Nog dit jaar vijftig divisies vierduizend vliegtuigen en Prins Carnaval zwaaide de weer Aardbeving in Ludwigshafen Vlootstrijdkrachten worden versterkt VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN MEER ZEGGENSCHAP VOOR GEN. EISENHOWER Wordt prins Philip „koning-gemaal"? Sukarno ontvangt de vroegere kabinetsformateurs Brits-Egyptische besprekingen beginnen deze week Betere tijden naderen voor het bouwbedrijf Indonesische financiën Maandag 25 Febr. 1952 149e Jaargang No. 48 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN NAVO-LANDEN HEBBEN GROTE PLANNEN: Wordt Lester Pearson secretaris-generaal Fransen trekken terug in Indo-China Merkwaardig bericht van Sunday Pictorial'' President en premier voor coalitieregering De Chinese nationalisten actief in Oost-Birma ULe-eAÜeAicHt Dr Dibelius keert zich tegen Ds Niemöller Laten we niet ophouden mens te zijn! Zware schokken deden aan ontploffing denken Minister In 't Veld verklaart: Voor1953verwachtmen 55.000 woningen „DE „ALKMAAR" WAS ZEEWAARDIG" Dode en zwaargewonde bij verkeersongeval Vermist Brits vliegtuig gevonden Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAJUtSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den ƒ1.-. elk woord meer 5 ct. Uit lit end contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 VEERTIEN LANDEN VAN DE N OORD ATLANTISCHE VERDRAGS ORGANISATIE HEBBEN ER ZONDAG IN LISSABON IN TOEGESTEMD, DIT JAAR TE ZORGEN VOOR ONGEVEER VIJFTIG TEN NAASTE BIJ GEVECHTSKLARE DIVISIES EN VIERDUIZEND GEVECHTSVLIEGTUIGEN. VAN HET AANTAL DIVISIES ZAL ONGEVEER DE HELFT RESERVE TROEPEN ZIJN. CR is verder medegedeeld, dat het program voor de herbewapening der NAVO- landen ook betrekking heeft op de vorming van sterke vlootstrijdkrachten. Het plan is opgesteld door een tijdelijke commissie, welke bij haar voorstellen is uitgegaan van een nauwkeurige schatting van de economische en politieke moge lijkheden van elk land. Daarbij is de bijdrage, welke Griekenland en Turkije zouden kunnen leveren, nog buiten beschouwing gelaten. Deze landen zijn pas tot de organisatie toegelaten. Hun mogelijkheden worden nader bestudeerd. Het rapport van de commissie bevat verder voorstellen aangaande de maatregelen, die in de volgende jaren zullen moeten worden genomen. Hiertoe behoort onder meer een uitbreiding van de bevoegdheden van generaal Eisenhower. Vandaag zullen de ministers in geheime zitting een secretaris-generaal voor de organisatie benoemen. Verwacht wordt, dat dit de Canadese minister Lester Pearson zal zijn, en dat de zetel van de organisatie in Parijs zal worden gevestigd. UET IS MOGELIJK, dat men het ge- stelde doel minder snel bereikt doordat wapenen moeten worden ge zonden naar Korea en indo-China. In dien echter een wapenstilstand in Ko rea wordt gesloten, zal het in elk geval mogelijk zijn, de ontworpen plannen ten uitvoer te leggen, zo is te Lissabon medegedeeld. Het aanwerven van de nodige troepen wordt niet zo moeilijk geacht De bewa pening en de uitrusting,- vormen de grote problemen. De uitbreiding van de marine zal vooral betrekking hebben op vergroting van het aantal mijnenve gers. Hoofdzaak is echter het aantal di visies soldaten. Ten aanzien van de bevoegdheden van generaal Eisenhower is medege deeld, dat de vergroting van diens ver antwoordelijkheden vooral zal bestaan in 't toezicht op de opleiding en de uit rusting van de NAVO-strijdkrachten. Dat zal waarschijnlijk leiden tot ver sterking van het thans bestaande geal lieerde hoofdkwartier in Parijs. Concentratie op