A VAL DA r Pim, Pam en Pom in Zwitserland PUR0L Worden Staten-Generaal bedreigd door almachtige bureaucratie? IVOROL - 's morgens en 's avonds! WEK DE GAL IN UW LEVER OP ZWITSALl schrala In de greep van de woestijn JIMMY BROWN ALS AUTORENNER Vocht of Tocht bezorgen die Rhenmatisch pijnen. Neem regelmatig Krnschen - en U verdrijft ze radicaal. Amateurs of deskundigen (1) Wijzen en prijzen Het Radioprogramma Neem een doos echte UW HOEST geneest I ruwe HF huid DINSDAG 19 FEBRUARI 1952 fill! '1 n één, U eurt. >k iandel, nst eton, er vat ities week. Met )ie woning, ij die in het en te reflec- Dagbladen, (-5v, 'an de taak, men kaarten i he' eiland, nstreert Ba an Pandor, >r in de rug 74. Jimmy Brown stapte uit zijn wa gen en kwam met grote stappen op de heren van de Betha Parisia af. „Jullie hebt ons een stok tussen de benen willen gooien", zei hij, „jullie hebt on ze geheimen proberen te stelen en op een kritiek ogenblik hebben jullie een onzer reservewielen weggerold, maar het heeft jullie niets gebaat. Ik wil jullie alleen nog dit zeggen"Maar verder kwam Jimmy niet, want van alle kanten kwam het nieuwsgierig geworden publiek toegestroomd. „Op de schouders met onze held", schreeuw de een dikke man. „Hij is de grootste autorenner van alle tijden!" „Nee!" riep iemand anders, „éérst moet hij door de vorst van Monaco gehuldigd worden. Maakt ruim baan mensen. Iaat hem er door!" „Dan brengen wij hem naar de vorst!" gilde de menigte en vóórdat Jimmy besefte wat er met hem gebeurde, zat hij op de schouders van een paar stevige lieden, die hem luid zingend naar de vorst brachten. Deze wachtte reeds met een brede glimlach op zijn edel gelaat, op Jim my, de triomfator, die overigens van oordeel was, dat een mens beter tien ronden lang op topsnelheid over het circuit kan suizen dan vijf minuten te moeten luisteren naar zo'n huldi gingsrede. Hij was dan ook dolblij toen de vorst, geholpen door een paar andere hoogwaardigheidsbekleders, hem een reusachtige krans om de schouders hing. „Een ereronde, 'n ere- ronde!" schreeuwde het publiek dat er maar niet genoeg van kon krijgen. Dat doen de zes minerale zouten waaruit Kruschen is samengesteld. Die timuleren Uw bloedzuiverende organen en voor zover deze met de jaren trager gingen functionneren, komen ze bij een regel- r~~tig gebruik van Kruschen allengs weer op gang. Regelmatig iedere morgen dat beetje Kruschen is het hele geheim en de basis van de -wereldberoemde Kruschen remedie. Maak zo gauw mogelijk een be gin met Uw Kruschen kuur. om de wel dadige werking aan den lijve te onder vinden, (Advertentie, Ing. Med.) INnDIEN er één speciaal gevaar is, dat het voortbestaan van ons democratisch staatsbestel in zijn grondslagen bedreigd, dan is het wel de door velerlei oorzaken voortdurend en snel toenemende invloed, ja, men mag wel zeggen, macht van het deskundige ambtenaren-apparaat: de „bureaucratie". Een gevaar, dat in de literatuur reeds sterk de aandacht trok; men denke slechts aan Burn- ham's „Machlvorming der bewindhebbers". En dat nu ook meer en meer een practisch politiek probleem begint te vormen. feiten krachtig te bestrijden, vroeg de Kamervoorzitter zich tenslotte af, of „wellicht de beweerde verminderde be tekenis van het parlement schuilt in gebrek aan deskundigheid, in de hand gewerkt door de enorme toeneming van de wetgevende arbeid en van de be stuursmaatregelen". Ten opzichte van "7 O heeft de voorzitter van de Tweede Kamer in een bij het begin van deze parlementaire periode uitgesproken rede enkele opmerkingen gemaakt om trent de positie van de Staten-Generaal, welke nadere aandacht aisnog ten volle waard zijn. Zijn uitgangspunt was, dat „de voor stelling wordt gewekt als zou het par lement min of meer de gevangene zijn van de regering, dat het machtseven wicht in de Staat ten profijte van het ministerie in ongerede is geraakt en dat de volksvertegenwoordiging niet veel meer kan doen dan wijzen hetgeen de regeerders prijzen". In de loop van zijn betoog, hetwelk er op was gericht deze voorstelling van zaken aan de hand van verschillende (Advertentie, Ing. Med.) WOENSDAG 20 FEBRUARI HILVERSUM I, 402 m.