Af fa i ire Stad en Omgeving ..Duin en Bosch" voor Alkmaarse Rechtbank AGENDA Bijzonder vlotte voorstelling van „Zijne Excellentie" Ledenvergadering Groot Yorkshire Varkensstamboek Het Alkmaarse havenprobleem bezorgt velen hoofdbrekens T Zware straffen geëist tegen drie hoofddaders ARBITRAGE Nieuw bankbiljet van tien gulden Zes nieuwe onderdelen Korps luchtwachtdienst Biljart-competitie van Alkmaar en omstreken Woonschepen een vraagstuk apart Alkmaarse V. V. HEILO Jeugduitvoer DOVE Warmenhu Zeer grote ani bridge dr Een verdu'de! Limmen VERKEERS ONG DINSDAG 19 FEBRUARI 1953 veel Controle 'in Provinciaal Ziekenhuis liet te wensen over (Van een onzer redacteuren) MIET MINDER dan dertien personen, betrokken b(j de geruchtmakende dief' stallen bjj het Provinciaal ziekenhuis „Duin en Bosch" te Bakkum, versche nen hedenmorgen voor de Meervoudige Kamer te Alkmaar. Drie employe's van dit ziekenhuis waren de hoofdschuldigen. Klaas J. uit Castricum was door de officier van Justitie, mr Meischke, ten laste gelegd dat hü in de jaren 1949, 1950 en 1951, in zijn functie als hoofd van de keuken, margarine, suiker, meel, bonen, appelmoes, ontbijtspek, leverworst, koffie, stroop, pindakaas, jam. eiefen. vlees en gehakt mee naar huis had genomen. Het hoofd van de slagerij, Cornells M. uit Castricum, werd diefstal van vlees en gehakt ten laste gelegd, en de kok Wilhelmus van der P. werd vervolgd voor een serie diefstallen van voedings- en genotmiddelen als suiker, thee, peper, koffie, rundvet, roomboter, slaolie, cho colade, rozijnen e.d. Tegen de hoofddaders Van der P., Cornelis M. en Klaas J. eiste de officier respectievelijk twee jaar, anderhalf jaar en anderhalf jaar ge vangenisstraf met aftrek. r»E kok Wilhelmus van de P. opende als eerste de rij van dertien verdach ten. Van de P. gaf de hem ten laste gelegde feiten toe. Ongeveer zes jaar was hij in dienst van het Ziekenhuis, waar hij na enkele jaren begon met kleine hoeveelheden uit de keuken mee te nemen. Later werden door verdach te gehele partijen weggenomen. Bij een huiszoeking had de politie grote hoe veelheden in de woning van verdachte aangetroffen, o.m. vier blikken suiker, een blik basterdsuiker, zes kg thee en hoeveelheden van andere artikelen welke niet met name werden ge noemd. De groeps-commandant van de rijks politie te Castricum vertelde als ge tuige dat hij naar aanleiding van klach ten verschillende huiszoekingen had gedaan. Getuige zeide op de vraag van de president, mr. A. D. van Reg- teren Altena, dat aan de controle op „,Duin en Bosch" zeer veel haperde. Sinds een reeks van jaren waren in dit Ziekenhuis kleinere en grotere dief- C De heer ging met rechtschapen tred over de Westerweg: hij kon een boek houder zijn of een ambtenaar ter griffie. Zijn oog was omhoog gericht, zijn voeten plantten zich vast op het plaveisel. Dit was een man en een heer tevens: een veilig baken in deze duis tere wereld. Dezulken maken geen fouten. Dat bleek, toen twee joggies, respec tievelijk twee en drie turven hoog. langs zijn benen schoten, waarbij die van twee turven uitriep: „Meneer! Hij wil me slaan!" De ander verdedig de zich snel met een „Hij zit mijn ook altijd te peste!" De heer stond onmid dellijk pal. Een arbiter van achttien karaats, voelden wij. „Komen jullie eens hier!" gebood hij de twee jon getjes. Beschroomd kwamen ze nadi r- bij. „Ga daar eens naast elkaar op dat hekje zitten!" Onzeker namen ze plaats. „En vertel nou 'ns wat er pre cies aan 't handje is", begon de heer het verhoor. Direct was het één ge schreeuw en de beschuldigingen knet terden vinnig over en weer De arbi ter gebood stilte en liet de tTbee dreu- messen hun bezwaren op geregelde