Tonkindelta Het uit vijf bataljons bestaande gar nizoen van Hao Binh (65 km ten Z.W. van Hanoi) is teruggetrokken. Strijd krachten van de Vietminh trachten ue stad te bezetten en worden door Fran se vliegtuigen bestoo' Ook de 22.000 soldaten van de Franse Unie, die de 75 km lange aanvoerlijn zijn op nieuwe verdedigingslinies terug getrokken. Hao Binh is drie maanden geleden op bevel van wijlen maarschalk De Lat- tre de Tassigny bezet om de aanvoer- weg van de Vietminh van communis tisch China naar Centraal Indo-China af te snijden en de opstandelingen te dwingen slag te leveren. De strijdkrachten van de Franse Unie zullen hun consolidatie van de Tonki- nese delta intensiveren. In de delta zijn opstandelingen bin nengedrongen, terwijl Franse soldaten vastgehouden werden door de verdedi ging van Hao Binh. De militaire opbouw van de NAVO- landen zal een aanzienlijk offer vergen. In totaal zullen de samenwerkende lan den voor het einde van 1954 hun uitga ven voor bewapening met 1.193 millioen dollar verhogen. Daarvan moet nog dit jaar 287 millioen worden opgebracht. Voor het volgende jaar is 454 millioen geraamd. De bedragen zullen ieder jaar opnieuw worden bezien. Men verwacht, dat zich bij de organisatie van de land strijdkrachten nogal enige zwarigheid zal voordoen door de financiële en eco nomische moeilijkheden, waarmee de NAVO-landen hebben te worstelen. Engeland zal zijn export van kolen naar het Europese vasteland met twee millioen ton verhogen, teneinde de noodzaak voor de Westelijke landen, om kolen in Amerika te kopen, te ver minderen. Het Europese leger. TIJDENS de conferentie hebben Ame rika en Frankrijk nog onderhande lingen gevoerd over dt Franse bijdrage tot de Europese verdediging. Men is bet er over eens geworden, dat Frankrijk aan het Europese leger twaalf divisies zal bijdragen, alsmede 27 escadrilles vliegtuigen. Amerika zal steun verlenen tot een bedrag van 500 millioen dollar (175 milliard francs). Frankrijk zal zjjn begroting verhogen van 1100 tot 1400 milliard francs en zal dan dus uit eigen middelen nog 125 milliard francs moe ten vinden. Er zullen over deze kwes tie nog aanvullende besprekingen wor den gevoerd. Morgen komt de kwestie van de Westduitse bijdrage aan de Europese verdediging in bespreking. Het ziet er naar uit, dat men het thans vrijwel eens is over een bedrag van elf en een kwart millioen mark. De DuitserS staan er op, dat hierin al hun uitgaven voor West-Berlijn ten bedrage van 1.3 mil liard mark worden opgenomen. De Verenigde Staten en Indonesië hebben „zeer grote" overeenstemming bereikt over de voorwaarden voor een tincontract op lange termijn. Het Britse Zondagsblad Sunday Pic torial meldt, dat men aan het Britse Hof een verrassende stap voorbereidt. Men zou namelijk de hertog van Edin burgh niet de positie willen geven van prins Albert de echtgenoot van wijlen koningin Victoria. „De persoonlijkheid en de intelligentie van de hertog be tekenen namelijk een grote aanwinst voor het land", aldus het blad. Men overweegt, de hertog te kronen tot „koning-gemaal". Overigens is volgens een woordvoer der van Buckingham Palace de datum, waarop koningin Elizabeth II zal wor den gekroond, nog allerminst bekend. Als gevolg van de Indonesische ka binetscrisis is het vertrek van de Indo nesische goodwill-missie naar Birma uitgesteld. De kans op terugkeer van de delegatie, die voor de Unie-bespre kingen in Den Haag vertoeft, wordt zeer groot geacht. De vroegere forma teurs, Sukiman en Djojosukarta, zullen waarschijnlijk eerst vandaag door