Firn, Pam m Pom in Zwitserland BRIDGERUBRIEK ONZE In de greep van de woestijn j 8 Verblijd U met mij Puzzle-rubriek Onze Schaakrubriek WIE Hersengymnastiek Radioprogramma voor dit weeK-end Kruiswoordpuzzelaars aan de slag! ZATERDAG 1 MAART 1953 EVEN NADENKEN! TEMAND die pas bridge heeft leren spelen, wordt door zijn leermeesters vaak ingelicht, welke dingen men bij het bridgespel beslist wél en welke dingen men beslist niet moet doen. De heginnelina komt dan op deze maniei kennis met enkele „stundaardbe- grippen" van het moeilijke sfel en knoopt zich b.v. g&ed in de oren, dat: „hij meestal moet uitkomen met de kleur die de partner bood", dat „hij niet van een vorkcombinatie moet af spelen", dat „hy niet onder een aas moet uitkomen als er troef wordt ge speeld" enz. enz. Deze standaardbegrippen zijn voor een beginneling zeker zéér nuttig; zo- dra hij echter enige aanleg voor hei spel blijkt te hebben, zal hij snel ont dekken dat deze axioma's slechts een betrekkelijke waarde hebben. Er ko men n.l. vaak spellen voor, waarin men wèl moet afwijken van het ge leerde en waarin men juist datgene moet doen, dat u in uw beginnelingen periode geschilderd werd als één der doodzonden van de bridgetafel. Laten ■we b.v. eens naar dit spel kijken: a, v, 10 h, 9, 5, 2 b 10, 9, 6, 3, 2 9 a, v, 10,8, 4 v, 10, 6, 3 A h, 5, 4 8, 7, 5,4. 3 V b a, 8, 5 A a, v, b, 7 h, b, 6, 2 7, 6, 3 h, 9, 7, 4, 2 Noord gever. Niemand kwetsbaar. Het spel kwam in een bridgematch voor tussen twee teams. Aan de beide tafels ging het bieden Oost 1 Klaver, West 1 Harten, Oost 1 Schoppen, West 3 Sant-Atout. Uitgekomen werd met Klaver 3 en de dummy (Oost) won de slag mei Klavervrouw. Nu werd de Hartenboer nagespeeld en er werd gesneden, waarbij Noord met Hartenheer aan de slag kwam. Indien Noord nu Harten, Ruiten of Klaver naspeelt, kunnen OW in totaal maken 4 Hartenslagen, 4 Klaverslagen en Ruitenaas, dus 9 sla gen. Eén der twee Noordspelers speelde Klaver na en West kon zijn contract nu gemakkelijk maken. f~)NDANKS de overbekende regels „Lach, en de wereld lacht met u, Ween, en ge weent alleen" is het toch een feit dat mede-lijden in heel veel gevallen makkelijker is dan mede vreugde. Zowel het lief als het leed van onze medemensen vereisen een zeker inlevingsvermogen van ons, maar het eerste vraagt om een grotere mate van zelf-uitwissing. Het zijn niet zozeer de grote levens- Vreugden van anderen die een beroep doen op onze'onbaatzuchtigheid, brui loft, geboorte, herstel van een ernstige ziekte, een geslaagd examen, we moeten wel erge zuurpruimen zijn in dien we daarin niet van harte en zon der enige bijgedachte kunnen delen. Bovendien hebben dit soort vreugden alle een gulle en algemene feestelijk heid om zich heen, die als een zon ieder die zich binnen hun lichtkring begeeft welwillend en weldadig be schijnt; zij stralen hun geluk als het ware op alle aanwezigen af, zodat men wel een verschrikkelijke nurks moet zijn om niet vanzelf mede-gelukkig te worden. Neen, in de grote dingen is het niet zo moeilijk om gehoor te ge ven aan het Evangelische „Verblijd u met mij!" Aangestoken door de blijd schap van anderen, is het zelfs voor de natuurlijke mens vanzelfsprekend om te reageren met de vraag: Kunnen bruiloftskinderen treuren? Maar nu wordt bijvoorbeeld uw buurman, die u met zo bijster goed kunt lijden, gekozen in die bestuurs functie waarop u allang had gevlast. Of uw collega krijgt de betrekking waarnaar ook u had gesolliciteerd. Of de aanbeden