IS' Honderden Japanners omgekomen in vloedgolf en vlammenzee Antoine Pinay zal heden beslissen Enorme schade aangericht Reserve overste aanvaardde steekpenningen Urkers in Argentinië ontslagen Treinramp eist 120 doden f 4000.- ontvreemd bij roofoverval R.A.I. trok reeds 55.000 bezoekers Vader overreed zijn zoontje Geweigerd op Zondag te vissen Beroep op Peron Woensdag 5 Maart 1952 m Hl s P VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 149e Jaargang No. 56 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Hokkaido door aardbeving geteisterd Beving ook in De Bilt geregistreerd Brandweerchef corrupt was Nieuwe verkiezingen in Egypte Cab Calloway in Venezuela gearresteerd? Ut&eJiieAicfit Zij wilde niet mee Nylons lussen de lompen Een jaar gevangenisstraf geëist Frankrijk in gespannen afwachting De houding van socialisten en gaullisten is beslissend Averell Harriman is optimistisch Crisi is Holland-Nautic ontslaat vijf en zestig man niüiii ertoond bezing, een 1 een aan- nen profi- crant. Elke et nieuws edactionele idvertentie- f a IC ITE IT i'sBloedpoederprik- de maag en darm en tot sneller en vol- er verwerken van het erhoogt U Uw vlees- Elke gulden besteed dpoeder levert voor extra melk of vlees ingsproeven hebben dien zijn de dieren IEVE&CO IK 16 VLAARDINGEN ïmonstratie en prijs: Directie; J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en abonnementen Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAABSCm COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederenï-tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, Aij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 J^JET noordelijkste eiland van Japan, Hokkaido, is gisteren geteisterd door een ^zcer h'evige 'aardhëving, "welke gepaard ging met een vloedgolf van negen meter hoogte. Honderden Japanners hebben hierbij de dood gevonden en duizen den werden gewond. Op vele plaatsen ontstonden branden, over een groot ge bied is zware schade aangericht en werden de verbindingen verbroken. Duizen den Japanners, die zich bij het voelen van de eerste aardschokken in de vries- koude naar de heuvels hadden gerept, keerden terug om te ontdekken, dat hun huizen weggespoeld of verbrand waren. Verschillende tremen ontspoorden en spoorbruggen stortten in. In Koesjird, de grootste stad op Hokkaido, zijn door de vloedgolven, welke blokken ijs met zich meevoer den en vierhonderd meter het land in drongen, meer dan vierhonderd hui zen weggevaagd. In de stad Oerakawa werden duizend woningen verwoest. Tientallen vissersboten werden op het land geworpen en een mijn met vijf tien arbeiders stortte in. In één dorp aan de kust waren reeds 94 doden. Talrijke dorpen staan geheel onder wa. ter. Reddingspatrouilles en rode kruis- ploegen zijn te hulp gesneld en ook Amerikaanse troepen zijn ingeschakeld bij de hulpverlening. Patrouilleboten zijn uitgezonden en de Amerikaanse luchtmacht houdt zich gereed om voor raden uit te werpen, waar zulks no dig blijkt. De aardschokken duurden vier tot vjjf uur en de seismo^jafen van de Co- lumbia-universiteit registreerden de zwaarste aardbeving sedert die van Landbouwer ie Schoorldam ernstig mishandeld Gisteravond omstreeks negen uur is een brutale roofoverval gepleegd op de 66-jarige landbouwer P. Akkerman, wonende aan de Kanaalweg te Schoorl dam. De buit bedroeg ongeveer f 4090. De heer Akkerman, die alleen woont en hardhorend is, werd door twee ge maskerde personen met een revolver bedreigd. Een der aanvallers werd door de landbouwer neergeslagen, waarbü hij vermoedelijk aan het gelaat werd verwond. De tweede onverlaat wierp zich toen echter op de heer Akkerman en samen met de andere aanvaller bracht hij hem ernstige verwondingen toe. Vervolgens roofden de beide mannen het geldsbedrag, groot f 4000, dat de landbouwer bij zich droeg. In verband met deze overval ver zoekt de groepscommandant van de Rijkspolitie te Bergen automobilisten, die gisteravond tussen 21.15 uur en 22.15 uur op de Kanaalweg lifters hebben meegenomen in de richting Den Helder of Alkmaar, zich voor in lichtingen met hem in verbinding te stellen (telefoon 2208-24441. Schandaal in New York James Moran, de vroegere plaats vervangend commandant van de brandweer van New York, is veroor deeld tot gevangenisstraf van twaalf en een half tot acht en twintig jaar gevangenisstraf „wegens afpersing en samenzwering". Hij is er van beschuldigd de leiding te hebben van een „bende" ambtena ren van de brandweer, die geld afge perst heeft van installateurs