Schuld uii oorlogsiijd na de bevrijding betaald Stad en Omgeving )e broeikas is hun paiet, het verspeenbakje de tube De classificatie der gemeenten Bond van bera |Jeugdige Alkmaarder naar Genève Critiek Een zilveren jubileum bij V. en D. Attracties in de boekenweek Geen aangifte gedaan van lening „Vele duistere punten' Redacteur van Punch vertelde de historie van de Londense Charivari Steunpilaar van de Britse humor Het rapport-Kruyt dient te worden aanvaard AGENQA Sportvereniging mag bomen rooien voor zitbanken Schoeiïngskwestie Australië in beeld De vuilnisemmers Burgerlijke Stand Oudorp Hollands L,T.M.-dag Vrijdag 5 DONDERDAG 21 FEBRUARI 1952 De kunstschildersvan de plantsoenen Terwijl zo tegen Kerstmis iedereen denkt cta,n sneeuw en schaatsenrijden, hbben de mannen van de plantsoendienst al het voorjaar in hun hoojd. ly zijn als de kunstschilder, die voor een nog maagdelijk doek staat en er her peinst welke verf hij moet kopen. Maar de verf, waarvan men bij de yantsoenen gebruik maakt, is het zaad en wat de schilder zijn tube noemt, yet op de kweektuin gewoon verspeenbakje. |Duizenden tere plantjes staan daar de kassen en met oneindige zorg lirden ze gekweekt tot een volwassen loem, die in Mei de perken moet |;ren. Men moet de voorzichtigheid pn, waarmee een van de tuinjongens nog ragfijne steeltjes tussen twee |)kjes klemt om het prille groen uit zetten in een grotere bak. Een vre- llijk precies karweitje, dat grote Irels tot wanhoop zou kunnen bren- |n. Maar de jongen gaat onverstoor- lar verder, gebogen over de bak met Irfmolm. Hoeveel planton hij per dag Irspeent? Hij weet 't niet, maar het lllen er ver over de duizend zijn (Zijn zorg wordt over een paar handen pas beloond, wanneer overal 1 de stad de perken als kleurige vlek- |n tussen het grauw van de huizen de straten zullen liggen. iPerken vol met salvia, ageratum home, dahlia. Afrikaan en gera- lum. Dan is het voorjaar voor ieder- In, nu alleen maar voor hen, die lder het glas van de broeikassen brken als op een reusachtig palet. |Het zijn niet uitsluitend de bloe ien, die op de kweektuin van de ge- hente de aandacht hebben. Tiendui- |ln Alkmaar bestaat een afdeling van Nederlandse Vereniging voor Jeugd Muziek, de Federation Internatio- lile de Jeunes musicals. iDeze organisatie houdt van 1518 pril een congres in Genève. De rege- hg heeft goedgevonden op haar kos- In drie afgevaardigden dit Paascon- les te laten bijwonen, In Den Haag is lloot welke afdelingen daarvoor in Inmerking komen met het resultaat, l:t de afdelingen Roermond, Leiden en llkmaar uit de bus kwamen. In over ig met de bekende musicus Sam Dres- n in Den Haag heeft de heer Corn. |inker te Schoorl, die de afgevaardig- kon aanwijzen, daarvoor de voorzit- |r der Alkmaarse afdeling, de heer P. pkter, gekozen. I Het geschiedde op één van die half- liistere gemeentelijke kantoren; ge l'.nt ze. Een bureau verdroomd in j'n diffuus licht, ernstige mannen, die y gehele last van onze betalingsbalans b hun witgeboorde halzen dragen: l'jrtom het geschiedde dan in een l'aaiselijfc ambtenarenhonk. Twee lannen daalden daar een trap af, het- hen U en wij dagelijks doen en dus I genlijk niets bijzonders mag heten, laar niet alleen hadden deze twee heren lm Akte onder de arm: deze amote- liren „daalden" ook in de engere zin Ijs woords: ze landden plechtig op Urdieping 1 (afdeling comptabiliteit - I elden aan 't loket - inlichtingen en Ietalingen) onderwijl sprekend over. lier vragen wij een moment de volste landacht: zij spraken over ons..! Iterlcer gezegd: over het cursieve lukje, dat eergisteren onder de naam l\rbitrage" in deze kolommen rustte |'u kunt ge zeggen: „Waarom spraken niet over de woningbouwlening, Iyer