onderwijzeres kiest uw vriendinnetje uit om haar boeken voor haar naar huis te dragen De reis, die u ontelbare malen in uw ver beelding hebt gemaakt, wetende dat hij nooit werkelijkheid zal worden, valt eensklaps uw beste vriend of uw tegenstander in de schoot. Een ander gaat strijken met de eer van het gro tendeels door u verrichte werk. Uw broer, die veel korter op de wachtlijst staat dan u, krijgt een woning toege wezen. Nü zal moeten blijken of wij werke lijk enige mede-vreugde in ons heb ben! Wanneer nu die broer, die buur man, dat vriendinnetje, bij ons komen en argeloos tot ons zeggen: Wees blijde met mij, wantzuilen wij dan met een oprecht en onverdeeld hart mee kunnen feestvieren? Zal er dan iets blijken van de eenheid van het li chaam der mensheid-in Christus: „als èèn lid eer ontvangt, delen alle leden in de vreugde"? Zal onze gelukwens welgemeend en vrij van alle bijge dachten zijn? Het Christendom is eigenlijk zo'n vreemde godsdienst. Het beveelt ons dingen, waarvan ieder gewoon mens geneigd is te zeggen: Maar zoiets kun je toch niet dwingen!? Het beveelt ons liefde, het beveelt ons blijdschap. Ook waar die liefde gericht moet zijn op vijanden, en die blijdschap op „rivalen" Het bezingt en beveelt een liefde, die niet afgunstig is. die niet zichzelye zoekt, die niet verbitterd wordt die alle dingen verdraagt. Een onmogelijk geloof Wie kan dan behouden worden? Wie is tot zulk een liefde in staat? Wie is vrij van iedere zweem van jalouzie? Wie kan onder alle omstandigheden met een onver stoorbare glimlach de zon in het wa ter zien schijnen? Niemand, behalve wie zich door Christus wil laten vrij maken van zijn zelfzuchtige gebondenheden. Niet voor één keer, maar dagelijks, uurlijk? op nieuw. Wij weten sinds 1945 dat een bevrijding een uitermate pijnlijk pro ces is Maar wie de operatie aan zich wil laten geschieden, dageliiks bid dend om kracht tot volharding, ziet het onmogelijke gebeiwen: de "efde die niet zichrelve zoekt, die zmh ver blijdt me' de b't'den. De Noordspeler van de andere tafel ging, na met Hartenheer aan slag ge- gekomen te zijn, even nadenken en Nrd bedacht, dat West 3 SA had geboden nadat Oost 1 Schoppen had gezegd: vemoedelijk had West een goede Hartenkleur, de Klaverheer en enige kracht in Ruiten. Als het spel nu al down kon, Zouden NZ hun slagen in Schoppen moeten maken; de Schop- penkaart van de dummy (Oost) zag er zéér bloedarmoedig uit en Noord be sloot wèl van de „vork" a-v-10 af te spelen en dus niet te doen als een be ginneling, die zoiets nooit zou durven. Schoppenaas werd voorgespeeld. Zuid speelde de Schoppen 6 bij en bij West viel de Schoppen 9; toen volgde de Schoppenvrouw, waarop West niet meer bekende. Hierna werd Schoppen 10 overgenomen met Schoppenboer en Zuid kon de downslag maken! Na was de Noordspehr van dit spel zéker geen beginneling, lezers; het was niemand minder dan mevrouw Jo sephine Culbertson, de echtgenote van de beroemde Amerikaanse bridge-ex pert. Het spel kwam voor in een match Engeland-Amerika, welke in 1933 in Londen werd gespeeld. De Amerikanen wonnen die match met grote cijfers hetgeen niet te verwon deren is als wij hier reeds zien, tot welk kundig tegenspel de damesspeel ster van dat team in staat was. Had u dit óók zo tegengespeeld me vrouw JOKER PUZZLE Z30. DE VERGISSING (OPL.) Piet Jansen trok van een getal 19387 af, in plaats van het getal er door te delen. Hij kreeg daardoor een uitkomst die 69261085281 te groot was. Had hij er dus 69261035281 plus 19367 afgetrokken, dan had hij de uitkomst gekregen, die ook uit de deling moest komen, n.l. één 19367e deel van het getal. Deze uitkomst krijgt men ook door 19366 maal het 19367e deel van het getal af te trekken. 