Per week gaat 700 ton Drentse melk over de grenzen Het woningvraagstuk voor de bejaarden Er groeit een nieuwe revue DE OOIEVAAR HEEFT NIET DE OUDSTE PAPIEREN Getuigen wei gezi Moeilijk probleem met vele facetten De meeste babies moet men halen Publiek is onberekenbaar Levering aan Amerikanen in Europa Drentse boeren zagen hun kans r\E MELK is afkomstig uit Drente, u waar men er in is geslaagd, niet alleen de beschikking te krijgen over t.b.c.-vrij vee, maar ook een geheel ge bied vrij .te maken van deze gevreesde ziekte. Hét was een Amerikaanse voor waarde, waaraan moest worden vol daan, wilde men deze millioenenorder krijgen. De Drentse boeren hebben er onder leiding van de heer A. Ibema offers voor gebracht, maar de resulta ten zijn die uitgaven waard gebleken. De „Poppestien" Eigenzinnige kool Perversie... Kwestie-Blitar naar Uniehof? Internationaal hockey tournooi te Amstelve Wi. het Neder WAAR HET ANKER WORDT UITGEWORPEN EEN VAN DE belangrijkste proble men der laatste jaren is de zorg voor de Ouden van Dagen. Natuurlijk is die zorg er altijd ge weest, maar zij beperkte zich hoofdza kelijk tot de uivere armenzorg der kerkgenootschappen en toen die de daarvoor steeds meer benodigde gel den niet meer konden opbrengen tot een groter wordende gemeentelijke steun door Burgerlijke Armbesturen en Instellingen van Maatschappelijk Hulp betoon. Het Rijk is in zijn armenzorg niet achtergebleven, maar het „oud en arm" is nog steeds een moeilijk probleem en dat duiz'Vden nog ijveren voor een behoorlijke staatspensionnering is het beste bewijs, dat men nog lang niet is waar men zijn moet. EVENWEL, HET ergste is geleden. De tijd dat een oude vader of moe der uitsluitend of noodzakelijk was aangewezen op de wening en het gena debrood van een gehuwde zoon of doch ter ligt gelukkig achter ons. De oudjes krijgen hun uitkering en het pensioen van „Vader Drees" heeft ten gevolge gehad, dat zij na een lang leven van ingespannen werken niet zonder meer aan het noodlot zijn over gelaten, al is wat zij toegewezen krij gen dan ook meestal onvoldoende om er zonder meer van te kunnen leven. LANGZAAM MAAR geleidelijk breekt er een betere tijd aan voor de hulpe loze Ouden van Dagen en het bedrijfs- pensioen is daarbij zeker een stap in de goede richting. „Oud" is niet altijd „arm" meer, maar in de meeste gevallen wel hulp behoevend financieel en lichamelijk en het is een verblijdend teken, dat de ouderdomszorg steeds meer in het teken der algemene belangstelling komt te staan. Niet allereerst wat betreft de uitvoe ringen vóór en de uitstapjes van de Ouden van Dagen, welke alleen licht punten kunnen zijn in een steeds don kerder wordend bestaan, maar boven al door de grotere aandacht welke te genwoordig besteed wordt aan onder houd en huisvesting van hen, die in de schemer van de levensavond nog slechts tastend voorwaarts kunnen gaan. V DAT HET PROBLEEM „zorg voor de Ouden van Dagen" steeds meer in het brandpunt der publieke belangstelling komt is niet uitsluitend te danken aan de zich steeds meer uitbreidende so ciale overheidszorg, maar voor een groot deel ook aan de min of meer ver rassende omstandigheid, dat het per centage oude mensen de laatste jaren voortdurend groter wordt en de bejaar den een belangrijke volksgroep in onze samenleving beginnen te vormen. De burgemeester van Alkmaar heeft er in zijn nieuwjaarsrede o.a op gewe zen, dat het zogenaamde geboorteover schot ditmaal bijzonder klein was, wat niet uitsluitend te wijten was aan het geringe aantal geboorten maar ook aan het dalende sterftecijfer. Het is juist dat laatste dat niet al leen in Alkmaar, maar overal met vreugde geconstateerd wordt, maar te vens een probleem schept, dat steeds dringender om een oplossing vraagt. Het