pre sident Sukarno worden ontvangen. Dr Sukiman heeft verklaard, dat het kabi net zijn mandaat heeft teruggegeven om de politieke sfeer te verbeteren, die door de moeilijkheden rond de onder- Gevechten met communisten uit Joenan Chinese nationalistische soldaten hebben aan de Oostelijke grens van Birma goedgewapende communisti sche soldaten uit garnizoenen in Zui delijk Joenan, die vermomd trachtten in hun linies door te dringen, zware vei liezen toegebracht. Volgens de laatste berichten bewe gen de nationalisten zich in Noord westelijke richting naar een punt op enkele km ten Zuidoosten van Myit- kyina, de hoofdstad van de Birmese staat Katsjin. Men ziet in deze be weging een poging om operatiewegen naar Joenan via de grens met Katsjin te zoeken. Drie Birmese oppositie partijen hebben op een massabeto ging besloten, een vrijwilligersbriga- de te vormen om de Chinese nationa listen uit Birma te verdrijven. Verwachting tot Dinsdagavond. In de nacht en ochtend plaatselijk nevel of mist. Overigens droog weer met algemeen veel oewol- king, maar ook hier en daar op klaringen. Weinig wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. DINSDAG: Zon op 7.35, onder 18.13: Maan op 7 52, onder 20.04. tekening van het pact voor wederzijdse veiligheid, was vertroebeld. Een stand punt inzake deze overeenkomst is trou wens nog riet genomen. De premier zeide geporteerd te zijn voor een nieuw coalitiekabinet, dat o.m. een oplossing zal weten te vin den voor het probleem der veiligheid. Sukarno zal daaiom waarschijnlijk de Masjumi en de P.N.I. uitnodigen een nieuwe coalitieregering te vormen. Dr. Dibelius, de Berlijnse bisschop van de Duitse Evangelische kerk, tevens voorzitter van de Synode der Duitse evangelische kerk heeft zich uitgespro ken tegen de opvattingen van het hoofd der Evangelische kerk in Hessen, dr. Niemoeler, die ageert tegen Duitslands herbewapening. De bisschop zegt, dat het aan de aanwezigheid van buiten landse autoriteiten in Duitsland te dan ken is, dat het na 1945 niet tot vermin king van het Duitse volk is gekomen. Duitsland moet bedenken, zo meent de bisschop, dat geen volk ter wereld er in geslaagd is om slechts met behulp van politietroepen de orde te handha ven. In vele Nederlandse steden heeft de magistratuur gisteren haar plaats moe ten afstaan aan Prins Carnaval. Maas tricht heeft zijn prachtigste carnavals stoet sedert jaren gehad. De „Gilles" van Hemixem, alsmede een groot aantal an dere autoriteiten van de leut waren aanwezig en jubelden mee, toen het enorme „Mooswief" werd opgehesen. In Den Bosch werd Prins Amadeiro 14 voor de eerste maal in zjjn regerings periode ten stadhuize ontvangen. De burgemeester van Oeteldonk sprak daarbij het wijze woord: „Wanneer we de vreugde in ons leven verbannen, houden we op mens te zjjn!" Zondagavond om acht uur elf arri veerde Prins Carnaval Nico I te Nij megen. Zijn gevolg bestond buiten de Raad van Elf uit ongeveer honderd narren. Dit was voor het eerst, Prins Carnaval de stad weer betrad. Hij werd door duizenden geestdriftig toe gejuicht, en drie muziekcorpsen bege leidden zijn stoet, die buitelde en danste van de pret. Getrokken door de nieuwste elec- trische locomotief, nr. 1207, arri veerde Zaterdagmiddag de trein van Prins Carnaval aan het Maastrichtse station. Het rijtuig vanprins Theij de Eerste die een schoenenzaak te Maastricht heeft), bestond uit een laadbak, omge toverd in een reusachtige zwarte schoen, welke op een platte wagon geplaatst was. Prins Theij en zijn adjudant wuiven de menigte, die