19367 of 69261104648 is dus 19366 x de uitkomst der deling. De uitkomst is dus 3576428 en de deling was: 19367 69264681076 3576428 Met zeer veel enthousiasme is er naar de oplossing gezocht, getuige het aantal inzendingen. Na loting onder de inzen ders van een goede oplossing is de we kelijkse prijs van f 5 ditmaal ten deel gevallen aan: de heer Cor van Liere, Oost 66, Oosterend, Texel. (Ab. Heldersc Crt). Gefeliciteerd! Deze prijs zal worden toegezonden. En nu onze nieuwe opgave. PUZZLE 231 EEN LETTERGREEP-PUZZLE Hieronder vindt men in alphabetische volgorde 58 lettergrepen, waarvan de 17 Woorden gevormd kunnen worden, die voldoen aan de verder gegeven om schrijvingen. Heeft men de juiste woorden onder elkaar gezet, dan zijn er twee verticale rijen die van boven naar beneden een bekend spreekwoord te lezen geven. Lettergrepen: a a a aan ap be bid bin ce co cu de de der der di dig e e es feer gal ge ge ge gram bout ka ka Ia lek lijk mi na ne ne ni o o pe pel pi re re ret ret si so stu sus te toe ton ven west win zem zijn. Omschrijvingen. 1. vlootafdeling-, 2. zangspel; 3. vlijtige student; 4. plantaardig uitwas door een insect veroorzaakt; 5.' naar verhouding gelijkwaardig; 6. conifeer; 7. azijngeest; 8. buitengewoon mooi en lief; 9. letter omzetting. 10. heeft men in een oud huis als het regent; 11. subsidie; 12. witte slanke toren; 13. een ambacht dat vroeger veel werd uitgeoefend; 14. har de houtsoort; 15. baantje dat alleen voordeel oplevert; 16. veroverd gebied; 17. een korte reeks gebeurtenissen uit een geheel. Welke zijn de woorden en welk spreekwoord is bedoeld? Oplossingen (per briefkaart) tot en met Donderdag 6 Maart aan de Redactie van dit blad. (Onder de inzenders van een goede oplossing wordt weer een prijs van f 5.verloot). ni door het schaakspel gegrepen wordt, zal meestal door de fanta sie, de aanval, het offer bekoord wor den. De meeste schakers worden ent housiast in een periode, dat ze in het bijzonder voor de schoonheid gevoelig zijn, n.l. in hun jeugd. Zij leren com binaties kennen en ze ondervinden de drang, ook zó te schaken: met élan. De tactische problemen in de onder staande partij zijn juist daarom zo in teressant, omdat ze het logische gevolg zijn van een gezonde opbouw, n.l. de bezetting van het centrum. De witspe- ler, 19 jaar oud en kampioen van Ame rika, bezit de romantiek van zijn jeugd en de zakelijkheid van zijn land. NIMZO-INDISCH Wit: Larry Evans Zwart A. E. Santasiere 1. d2—d4, Pg8—f6; 2. c2—c4, e7—-e6; 3. Pbl—c3, Lf8—b4; 4. e2—e3 (naast Dc2, wat we in de vorige rubriek za gen, de belangrijkste voortzetting in deze veel gespeelde opening); 4 b7b6; 5. Pgl—e2, Pf6—e4 6. f2 —f3, Pe4xc3; 7. b2xc3, Lb4—e7; 8. e3 e4, Pb8c6; 9. Pe2—g3, Lc8—a6; 10. Lfld3, Pc6a5; 11. Ddl—e2, 0—0 (minder goed, evenals de volgende zet. Zwart moest trachten Le7 te rui len tegen Pg3. Voor het kleine nadeel van de dubbele pion c4 heeft wit als compensatie zijn centrum-overwicht, waartegen deze loper weinig kan uit richten; vaak zijn paarden beter ge schikt voor de verdediging.) 12. 