de uitbreiding van het aantal lirlementsleden, of desnoods over de arktberichten, de scheepvaartrubriek predikbeurten. En daarom ver linkt ge ons misschien van kwade l ouiu. En toch spraken ze over „Arbi- iage". Heus. De ernstigste van de Ivee was hogelijk ontstemd en sprak lermanend: „Ik zeg u, mijn waarde, h dat stukje moest men tussen de hgels lezen. Maar dan merkte men l'el, dat het een vuil stukje was. Ichlmpscheuten op „De Derde Weg" la het vredespact van die communisten In zo. O, hebt u 't niet gelezen? Nou ja, |r is niét veel aan verloren, hoor! llaar 't was gemeen. Nou ja, u hebt 't hch. niet gelezen, dus wat doet 't ertoe llaar i"k vraag me af enfin, u hebt I toch niet gelezen, hè? nou ja, ik \raag me af, waar die flauwe stukjes llgenlijk toe dienenJa, u had 't li genlijk moeten lezen, dan had u 't |ok gezegd, wed ik De twee heren waren op de eerste lerdieping geland en de niet zo ern- \tige man spoedde zich met een Akte Inder de arm naar een matglazen \eur. De ander mompelde: „Ja, hij had moeten lezen, want 't was 'n ge ileen stukje!" Daar naderde wederomvoorzien lan een Akte een hoofdambtenaar. Ify knikte vormelijk in het voorbij- I aan en hield toen plotseling halt. I Hoorde ik u niet spreken over dat I tukje „Arbitrage"? Gek geval, niet' la, u zult 't niet willen geloven: het h mi j overkomen..Hij klemde de likte waster onder de arm. „Ik was de I oofdpersoon van dat zotte verhaal..'' 1 De ander was verbijsterd. „En heb en ze uw persoon in verband ge bracht met die „Derde. Weg" en het ommunistische vredespact en zo „Ik ben me er niet van bewust op lüe manier vredelievend te hebben pillen zijn, maar kom, meneer, die lirapjes horen er bij. Zeg nu zelf. O' I ebt u 't misschien niet gelezen?" De 1 rustige knikte eerbiedig. Even later stak hij zijn hoofd door het loketje „Hier melden" en toer 1 lonken zijn merkwaardige woorden: Hebt u dat aardige stukje gelezen l ergisteren? U weet wel ..arbitrage" piet? Moet u bepaald doen 't Gaat over neneer B. Heus, 'n leuk stukje. En toen schreed hij zelfbewust heen le Akte serieus onder de rechterarm |;eklemd. En hij floot waarachtig. Ja >eus, hij flóót! TOM zenden nieuwe heesters zijn dezer da gen uitgezet en diverse jonge bomen doen hun uiterste best om zich zover te ontwikkelen, 'at ze over niet a' te lange tijd de gaten kunnen vullen, die de ieDenziekte ou vele plaat in de wegbeplanting slaat. Voor de af wisseling heeft men thans in de Hout wat sparren geplant. Hun groen zal in de winter een welkome afwisseling vormen met het dan dorre loofhout. Heden vierde de heer N. P. C. Er- kamp zijn zilveren jubileum als chauf feur vij de firma Vroom Dreesmann, alhier. Het werd ingezet met een H. Mis, welke hedenmorgen te 8.15 uur tot intentie van de jubilaris in de St. Dominicuskerk aan de Laat werd op gedragen. De directie en vele perso neelsleden waren hierbij tegenwoordig. De feestelijke ontvangst van de heer Erkamp, vergezeld van zijn vrouw en twee zijner kinderen, vond te 10 uur aan de zaak plaats. De directie compli menteerde op hartelijke wijze de jubi laris, alsmede de aanwezige huisgeno ten met het zilveren feest. „Zijn weg", aldus de directeur, ging niet altijd over gemakkelijke pa den. Immers, de heer Erkamp berijdt de route buiten Alkmaar. Weer of geen weer, zomer of winter, de goederen moesten op tijd bezorgd worden, hoe smal de weggetjes ook waren en hoe ver de cliënt ook van de weg woonde. De jubilaris stelde er steeds een per soonlijke eer in de pakjes snel en goed bij de klanten af te leveren. Er zullen in de omtrek van Alkmaar weinig stra ten en wegen zijn, die de heer Erkamp niet blindelings weet te vinden." De directie bood de jubilaris ten slot te een