LAATSTE NIEUWS Stad en Omgeving Jimmy Brown en de bende van Dolle Dirk Van de N< Koos Stikvoort en Wim Koster exposeren in Amsterdam AGENDA Welverdiende onderscheidingen Crediteuren van Emiel de Raay accoord met surséance Exodus der joodse Alkmaarders Het magische woord en Alkmaars middelbare schooljeugd AardschokinJapan eist 94 doden De staartcli h Zuiver en eerlijk schilderwerk Het doorgaand verkeer in de binnenstad Slang sprong van gasstel Gevaarlijke opdracht onverschrokken uitgevoerd Belastingvordering is groter dan kapitaal Tot de laatste dag bleven zij hopen „Als ik 't op school voor 't zeggen had Het goede boek blijft de jeugd bekoren Foresters nog op onderste plaats Afdeling Noord-Holla De K.N.V.B.-reserve! Zaterdagmiddagvoetbal DINSDAG 4 MAART 1952 (Van een onzer redacteuren) ERGENS in het hartje van Amsterdam, waar het bruist en kolkt van het leven, staat aan een der grachten een winkeltje. Het is een oud huis, smal en hoog. Een trapje van enkele treden voert naar de winkeldeur, die wat klemt. Binnen, waar vroeger misschien de zuurtjes en de dropjes hebben geprijkt, is nu een lege ruimte. Effen grijze wanden, een lage toontafel langs een der zijkanten. Een welhaast levensgevaarlijk steile trap voert naar boven, naar een betrekke lijk kleine kamer. Ook hier alles grijs geschilderd als een neutrale achter grond voor dingen, die zelf zo sterk mogelijk tot de beschouwer moeten spre ken. Dat is de kunstzaal Hamel aan de Oudezijds Voorburgwal, waar onze stad genoten Koos Stikvoort en Wim Koster momenteel schilderijen exposeren. Romanticus en impressionist OET is een omgeving, die in sterke mate romantisch kan worden ge noemd. Dit oude huis met zijn merk waardige hoekjes en zijn hier en daar eigenaardige lichtval is allerminst zakelijk van sfeer. Integendeel. En daardoor is het waarschijnlijk wel zo'n prettige, intieme expositieruimte geworden zo'n rustDunt In het dagelijkse gewoel, dat hier, aan deze Amsterdamse gracht met zijn kanto ren en pakhuizen, allerminst onder doet voor dat, elders in de hoofdstad. In deze omgeving past het werk van Stikvoort met zijn verdroomde sfeer, met zijn gebonden, in elkaar vervloei ende kleuren. Stikvoorts werk moge in sommige opzichten impressionistische kenmerken vertonen, in feite is hij ro manticus. Hij ziet zijn sujetten in een eigenaardig, wat onwerkelijk aandoend halflicht, dat kleuren en vormen vei- waast en een merkwaardige droomsfeer doet ontstaan. Niet steeds trouwens heeft zijn kunst dit van de werkelijk heid afgetrokkene. We hebben enkele doekjes gezien, waarvan de vormen en contouren zeer concreet waren. Maar dat zijn uitzonderingen op een regel en zijn voorliefde voor donkere kleu ren verloochent Stikvoort nooit. Wat men van zijn werk ook moge zeggen twéé dingen kan men de ma ker nooit ontzeggen: een buitengewoon zuiver kleurgevoel en een grote liefde voor de voorwerpen, die hij op het doek zet. Het kan zo simpel niet zijn, of het raakt iets in zijn ziel en dan wordt het met grote zorg en allerminst zonder dichterlijkheid afgebeeld. Stik voorts coloriet is nimmer uitbundig. Hij heeft een voorliefde voor verstor ven tinten: donkere bruinen en chro- maatkleuren, een prachtig gloeiend donkerrood, een mooi oud-rose. Interieurs en stillevens liggen hem het best. Portretten worden uit dezelf de gezichtshoek bezien en missen daar door psychologische diepte. Uit een oogpunt van coloriet zijn zij echter fraai. Koster: portret van zijn dochtertje HE aanwezigheid van het werk van Wim Koster maakt van deze expo sitie een eenheid van tegendelen. Kos ter is impressionist pur sang, moet van donkere tinten veel minder hebben dan zijn kunstbroeder en wordt door meer Door de heren H. A. Swart en L. Prins is het volgende