Nieuwe Westelijke voorstellen over I vredesverdrag met Oostenrijk Faure lijdt nederlaag in de Franse Nationale Vergadering VERENIGDE NOORD HOLLANDSE DAGBLADEN Huize „Westerlicht". RTC met de West in begin April MINISTER STIKKER OVER ZIJN REIS NAAR LISSABON BBSS' m Amerikaanse critiek op carillon-geschenk Labour-regering overwoog actie tegen Rood China een Zware ontploffing in Oostenrijk Majoor v. Weezei H.C. in Den Haag Vrijdag 29 Febr. 1952 149e Jaargang No, 52 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN UITWEG UIT JARENLANGE IMPASSE? Beknopt pact inplaats van oud ontwerp r~ Ruim 250 conferenties zonder resultaat ,,Vele economische voetangels.... Brillen slaan naasl het 'I Europese leger Vier nieuwe tuinsteden rond Amsterdam Drie jarig meisje gedood en moeder gewond Vincent Auriol aanvaardt ontslagbrief van de ministers Belastingverhoging werd verworpen Spoorwegplan te Leiden vordert gestadig Wk-MM BLIK IN DE BEK VAN EEN GEGEVEN PAARD Duidelijk commentaar van Beiaard-comité Duitse schulden Geen afwijking van de koers inzake Korea Kisten van „Flying Enterprise" bij Bretagne aangespoeld KONINGIN JULIANA ZAL CONGRES TOESPREKEN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: h. M. KOEMANS Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAAfiSCHI COURANT - TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 HE WESTELIJKE GROTE DRIE werken op het ogenblik aan een nota, waarin U nieuwe voorstellen aan de Sowjet-Unie worden gedaan aangaande een staats verdrag voor Oostenrijk. Nadat Acheson, Eden en Schuman te Lissabon deze kwestie hadden besproken en een algemene gedragslijn hadden aanvaard zijn de deskundigen van de drie landen begonnen aan de opstelling van een beknopt staatsverdrag aan Oostenrijk dat aan Moskou ter overweging zal worden voor gelegd. De Westelijke ministers willen dit in de plaats doen komen van het uitgebreide verdrag, waarover lange tijd is onderhandeld zonder dat men tot resultaten is gekomen. De nieuwe voorstellen zullen binnen twee weken worden gemibliceerd Te Washington is nadrukkelijk verklaard, dat met wordt over wogen, een vredesverdrag met Oostenrijk te sluiten, waaraan Rusland geen deel zou hebben. Nederlandse delegatie reeds samengesteld Bij Koninklijk Besluit is bepaald, dat de Ronde Tafelconferentie van Neder land, Suriname en de Nederlandse An tillen. /il aanvangen in de eerste week van April. Nederlandse vertegenwoordigers op deze R. T. C. zijn: de minister voor ÏBezaken en Overzeese Rijksdelen, ir L. A. H. Peters (voorzitter), voorts de de minister van Binnenlandse Zaken, dr [Beel, de minister van Justitie, mr H. Mulderije, de minister van Buiten landse Zaken mr D. U. Stikker (even tueel vertegenwoordigd door de staats secretaris van Buitenlandse Zaken), de ministc van Oorlog en Marine, ir C. Staf, en verder mr L. A. Donker, J. de Kadt, dr W. de Kort, mr G. Kropman, H. Meijerink, prof. Romme, prof. dr ir W. fechermerhorn en R. H. van de We tering, TN een te Washington gepubliceerde verklaring wordt o.m. gezegd, dat in 1943 te Moskou een verklaring is uit gegeven, waarin Amerika, Engeland en Rusland Oostenrijk volledige onafhan kelijkheid toezegden. Frankrijk heeft zich hierbij een jaar later aangesloten. Hierin werd gezegd, dat de onderteke nende mogendheden „vastbesloten wa ren Oostenrijk van de Duitse overheer sing te bevrijden en het weer tot een vrij en onafhankelijk land te maken. „Sindsdien zijn acht jaar verstreken en Oostenrijk is, ondanks 258 bijeenkom sten van de plaatsvervangers der be trokken ministers van buitenlande za ken, nog steeds geen onafhankelijk land", aldus de verklaring. Nog vijf