00, d7d5; 13. c4xd5, La6xd3; 14. De2x d3, e6xd5; 15. Pg3—f5, Tf8—e8; 16. e4 e5, c7c5; 17. f3—f4, Dd8—d7 (of Lf8; 18. Tf3, g6; 19. Th3!, gxf5?; 20. Dxf5, Lg7 op h6 volgt Tg3t bene vens Dg4 21. Dxh7t, Kf8; 22. Tgï en zwart verliest zijn loper); 18. Tfl —f3, Le7—f8; 19. Tf3—h3, g7—g6; (Ei dreigde Pe7t! en mat in twee zetten. Op 19h6 volgt zeer sterk 20. Px g7, Lxg7; 21. f5 f6; 22. Lxh6, Te7 niet fxe5 wagens Te3 en f6 23. Tfl Tf8; 24. Tlf3)20. Pf5—e3, c5xd4. 21. c3xd4, Ta8c8 (beter was wel f5; 22. g4, fxg4; 23. Th4 met herovering van de pion en goede aanvalskansen); 22. f4—f5. Pa5c4; 23. Pe3--g4, Lf8— g7 (zie diagram). Stelling na 23 Lg7 24. Th3xh7ü, Kg8xh7 (of gxf5; 25. Txg7t!, Kxg7; 26. Lh6t, Kh8 Kh7 dan Pf6t 27. Pf6 benevens Dh3; of 24Dxf5; 25. Dh3, f6 er dreig de weer Txg7t, waarna KXg7, Dh6t, Kg8, Pf6t tot winst leidt -; 24. Ph6f, L Xh6; 25. Dxh6 en mat). 25. Dd3h3t, Kh7g8; 26. f5f6? (hier verzuimt wit de partij in stijl te beslissen; 26. Lh6!, Lh8 natuurlijk niet Lxh6 wegens D Xh6; er dreigde Lxg7, Kxg7, Dh6t 27. f6, Te6; 28. Lg7!, Lxg7; 29. fxg7, f5; 30. Dh8t Kf7. 31. Dh7, Tg8 an ders g8Dt 32. Ph6t en wint. Deze fraaie variant is van Lod. Prins af komstig); 26Dd7xg4? (en hier had zwart, zoals Hans Kmoch aan geeft, veel sterker Da4M kunnen spe len: 27. fxg7 dan Ddlt Kf2 Dc2+ en f5 of 27. Le3, Lh8 of 27. Lh6, Pxe5! met de vernietigende dreiging Dxd4t. Door eerst Lh6 en daarna f6 te spelen had wit dus deze laatste variant kun nen ontzenuwen); 27. Dh3xg4, Lg7x f6 (na Lf8 heeft zwart geen parade te gen Dh3, Lh6 en Lxf8 of Lg7; na Lh8 zou zwart in het geheel geen tegen spel kunnen ontplooien); 28. e5xf6, Te8elt; 29. Kgl—f2, Tc8—e8; 30. h2— h4, Te8—e4. 31. Dg4—g5, Te4—e2t; 32. Kf2g3, Pc4d6 (hoewel zwart ma terieel natuurlijk een dodelijke ach terstand heeft, ziet zijn wanhoopsaan- val er toch gevaarlijk genoeg uit); 33. Kg3h2, Pd6e4 (iets beter was Pf5); 34. Dg5xd5, Pe4xf6; 35. Dd5—d8t. Pf6e8 (een veeg teken: Kg8 dan Lh6+! Kxh6 Txel en Dxf6); 36. Lel b2, Telxal; 37. Lb2xal, en wit won. Rectificatie: Zoals de lezers begrepen zullen hebben, moest in het diagram van de vorige rubriek (EuweKra mer) het zwarte paard op g5 een wit paard zijn. ginds jaren is het de gewoonte, om bij een dronk, geschonken en te ledigen ter gelegenheid van een of ander jubileum, ex clusieve gebeurtenis of iets van dergelijke aard, de glazen tegen elkaar te stoten en het gebruike lijke „Prosit" uit te spreken. Hoe komen we eigenlijk aan deze ge woonte In vroegertijden, toen er nog regelmatig geduelleerd werd, was het gebruikelijk, dat de twee tegenstanders voor het ge vecht een aanvang nam, altijd een glas wijn dronken. Bij het stoten, klinken, werd dan een scheut van de wijn uit het ene glas in het andere overgehe veld om te verhinderen, dat een der partijen de wijn zou vergif tigen. Uit deze gewoonte is het vredige klinken ontstaan, zoals w!; dat kennen. 1 Welk rijk wordt de „Gordel van Smaragd" genoemd? 2 Wat is een „Hoe-langer-hoe liever" 3 Welke honden worden in de bergen gebruikt bij het p- sporen van verdwaalde of vermiste reizigers? 4 Wie waren volgens de over levering de „3 Wijzen uit het Oosten"? 5 Wie is de geestelijke vader vader van de bekende detec- tieve-figuur Sherlock Hol mes? 6 Wat is het verschil tussen een .mantilla" en een „man- tille" 7 In welk land zou men het beste op de leeuwenjacht kunnen gaan: in Indonesië of in Afrika? 