wijze naar voren brengen. Het ging erom, dat Keesie dagelijks zijn buur jongetje Wimpie, die veel kleiner was. placht te sarren en te kwellen en dat geen middel hem daartoe te gemeen was. Zo had hij onlangs nog Wimpies petje te water gesmeten en daarbij tartend uitgeroepen: „Lekker pu!" .Keesie, die op hete kol nn bad ge zeten, wierp het erop, dat Wimpie hem talloze malen had gescholden voor „luizebos" en „netenek", hetgeen xach ook niet lekker is. En dat hij nu maar eens wraak had genomen, maar dat laffe Wimpie direct interventie vroeg van grote kerels. „Jullie zijn dus zoiets als aarts vijanden". stelde de heer vast. De vuile blikken, die de twee kleuters snel wis selden bewezen genoeg. „Nou moeten jullie eens goed luisteren", zei de heer. „Jullie weten ook wel, dat er steeds maar weer oorlog in de wereld is. Dat doen de grote mensen onder elkaar en dat is verschrikkelijk Er vallen doden, gewonden en een heleboel mensen worden straatarm gemaakt Keesie interrumpeerde„Jaap is ook soldaat". Maar de heer vervolgde snel: „Al die grote mensen, die nou oorlog maken, waren vroeger ook zulke jongens als jullie h-'rlfir/. En. ze maakten ook ruzie met elkaar en (lat hebben ze blijkbaar zó noed geteerd, dat- ze nu niet meer anders kunnen Die mensen zijn erg dom en ook mis dadig, want ze begrijpen niet dat iemand véél groter en sterker is, als hij bereis is de minste te Ziin Dat ga- loven jullie toch iwel rum me'" De kleuters knikten geïmponeerd en geboeid. „Nou dan", ging de arbiter verder, „wat is er dan heter als mensen, die ruzin hebben, elkaar moedig de hand reiken en rennen' „Komop, zayd erover, 't Is voorbij!" Zo moeten inllie ook doen. Dan b°n ie nns kerels!" Wij, die dit gadesloegen, verwachtten pu een vlammende oproep van lief vredescomité of desnoods het manifest van de Derde Wen. te voorschijn ge toverd uit de binnenzak van de vrede stichter. Al was er slechts een duif ko men aanvlieoen, als toevallig symboo' van de vrede, die in der kinderen hart geboren wordt, waren We geluk kig geweest. Doch er geschiedde niets van d alles. De heer bleef gewoon en zei ernstig: „Nou jongelui, druk mekaar dan maar 'ns flink de hand en beloof mekaar, dat je flink zult zijn. Goed?" Ontroerend was het. De onttakelde bomen, de vochtige, grijze hemel en dan die twee kinderen, staande in de schaduw van de wijsheid, die elkaar fier en edel de hand drukten. De heer knikte goedkeurend en schreed dan henen: 'misschien wel naar zijn kluis waar ziin overpeinzingen geboren werden. De kinderen bleven hand in hand staan. Dan rien Keesie schel: „Lillijke ouwe sok!" En Wimpie voeg de eraan toe: „Luizebos!" De heer keek niet meer om. ander- had hij' de knapen kunnen zien aam de amen innig om eikaars scho-d„rs TOM stallen gepleegd. Het praatje ging reeds vóór de oorlog, aldus getuige, dat verschillende personeelsleden er in de gelegenheid waren zich, ondanks een normaal salaris, een eigen huis te ko pen. Bij elk verhoor stuitte ik op het ver weer: „Het is altijd zo geweest". Het rapport dat over verdachte was uitgebracht, was niet ongunstig. Men was echter tot de conclusie gekomen dat het zuiver hebzucht was geweest, Op de vraag van de president of ver dachte nog spaargeld had. antwoordde hij: „Ik niet, het staat op naam van mijn vrouw". Requisitoir, De officier, mr Meischke. zeide in zijn requisitoir dat het toezfcht welis waar het een en ander te wensen had overgelaten, hetgeen verdachte uiter aard niet voor zijn misstappen veront schuldigt. Hoewel verdachte nimmer met de justitie in aanraking was ge weest, meende mr Meischke, gezien het feit dat verdachte een van de hoofd daders was, dat een zware straf uit het oogpunt van algemene