geschilpunten. De vier bezettende mogendheden hebben tot nu toe overeenstemming over 48 van de 53 artikelen van het ont- werp-vredesverdrag bereikt. Nog geen accoord werd bereikt over: 1. De toekomstige bestemming der zich in Oostenrijk bevindende ver plaatste personen: Bij zijn terugkeer van de NAVO-conferentie in Lissabon heeft de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr D. U. Stikker, zich op tevreden toon uit gelaten over de resultaten van de bijeenkomst in het algemeen. „In politiek opzirht is er grote vooruitgang geweest", zo zeide hij, „maar in economisch op zicht maak ik me zorgen". Zeer teleurgesteld was hij over het nieuws, dat de j»itse ambassadeur in Washington, Sir Oliver Franks, geweigerd heeft de functie van secretaris-generaal van de NAVO-raad op zich te nemen. Minister Stikker zeid.» niet te geloven, dat hij nu voor deze functie zou worden aangezocht, „Wij hebben ons te Lissabon beziggehouden", aldus de minister, „met de vraag hoe groot de Duitse bijdrage in de E.V.G. zal zijn en hoe de 11.25 milliard Duitse marken, die dit jaar beschikbaar worden gesteld, moeten worden verdeeld. Er scliuilen hier vele voetangels en klemmen. Wat heeft het voor zin een E.V.G. te vormen, als Duitsland tenslotte niet over voldoende geld beschikt?" Het plan om v..or de Europese de- lensie dit jaar neg 50 divisies beschik baar te stellen, noemde hij zeker uit voerbaar en ernstig gemeend, hoewel dit ten nauwste zal samenhangen met de ontwikkeling van de economische Itoestand in Engeland en Frankrijk. Het I verdrag der E.V.G. zou volgens de mi nister mogelijk later dan 1 Mei gereed en geratificeerd kunnen zijn. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, heeft eveneens verslag van zijn bezoek aan Lissabon uitge bracht, waarbij hij zeide, dat de brede opzet van het plan voor een Europese Defensie Gemeenschap is, dat de zes deelnemende Europese landen, zelf ge zamenlijk zullen bepalen waar de or ders voor al het militaire materieel zullen worden geplaatst. Hij meende, dat de weg vrij was voor concrete over eenkomsten. Volgens Eden zouden de Over 10 /aar.... Als de woningbouwleningen naar wens slagen zal Amsterdam over on geveer tien jaar vier tuinsteden bezit ten. De eerste woningen van tuinstad Slotermeer, die in totaal 10.000 huizen zal tellen, zijn reeds in aanbouw en met het bouwrijp maken van de grond voor; Geuzenveld, een tuinstad met 5.000 woningen is inmiddels ook een begin gemaakt. In voorbereiding zijn verder de tuinsteden Slotervaart (6200 woningen) en Osdorp (13.500 wonin gen). Verwachting tot Zaterdagavond. half tot zwaar bewolkt Half tot zwaar bewolkt met aan vankelijk hier en daar enige lich te regen en nevel of mist, later overwegend droog. Matige tot vrij krachtige Westelijke tot N.- westelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. ZATERDAG: Zon op 7.26, onder 18.20. Maan op 8.49, onder 0.18. Britten naast het Europese leger staan, in nauwe samenwerking met dat leger. Engeland zou echter geen deel van de E.V.G. uitmaken. 2. Het toezicht op industriële bedrij vigheid in Oostenrijk, welke de Duitse herbewapening zou kunnen bevorderen. 3. Het bezitsrecht van in Oostenrijk wi-nende onderdanen der verbondenen. 