Dit jaar voor vijftien millioen aan f Judy Breen: Miss Casino 19521 waterstaatswerken Nieuw middel tegen t.b.c. Bedrijfsbescherming is reeds in voorbereiding Fransen vechten tegen religieuze secte in Indo-China Huftiigingscomité Luc van Dam Geen economische dwangmiddelen tegen de conservatieve regering Versnelde uitvoering van het Amsterdam-Rijnkanaal Debat in Tweede Kamer leverde drie moties op Reddende ski's Bijzondere KLM-vlucht naar Zuid-Afrika Vrouwelijke vrijwilligers voor hulpverlening Grote orders geplaatst voor materieel SHAKESPEARE, VICTOR HUGO EN TOJO ALS HEILIGEN Cao Dai mengsel van godsdiensten KoJil RtüJLeJU Zuivering van Oost- duitse Volkspolitie? Inhaalprogramma voor Zondag is onbelangrijk Piet van de Pol speelt in eigen zaal Hei volk heeft gesproken Achterschip van „Fort Mercer" in veilige haven ZATERDAG 88 FEBRUARI 1958 (Van onze parlementaire redacteur) TEGEN kwart vóór zeven gisteravond, nadat de Tweede Kamer van één uur af vergaderd had, kwam de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer Wemmers, aan het slot van het grote werkloosheïdsdebat plotseling nog met enkele positieve mededelingen over de uitvoering van enkele waterstaatswerken, waardoor men de werkloosheid enigszins hoopt te beperken. Door zijn departement waren in overeenstemming met de minister van Financiën zo zeide de bewindsman 42 projecten goedgekeurd tot een totaal bedrag van 20 millioen gulden. Daarvan zal in 1952 voor 15 millioen gulden verwerkt worden. Niet is inbe grepen het plan van de zogenaamde ontwikkelingsgebieden, doch wel zal reeds thans tot de aankoop van de ter reinen in deze gebieden worden over gegaan. In het urgentieprogram zijn de Biesbosch-werken niet opgenomen. Na gegaan wordt evenwel, of op de lopen de begroting nog 'n extra bedrag voor deze werken kan worden geplaatst. De versnelling van de uitvoering van het Amsterdam-Rijnkanaal is wel onder de 42 projecten begrepen. Overigens stipuleerde de minister van Economische Zaken, prof. v. d. Brink nog eens, dat uitbreiding wordt gegeven aan de investeringen op de plaatsen, waar moeilijkheden zijn gere zen. Kanaal-kwstie. W/IJSELIJK liet hij zich niet uit over "het Moerdijkkanaal. Hij sloot zich san bij mevrouw FortanierDe Wit (V. V. D.) en de heer Burger (P. v. d. A), dat dit onderwerp niet in het debat thuis behoorde. De heer v. d. Ploeg van de K. V. P. had de kwestie als een knupDel in het hoenderhok ge gooid. Hij beval het graven van dit kanaal namelijk aan om de werkgele genheid te vergroten en wilde het bo vendien nog in werkverschaffing laten doen. Kennelijk sprak hij niet namens de gehele R. K.-fractie er is in het algemeen veel verschil van mening ever dit kanaal en zeker waren zeer velen het met hem oneens, dat hier van 'n werkverschaffingsobject sprake zou zijn. De uitlating van de heer v. _d. Ploeg wekte nog al wat beroering in de Kamer. De heer v. d. Bern had geïnformeerd, hoe het komt, dat de Fokker-fabrieken zo weinig orders krijgen. Daarop ant woordde minister v. d. Brink, dat het onjuist zou ziin de indruk te vestigen, dat na afwerking van de lopende or ders, geen nieuwe orders aan Fokker gegeven zouden worden. De woningbouwleningen. DE minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. dr. In 't Veld, erkende, dat de opbrengst van 50 mil lioen gulden, ,die men uit de nationale woningbouwleningen 1952 verwacht te krijgen, tegenover de 1400 millioen, die in totaal in dit jaar met de woning bouw gemoeid is, een betrekkelijk ge ring bedrag is. Dit in het oog houden de, was zijn uitlating die nu niet rechtstreeks een aanbeveling was te begrijpen: „Ik zit niet op de op brengst van de nieuwe leningen