preventie diende te worden opgelegd. De eis luidde twee jaar gevangenis straf met aftrek. De verdediger, mr H. Scholte. vestig de er de aandacht op dat verdachte zijn misstappen was begonnen in de eerste maanden na de oorlog door levensmid delen mede te nemen, waarvan de her komst dubieus was. Dit was het begin van het einde, volgens pleiter, temeer daar de vrouw van verdachte niet re soluut was opgetreden tegen de dief stallen van haar man. Tot slot vroeg mr Scholten zich af, of er nu niets meer met deze verdachte zou zijn te beginnen. Daar de reclasse ringsambtenaar niet afwijzend stond tegenover een gecombineerde straf, verzocht mr Scholten de rechtbank een gedeeltelijk voorwaardelijke straf op te leggen. Hoofd van de slagerij. Vervolgens verscheen het hoofd van de slagerij Cornelis M. in de'verdach- tenbank. Ook deze verdachte zeide dat hij enkele jaren geleden met het weg nemen van kleine hoeveelheden was begonnen. De president kon zich dit niet begrijpen, daar verdachte een sa laris van ruim f 60 per week verdien de. „Iedereen was bij ons zomaar baas, het ging zo gemakkelijk", aldus ver dachte. Ernstig is, aldus de president dat verdachte het vlees niet alleen voor eigen gebruik had meegenomen. Aan slager L., te Bakkum had hij o.m. vlees verkocht. Het reclasseringsrapport vertelde dat verdachte een zorgzame huisvader was die echter een krachtige leiding ten zeerste van node heeft. De officier wees er op, dat verdachte zijn vertrouwens positie had misbruikt en eiste een ge vangenisstraf van een jaar en zes maan den met aftrek. Mr. Bondam, de verdediger, was ge schrokken van de eis van de officier, die, aldus pleiter, te veel rekening hield met de algemene preventie. „Een ge deeltelijk voorwaardelijke straf is hier zeker óp zijn plaats. Geeft deze man nog een kans edelachtbare heren," zo besloot mr Bondam zijn pleidooi. Geen controle in de keuken. Klaas J., het hoofd van de keuken, was de derde hoofddader in de zaak .Duiij en Bosch". Slechts eenmaal was deze verdachte in zijn lange loopbaan bij het Zieken huis door een parkwachter gecontro leerd. Tellingen of controle vonden in de keuken nimmer plaats. Verdachte bestelde zelfstandig de artikelen welke hij nodig had. Het was hem zodoende wel wat heel erg gemakkelijk gemaakt. Op verwonderde toon informeerde de officier of er nimmer, op welke mo menten dan ook controle was uitge oefend. Het hoofd van de economische dienst van het ziekenhuis, de heer K., ver klaarde dat het hoofd van de keuken per dag de benodigde rantsoenen ont ving. Controle zou dus alleen mogelijk zijn als men de gehele dag bij het ver werken van de verschillende artikelen aanwezig zou zijn. Dat was volgens deze getuige welhaast ondoenlijk. Men had vermoedens gekregen dat er diefstallen werden gepleegd, daar het verbruik in vergelijking met vorige jaren aanzien lijk was gestegen. De enige controle, zo besloot deze getuige zijn verklaring, bestond uit de controle welke de park- wacht op het personeel moest houden. De officier merkte op, dat voor ver dachte geen financiële noodzaak aanwe zig was. De aanleiding was voor mr Meischke, die wel van mening was dat de controle te gering was, volkomen duister. Een strenge straf van een jaar en zes maanden was ook hier, volgens de officier, op haar plaats. (lip zitting duurt voort voor de be handeling van enkele kleine zaken in deze geruchtmakende affaire). Gezellige avond van „Orpheus" van met Op de jaarlijkse feestavond .Orpheus" in 't Gulden Vlies is groot succes onder leiding n de heer P. Meelis een cabaret-ievue opgevoerd. Natuurlijk heeft „Orpheus" ook een paar nummertjes weggegeven onder lei ding van de heer R. Kist. Gezongen werden „Locus iste" van Bruckner en het nieuwe Orpheuslied van Joep Schreurs. Met een dansje werd de avond besloten. DINSDAG Harmonie Theater, 8 uur: Actie in de Stille Zuidzee (14 jaar)Cinema Ame- ricain, 8 uur: Salon Mexico (18 jaar) Victoria Theater, 8 uur: De stem van het geweten (18 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Morgen is te laat (14 j.) Harmonie, 2.30 uur: Jaarvergadering Ned. Ver. van Huisvrouwen. Veiling lokaal Magdaiencnstraat 19, 2 en 6 uur: Boelhuis notaris C. Knook. „Wapen van Haarlem", 8 uur: Verga dering Centraal Genootschap voor Kin derherstellingsoorden. Du Passage, 8 uur: Klaverjaswedstrijd Du Passage. Gulden Vlies, 8 uur: Friese avond: Opvoering van het toneelstuk „Dc domkop". Nachtdienst apotheek: Apotheek Wanna Ritsevoort 5. BERGEN. „Rustende Jager", 8 uur: K.C.B.-concert. LIMMEN. Hotel-café „Friesland", 13.30 uur: Voorlichtingsdag Rijkstuinbouw- voorlichtingsdienst. WOENSDAG Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: Actie in de Stille Zuidzee (14 jaar); Cinema Americain, 2.30 en 8 uur: Salon Mexico (18 jaar); Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: De stem van het geweten (18 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Morgen is te laat (14 jaar). Wapen van Heemskerk, 8 uur: Comité Winterlezingen: Filmvoorstelling over Australië. Harmonie, 8.15 uur: Genootschap Ne derlandEngeland: „The history of Punch". HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Dinsdag 9.10 21.45 Woensdag 10.20 23.07 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Dinsdag 9.15 21.50 3.15 15.50 Woensdag 10.25 23.12 4.25 17.12 Politiek mei goede Engelse humor WAT is de politiek een bijzonder aan trekkelijk vak, moest ik denken tijdens de opvoering van „Zijne Excel lentie" door de Haagse Comedie in het Gulden Vlies. Hoe aardig, naïef en on bevangen is een Labour-man, die als dokwerker begon en als gouverneur eindigt. En dat nog wel in een „kolo nie", die onlangs zelfbestuur heeft ge kregen. Hij komt er als opvolger van Lord-weet-ik-wie en maakt zijn entrée in een jacquet met rose overhemd en blauwe das (evenwel zonder bruine schoenen) en met een uitermate lief tallige dochter, die het paleis met zeventien bedienden moet besturen. Zijne Excellentie Harrison voelt voor het werkende volk. Hij heeft voor geen cent ervaring, wel doorzet tingsvermogen en gezond verstand. Hij is moedig. De gouverieur wil de arbei der een beter bestaan geven: de lonen moeten omhoog; de subsidies op levensmiddelen naar beneden en in komstenbelasting moet het tekort dek ken. Maar Zijne Excellentie botst tegen koloniale historie, tegen intri gues en chantage. De arbeiders wor den omgekocht en staken tegen eigen belang in. Het grote conflict ontstaat als deze Labour-gouverneur moet be sluiten de troepen te gebruiken tegen de vertegenworodigers van zijn eigen klasse. Om hen tegen al te ernstige dwaasheden te behoeden. Hij wint het. Hij wint zelfs het hart van zijn naaste medewerkers, die in een ander milieu volwassen zijn geworden en die deswege aanvankelijk volkomen anders denken. Zijn eerlijkheid, zijn enthousiasme en zijn openhartigheid hebben dezelf de uitwerking als de trompetten op de muren van Jericho. Iedere tegen stand valt om. Ik heb me één ogenblik afgevraagd of het Engelse schrijverspaar Dorothy en Campbell Christie een loopje met het Labourbewind heeft willen nemen. Maar ik meen eerder, dat het al lachen de de waarheid heeft willen zeggen. De Christies voerden inderdaad pro paganda. In zoverre is „Zijne Excellentie" een stuk tijdstoncel, waarop we tegen woordig verzot moeten zijn, indien wij tenminste voor vol aangezien willen worden. Maar wat ik niet aanvaard