Antoine Pinay aanvaardt opdracht VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Zevenendertig doden bij vliegramp in Zuid-Frankrijk Streven naar een Frans kabinet op louter technische basis België overweegt conferentie van de NAVO-landen Moeilijkheden in Egypte verwacht Alarmtoestand in Noord-Korea Politieke activiteit Wassenaars comité wendt zich tot premier Drees Dinsdag 4 Maart 1952 149e Jaargang No. 55 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Vrouw verdacht van moord op haar man Waarnemers achten de kans van slagen, gering F7! EED EE] E3 1^1 Amerika verdubbelt de vliegtuig-productie Prins Bernhard reikte 190 onderscheidingen uit Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAABSCBE COUR TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0.49 Hangen is gezond m k Wi Dit is een man die beweert, dat zichzelf ophangen zijn gezondheid ten goede komt. Het is een tandarts van het Marine Luchtvaart Station te Corpus Christi in Texas, E. O. Seiser geheten. Hij demonstreert, hoe men zich moet ophangen om de nekspieren lenig te maken. De doek, waarin hij hangt, is van zeer sterke wol van zo goede kwaliteit, dat de huid niet wordt beschadigd. De Franse radio zweeg Maandag is het technische en admi nistratieve personeel van de Franse radio 'n dag in staking gegaan, waar door alle Franse radiostations van 11 tot 18.30 uur het zwijgen werd opgelegd. Vogels vlogen tegen de propellers Slechts een dame overleefde ongeval (JISTEKEN is een viermotorig toestel van het type „Languedoc" van de Air France, dat op weg was van Nice naar Parijs, enkele kilometers van Nice neergestort en in brand gevlogen. Van de 38 inzittenden heeft slechts de Franse mevrouw Delphy de ramp overleefd. Zij is zwaar gewond in een ziekenhuis te Nice opgenomen. De 25-jarige Franse film- en toneel speelster Lise Top art, een van de slachtoffers. Enkele minuten na het opstijgen veranderde het toestel plotseling van richting en keerde naar het vliegveld terug. Het landingsgestel werd uitge zet, doch het toestel stortte neer, voordat het 't vliegveld weer had be reikt. Onder de inzittenden bevonden zich behalve Fransen, ook Engelsen, Beigen en Italianen .Een van de ver ongelukten is de Franse filmactrice Lise Topart, die o.m. rollen vervulde w „Rebecca" en „La cage aux filles". Ook de directrice van het Theatre Gramont te Parij Michéle Very, kwam om het leven. Ut&eA^-eAicdt Verwachting tot Woensdagavond: MORGEN OPKLARINGEN Aanvankelijk veel bewolking met plaatselijk enige lichte regen, morgen opklaringen. Matige Zui delijke tot Zuidoostelijke wind. Vannacht minder koud, morgen echter iets lagere middagtempe- raturen. Ooggetuigen verklaren, dat het on geval is veroorzaakt, doordat een vlucht meeuwen tegen de propellers is opgevlogen en deze tot stilstand heeft gebracht. De vliegtuigen van het „Languedoc"-type vervoeren mees tal 37 passagiers, doch ditmaal was een extra plaats ingeruimd voor de echtgenote van de gezagvoerder. Reeds vóór de begrafenis van de 41- jarige kleermaker A. van Londen te Zeist, welke begrafenis onlangs ge schiedde, waren vermoedens gerezen, dat de echtgenote haar man zou heb ben vergiftigd. De 36-jarige vrouw van de overledene C. M. van E. is vorige week in arrest gesteld evenals haar vriend, de 39-jarige J. J. van de K. uit Utrecht. Zodra de vermoedens de politie be reikten heeft zij een onderzoek inge steld, waarbij is komen vast te staan, dat kort vóór zijn overlijden aan Van L. een hoeveelheid rattenvergift was toegediend. Nadat huiszoeking was ver richt zijn Vrijdagavond de echtgenote van de overledene en haar vriend, met wie zij het huis wilde binnengaan, ge arresteerd. Beiden zijn ter beschikking gesteld van de officier van justitie te Utrecht. crisis verklaard, dat Frankrijk niet kon rekenen op grote toewijzingen voor economische en militaire hulp uit Amerika, indien het niet zijn uiterste best deed voor zijn verdediging. MA het