Bergen en de woningbouwverenigingen Bourgondië zingt en danst Het Schapenstamboek in N.-Holland hield zijn jaarvergadering Bergen in 't geweer tegen de tuberculose B. W. kunnen ontheffing geven van het verbod van rieten daken De marktkwestie keek om de hoek Bergen gaat bouwen Oudkarspei Alg. vergadering Coöp afzetvereniging uit Noordermarktbond Het afgelopen jaar was Insiruciies voor huisbezoekers HEILOO zeer gunstig Schermer dansers verlenen medewerking Petten Allemaal uitwedstrijden Stompetoren Bond van Plattelands vrouwen bijeen VRIJDAG 29 FEBRUARI 1952 UET verzoek van de Algemene Woningbouwvereniging „Bergen" om te worden H ingesehakeld bij de bouw en exploitatie van woningwetwoningen heeft in de gisteravond gehouden gemeenteraadsvergadering van Bergen geleid tot een uit voerige gedachtenwisseling, welke resulteerde in de toezegging van B. en W. om de gemeenteraad nadere voorstellen te doen over de overdraeht van twee en twintig woningen aan de Jaap Weyandweg aan de twee bestaande woningbouw verenigingen en zich te beraden over eventuele samenwerking in de huisvestings politiek bij nieuw te bouwen huizen. lt/IET tien tegen drie stemmen (Broers- ma (CPN), Swaag (VVD-Midden- blok) en Maasen (PvdA) kregen B. en W. de bevoegdheid ontheffing te verle nen van het verbod om bij nieuwbouw rieten daken aan te brengen. De voorzitter slaagde er in tien leden van de gemeenteraad van de redelijk heid van het verzoek te overtuigen. Hij baseerde zijn pleidooi op het feit, dat de brandweer binnenkort de beschik king krijgt over een mistblusser welke bij uitstek geschikt is om rieten daken te blussen en B. en W. zich hebben voorgenomen alleen ontheffing te ver lenen. indien o.a. in de onmiddellijke omgeving van het betrokken perceel telefoon is, zodat een snelle brandmel ding verzekerd wordt. Deze verzekering achtte de heer Broersma (CPN) geenszins gegrond. Laten wij geen onnodig risico lopen. In het verleden zijn reeds zeventien villa's met rieten daken afgebrand. Rieten da ken vormen een onnodig gevaar, aldus het raadslid, dat onder gelach van alle aanwezigen, in deze kwestie verband zag tussen de heer J. P. Blauw als di recteur van Gemeente Werken en de heer J. P. Blauw als commandant van de brandweer. Met de opmerking, dat de brandmel ding voor rieten daken altijd te Iaat komt, schaarde de heer Swaag zich aan de zijde van de drie tegenstemmers. DURGEMEESTER dr. W. Huygens D ontkende ten stelligste, dat B. en W. de woningbouwverenigingen tegen werken. Zes woningen aan de Jaap Weyandweg zullen worden overgedra gen aan de Algemene Woningbouwver eniging „Bergen" en vier aan de ver eniging „Roomse Actie". De overdracht wacht echter op de definitieve afreke ning. Zelfs is het college van plan later 22 woningen, eveneens aan de Jaap Weyandweg, over te dragen. Er bestaat, aldus de voorzitter, voorlopig nog geen behoefte, dat de woningbouwvereni gingen huizen gaan bouwen. De ge meente bouwt en er zouden zeker niet meer woningen zijn verrezen indien de woningbouwverenigingen waren inge schakeld. Daarbij ducht het college een doorkruising van het huisvestingsbe leid. De kans bestaat nl., dat velen lid zullen worden van woningbouwvereni gingen om op deze wijze een prae te krijgen bij het verwerven van huis vesting. De heer Brak (PvdA)verzocht met klem de woningbouwverenigingen een kans te geven. Zijn partijgenoot, dr. Hemelrijk, die wees op de goede sa menwerking tussen de Alkmaarse wo