„Westerlicht" vannacht gedeeltelijk in vlammen opgegaan Plannen voor evacuatie bevolking zijn gereedgekomen arine .4' Protest van Belgische hof bij Britse ambassadeur V.S.zullen overeenkomst met Indonesië uitvoeren Brandstolfenhandelaar in Zutfen vermoord a VERDRAG EUROPEES LEGER EIND MAART GEREED vare taak g gneperjg weer beier VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN srtg? ;tein tijdelijk n sid gesteld Donderdag 28 Febr. 1952 149e Jaargang No. 51 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Oude dame vond tragische dood Mieuwe tweespalt in de Labour-partij Heden begint conferentie over Duitse schulden Niet-werkenden worden in provincie verplaatst Zon op onder Geen algehele preventieve ontruiming van vitale gebieden (hter gewoon van tiet t iedereen wat er be- 5 elk jaar waren ook en pensions tot de zet en Pim, Pam "O 1 heel bly zjjn, dat zij je in hotel „Hoogte- rekken konden, wa.it reer onderdak te krij- rter was er nog een in de feestelijkheden le mensen van de te- iwezig om de wed- nden, zodat straks al- s rustig thuis van de rtenissen konden ge- tingplannen k zijn alle burgerlijke keurd. De militaire hter slechts voor Ja- ri verleend. Er is een lliard francs, dat Faur® n door nieuwe belas- ;che bezuinigingen, igers onder de radica- 1 conservatieven zijn •id voor hogere belas- en. De socialisten voe- or aan hogere indirec- hun goedkeuring te t parlementsdebat cm ing voor het bestaan egering, die gistermor- moeite haar ingrij- voorstellen aangaan- e loonschaal aangeno- jgen. KKESÏTJE Advertentie, Eng. Med.) kND IN EGYPTE l NORMAAL heeft een woordvoerder mbassade te Cairo de betrekkingen „weer nd. Hij zei, dat diplo- en met de Egyptische •rsteld. „Er is een ge lding tussen regerings- ;n Britse militaire auto- ine van het Suezkanaal eg- en spoorwegverbin- zone met de rest van r vrij van iedere Britse :ing. [EN ONDER LAWINE DDOLVEN a zijn in Malm, een ij Steinkjer in Noorwe- nder een sneeuwlawine. eddingploegen om de redden, bleven zonder itoriteiten hebben ex- Von Manstein op ere- i week op vrije voeten zijn vrouw ziek is en lagen een operatie moet i Manstein is indertijd ig van oorlogsmisdaden gevangenisstraf veroor- onprettig voelt, neem farin® „4". Elk tablet mde geneesmiddelen, rachtdadig aanpakken, lig weer in orde bent. 'n /ftje doet wonderen f (Advertentie. Ing. Med.) sese besprekingen gebroken gen tussen Japan en na- ina over een vredesver- iroken. Het struikelblok dat Japan niet de sou- de nationalisten over ;tel. nd wil erkennen In liet bekend, wanneer de m zullen worden her- Directie; J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMMRSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0.49 Druilend brak een verzengenae vlammenzee vannacht door het dak van Westerlicht, de kamertjes op de derde verdieping achterlatend als gril lige,' grotesk verwrongen geraamten van zware balken. Tehuis voor bejaarden mei 253 bewoners brandde als een fakkel r\e brandweer bestreed het vuur met dertig stralen, die op de vloeren van - de overige verdiepingen een beschermende laag water legden. mmm rechtervleugel werd het meest geteisterd. Brandweerlieden grepen het vuur zowel binnen als buiten het gebouw aan. PEN brand, zoals Alkmaar in jaren niet heeft gekend heeft hedennacht het leven gekost van de zeventig-jarige mevrouw Blom. Zij werd op haar kamer verrast door de geweldige vuurzee, die in enkele uren het prachtige „Westerlicht' vleugellam heeft geslagen. Zeven brandweercorpsen hebben met dertig slangen een moedige strijd gestreden tegen een baaierd van vlammen. Zij hebben het in 1932 door de heer Saai gebouwde tehuis voor ouden van dagen in de Hout kunnen behoeden voor algehele