is een verblijdend verschijnsel, dat de gemidde'de leeftijd in minder dan een eeuw tijds verdubbeld is en in het laatste decennium nog van 65 tot 70 jaar is gestegen. DE OORZAAK DAARVAN is niet ver te zoeken. Zij ligt hoofdzakelijk in de verbe terde levensomstandigheden en men mag het dan logisch noemen in een sterke daling van'' het sterftecijfer. Logisch in de betekenis van „na tuurlijk" is dit niet, omdat de mens zelf de omstandigheden heeft gescha pen waaronder dit alles mogelijk is geworden. De voornaamste oorzaak is zonder twijfel de algemene verbetering van hygiënische toestanden, gepaard aan een steeds doeltreffender gezondheids zorg en daarnaast de vooruitgang der medische wetenschap waardoor epi demieën spoediger worden bedwong' 1 en door de toepassing van moderne me thoden en geneesmiddelen steeds meer zieken worden genezen, die in vroeger jaren onherroepelijk ten dode waren opgeschreven. HET LIGT NIET in onze bedoeling daarop verder in te gaan. Wat wij hierboven schreven is voldoende om duidelijk en begrijpelijk te maken, dat er een nieuw probleem ontstaan is, nl. dat van de Ouden van Dagen, die door de groei van hun aantal een factor m onze samenleving gaan vormen waar mee men terdege rekening heeft te houden. Dit vraagstuk heeft vele op merkenswaardige facetten waarvar een der belangrijkste zeker het finan ciële is en waartoe wij ons nu uitslui tend zullen bepalen, namelijk de huis vesting. DAT IS EEN ALLESBEHALVE ge makkelijk probleem want ook hier geldt het spreekwoord „zoveel hoofden, zo veel zinnen" Er zijn oudjes laten wij die ge moedelijke naam nu maar verder ge bruiken die vóór alles op hun per soonlijke vrijheid gesteld zijn. Zij wil len zolang zij zich nog enigszins zelf kunnen helpen niet in een tehuis waar zij aan voorschriften en reglemen ten gebonden zijn. Het bewonen en onderhouden van 'n „groot" huis wordt hen te bezwaarlijk, zij willen liefst buiten diaconie of gemeente om een kleine p Tactische woning waar zij baas in eigen huis kunnen blijven. Voor hen bestemd zijn de projecten waarin men woningcomplexen voor be jaarden bouwt waarbij ieder zijn volle vrijheid behoudt en o- toch voor enig toezicht gezorgd is opdat de bewoners in tijd van ziekte en dood niet hele maal aan hun lot worden overgelaten VOOR DEZULKEN IS of wordt er in diverse gemeenten reeds gebouwd en wij zullen als voorbeeld daarvan het complex woningen bespreken, dat de Het woningvraagstuk voor be jaarden begint steeds meer in het teken der publieke belangstelling te komen. In steden en dorpen in onze omgeving komt men tot de bouw van woningcomplexen, welke een bijzonder karakter dragen, of tot de oprichting van tehuizen waar de Ouden van Dagen huisvesting en verzorging kunnen vinden. Er zijn, wat de laatste verblijf plaats van bejaarden betreft, diverse systemen waarvan wij er enkele nader zullen bespre ken, in dit artikel volgt, na de alge mene inleiding van het vraagstuk, een beschouwing over een com plex woningen voor hen die lie ver niet in een tehuis willen. We zullen daarna nog een tehuis voor behoeftigen bespreken, een te huis voor een bepaalde categorie weinig draankrachtigen en een algemeen tehuis, dat in het bij zonder voor de meer gegoeden bestemd is. jonge architect J. Rus Jr in Heiloo heeft doen verrijzen. Men vindt hier grenzende aan de Nicolaas Beetsweg een in carré ge bouwde groep huisjes. Wanneer men ze vanuit het daarvoor liggende poort gebouw bekijkt maken ze met hun wit te muren en hun van banken voorzie ne voortuintjes een vriendelijke in druk. De gemeente heeft dit complexje in een beplanting van jonge bomen en struiken gezet en in het midden een hertenkampje gemaakt waar een her tenpaartje en een paar loopeenden op toekomstige uitbreiding van