4. De Oostenrijkse vooroorlogse schul den. 5. Een regeling van de betaling voor voorraden, die de Sowjet-Unie Oosten rijk na afloop van de oorlog heeft ge leverd. De Sowjet-Unie heeft tijdens de langdurige onderhandelingen het vraag stuk der „zuivering van voormalige na- tionaal-socialisten" en dat van de toe komst van Triest te berde gebracht. Een driejarig meisje werd gedood en haar moeder, mevrouw P. uit Drach ten ernstig gewond, toen een perso nenauto na een aanrijding met een vrachtwagen plotseling naar links zwenkte en de moeder, die met het meisje fietste, omver reed. Het onge luk gebeurde op de weg tussen Drach ten en Drachter Compagnie. Terwijl de zwart verkoolde balken nog getuigen van de ramp, die Huize Westerlicht te Alkmaar heeft getroffen, hangen op de tweede verdieping de drijfnatte dekens en kleren te drogen als een symbool van de hoop, dat de bejaarde bewoners weer spoedig hun intrek zullen nemen in het huis, waar zij hun levensavond doorbrengen. Frankrjjk beleeft weer eens een politieke crisis. De regering-Faure is heden nacht bü de stemming over de verschillende onderdelen van de door haar in gediende begroting in de minderheid gebleven. Weliswaar verwierf zij voor het eerste punt, waaraan de premier de kwestie van vertrouwen had verbonden, een meerderheid het ging hier om hec hoofdstuk „militaire uitgaven" maar het in de begroting opgenomerf voorstel tot verhoging van de belastingen met vijftien procent is met een betrekkelijk kleine meerderheid verworpen. Zij vond hier Gaullisten, communisten en een deel van de coalitie, waarop de regering steunde tegenover zich. De regering-Faure is afgetreden en het ontslag door president Auriol aanvaard. In feite leverde ook de stemming over de militaire uitgaven een neder laag voor de regering op. Weliswaar werd dit punt aangenomen, maar de Gaullistische fractie, die vóór stemde, gaf tevoren te verstaan, dat haar steun aan dit artikel minder een blijk van vertrouwen in de regering dan wel in het leger was. De regering kon er haar lering uit putten: het kon haar duide lijk zijn wat trouwens al eerder zon neklaar was dat haar dagen geteld waren. De omvangrijke werkzaamheden aan het spoorwegplan en de bouw van het nieuwe station te Leiden vorderen gestadig. Het millioenen- plan omvat het omhoog brengen van de spoorbaan, waardoor zes „doorbraken" voor het verkeer zullen worden geschapen en tun nels onder het spoor door, die de natuurlijke uitbreidingsdrang van de stad in de richting Oestgeest mogelijk zullen maken gfeit De „Chicago Tribune" heeft eritiek geleverd op het Nederlandse carillon, dat Koningin Juliana in April aan pre sident Truman zal aanbieden. De „Tri bune" schrijft, dat de Koningin slechts de beschikking heeft over één klein klokje en dat Haar oproep om bijdra gen voor de overige 48 klokken van de beiaard door het Nederlandse volk met onverschilligheid is ontvangen. In Amsterdam zou een zesde deel van wat men verwacht had, zijn ingezameld. De „Tribune" concludeert tenslotte: „De zuinige Nederlanders zijn blijkbaar tevreden met de huidige gang van za ken, waarbij het geld in één richting vloeit. (Van Amerika naar Nederland). Zij zijn wellicht bang dat zij, als ze roekeloos met een gulden omspringen, ons zullen bederven. De leningen, de Marshall-geiden en de wapens hebben vlot hun weg gevonden, zonder dat er een klok in Washington luidde aldus de „Chicago Tribune". Mr L. G. Kortenhorst, de voorzitter van het comité voor de aanbieding van een carillon aan de V. S. heeft deze on hebbelijke critiek volkomen ontze nuwd. Hij zei, dat uit alle delen van het land berichten binnenkomen, die erop wijzen, dat de stoutste verwach tingen zullen worden overtroffen. Men verwacht zelfs een opbrengst, welke het dubbele zal bedragen van de ge raamde. Zo verzochten 45 Limburgse verzetsstrijders, of zij tezamen één der klokken mochten betalen. De inzame ling is overigens nog niet goed op gang, omdat totdusverre alleen straatcollec tes werden gehouden. Talloze vereni gingen, het bedrijfsleven, enz., enz., zullen hun