adres aan B. en W., aan de Raad en aan de Verkeerscommissie en de Politie gericht: Namens vele bewoners van het Ritse voort en nog velen andere met ons uit de binnenstad doen ondergetekenden 'n ern stig beroep op U, om verbetering en ver mindering te brengen van het doorgaajid zware vervoer en verkeer door onze bin nenstad. Doogaand vervoer, dat met onze stad niets te maken heeft, rolt en don dert door onze smalle straten, met wagens van 1020 ton vracht, zodat vele huizen staan te schudden op hun funderingen en alles wat in huis is rammelt. Dagelijks hebben de zakenmensen vele kosten van gebroken electra-lampen door het gedreun van het zware vervoer. Nu is het mogelijk, dat het wegdek zodanig is versleten, dat het vernieuwing en verbetering behoeft. Zeker is dat vele bestratingen in onze stad niet bestand en berekend zijn voor dergelijk zwaar ver voer en verkeer. Mede om bovenstaande redenen verzoe ken ondergetekenden het doorgaand ver voer voor onze binnenstad te verbieden. In de toekomst zal dit vele narigheden voor de huiseigenaars besparen en grote onkosten voor bestrating en wegdek zul len voor onze gemeente dan minder nodig zijn. Het is ons bekend, dat op enkele pun ten van onze stad borden geplaatst zijn met „Doorgaand Verkeer" en richtings pijl, doch deze borden worden door min stens 80 pet. der chauffeurs over het hoofd gezien. Zij rammelen liever door de binnenstad, daar dit hun weg met een ongeveer 200 meter verkort. Wij nemen aan, dat vele instanties over tuigd zijn van de noodtoestand van 't verkeer in onze binnenstad, doch willen hiermede Uwe volle aandacht verzoeken, ter verbetering van de onhoudbare toe stand. (w. g.) H. A. SWART. (W. g.) L. PRINS. Stikvoort: vrouw in deuropening en andere dingen geraakt dan deze. Van een landschap trekt hem de kleur indruk het meest. Zo is er vrijwel geen detaillering, maar wel een grote mate van helderheid, waardoor hij bijv. de prille sfeer van een lentemorgen in belangrijke mate weet te benaderen. En zie met vwat voor simpele middelen hij een aantrekkelijk geheel weet te maken: een studietje van een Drents meisje bestaat uit enkele lijnen in bruin, aangevuld met een veeg oud-rose. Zijn liefde gaat dunkt ons wel het meest uit naar het portret. Naast de kleur komt hierin zijn streven tot psy chologische verdieping naar voren. Hij weet hierin zeer goede dingen te be reiken. Er is onder meer een knap por tret van zijn kunstbroeder en mede exposant, er is een met vaart geschil derd zelfportret we noemen ten slotte nog een klein doekje van zijn dochtertje, dat zeer gevoelig en met grote liefde gedaan is. W/IJ verheugen ons er zeer over, dat deze beide stadgenoten zijn getre den uit het isolement van de kleine provincieplaats. Stikvoort heeft al ver schillende malen in de grote steden ge- exposeerd, Koster nog nimmer. Hun werk is echter een grotere belangstel ling waard om de toewijding, waarmee het is gemaakt. Het experimenteert niet, het wordt misschien met net even te weinig flair gebracht om op te val len, maar het bevat vele elementen van zuivere schilderkunst en van eerlijke schoonheid, die het de moeite van het bezien waard doen zijn. Van W. DINSDAG Victoria Theater, 8 uur: Het gevloekte zeilschip (14 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Morgen is te laat (geprolon geerd, 14 jaar)Harmonie Theater, 8 u.: Show Boat (alle leeft.); Cinema Ameri- cain, 8 uur: Alles draait om Eva (18 j.) Nachtdienst apotheken: Kruisinga, Koorstraat. Gulden Vlies, 8 uur: Hoofdstad-ope, rette met „Wenn der weisse Flieder wie der blüht". Wapen van Heemskerk, 8 uur: Spar- feestavond. BERGEN, Wapen van Bergen, 8 uur: Lezing Associatie Uitvaartverzorging. WOENSDAG Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: Het ge vloekte zeilschip (14 j.); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Morgen is te laat (gepro longeerd, 14 jaar); Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: Show Boat (alle leeft.); Cinema Americain, 2.30 en 8 uur: Al les draait om Eva (18 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: A.T.G. met ,.De Spaanse Brabander" (huldiging Jan Musch). Valks Lunchroom, 8 uur: Openbare psychometrische avond Ned, Ver. van Spir. „Harmonia". Wapen van Heemskerk, 8 u.: NCRV- steravond. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Dr Lodewijks spreekt voor aquariumver. „Rode Rio". Nachtdienst apotheken: Kruisinga, Koorstraat. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Dinsdag 9.35 22.14 Woensdag 10.52 23.47 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Dinsdag 9.40 22.19 3.40 16.19 Woensdag 10.57 23.53 4.57 17.53 2. Op het terras van 't Gouden Kalf maakte Jimmy het zich zo gemakkelijk mogelijk. Hij proefde eens bedachtzaam van zijn koffie en daarna sloeg hij het ochtendblad open. De eerste pagina interesseerde hem maar matig. Waar de mensen niet aan 't oorlog voeren wa ren, zaten zij elkaar aan de conferen tietafel uit te schelden en dat vond Jimmy geen lectuur voor een weldadige lentemorgen. Ook een geheimzinnige misdadenreeks ergens in de Duurt sloeg hij over. Er schenen allerlei mensen op verschrikkelijk geheimzinnige wijze te verdwijnen. Nu Jimmy vond dat heel vervelend voor die mensen, maar hij was niet in een stemming om er zich druk over te maken. Hij verdiepte zich enige tijd in een beschouwing pver een voetbalwedstrijd tussen het stede lijk elftal van Kuitendam en dat van Poppelsga, maar hij was het niet eens met de sportredacteur van de Nieuws bode dat Kuitendam een sombere toe komst tegemoet ging nu het stadselftal wéér met 4-0 op zijn kop had gehad. „Wél een béétje overdreven", bromde Jimmy, ter vijl hij de advertentie-pa gina opsloeg. Terwijl de bewoners aan het middag maal zaten, sprong in de keuken van een huis aan de Molenbuurt de slang van het gasstel. Met de allure van een aangeschoten straaljager begon de slang een vlam te spuiten, tengevolge waar van twee paar nieuwe schoenen, die in de buurt stonden, verkoolden. En kele ruiten sprongen en de verf werd lelijk geblakerd. De bewoners wisten het vuur zelf te blussen. Verzekering dekt de schade. Tot de 190 militairen en burgers die, zoals wij in dit nummer melden, gisteren door Z. K. H. Prins Bernhard in de Burgerzaal van het Koninklijk paleis te Amsterdam zijn onderschei den, behoort ook de voormalige dpi. wachtmeester der artillerie, J. M. Hennink, thans wonende in de Boter- straat 16. De heer Hennink ontving het Bronzen Kruis. Hij heeft zich door moedig optreden tegenover de vijand onderscheiden door in de nacht van 13 op 14 Maart 1949, ingedeeld bij een mobiele patrouille, welke een nachte lijke opdracht in Sukabumi uitvoer de en plotseling in een vijandelijke hinderlaag reed, waarbij de auto on middellijk in brand geraakte en reeds dadelijk aan eigen zijde een dode twee zwaar- en één lichtgewon de vielen, op zeer flinke wijze op te treden. In het bijzonder door onmiddellijk en zonder zich te bedenken te trach ten de gewonden uit de brandende auto te halen en daartoe geheel alleen en onder vijandelijk vuur, deze drie gewonden naar een veilige plaats te dragen, waarbij hij tevens nog het ri sico aanvaarde, dat de nog in de auto aanwezige munitie en handgranaten tot ontploffing konden geraken. Tenslotte door, na opdracht te heb- HENCELWEDSTRIJD De Hengelclub „Luctor et Emergo", aan gesloten bij de A.H.B., hield op Zondag een onderlinge sluitingswedstrijd in het kanaal aan de Huigendijk te Oterleek. Hiervoor hadden drie-en-dertig leden zich