het dier lijk element wachten. Men heeft met succes getracht van dit ankerplaatsje voor Ouden van Dagen een bekoorlijk geheel te maken. DE STICHTING „Woningcomplex voor Bejaarden" is hier het initiatief van een groep protestantse burgers, maar Heilooërs van elk geloof kunnen hier onderdak vinden, mits zij 65 jaar of ouder zijn. Het voor de bouw beno digde kapitaal kan in 50 jaren worden afgelost, men heeft gebouwd in het ka der van de woningwetbouw, het Rijk geeft een toeslag per woning en het geld dat men tekort kwam, is geleend van de gemeente. Het belang dat de gemeente bij deze woningbouw heeft blijkt duidelijk uit het feit, dat daardoor 14 huizen leeg gekomen zijn waarin in deze tijd van woningnood gezinnen met 4 of 5 perso nen gehuisvest konden worden. HET COMPLEX OMVAT 23 huisjes maar is voor uitbreiding vatbaar. Ze zijn merendeels berekent op bewoning door twee personen, maar in de groot ste kunnen er desnoods drie onderge bracht worden. Er zijn drie typen waar van de grootste een woon- en een slaap kamertje, met nis voor een opklapbed, hebben benevens een zolderruimte Een kleine hal, een keuken met kelder kast, een vaste wastafel en een w.c. voltooien het geheel. Voor deze huisjes wordt een huur van f 5.40 per week betaald met inbe grip van het gebruik van water. Acht woningen zijn van een kleiner type zonder slaapkamertje voor f 5 per week en drie éénpersoons huis jes met een nog kleinere zit-slaapka- mer, voor f 3.65 per week. Er is overal gas en licht maar geen centrale verwaming omdat de aanleg daavan de huren gemiddeld f 3 per week zou doend stijgen. IN HET MIDDEN van dit complex ziet men een wat groter gebouwtje. Boven woont de concierge, die het al gemeen toezicht op de toestand van huisjes en bewoners heeft en allen det raad en daad oijsiaat. De benedenver dieping van dit gebouwtje is ingericht als centrale keuken, waarin men desge wenst ook zelf kan koken of zijn eten kan bestellen. Er is een badgelegenheid met een kuipbad en twee douches en een bij keuken met wasmachines, waarvan de vrouwelijke bewoners desnoods gebruik kunnen maken. De wijkverpleegster verzorgt de zie ken totdat hun toestand opname in een ziekenhuis noodzakelijk maakt. Dit is wel de allereenvoudigste op lossing van het probleem van tehuizen voor bejaarden, in het bijzonder be stemd voor hen, die baas in eigen huis willen blijven. In een volgend artikel zullen wij een tehuis .bespreken, dat voornamelijk voor behoeftigen bestemd is. Het woningcomplex voor bejaarden in Heiloo. Het grote witte huis is de centrale keuken met bovenwoning voor de concierge. Ayla de lieveling van de Turkse brigade Een Koreaans vluchtelingenkindje heeft het hart gestolen van de leden van het Turkse legeronder deel in Korea. Het meisje heet Ayla en tracht met een glimlach wat blijheid te verspreiden onder de vechtende Turkse troepen, die haar als mascotte geadopteerd heb ben. In hun tent wordt de laatste hand gelegd aan Ayla's toilet. Haar haren worden gekamd door ser geant Baha Gugench, die zich als een vader over het meisje ontferm de en bij wie ze ook in de toekomst een tehuis zal vinden. Er zijn veel antwoorden op dezelfde vraag Een immigrant klapwiekt boven de schoorsteen (Van een bijzondere medewerker) rjE OOIEVAAR wordt niet zonder reden de gepatenteerde kinderbrenger ge- noemd. Hoe overtuigd alle moderne paedagogen ook de eerljjkheidsleer prediken, steeds weer wordt de altijd onverwachte kindervraag: „Waar kom ik vandaan", met enkele, weliswaar poëtische, maar toch niet minder oprechte ver klaringen „bevredigd". Het is dezelfde liefelijk aandoende onoprechtheid, die er oorzaak van is, dat op vrijwel elke geboorte-aankondiging de ooievaar staat afgebeeld als symbool van de komst van een nieuwe