te wachten,, om met de goedkeuringen door te gaan. Het bedrag is alleen no dig om het jaar vol te maken". Hij was verder van oordeel, dat de goedkeuringen voor nieuwbouw vol doende over het land verspreid zijn. Alleen Drente is wat achter, maar daaraan zal hij bijzondere aandacht wijden. Over het onderhoud van woningen sprekende, herhaalde hij, dat hij huur verhoging niet had afgewezen; alleen achtte hjj het niet eenvoudig op korte termijn een huurverhoging tot stand te brengen. De minster van Sociale Zaken, mr. Joekes, deelde mede, dat aan de te werkstelling van hoofdarbeiders en intellectuelen aandacht wordt besteed. Het is echter een moeilijke zaak. Drie moties. LIET aan de redevoeringen van de mi- nisters voorafgaande debat, waar aan weer tien sprekers deelnamen, le verde een drietal moties op. De heer Stapelkamp diende namelijk een motie in, waarin de wenselijkheid werd uitgesproken, dat de werken, die de Overheid in het kader van werkge legenheids-politiek laat uitvoeren of subsidieert, zoveel mogelijk als vrij werk dienen te worden uitgevoerd en zo min mogelijk in D. U. W.-verband. Minister In 't Veld zeide van deze motie, dat ook de regering van mening is, dat vrij werk de voorkeur verdient. Hij had geen bezwaar tegen de mo tie, mits hieruit niet werd afgeleid, dat geen werken meer in D. W.- verband mogen worden uitgevoerd. Een 22-jarig boerenmeisje, Anna Hartl genaamd, wonend in een nabij Brockenberg gelegen dorp, dat al sinds twee weken door de zware sneeuwval geïsoleerd is, be gaf zich op ski's naar het dichtst bijzijnde hospitaal, omdat ze last had van heftige krampen en blinde darmontsteking vermoedde. De di agnose bleek juist en een kwartier nadat ze de tocht van 12 kilometer volbracht had, was ze al geopereerd. Met succes. De heer Haken (C. P. N.) kwam met twee moties; in de ene somde hij een hele waslijst van eisen op, waarvan ieder begreep, dat zij onmogelijk kon den worden uitgevoerd en in de twee de vroeg hij voor werklozen in Hou- tigehage en Jubbega, die op eigen ini tiatief een werk hadden uitgevoerd, een toeslag op hun uitkering, waardoor zij aan een vol weekloon zouden ko men. Minister Joekes kwalificeerde deze moties kortweg als exclamaties, als ver langens zonder een redelijke grondstof Dinsdag over veertien dagen zal over de motie worden gestemd. Amerikaanse vinding in ons land in productie Volgens een Zweeds bericht heeft een Amerikaanse arts een nieuw genees middel tegen tuberculose samengesteld. Het wordt aangeduid met de namen Marsilid en Rimifon en is reeds in 150 gevallen met gunstig gevolg beproefd. De samenstelling wordt nog streng ge heim gehouden, maar naar verluidt is het een eenvoudige chemische verbin ding, die gemakkelijk te vervaardigen is. In Nederland zal de nieuwe stof bin nen zeer korte tijd als Nidaton voor kli nische toepassing beschikbaar komen. De NV Organon te Oss, welke zich reeds een aantal jaren op dit gebied met onderzoekingen heeft bezig gehou den, kon op grond van haar ervaringen onmiddellijk met de vervaardiging van het middel beginnen. Franse wijnhal op het Amsterdams Rokin In het gebouw van het Franse reis bureau aan het Rokin te Amsterdam is gisteren op initiatief van het Franse nationale comité voor de propaganda van de wijn, een Franse wijnhal ge opend, waarvoor een groot aantal Ne derlandse gasten was uitgenodigd. De ambassadeur van Frankrijk, de heer J. P. Garnier, merkte in zijn openings woord op, dat geen enkel element in het handelsverkeer tussen beide lan den een aangenamer gelegenheid kan bieden tot een betoging van Frans- Nederlandse vriendschap, dan de ken nismaking met de Franse wijnen. Buitenkans voor onze philatelisten De K.L.M. zal ter gelegenheid van de Zuidafrikaanse Jan van Riebeeck-her- denking op 25 Maart vanaf Schiphol een speciale vlucht naar Kaapstad ma ken. De met deze vlucht te verzenden post zal op Schiphol worden voorzien van een bijzonder stempel. Wil men zijn stukken doen verzenden met deze extravlucht, dan zal men op de omslag duidelijk moeten zetten. „Per K. L. M.