vernietiging, doch konden niet verhinderen, dat de zolder en de derde verdieping van de rechtervleugel in een trieste, zwar- geblakerde puinhoop zijn veranderd. De brand- en waterschade aan 't gebouw en de eigendommen van de ouden van dagen wordt op vele honderdduizenden gul dens geschat. Lange tijd verkeerde men vanmorgen nog in onzekerheid over het lot van de bejaarde mevrouw Blom. Haar echtgenoot had vannacht kans gezien via het raam in de dakgoot te klimmen, van waaruit hij de omstanders waar schuwde, dat zijn vrouw zich nog in de brandende vleugel bevond. Onmiddellijk is een reddingploeg, met zuurstofmaskers voor, de bewuste vertrekken binnen gedrongen en er in geslaagd een echtpaar en een oude invalide dame in veilig heid te brengen. Toen de verzekering werd gegeven dat hiermede allen de be dreigde vleugel hadden verlaten, werd met de blussing begonnen. Helaas heeft mevrouw Blom haar kamer niet kunnen verlaten. Het ontzielde lichaam werd hedenmorgen op enige meters van het bed aangetroffen. Vermoedelijk is de oude dame door verstikking om het leven gekomen. ten op het terras zagen zij apathisch toe hoe het vuur zich als een inktvlek over de rechtervleugel verspreidde. Terwijl de nachtelijke hemel door een geweldige vuurgloed werd gekleurd, een gloed, die tot in verre omtrek ze kerheid gaf, dat in onze stad een felle brand woedde, haastten vele Alkmaar- ders zich naar de Julianalaan waar men zich niet alleen om de brand kon be kommeren, maar waar in den beginne handen te kort waren om de bejaarden, die door het vuur uit hun kamers ver dreven waren, aan onderdak te helpen. (Zie verder elders in dit blad) Een nacht vol verschrikkingen MEN zal ver in de geschiedenis van Alkmaar moeten terug gaan om een brand te v'nden, welke meer deernis wekte, dan die, welke hedennacht „Westerlicht" heeft geschonden. Twee honderd drie en vijftig ouden van dagen en vijftig inwonende verpleegsters en dienstboden werden kort na één uur uit hun slaap gewekt door de kreet „Brand". Enkele ogenblikken tevoren had de nachtportier gerucht gehoord in de rechtervleugel van het tehuis. On middellijk spoedde hij zich naar de daar gelegen vertrekken, alwaar hem een verstikkende rook tegemoet kwam. De wekroep door het gebouw en de mel ding aan de politie werden gevolgd door een poging om de brand met de in het gebouw aanwezige brandslang in de kiem te smoren. De poging was tot fa len gedoemd. Het vuur breidde zich in een oogwenk uit en toen de brandweer vijf minuten na het alarmsein, dat de hoofdlieden in de kazerne in vergade ring bijeen vond. ter plaatse verscheen had het vuur zich in enkele kamers vastgebeten. Op dit ogenblik begor. de lijdensweg voor vele oudjes. Vrijwel alles achterlatend, wat hen in hun lange leven dierbaar was geworden, schoolden zij samen bij de hoofdingang en in de linkervleugel. Sommigen hadden zelfs geen tijd gevonden zich te kleden. Zij vluchtten in nachtgewaad. Anderen weigerden, ondanks het dreigende ge vaar. hun kamers te verlaten. Politie, verpleegsters of brandweerlieden na men hen bij de arm en brachten hen buiten het bereik van de vlammen. Bui- O/er Churchills verklaring in het Lagerhuis Verwacht wordt, dat de door Chur chill in het Lagerhuis afgelegde ^.er- klaring, volgens welke de Labour- regering indertijd heeft ingestemd met door AmeriKa voorgestelde maatrege len tegen China indien zich in Korea bepaald ontwikkelingen zouden voor doen, de kloof in de Labourpartij zal verdiepen. Een eerste aanwijzing hiervoor is, dat de bestuursvergadering van de partij de beslissing over een nieuw manifest over de buitenlandse politiek heeft aangehouden. De kwestie komt volgende week in een vergadering van de Lagerhuisfractie aan de orde. Ook Nederland neemt deel Hedenmiddag begint te Londen de internationale confer rntie tot regeling van de buitenlandse schulden van Duitsland. Deze zal worden gehouden onder auspiciën van de drie-landen- commissie voor de Duitse schulden. Aan de conferentie zullen niet alleen vertegenwoordigers van Amerika, En geland, Frankrijk en Duitsland deel nemen, maar ook delegaties van lan den, die vorderingen op de regering te Bonn hebben. Hiertoe behoort ook Nederland. 