wereldburger. In elk brui loftsgedicht klapwiekt de vogel boven de schoorsteen van ieder jonggetrouwd paar; een snoezig bundeltje in de snavel. Hoezeer iedere opvoeder zich een beetje ongerust voelt, als hij een nieuwsgierig kind met een kluitje in het riet moet sturen; blijven rode kool, ooievaar en andere verklaringen voor de komst van koning Baby hardnekkig in zwang. Een kind, dat vóór zijn veertiende jaar (meestal ligt de leeftijdsgrens zo om en bij de achttien....!) „overal-van-op-de- hoogtg-is", wordt gewoonlijk beschouwd als iemand, die een vreselijk geheim met zich ronddraagt en we lijken ons er wel over te verbazen, dat de kinderen in kwestie zo weinig over hun misschien pas verworven wetenschap spreken.... In dit opzicht verschilt de atoomperiode niet van de pruikentijd. LIET ZAL weinig bekend zijn, dat de ooievaar als kinderbrenger eigen lijk een immigrant is. Zo de ooievaar een wieg mocht hebben gehad, dan stond die vermoedelijk in het Noorden van Midden- en Oost-Duitsland. Aange nomen wordt, dat hij in de zeventiende eeuw naar ons land is komen overvlie gen en sedertdien klinkt zijn vleu^Bl- slag dan ook in steeds driftiger cadans boven de Nederlandse schoorstenen. Artistieke, maar nog meer een technische affaire (Van onze Haagse redacteur) gEHOEDZAAM zet Kees van Dijk een aantal miniatuur-requisieten in de maquette van een groot toneel. Hij legt er een stuk papier op, plaatst er een sterke, afgeschermde lamp boven en draait het licht in de kamer uit. Het effect is verrassend. Het is, alsof we van het balcon van een grote theaterzaal op een fantastisch aangeklede Bühne kijken. Zo schept hij de illusie van een circus met een enorme ronde kooi. Hij laat een andere scène-opbouw zien: een paleis-interieur, waarvan de afzonderlijke delen openklappen en waaruit tijdens de revue de spelers en de girls zullen stappen om het publiek te vermaken. Hij toont andere ontwerpen en vertelt, dat hij zelf al deze denkbeelden zal uitvoe ren, wanneer de directie ze aanvaardt. De stukken zullen dan worden gemaakt in maten, waarin ze gemakkelijk kunnen worden vervoerd en op alle mogelijke tonelen in het land opgesteld kunnen worden. UIER groeit een revue. Het is interes- sant, om bij de geboorte ervan te genwoordig te zijn. Tal van dingen im mers gebeuren heel anders dan wij ons dat vaak voorstellen. Het is lang niet altijd zo, dat eerst de tekst van een scène geschreven wordt en dat men daarbij een décor ontwerpt. Vaak gaat dat, juist andersom. De décorontwerper laat zijn fantasie de vrije loop en dan proberen anderen er een passende aar dige scène bij te bedenken. Reeds veertien dagen na de première van een revue beginnen de voorberei dingen voor een nieuwe. Uitgemaakt moet worden, wat men er aan zal be steden. Er moet een speelplan worden opgesteld en met tal van theaterdirec ties moeten contracten worden afge sloten voor de vertoning. Om op de hoogte te blijven oriën teert zich de directeur in het buiten land. Daarna beginnen de stafbespre- (Van onze speciale verslaggever) VOUR butter-milk is the best I ever had in the world". Dat zei een Ameri- kaanse sergeant ergens in het Zuid-Franse Bordeaux. Deze jongeman kwam kersvers uit Korea, en had met het Amerikaanse leger nog al wat van de wereld gezien. Met andere woorden: dat hij die Nederlandse melk de beste van de wereld vond, kon hjj dus uit pure ondervinding beweren. Deze sergeant van het Amerikaanse leger is niet de enige, die er zo over denkt. Zelfs niet de enige Amerikaan. Alle Amerikaanse militairen, die hier in West-Europa gelegerd zijn, krijgen dagelijks dit melkverse product van de Nederlandse veestapel voorgezet. r\E AMERIKAANSE legergroepen in Europa zijn te ver van huis en heb ben dus op de Europese markt naar