aangemeld. De vangst was niet groot, maar toch was het een spannende wed strijd omdat ditmaal op millimeters werd gevist. De eerste prijs was voor de heer Kui per met 370 millimeter, tweede v. d. Kort, derde Mieldijk, W. Verhagen, Erich (Sr), Romp, J. Jansen en G. Waal. In totaal werd er 1390 m.m. gevangen. Als bijzonderheid kan nog worden ge meld, dat één der deelnemers op een ge geven moment een dikke snoek aan de oppervlakte bracht. Ondanks de koude wind was de stem ming uitstekend. EEN MOOI SUCCES De bekende Alkmaarse regisseur Jan Huygen, behaalde met zijn vereniging I.D.D.A. van Langedijk, op de gehouden toneelwedstrijd te Schagenbrug, met het toneelwerk „Wie zonder zonder is van O'Neil vier eerste prijzen, t.w.: Ie verenigingsprijs, 2e publiekprijs, le prijs hoofdrol heren en le prijs bijrol dames. Voorwaard een mooi succes voor de heer Huygen. middels ontslag aangevraagd. In Alk maar werden eerder reeds veertig man ontslagen. De moeilijkheden zijn enerzijds ontstaan door het intrekken van grote bankcredieten en afzetmoei- lijkheden in Oost-Europa, dat het be langrijkste afzetgebied was en ander zijds door genoemde belastingvorde ringen, die totaal ca. f 1.200.000 belo pen, hetgeen méér dan het gehele zakenkapitaal van de firma vertegen woordigt. Gistermiddag is te Amsterdam een vergadering gehouden van crediteuren der firma Emiel de Raay (een der grootste oud-papier en lompenhan delszaken alsmede im- en exportbe drijf in Nederland. Zoals bekend was er op de voormalige werf 't Honds bosch in Alkmaar een verwerkings afdeling van deze firma). De crediteu ren gingen accoord met het voorstel van de raadslieden van deze firma, uitstel te geven van betaling hunner vorderingen tot uiterlijk 1 Juli a.s., of zoveel eerder als met de fiscus een regeling is getroffen. Wegens een nagekomen belasting aanslag over 1949 en 1950, die naar de raadslieden menen, ten onrechte is op gelegd, heeft de fiscus alle activa in beslag genomen. Crediteuren kunnen niet eerder voldaan worden, vóórdat dit beslag is opgeheven. Dit kan al leen geschieden door een uitspraak in hoogste instantie, waarmede enige maanden gemoeid zullen zijn. Bij de firma De Raay waren in het begin van dit jaar nog ca. 220 perso nen werkzaam, voor 138 hiervan isin- ben ontvajigen zich naar de naastbij zijde militaire post te begeven voor het halen van medische en militaire hulp, deze zeer gevaarlijke opdracht op overschrokken wijze uit te voeren. De heer J. A. L. Birsak, destijds hoofdopzichter-machinist bij de Staats spoorwegen in Indonesië, thans wo nende te Bergen, ontving uit handen van de Prins het Kruis van Verdien ste. De slachtveemarkt van Maandag Er werden op de koemarkt slechts wei nig prima dieren aangevoerd, die dan ook de allerhoogste prijs noteerden, n.l. tot f 3,10 per kg aan bouten. Ook de overige soorten waren echter prijshoudend. De handel was matig, hoewel alles ver kocht is. Wekelijks neemt het aantal aangeyperde kalveren toe, een normaal verschijnsel in deze tijd. De handel was zeer levendig, terwijl de prijzen enkele centen per kg minder waren. Worstkalveren pl.m. f 1,65 per kg i/d. been, winkel-kalveren pl.m. f 1,80 per kg i/d. been. Op de varkensmarkt had men deze week de tijd naar het scheen. De kopers namen een afwachtende houding aan om dat de aanvoer groot was, en het vlees verbruik in deze weken vermoedelijk wel iets zal teruglopen. Het gehele beeld ver toonde een stugge, aflopende handel. Burgerlijke Stand Geboren Johannes P., z. van J. Mulder en E. M. Smlers. Dirk, z. van D. J. Wijmans en M. Klok. Overleden: Jacob Brouwer, 71 jr, gehuwd met M. G. J. Bolten, MUTATIES BIJ BELASTINGDIENST De schrijver bij 's Rijks Belastingen, D, Houtkoper te Alkmaar (kantoor D.B.) is benoemd