ï 7.00 VARA, 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.18 Gram.muziek. 8.00 Nieuws en weerberich ten. 8.18 Gram.muziek. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gram.muziek. (9.309.35 Wa terstanden.) 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de huisvrouw. 10.30 Gram.muziek. 10.45 Voor de vrouw. 11.00 Gram.muziek. 12.00 Voordracht. 12.15 Gram.muziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Piano-duo. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram.muziek. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugdcon- cert. 15.00 Kinderkoor 15.20 Pianorecital. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram.muziek. 17.45 Regeringsuit zending: C. de VeerAhn: „Volksvoe ding in Indonesië". 18.00 Nieuws. 18.15 Vara-varia. 18.20 Actualiteiten. 18.30 R.V.U.: Dr. W. H. C. Tenhaeff: „Rond het probleem der stigmatisatie". 19.00 „De Balkan, kruitvat van Europa", cau serie. 19.15 Gram.muziek. 19.30 Voor de Jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek com mentaar. 20.15 Accordeonmuziek. 20.50 Aetherforum. 21.30 Concertgebouw-Orkest. 22.00 „Doelmatigheid in de Natuur?", cau serie. 22.35 Amusementsmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Muzikale causerie. 23.35 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberich ten. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Gram. muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. muziek. 10.17 Idem. 10.30 Morgendienst 11.00 „Nachtwake", hoorspel. 12.00 Alt viool en piano. 12.25 Gram.muziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Banjo-Orkest. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Vocaal dubbelkwartet. 13.50 Gram.muziek. 14.00 Idem. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Viool, cello en piano. 15.30 Gram.muziek. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram.muziek. 17.30 Orgelspel. 18.00 Nieuws. 18.15 Zigeunerkwintet. 18.30 Metropole Orkest en solist. 19.00 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Ver enigingsleven. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Gram.muziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.10 Commen taar Familie-competitie. 20.20 Concert gebouw-Orkest. 21.15 Gram.muziek. 21.30 „De ontwikkeling der Nieuwere antibio tica". causerie. 21.50 Lichte muziek. 22.20 Grammuzek. 22.30 Internationaal Evan gelisch Commentaar. 22.40 Gram.muziek. 22 45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram.muziek. 23.20 „Hoe zit dat met mijn kind?", causerie. 23.2524.00 Gramofoonmuziek. U zult 'b morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in tiw Ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL- LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur- te reKelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doea stromen. Eist Carter's LeverpiUetjea. (Advertentie, Ing. Med.) deze vraag leek hem „inderdaad nadere overweging op haar plaats", al kwam hij oók in dit opzicht tot een gerust stellende conclusie. Regering door amateurs HU is het met deze deskundigheid in onze vorm van democratisch bestuur merkwaardig gesteld. Bijna een halve eeuw geleden reeds besteedde Sidney Low er in zijn studie over het Engelse staatsbestuur grote aandacht aan. En