van de houterige, zwaarwichtige dra ken, die ons meestal als zodanig wor den geafficheerd, neem ik w e 1 van deze Engelsen, die de humor mee brachten, waarmee zij ook een chrica- tuur in Punch tekenen. .Zijne Excellentie" is een uitste kend speelbaar stuk geworden, waar aan ook de actrices en acteurs hun pleizier beleven. Dat was merkbaar aan de verve, waarmee Bob de Lange de gouverneur neerzette. Voortreffe lijk in zijn samenspel met Theo Fren- kel, die het oude systeem vertegen woordigde. Naast deze mannelijke hoofdrollen twee vrouwen, 's gouver neurs dochter (Helen Pimentel), om zo te zeggen direct uit de progressieve jeugdbeweging gestapt, en Annie van Duin als de ladylike echtgenote van Theo Frenkel. Om hen heen een aantal officieren met een zeer goede creatie van Jan Retèl als militaire secretaris van de gouverneur. Het zou verleidelijk zijn naar aan leiding van dit stuk „politiek" te gaan bedrijven. Ik doe het niet, onfdat de conservatieven in Engeland aan het bewind zijn, zodat deze Excellentie alweer „voltooid-verleden" tjjds- toneel is geworden! Maar alle water van de zee wast niet af. dat het een bijzonder vlotte voorstelling was. zeer geroutineerd gedaan; waarbij ik het feit, dat het derde bedrijf door enige charge naar de operette zweemde en daardoor het zwakst was, gaarne met de mantel der liefde bedek. Trouwens, laat een toneelrecensent óók eens prettig van echt comediespel genieten. H.M.K. De opvolger van wijlen dokter Maats Naar wij vernemen wordt de practijk van wijlen dokter Jb Maats met ingang van morgen overgenomen door dokter W. F. J. Kruisinga uit Amsterdam. Dr Kruisinga is arts in militaire dienst ge weest en heeft daarna enige jaren ver- vangingsdienst gedaan, o.a. in Hoorn. DIERENBESCHERMING Zwervend is in de omgeving van de Spanjaardstraat aangetroffen een zwar te herdershond. Wie is de eigenaar van een jonge zwarte kater (wit teentje)? In Alkmaar zwerft een ruwharige hond (reu wit- bruin) Adres Inspecteur C. Verwer, Baan- straat 1. Binnenkort zullen er nieuwe bank biljetten van 'tien gulden in omloop worden gebracht. Aan de voorzijde is als tekst opgenomen „De Nederlandse Bank, tien gulden", alsmede de hand tekeningen van president en secretaris der directie, resp. M. W. Holtrop en De Jong. In eik van de hoeken en tus sen de handtekeningen staat het getal 10. Verder staat op de rechterhelft het portret van koning Willem I, met ver melding van diens naam en geboorte- en sterfjaar. In een cirkel op de linker helft is bij doorzicht het watermerk, de Phoenix, zichtbaar. De hoofdkleur is blauw, onder de tekst is is het midden een rozet in oranje, blauw en bruin afgedrukt. De achterzijde, waarvan de hoofd kleur eveneens blauw is, geeft een af beelding van „De Molen" van Ruys- dael. In de bovenhoeken is het getal 10 geplaatst, in de benedenhoeken staan de serieletters en de nummers in speciale rechthoekige vignetten. Bij ministeriële beschikking zijn met ingang van 15 Februari de volgende zei luchtwachtgroepen opgericht:: Breda, Alkmaar, Rotterdam, Lteuwarden, Groningen en Eindhoven. Het totaal aantal luchtwachtgroepen alle staaïl onder het bevel van de commandant van het korps luchtwachtdienst i» hierdoor op acht gebracht. SPANNING IN ALLE AFDELINGEN De standen in de diverse afdelingen van de competitie van het District Alk maar van de Koninklijke Ned. Biljart Bond zien er als volgt uit: A-klasse: 6 2183 571 3.82 32 Alcm. Victrix 6 2004 507 3.95 31 6 2578 552 4.67 31 6 3522 500 7.04 30 Optimisten II 6 2444 592 4.12 26 6 2699 521 5.18 22 Driesprong 6 1838 565 3.25 22 Optimisten I 6 2247 568 3.95 10 Drie Ruiten 6 2272 544 4.17 15 Onder Ons 6 2008 541 3.71 15 B-klasse: Lindenhoek 6 