8 Wat is er fout in de volgende zin: „De Nederlandse Bank geeft bankbiljetten uit van 100Q, 100, 50, 20, 10, 2.50 en 1 gulden" 9 Waar is sucade van afkom» stig? 10 Wie hoort in dit rijtje niet thuis: Saint Saëns, Massenet, Fragonard, Berlioz? "V 83. Zodra de beroemdheden in het hokje waren verdwenen, richtten Pim, Pam en Pom hun belangstelling weer op andere dingen en met bewonderen de blikken keken zij naar de grote bobsleeën, die nu verlaten op de baan stonden. „Zie je dat stuur voorop? Dat is om in dé bochten omhoog te kunnen sturen!" riep Pim met een gewichtig gezicht, alsof hij er alles van wist. Maar de fotograaf, die nog steeds met zijn fototoestel op de baan stond, stuur de de jongens weg. „Niet zo dichtbij jongens, daar krijgen jullie last mee'". „Maakt U al die foto's?' vroeg Pam. „Zeker", knikte de fotograaf. „En wat doet U daar dan mee?" „Oh die wor den verkocht aan de kranten". „Hebt U ook de foto's van Dirk Durfal met zijn ploeg gemaakt?" „En of. En ik heb er heel wat van verkocht ook!" De fo tograaf glunderen. „Kijk, daar staat zijn slee. Je kunt er van op aan, dat hij vandaag de wedstrijden wel weer zal winnen". „Ach meneer, zoudt U van ons ook niet een foto willen nemen? Ik zou het enig vinden om nu eens gefoto grafeerd te worden op de slede van Dirk Durfal". „Nee, nee, dat durf ill niet hoor!" De fotograaf schrok er van. „Als meneer Durfal dat hoort, ben ik mijn baantje kwijt". „Ja maar we doen toch niets?" Pam zette een smekend gezicht. „We gaan er alleen maar even opzitten en U neemt een foto. Kijk, za zijn toch allemaal nog binnen". En Pam wees in de richting van het hok je van de wedstrijdcommissie. „Nou vooruit dan, als jullie maar vlug voort maakt!" Nu dat behoefde de fotograaf geen twee keer te zeggen. Verheugd renden Pim, Pam en Pom naar de slee toe. ZONDAG 2 MAART HILVERSUM I, 402 m.: 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 17.00 VARA, 18.30 VPRO, 19.00 IKOR, 20.00—24.00 AVRO. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram.- muziek. 8.35 Voor het platteland. 8.45 Orgelspel. 9.02 Sportmededelingen. 9.05 Gram.muziek. 9.45 „Geestelijk leven", cau serie. 10.00 Volksliederen. 10.15 „Met en Horizontaal: 1 jong dier, 4 grond soort, 8 bloeiwijze, 10 azijn, 12 wal vis, 13 onzin, 15 bier, 16 ambt. Justitie, 17 vrede, 19 jongensnaam, 20 Domkerk, 22 span, 24 visjes, 26 meisjesnaam, 27 landbouwwerk tuig, 28 plant, 30 half, 32 legerafd., 35 hierna komende, 37 babbelkous, 38 en zo, 39 insect, 41 onderdanig, 42 pyn, 43 gerecht, 45 vaartuig, 46 mestvork, 47 zacht. Verticaal: 1 kindje, 2 boom, 3 on langs, 5 riviertje, 6 plaats in Gld. 7 deel v. h. lichaam, 8 dronk, 9 heester, 11 troep partijzen, 13 inhoudsmaat, 14 Europeaan, 17 samengevat, 18 door elkaar, 20 vruchtboom, 21 vloeistof, 23 nageslacht, 25 zoon van Noach, 28 streek, 29 reus, 31 gok 33 bitter vocht, 34 uitroep, 36 snede, 38 gelijk van oor deel, 40 koor, 42 zacht haar, 44 bijv. 45 familielid. orulpr wplkc "npr»'1 (48 „Waarom zouden we verstoppertje spelen, juffrouw Frask? U weet best dat u Amid de som slechts hoeft te betalen die hij eist en hij laat ons on middellijk gaan." Jane kreeg een kleur. „Ik vrees dat u zich vergist," ant woordde ze. „Amid ben Hasrif is er het type niet naar om zich te laten omkopen." „Het is nauwelijks omkopen te noe men. Het lijkt meer op een losgeld, niet? En dat is iets geheel anders „Als u denkt dat sheik ben Hasrif ons hier houdt om ons geld te kunnen af persen, dan blijkt daaruit, hoe klein geestig en geldzuchtig u zelf bentant woordde Jane. „Ik weet zeker, dat het slechts tijdverknoeien zou zijn als ik u ervan trachtte te overtuigen, dat er mensen bestaan wier motieven niet uitsluitend laag en vuil zijn." Cromer beet woedend op fijn lip, maar beheerste zich met moeite. „Kidnappen