opgeven van Reynaud en de weigering van Pleven heeft de zestig-jarige gematigd-conservatieve Antoine Pinay thans de opdracht van president Auriol om een nieuwe Franse regering te vormen aanvaard. Pinay, die minister vari vervoer was in de afgetreden regering-Faure, heeft te kennen gegeven, dat hij zich voorstelt een regering te vormen op louter technische basis met als doel de verdediging van de munt en de strjjd tegen de inflatie en prijsstijging. PRESIDENT Auriol heeft de nieuwe kabinetsformateur verzocht een regering te vormen van Gaullisten, gematigd-conservatieven, volksrepubli keinen en radicalen. Antoine Pinay verklaarde na zijn onderhoud met de president, dat zijn eerste reactie was geweest te weigeren, doch dat hij met het oog op de ernst van de toestand en omdat de president bleef aandringen, ten slotte had toegestemd. Pinay is eigenaar van een kleine leerlooierij in St. Etienne en heeft zich voorstander getoond van bezuinigin gen in de genationaliseerde industrie. Hoewel hij een goede naam heeft bij de radicalen, de links-radicalen en de volksrepublikeinen, geven parlemen taire waarnemers hem weinig kans op voldoende steun. De voorzitter van de Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse be- betrekkingen, Tom Connally, heeft gisteren na een bespreking met Dean Acheson over de Franse regerings in Frankrijk is een kabinet geen lang leven beschoren. Indien men al de na-oorlogse kabinetten, die Frankrijk heeft gekend, gaat ver gelijken ziet men, dat De Gaulle feitelijk het langst aan het bewind was. Rekent men echter zijn begin periode van Augustus 1944 tot 21 November 1945 niet mee, dan blijkt de eerste regering Queuille de voor Frankrijk zeer lange tijd van bijna dertien maanden te hebben bestaan. Het valt eveneens op, dat de perio den tussen de verschillende rege ringen in Frankrijk de laatste jaren wat langer zijn geworden. 521361 11944\ p?] 1 J*t> 1 1 FeDr ImmdI [flpr.l Md Jun. 1 Jul. 1 Auq. 1 Sept 1 Pel 1 Nov Der EERSTE REGERING DE GAULLE SA- IV.PELT 11944 TWEEDE REG f MENGESTELD VOLGENS BEVRl JD1NQSCOMITES IN LONDEN EN ALGIERS DE GAULLE \l94ó\ REGERING GOUIN "EG EERSTE REGERING BlDAULT BLUM 1 1 ..11.T" 111 I1 ..li I 11946 \t94e\ \t949\ \l95o\ REGERING RAMAD'EA REGERING 11947 I SCHUMAN REGERING MARIE EERSTE REGERING 11 11948 I QUEUILLE TWEEDE REG BlDAULT 1 1 \l949 DERDE REG BlDAULT TWEEDE REG QUEUILLE EERSTE REGERING PLEVEN 1 [rpjol DEROE REGERING QUEUILLE TWEEDE REGERING PLEVEN t-_1 REGERING FAURCt 3 lmMB r"l O» cijfers geven de De dreigende economische crisis in Europa Hervorming van E.B.U.? Belgie overweegt de landen van het Atlantische verdrag uit te nodigen tot een conferentie ter bespreking van noodmaatregelen om de dreigende eco nomische crisis in Europa af te wenden, zo wordt te Brussel vernomen. Naar een officiële woordvoerder mededeelde is 't niet uitgesloten, dat Belgie het initia tief zal nemen tot het bijeenroepen van een semi-officiële conferentie van de verantwoordelijke economische functio narissen der NAVO-landen. Een beslis sing is echter nog niet genomen. De woordvoerder deelde mede, dat de Belgische minister van buitenlandse zaken, Van Zeeland, het plan tijdens de conferentie te Lissabon heeft besproken met vertegenwoordigers van de grote NAVO-landen, en dat het denkbeeld ten zeerste is toegejuicht, in het bijzon der door Acheson en Harriman. Hij zei- de, dat het de taak van de secretaris generaal van de Atlantische raad is om de practische stappen voor het bijeen roepen van de conferentie te doen. Daar deze functie echter nog steeds vacant is, kunnen nog geen voorbereidingen worden getroffen. De tijd dringt, zo Staafsgreep in Ecuador werd verijdeld Te Quayaquil, een grote stad ten zui den van Quito, de hoofdstad van Ecua dor, is een opstandige beweging onder drukt, welke erop was gericht presi dent Galo Plaza af te zetten. Het leger is trouw gebleven, doch enige officie ren van de vloot en burgers bevinden