de artikelen gezocht, die voor de ravitail lering van deze gigantische legermacht nodig zijn. Aanvankelijk betrokken ze melk en melkproducten uit Denemar ken. Sinds half 1950 is daar Nederland bijgekomen. De situatie op dit ogenblik is zo, dat Denemarken 40% van de be nodigde hoeveelheid levert, Nederland 60%. Dat kwantum beloopt voor wat het Nederlandse aandeel betreft nu al ongeveer 700.000 liter per week. „De Sierkan" heeft hiervan sinds kort te zorgen voor ri 80.000 liter, „Sterovita' voor de inderdaad kolossale hoeveelheid van 600.000 liter per week. Het grootste contingent Amerikaanse militairen is in Duitsland gelegerd Vandaar dat dagelijks tussen 8 en 10 uur 's avonds een speciale melktrein van 12 tot 15 koelwagens de Nederlands- Duitse grens tussen Venlo en Kalden- kirchen passeert. Bestemming: Frank furt. In deze Duitse stad wordt de trein gebroken". Gekoppeld aan de gewone Duitse treinen gaan de wagons dan alle een verschillende richting uit naar de verschillende onderdelen van het Ame- rik'.anse bezettingsleger. Intussen zijn echter ook een paar wagens_ In Neder land gekoppeld aan de Parijse goede rentrein. die 's morgens tussen 6 en 7 uur de Nederlan Is-Beleische grens over schrijdt. Bestemming: Frankrijk. Tot in de Pyreneeën wordt dit goed-Neder- landse product gebracht Het Ameri kaanse leger-onderdee'. dat in Enge land ge'egerd is, laat de KL M. voor melkboer spelen. Een karavaan van tankauto's rijdt dagelijks van Drente naar Amsterdam en Dordrecht om er de rauve (gekoel de) melk af te leveren. In de hoofdstad er. in. de Merwestad wordt zij gestan daardiseerd, verwerkt en gebotteld Van deze 700.000 liter gaat dagelijks 270.000 liter in geparaffineerde dozen weg. Het Dordtse bedrijf is het enige in Europa, dat deze Amerikaanse me thode toepast. Vernuftige machines vormen, plak ken, paraffineren, vullen en nieten ten slotte de cartons. Geen mens krijgt de kans ergens met zijn vinger aan te zit ten. Het enige nadeel is, dat elk carton ongeveer zeven Nederlandse centen kost. Ondanks zeer lofwaardige pogin gen van een bedrijf uit Leeuwarden, is men er in ons land niet in geslaagd, materiaal te fabriceren, dat het het Amerikaanse kan vervangen. Vier duizend cartons per uur moeten er immers afgeleverd worden, wil men dag in dag uit met de regelmaat van een klok aan zijn verplichtingen kun nen voldoen. Men denke het zich even in, hoeveel organisatie en voorberei dend werk voor dit alles nodig is. Al leen wie hier mee te maken hebben, zijn in staat om de juiste waarde aan te voelen van het woord van die Ame rikaanse sergeant: „Your butter-milk is the best, I ever had in the world" En dan denken we nog maar niet eens aan die kei-harde vijf millioen Ameri kaanse dollars, die ons verarmde landje er nu al een paar jaar achtereen aai verdient. Dagelijks wordt hard gewerkt aan de verpakking in cartons van de vooi de Amerikaanse bezettingstroepen bestemde melk. Men maakt daarvoor gebruik van ingenieuze machines. kingen: balletmeester, componist, décor ontwerper, costumier en tenslotte ook de technische man komen bij elkaar. Allerlei ideeën, niet zelden aansluitend bij actuele gebeurtenissen, komen ter tafel. Soms ook gaat men uit van me- lod eën, zo indertijd in de revue Copa- cabana. Stafbesprekingen TN DE loop van een reeks stafbespre kingen krijgt de revue langzamerhand vorm en gestalte. Ideeën worden ont wikkeld en uitgewerkt, vaak ook vol komen omgewerkt. Daarbij moet men er terdege rekening mee houden, dat het publiek vaak heel anders oordeelt dan de vakmensen. Het zou de eerste keer niet zijn, dat een scène, waarvan men zich veel voorstelde, valt als een steen. Aan de andere kant gaat een scène, waarvan het gezelschap niets verwacht, er soms in als koek. Dat