geschenk onder couvert aan, waarna aan mevr. Erkamp bloemen werden aangeboden. Na afloop hiervan volgde een huldiging door de chef van de heer Erkamp, collega's en afgevaar digden van het personeel. Vele woor den van gelukwens gingen vergezeld van fraaie cadeaux. De jubilaris dankte op correcte en be scheiden wijze voor alle waarderende woorden en geschenken. De rest van de dag werd in de hui selijke kring doorgebracht waar het de gehele dag een komen en gaan was van velen die de jubilaris persoonlijk kwamen gelukwensen. Wij meldden reeds, dat in de komen de boekenweek diverse schrijvers in Alkmaar eigen boeken zullen verkopen. Het is niet altijd mogelijk niet alleen met de boeken maar ook met de schrijvers kennis te maken. Wij melden daarom hier nog, dat in de boekhandel van de firma Zwaan en Zoon Maandag 25 Februari van 1.30 tot 6 uur aanwezig zullen zijn mevrouw Henriëtte van Eijk en de heer Simon Vestdijk. Dinsdag 26 Februari treedt de lieer J. H. Misset, oud-hoofdcommissa ris van politie en oud-wnd. hoofd van de Alg. Politie in N. O.-Indie in „Het Wapen van Heemskerk" op. Donderdag 28 Februari van 1.30 tot 6 uur kan men kennis maken met me- *nuw Willy Corsari en de heer Sim'n Carmiggelt. Alle schrijvers zullen hun werk signeren. „DUNCII is niet slechts een Engels humoristisch weekblad", verklaarde mrBernard Hollowood, één van de re dacteuren van deze beroemde Londense periodiek, gisteravond in de kleine zaal van de Harmonie, waar hij voor de le den van het Genootschap Nederland Engeland een belangwekkende lezing hield over de gesehiedenis van dit tijd schrift. „Neen, Punch is veel meer dan dat, het is een Britse instelling, die met land en volk vereenzelvigd kan worden en in één adem mag worden genoemd met de afternoon tea en de duiven op Trafalgar Square". Op geestige wijze maar wat anders verwacht men van een Punch-redac- teur? vertelde de heer Hollowood over de historie van het iets meer dan honderd jaar oude blad, telkenmale in gaande op interessante details of zijn verhaal verluchtende met grappige anecdotes. In 1841 spande in Londen een handje vol mannen op de meest verdachte wijze samen en dit complot kwam tot uitbarsting in de verschijning van de eerste ^unch op de 17e Juli van dat Voor een zeer goed bezochte bijeen komst van de plaatselijke afdeling van de Alg. Bond van Ambtenaren sprak gisterenavond de heer Wittenberns, lid van het hoofdbestuur over het onder werp: de gemeente classificatie. Spr. betoogde, dat deze classificatie ten nauwste de belangen raakt van alle ambtenaren en werkers, ook die in de vrije bedrijven. De inleider gaf een historisch over zicht van de standplaatsaftrek of standplaatstoelagen vanaf het eerste decennium dezer eeuw, waarbij wille keur nog al eens voorkwam. On 1 Ja nuari 1917 werd de eerste regeling van kracht, die echter nadien nog vele ma len werd herzien. Toch was het verschil in bezoldiging door de overheid niet zo groot als die in de stad en op het platteland, waar voor gelijke arbeidsprestatie verschillen van 40 net. bestonden. In 1933 werd andermaal een regeling getroffen, doch toen na de bevriiding alom een grote vraag naar arbeids krachten ontstond, ging vooral van de intellectuelen op het platteland de kreet uit: Schaf de gemeente-classifica tie af. Onderzoek door een Staats commissie, De minister van sociale zaken stelde op 1 April 1948 de Staatscommissie- Kruyt in, die tot taak kreeg, de inde ling van de gemeenten te onderzoe ken. Deze commissie gin? van het stand punt uit. dat voor geliike arbeid ook een geliik reëel loon behoorde te wor den betaald. Dit was de vakbeweging uit het hart gegrepen. Na een zeer omvangrijk onderzoek kwam de Staatscommissie na drie jaar