ningbouwverenigingen en het Bureau voor Huisvesting te Alkmaar, drong er op aan zo spoedig mogelijk ervaring op te doen. De overdracht van de tien wo ningen aan de Jaap Weyandweg wilde hij niet laten wachten op de afreke ning. Mr. Sluis sloot zich hierbij aan, B. en W. voorhoudende, dat de gemeen te de zelfwerkzaamheid van de burgers dient te bevorderen. De heer Ellis (KVP), die naast de huisvestingscom missie nog een soortgelijke commissie vreesde, verklaarde zich tegen en ver wierf met dit standpunt het gezelschap van de heer Broersma (CPN), die als zijn mening uitsprak, dat iemand met de oudste rechten op een woning niet gepasseerd mag worden door een lid van een woningbouwvereniging. Wet houder Den Das (PvdA) had gaarne gezien, dat de woninbouwverenigingen onmiddellijk na de bevrijding zo'n ac tiviteit hadden ontwikkeld. Dan zou de gemeente achterwege gebleven zijn. De mogelijkheid is thans niet uitgesloten, dat er verschil van mening ontstaat over de wijze van bewoning en het on derhoud. Voorts zag hij de woningen aan de Jaap Weyandweg gaarne als een grote combinatie beschouwd. Nadat men tot de in de aanhef ver melde conclusie was gekomen, herin nerde mr. Sluis het college eraan, dat het door een raadsbesluit gebonden is de eerste tien woningen aan de Jaap Weyandweg over te dragen en verzocht hij aan dit besluit spoedig uitvoering te geven. Ten overstaan van B. en W. werd Donderdagmorgen ten raadhuize te Bergen aanbesteed het bouwen van 16 duplexwoningen en 16 eengezinswonin gen. De uitslag was: Jn. Meyer te Wijk aan Zee f 349,328; Kroon de Wilde, Amsterdam f 395.000; Fa. Tromp, Castricum f 398,500; Jn. Boomsma, Sneek f 339.669; Fa. Faust, N. Niedorp f 371.564; Kool man, N. Niedorp f 383000; Fa. Apel doorn, Egmond f 409,850; Kronenburg, Heiloo f 381.000; Jac. Lugtig, Heer- Hugowaard f 3905.62. 16 Duplexwoningen: Jac. Rampen, Bergen f 227,000; Jac. Koning, Span broek f 214,600; Fa. Lont, Wieringen f 259.990; Jn. Beeldman, Bergen f 223,500; Jn. Smit, St. Pancras f 214.400; Kronenburg, Heiloo f 210.850; Jn. Ekkers, Heiloo f 217.000; Fa. Lug tig, Heer-Hugowaard f 223,890. 8 Duplexwoningen: Gebr. Kops, Bergen f 106.400; Jn. Smit, St. Pancras f 108,000; Jn. Apeldoorn, Egmond f 104,850; Kronenburg, Heiloo f 107.650; Fa. Lugtig, Heer-Hugowaard f 112,515. 16 Eensgezinswoningen: Fa. M. van Steeg, Heiloo f 163.000; J. Rampen, Ber gen f 174,000; Fa. Koning, Spanbroek f 175,200; Fa. Notenbos, Bakkum f 169.075; Fa. Kroon, Bergen f 104,992; Jn. Beeldman, Bergen f 171,000: Jn. Schotte, Wieringerwerf f 189,182; Koopman, N. Niedorp f 165,800; Gebr. Kops, Bergen f 170,170; Jn. Smit. St Pancras f 172,000; Fa. Houtenbos, Ber gen f 163.798; Fa. Harskamp, Oterleek f 162.616; Kronenburg, Heiloo f 171,850; Fa. Ekkers, Heiloo f 178.0nn- va> Lug tig. Heer-Hugowaard f 167,812. 8 Eensgezinswoningen: Fa. M. van Steeg, Heiloo f 82.000; Fa. Notenbos. Bakkum f 85.536; Fa. Kroon. Bergen f 83.001; Fa. Smit. St. Pancras f 85,500: Fa. Houtenbos, Bergen f 82,647; Fa. Harskamp, Oterleek f 81,808; Kronen burg Heiloo f 86.450; firma Lugtig, H.- Hugowaard, f 84.476. Schilderwerk, in massa, 16 duplex, 16 eengezinswoningen: Altena, Lage Zwaluwe 49.390, 25.050, 24.340: Buik en Würth, Hoorn 22.700, 11.568. 11.132; Fa. v. d. Zwarl- 5c™t- Bloemrndaal 18.240, 9.840, 8.400; Fa. Nijman, Alkmaar, 33.214, I 19-S34, 13.280; J. Renooy, Burger- brug 30 0.16, 18.592,'11.444; Goed- Uitgeest 36.590, 18.032, 19.050; f-Heerhugowaard 27.000, i, i, f 13.198. Conijn, Volendam Pi,! ;.3, f 13 499- f 8.534; P. Hoeve. JJirkshorn f 30.000, 16.000. 