- vlucht AmsterdamKaapstad 25 Maart 1952". Zij, die geen relaties in Zuid- Afrika hebben, kunnen hun correspon dentie ter terugzending aan de afzender richten aan: Oe verteger"voordiger van de K.L.M., Markhamgebouw, Adderley- st. aat, postbus 3741, Kaapstad (Unie van Zuid-Afrika). De terugzending ge schiedt gratis. Het verdient aanbeveling de met deze vlucht te verzenden stuk ke- niet later dan 22 Maart ter post te bezorgen. De K.L.M. stelt bovendien ten gerieve van postzegelverzamelaars gratis bij zondere vluchtenveloppen beschikbaar, en wel in twee soorten: één om naar Zuid-Afrika te worden verzonden en één, die de Nederlandse afzender wenst terug te ontvangen. De porto voor deze laatste soort bedraagt negentig cent, namelijk voor de reis KaapstadNeder land. Deze enveloppen zullen door de K.L.M. worden voorzien van de Zuid afrikaanse Jan van Riebeeckpostzegels. EEN KOSTBARE HENGST De hen as ten associatie „De Vooruit gang" te Venlo heeft voor 30.000 Mark in Munster aangekocht de Duitse kampioenshengst 1951 Honved 1. Na de aankoop van de Belgische kampioen Costaud de Marche enige maanden ge leden is dit de tweede belangrijke aan winst voor de Noord-Limburgse paar denfokkerij. Duits kerkhof in de Peel wordt opengesteld Begin Mei of begin Juni van dit jaar zal het Duitse oorlog"kerkhof bij Ysselsteyn in de Peel officieel voor bezoekers worden opengesteld. Op 9000 van de 24000 graven zijn thans naam plaatjes sange, rachi. Op IS Mei zal een Duits reisbureau «net een gezelschap van 125 Duitsers d* eerste tocht naar Ysselsteyn maken. Burgerlijke verdediging in wording In het kader van de burgerlijke verdediging zijn maatregelen in voorberei ding, welke er op gericht zijn, grote bedrijven, ondernemingen en instellingen in geval van oorlog te beschermen tegen bombardementen, sabotage en para chutisten. De kosten hiervoor schuilkelders, brandblusmiddelen en verduis tering zullen nodig zijn moeten door de bedrijven zelf worden betaald, maar mogen in de producten worden doorberekend. Er is een contactcommissie inge steld, die in overleg met de werkgeversorganisaties verdere plannen uit zal werken. Van de zijde der overheid zijn tot dusverre reeds orders voor een bedrag van 26 millioen gulden geplaatst voor materiaal voor de burgerlijke verdedi ging. Er zullen nog bestellingen vol gen tot een waarde van twaalf mil lioen. Het merendeel is in eigen land besteld. Uit Britse en Amerikaanse dumps zijn oan. motorspuiten gekocht. Dan is uit ongeveer twaalf vrouwen organisaties de federatie voor vrou welijke vrijwillige hulpverlening ge sticht. Deze zal een belangrijke taak krijgen bij de sociale verzorging van de burgerbevolking in oorlogstijd en bij de werving van vrouwelijke vrij willigers voor de diensten, welke in het kader van de bescherming der burgerbevolking zullen worden inge steld. Een zeventigtal vrouwen zal bin nenkort een cursus van vijf dagen op „De Schaffelaar" te Barneveld gaan volgen. Ten slotte wordt naarstig gewerkt aan de organisatie van een lucht wachtdienst. Luchtwachtposten zullen worden opgesteld in De Cocksdorp, De Kooy en Oudeschild op Texel, en ver der in Den Helder, Callantsoog, Anna Paulowna, Barsingerhorn, Den Oever, Wieringerwerf, Enkhuizen, Medemblik, Hoorn, Opmeer, Schoorl, St. Pancras, Egmond