behoort immers tot zijn onschuldige genoegens, dus zal hij ook wel niet te goed zijn om daarvan te profiteren," sprak hij. En wat zou hij anders voor motief hebben?" „Vraag het hem zelf maar eens," ant woordde Jane en haalde haar brede schouders op. Er klonk verachting in haar stem Daar was niet veel kans op. dacht ze minachtend: Gary Cromer zou zelf nooit de sheik aanvallen, hoezeer hii haar ook preste om dat te doen. De palmenkronen hingen roerloos tegen de saffieren hemel en de bloemen slap in de broeiende hitte. Rust: en sla- nerifp mndnorbal-lrpu stilte Een vlam- irip,,roesnel tegen die onveran- omstandigheden ook, wordt zijn deel ierlyke kobaltblauwe achtergrond.... door: MARJORIE VERNON „Ben Hasrif doet mij niet de eer aan me te bezoeken." Er klonk spot in zijn woorden. „Bovendien is het niet mijn schuld, dat we er zo ellendig tussen zitten." Een doffe blos steeg bij deze duide lijke toespeling onder Jane's gebruinde huid omhoog. „Ik heb het feit niet uit het oog ver loren, dat het aan mij te wijten is," Ze sprak stijfjes. „En ik verzeker u, dat ik alles heb gedaan wat in mijn macht lag om de sheik te bewegen u en Mara de vrijheid te hergeven." „O! En waarom doet hij dat niet?" „Hij heeft geen reden opgegeven. Eenvoudig geweigerd." „Betekent dat, dat we ons bestaan hier voor weet ik hoe lang moeten voortslepen tot het hem behaagt ons te laten gaan?" „Ik ik weet het niet". Jane Frask keek bezorgd. Ik moet bekennen, dat ik op het ogenblik geen middel zie om uit deze impasse te gereken." „En wilt u me werkelijk wijsmaken, dat u geen voorzorgsmaatregelen heeft getroffen? Heeft u, in de wetenschap dat we een riskante tocht ondernamen, geen afspraak gemaakt om ons te laten volgen als we niet binnen een bepaalde tijd terug zouden zijn?" Jane's mond vormde een strakke streep. „Neen." sprak ze, „dat heb ik niet gedaan.' „Waarom niet in vredesnaam?" Hij sloeg zijn vuist op de palm van zijn andere hand in een gebaar van machte loze woede. „Daar had ik mijn redenen voor Jane Frask zocht naar haar sigaretten „En die zouden u niet interesseren.' „O neen! Natuurlijk zullen die mij niet interesseren; ik heb niet het recht om iets te weten, hoewel ik hier, mis schien voor mijn verdere leven, buiten mijn schuld gevangen zit!" „Het spijt me ontzettend dat ik u dit heb aangedaan". Juffrouw Frask keek bezorgd voor zich uit en had voor het eerst geen aandacht voor het fraaie landschap om haar heen. „Maar tege lijkertijd moet u wel bedenken dat net uw eigen vrije verkiezing was om mee te gaan. Het was volstrekt niet nodig geweest met ons mee te komen als u het risico zo groot vond". „Mijn verloofde ging het gevaar te gemoet", sprak hij plechtig. „Dat was voor mij een reden „Jammer dat u haar dan niet tot veel steun bent geweest", antwoordde juffrouw Frask openhartig-laconiek, en nu was het Cromers beurt om een kleur van boosheid te krijgen. „Wat bedoelt u?" „Nou, wat heeft u gedaan om haar te helpen? U heeft niet voor uw meis je gevochten toen we gevangen wer den genomen, wel?" „Dat zou nutteloos zijn geweest", was zijn knorrig antwoord. „Wat had ik tegen twintig gewapende mannen kun nen beginnen?" Jane maakte een gebaar van onge duld. „Beste kerel, we kunnen niet be oordelen wat je had kunnen doen, nu je het niet eens hebt geprobeerd. Een man met vernuft en slimheid en moed had kunnen ontsnappen, dat weet ik zeker". „Onzin". Cromer rukte een roos af en draaide die boos tussen zijn vingers rond, onderwijl de blaadjes