'A AN DE HAND VAN RICHTLIJNEN, die zijn neergelegd in een gisteren in- gediende regeringsnota, zijn in nagenoeg alle provincies de voorlopige plan nen voor evacuatie en vluchtelingenzorg in geval van oorlog, tot stand gekomen. De betreffende nota behandelt vooral de wijze waarop de voorbereidende werk zaamheden voor verplaatsing van de bevolking worden verricht. De thans ge geven richtlijnen verschillen belangrijk van die, welke voor 1940 werden gege ven. Met betrekking tot evacuaties bij luchtbombardementen ging men er toen b.v. van uit, dat de inrichting van stellingen e.d. de verplaatsing van de bevol king in de omgeving van die stellingen noodzakelijk maakte. De bombardemen ten op Nederlandse steden tijdens de afgelopen oorlog hebben wel bewezen, dat deze werkwijze allerminst bevredigend was. Niettemin neemt de regering ook nu beperkingen in acht. De voorbereidende werkzaamheden worden dan ook bepaald tot een eventuele evacuatie van de bevolking van „A-gemeenten". Dit zijn plaatsen, die van vitale betekenis zijn door de aanwezige industrieën of militaire inrichtingen. Voor ons gewest zijn dit Den Helder, Velsen-IJmuiden en Beverwijk. worden toegepast, als zich gebrek aan huisvesting voor de werkende bevol king voordoet. In de eerste plaats zul len de personen, die niet in het ar beidsproces zijn opgenomen (onmaat schappelijke elementen, kinderen bo ven de drie jaar, ouden van dagen, zie ken en kraamvrouwen) elders worden ondergebracht, soms in speciale nood- inrichtingen. NAAST DE begrenzing tot „A-ge meenten" geldt, dat geen algehele ont- ruiming-uit-voorzorg van deze gebie den ter hand zal worden genomen. Dit sluit de behoefte aan voorbereidings maatregelen echter niet uit. De erva ring leerde, dat de schade door lucht aanvallen toegebracht aan grote steden Ca" w°rden geschat op een derde van net totaal aan woningen. Het onder brengen van de bevolking van dit der de gedeelte in het overgebleven deel van de stad. zou een te zware belasting voor de stadsbevolking worden. Zo no dig moet dus een opschuif-systeem ^®™achting tot Vrijdagavond. WEINIG VERANDERING IN T J TEMPERATUUR in de nacht en ochtend plaatselijk mist, overigens zwaar bewolkt met hier en daar opklaringen en droog weer Zwakke tot matige wmd hoofdzakelijk tussen West en Noord. Ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. 18.18. Maan or 8?1 onder 0 00. Elke provincie moet zoveel mogelijk zijn eigen verplaatsingsproblemen op lossen, zodat voorkomen wordt, dat het voor de verdediging zo belangrijke rollend materieel aan het leger wordt Bij de bewegingsoorlog is het be zwaarlijk te voorspellen, waar deze tot evacuatie zal nonen. Het bestaan van een deskundig apparaat, dat de verantwoordelijkheid voor het uitvoe ren van de evacuaties op zich kan ie- men, is hier dan ook nog belangrijker dan bij verplaatsingen wegens bom bardementen. Evacuaties in verband met de in richting van stellingen, linies, etc., zul len tot het strikt noodzakelijke beperkt blijven. GENERAAL PANGALOS OVERLEDEN Generaal Theodoros Pangalos, in 1925 en 1926 dictator van Griekenland, is gisteren in de leeftijd van 76 jaar te Athene overleden. Biiiere ervaringen hebben ons veel geleerd Nieuwe Britse