1921 601 3.19 40 Gekr. Valk 5 1731 499 3.43 32 Witte Huis 6 1683 623 2.70 30 Drie Ruiten 5 1483 474 3.12 20 Excelsior I 6 1715 692 2.47 26 5 1896 492 2.63 21 Rust Wat 6 1763 574 3.07 20 Driesprong 6 1518 529 2.87 14 Z.E.K.Z 5 1369 620 2.20 13 5 1100 453 2.42 9 5 1242 545 2.27 9 C-klasse, I: Optimisten 6 1834 925 1.98 42 Oude Poorter 6 1808 767 2.35 39 Drie Ruiten I 6 2023 850 2.38 33 6 1441 1033 1.39 31 Witte Huis 6 1649 960 1.61 30 6 1575 915 1.72 28 6 1557 819 1.90 26 Alcm. Victrix 6 1572 975 1.61 20 Drie Ruiten II 6 1008 840 1.91 25 6 1873 965 1.94 20 C-klasse, 2: Driesprong 6 1789 955 1.87 47 6 1292 1223 1.05 40 Lindenhoek 5 1354 961 1.40 32 0 1236 1105 1.11 31 Alcm. Victrix 5 1405 845 1.66 30 Oude Poorter 5 1241 782 1.58 30 6 1523 1163 1.30 27 5 1028 804 1.27 20 6 1181 1195 0.99 15 5 875 914 0.95 14 5 645 1085 0.59 8 In het Landbouwhuis hield het Groot Yorkshire Varkensstamboek Maandagmorgen zijn jaarlijkse leden vergadering. De voorzitter, de heer Donker, stel de in zijn openingswoord vast, dat de rsultaten van het afgelopen jaar voor de varkenshouderij niet ongunstig wa ren geweest, ook al viel hier en daar wel eens ontevredenheid waar te ne men. Omtrent de toekomst is weinig te zeggen. De verhoging van de voerprij- zen ligt nog vers in het geheugen en iedereen weet, hoe de regering steeds aandringt op het telen van eigen voer. Nuttig zou zijn de vorming van een fonds, waarin bij hoge varkensprijzen gelden moeten worden gestort en waaruit bij diep wegvallen van de prijzen der slagersvarkens de verschil len zouden kunnen worden opgevan gen. Uit de mededelingen van de secreta ris vermelden we. dat de districtskeu ringen zullen worden gehouden op 25, 28, 29, 31 Maart en op 2 April. De fok dagen zijn gesteld op 5 September te Zij, die in aanmerking wensen te komen voor dienstneming als vrijwilliger bij het Nederlands detachement Verenigde Naties kunnen zich mondeling of schriftelijk wenden tot het Aanmeldingsbureau Korea, Nwe Federikka- zerne, geb. E4, kamer 19a te 's-Gravenhage, tel. 723860. Ook zij, die nimmer in militaire dienst zijn ge weest, komen voor uitzending in aanmerking. Leeftijdsgrenzen 19 tot 30 jaar (voor onderoffi cier tot 35 jaar). (Advertentie, Ing. Med.) Heeft industrie voldoende animo Aan het nieuwe industrieterrein, dat in de nabijheid van de gemeentereiniging is geprojecteerd, wordt in de veilige beslotenheid van bureau gemeentewerken zwaar gedokterd, maar hoe het plan er in zijn definitieve vorm zal komen uit te zien is nog niet bekend. De tekenstiften zijn gewillig en zo lang de eerste spade nog niet in de grond is gestoken, zijn er allerlei wijzigingen van de oor spronkelijke opzet mogelijk. industrieterrein aan het Kwakelpad, dat de verbinding met het kanaal be heerst wordt door de vaste brug bij de V.B., die een doorvaarthoogte heeft van 2.70—2.80 meter. Dit bezwaar zou op het nieuwe ter rein met een open haven geheel zijn opgeheven. Volkstuinen Naast het industrieterrein wil men ruimte uitsparen voor volkstuintjes, die zouden aansluiten op het, tussen de sportvelden in de Overdie en de door te trekken Vondelstraat, gepro jecteerde actieve recreatie-oord met speelweide, wandelpaden etc. Hieruit blijkt dus, dat het niet in de bedoeling ligt de overzijde van de Oe""hprtkade als bouwterrein te bezigen. Wij kun nen dit voornemen slechts toejuichen omdat deze wijk met zijn op elkaar be- ge- Tot een van de eerste plannen hoorde ook een flinke haven, die schikt zou moeten zijn voor de groot ste binnenvaartschepen. Men wilde de haven laten grenzen aan het terrein van de Reiniging en de weg, die door dit project zou worden afgesneden, van de Ruyterstraat af langs het toekom stige