tot adjunct-commies titulair. De hoofdcontroleur ter belastingin spectie te Alkmaar, W. Willemse, is per 1 Mei a.s. eervol ontslag verleend. Morgen Hen jaar geleden EEN DER MEEST TRIESTE GEBEURTENISSEN uit de jaren der bezetting vormt de verdrijving van de joodse stadgenoten op de vijfde Maart 1942, morgen juist tien jaren geleden. Geheel onverwacht kwam het bevel niet. In Zaandam had de Zentralstelle für jüdische Auswanderung een onderdeel van de S.D. reeds toegeslagen en haar agenten waren al in de laatste Februari dagen van 1942 met hun louche arbeid begonnen door de bezittingen van onze mede-burgers te inventariseren. Men hechtte nog een zekere mate van geloof aan de onbevestigde ge ruchten, dat de Duitsers op grond van de verrichte inventarisaties, althans nog een minieme schadeloosstelling aan de slachtoffers zouden uitkeren. Later bleek, dat de tendentieuze ge ruchten van de S. D.-agenten zelf af komstig waren. Toen de laatste inboedels op de laat ste dag van Februari, die in dat jaar nog wel op de Sabbathdag viel, wa ren beschreven, restte slechts de vraag, wanneer de „evacuatie" zou plaats vin den. Dat zulks niet lang meer zou du ren, was wel een uitgemaakte zaak. Zover ging de camouflage van de S.D. dat de joodse ingezetenen op grond van hun werkzaamheden in drie groepen waren gerangschikt, t.w. niet urgent (voor de ouden van dagen) matig urgent en dringend. Deze laatste groep werd gevormd door hen. die hier ter stede een eigen zaak hadden of in het arbeidsproces waren opgenomen. Er was derhalve nog een flauwe hoop, dat vooral de groep dringend urgenten in Alkmaar zou kunnen blijven wonen. Het zou anders uitkomen. De kerk ging open. f*)p de vierde Maart 1942 gaven dë Duitsers de Joodse Raad te Amster dam opdracht, de joodse ingezetene*: van Alkmaar in te lichten, dat zij de volgende morgen deze stad met ach terlating van al hun roerende goede ren moesten verlaten, enig lijf- en beddengoed uitgezonderd. Nog eenmaal zou het reeds gesloten kerkgebouw in de Hofstraat waar eni ge tijd tevoren triomfantelijk een Ne derlandse vlag in beslag was genomen, allen - al dan niet aangesloten bij het kerkgenootschap - binnen zijn muren zien. Niet meer zoals daar sedert ongeveer 135 jaar was geschied - om er in vreugd of leed een vurig gebed tot de Schepper op te zenden doch om de laatste aanwijzingen te vernemen al vorens de uittocht de volgende morgen zou plaats vinden. Voor het laatst sliepen de ongeluk- kigen die nacht in hun vertrouwde woning, althans zij trachtten zulks te doen. De uittocht. Con felle sneeuwjacht daalde in de morgen van de vijfde Maart 1942 op onze stad neer. De politie had op- Rumoer en stilte in het Gulden Vlies „Als ik rector van het gymnasium was", aldus de drie turven hoge, twaalf jarige Joost Daalder, „dan zorgde ik wel, dat mijn pupillen minder huiswerk kregenZiedaar de navertelde droom van één der deelnemers aan de declamatie- en improvisatie wedstrijd, die gisteravond als sluitstuk van de Boe kenweek, in het Gulden Vlies werd gehouden. En nog een citaat: „Als ik het op school voor 't zeggen hadnou, dan gaf ik iedereen een maand vacantie, ik liet roltrappen maken (dat is economisch, ziet u!) en de leerlingen mochten almaar gymmen en taartjes eten". Denkt u zich daarbij een Etna-achtig gebrul, gestamp en geloei; ziet, dan hebt ge een indruk van de schoolavond, waarbij de leerlingen van middelbare scholen uit Alkmaar en omgeving de gast waren van een groep Alkmaarse boekverkopers. Het beloofde een „Breughelse" avond te worden en meer dan éénmaal moest Jaap Buys, de radiospreker, die deze avond leidde, de aanwezigen tot de orde roepen. En nu was het vreemde, dat het in feite niet Jan Buys was, die de orde herstelde, doch het woordHet