er stuk voor stuk afrukkend. „Geen slimheid of vernuft zouden iets hebben kunnen uitrichten tegen twintig Arabieren die met messen en geweren waren gewa pend". „Dan ziin we het daarover niet eens" De schrijfster keek boos naar de pur perrode blaadjes die op de grond la gen uitgestrooid. „En' wat heeft u sindsdien gedaan? Heeft u de sheik te spreken gevraagd, zodat u het als man tegenover man met hem kon bespre ken? Neen dat dacht ik ook. Heeft u een goed verstandig ontvluchtings plan gemaakt? U heeft gelegenheid ge noeg gehad om daarover na te den ken". „Waarom zou ik?" antwoordde hij. „Welk plan we ook bedenken, het brengt altijd gevaar met zich mee. U bent de schuld van dit alles het is aan u en uw geld om ons er weer uit te halen". „Ik heb u toch al gezegd dat sheik Arnid er het type niet naar is om zich tot zoiets te verlagen". „U schiint wel een hoge dunk van ben Hasrif te hebben", hoonde hij. „Hij houdt ons zeker uit pure mens lievendheid gevangen?" Plotseling kneep Jane haar ogen sa men, want er deed zich opeens een nieuw aspect van de zaak aan haar voor. Gesteld eens dat zij niet de eni ge was die trachtte Mara Denley van „levenslang" met deze waardeloze zwakkeling te redden? Gesteld dat „Ja", gaf ze tenslotte langzaam toe. „Zoiets kan het best zijn. Eén ding moet ik zeggen, Amid is een blanke, niettegenstaande zijn donkere huid, en menige Engelsman kon een voorbeeld aan hem nemen". Met dit laatste salvo stond ze op en wandelde onder het neuriën van een vrolijk liedje onverschillig weg. Gary zat met nietsziende blik voor zich uit te staren en beet geprikkeld op zijn lip. Hij haatte Jane Frask; ze had altijd het demoraliserende effect op hem dat hij het gevoel had in zijn hemd te staan. Hij was zich volkomen van haar verachting bewust, die ze niet onder stoelen of banken stak wanneer ze samen waren, en die wetenschap was als bittere gal voor Cromer, die zo gewend was aan bewondering van het zwakke geslacht (Wordt vervolgd) zonder omslag". 10.45 Sémi-klassieke mu ziek. 11.15 Cabaret. 12.00 Muzikale cau serie. 12.40 Voor de jeugd. 12.50 Gram. muziek. 13.00 Nieuws en weerberichten. 13.05 Theaterorkest. 13.50 „Even afreke nen, heren 1". 14.00 Gram.muziek. 14.05 „Ontvangst in de Ronde Zaal". 14.30 Om roeporkest en solist. 15.25 Filmpraatje. 15.40 Orgel en piano. 16.00 Dansmuziek. 16.30 Sportrevue. 17.00 Amusementsmuziek. 17.20 „Monus, de man van de maan", hoorspel voor de jeugd. 17.40 Pianospel, 17.50 Sportjournaal. 18.15 Nieuws en sport uitslagen. 18.30 Korte Ned. Herv. kerk dienst. 19.00 Kinderdienst. 19.35 Bijbel vertelling. 20.00 Nieuws. 20.05 Weekover zicht. 20.20 Orkestconcert. 21.00 Avro- allerlei. 21.05 „De familie Malinden", hoor spel. 21.40 Gram.muziek. 22.00 Hersen gymnastiek. 22.25 Strijkkwartet. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram.muziek. 23.30—24.00 Idem. HILVERSUM II, 298 m": 8.00 KRO, 9.30 NCRV, 12.15 KRO, 17.00 IKOR, 19.00 NCRV, 19.45—24.00 KRO. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.muziek. 8.25 Hoogmis. 9.30 Nieuws en waterstanden. 9.45 Omroeporkest. 10.00 Vrije Evangeli sche Kerkdienst. 11.30 Sopraan en orgel. 11.43 Gram.muziek. 12.00 Geestelijke lie deren. 12.15 Apologie. 12.35 Gram.muziek. 12.40 Lichte muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws, weerberichten en -Katholiek nieuws. 13.10 Lunchconcert. 13.35 „Uit het Boek der Boeken". 13.50 Radio Phil- harmonisch Orkest en solist. 14.40 „Be wust burgerschap", causerie. 14.55 Strijk kwartet. 