industrieterrein naar het kanaal !eii en. De moeilijkheid echter is, dat men niet weet of er voor het nieuwe industrieterrein voldoende animo be staat, welke de grote kosten verbon den aan het aanleggen van een haven zouden rechtvaardigen. Het is een van de bezwaren van het geplakte woningen in de toekomst in de toekomst behoefte zal hebben aan een onderbreking door groene weiden en fleurige tuinen. Woonschepenproblcem Behalve een haven voor binnen vaartschepen is ook een haventje voor woonschepen een voorwerp van con stante aandacht. Wanneer de demping van de Schelp- hoek en het afgesneden kanaalvak een feit wordt betekend dit, dat er voor 23 woonboten een plaatsje moet wor den gezocht, wat lang geen eenvoudig probleem is. Men heeft er aanvankelijk over gedacht de drijvende woningen naar de polder achter Oudorp te diri geren. maar dit stuit op grote be zwaren. In de eerste plaats al. omdat deze plaats zo ver van de stad is ver wijderd. Het maken van een haven, aanslul tende op het kanaal is practisch on doenlijk, daar men óf een weg om het haventje zou moeten aanleggen óf de be-taande weg zou moeten handha ven met een beweegbare brug als ver binding, wat door het geringe gebruik dat van de brug zou worden gemaakt niet rendabel is. Een vaste brug vormi eveneens een bezwaar aangezien men. rekening houdende met de hoogte van de woonschenen. aan zeer lange op ritten gebonden zou zijn. Voordat dan ook een definitieve en goede onl^-**Jng voor daz« vraagstuk ken is gevonden zullen de kaarten nog wel (en paar keer op tafel komen. Hoorn, 11 September te Purmerend en 24 September te Alkmaar. In een schrijven werd door 11 be renhouders verzocht het kostgeld voor zeugen te verhogen van f 0.75 op f 1. per dag. Besloten werd dit onveran derd te laten. DOELMATIGE VARKENSSTALLEN Door Ir. Bouman, rijkslandbouwcon- sulent voor boerderijen, werd een in leiding gehouden over „Doelmatige en goedkope bouw en verbouw van var kensstallen". Vele belangwekkende gegevens zijn ten aanzien van deze bouw verzameld en spreker vond een zeer geïnteresseerd gehoor. Nodig is een goede plaats, die niet te laag mag zijn, terwijl rekening moet worden gehouden met de ligging van de andere gebouwen, met de mest- plaats en met de uitloop van de var kens. De ramen dienen het 1/5 1/20 van het vloeroppervlak te bedragen, waar hij schokbetonramen zijn aan te beve len Er moeten voldoende lichtpunten zijn terwijl de temperatuur moet kun nen worden geregeld. Voor zeugen en biggen moet die zijn ca. 1517° C., voor normale mestvarkens ca. 1215° C. Een termometer wordt in de stal len nog veel te weinig aangetroffen. Hoge daken geven koude stallen. Spouwmuren zijn aan te raden, behoor lijke isolering van het dak is noodza kelijk. Meer aandacht dient te worden be steed aan de luchtverversing. Bedomp te. vochtige stallen zijn niet ideaal. Voor de luchtaanvoer zijn onderdor pels onder de ramen het best, de luchtafvoer kan geschieden door het dak, bij voorbeeld door middel van luchtkokers Spreker stond verder nog stil bij de wijze, waarop in het hok een aparte plaats voor de mest behoort te worden aangelegd, hij behandelde de troggen, de grootte van de hokken, de vloeren. Er volgde een uitgebreide discussie. Tót bestuurslid werd ten slotte ge kozen de heer D. Schoen te Benning- broek, terwijl tot leden van de finan ciële commissie werden aangewezen de heren P. Vlaar, Hoogwoud, W. de Geus, Alkmaar en S. Jimmink, Scha len. Plaatsvervanger S. Koopman, Westzaan. Slaehtveemarkt van Maandag De koeien zijn zeer duur. De allerbeste, die maar heel schaars worden aangevoerd, komen momenteel ruim boven de f 3, per kg. Een gemiddelde prijs van f2,80 per kg voor de