steentje nog bijdragen. Men dacht aanvankelijk aan een bijdrage van 3 cent per hoofd van de bevolking. .In vele plaatsen werd echter reeds 8 tot 9 cent per hoofd geofferd. In Den Haag alleen werd reeds tienduizend gulden ingezameld. De heer Korten horst herinnerde tenslotte nog aan een bekend Nederlands spreekwoord: „Men moet een gegeven paard niet in de bek kijken". Wij zouden eraan toe willen voegen: „Ook niet, als ge zélf een ganse stoeterij bezit Toen dan ook de verhoging der be lastingen aan de orde kwam, werd het vonnis aan het kabinet voltrokken. Met 309 tegen 283 stemmen verwierp de Nationale Vergadering het voorstel, dat de schatkist een extra bate van 190 milliard francs ter dekking van de uit gaven voor de herbewapening had moe ten opleveren. Terwijl er in dè Kamer werd ge stemd. verklaarde Faure in de wan delgangen, dat hij het ontslag van de regering zou indienen, wanneer hij werd verslagen. Onverschillig met welke cijfers dat zou gebeuren. Zodra de^ uitslag officieel bekend was gemaakt, riep hij de regering in zit ting bijeen, teneinde te bespreken wat er diende te gebeuren. BEROEP OP REYNAUD? In gewoonlijk welingelichte kringen wordt gezegd, dat president Auriol een beroep zou willen doen op oud-premier Paul Reynaud. De meest op de voor grond tredende figuur van de groep der rechtse onafhankelijken en een econoom van reputatie. MEN IS dus eindelijk zo ver, dat het probleem der Duitse schulden wordt aangesneden. In Londen zijn deze week afgevaardigden bijeen gekomen van de er Dditeurlanden, om de Duitse schu'- den van vóór de oorlog te bespreken. Dit is voor Nederland een belang rijke zaak. Want al weet men niet pre cies, hoeveel de totale Nederlandse vordering bedraagt het publiek heeft bij de destijds gehouden enquête (wel licht uit vrees voor de fiscus) maar weinig medewerking aan de dag ge legd men kan zich toch een vrij aardig deckbeeld vormen van de be dragen waarom het gaat. Globaal ge rekend heeft Nederland fl 400 millioen te vorderen en dan nog een bedrag van rond 300 millioen oude Reichsmark. Voor dat eerste gedeelte staat de om rekeningskoers vast hiervoor neemt men aan de huidige notering van de Duitse Mark doch het is een vol komen open vraag, hoe de oude Reichs mark in dit geval tegen DM zal wor den omgerekend. Nederland stuurt een flinke delega tie. Zij staat onder leiding van de 70- jarige, maar uiterst vitale mr. A. Dek- natel, die jarenlang voorzitter van het Nederlandse Clearing Instituut geweest is en de materie geheel beheerst. Zijn plaatsvervanger is dr. Baron van Lyn- den van de Nederlandse Bank, die de voorbesprekingen heeft bijgewoond en ook volkomen op de hoogte is. Men verwacht, dat de besprekingen wel tot Mei zullen duren. Er zijn n.l. alle mogelijke vorderingen uit te zoeken. Die van hypotheekhouders, die van obligatiehouders, maar ook b.v. de vorderingen, die grote concerns op in Duitsland gevestigde dochteronderne mingen hebben. Bovendien moet men niet vergeten, dat er niet minder dan uertig landen aan de conferentie deelnemen. Neder land behoort tot de grootste zeven crediteuren en zal dus voortdurend bij de conferenties vertegenwoordigd -zijn. Voor verschillende kleinere crediteuren is dat niet noodzakelijk, zodat zij slechts aan de conferentietafel komen, indien hun eigen kwestie ter sprake komt. Er is gelukkig aan beide zijden goe de wil aanwezig om tot een oplossing te komen. West-Duitsland heeft princi pieel de vóóroorlogse schulden van Duitsland erkend en het wil uiter aard ook om te voorkomen dat Duits land geen nieuwe economische credie- ten zou kunnen krijgen een goede beurt maken. De geallieerden willen