opperbevel hebber benoemd De Britse admiraliteit heeft de benoe ming bekend gemaakt van vice-admiraal P. William—Powlett tot opperbevelheb ber van het Zuidelijk deel van de At lantische Oceaan. Hij zal in September deze functie overnemen van vice-admi raal Sir Herbert Packer. Socialistisch blad meldt: Afvaardiging naar begrafenis van Engelse koning opnieuw in discussie De chef van het kabinet van koning Boudewijn, Verwilghen, heeft gisteren een onderhoud gehad met de Britse ambassadeur in Brussel. Officieel is mede gedeeld, dat dit gesprek slechts een particulier karakter heeft gehad, maar de socialistische Le Peuple weet te melden, dat Verwilghen heeft geprotesteerd tegen de berichten en de artikelen, die ter gelegenheid van de begrafenis van koning George VI in de Britse pers over de Belgische koninklijke familie zijn gepubliceerd. Het blad beweert, dat Verwilghen deze stap zonder overleg met de regering heeft gedaan. Scherpe taal van liberale krant Euset, de leider van de Belgische so cialisten, die verleden week reeds een onderhoud heeft gehad met premier Van Houtte, is Dinsdag door koning Boudewijn in audiëntie ontvangen. Naar verluidt zouden de besprekingen voornamelijk gegaan zijn over de inci denten, die zich in het parlement heb ben voorgedaan met betrekking tot de Belgische afvaardiging naar de begra fenis van de Engelse koning. Ook van liberale zijde heeft men zijn ontstemming over het ontbreken van koning Boudewijn bij deze plechtighe den niet onder stoelen of banken ge stoken. Het liberale tijdschrift „Le Flambeau" schreef o.m.: „Het land ver- Prof. Walter Hallstein, de Westduitse staatssecretaris van buitenlandse zaken, heeft verklaard, dat naar zijn mening geen nieuwe conferentie van ministers nodig zal zijn voor de voltooiing van het verdrag inzake het Europese leger. Het voornaamste probleem is Dinsdag opgelost door de vaststelling van de Duitse bijdrage tot de Europese verdediging. De deskundigen zullen thans het verdrag tegen het einde van Maart gereed kunnen hebben voor parafering, zo meende Hallstein. De ondertekening zal moeten wachten op de voltooiing van het stelsel van verdragen, dat het Duitse deelgenootschap in de Westelijke ge meenschap regelt. achterstallige bezettingskosten op tenminste 12.4 milliard mark, zijnde ruim twee milliard meer dan het of ficieel opgegeven bedrag, en beschul digt er verder de regering van, op nieuw verreikende concessies te heb ben gedaan in ruil voor beloften. Ge vraagd wordt, waar de bondsregering de machtiging voor dergelijke be loften vandaan haalt. De regering heeft het bedrag van 12.4 milliard mark volslagen onjuist genoemd. Duitse socialisten dreigen met actie De sociaaldemocratische partij heeft Adenauer ervan beschuldigd, tegen de wil van hetvolk en tegen de waar schuwingen van de oppositie een nieu we stap naar herbewapening te hebben gedaan door in te stemmen met de Westduitse bijdrage aan de Europese verdediging. De oppositie zal thans ge noodzaakt zijn, „practische" maatrege len tegen de regering te nemen. De partij berekent de Duitse verdedi gingsuitgaven met inbegrip van De begrafenis van koning George heeft 58.000 pond sterling (ongeveer 580.000 gulden) gekost. wacht, dat er op het paleis slechts een regerend vorst is, die niet wordt be- invloed door wraakgevoelens van een familie-omgeving. Het land verwacht minder protocol en jonge raadslieden, die de koning er van kunnen overtui gen, dat de monarchieën van onze eeuw een directer contact tussen het hoofd van de staat en het volk vereisen". Naar het weekblad „Pourquoi pas" intussen berichtte, zou koning Boude wijn echter in het geheel geen rugge spraak gehouden hebben met zijn va der en