met haar arbeid gereed. Zij had het leven in al zijn ge ledingen onderzocht en bevond o.a. dat het grote verschil oa. bii aan schaffing van een geliik levensmidde lenpakket. dat vóér d» oorlog belang rijk was, thans vriiwel genivelleerd was. In de grote "'-den. waren de uit gaven slechts 0 03 procent hoger. Wel was de consumntiestimniatie in de gro te gemeenten aanizenliiker en was het gemiddelde huurpeil daar f 3.45 per week hoger, daartegenover stond, dat het platteland meer te betalen had voor verwarming, licht, belasting en kosten van vervoer. De Commissie kwam tot de conclu sie, dat afschaffing van de classificatie misplaatst zou zijn, doch wenste wel enige wijzigingen in de indeling der gemeenten aan te bevelen. Zij conclu deerde. dat geen aftrek diende plaats te vinden voor bepaalde personen, die meer gekwalificeerde ambtelijke arbeid verrichten en wenste dit evenzeer voor gekwalificeerde arbeid van bepaalde groepen van werkers te doën gelden. Advies tot afschaffing van classificatie. De Vereniging van Ned. Gemeenten formeerde een comité, dat tegen het rapport-Kuyt stelling nam en tot af schaffing van de classificatie adviseer de. In de komende dagen zal men kun nen vernemen hoe de Staatscommissie dit advies uiteenrafelt. De classificatie raakt practisch allen en daarom heeft ook de vakbeweging deze kwestie in studie genomen. Zij onderschriift in het algemeen het rapport-Kruyt doch wenst onverkorte rechtsgelijkheid tussen stad en platte land. Uiteraard bestaan er bii de vakbe wegingen tegen enkele onderdelen van het rapport, als b.v, het huurverschil. de kosten van vervoer wel enige be denkingen doch niettemin erkennen de vakcentralen de handhaving van de classificatie bij gelijkheid van reële lo nen als een daad van rechtvaardigheid Voor het ambtelijk personeel wordt echter een indeling in drie klassen wenseliik geacht terwiil ook de pen sioengrondslag voor a'ien, die dezeifd° arbeid verrichten, geliik d'°nt te ziin Uitvoerig ging de spr. nader in op de conclusies, waartoe het Alg. Comité van Overheidspersoneel is gekomen en deelde nog mede, dat bii de snelle ont- '"'kkeline van het platteland, o.a door de vestiging van industrie, op de duur de classificatie haar eigen dood zal sterven. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door enkele aanwe zigen gebruik gemaakt. roemruchte jaar. Deze mannen, van wie Thackeray er één was en wier leider was de geestige Mark Lemon, hadden het satirische Parijse blad Charivari, waarvan Daumier één van de belang rijkste medewerkers was, als voorbeeld genomen. Voorts was het hun opzet, een tijdschrift te maken, dat „geen 'maagd zou doen blozen", en in deje opzet zijn zowel die eerste als de latere redacteu ren volkomen geslaagd. In de eerste decennia van zijn bestaan hekelde Punch op felle, satirische wijze de vele misstanden op sociaal en veler lei ander gebied. Dit optreden heeft er inderdaad toe bijgedragen, dat een aan tal sociale verbeteringen tot stand kwam. Later werd de redactie echter iets gematigder. Van de Britse humor, waarvan de spreker in zijn eigen voordracht een uit stekend voorbeeld gaf. doch welke evenals elke andere humor ondanks velen verwoede pogingen ondefinieer baar blijft, zei de Punch-editor onder meer, dat een mopje van de Shetland eilanden wel in Lands End wordt ge waardeerd en vice versa, maar dat de Engelse humor dikwijls ongeschikt is voor „export", hoezeer Engeland het thans ook van de export moet hebben. Tot slot illustreerde de heer Hollo wood zijn vertelling met een serie lan taarnplaatjes, die voor het grootste deel bekende, in Punch verschenen „car toons,;' te zien gaven. Interessant was het hierbij om de ontwikkeling van de cartoon