eveneens de materie regelen, zo ongeveer in de mentaliteit, dat een half ei nog altijd beter is dan een lege dop. In ieder ge val zullen de geallieerden niet de fout maken van de twintiger jaren, toen imperatief terugbetaling geëist werd en achteraf bleek, dat er toch geen spaan van terecht kwam. Het wordt dus zo, dat men vooral zal gaan praten over de betalingscapaciteit van de Duitsers en zal trachten na te gaan, hoeveel West- Duitsland per jaar kan afzonderen om op zijn oude schulde.n af te betalen en in welke muntsoort dit geschiedt. Een voor Nederland dus zeer interes sante kwestie, bij de behandeling waar van de Nederlandse delegatie een ge wichtige rol vervult. Oppositieleider Attlee bevestigt thans Attlee heeft in een verklaring aan de pers meegedeeld, dat de Labour- regering niet is afgeweken van de al gemene politiek om de operaties in Ko rea tot het schiereiland beperkt te hou den. Deze verklaring was een antwoord op de verklaring, door premier Chur chill, in het Lagerhuis afgelegd. Volgens Attlee hadden Engeland en Amerika overwogen, welke tegenactie zou moeten worden ondernomen als te gen de VN-troepen in Korea zware luchtaanvallen zouden worden uit gevoerd door vliegtuigen van bases van Dynamietfabriek vloog in de lucht In een Oostenrijkse dynamietfabriek bij Stadlparu (Opper-Oostenrijk) zijn drie arbeiders bij een hevige ontplof fing om het leven gekomen. Een tot nu toe onbekend aantal personen is ge wond. Het grootste deel van de fabriek is verwoest. De ontploffing deed zich voor, toen vaten met een krachtig ontploffings middel van een vrachtwagen geladen werden. Een dorp in de nabijheid bleet onbeschadigd. Het gebied is door de politie afgezet. In Tauern is een arbeider gedood en zijn zes gewond bij het opblazen van rotsen. Op het eiland Minquier voor de kust van Bretagne zijn kisten aangespoeld, waarin waardevol kunstporcelein was verpakt. Men neemt aan, dat zij af komstig zijn van de Flying Enterprise. over de Jaloe, de rivier op de grens van Korea en Mandsjoerije. Volgens de Labourregering zou „ingeval van der gelijke aanvallen na voorafgaand over- leg, de bevelvoerend officier toege staan dienen te worden de vliegvelden, vanwaar uit de aanvallen werden ge daan, aan te vallen," aldus Attlee. Dit was volgens hem echter geen afwijking van de algemene politiek om de ope raties tot Korea beperkt te houden. Met ingang van 1 Maart is tot hoofd commissaris van politie te Den Haag benoemd majoor J. H. A. K. Gualthe- rie van Weezel, thans commandant van het corps commandotroepen te Roosen daal. De heer Gualtherie van Weezel is op 5 Maart 1905 geboren te Utrecht en was van 1933 tot 1944 candidaat-notaris en plaatsvervangend notaris te Sant poort ten kantore van notaris Dolle man. Tijdens de oorlog was de nieuwbe noemde hoofdcommissaris plaatsver vangend commandant van de Binnen landse Strijdkrachten te Velsen en in 1945 werd hij commandant van een bataljon oorlogsvrijwilligers. In 1946 volgde zijn benoeming tot reserve-ma joor der artillerie en tot commande rend officier van de stormschool te Bloemendaal. In de loop der jaren be kleedde hij verschillende functies, o.a. als lid van de krijgsraad te velde in Den Haag. De heer Gualtherie van Weezel was lid van de gemeenteraad van Velsen, waar hij deel uitmaakte van de WD-fractie. Hij woont te Sant poort. Onder zijn supervisie werden de Korea-vrijwilligers opgeleid. Volgens de voorlopige plannen zal koningin Juliana op 3 April, dus daags na aankomst in Washington, een ver enigde vergadering van het Huis van Afgevaardigden en de Senaat toe spreken.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1