ma gische, het humoristische, het doorvoel de woord althans, uitgesproken door de vriendjes en vriendinnetjes van die honderden brokjes dynamiet in de zaal. Want het was niet een opsommen van revolutionnaire wensdromen alleen; daar hoorden we ook „Van drie bomen" van Jaarsma, „het Schrijverken" van Gezelle, „Morgen is het licht", de „Scheepspraet" van Huygens, en nog vele andere, mooie gedichten. Wie de jeugd tusseh twaalf en zeven tien kent, zal beseffen hoe groot de macht van het woord is, als hij weet, dat deze jeugd stil i:an zijn bij een ge dicht. O, denkt u niet een bijeenkomst van ernstige, peinzende jongelieden De improvisatiewedstrijd en een lite raire tweekamp tussen de H.B.S. en de overige scholen gaven aanleiding ge noeg tot het soort oprispingen, dat men „geestdrift van de jeugd" noemt. Neem Joost Daalder, die plukkend aan zijn trui de rector van het gymnasium in zijn betoog betrok, of Menno Veldkamp, die In vijf zinnen uitstootte dat hij auto merken verzamelde, steeds had verza meld en steeds zou blijven verzamelen. Deze improvisatiewedstrijd de deel nemers moesten minstens 2 minuten spreken over een opgegeven onderwerp had inderdaad weinig culturele be tekenis. Alleen Flip Bosscher (R.K. Ly ceum) maakte een uitzondering. Hij moest spreken over „Grote mannen en waarom ik ze bewonder". Hij koos ko ning George, en sprak zo moedig en bespiegelend over de overleden Britse koning, dat hij in de groep 16-jarigen en ouderen, de eerste prijs behaalde. Hoopvol teken George Wagner (Openbare U.L.O.), die in deze zelfde groep de eerste prijs reciteren kreeg, ontroerde velen met „Schrijverken" van Guido Gezelle. Sas- kia Snapper (Middelbare Meisjesschool) die in de groep „deelnemers beneden de zestien" het mooie „Van drie bomen" declameerde werd eveneens bezitster j 't goede woord; dat, mede door middel werk weg. Tevoren waren de prijzen uitgereikt aan de winnaars van de de clamatie- en improvisatiewedstrijden op de diverse scholen zelf. De reciteer- wedstrijd had werkelijk vele goede mo menten en we durven zelfs van „kunst" te spreken. Deze jeugd heeft zich niet afgesloten van het goede woord en dat was een hoopvol teken. De literaire hersengymnastiek (men zou haar veldslag mogen noemen, waar bij vier leraren als U.N.O. optraden), leverde voor eik der 22 deelnemers het bundeltje „De Speelse Muze" op. De stand bleef namelijk gelijk. Jan Buys, hoewel aanvankelijk niet in „contact" met zijn explosief publiek, leidde het gehel uitstekend en kwam vooral bij de literaire wedstrijd eerst goed „los". De jury, die bestond uit de heren Tj. N. Adema, Koos Schekkerman en Rein Valkhoff, stond voor 'n moeilijke taak, zoals de heer Adema bij het bekendma ken van de uitslag reeds zeide. Bij het reciteren werd gelet op keuze van ge dicht, dictie, actie en wat men zou kun nen noemen „bezieling". Verheugend was het te bemerken, dat vele jeugdige deelnemers het door hen gezegde ge dicht hadden doorvoeld, onverschillig van welke aard het was. De wethouder van Onderwijs, de heer R. Bakker, had de avond met enkele welgekozen woorden geopend en het was de heer Kühne, die aan het slot alle medewerkenden, waarbij ook „de zaal", hartelijk dankte. Na afloop ble ven juryleden, boekverkopers en leraren nog even gezellig bijeen, waarbij na tuurlijk een dronk werd uitgebracht op de boekverkopers, de jury; kortom al len, die dit hoogtepunt van de (reecis voorbije) boekenweek hadden helpen slagen. De juryleden ontvingen elk een boek. Men. spreekt van „geslaagde avonden" als doorgefourneerde artisten een to neelstuk juist interpreteren. Men kan spreken van een „ontroerend-goede avond", als jonge mensen naast hun mogelijke neiging tot de „tijdverschijn selen" liefde opbrengen voor de