zich in arrest. President Lasso werd in 1948 gekozen, zijn ambtsperiode loopt in Augustus ten einde. Onrust in gevangenis Politieke waarnemers te Cairo vre zen, dat uit de jongste Egyptische re geringsverklaring, volgens welke de na tionale Egyptische wensen vervuld moeten worden en strijd geleverd zal worden tegen de corruptie, mogelijk moeilijkheden aan het „thuisfront" zul len ontstaan. Premier Hilaly Pasja heeft de steun van de saadisten en de liberalen, doch In 49 uur naar de maan Volgens ingenieur Rudolf Neb el, de constructeur van de V-2, waarmede Engeland in de oorlogstijd werd be stookt, zal het in 1962 misschien moge lijk zijn een reis naar de maan te ma ken. Op „tussenstations" zou nieuwe brandstof opgenomen worden. De reis met een ruimteschip zou met inbegrip van het opnemen van brandstof in 49 uur en 38 minuten volbracht kunnen worden. Nebel heeft een en ander ver klaard op een reeks lezingen. Hij sprak niet over de reis terug. EEN BRITSE TREILER IN NOOD De Britse treiler „Kelt" meldde gis teren, dat het schip, dat zich ongeveer honderd kilometer ten zuidwesten van de Faroer-eilanden bevindt, een groot lek had gekregen. Het water drong de machinekamer binnen. Aan de schepen in de buurt is hulp verzocht. men vreest, dat de uitvoering van zijn politiek hem in conflict zal brengen met de wafdisten. Zowel de wafdisten als de Mohammedaanse broederschap zullen deze week bijeenkomen om hun houding tegenover de regering te be palen. In de gevangenis van het hoofdkwar tier van de Egyptische politie te Is- mailia heeft de politie in verband met onrust onder de gevangenen gedreigd te schieten. De gevangenen, voor het merendeel leden van opgerolde verzets groepen, weigerden voedsel tot zich te nemen, riepen scheldwoorden naar de bewakers en wierpen met stenen en losgetrokken stukken hout naar de po litie. De politie herstelde de orde door een salvo in de lucht te vuren. Men overweegt de „gevaarlijke" elementen over te brengen naar een strafkamp in de woestijn van Sinai. De leider van de Amerikaanse de fensie-mobilisatie, Charles Wilson, heeft meegedeeld, dat de Amerikaanse fa brieken dit jaar de huidige productie van moderne vliegtuigen zullen ver dubbelen. Naar schatting zal het Ame rikaanse militaire aanknoopprogram 132.000 millioen dollar bedragen. Per maand wordt voor een waarde van ge middeld 2000 millioen dollar afgele verd. Volgend jaar zal dit bedrag tot 3500 millioen dollar per maand stijgen. voegde de woordvoerder der Belgische regering hier aan toe, en er moet snel gehandeld worden, wil men een alge mene economische depressie, die de defensie-inspanningen zou belemmeren, voorkomen. Belgie is de mening toegedaan, dat een hervorming van de Europese beta lingsunie in de eerste plaats noodzake lijk is. De Chinese verzetsstrijder, Neo Sam, bij wie men een handgranaat vond, kort voordat de Britse minister van koloniën Lyttelton, bij zijn jongste bezoek aan Malakka zou passeren, is te Raoeb ter dood veroordeeld. Chloor-bezetting Voor de Westduitsers is het be grip „bezetting" langzamerhand synoniem geworden met het be grip „chloorwater". Als een onzer naburen een Amerikaanse of Brit se militair ziet lopen, krijgt hij terstond een scherpe smaak van chloor in zijn mond. Deze indruk zou men tenminste krijgen, als men een blik 'Werpt in de kolom men der ingezonden stukken in de Duitse dagbladen. Bijna dage lijks regent het hier klachten over de wansmaak van het drinkwater, dat op last van de bezettingsauto riteiten nog altijd een extra sterke chloorbewerking moet ondergaan. Voor vele Duitsers betekent be hoorlijk drinkwater een van de grootste voordelen van de zo vurig terugbegeerde souvereini- teit. De „Honnefer Volkszeitung" verzuchtte onlangs, dat het Duitse volk niet aan souvereiniteit kon geloven, zolang hef nog chloor proefde. Vierduizend gevangenen in hei pesi-gebied In verband met de builenpest-epide- mie is in Noord-Korea de