ter verwelkoming aanwezig was, hartelijk toe. In het gebied van Ludwigshafen en Mannheim heeft zich Zondagavond een aardbeving voorgedaan. De schok was zo hevig, dat men aanvankelijk dacht aan een zware ontploffing op het ter rein van de Badische Anilin- und Soda- dat werke; reeds eerder heeft een explosie Egypte sluit ruilovereenkomst met de Sowjet Unie De Egyptische premier, Aly Maher Pasja, heeft verklaard, dat waar schijnlijk tegen het eind van deze week de Egyptisch-Britse besprekin gen zullen aanvangen. Desgevraagd zei de premier, dat de Israëlische kwestie niet een zaak van Egypte alleen was, doch van alle Arabische landen tezamen. Dit punt zou overi gens het belangrijkste zjjn op de agenda van de Raad der Arabische Liga, die in Maart bjjeenkomt. Een Wafdistisch blad meent, dat de Arabische landen steeds meer voorstanders van een defensie-com mando voor het Midden-Oosten wor den. De Egyptische ambassadeur Londen heeft zich weer naar de Britse hoofdstad begeven, om be sprekingen te voeren over de aanbe velingen betreffende het Midden- Oosten, die door de Navo-conferentie zijn gedaan. Egypte en de Sowjet- Unie hebben een ruilovereenkomst gesloten, waarbij de USSR 200.000 ton tarwe zal leveren in ruil tegen 21.217 ton Egyptische katoen. In Maart wordt met de uitvoering van de overeenkomst aangevangen. Het is Rusland niet gelukt een normale handelsovereenkomst met Egypte te sluiten, daar dit land alleen tarwe van de Sowjet-Unie wenste te ont vangen. MYRON COWEN NAAR OOST-AZIE Myron Cowen, de speciale assistent van Acheson, zal onderzoeken in hoeverre Amerika's verdedigingsovereenkomsten jn tot Zuid-Oost-Azië kunnen worden uit- gestrekt. Na Londen en Parijs zal Co- wen Pakistan, India, Birma, Malakka Indonesië, Indo-China en Siam bezoe ken. Zaterdagavond heeft minister mr dr J. in 't Veld verklaard, dat zich binnen een maand een belangrjjke verbetering in het bouwbedrijf zal doen gelden. In het le kwartaal van 1952 zal zeer waar schijnlijk in de verschillende sectoren Rijksgoedkeuring worden verleend tot een bedrag van 450 millioen. Doordat er veel werk aan de markt komt, zal de inzinking der laatste maanden met de daarmee gepaard gaande werkloos heid, geleidelijk aan betekenis verlie zen. De bewindsman herinnerde aan het feit, dat de Nederlands deviezen reserve meer dan twee milliard be draagt. Hij zeide er zeker van te zjjn, dat in 1952 tienduizend woningen meer zouden kunnen worden gebouwd, dan aanvankelijk geraamd was. Als de ge meenten erin slagen 150 millioen bjjeen te brengen, komt men met de 120 mil lioen uit het potje der institunionele beleggers nog 50 millioen te kort. Dit bedrag hoopt men uit de nationale le ningen te verkrijgen. Aan de verdere toekomst wordt reeds gewerkt, in casu aan het programma voor 1953. Er komt een extra contin gent van 1500 woningen voor binnen landse migratie. Deze worden gebouwd op de plaat sen waar werk is. Er wordt ook ge werkt aan een plan voor huizenbouw in garnizoensplaatsen. De telkens huis waarts en kazernewaarts reizende mi litairen verteren met die reizen name lijk 70 millioen gulden per jaar welke som men door woningbouw zou kun nen uitsparen. De werkloosheid in het bouwbedrijf (40.000) gaat een kentering tegemoet, zo betoogde de minister en weldra zul len betere tijden aanbreken. Er is grond voor de veronderstelling, dat er in 1953 ongeveer 55.000 huizen zullen kun nen worden gebouwd. in dit bedrijf grote schade aangericht. Tot in verre omtrek schudde de grond de trillingen zijn waargenomen in Trier, Op 