hij wijst er in net hoofdstuk, dat de veelbetekenende titel „Regering door Amateurs" draagt, op dat, terwijl in ieder bedrijf zekere speciale kennis en scholing met name voor de leidingge vende personen is vereist, dit in het grootste aller bedrijven, te weten het regeeibedrijf, overbodig schijnt te zijn. Voor ministers en volksvertegenwoor digers toch geldt slechts de eis, dat zij populair zijn, dat zij het vertrouwen van hun kiezers, ook al weer amateurs, be zitten. Wanneer men het zo stelt, vergeet men echter, dat juist het bestaan van een vertrouwensband tussen regeerders en geregeerden in iedere regeringsvorm en met name in de democratisch inge richte gezagsorganisatie het voornaam ste fundament voor het doeltreffend kunnen regeren vormt. En dat op dit punt de ministers en de volksvertegen woordiging in het algemeen bij uitstek deskundig zijn. Stijgende invloed der deskundigen neemt echter niet weg, dat de in de laatste decennia voortdurend en D1! F> A S T I L- L. E S v O OR (Advertentie, Ing. Med.) sterk toenemende ingewikkeldheid van het regeerbedrijf zowel aan de minis ters als aan de volksvertegenwoordigers zeer bijzondere eisen stelt. De ministers streven er dan ook sinds geruime tijd, en met aanmerkelijk suc ces, naar de aldus ontstane moeilijk heden te ondervangen door naast het gebruikelijk advies van hun departe menten steeds veelvuldiger beroep te doen op commissies en colleges, samen gesteld uit de terzake meest vooraan staande experts. Op deze wijze kunnen zU steeds over elke gewenste inlichting en voorlichting beschikken, al kost een en ander wel eens veel tijd. Ook de politieke partijen hebben ge reageerd op de toenemende gecompli ceerdheid van het regeerbedrijf. Zo po gen verschillende partijen sinds vele jaren de verkiezing van enkele partij leden, deskundig op verschillend gebied, tot lid van de Tweede Kamer te bevor deren. Een van de onmiskenbare voor delen van het aanhangige voorstel tot vergroting van 't aantal leden van- deze Kamer is, dat het de mogelijkheid ook voor de kleinere partijen opent hun Ka merfracties meer alzijdig en harmo nisch samen te stellen. Binnenkort hopen wij op de vele en veelsoortige problemen, welke met de candidaatstelling voor de Tweede Ka mer, thans in alle partijen in volle gang, samenhangen, nader in te gaan. Ministers en Kamers MAAST deze en andere, in ons tweede artikel over deze kwestie nader te bespreken pogingen, door enkele grote partijen gedaan, vinden op het ogenblik ook in het contact tussen de ministers en de Tweede Kamer veranderingen van grote betekenis plaats. Zo is het al voorgekomen, dat bij de interne be raadslagingen tussen een der vaste Ka mercommissies uit de Tweede Kamer en de regering bedoelde commissie zich met instemming van de betrokken mi nister had verzekerd van de voorlich ting van een deskundige buiten de Ka mer. Minister-president Drees heeft deze gang van zaken becritiseerd. Met de Ka mervoorzitter zijn wij echter van oor deel, dat, al moeten belangrijke met deze ontwikkeling samenhangende vraagstukken, met name inzake de ge heimhouding van het besprokene, nader worden bestudeerd en geregeld, men niet zonder meer afwijzend tegenover deze figuur kan staan. Over de stemmen, welke de laatste tijd zijn opgegaan, dat ook de Tweede Kamer er toe over zou moeten gaan haar eigen advies-colleges in te stellen, alsmede over enkele hiermede samen hangende problemen in een volgend ar tikel nader. OPLOSSING HERSENGYMNASTIEK 1. Misdrijven, gepleegd door kinderen beneden 18 jaar; 2. A. Th. Lamping: 8. De Marseillaise; 4. Een paard staat eerst met de voorbenen op en dan de achterbenen; een koe eerst met de achter poten en dan met de