alarmtoestand afgekondigd. Alle burgerlijke en mili taire instanties zijn opgeroepen „alle krachten te mobiliseren" om de ziekte tc bestrijden. In een uitzending van radio-Peking heeft de communistische journalist Wil liam Burchet medegedeeld, dat vier duizend krijgsgevangenen der V.N. zich in het besmette gebied bevinden. De epidemie heeft zich ook tot het gebied van Panmoendjon uitgebreid. Burchetts collega Alan Winnington, verklaarde, dat „enorme hoeveelheden entstof op Weg zijn naar het front en de besmette gebieden. Volgens hem worden in het gebied van Kaesong, het hoofdkwar tier der noordelijke onderhandelaars, de bewoners op grote schaal ingeënt. DE MOEFTI VAN JERUZALEM De Egyptische ambassade te Karatsji heeft het bericht tegengesproken, als zou de Groot-Moefti van Jeruzalem door de Egyptische regering de toegang tot het land zijn ontzegd. Volgens het betrokken persbericht zou de Moefti asyl in Pakistan hebben aangevraagd. Dit wordt in gezaghebbende Pakistanse kringen tegengesproken. Prins Bernhard heeft gistermiddag in het Koninklijk Paleis te Amsterdam aan honderdnegentig militairen en bur gers, die zich in de loop van de oorlog, de bezetting, politionele acties etc. heb ber. onderscheiden door daden van hun beleid, ridderorden en bronzen kruisen uitgereikt. Talrijke hoge burgerlijke en militaire autoriteiten hebben deze plechtigheid bijgewoond. Onder dege nen, die een onderscheiding mochten ontvangen, bevonden zich twee, die werden benoemd tot ridder vierde klasse in de Militaire Willemsorde. Zij waren de res. eerste luitenant G. J. Schüssler, wegens zijn heldhaftig op treden tijdens vele acties in Indonesië, en de heer J. M. Peters, die zich in de verzetsstrijd in Nederland heeft onder scheiden. Voorts reikte prins Bernhard 40 bronzen leeuwen, 100 bronzen krui sen, 40 kruisen van verdienste en 8 vliegerkruisen uit. Vandaag begint in Parijs 'n con ferentie van Amerikaanse ambassadeurs, die bij regeringen van Oosteuropese landen geaccrediteerd zijn. Z.K.H. Prins Bernhard geeft de ridderslag aan het Tweede Kamer lid, de heer J. M. Peters, de nieuwe ridder M.W.O. 4e klasse. Links: Res. lste Luitenant G. J. Schüssler, die dezelfde onderscheiding ontving. p{ET is aan de politieke activiteit in ons land te merken, dat er dit jaar verkiezingen voor de Tweede Kamer zullen worden gehouden. Al zijn vele kiezers langzamerhand wel doordron gen van het feit, dat de kracht vair het Nederlandse parlement niet alleen wordt bepaald door de kwaliteit van de candidaten, maar ook door de plaats, welke Nederland in interna tionaal milieu inneemt, er is on loochenbaar verhoogde politieke be langstelling merkbaar. Wij achten zulks een gelukkig te ken. De democratie heeft behoefte aan werkelijke interesse in de breedste kringen: interesse, die verder gaat dan het eenmaal in de vier jaar roodma- ken van een hokje van het stembiljet. Dat er nauwkeuriger gelet wordt op de uitlatingen van politieke partijen is mede een gevolg van de omstandig heid, dat langzamerhand naar buiten doordringt het gerucht van moeilijk heden in belangrijke partijformaties. Enige tijd geleden konden wij wijzen op een verschijnsel van ontevreden heid in A.R.-kringen, waar de jeugd klaarblijkelijk geschrokken is van de hoge gemiddelde leeftijd van de voor gestelde Tweede Kamer-candidaten. In de C.H. Unie wordt de oppositie te gen de heer Tilanus bijna met de dag luider. De grote tegenspeler van de heer Tilanus is ongetwijfeld prof. Ger- retson, hoogleraar te Utrecht, een man van zeer bij'zondere eruditie en van welhaast profetische allure. In de boezem van de Partij van de Arbeid heeft men reeds lang te kampen met een uiterst actieve linkervleugel rond Het Parool, die onuitgesproken aan stuurt op een verbreken van de rege ringscoalitie met de Katholieke Volks partij. Gedurende de laatste jaren is in de P. v. d. A. meer dan eens opge merkt, dat een opposante plaats in de Tweede Kamer de