14.400; 4 ,iY°on' Br°ek op Langendijk f 37.000 f w ie0' 14 no°; siootstra. Blokker X 37 460, f 23.310. f 14.150; J. Vreeker, Alkmaar 31.887, f 1Y896 f 14481. 4 11V^er' Alkmaar 31.012, 17.135. 4 ló JIi Bozendaal, Bergen 33.939 4 isUa L f I4187- Meyer, Schoorl L™ 22'364- f 13-84°: R Beukers. gimnJ 3'600' f 18'800' f 16-800- De gunning werd aangehouden. TOT leerkrachten aan de openbare leerkrachten aan de openbare la gere school werden benoemd mej. A. I. Kleijmeer en de heer J. J. A. v. d. Munnilc. Vastgesteld werden de be dragen per leerling voor de openbare school voor gewoon lager onderwijs voor de jaren 1951 en 1952 en de ver- goedng per leerling over 1952 voor alle scholen. Daar gebleken is. dat het in staat van verval verkeren van de afrastering van het schoolplein van de Berger Schoolvereniging een gevolg is van oorlogsschade, werd alsnog be sloten medewerking te verlenen de afrastering te vernieuwen. De ondergrond van het VW-ge- bouwtje aan de Oude Prinsweg 25 werd aan de VW voor 1,verkocht met de bepalingen, dat de WV geen hypotheek mag nemen op de grond, zich bij eventuele verkoop van de grond verbindt aan de gemeente de door -drie 'deskundigen te bepalen commerciële waarde van deze grond te vergoeden en de gemeente bil de eventuele verkoop als eerste gegadigde erken". Het voorstel om de presentiegelden van de raadsleden van 5 of 6 te brengen, ontlokte de heer Broersma (CPN) de opmerking, dat de raads leden die gulden kunnen missen. Ge zien de salarisverhogingen welke de ambtenaren tot nu toe ontvingen, kon dit voorstel z.i. beter achterwege blijven. Het maakte een betere indruk als wij het niet aanvaarden, aldus de heer Broersma. De heer Ellis (KVP) was van oordeel, dat er zeker raads leden zijn, die minder in de portemon- naie hebben dan de heer Broersma en die deze gulden wel kunnen gebrui ken. Voorts brengt het raadslidmaat- I schap, wil men het naar behoren doen, vele extra kosten met zich. De suggestie van burgemeester Huygens om de verhoging te besteden aan een gezamenlijke inschrijving op de Na tionale Woningbouwvereniging werd met serene stilte ontvangen. De ge meenteraad haastte zich daarop de verhoging van een gulden te tou cheren. De gemeenteraad verklaarde zich accoord met de verkoop van een stuk grond aan de Patijnweg, groot 643 m2 aan mej. A. E. van der Dussen te Ame- rongen voor 4,40 per m2 en een per ceel aan de C. F. Zeilerboulevard, groot ongeveer 850 m2 aan de heer A. Bos Eyssen te Bergen voor f 12.10 per m2. Het risico, dat de gemeente door eventuele nieuwe „zeereep- bepalingen" weer aansprakelijk zou worden gesteld, werd door Baron Taets van Amerongen (VVD-Midden- blok) radicaal ondervangen. De per celen worden thans niet meer ver kocht als „bouwterrein", maar als „terrein". De vondst bracht dr. J. He melrijk (PvdA) tot de interruptie: ,Dit is inderdaad het ei van Columbus". De voorzitter gaf vervolgens uitipg aan zijn enthousiasme over de mecha nisatie van de bevolkingsboekhouding, waarvoor het college 3500 vroeg en kreeg. Het nieuwe systeem biedt enorme mogelijkheden, waarbij de kosten ruimschoots opwegen tegen de komende besparingen. Bergen is de eerste kleine gemeente in onze pro vincie. die tot het nieuwe systeem overgaat. UET voorstel van B. en W. om de ge- zamenlijke groenten- en fruithan delaren, alsmede de vishandelaren vrij