te volgen van de aanvankelijk zeer uitgewerkte tekening, een artistiek meesterwerk dikwijls, met een uitvoerig onderschrift van soms honderd of meer woorden, tot de huidige tekening van enkele eenvoudige, doch zeer rake lij nen, met een zo kort mogelijk en even raak onderschrift. Voor de Economische politierechter in Alkmaar, mr. J. A. Markus, stonden gisteren twee inwoners van Dirkshorn terecht, wie ten laste was gelegd dat zjj onjuiste opgaven aan de belastin gen hadden gedaan. De ene verdach te, C. V„ werd verweten dat hij bij zjjn aangifte een vordering van f 11000 zou hebben verzwegen, terwijl de an der, P. G„ juist voor het tegengestelde terecht stond. Hij zou hebben ver zuimd een schuld van f 11000 bü de afgezanten van minister Lieftinck be kend te maken. G„ die destijds zeer verdienstelijk illegaal werk deed, was in de oorlog gedwongen onder te duiken. Hij vond onderdak bij zijn plaatsgenoot V., van wie hij in de loop der tijd ongeveer f 11000 leende. Toen de heren na de bevrijding hun vermogen bekend moes ten maken, verzuimden beiden het ge leende bedrag op te geven. G. begon, zo spoedig hem dat mogelijk was, met de terugbetaling, zodat de schuld thans bijna vereffend is. Ter rechtszitting verklaarde de geld schieter gisteren, dat hij in '45 geen aangifte had gedaan, omdat hij er niet zeker van was of hij het bedrag zou terug krijgen. Hij had de vordering op nul getaxeerd. De officier van Justitie, mr. J. M, Vellinga, was van mening dat V. vol doende in de gelegenheid is geweest om zijn vordering op te geven. Hij had dat ook in 1948 kunnen doen, toen hij reeds verscheidene bedragen had te rug ontvangen. Spreker wilde er re kening mee houden, dat verdachte nog zwaar zal worden gestraft door de fis cus. Hij wilde het daarom laten bij f 400,subs. 2 maanden. De verdedi ger, mr. H. W. L. Bondam, zeide dat de zaak vele duistere punten bevat. Hij vroeg er bij de uitspraak rekening mee te houden dat de belastingen nog een extra zware navordering zullen indienen en dat zijn cliënt goed be kend staat. Mr. Markus bepaalde de uitspraak op f 150,subs. 1 maand. Geen voordeel Ten aanzien van verdachte G. zeide de officier niet te kunnen voorstellen waarom deze geen aangifte bij de be lastingen deed. Als hij had opgegeven dat hij door geleden oorlogsschade nog een reusachtige schuld moest be talen, zou hij daar zeker voördeel van hebben gehad; nu had hij er slechts nadeel van. Voor het feit dat G. een foutieve opgave deed, eiste de officier hierna f 200,subs. 2 maanden. Als verdediger van G. trad op mr. dr. C. Berkhouwer, die van mening was dat zijn cliënt diende te worden ontslagen van rechtsvervolging. Spre- DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: Actie in de Stille Zuidzee (14 jaar); Cinema Ame- ricain, 8 uur: Salon Mexico (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: De stem van het geweten (18 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Morgen is te laat (14 j.) Guldenvlies, 8uur: Feestavond „Alk maar uw koopstad". Aart Martin, Waagplein, 8 uur: Acht ste klaverjasdrive. HEILOO. Rustende Jager, 2 uur: Spoorwegmiddag voor schooljeugd. Chr. U.L.O. (Burg. Palingstraat 1) 7 uur: Feestavond „Tot Leringhe ende Vcrmaeck". Nachtdienst apotheek: Apotheek Wanna Ritsevoort 5. VRIJDAG Rex Theater. 2.30 en 8 uur: Morgen is het te iaat (14 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: Ivoorjagers (14 jaar); Cinema Amcricain, 8 uur: Dr Satan (14 jaar); Victoria Theater, 3 uur: Ku Klux Klan (18 jaar). KOEDIJK. Gemeentehuis, 7.30 uur: Openbare raadsvergadering. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Donderdag 0.10 11.52 Vrijdag 0.48 1.24 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Donderdag 0.15 11.57 5.57 18.15 Vrijdag 0.53 1.29 6.53 19.29 Raad Noord- en Zuid-Schermer bijeen De gemeenteraad voor Noord- cn '.uid-Schcrmer heeft besloten de bo men langs het laantje naar het voetbal veld te schenken aan de sportvereni ging, die van plan is van de stammen enige zitbanken te maken. De enige voorwaarde, die hieraafl werd verbon den is, dat de bomen vóór 1 April ge rooid moeten zijn. Van het bestuur van de Eilandspoi- der was bericht ontvangen, dat de be schoeiing te Driehuizen zal worden her steld. Over de schoeiing aan 't Noord einde was nog geen overeenstemming c'kt omdat het polderbestuur out kende dit deel in eigendom te hebben. Hiernaar zal thans een onderzoek in gesteld worden. Het verzoek van het Kon. Ned. Zan gersverbond te 's-Hcrtogenbosch om een bijdrage voor het honderdjarig be staan van de vereniging werd afgewe zen. De kleuterschool aan de Zuider vaart zal een subsidie ontvangen van f 10.per leerling uit de gemeente. Het plantsoentje naast de woning van de heer J. de Heer te Driehuizen werd aan deze persoon verhuurd voor de som van f 1.per jaar. De raad verleende een crediet van f 520.voor de verbe tering van het archiefsysteem. Een gulden meer Besloten werd het presentiegeld voor de raadsleden te verhogen van f 4.— tot f 5.— per raadszitting. Op het ver zoek van de verenigingen R. en O. en de L.T.B. te De Rijp om een bijdrage in de kosten van inzaai van graszaden op door aardappelmoeheid aangetaste percelen werd voorlopig afwijzend be schikt met het oog op de onvolledige gegevens, die bij het verzoek waren overgelegd. De Raad besloot verder toe te treden tot de N.V. Bouwkas veo, Nederlandse gemeenten. Tijdens de rondvraag klaagde de heer D. Pascha over het zandstrooien bij gladheid van de wegen. In de kom van het dorp n» dit wel gebeurd, maar op de buitenwe gen en speciaal bij de helling in de Schermer niet. Op een desbetreffende vraag van de heer Wiedijk deelde de voorzitter bur gemeester Driessen mede, dat spoedig aan de brug te Driehuizen zal worden begonnen. St. Panera* loop der bevolking In. het bevolkingsregister dezer meente waren op l Jan. 1951 1557 per sonen ingeschreven; 782 mannen en 775 vrouwen. Er werden 26 geboorte-aangif ten gedaan. Hét aantal overledenen be droeg 12. Er vertrokken uit onze ge meente 85 perse nen, terwijl er zich 54 personen vestigden. Het totaal aantal inwoners liep dus in L951 dus terug van 1557 tot 1540 per sonen, waarvan 770 mannen en 770 vrouwen. Het aantal huwelijken bedroeg 20. Er werd één echtscheiding ingeschreven. mond- en klauwzeer Er werd aangifte gedaan van mond en klauwzeer door de veehouder C. Vis ser, Benedenweg 212. ker achtte het zeer onlogisch dat zijn cliënt zou worden gestraft voor het feit, dat hij zichzelf heeft benadeeld. De staat heeft immers niet de minste schade geleden. Mr. Berkhouwer be toogde dat G in '55 niet kon weten hoeveel hij zou moeten terugbetalen. Hij had namelijk geld geleend in een tijd dat dit practisch niets waard was. De mogelijkheid was dus groot, dat V. hem er slechts de helft of een kwart van zou laten terug betalen. Dit is echter niet gebeurd; V. heeft zich zwaar geld laten geven voor het lich te geld dat hij aan G. uitleende. Aan het einde van zijn pleidooi vroeg mr. Berkhouwer de politierechter schrif telijk vonnis te wijzen. Mr. Markus stemde hierin toe en bepaalde de uit spraak op 27 Februari. Voor de vierde tevens laatste bijeen komst van het Comité Winterlezingen, bleek gisteravond zo veel belangstel ling te bestaan, dat de grote zaal van Het Wapen van Heemskerk vrijwel geheel was bezet. Dit ging de verwach tingen van de organisatoren ver te bo ven. Ontmoedigd door de geringe op komst bij de vorige