Als men In 1952 onderstaande artikelen kooi WITTEBROOD ROOMBOTER KAAS EIEREN KOFFIE SIGARETTEN

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2