te stellen van precariorechten voor de standplaatsen bij het gemeentemuseum bracht de marktkwestie in het ge ding. De heer Ellis (KVP), die deze avond meer sprak, dan alle andere raadsleden tezamen, wilde het voor stel niet alleen beperken tot Berge- naren. Hierdoor zou, naar hij hoopte, meer concurrentie ontstaan en zouden de prijzen worden gedrukt. De frac tieleider van de KVP ging zelfs zover in tweede instantie stemming te vragen. Burgemeester Huygens vond het nlan van de heer Ellis te verstrek kend. Dit zou markt in Bergen beteke nen en zover is het nog niet. Hij vroeg de gemeenteraad vertrouwen te heb ben in het college van B. en W., die de toestand welwillend doch critisch bekijkt en hierover indien nodig een rapport zal samenstellen. B. en W. kregen het vertrouwen. Nadat dr. Huygens de gemeente begroting 1952 had aangeboden, werd ■"et maximum-bedrag voor kasgeld leningen met 300.000 verhoogd. Het maximum bedraagt thans een millioen gulden. De lening van 325.000 voor de bouw van 32 woningen in Tuindorp zal worden verhoogd tot 375.000. De vermoedelijke huurprijzen voor de nieuwe woningen zijn: duplex-eenheid 7,91, bovenwoning 5,60, beneden woning 6,55, een gezinswoning 7,05 per week, exclusief water. DIJ de rondvraag vroeg de heer Broers ma (CPN) naar de stand van de werkloosheid. Wethouder Den Das (PvdA) kon hierover een optimistisch geluid laten horen. Er zijn in Bergen 129 werklozen, hetgeen ongeveer twin tig minder dan enige tijd geleden. De afnemende tendens houdt aan. Goed geschoolde bouwvakarbeiders, die door de bouwstop waren gedupeerd, keren thans terug in het vrij e bedrijf en als misschien reeds deze week met de bouw van de nieuwe woningen wordt begonnen, zal het aantal werklofen ver minderen. Dr. J. Hemelrijk (PvdA) brak een lans voor het behoud van het natuur schoon bij de bouw van nieuwe wo ningen. Maar al te vaak worden aar dige walletjes, bomen, struiken en beplanting onherstelbaar vernield, hetgeen het aanzien van Bergen schaadt. Hij deed verschiUende sug gesties om dit te verhoeden. Een ervan was ook reeds opgekomen in het brein van B. en W. Naast een bouwplan voor de woning zal voortaan ook een terreinplan moeten worden ingediend, dat nauwkeurig zal worden bekeken De bermen langs de Eeuwige Laan verkeren in erbarmelijke staat. Dr. Hemelrijk zag gaarne dat deze in werkverruiming zouden worden opge ruimd en onderhouden, welk voorste] door wethouder Den Das ijverig werd genoteerd. Het verzoek om rekening te houden met eventuele opmerkingen van de Heemwacht werd toegezegd. De algemene vergadering van de Coöp. Afzetvereniging uit de Noorder marktbond werd Woensdag gehouden in „Concordia" o.l.v. de heer J. Paarl berg. Een groot aantal leden was aan wezig. De voorzitter zei in zijn ope ningswoord, dat men niet kon wach ten met de officiële opening van het nieuwe koelhuis, daar er nog enkele werkzaamheden verricht moeten wor den. Het oorspronkelijke plan was, al dus spreker, iets veranderd. Deze koelcellen zijn door de vereniging in gebruik genomen. De financiële opzet ligt om en nabij de begroting. De di recteur, de heer Wagenaar, deelde mede, dat er kans is, dat de Coöpera tie Texel zich bij de V.T.N. zal aan sluiten evenais een groep tuinders in Koedijk. Bij de discussies waarschuw de de heer K. van Dijk tegen de plan nen in de Streek te Grootebroek om de poters administratief te veilen. Hij zag daarin een afbrokkeling van het coöperatief streven. De