aan Zee, Schermerhorn, Pur- merend, Warder, Marken, Zaandam, Wijk aan Zee en Uitgeest. De posten zullen worden bemand met vrijwilli gers uit de omgeving, gekleed in de blauwe uniform der luchtstrijdkrach ten. De leeftijdsgrens is 16 tot 60 jaar. Binnenkort zal met de werving der vrijwilligers een begin worden ge maakt. De voorbereiding van de gehele or ganisatie maakt reeds goede vorderin gen. Men heeft het gehele land in drie sectoren verdeeld en weet thans, hoe veel manschappen en materieel men in elk van deze sectoren nodig zal hebben. Zo zullen in het midden en Westen van het land, omvattende Noord- en Zuid- Holland, Utrecht en een deel vaii Gel derland, worden gestationneerd 1254 bluseenheden, 610 reddingploegen, 98 mobiele geneeskundige colonnes en 94 mcbiele geneeskundige teams. Deze eenheden zijn overwegend van plaatse lijke aard. Daarnevens zullen rondom de grote steden nog enige rijkscolonnes worden opgesteld. Gestreeft wordt naar de grootst mogelijke eenheid in oplei ding en naar samenwerking. Over het gehele land zal men ongeveer 200.000 vrijwilligers nodig hebben. Tussen de Westeuropese landen wordt regelmatig contact onderhouden. Nederland komt in dit internationale overleg goed voor de dag en ligt o.m. vóór op Belgie. Het overleg heeft er toe geleid, dat Nederland en Belgie een afspraak voor wederzijdse hulp verlening in grensgebieden hebben ge sloten. Dit gebied wordt begrensd door de lijn LuikBrusselAntwerpen enerzijds en de grote rivieren ander zijds. Een internationaal meldingssy steem van vijandelijke vliegtuigen is tot in de détails geregeld. Eén van de moeilijkste problemen waarvoor men zich in het internatio nale overleg geplaatst ziet is het Duit se vluchtelingenprobleem. Het is na melijk te verwachter 'dat de bevolking van West-Duitsland in geval van oor log naar het Westen zal proberen uit te wijken, hetgeen schier onoplosbare problemen zal veroorzaken. Een oplos sing zou zijn de instelling van z.g. Geneve-zones, waartoe de mogelijk heid is geoDend door de laatste con ventie van Genève. Miss Festival of Britian, de Engelse Judy Breen, is als eerste gekozen uit de tien mooiste meisjes van Europa, die in de nacht van Donderdag op Vrijdag in de nachtclub Casino te Amsterdam waren verzameld. Miss Holland, de Amsterdamse Betty van Proosdij (links) behaalde een derde prijs, Judy Breen, Engeland, werd eerste. Tweede werd de Zweedse Anita Ekberger (rechts). Franse vliegtuigen hebben deze week negentig km ten N.W. van Saigon aan vallen uitgevoerd op het leger van een afgescheiden groep van de Indochinese religeuze secte „Cao Dai", die zegt geestelijke leiding van „heiligen" als Shakespeare, Washington, Victor Hugo en Gandhi te krijgen. In Juni heeft deze groep van onge veer 2.000 man zich afgescheiden van het 15.000 man tellende leger van de „Cao Dai". De Fransen besloten de dissidenten aan te vallen, doch de ope raties te land zijn nog niet begonnen. De afgescheidenen, die zich een „derde macht" noemen, vechten tegen de Viet- minhopstandelingen en de Fransen. Sedert 18 Februari stonden de Fransen aan aanvallen bloot. Donderdag wer den de dissidenten bij een treffen ge dwongen terug te trekken. Zij lieten twintig doden achter. De „Cao Dai", die zegt twee millioen volgelingen te hebben, is een mengsel van Rooms katholicisme, Boeddhisme. Taoisme en Confoecianisme. De aan hangers zeggen via „een automatische .ied van de (boeken)week Boekenweek! Wat zou de wereld Toch wel zonder boeken zijn. Grote boeken, kleine boeken Vindt ge op schier elk terrein. Wat ge weten wilt m'n vrinden, Alles kunt ge er in vinden. Arm en rijk en hoog en laag, Lezen doet een elk