poëzie, van een prijs, die onvermijdelijk uit een boek bestond. Joost Daalder (Gymna sium), uit wiens betoog we in de aan vang iets citeerden, droeg ook een boek- van de jaarlijkse boekenweek onze jeugd moge blijven bekoren. Dit is dan ons compliment aan de mensen, die de ze avond tot stand brachten! dracht gekregen de sleutels van de woningen in ontvangst te nemen en de toegangen te verzegelen. Voor het be trouwbare deel van het politiekorps een zware taak, die de mannen moei lijk afging. Vele vrienden en bekenden verge zelden de verdrevenen naar het station waar een aangewezen trein gereed stond, waarvoor de verdrevenen zelf nóg reisgeld moesten betalen. Trouwens voor alles en nog wat moest worden betaald. Onder bedrei ging met de zwaarste straffen hadden de Duitsers ieder, die van joodse bloe de was, geprest, van hun afstamming aangifte te doen bij de bevolkingsre gisters en ook voor deze aangifte moest een gulden per persoon worden be taald. In Amsterdam aangekomen, moesten de joodse Alkmaarders zich allereerst aan een lichamelijk onderzoek in de quarantaine-inrichting Zeeburg onder, werpen, om daarna door bemiddeling van de Joodse Raad over een drietal aangewezen stadskwartieren te worden verspreid. Na Zaandam en Alkmaar werden geleidelijk aan ook de joodse ingeze tenen van andere gemeenten in Am sterdam geconcentreerd en toen de Duitsers op 3 Mei 1942 de z.g. gele jodenster invoerden (ook dit herken ningsteken moest worden betaald!) konden kort daarna de razzia's begin nen. Westerbork A vond aan avond rolden zwaar bezet- te treinen naar het stationnetje Hooghalen en later werd er zelfs een zijlijntje aangelegd tot het beruchte kamp Westerbork. Vandaar vertrokken tweemaal per week de transporten naar het bezette Polen. Uit de rapporten van het Nederland se Rode Kruis blijkt welke afgrijse lijke misdaden tegen weerloze mannen, vrouwen en kinderen, de babies niet uitgezonderd, daar hebben plaats ge vonden. „Gründlich" als zij waren, hielden de Duitsers nauwkeurig aantekening van de namen der gedeporteerden. Aangenomen wordt, dat de wegge voerden op de derde dag na hun vertrek uit Westerbork werden gedood. Van hen, die op de droeve morgen van 5 Maart 1942 onze stad verlieten, wisten enigen zich door onder te dui ken aan het noodlot te omtrekken. Voor de meer dan 150 overigen, staat op het Israëlietische- Kerkhof aa'u de Westerweg een eenvoudige steen, die ons het oud-testamentisch woord in herinnering roept: Vergeet niet, wat Uw ogen gezien en Uw oren gehoord hebben. R.A.C.-WEST GEEFT EEN FILMAVOND De film over de Ralley van Monte Carlo zal ook in stad en omgeving ze ker grote belangstelling wekken. Vrij dagavond zal het district Noordholland Noord van de R.A.C.-West in hotel Victory leden en introducé's die zich voor de automobielsport interesseren volop gelegenheid geven van films welke daarop betrekking hebben te genieten. De bekende Ralley-rijder, de heer M. Gatsonides zal daarbij over zijn persoonlijke ervaringen vertellen. OPBRENGST SPELDJESDAG KINDERBESCHERMING De collecte voor Prot. Kinderbescher ming, die j.l. Zaterdag in Alkmaar werd gehouden, heeft opgebracht f 707.84. Een reeks aardbevingen heeft heden morgen aan de Noordkust van Japan zware overstromingen veroorzaakt. Gol ven van negen meter hoogte beukten de kust, overspoelden dorpen en steden en veroorzaakten grote schade. Op Hoo- kaido zijn in een kustdorp vierennegen tig personett omgekomen. Treinen ontspoorden, verbindingen werden verbroken en hier en daar ont stond brand. De schokken werden drie j minuten lang gevoeld. Over een groot gebied is zware schade aangericht. 16 12 2 2 48—H 16 11 0 5 53—2: 15 9 3 3 37—H X4 9 1 4 32—2: 17 7 4 6 40—3! 14 6 4 4 28—2! 14 4 2 8' 29—4! 