voorpoten; 5. Bij bet vlas slijten (uittrekken tijdens de oogst)6. Banknoten; 7. De spreekwoor den; 8. Op de Bank van Lening; 9. Maori's; 10, CalaisParijsIstanboel. Landbouwstichting wenst nader overleg De stichting voor de landbouw heeft als haar mening uitgesproken, dat de verhoging van de garantieprijs van de baconvarkens slechts een voorlopige kan zijn, welke op grond van de wer kelijk betaalde prijzen ook zonder veel bezwaar mogelijk was. De hoop wordt uitgesproken, dat het overleg met de regering over de definitieve garantie prijs spoedig zal beginnen. Ook ande re kosten factoren zijn sinds begin 1951 beduidend hoger geworden. DS. W. A. F. VAN DIJK OVERLEDEN In de ouderdom van bijkans 75 jaar is te 'sGravenhage overleden ds W.A.F. van Dijk, emeritus prediks.'.t der Ned. Herv. kerk. De overledene werd 26 Maart 1877 te Utrecht geboren, studeer de aan de R. U. aldaar en werd in 1904 candidaat in Zeeland. 7 Augustus van dat jaar aanvaardde hij het predik ambt te Huins. Ds. van Diik diende o.m. de gemeenten van Venhuizen, Den Helder, Oudkarspel en Zeddam, waar hij 30 December 1943 met emeritaat ging. (Advertentie, Ing. Med.) OPLOSSING KRUISWOORDPUZZLE Horizontaal: 2. pte, 5. uli, 8. ap, 10. edlna, 12. ad, 13. lro, 15. ear, 16. dia, 17. egr, 18. kta, 19. kpo, 20. osn, 22. asl, 24. ee, 25. krsto, 27. tt, 28. mte, 29, ala, 31. rote, 32, vkla, 33. aer, 35. val, 36. as. S8. Ineka, 40. of, 41. ntu, 43. ana, 44. mna, 45. etn, 46. rto, 47. sri, 48. lie, 50. oed, 52. ra, 53. ptear, 55. de, 56. rpa, 57. vra. Horizontaal: 2. pet, 5. uit, 8. A.P., 10. eland, 12. A.D., 13. lor, 15. era. 16. dal, 17. erg, 18. kat, 19. kop, 20. ons, 22. als, 24. Ee, 25. korst, 27. T.T., 28. met, 29. aal, 31. roet, 32. valk, 33. are, 35. vla, 36. as, 38. laken, 40. of, 41. nut, 43. aan, 44. man, 45. ent, 46. rot, 47. Sir, 48. lei, 50. ode, 52. ra, 53. pater, 55. de, 56. rap, 57. Var. Verticaal: 1. sal, 3. te, 4. ede, 5. unr, 6. la, 7. pda, 9. prepe, 11. laoss, 12. alast, 14. ogo, 16. dta, 19. keiraan, 20. ore, 21. nta, 23. ltealfa, 25. kteel, 26. olvaa, 28. mta, 30. aki, 34. ma, 35. vka, 37. stera, 39. endie, 40. oneod, 42. uti, 44. mto, 47. sra, 48. lta, 49. eav, 51. dei, 53. pp, 54 rr. Verticaal: 1. sla, 3. te, 4. Eed, 5. urn, 6. la, 7. pad, 9. peper, 11. lasso, 12. atlas, 14. oog, 16. dat, 19. kanarie, 20 oer, 21. nat, 23. latafel, 25. ketel, 26. ovaal, 28. mat, 30. alk, 34. Ran, 35. vak, 37. sater, 39. einde, 40. Odeon, 42. uit, 44. mot, 47. sar, 48. lat, 49. Eva, 51. die, 53. pp, 54. r.r. 73. Meneer Waffl van hotel „Hoogte vrees" liet geen tijd verloren gaan. In de eetzaal, waar alle gasten aan tafel zaten, vertelde hij wat hij van meneer Bernhard had gehoord en dadelijk wa ren alle heren bereid om met hem mee te gaan, vooral toen zij hoorden, dat Moeder Woeffie er alleen op uit getrokken was om de Boze Beer te ontmoeten. Onder de bezorgde blikken der dames verlieten de moedige man nen weldra het hotel. Voorop liep me neer Waffl, onmiddellijk gevolgd door de skileraar en vervolgens alle gasten die jong en sterk genoeg waren om de tocht naar de Berenpiek te volbrengen. Allen hadden stokken of knuppels me degenomen om de woeste Beer, die zjj alleen maar uit de verhalen kenden, onschadelijk te maken. Op de afgespro ken plaats stond meneer Bernhard vaa de St. Bernhards Home al op hen t« wachten. Hij staarde hen somber aan en meneer Waffl poogde hem geust te stellen. „Je zult zien Bernhard, dat het 1 allemaal nog meevalt", zei hij. „Ik hoop het", antwoordde meneer Bern- hard, „maar wat Ina me allemaal te vertellen had, stelt me niet op mijn gemak. Ik zal blij zijn als ik Paultje levend teugzie!" En daarna zette de stoet zich in beweging, de