is p.v. gebeurd in een Snip-en-Snap-revue, waarin Snip aan Snap verzoekt, aan te bellen bij een kennis met wie hij overhoop ligt. Als hij uit zijn bed komt en het raam van zijn slaapkamer op schuift, moet Snap-alleen maar zeggen: Er hangt een man uit het raam! Aldus gebeurt. Er wordt gebeld, de man schuift zijn raam open, maar komt dan naar beneden, om eveneens te kijken, wie er wel uit zijn raam hangt. Ten slotte staat Snip na veel verwikkelin gen met 's mans vrouw achter het bo venraam en de in zijn nachtrust ge stoorde bevindt zich in zijn pyama op straat. „Dat wordt niets", dachten alle spelers. Men vergiste zich. Het werd een daverend succes, met het gevolg, dat het tafereel tenslotte stukken lan ger duurde dan het was opgezet. Het komische deel OET komische gedeelte staat in een 1 revue vrijwel op zichzelf Directie en sterren zetten tezamen de eigen nummers op. De komieken schrijven soms hun eigen 'eksten, soms roepen zij ook de hulp in van speciale tekst schrijvers. De sketches worden dan in de loop van de opvoeringen als het ware naar het publiek toegespeeld. Ze hebben een vast stramien, maar al naar ge'ang de reacties van het publiek wor den ze telkens weer wat gewijzigd. Zo doen het Willy Walden en Piet Muyse- laar, zo deed het in het verleden ook Buziau. Op een komische scène moet een goe de showscène aansluiten. De keus is zeer moeilijk. Zodra men het geheel overziet, wordt de volgorde van de nummers vastgesteld. Daarbij moet er rekening mee worden gehouden, dat het ene décor achter het andere kan worden opgesteld. Wil men geen hia ten krijgen, dan moeten er steeds drie décors achter elkaar staan. De revue moet zonder onderbrekingen worden vertoond. Daarom telt ook de compo nist ziin muziek maat voor maat uit Zo wordt een revue vooral een tech- mische affaire. Wanneer in de jtafbesprekingen alle problemen zijn opgelost, en alles wis kundig in elkaar zit, beginnen de repe tities. Eerst oefenen de groepen afzon derlijk: de komieken met de bijfiguren apart, de muziek ergens anders en ten slotte nog het ballet bij de piano. Lang zamerhand komen al deze groepeq vol ledig tezamen zonder costuums. De laatste week gebeurt dat dagelijks in een theater; eerst zonder, dan met dé cors en tenslotte ook met costuums. De opbouw van de décors wordt geoefend want alles moet immers volgens het horloge verlopen. En als dan de generale helemaal naar wens verloopt, mogen de medewerkers veertien uur slaper volkomen ver diend na een week van hard werken, waarin de mensen hun bed bijna niet te zien hebben gekregen. De eerste uit voering vergt alweer het uiterste. Kort na de première begint de kringloop op nieuw.... Een oud bruiloftsgedicht, dat de Deven ter dichter Jan van der Veen in 1653 schreef, gewaagt het eerst van meneer Langbeen, de leverancier van kinder tjes. Toch hoe algemeen het kinder geloof in de ooievaar schijnt te heersen lijdt het dier in de lage landen een kommervol bestaan, als men zijn popu lariteit vergelijkt met die in Duits land. Sedert eeuwen hebben deze vogels daar genesteld. Het is logisch, dat de Duitsers, op wie de ooievaar, die op ge regelde tijden met een mysterieuze be stemming vertrok, een diepe indruk maakte; dit men zou zeggen „legen darische" dier aan de nieuwsgierige kleuters voorhielden als bezorger van de pasgeborenen. Men bemerkt hierin duidelijk, dat de omstandigheden, het milieu, een grote invloed hebben op het denken, de dromen van de mens en daardoor weer op het volks- of kinder geloof. Zo zal bijvoorbeeld de water geest alleen voorkomen in waterrijke gebieden, terwijl de demonen van het moeras slechts in moeras-gebieden een redelijk bestaan kunnen leiden. Hoe vreemd het moge schijnen; de ooievaar is in Nederland niet nummer