vandaag. Vader loopt met zVn geleerdheid Hele folianten door. Jantje leest van olifanten Uit zijn prentenboekjes voor. Moeder die staat in de keuken 't Kookboek bijna te verkreuken, Zoveel gram van dit en dat, Als zij toch geen kookboek had Hoe moet ik mijn planten planten, Hoe behoed ik goed mijn hoed. Hoe kan mijn gewas goed wassen, Hoe was ik mijn wasgoed goed. Welke zijde van de zijde Mag gestreken, of soms beide? Waarmee wast een vrouw haar haar En hoe vaar 'k zonder gevaar? Hoe moet «fc 't met stellen stellen, Hoe krijg Tc van de rugslag slag? Hoe moet rk mijn poters poten, Dok ik lachend mijn gelach? Hoe kan ik als slager slagen, 't. Beste met mijn zagen zaaen? Wanneer ik zó door zou gaan KWam de krant nog vol te staan. Gaat u liever zéli eens kijken Wat de boekhandel u biedt Nu de boekenweek weer daar is. Zoek een boek uit en geniet. Wil de zomen voor het eten En de kledina eens vergeten. Alle narigheid aan kant. Boekenweek is in het land! JAP. SON WIJ waren in Nederland al hard op weg om de oorlog te vergeten. Maar voor de Engelsen lag ze heel wat korter in het verleden. Niet alleen waren ver schillende artikelen nog op de bon, ii>l!!llilllllülIIIII!lllfflll!niffli!lillllliHII!IIHIIllRII1l maar ook gebruikte men nog de per soonsbewijzen, die in 1939 werden inge voerd. Met ingang van 21 Februari zijn S.O.S. uit, dat werd opgevangen door ze eindelijk afgeschaft. Een meneer vrienden, die zijn schuilplaats wisten, in Milaan werd in het zitvlak getroffen door een vuurpijl, die was losgebarsten bij een brand in een vuurwerkfabriek. De sterretjes deden het prachtig, ver neemt Theodoor. Q Volgens de Tsjecho- slowaken is de eerste straalmotor in 1895 uitgevonden door een Tsjechische ingenieur, Ben zekere meneer Finger. De radio heeft heel wat op zijn ge weten. In het district Innviertel (Op per- Oostenrijk) had een 51-jarige schoolmeester een clandestiene zender, waarmee hij het gehele district op de hoogte hield van de schandaaltjes, die rich daar voordeden. Enige dagen ge leden drong een dronken man het zend station binnen en dreigde de school meester met een gevoelig pak slaag. De ontstelde opvoeder van de Opperoos- tenrijkse jeugd zond onmiddellijk een „Honderd tegen twee. Ook 'n kunst!" Zij waarschuwden de politie, die de on derwijzer van zijn belager plus zijn in stallaties ontdeed. In het Ford- theater te Baltimore mogen blanken en zwarten voortaan naast elkaar de films bekijken. Sedert de oprichting van het theater in 1871 was er een aparte afde ling, waarin de kleurlingen moesten zit ten. Een gezagvoerder van een der vliegtuigen van de Boac was in de wol ken, omdat hij op een hoogte van vijf tienduizend meter wolken had waarge nomen. Tot dusverre geloofde men, dat er boven de negenduizend meter geen wolken voorkwamen. O Een Liberiaans schip, dat bij Engeland wrak geslagen was, is enige weken lang het eigendom geweest van de zwarte scheepspoes. die men de naam „Carlsen" had gegeven. D:t dier was namelijk aan boord geble ven nadat de bemanning in veiligheid was gebracht. Dezer dagen brak er brand uit op het schip, toen men aan het proberen was de steenkoollading van de schuit te bergen. Poes be vreesd voor de vlammen heeft toen de koene sprong zonder zwemvast ge waagd. Ze werd opgevangen door een brandweerman. schrijfmachine" goddelijke leiding te krijgen van een groot aantal „heiligen" onder wie Shakespeare, Washington, Victor Hugo, Ghandi, Jeanne d'Arc, Soen Jat Set en admiraal Tojo. Zij hebben een op Vaticaanse leest ge schoeide hiërarchie die bestaat uit een paus en een college van 12 kardinalen. Volgens het Westberlijnse blad „Der Tag" zijn een ondercommissaris en