Berenpiek tegemoet. (Advertentie, Ing. Med.) •plaatsing van deze stukken betekent niet, dat de redactie met de inhoud instemt. Zij acht kennisneming ervan wel van algemeen belang. TARIEFSVERHOGING ELECTRICITEIT Met het oog op de prijsverhoging voor electrische stroom zou mevr. C. W. S. te Akersloot op hef volgende willen wijzen. Er wordt over een verbruiksgrens gesproken van 240 k.W.h. Maar over de stroom voor kookdoeleinden hoor je niets. Kan daar ook niet een ver bruiksgrens worden vastgesteld, even als dat het geval is geweest, toen de stroomlevcring was gerantsoeneerd? Wij zijn hier immers op electrisch koken ingesteld. Voor de oorlog was de leuze: Kookt, ilec risch. Maar nu we dat doen, moeten we er extra voor boeten. Is daar geen andere mogelijk heid? Naschrift van de redactie: Eerlijk gezegd, weten wij het niet. De idee lijkt ons niet zo gek! SPORT EN ALCOHOL De heer Kees Eikelboom uit Wormer merkt het volgende op: Na de wedstrijd ZFCHVC is aan alle spelers van ZFC een kruikje je never aangeboden door een in Zaan dam niet onbekende caféhouder. Is het geen schande, dat „sportlui" dergelijke voor lichaam en geest schadelijke pre sentjes aangeboden krijgen, daar sport en alcohol eikaars vijanden zijn. En is het cadeautjes geven aan spelers niet in strijd met het juiste begrip ama teurisme? Jammer dat ZFC in sportief opzicht bovengenoemde wedstrijd ver loor. KEES EIKELBOOM PIKE, FLANEL, HYDROPHIEL. PRODUCT (Advertentie, Ing. Tied.) 38) „Dat zou u niet wagen." Hij lachte even. „Ik geloof niet dat u daaraan twij felt." Hij stak een sigaret op maar maakte toen een ongeduldig heftig ge baar. „Nou, komt er nog wat van?" Ze haalde haar schouders op en ging kwasi-onverschillig op de bank zitten, maarzjx inwendig kookte ze. Hij was haa rweer de baas geweestiedere keer dat ze hem weerstreefde, moest ze toch zijn zin weer doen. „U biedt me geen sigaret aan," merkte ze op. meer om iets te zeggen dan omdat ze er behoefte aan had, maar nu was het zijn beurt om zijn schouders op te halen. „Ik houd niet van rokende vrouwen," sprak hij koeltjes. „Maar u biedt juffrouw Frask er toch wel altijd een aan tegenover haar schijnt u er geen bezwaar tegen te hebben." Ze kon er niets aan doen dat ze dat zei maar op het ogenblik dat de woorden er uit waren, had ze haar tong kunnen afbijten. „Juffrouw Frask is iets anders," was het kalme antwoord, en opnieuw voel de ze een steek in haar hartstreek. „Ik begrijp het". Ze sprak op bittere toon en zocht bewust naar een bedoe ling in zijn woorden. „Ik ben slechts bij haar in dienst iemand die niet meetelt Hij draaide zich om en keek haar lang en onderzoekend aan. „Dat is de reden niet", sprak hij ein delijk „Ik had daar zelfs nog nooit aan gedacht". „Dan houdt hij dus van haar!" Die conc'usie drong zich ongevraagd aan haar op. Nou, en wai dan nog? Maar toch voelde ze zich plotseling moe en door: MARJORIE VERNON triest. Terwijl ze een excuus trachtte te bedenken om te kunnen weggaan, rookte hij in stilte, maar het was ten slotte Amid die het eerst sprak. „Waarom haat u mij eigenlijk zo verschrikkelijk?" Ze keek hem eerlijk-verbaasd aan. ,Is dat zo vreemd?" „U bedoelt omdat ik u hier in El Araish vasthoudt? U heeft toch zo juist de schoonheid van de plaats er kend". Ze bewoog zich onrustig. „Ik vind dat de schoonheid van een plek er niets toe doet wanneer men daar tegen zijn wil wordt vastgehou den", sprak ze. „Bovendien zijn er nog andere redenen". „Dat ik u van uw verloofde heb ge scheiden bijvoorbeeld?" „Ja". Ze antwoordde onmiddellijk. „En bovendien ben ik een barbaar, een wilde". Klonk daar iets bitters in zijn stem? „Een wilde, onbeschaafde zoon van de woestijn, zonder moraal en