partij frisse kracht zou geven; een geluid, dat vóór de verkiezingen in Engeland bij Labour eveneens kon worden opge vangen. De Katholieke Volkspartij ten slot te moet strijden tegen een rechtse op positie van Steenberghe en Duynstee. Hoewel enkele maanden geleden werd bekend gemaakt, dat een vertrouw- vol beraad tussen deze richtingen tot goed resultaat had geleid, hebben wij nog niet de indruk gekregen, dat de zorgen voor 't partijbestuur uit de we reld zijn geholpen. De opmerking van prof. Romme in een rede tijdens de partijvergadering in Utrecht wijst opnieuw op tegenstellingen. Waar toe anders oordeelde hij het nodig zo nadrukkelijk als hij deed vast te stel len, dat ons land zeer bepaald niet onregeerbaar is zonder de socialisten Daarbij verklaarde hij zich fervent voorstander van een kabinet op brede en liefst zeer brede basis. Romme knoopte daaraan vast de uitspraak, dat naar zijn mening het verschijn sel groeiende is, dat het lastig blijkt zich in de practijk neer te leggen bij een regeringsprogramma, waartegen over men zekere morele verplichtin gen heeft aanvaard; bij de kabinets formatie namelijk. Wij geloven, dat Romme verkeerd deed al te zeer de nadruk op deze morele verplichtingen te leggen. Wij kunnen ons namelijk uitnemend voorstellen, dat een partij, die in de aanvang met het regeringsprogramma accoord ging, zich niettemin in de loop der jaren van de regeringspolitiek verwijdert, omdat de egering op haar beurt niet schroomt van dit program ma af te wijken. Op zichzelf is dit niet ongezond. Immers, indien regering en partij zich bij de kabinetsformatie voor een aantal jaren aan een programma al te stevig zouden binden, dan zouden de opstellers van dat programma over gaven van helderziendheid moeten be schikken. En wij zeiden reeds: de po litiek wordt tegenwoordig niet al leen in Nederland gemaakc, zelfs niet de binnenlandse politiek. Daarvoor zijn de banden met het buitenland op tal van terreinen te strak. De rede van prof. Romme was daarom zo belangrijk, omdat zij op nieuw aankondigde, dat de KVP zich niet aan de P. v. d. A. gebonden acht. Van de andere kant moet het tot na denken stemmen, dat de P. v. d. A. in de oppositie al zeer ongelukkig te recht zou komen aan de zijde van de communisten; niet in overtuiging na tuurlijk, maar in de practijk van stem mingen in het parlement. De functie van de P. v. d. A. in ons politieke le ven is voor deze positie veel te ge wichtig. Ook wij menen, dat de ka- binetsoplossing1 na de verkiezingen zal moeten worden gevonden in een zo breed mogelijke basis. In een dergelij ke configuratie zou dan de A.R.-partij zeker met mogen ontbreken. Uiter aard gelden bovenstaande overwegin gen alleen voor het geval de politieke verhoudingen in ons land ongewijzigd bljjven. Het ziet er dan ook niet naar uit, dat de stembus grote veranderin gen zal brengen. Over het ongeval op de Rijksstraatweg Het comité, dat spontaan na het on geval op de Rijksstraatweg te Wasse naar, waarbij een jongen en een meisje het leven hebben verloren, een actie is begonnen," heeft besloten de Minister- President, dr. W. Drees, om zijn bemid deling te verzoeken. Zondagmorgen werd de commissie ten huize van dr. Drees ontvangen. Dr. Drees was zeer begaan met het leed van de families der slachtoffertjes en verzocht het comité zijn deelneming over te brengen. Alhoewel de minister president vanzelfsprekend in de onmo- gelijkheid verkeerde een beslissing om trent de gevraagde beveiliging van de bewuste Rijksstraatweg (gedeelte via duct Den Haag tot Ursulakliniek Was senaar) op korte termijn te geven, zeg- de hij toe deze aangelegenheid direct met zijn ambtgenoten te zullen bespre ken en het comité hiervan op de hoogte te houden. De teraardebestelling van de over leden Thea Koot zal Woensdagmorgen geschieden na de uitvaartdienst om 10 uur in de R.K. kerk „De Goede Herder" te Wassenaar.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1