avonden en door de finciële moeilijkheden die daarvan het gevolg waren, hadden zij reeds be sloten voorgoed met dit werk op te houden. Na deze onverwachte belang stelling echter, zullen zij overwegen ook het volgend jaar winterlezingen te organiseren. Er was ditmaal geen spreker uitge nodigd. Het programma bestond ge heel uit sprekende films, welke „het land der toekomst", Australië, tot on derwerp hadden. Bijzonder goed wer den hierbij de grote tegenstellingen be licht, welke men in dit nog jonge we relddeel aantreft. Niet alleen werden de grote, moderne kuststeden in beeld gebracht, doch ook de in het diepe bin nenland levende inboorlingen waren, niet aan de lens van de camera ont snapt. Men zag hen tijdens het berei den van hun eenvoudige maaltijden en tijdens de jacht. Fel contrasterend hiermede waren de beelden van plaat sen als Melbourne en Sydney, waar geen enkel comfort ontbreekt, Bijzon der mooi was ook het kleurenfilmpje over flora en fauna van dit 'wereld deel. Straathonden van onbestemde af komst pleegt men in de volksmond weieens aan te duiden met de plasti sche naam „vullesbakkeras", omdat een deel van deze veelal op straat zwervende viervoeters een ongezonde belangstelling aan de dag legt voor de vuilnisemmers. Sinds Alkmaar is ver rijkt met uniforme emmers, die met stevige deksels langs de weg prijken als de moderne wagen van de gemeen tereiniging in de buurt komt, is het voor de „vullebakkerassies" malaise geworden. Voor de huisvrouwen was er dus een ergenis minder. Het 'wat namelijk zo, dat die honden niet alleen alles narrfzn wat van hun gading was, maar in hun ijver stalen zij in kórte tijd al het andere, minder begerens waardige afval, op de stoep uit. Sinds de prijzen van oud papier en andere afvalproducten met fantasti sche sprongen omhoog zijn gegaart, zijn de Alkmaarse huisvrouwen zich opnieuw gaan ergeren. Het zijn nu echter niet de honden, die de vuilnis emmers aan een nader onderzoek On derwerpen. Thans zijn et lieden die voor de wagen van de gemeentereini ging uit lopen en de emmers letterlijk en figuurlijk op hun kop zetten om, alles wat waarde heeft voor de op koper, mede te nemen. Op zich zetf zou da- nog niet zo erg zijn, als na dat onderzoek het vuilnis zich maar in d.e emmers inplaats van op de stoep zou bevinden. De spreekwoordelijke zinde lijkheid van de Hollandse huisvrouwen komt hier tegen in verzet. Overigens lijkt bet ons ook uit hygiënisch opzicht een ongewenste toestand. Geboren Rudi, z. van A. van Lie- nen en A. W. Peek. Anna E„ d. van S. Bloothoofd en A. F. Cevat. Getrouwd Gerke Swertz en Aal tje van der Haag. Willem Staasen en Bertha J. Helderman. PRAATAVOND KON. MIJ. De afdeling Alkmaar van de Kon. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde heeft in het Landbouwhuis een zeer ge animeerde praatavond gehouden- De leden en ook niet-leden bespraken de groei en bloei van vijftig verschillende heestersoorten aan de hand van de di verse takken, die een der leden had meegenomen. FIETSER AANGEREDEN. Gistermiddag omstreeks vier uur werd de 78-jarige wielrijder J. G. uit Zuidscharwoude bij het oversteken van de Nieuwe Schermerweg nabij de uit valsweg door een juist passerende per sonenauto gegrepen enover de weg ge- 'ngerd. Buiten verwachting bekwam de bejaarde wielrijder geen ernstig letsel. Hij is per taxi naar zijn woning overgebracht. Het rijwiel en de auto werden bij de botsing beschadigd. verdunningen ingetrokken Onlangs heeft het gemeentebestuur aan de heren E. G. Hartog en G. Wiggeman- sen een taxivergunning verleend. Bij een door de rijksdienst voor het wegverkeer ingesteld onderzoek is echter gebleken, dat de taxi's niet aan de gestelde eisen voldeden. De vergunningen