zou hij wel degelijk bereid zijn geweest persoonlijk naar Londen te gaan. Volgens deze lezing zou de uit eindelijke beslissing voornamelijk toe geschreven moeten worden aan de be sluiteloosheid van sommige leden der regering zelf. KONING LEOPOLD GAAT MET DE „ALMDIJK" NAAR CUBA. Koning Leopold en de prinses de Rethy zullen zich Vrijdag of Zaterdag te Lissabon inschepen op het Neder landse schip „Almdijk", dat Dinsdag avond met bestemming Cuba uit Ant werpen is vertrokken. Koning Leopold heeft cabines voor twaalf personen la ten reserveren. Civiele verdediging TNDIEN men de eerste de beste bur ger of burgeres van ons land de vraag zou stellen of hij of zij van oor deel is, dat Nederland bezig is zich op een eventuele oorlog voor te be reiden, dan zal, dunkt ons, het ant woord luiden, dat men weliswaar op de hoogte is van de enorme bedragen, die voor het inrichten van een sterke defensie in Europees verband moeten worden opgebracht, maar dat deze mi litaire inspanningen zeker niet leven in de bevolking. Het is wellicht een van de vreemdste ervaringen van deze dagen, dat het gehele complex van mi litaire maatregelen als het ware bui ten de gedachtenwereld van de indi vidu ligt en hem slechts beroert voor zover hij er via zijn portemonnaie mee te maken krijgt. Men zou, redenerend op basis van deze ervaring, allicht tot de overtuiging kunnen komen, dat er een wereld verschil ligt tussen de in zichten van de regeringen en haar ver tegenwoordigers op de conferenties van de laatste weken enerzijds en de volkeren aan de andere kant. De ge wone man gelooft niet, dat men de oorlog moet voorhereiden, indien men de vrede wil. Hij zegt eenvoudigweg, dat er meestal oorlog komt, indien de groten der aardo aan het voorberei den slaan....! Fn het is daarenboven ongetwijfeld een afschuwelijke ge dachte, dat er mensen zijn. die enorme winsten toucheren uit de fabricage van instrumenten, die bedoeld zijn dood en verdprf te zaaien. Wij hebben meer dan eens vastge steld. dat het de houding van de Sow- ietunie is. die het democratische Wes ten dwingt tot het nemen van maat regelen, welke mogelijke aggressie uit het Oosten succesvol kunnen keren. Daarhii houden wil' steeds voor ogen, dat het niet aangaat de wereld te ver delen in vlakken van zwart en wit of wel in een brave, onschuldige, demo cratische kant en een zwarte, duivelse communistische. Maar wc wonen, leven en vorken in het Wasten, wij hebben dat Westen leren liefhebben for better or worse. D55r ligt het knooppunt van onze gedachten. De krantenlezer heeft dezer dagen kunnen kennisnemen van de resultaten der besnrekingen in Lissabon. Kort ge zegd komen zii hier on neer. dat de Eurooese Defensie Gemeenschap een feit is geworden: al zullen nog talrijke, voor een deel ook on het nationale vlak liggende problemen moeten wor den opgelost. Tot nu toe is de sterkste r.adruk ge leed on de militaire zïide van de Wes terse naraatheid. Evenwel worden de stommen luider, die vragen om duide- liik omlünde nlannen voor de civiele verdediging. Dan doelen wii niet op een onderzoek van de mogeliikheid de regering en hogere ambtenaren in tij den van gevaar naar het buitenland te evacueren. Bovenal gaat de directe be veiliging van de burgerbevolking. Wij herinneren ons maar al te goed wat oen totale oorlog betekent. Welaan, de totaliteit van de afgelonen oorlog was maar kinderspel vergeleken bii wat de burger bij een nieuwe wereldbrand te wachten staat. Het is zelfs de vraag of wij tegen de moderne oorlogsmiddelen iets kunnen uitrichten. Indien wij sehriiven en denken over civiele ver dediging. dan hebben wii in de eerste nlaats het oog op een z.o goed moge- liike bescherming van de burgerbevol