120 km, en in Frankfort, op 70 km afstand. Te Mannheim werden twee sterke schokken waargenomen, welke werden gevolgd door een dof gerommel en ver scheidene lichtere trillingen. De schade beperkte zich hier tot een paar inge storte ruïnes. Er is een straat afgezet, omdat men verdere instorting vreesde. De stedelingen, die carnaval vierden, onderbraken het feest en schoolden op straat samen om het gebeurde te be spreken. De seismograaf van het meteorolo gisch instituut van Heidelberg kon de schokken niet meer meten; ze waren voor dit apparaat te hevig. Ook in Straatsburg is een korte schok waarge nomen. Minister Wemmers zegt Op vragen van het communistische Tweede Kamerlid Wagenaar, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat over het vergaan van de IJmuidense motortrawler „Alkmaar" verklaard, dat uit niets gebleken is, dat het ver gaan van dit schip mede een gevolg zou zijn van onvoldoende zeewaardigheid welke veroorzaakt zou zijn door een foutieve constructie en een versleten motor van te geringe capaciteit. De minster beroept zich erop, dat schip en motor voldeden aan de eisen van de schepenwet. Ingevolge dezelfde wet heeft de inspecteur-generaal voor de scheepvaart een grondig onderzoek doen instellen naar de omstandigheden, die tot deze ramp hebben kunnen lei den. De minister zeide verder, dat al het mogelijke is gedaan om de in nood verkerende trawler op te sporen. De nabestaanden van de zo ongeluk kig omgekomen bemanning van de ..Alkmaar" zullen derhalve buiten de gewone ondersteuning, geen extra hulp ontvangen, omdat de opvarenden van het schip geen buitengewoon risico hebben gelopen. Op de Ruurlose weg tussen Groenlo en Ruurlo is Zondagavond een wielrij der uit Groenlo aangereden door een auto. De man werd zwaar gewond en overleed kort daarna. De auto botste tegen een boom. De inzittende bestuur der, afkomstig uit Noord-Brabant werd zwaar gewond overgebracht naar een ziekenhuis te Groenlo. Qe kortgeleden door de Indonesische regering getroffen nieuwe monetai re maatregelen zijn in Nederland ge noegzaam bekend geworden, dan dat het nodig is daarvan nog een samen vatting te geven. Belangrijker is na te gaan welke resultaten ervan verwacht kunnen worden. Voor de grote cultures brengt de af schaffing van het certificaten-stelsel de grootste verandering, die tevens zonder twijfel een verbetering kan worden ge noemd. Dit is natuurlijk geen toeval: dat was ook het uitgangspunt en de bedoeling van de intrekking der certi ficaten waarmede de regering dan te gelijkertijd het enorme belang van de buitenlandse cultuur-ondernemingen in Indonesië erkent en onderschrijft. Het is een onbetwistbaar feit dat de gehele economie van Indonesië nog steeds, en voor de naaste toekomst, voor een aanzienlijk deel afhangt van de agrarische exportproducten, zoals de rubber, de palmolie, de suiker, en da thee en mede van de tabak voor zover het de tabakscultures in Deli aangaat, met hun exclusief kwaliteitsproduct. Het overgrote deel dezer grote cultures wordt hier met buitenlands kapitaal (vooral Nederlands kapitaal) onder bui tenlandse deskundige leiding gedreven. Nu bleek in de practijk, dat het zo genaamde certificaten-stelsel voor de financiële positie van deze grootscheep se ondernemingen een zeer nadelige uitwerking had. In het bijzonder ten aanzien van producten als de thee en de tabak was een ware noodtoestand ontstaan. De afschaffing der certifica ten betekent thans een ware herade ming; zij laat weder een redelijke winst-marge toe en vormt derhalve een stimulans