twee adjudanten van de Oostduitse volkspolitie na veroordeling door een Sowjetrussisch militair gerechtshof te recht gesteld. Bovendien zijn volgens het blad 236 onderofficieren en leden van de volkspolitie gearresteerd en 182 officieren ontslagen wegens „verge makkelijken van handelingen van Wes telijke agenten". Bij de zuivering van de socialisti sche eenheidspartij zouden 30.000 leden uit de partij gestoten zijn. De SED zou thans nog 1.200 000 leden tellen. Atlantische vliegvelden in aanleg in Marokko Drie grote en twee kleinere vlieg velden zijn op Frans-Marokkaans ge bied in aanleg. De drie grootste liggen resp. bij Sidi-Slimane. waar Ameri kaanse B 36-bommenwerpers gesta tionneerd zijn, bij Nouaceur en bij Ben Gherir. De kleinere bases komen bij Boulhaut, ten Westen van Casablanca en bij Souk el Djema Sahim, ten wes ten van Safi. Ook Nederlandse ingenieurs, naar schatting een tiental, werken bij de aanleg der vliegvelden. De bases zul len verbonden worden door pijpleidin gen. voor de aanvoer van motorbrand stoffen. Mansur Adabi niot in beroep Het hoge gerechtshof in Singapore heeft het verzoek van Mansur Adabi, om in beroep te mogen gaan tegen de beslissing van de Kroonraad, verwor pen. De Kroonraad heeft destijds he slist. dat het huwelijk van Mansur Adabi met Bertha Hertogh niet geldig was en het meisje weer onder de hoe de van haar ouders gesteld. Dezer dagen werd een comité ge vormd tot huldiging van Luc van I)am, ♦er gelegenheid van zijn afscheid als actief bokser. De huldiging zal tijdens i-ternationale wedstrijden te Rotterdam op 4 Maart plaats vinden. In het comité namen o.m. zitting: mr P. J. Oud, burgemeester van Rotter dam; mr J. W. Peek, burgemeester van Schiedam; mr dr J. A. van Thiel, oud- procureur-generaal en mr H. K. Was- senberg, officier van justitie te Am sterdam. Voorts dr Hans Felzner, de he ren D. Bessem, directeur van het Olym pisch Stadion, B. van Krimpen, direc teur van het Feijenoord-Sjtadion, Jack Solomons, promotor te Londen, Gilbert Benaim, promotor te Parijs en nog tal van andere bekende figuren uit de sportwereld. Het inhaalprogramma voor de eerste klassers vermeldt weinig schokeknde wedstrijden. Slechts enkele kampioens- candidaten, en dan moet men Eindho ven daar ook toe rekenen, komen Zon dag in het veld. In IA is dat Haarlem. De roodbroe- ken spelen op eigen terrein een wed strijd tegen het zwakke Go Ahead, zo dat wij mogen aannemen dat DWS van de kop wordt verdrongen. De Amster dammers spelen zelf namelijk niet. Van de hekkensluiters in deze afdeling heeft Theole de meeste kans op één of twee winstpunten, daar Volewijckers op bezoek komt. Velocitas brengt een bezoek aan AGOW, hetgeen zeer waar schijnlijk een nederlaag voor de gasten zal betekenen. Van de drie wedstrijden in IB is al leen de ontmoeting AchillesDOS van enig belang. Achilles gaat namelijk proberen in de wedstrijd tegen de Utrechtenaren zijn achterstand op Oos- terparkers weg te werken, hetgeen in verband met de vraag welke club voor degradatie in aanmerking komen, van belang is. Eindhoven zal zijn uitwedstrijd tegen ADO in winst moeten omzetten daar Willem H anders helemaal geen con currentie meer heeft te duchten. Te Rotterdam zal het tussen Xerxes en Emma zonder twijfel een spannende ontmoeting worden, daar beide clubs met enige moeite tot de kampioenscan- didaten kunnen worden gerekend. De verliezer valt echter af. Hermes-DVS heeft een goede kans om VW weer va. de kop te verdringen daar de Schiedammers het zwakke NOAD ont vangen. In de biljartzaal „Piet van de Pol" te Rotterdam werd gisteren een aanvang gemaakt met het tournooi om het kampioenschap van Nederland hoofd