één. Reeds lang voor zijn komst had den de Nederlandse vaders en moe ders hun eigen dooddoeners op de „precaire" kindervraag. Doch ook hier had het milieu een sterke invloed. Zo zou men kunnen zeggen, dat bij voorbeeld de Bergumer „poppestien" meer Nederlands is dan de ooievaar, omdat de laatste zuiver een import artikel is. Om een en ander duidelijk te maken, moeten we een onderscheid maken tussen twee min of meer onaf hankelijke groepen in het kindergeloof, namelijk waar worden de kindertjes vandaan gehaald? en wie brengt ze? De eerste groep vertoont nog sterk de Oudgermaanse opvattingen over de herkomst van het leven, zoals het veel verbreide geloof, dat de kinderen uit bronnen en putten en - zoals aan de Zaan - uit de watermolen komen. De oude Germanen geloofden, dat de bewoners van het zielenrijk per-schip over het water in het land der leven den arriveerden. Vandaar ook, dat de Amsterdamse baby's heel lang per schuitje uit de Volewijk werden ge haald. In Noord-Holland, vooral in West-Friesland, waar honderden slo ten en vaarten zijn, haalde vader of moeder de kindertjes uit de rietschoot, de rietrand langs het water. Vooral hier ziet men dus duidelijk de milieu invloed. De „Poppestien" als plaats in herkomst van kleine kinderen, is voor al in het Noordoosten van Friesland en het Westen van Groningen in trek. Soms ook levert een gewone grote steen de baby's af. Rondom Nijmegen doch ook in Bergen bij Alkmaar en in Castricum vinden we een enkele maal een Rooms-Katholieke invloed. Hier komen de rozige wurmpjes uit de he mel, uit het paradijs, uit het Heilige Land of de missie. De kool, naar wens rode-, witte-, groe ne-, of sqvoiekool fungeert op 'n merk waardig eigenzinnige wijze als magazijn van pasgeborenen. Immers, in de kool streek, de Langedijk,wordt de kool betrekkelijk weinig genoemd. Meer vindt men de kool in Zuid-Holland en Zeeland en zelfs tot in de Bètuwe. Een bepaalde koolsoort wordt dikwijls ver antwoordelijk gesteld voor de haar kleur van de kinderen, of voor het feit dat er meisjes of jongens zijn. Meestal kiezen de ouders echter het meest markante van hun omgeving als „kindermagazijn". In Scheveningen en IJmuiden vindt men daardoor de vuurtoren, in andere havenplaatsen weer de schepen. In Overijsel komen de kinderen uit de turf en de steenkool, terwijl dit merk waardigerwijs in Zuid-Limburg in het geheel niet voorkomt. Dan zijn er nog tientallen plaatsen, die elk voor zich een aparte verkla ring hebben. Dijkerhoek in Overijsel heeft bijvoorbeeld de kelder en Rijssen ook in Overijsel; de vogelnesten. De Achterhoek heeft schoorstenen, dak goten en elders spreekt men weer o- ver de knotwilg, een holle boom, een boomstronk of het bos. Een dorp in Zuid-Friesland wijst weer op een oude molen, als de „precaire" vraag zich voordoet. Kinder-b r e ng e r s zijn in mindere mate vertegenwoordigd. Naast de ooie vaar moeten we als kinderbrenger de dokter en de vroedvrouw beschouwen. Dit zijn alle moderne vormen van kin dergeloof. Doch de allernieuwste is wel, dat nieuwe wereldburgers per vlieg machine worden bezorgdHet is een typisch symptoom yan deze tijd, die de neiging heeft de wonderen te verschui ven van de toch ondoorgrondelijke na tuur naar de berekenbare en in wezen allerminst geheimzinnige techniek. Men kan dit betreuren, omdat een vliegmachine zo'n prozaïsch instrument geworden is. Een feit blijft echter, dat noch de ooievaar, noch de kool, noch de „Poppestien", noch welke gefingeer de „moederschoot" dan ook, een ver vangingsmiddel kan zijn voor het wer kelijke, schone verhaal van de geboorte van een nieuw leven. Laat ons beden ken, dat de kinderziel nog in staat is zonder een spoor van perversie dit prachtige poëtische verhaal te begrij pen. Ruiter werd