voor de export. Zoals bekend, was reeds een dusdanige situatie ont staan, dat vele ondernemingen, vooral in de thee en de tabak, tengevolge van de zware exploitatie-verliezen gesloten moesten worden. Het wordt algemeen de vraag geacht, of de maatregelen om aan die sombere toestand een einde te maken, voor de thee niet reeds te laat gekomen zijn. Voor de tabak, de rubber en ook de palmolie is dit in elk geval niet zo: hier ziet men thans weer nieuwe hoop gloren. Doch er is nie mand, die aan dit alles niet een grote „maar" verbindt. Het stimuleren van de producten-ex port door financiële maatregelen is na melijk niet voldoende om Indonesië weer een gezonde en evenwichtige eco nomie te verschaffen. De fraaiste fi- nancieel-technische hulpmiddelen zullen volkomen zonder resultaat blijven, wan neer niet bovendien de andere factoren worden opgeheven, waardoor de pro ductie op de ondernemingen nog voort durend geremd en gehinderd wordt. Die factoren bestaan uit het geheel der tal loze en ingewikkelde arbeids-moeilijk- heden, waarmede de buitenlandse werk nemers voortdurend te kampen hebben: loonconflicten, stakingen, sabotage, alles gepaard aan onredelijk hoge sociale eisen door de links-georiënteerde vak bonden en waardoor voor zover men niet staakt in elk geval de arbeids vreugde en de arbeidsprestatie een nog steeds dalende lijn vertoont. Zonder arbeidsvrede, op reële basis en zonder harde arbeid zijn de nu ge troffen financiële regelingen niet alleen een slag in de lucht, maar zullen ze een averechtse uitwerking tengevolge hebben. De afschaffing der certificaten betekent n.l. een zware bres in 's lands schatkist, welke slechts zeer ten dele door de verhoogde exportheffingen op zogenaamde „sterke" producten als olie en tin en door verhoging der vennoot schapsbelasting wordt gedicht. Die ga pende bres kan alleen worden aange vuld, wanneer de getroffen monetaire maatregelen het resultaat opleveren, dat men ervan hoopt, namelijk een krachtige stijging van de producten export. Blijft dit resultaat uit, doordat de andere genoemde kwade factoren hun belemmerend effect blijven uitoefe nen, dan wordt deze bres in de Staats financiën van Indonesië veel groter dan zij ooit is geweest, met alle naar geestige inflationistische gevolgen van dien, om van de politieke consequenties in deze communistische gevaar-zóne nog maar te zwijgen. Hoewel de nieuwe monetaire maat regelen dus met enige verademing zijn ontvangen, bestaat er nog geen reden tot een optimistische kijk op de naaste ontwikkelingen. Men zal moeten af wachten, of de regering er tevens in slaagt de arbeidsmoeilijkheden geheel of gedeeltelijk op te lossen, waardoor de normale exploitatie van de grote cultures in Indonesië nog altijd tot de onmogelijkheden behoort. Zeven inzittenden omgekomen Zondag heeft men het wrak van de „Wellington" van de R.A.F., die sinds 8 Februari op een vlucht van Engeland naar Marseille weru vermist, op een helling van de Mont Aigoual in de Ce- vennes (Midden-Frankrijk) gevonden. Ook de lijken van de zeven inzittenden werden aangetroffen. Het vliegtuig is in een dikke laag sneeuw terechtgekomen en niet in brand gevlogen. Het wrak heeft twee weken onder de sneeuw gelegen en werd eerst ontdekt, toen dit weekeinde de dooi intrad. Eisenhower naar Turkije en Griekenland Generaal Eisenhower, opperbevel hebber der strijdkrachten van het At lantische Pact in Europa, zal tegen het einde van Maart een bezoek brengen aan Griekenland en Turkije.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1