klasse 47/1. Behalve de titelhouder Van de Pol namen hieraan slechts drie an dere biljarters deel, namelijk Kruythof, Beekman en Sweering. In de eerste partij stuitte Van de Ppl tegen Kruythof op onverwachte tegenstand. Eerst tegen het einde van de partij hervond de Rotterdammer iets van zijn glanzende vorm en kon hij zijn eerste winstpunten boeken. De stand na de eerste dag is: 1 Van de Pol 2 600 40 93 15— 2. Kruythof 2 515 39 51 13.21 3. Beekman 2 522 72 48 7.25 4. Sweering 2 540 71 49 7.61 Wereldrecord verspringen van Fanny in gevaar Tijdens wedstrijden te Wellington heeft de Nieuwzeelandse athlete Yvet- te Williams een sprong gemaakt van 6,29 meter, vier centimeter verder dan het wereldrecord van Fanny Blankere Koen. De prestatie van de Nieuw zeelandse zal waarschijnlijk niet als record worden erkend omdat ze werd verricht met een krachtige wind in de rug. In memoriam S. Coldewey In verband met het overlijden van de tweede voorzitter van de KNVB, de heer S. Coldewey, zal bij all Zaterdag en Zondag te spelen wedstrijden van de KNVB een minuut stilte in acht worden genomen. Socialist Morrison waarschuwt Herbert Morrison, de voormalige Britse minister van buitenlandse zaken en thans een der leiders van de socia listische oppositie in het Britse Lager huis, heeft gisteravond in een vergade ring van Labour gezegd, dat het onjuist was om een door vrije verkiezingen aan het bewind gekomen regering door economische dwangmiddelen, in casu wanordelijkheden in de industrie, te willen dwingen een bepaalde politieke koers te volgen. De regering is immers verantwoor ding verschuldigd aan de volksverte genwoordiging e de kiezers, aldus Morrison, en in beide zijn de arbeiders ruimschoots vertegenwoordigd. Morrison betoogde, dat de socialisten zelf steeds beweerd hebben, dat de ka pitalistische particuliere belangen het recht misten hun financiële en econo mische macht te gebrsiken om 't werk van de socialistische regering te dwars bomen, zodat de socialisten nu niet Zwitserse communisten hebben verschil van mening De Zwitserse communist Leon Nicole is met zijn partijvoorzitter, Jean Vin cent, naar Parijs geroepen, om zijn grieven te bespreken met Duclos, ce leider der Franse communisten. Nicole heeft kortelings het Zwitserse partij bestuur een groep „politieke avontu riers" genoemd en het van terreur be schuldigd. De partijleiding verwijt hem Titoïsme. zelf plotseling een geheel tegenoverge steld standpunt konden gaan innemen tegenover de huidige door het volk ge kozen conservatieve regering. Boven dien was Morrison van mening, dat een dergelijke houding zeer ten nadele zou strekken van de Britse economische krachtsinspanning. Ondanks een sneeuwstorm zijn twee sleepboten er in geslaagd gisteren het achterschip van de „Fort Mercer" de haven van Newport (Rhode Island) binnen te slepen. Aan boord bevonden zich 13 opvarenden, die er Donderdag in waren geslaagd de machines weer op gang te brengen. Zoals gezegd, was de „Fort Mercer" Maandagavond bij Kaap Cod in tweëcn gebroken. In tegenstelling tot kapitein Carlsen op de „Enterprise" hebben de dertien zeelieden op het achterschip van de „Fort Mercer" sedert Maandagavond „als koningen" geleefd. Hun verblijven waren verwarmd en verlicht en zij hebben zich tegoed gedaan aan de voor raden biefstdk, kalkoen en eieren. Van het binnengebrachte achterschip waren de ruimen en de lading olie on danks de sleepreis door zware zee nog intact. Vandaag viert de Friese toneel schrijver Y. C. Schuitmaker te Leeu warden zijn 75ste verjaardag. Hij is een zeer belangrijke figuur in de Friese literatuur geweest.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 9