heer Y. Kaan deelde mede, dat de sortering van de eerstelingen dit jaar gehandhaafd zal worden op de maat 3550 mm. De heer Jac. Kostelijk deelde mede, dat de voorzitter van de N.A.K. hiervan ook een voorstander was in tegenstel ling met de handel, die de maten naar omstandigheden wenste te wijzen. Het punt uitbetaling en credietvoorziening van het nieuwe koelhuis leverde stof tot discussie. Men kon zich met de zienswijze van het bestuur verenigen. De heer Van Dijk wekte de leden op om pal te staan voor de coöperatie, De openbare raadsvergaderng werd daar het hier om grote belangen gaat. gevolgd door een besloten bijeenkomst, ook voor de toekomst. Het staat thans vast, dat de Museumboerderij in de Driehoek te Ede, eigendom van de vereniging Oud-Ede, gerestaureerd zal worden. Zodra de weersomstandigheden het toelaten zal met het werk worden begonnen. Ofschoon het tuherculose-sterftecü- fer tussen 1901 en 1948 van 193,7 per 100.000 der bevolking: is gedaald tot 28,3, veroorzaakt deze ziekte tot nog telkenjare ontzaglijk veel leed en el lende. Om met nog meer succes de strijd tegen dit overal rondwarende spook te kunnen voeren, gaat men thans op vele plaatsen over tot een massaal bevolkingsonderzoek op long tuberculose waartoe de Röntgenca meratoestellen de gelegenheid bieden. Ook te Bergen zal een onderzoek plaats vinden en wel van 7 tot 30 April. Om deze actie te doen slagen heeft het werkcomité onder voorzit terschap van burgemeester dr W. Huy gens, zich verzekerd van de medewer king van een heel legertje dames en heren, die door huis-aan-huis-bezoek de bevolking zullen opwekken mede te werken aan het onderzoek. Deskundige voorlichting Op een daartoe gehouden bijeen komst werd het grote leger op hun mooie en zeer verantwoordelijke taak voorbereid door de heer Hooykaas, vertegenwoordiger van het Centraal Bureau voor Keuringen op Medisch- Hygiënisch Gebied. Deze deskundige wees zijn gehoor op verschillende gevallen, die zich bij het huisbezoek kunnen voordoen en hoe er met de meeste kans van slagen moet worden opgetreden. Er zullen misschien mensen worden aangetrof fen die principiële bezwaren hebben tegen een onderzoek, enkelen, die me nen, dat zij met het oog op hun hoge leeftijd er niet aan mee moeten doen, anderen die het belang er niet van in zien enz. De kosten Wat de kosten betreft, de bevolking wordt - verzocht f 1,05 per persoon Wedstrijd schaakvereniging Oppositie De schaakvereniging „Oppositie" te Hei loo speelde Woensdag haar laatste wed strijd in de wintercompetitie tegen ZSC te Zaandam en won met 7 tegen 3 punten. Hierdoor eindigde „Oppositie" als 2© op de ranglijst en verzekerde zich, voor het derde achtereenvolgende jaar, van een stevige plaats in de eerste klasse van de NHSB. De gedetailleerde uitslag was (ZSCOp positie) P. GansC. Woutersen 01; VeenN. Termaat 01; A. Geitenbeek F. Laas 10; M. de WitJ. Alleman 10: G. GonsW. Ligthart 01; H. Wardenier W. Breeuwer ifs; W. Schoonhoven A. Holtes 0—1; S. v. Beijeren—J. van Charldorp 1/21/5; J. HuizingaA. Bénard C—1; J. Renes—J. Zander 0—1. daarin bij te dragen, maar nadrukke lijk werd er op gewezen, dat het on derzoek niet mag afstuiten op finan ciële bezwaren. De hoofdzaak is, dat heel Bergen deelneemt aan het on derzoek. Kinderen beneden 4 jaar val len er buiten. Schoolkinderen zullen in klasseverband worden onderzocht. Nadat de heer Hooykaas nog ver schillende vragen had beantwoord en de heer W. de Vries appèl had