15.30 Omroeporkest en koor. 16.00 Gram.muziek. 16.10 Katholiek Thuisfront Overal. 16.15 Sport. 16.30 Vespers. 17.00 Oud-Katholieke Lijdensoverdenking. 18.15 „Herbewapening Ontwapening", dis cussie. 19.00 Vocaal mannenkwartet. 19.15 „Met de Christenheid van alle Eeuwen", Apostolische geloofsbelijdenis. 19.30 Nieuws, sportuitslagen en weerberichten. 19.45 Actualiteiten. 19.52 Boekbespreking. 20.05 De gewoi^e man zegt er 't zijne van. 20.12 Gevarieerd srogramma. 22.45 Avond gebed en Liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gramofoonmuziek. MAANDAG 3 MAART HILVERSUM I, 4ó2 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.18 Gram.muziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram.muziek. 8.30 Voor de huisvrouw. 8.40 Gram.muziek. 9.10 „Onder de pannen", hoorspel. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram.muziek. 10.00 „Voor de oude dag", causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Voor de zieken. 11.30 Sopraan, alt, bas en piano. 12.00 Gram.muziek. 12.15 Dans muziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmede- delingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Dansmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de middenstand. 13.20 Orgelspel. 13.45 Gram. muziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Piano recital. 14.50 Gram.muziek.» 15,30 Geva rieerd programma. 16.30 Haarlemse Or kestvereniging, koor en solisten. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Metropole-orkest. 18.00 Nieuws. 18.15 Militair commentaar. 18.25 Vara-varia. 18.30 Politie-kapel. 19.00 Parlementair overzicht. 19.15 Kamerkoor. 19.45 Regeringsuitzending: Ir. A. J. Reest- man: „De betekenis van de aardappel teelt". 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Theaterkoor en -orkest en solisten. 20.50 „De weg naar vrijheid", causerie. 21.05 Concertgebouw-orkest. 21.30 „De Keizerin", hoorspel. 22.50 Gram.muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Orgelspel. 23.45—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.10 Sportuitslagen. 8.20 Ge wijde muziek. 8.45 Gram.muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Herhaling familie competitie. 10.05 Orgelspel. 10.30 Mor- genrienst. 11.00 Pianorecital. 11.25 Geva rieerd programma. 12.15 Gram.muziek. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Orgelcon cert. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Eanjo-orkest. 13.45 Gram.muziek. 14.00 Schoolradio. 14.35 Gram.muziek. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram.muziek. 15.30 Cello en piano. 16.00 Bljgbellezing. 16.30 Cello en piano. 16.00 Bijbellezing. 16.30 muziek. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Lichte muziek. 17.50 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: W. van Warmelo: „De volkshuishouding in Suriname". 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpraatje. 18.25 „Voor de mannen in grijs, groen en blauw", cau serie. 18.30 Militaire kapel. 19.00 „Volk en Staat", causeriè. 19.15 Engelse les. 19.30 Gram.muziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.10 Vijf mi nuten. 20.15 Meisjeskoor. 20.35 Gram. muziek. 20.45 Gevarieerde muziek. 21.15 ..Rembrandt", hoorspel. 22.05 Gram.muziek. 22.20 „Het geheim van de postzegel", cau serie. 22.30 Pianorecital. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws en SOS-berich- ten. 23.15 Fagot, viool en piano. 23.45— 24.00 Gramofoonmuziek.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 8