zonder geweten... Toch zult u moeten toe geven dat ik voor iemand die dan zo onmeedogend en verachtelijk is een merkwaardige zachtmoedigheid ten toon heb gespreid in één opzicht tenminste". „Wat bedoelt u?" Het klonk als een felle kreet. Amid keek Mara met een vreemde dwingende blik, die het bloed naar haar wangen joeg, aan. „U behoort mij toe als mijn ge vangene maar ik heb mijn rechten nog niet uitgeoefendhielp hij haar meedogenloos herinneren. „O!" Ze deinsde met een gilletje terug. „Maar.u houdt natuurlijk niet van me", protesteerde ze zwakjes. „Houden van?" Hij lachte kort maar hard. „Wie praat hier over de liefde? Heeft u nooit van een ding gehoord dat „begeerte" heet?" „O!" fluisterde ze en haar wangen gloeiden. „Jij beest!" „Natuurlijk". Een spottende glim lach speelde om zijn wrede mond. „In Engeland spreken ze daar niet over en erkennen het bestaan ervan niet eens. Een Engelsman zou nooit toegeven aan zo'n dierlijk gevoelenHij lachte even, en pakte haar toen plotseling ruw bij haar schouders, en leunde met zijn donkere gezicht vlak boven het hare, terwijl zijn ogen zich diep en doordringend in de hare boorden. En toen was ze plotseling in zijn armen, haar lippen werder gekneusd door de zijne, terwijl hij haar heers zuchtig tegen zijn hart drukte en haar hongerig, hartstochtelijk, teder kuste. Ze sloeg met machteloze vuisten op zijn brede borst, maar terwijl ze zijn geamuseerd toegefelijk lachje hoorde, was ze zich weer bewust van die on verklaarbare zwakheid en hulpeloos heid, die haar al eens eerder had be vangen, en zonder er iets aan te kun nen doen ontspande ze in zijn omhel zingtoen liet hij haar opeens met een onderdrukte kreet los en stond snel op. „Ga weg". Zijn stem klonk hees en onnatuurlijk. „Ik kan geen vrouwen gebruikenmaar ongetwijfeld zal deze kleine gebeurtenis u niet verba zen. U zult vinden dat het geheel over eenstemt met uw denkbeeld van een onbeschaafde Arabische schoft". Trillend over al haar leden, en met bonzend hart stond Mara langzaam van de bank op. Ze verlangde er naar hem te geselen met spottende woorden, hem haar verachting in het gezicht te slin geren, maar haar stem bleef in haar keel steken en haar knieën knik'en. Amid stond op enige afstand met zijn armen over zijn borst gekruist en een onheilspellende frons op zijn voor hoofd. Licht huiverend, hoewel de nacht warm was, wendde ze zich om en sleepte zich met zware voeten terug naar de haremlik. Dus hij had gehoord dat Gary hem een Arabische schoft had genoemd? Ze wierp haar hoofd achterover en lachte hysterisch. Prachtig dat hij zo'n toepasselijke beschrijving over zichzelf had gehoord! HOOFDSTUK XII Amid liep naar de plek waar een glimlachende sais zijn paard vasthield en sloeg geprikkeld met zijn rijzweep tegen zijn laarzen. Met slechts een kort Devel tot de man wierp h{j zich in het zadel en de grote zwarte ruin sprong voorwaarts en galoppeerde van de binnenplaats het brede gladde pad af naar de toe gangspoorten die haastig open wer den geworpen bij de nadering van de meester en de smalle weg langs de paleismuren. Amid boog zich voorover in het zadel, dreef het paard steeds meer aan, en zijn gezicht stond grim mig, terwijl zijn roodgevoerde mantel wijd achter hem aan waperde „Alsof er een djinn achter hem aan zit", mompelde Aü en schudde zijn hoofd. „Wel is mijnheer sheilc ver toornd. hoewel ik niets verkeerds heb gedaan, Allah zij getuige!" (Wordt vervolgd) He! ZFC-bestuur schrijft ons over het bovenstaande het volgende: Inderdaad is 's avonds na bedoelde wedstrijd door de eigenaar van het ZFC-clubgebouw aan iedere speler Vt liter jenever aangeboden. Dat inzender hierop als principieel geheelonthouder aanmerking