gehou den over het onder zijn leiding staan de leger van huisbezoekers- en bezoek sters, sloot de voorzitter de bijeen komst met de beste wensen voor het slagen van de actie. Tijdens de jaarvergadering van het Schapenstamboek in Noord-Holland, te Alkmaar, stelde dg voorz.tter de heer K. Hogetoorn, in zijn openings woord vast, dat het afgelopen jaar gcKCl maa worden genoemd. Gezien de gun stige resultaten is het enigszins onbe- eriiDeliik dat de schapenstapel m Ne derland nog altijd terugloopt Intussen schijnt in dit opzicht in Noord-Holland de kentering te zijn gekomen. Wellicht krijgt de schapenhouderij aldus spre ker - aanstonds toch nog een kans wanneer de regering doorgaat met de huidige melkprijspolitiek: het zich 1 laten drinken van het Nedertandse pu- hliek roet melk, die heneden kostprijs ter beschikking wordt gesteld. Dat de weiderij onder de bestaande omstandigheden het loodje heeft moe ten leggen, is inmiddels niet verwon derlijk Spreker wijst op het grote ver schil in opbrengst tussen kwahtots- schapen en minder goede en met vol doening stelt hij vast, hoe een controle- lichaam tot stand is gekomen dat toe zicht houdt zowel op de kwaliteit va de levende dieren als op die van het VllDe vleesexport naar Belgie en Frank rijk in 1951 bedroeg 3K millioen kg m een waarde van 11^4 nulhoen Aangezien hierbij de huiden, de afval len en de arbeid in Nederland blijven, is deze export nationaal gezien, stel lig van betekenis. Na de wolprijsfluc- tuaties van eind 1950 en begin handhaafde de prijs zich op een niveau VaSe0gegm?dedreli5^ijfvroofdeaangeslot tenen bij de Nederl. Wolfederatie lig daarboven. Behoudens goedkeuring van het bestuur zal nog een nabetaling wc den gegeven van 33 1/3 waardoor de wolprijs voor Texel komt op juist f 5.51 Fokdagen De fokdagen voor 1952 zijn vastge steld op: 5 September Hoorn; 8 Septem her Texel; 24 September Alkmaar. Losse vachten Binnengekomen was een verzoek van de heer W. v. d. Oord uit Barsingerhorn om jonge dieren met losse vachten niet meer af te keuren zonder dat ze gezien zijn. De heer E. Govers wceserop dat deze schapen niet gewenst zijn. Het be stuur zal de zaak nader onderzoeken Een verzoek van de heer Lap uit Texel om over te gaan tot groepenkeu ringen kon door het bestuur niet wor den overgenomen. Zulk een keuring kost te veel tijd en dit zou aan de han del, die hoofdzaak blijft, afbreuk doen. Voorkeuring van rammen De voorzitter deelde mede, dat bij wijze van proef in de aanstaande herfst een voorkeuring van rammen zal wor den gehouden. Alle jonge rammen zul len, ter bescherming van de kopers, worden goed- of afgekeurd, e Pr zal zich voorlopig beperken tot Texel Eerst wanneer enige ervaring is ver kregen, zal worden nagegaan in h e verre de gehele provincie onder han den zal kunnen worden genomen. De bedoeling is om voorlopig alleen de slechtste rammen uit te sch®kelen. Jaarverslag, rekening en begroting leverden geen moeilijkheden, waarna door de heer E. Govers enige mede delingen werden gedaan over de Ne derlandse Wolfederatie. Over het afgelopen jaar werd 50 nabetaald en 20 bijgeschreven op het ledenkapitaal.'Dit ledenkapitaal be- draaet thans 385.000.