zijn daarom ingetrokken. De inwoners van Oudorp zijn dus wat het taxivervoer betreft aan gewezen op taxibedrijven elders. rattenbestrijding De aandacht wordt er op gevestigd, dat hoewel de landelijke rattenbestrijdings- campagne is afgelopen, te allen tijde ter gemeente-secretarie rattenbestrfjdingsmid- delen aanwezig zijn. Deze bestrijdingsmiddelen worden kos teloos verstrekt. opbrengst collecte Ook in Oudorp is Zaterdag een collecte gehouden voor de „Klokken voor Ame rika". De opbrengst bedroeg f 45.05. Aan een talrljl as kon de voorzitter Bond voor Rundveefo heer C. N. Laan, o niene vergadering. Parkzaal te Hoorn welkom toeroepen, de Rüksvecteelt- en respectievelijk Ir'De schoor, de hoofdlnspec artsenijkundige dienst directeur van de G( Rempt, het hoofd va controledienst, de hoofdinspecteur van kamp alsmede ir Vai Als hoogtepunten jaar releveerde de pees-zoö-technisch con land te Hoogkarspel van een keurcollectie stelling te Enschede, reclame voor het Noi rijpe vee was uitgega Fokveedag te Hoorn ten, voor wat de kwi titeit van het aange geslaagd, doch het waarschijnlijk in v fokveedagen te wei trictsfokdag te Purn steeds hoger aanzien immer betere collectie grond voor de dag de voorzitter optimisti dat de tbc-bestrijding was genomen. Helaas treden van mond- en li lemmering voor de Het Noordhollandse een grote buitenland verheugen, in welk waarderend over de coöperatieve Veeafzet der over de heren J. J sprak. Slechts het int verkeer leverde nog Met vreugde meldde vooruitgang op het gel matige inseminatie, speciaal ten opzichte van de K.I.-stations dracht macht maakt, voorzitter de boeren hoek, daar zij zich precaire voederpositie sen; zelfs zodanig da melkproductie de in! der critiek glansrijk Wijziging in dag. Ten aanzien van 3 September een dist) Ommen wordt gehoud dat de provinciale fok op Vrijdag 5 Septcmbi organiseerd; wederom met de LTM. Hierbij standpunt uitgegaan, se belangstellenden de gelegenheid worde kort tijdsbestek twee veedagen te bezoekn. Door de heer Konin na de vorige LTM-rl' gemaakt, dat de inrichf se rubrieken te wense meer heeft men steed voeld, dat er geen bi ringen waren. Een pl taris, de heer Koster mecnte-architcct van Ruitenbeek, nader uit; op nperkomt, dat de wordt geëgaliseerd om die oppervlakte een voor vijf a zes keur richten. Aan de zijde straat kan men dan voor het neerzetten waren er plannen geo Noorderveemarkt een leggen. De voorzitter definitieve t°ezegging sprak de dringende inderdaad zover zou Ook voor dit jaar op 3.— per lid-veefol melkkoe gehandhaafd ting weinig speling in ontvangsten en u drag van 29.300,—. men afsluiten met ee 510,de rekening Het onvoordelige sa! te wijten aan het fei een nieuwe brochure van de kosten ongev droegen. Dit bedrag is boekjaar gebracht, w een vijftal jaren zoi worden verdeeld. Aan merend Marktstad" v van 250.verleend school voor zuivelbert bijdrage van de LTIV fokveedag is opnieuw groot. Daar de heer P. Beemster niet herkie de afdeling Assendelf kes Mz. candidaat, di gemene stemmen w heer Jb. Broersen te kozen als lid van di coöperatieve aankoop maker zal de heer IJ! ster, die met pensioer de selectiecommissie De rondvraag lever t°t spreken. De heer achtte de samenwerk! e.11 de coöperatieve v< t'culiero handel onvol gescheiden. De voorz cat er voldoende toe: ^''eniglng voor coöf mp' toestemming van 5™ .c°mmissionna voorts is er een con ^5".°°gJc in het zeil dip h mott '«en voor die door de .heer Bak deJw niet vergetet nrr»pf ^edt'- dat men „proefstomen" was, w p schromen ai te nemen, wanneer ne ZTlzou £uI,ge of bpf ng Zaanda noodzakelijk fokkers omzetbeiast stipte aan reeds bij de standsor

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2