maakt, behoort misschien wel tot zijn „roeping". Voor de opper vlakkige lezer geeft zijn stukje echter de indruk, dat het niet pluis is in ZFC en daartegen wil ik stelling nemen. Het lste-elftal bestaat gedeeltelijk uit niet-gebruikers (de aanvoerder is zelfs berucht door de vele liters cho comel, die hij weet te verwerken) en matige gebruikers. Het grootste gedeelte van dit pre sentje- zal dus wel in de magen van anderen terecht komen. In verband met de amateursbepa lingen in de K.N.V.B. is de tweede vraag van inzender voor mij belang rijker. Want hierdoor geeft hij een tip, waarvoor ik hem dankbaar ben. Vorige week schijnt inderdaad van het Bonds- bestuur een circulaire te zijn uitge gaan, waarin -het aanbieden van cadeautjes door supporters is verbo den. Zolang het Bondsbetuur hiervoor geen toetemming geeft is in dergelijke gevallen dus van overtreding sprake. Ik twijfel er niet aan of de spelers zullen dit stukje onder ogen krijgen, maar daarenboven zal deze bepaling extra onder hun aandacht worden ge bracht. Daar ik weet, dat inzender ZFC een goed hart toedraagt, is zijn laatste op merking niet hatelijk bedoeld en wil ik zijn uitleg van het woord sportief maar als „eenzijdig" kwalificeren. Vol gens hem kan schijnbaar alleen een ge heelonthouder sportief zijn! Verder commentaar behoeft u van mij niet te verwachten. Weliswaar zijn onze spelers te „nuchter" om zich door ingezonden stukjes het hoofd op hol te laten brengen, maar wegens de belang rijkheid van dit seizoen zie ik in een uitgebreide discussie via uw blad geen noodzaak. Als inzender wil praten kan hij de eerstvolgende bestuursvergade ring daarvoor benutten. Naschrift van de redactie: Voor de ware sportsman is een goede, eerlijke wedstrijd het bes te geschenk. De vraag van winst of verlies speelt hierbij zelfs geen rol. En laten we nu maar niet over amateurisme gaan schrijven. Dat is verstandiger. V Wij ontvingen nog een drietal reacties op de discussie over de „Doem der twijfel". Aangezien er geen nieuwe gezichtspunten naar voren zijn gekomen, kunnen wij zonder verlies van plaatsing afzien. Het ingezonden stuk van M. K. te A. is zo persoonlijk, dat Wij niet tot opnemen kenden besluiten. UITGEESTER KLOK EN HET AMERIKAANSE CARILLON De heer G. J. Jansen te Alkmaar schrijft: De voorgenomen collecte voor het aan Amerika aan te bieden carillon heeft uiteraard mijn volledige sympa thie en ik spreek de hooop uit, dat het een mooi klokkenspel zal worden, dat, behalve het feit dat het een demon stratie van dankbaarheid zal zijn, te vens het bewijs mag leveren dat onze klokkengieterijen een wereldreputatie hebben te verliezen. Wat mij echter er toe brengt om mij op deze wijze tot u te wenden, is de kwestie van een andere Hollandse klok, namelijk de zo langzamerhand beroemd geworden Hemonyklok van Uitgeest. Deze klok, die tot ons cultuurbezit gerekend mag worden, dreigt óók naar Amerika te gaan en met deze zending ben ik het nu niet volko men eens. Wat mij als tragisch (ik vind dit niet een te groot woord!) in deze zaak opvalt, is, dat de Nederlandse bevolking in het ene geval geld gaat inzamelen om een klokkenspel voor Amerika te kopen en in het andere geval de gelegenheid voorbij laat gaan om door een collecte het verlies van een uniek werkstuk te voorkomen. En deze laatste collecte zou met een aanzienlijk lager bedrag ge baat zijn. Laten wij, met het voor beeld van de inzameling voor Ame- rika's carillon voor ogen. nu ook tens tonen wat wij voor de Uitgeester klok kunnen doen! Naschrift van de redactie: Deze opmerking klinkt als een klok. Ruwe huid Ruwe handen Ruwe lippen (Advertentie, Ing. Med.)

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5