— Aangezien de Wolfederatie een coöperatie is, waarbij de aansprakelijkheid der leden circ 240.000 beloopt, hebben deze leden thans meer van de Wolfederatie te vor deren dan hun aansprakelijkheid be draagt. Zodat van een risico voor de leden thans in het geheel geen sprake mDe bouwreserve van de Wolfederatie bedraagt thans 130.000. Het is de be doeling in de naaste toekomst biervan een kantoor te bouwen naast het be staande pakhuis aan de Helderseweg. De wolprijs Kooplust voor wol is op het ogenblik nergens aanwezig. De laatste drie en halve week daalden de prijzen met ca. 26 a 27 en voor de eerste soort moe ten ze nu worden gesteld op 4.h 4.20 per kg. Hiermee liggen ze niet hoger dan op éénderde van die van verleden jaar. Kwaliteitscontrólebureaa Dit bureau waakt inderdaad over de kwaliteit. Een poging van de Duitse schapenhouderij om gebruik te maken van de goede naam van het Nederland se schapenvlees door te trachten Duitse schapen via Nederland te exporteren mislukte, doordat op de bouten de mededeling „afkomstig van niet in Ne derland gehouden schapen" werd ge hecht. Het overrendementsfonds wordt aan gewend tot stimulering van de afzet, terwijl de Hollandse tapijtenfabriek die werkt in de Korenbeurs niet tegenstaande de moeilijkheden, die zich overal voordoen, nog voor enige weken aan orders heeft liggen. Bestuursverkiezing In plaats van de heren W. H. Bakker, Texel en K. Hogetoorn, Noord-Beem- ster, werden gekozen de heren M. C. Bakker te Texel en P. Donker Jz. Jr. te Twisk. In de financiële commissie werden benoemd de heren C. Jonges, N.-Beem- ster, S. Ruiter, Sijbekarspel, en Jn. Blauw, Stompetoren. Een Franse volksdansgroep uit Bour gondië bracht op haar tournee door ons land, Donderdag een bezoek aan de Volkshogeschool te Bergen, 's Avonds trad zij op in De Rustende Jager om daar voor het Nederlandse publiek ver schillende volksdansen uit Bourgondië te demonstreren en volksliederen ten gehore te brengen. Er was grote belangstelling voor dit optreden en er heerste op en rond de dansvloer een echt gezellige sfeer. Een groep wijnbouwers uit Chalon in werk kleding en op klompen opende de avond onder leiding van de heer en mevrouw Dureault met Branie a quatre op de tonen van klarinet en begeleid door handgeklap. Na een liedje uit de 18e eeuw „Quand j'étais chez mon père" volgde een rondedans a six om een vat wijn, want; een goede Bourgondiër moet goed en behoorlijk kunnen drin ken. Een loflied op de wijnpers en een schalkse d-orpsdans, uitbeeldend hoe men zich daar in het zonnige land van de wijn na de arbeid overgeeft aan de vreugde bracht het slot van dit eerste deel, waarna een afscheid met drie dubbele roffel volgde. Een groep veeboeren uit Tegarolle volgde onder leiding van de heer en mevr. Furtin. Deze „toffe jongens" be zongen allereerst hun land, de streek waar zij geboren en getogen waren en demonstreerden daarna verschillende dansen waaronder Le cotillon vert, een streekdans van zeer oude datum. Eigen aardig was bij de meisjes het hoofd deksel, waaraan de jonge mannen daar zoiets zien als bij ons aan een verlo vingsring. Schermer dansers Vóór de pauze traden verder op een groep Schermer dansers, onder leiding van mevr. Pranger. In hun prachtige Westfriese klederdracht zetten zij nu het beste beentje voor en werden op hun beurt terecht bewonderd door de leerlingen van Terpischoré uit het zon nige Zuiden. Hun schaatsenrijdersdans, Boerenschots, Westfriese Polka en Don der in 't Gooi hadden een welverdiend succes. Na de pauze kwamen de wijnbouwers in feestcostuum terug met Eho het ont wakende leven in het voorjaar op elk gebied en vervolgden met zang en dans. De groep uit Te?arrol kwam ook nog een keer met zang en dans en besloot