16 3 2 11 27—4: 15 2 2 11 27—5' 13 1 2 10 15—51 De staartclubs deden de n Maart eer aan; zij roerden zich i lijk terdege. Beemster hield een thuis tegen ODIZ 22. DREO r te RCZ een illusie armer, door 11 gelijk spel af te dwingen, voor Knollendam lag er een gelijk in, doch op het laatste moment s USVU de zege veilig. Egmondia s de onder grote belangstelling t Zeevogels en nam met 30 reva van de onlangs geleden nederlaag De stand is hier: USVU Egmondia RCZ SVA Zeevogels Uitgeest ODIZ Knollendam Beemster DREO 1 C; Om één van de laatste plaatsen leerden KoedijkSchoorl. De kaï bewoners wisten de Duinkanters van zich af te schuden en nemer weer de voorlaatste plaats in. danks het gelijke spel tegen Be sluit Foresters hier de rij. Kaagvi sleepte beide punten in de wacht. IA; BeemsterOdiz 22. DR1 RCZ 1—1, Knollendam—USVU EgmondiaZeevogels 30. IC: ForestersBerdos 22, Kaa gelsHugo Boys 10, SRCVIOS KoedijkSchoorl 12, Nieuwe Nie WGW 2—3. 2A: PSCK—RKSVS 3—3, Westza Kolping Boys 13, PurmerlandW 24. BerkhoutSt. Bavo 61, Ji Graftdijk 7I. 2C: Duinranders—De Koog li OosterendDirkshorn 41, Te: BoysJVC 03, Hollandia T.Pe 52, FevoZeemacht Zeemacht n. RES. IB: QSC 3—KFC 5 5—0, ZI —Zaandijk 3 05. RES. 2G: Berdos 2Uitgeest 2 HSV 2Zeevogels 2 32. RES. 2D: ZAP 2—DTS 2 3—7, VU RKAFC 3 23, Kaagvogels 2SF 11, Texel 2Oudesluis 2 71. RES. 3D: Uitgeest 3Egmondia 0—2. RES. 3F: Schoor] 2Vrone 2 1 Hugo Boys 2—SVW 2 3—5 RKAFC Bergen 2 0—2, Alkm. Boys 5—Hol dia T. 3 6—3. 4G: Alcmaria 6Berdos 3 21. 4H: Bergen 4—Randers 3 1—5, dijk 2Foresters 3 11. 41: HSV 4Grootschermer 2 3 Meervogels '31 3—Zeevogels 3 1—2. 4J: Kolping Boys 2—KSV 2 4 Reiger Boys 2—Vrone 3 0—1, VIO —Hugo Boys 3 3—2, Foresters DREO 3 0—3. JUN. F: RandersEgmondia 0 Foresters—Schoorl (Schoorl n.o.g) JUN. AA: RKAFC—Volendam 1- JUN. BB: DREO—RKAFC c 3 VVZ bVolendam b 14. JUN. CC: SVW—Zeevogels 1 Kolpmg Boys—ZAP b 8—0. ADSP. F: DTSJong Holland 1 Schoor1—Foresters 0—25. Randei ADSP. G: KoedijkVrone 1I, B —Alkm. Boys b 2—3. ADSP. R: Alcmaria eReiger Bo; ADSP. S: DTS c—Jong Holland CSV b—Alcmaria g 3—0, Uitgc bAlcmaria f 21. ■aÏ!§t!' RKAFCVolendam 0- ■ADSP. GG: Berdos b—RKAFC e 1- ADSP. HH: Limmen c—RKAFC 60. ADSP. II; Meervogels '31 c—HS\ 4—3, RKAFC i—RKAFC lp 2—10. Ook thans verloren de Alcmaria serves. KFC keerde met een 31 ov winning naar de Zaan terug. Westi v11 hielden de stand dub blank. Volendam volgt het voorbe> van zijn grote broers. Blauw Wil kreeg geen schijn van kans en verb met 4-0. WFC-Stormvogels- eindij 1—3. De stand is hier: Volendam 2 KFC 2 Blauw-Wit 4 WFC 2 Stormvogels 2 Westfrisia 2 EDO 2 Alcmaria 2 OSV 2 Helder 2 3A. Boys 2, spelend in De Koog kwi met een keurige 42 overwinning Alkmaar terug. ZFC 3 wist met v< moeite WFC 3 een gelijk spel 1—1 af dwingen. OSV 4ZVV 2 deelden eve eens de buit 2—2. De stand is hier: ZFC 3 OSV 4 Alkm. Boys 2 Hollandia 2 - HRC 3 WSV 2 KFC 3 WFC 3 Alw. Forw. 2 ZVV 2 Jong Holland keerde zegevierer naar de kaasstd terug. Het was er i geslaagd Marken een 41 nederlaë toe te brengen. Zwaluwen verloor i Hoorn door zwak voorhoedespel mi 1 van Kromhout. Dindua won mi o 2 van de Amsterdamse tramconduc Eerst tegen het einde scoorc het enige doelpunt in de wee strijd tegen Blauw-Wit. De stand is thans: 15 11 2 2 46—22 15 9 2 4 38—25 16 9 2 5 32—31 16 7 3 6 30—29 15 6 3 6 29—28 16 6 3 7 26—26 15 6 2 7 31—30 16 5 2 9 28—43 14 4 2 8 23—30 14 2 1 11 25—51 14 11 2 1 49—16 11 6 5 3 28—28 17 6 5 6 35—39 13 6 2 5 31—24 16 7 0 9 36—41 12 5 3 4 26—26 14 6 1 7 28—36 15 5 3 7 36—31 14 3 6 5 23—28 15 2 3 10 204(3 kmvz pvf AGT ndsm Dindua Kromhout Blauw-Wit Jong Holland Zwaluwen Marken 13 13 14 12 13 14 12 13 12 12 40—18 33—22 33—27 31—15 35—22 27—34 29—27 23—25 16—43 20—54

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2