overige soorten is thans niet anders dan normaal te noemen. De handel is matig geweest. Niettegenstaande de animo voor kal veren groot is, werken de prijzen rem mend op een vlotte handel. De dieren boven 30 kg geslacht gewicht komen in de benen op f 2,en de voor de worst bestemde kalveren op f 1,80 f 1,90 per kg, eveneens in de benen. Het kwantum varkens de verhouding tussen zware en lichte dieren was vrijwel gelijk is voor de betrekkelijk goede vraag niet voldoende geweest. Toen men nog geen volledig overzicht had van de aan voer, zette de handel flarw in, doHh deze is later zeer vlot verlopen. Als gevolg hiervan stegen de noteringen en deze zijn, vergeleken bij de vorige week, zelfs be duidend hoger. VERVOLG ST V.V.V. Ill be overwii Gisteravond werd door VVV 3 voor de Noordh. Schaakbond Dirkshorn 1. De Alkrr een mooie overwinn n.l. met 82. Geen e in deze wedstrijd rer. nog één wedstrijd sp 2. Wordt die gewonn kampioen va nhaar s De gedetailleerde volgt: VW 3Dirkshorn 1 J. MaatsS. Cno: d. TakJ. Levendig 1 J. Bakkum 1—0, 4 C 1—0. 5 J. Schuurma— 6 F. J. HolR. Mein GroenewoudJ. Mein Groenenberg—P. Hot BoschA. van Drump man—A. van Dijk 1— Voor de onderlinge werden nog de volger speeld: Hoofdklasse: W. Ki 10; A. Beemsterboe 01; P. SeewaldP. VeisP. Hoekstra afge kenR. Pijning afgeb Eerste klasse: J. de Struys afgebr.; A. 1 A. Vis—J. de W. steenJ. de Waal '/t1 Derde klasse: D. Oud 01; mej. BouwmanJ BastiaanseH. de Vriei van OorschotJ. v. Ek< tel—W. Pijning afgebr. Ooiievaar 01; W. Pij 1—0. Vierde klasse: N. Brr man afgebroken; T. Z 01; H. Lansen—J. Bal Een vlot prog, veel afwiss De gymnastiekveren heeft in twee jeugdu: adspiranten van de v een groot publiek laten dagmiddag was de zaal tende Jager" weer gehei de jongens en meisjes toonden. Tevoren had Vennik, voorzitter van L. J. Groot, ere-voorzitte van de vereniging, herd: Doves bracht een vl< dat goed werd afgewe goed waren de solo-oefc oefeningen op de eve mi de meisjes. Dé achtjarig Graaf blonk uit. Het turnprogramma seld door Klaas Koomen Heugten, die een cabarel brachten. Tonny Willem de muzikale omlijsting i ring. Rie van Geene en Spaans verdienen een p] algemene leiding. Voor de Zondagmid Ooijevaar" gehouden bri zeer grote animo.- niet m ventig paren hadden zie De leiding berustte bij van de bridgeclub, de hee Alles verliep vlot en pret slagen waren ten slotte: Groep A: 1 Fam. Buis Dekker—J. Burger 60 p.; terKistemaker 59,5 p. Groep B: 1 P. Kampei boom 66 p.; 2 Th. te Buck- 63 p.; 3 W. TecselaarH. I Groep C. 1 fam. Buis 72 j J. Pronk 61,5 p.; 3 Bos- Groep D: 1 BruinBruii Ruiter—C. Groot c0.5 p.; 3 G. Sevenhuisen 56,5 p. Groep E: 1 J. Hooget Ruiter 66.5 p.; 2 P. Baas— p.; 3 P. StamW. Komen Groep F1 Hoogestrate p.; 2 C. Jes—C. Zutt 64 p.; C. Smit 63,5 p. Groep G: 1 K. Half—Has 2 J. MoschJ. Jonker 48 TwuyverBoekei 47 p. Er was een pracht'ge c zen beschikbaar voor dez- Naar aanleiding van een opgenomen verslag over van gladiolen in Warmer zocht de heer Grootes, co de Gladiolen Keurings Di willen mededelen, dat hij beweerd, dat in Warmenhu te gladiolen worden geteel beginnend kweker, zo schi is primair: a. uitgaan plantgoed en b. een goec richting. Kan hij niet aar voldoen, dan kan hij zich met deze cultuur inlaten, a' Grootes. 't Is zo, dat de bijna alle gronden kunnen teeld en dus zeer zeker zware kleigronden van W en omgeving. Gistermiddag omstreeks ^e.eft. zich op het bekend bij Limmen een botsing voo sen een motorrijwiel en eei kwam uit de richting Am motorrijder uit de richting Laatstgenoemde verzuimde verlenen, waardoor hij op reed. Hij moest dit bekopei le vleeswonden. Beide voert schade op.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2