met een oude dans uit de tijd van de Vasten, een mooi slot rond het vreugde vuur. De Schermer dansers demonstreerden nog de Kruispolka, Polka Mazurka, de Schotse trye, de Schermer Polka en de Wals op vier hoeken, en toen was het feest weer uit. De directeur van de Volkshogeschool, de heer Guermonprez, was de tolk van allen, toen hij met grote waardering sprak over het door alle dansers en zangers gebodene. Zondag gaan alle drie seniorenelf tallen er op uit. Het eerste trekt naar Hollandia T: vertrek om kwart voor twee per auto, aanvang half drie. Op stelling: doel G. Kooij; achter C. Snip en P. Kooij; midden C. Rens, J. Geen- sen en D. Manneveld; voor G. en G. P. Molenaar.H. Vriesman, K. Quak en C. Kossen. Reserve P. Koopman. Om negen uur gaat het tweede naar Kol- horn, waar om tien uur wordt gespeeld tegen Kaagvogels 3 met deze ploeg: doel Jb. Raven; achter D. de Graaf en T. de Waard; midden G. Rademaker, A. v. d. Vlies en D. Vorst; voor D. Weijgertse, N. Zwakman, J. de Graaf, B. Kutterink en P. Koopman. Reserve T. Watertor. Het derde speelt om twee uur in Callantsoog, vertrek kwart over één per auto. De opstelling is: doel T.'Watertor: achter S. Bakker en J. Koopman; midden A. Vos, T. Koop man en G. Sarapof; voor Jb. Zwaan, A. Jongejan, G. Bouman, W. Bos en P. Zeeman. Reserves J. Rens en P, Met een groot aantal leden hield de Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Schermeer onder leiding van mevrouw Van Dok-Schreuder. haar jaarvergade ring in café Zwart te Stompetoren. Van de afdeling Hensbroek was een uitnodiging gekomen voor het bijwonen van een modeshow, welke daar gehou den zal worden op 13 Maart a.s. Door mevr. Schermerhorn-Klomp werd verslag uitgebracht van de alge mene vergadering in Utrecht. De secretaresse, mevr. Borst-Slooten, die dit jaar moest aftreden werd met algemene sternen herkozen. Uit het verslag van de kascommissie, bestaande uit de dames mevr. de Boer en mevr. Stolp, bleek dat er het afge lopen jaar een batig saldo was van f 72.19. De secretaresse gaf in het jaarver slag de leden een overzicht van het programma van het afgelopen jaar, waar zij met voldoening op terug kun nen zien. Mej. 'Cobi Schreier gaf hierna een feestelijke stemming aan deze avond, door het zingen van volksliederen uit diverse landen, waarbij ze zichzelf op de gitaar begeleidde. De dams zongen bekende liedjes mee en er werd ge danst, zodat allen in de beste stemming huiswaarts keerden. MARKTBERICHTEN LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE. 29 Febr. 6000 kg rode kool 20,20—22,30; 40.000 ae gele kool 6,5012,40; 1000 kg groene kool 20,30; 25.000 kg witte kool 8,10—9,90; 6500 kg uien 28.40—29,20 en drielingen 23,90; 3000 kg peen: B 20,50— 23,60 en C 21,30; 2000 kg witlof I 61,60 63,70. NOORDERMARKTBOND, 29 Febr. 2800 kg uien 2728,70, grove 29,50 en drielingen 26; 4000 kg peen: B 2828.30, C 21.70—22 en D 15; 600 kg bieten: A 18 en B 12,60; 18.000 kg rode kool 14,20 —23,40; 43.000 kg gele kool 7.30—11.40; 43.000 kg Deense witte kool 7,6010,60, WARMENHUIZEN, 40.800 kg rode kool 14,80—21,80; 16.700 kg gele kool 8—8,10; 60.200 kg Deense witte kool 8,5010; 1100 kg uien 28,50 en grove 28,90; 5400 kg peen 21. Ook in Leeuwarden dansten de Bourgondische vee- en wijnboe ren en -boerinnen. Hun mooie cos- tuums en kleurig geverfde klom pen droegen veel bij tot het succes. Zij voerden verschillende volks dansen uit.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5