ten onrt veroordeeld voor mei Enige tijd geleden heeft zich Waaldijk bij Wamel een ongelu gedaan, waarbij enkele personei gewond werden. Een auto, waai personen zaten, ontmoette twee Het paard van een hunner be; Bteigeren, zodat de chauffeur, o ger te voorkomen, een zodanige king moest maken, dat zijn waj de dijk neer rolde. De zaak diende voor het kar recht te Tiel, waar de beide verklaarden, dat zij achter elkaa den gereden. De inzittenden v auto hielden echter vol, dat zij ds nen naast elkaar hadden gezien. Deze verklaring leverde een d( ters een vervolging wegens m op; hij werd tot zes maander vangenisstraf veroordeeld door d< hemse rechtbank., Voordat deze zaak in hoger 1 voor het Arnhemse hof diende, de verdediging eerst een onderzo plaatse ingesteld. Daarbij bleek, inzittenden van de auto het slach waren geworden van gezichtsbed Een vriendelijk uliimaiu In antwoord op een vraag va Tweede Kamerlid Weiter, heel minister-president inzake de inb genomen wapenen op de Nederl schepen „Blitar" en „Talisse", klaard, dat aan de Indonesische ring een nota is overhandigd, w op teruggave van deze wapenen aangedrongen. Mocht aan dit verli niet vóór 1 Maart worden teg< gekomen, dan is de Nederlandse ring voornemens de kwestie aai Uniehof voor te leggen. Tenzij d donesische regering liever de besl van een andere internationale, ree lijke instantie of arbiter wenst roepen. De Indonesische regering nog niet op de nota geantwoord. Huwelijksdrama te Nijmc voor Arnhemse hof In Maart van het vorige jaar een Nijmeegse smid zijn vrouw, niet meer met hem samenwoonde het huis van haar kennissen in auto gesleept en is na haar te he mishandeld naar het Maas-Waalk; gereden om er een eind aan te m; Op het laatste ogenblik schrok hij de daad terug en bracht de vi naar een ziekenhuis. De Arnhi rechtbank veroordeelde hem tot jaar gevangenisstraf en ter bes< kingstelling van de regering. In h beroep is voor het Arnhemse hof derhalf jaar en voorwaardelijke tei schikkingstelling tegen hem geëisl Man en vrouw-hadden zich intu Verzoend. Het programma van bet interna naai hockey-tournooi, dat tijdens Paasdagen te Amstelveen zal wor gespeeld ter gelegenheid van het jarig bestaan van de Amsterda: Hockey en Bandy Club, is thans v; gesteld. Zowel bij het dames- als het herentournooi zijn de elftallen gedeeld in twee poules, en wel volgt: Dames: Poule 1: Southern Counti Women s Hockey Association, Ooste elftal, rood wit; Poule 2: La Vie Grand Air du Medoc, Hilversum Amsterdam. Heren: Poule 1: The Oxford Univ sity Hockey Club, BMHC, Hilvers en Amsterdam; Poule 2: La Vie Grand Air du Medoc, Royal Rac TOGOde Bruxelles' de Batavieren Trofee Edmond Genh'1 19 werd niet toegekend De presidenten en vice-president van de verschillende nationale wieli bonden zouden gistren tijdens een ma; tijd de Trofee Edmond Gentil 1951 tc wijzen. Zoals bekend wordt deze Ti iee-,ee" bronzen beeld, toegekend vo ue beste individuele prestatie van h Ipfn da,VveI voor het geheel der wi lvf s van een land. bi{e.arfne/,st?m.mingen was geen abs nresi,w rheid verkregen zodat i staairt Van de Ult dertig leden b men? h»3?-1? overeenkomstig het regl ment besliste, dat de Trofee voor 19 ontbrek?nWOrden toegewezen. Niet h maar lan schitterende prestati ™e i irv e overvloed ervan belet komen Positief resultaat Ime'd^ 61 eens over gedach' land* Üm 8 van het Neder. Z°U ZUn als 1000 voet. elftalieder voor z*h da middel?» d" samenstellen en het ge U kun? d= aarVan werd gnomen U het Nw*r 7Zelf aan meedoen al! keuze Invnt el£tal van Uv forniulier d *P ?et GoaI-PrÜs vraag vXtbVt ba UW k™id™ie' Bovendien hebt U dan nog kan. prijzen" die' 4°° m°°le voetbal' Prijzen, die voor de inzenders be.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 8