king tegen het oorlogsgeweld. Inschake len van burgers in het krijgsbedrijf zelf acht»n wii niet verantwoord. Wif zullen moeten bedenken, dat het organiseren van de civiele defensie wederom ontzagliike bedragen vergt. De suggestie van de regering deze be dragen door de onderscheiden bedrii- ven te laten betalen en ze in de prijs der nrodneten te verwerken Hikt nau- weliiks uitvoerbaar. Het priisniveau is ai hoog gpnoeg! Bovendien hebben wij hiertegen het nrincipiële bezwaar, dat de overheid niet mag afschuiven wat zij zelf kan doen. Zij behoort met concret" nlannen te komen, die binnen de kring der economische mo- geh'ikheden liggen. De voorlichting op dit terrein zal met kracht ter hand moeten worden genomen. Laten al diegenen, die tot deze taak zijn geroepen, begriinen dat zij in ons volk een sterke afkeer, een diepe tegenzin zullen moeten over winnen! Tenzij Indonesië het verdrag opzegt Autoriteiten van het Amerikaanse de- parlement van Buitenlandse Zaken hebben medegedeeld, dat nieuwe on derhandelingen over de huidige over eenkomst met Indonesië zeker niet van de zijde der V.S. zouden uitgaan. De Amerikaanse regering zal de overeen komst uitvoeren, tenzij de Indonesische regering mededeelt, dat de overeen komst niet langer van kracht is. Men Buit bedroeg slechts twintig gulden Twee ongeveer 30-jarige inwoners van Zutphen, S. P. en Van S. hebben hun stadgenoot, de 61-jarige voor malige brandstoffenhandelaar J. A. Boer, in een verduisterde auto met een dnn riempje gewurgd, waarna zij het sto elijk overschot in een greppel naast de we- wierpen. De roofmoord werd gepleegd tussen Enschede en Hengelo. Het stoffelijk overschot werd gistermiddag bij toeval door een voorbijgangster gevonden. Het had daar reeds een week gelegen, want de vermoorde bracht op 18 Februari j.l. een bezoek aan een kennis te En schede. Sindsdien was niets meer, van hem vernomen. Het is nu gebleken dat P. en Van S. de heer De Boer in En schede hebben getroffen. Zij boden aan hem met de auto naar Zutphen te bren gen. Op weg daarheen hebben ze de heer De Boer vermoord. Beide daders hebben bekend. Roof was de opzet van hun gruwelijke daad. De buit viel ech ter zeer tegen, want het slachtoffer had slechts f 20 bij zich en een gouden horloge. Het geld en het horloge hadden de daders zich toegeëigend. PRINS BERNHARD HERSTELLENDE. Prins Bernhard zal naar mag wor den verwacht over enkele dagen zijn werkzaamheden kunnen hervatten. wees erop, dat deze overeenkomst voor het zenden van wapenen voor handha ving van de binnenlandse veiligheid dateert van begin 1950, toen er nog geen wederzijds veiligheidspact bestond. De Indonesische politieke partijen hebben sedert de val van het kabinet bestuursvergaderingen belegd om de toestand in ogenschouw te nemen. In Masjumi- (Islamietische) kringen werd verklaard, dat er een nieuwe figuur was aangewezen, d e eventueel als for mateur zou kunnen optreden. De Na tionale Partij (P.N.I.) deelde mede, dat de vorming van een coalitiekabinet op brede basis gemakkelijk te verwezen lijken zou zijn als de Masjumi zich naar binnen en naar buiten een hechte een heid zou tonen. De regeringen van Nederland en In donesië zullen over de stand van zaken bij de besprekingen over het Unie-sta- 'jaut en Nietiw Guinea, een gezamen lijk interim-rapp„rt ontvangen. Zodra een nieuw Indonesisch kabinet is opge treden zullen beide regeringen zich ver staan over de hervatting der besprekin gen. De Australische ambassadeur te Dja karta is door president Sukarno ont vangen. Men neemt aan, dat hun on derhoud verband hield met de Austra lische houding ten aanzien van het vraagstuk Nieuw Guinea.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1