van stookinrichtingen, die vloeibare brand stof gebruiken. Zij betaalden voor vergunningen tot installatie. Mo ran wordt er van beschuldigd deze activiteit gevoerd te hebben tijdens het burgemeesterschap van O'Dwyer, die thans ambassadeur in Mexico is. Bij het vertrek van de vroegere burge meester naar New York werd Moran „voor het leven" benoemd in de wa- terraad, met een salaris van 15.000 dollar per jaar. Moran trad echter af toen hij beschuldigd werd van meineed. Op deze beschuldiging werd hij ver oordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf en 2.000 dollar boete. De nieuwe Egyptische premier Hilaly Pasja heeft gisteren tegenover journa listen verklaard, dat er nieuwe verkie zingen zullen worden gehouden. Men meent te Cairo dat de Egypti sche volksvertegenwoordiging na af loop van de maand, waarin zij niet zal vergaderen, zal worden ontbonden. De algemene verkiezingen zullen volgens een gewijzigd kiesstelsel worden ge houden. Hilaly Pasja verklaarde hier omtrent tegenover de pers dat de wij zigingen „uitsluitend ten doel hebben de verkiezingen in volledige vrijheid te doen verlopen". Het dagblad „La Prensa" te Willems- stad (Curacao) bericht, dat Cab Callo way met de leden van zijn orkest in Maraeaibo is gearresteerd, verdacht van het smokkelen van verdovende middelen. Cab Calloway had enige voorstellin gen op Curasao gegeven en was toen doorgereisd naar Maraeaibo in Vene zuela, waar hij eveneens met zijn or kest zou optreden. Van dit optreden is niets gekomen. 0 Telefoon 2975 II Telefoon 2719 WISSELEND BEWCLKT Verwachting tot morgenavond: In de nacht en ochtend hier en daar mist. Overigens wisselend bewolkt met aanvankelijk enkele ver spreide buien. Matige tot zwakke wind ruimend naar Zuidwest tot West. Vrij koude nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. Vader en moeder Van Dijk uit het dorp Wateringen en hun vijf kinderen wachtten gisteren in angstige spanning te Rotterdam of de oudste dochter van het gezin op het laatste moment toch nog zou komen opdagen om op de Zuiderkruisde reis naar Canada mee te maken. Toen het gezin van de tuin dersknecht Van Dijk zich gistermorgen in alle vroegte reisvaardig wilde ma ken voor de emigratie naar Canada, bleek dat de oudste dochter, de 18- jarige Elisabeth, niet thuis was. Ze had de avond tevoren om tien uur de woning verlaten om de laatste nacht bij kennissen te slapen, doch ze was daar niet komen opdagen. De kennis sen verkeerden in de mening, dat het meisje toch maar thuis was gebleven en hadden verder niet geïnformeerd. Toen de plannen voor emigratie vaste vorm begonnen aan te nemen, had het meisje zich reeds verzet om mee naar Canada te gaan, doch de laat ste weken was haar houding veranderd en was ze schijnbaar met het Wee ver zoend. Tot dusverre is het de politie niet ge lukt haar op te sporen. Dezer dagen kwamen er in Rotter dam balen lompen aan, afkomstig uit Amerika en bestemd voor Zwitser land. De rivierpolitie in de Maasstad vertrouwde de zaak niet en stelde daarom samen met de douanerecher che 'n onderzoek in. Acht balen, die op het stationsemplacement Schieveen zouden worden ingeladen, werden opengemaakt en bleken niet minder dan achttienduizend nylonkousen te bevatten. Vermoed wordt, dat deze smokkel reeds lang aan de gang is. Augustus 1950 in Assam, welke dui zend doden eiste en de hevigste was sedert 54 jaar. Ook in De Bilt werd de aardbeving Dinsdagmorgen om 2 uur 35 minuten geregistreerd. De seis mogrammen wijzen alle op één haard die onder de bodem van de Oceaan is gelegen, ten zuiden of ten oosten van het noordelijkste Japanse eiland Hok kaido. Gisteravond omstreeks zeven uur werd de 50.000ste bezoeker aan de RAI- tentoon stelling te Amsterdam geno teerd. Bij het sluiten van de kassa, en kele uren later was het totaalcijfer op gelopen tot 55119. Alleen al gisteren be zochten 12546 bezoekers de personen auto-tentoonstelling. Een jongen van drie jaar is gister middag te alten overreden door een vrachtwagen die door zjjn vader werd bestuurd. Het kind was op slag dood. De chauffeur H. w. H. had op zijn tocht naar Enschede twee van zijn kinderen, een tweeling van drie jaar, meegenomen. In Aalten teruggekeerd nam de heer H. zijn kleuters voor zijn woning uit de cabine van de vracht auto en zette ze in de tuin. Hij sloot het hekje, stapte in de auto en reed weg. Een van de kinderen heeft ech ter het hek opengemaakt en is naar de auto gehold. De auto was al in be weging en het knaapje kwam onder een der achterwielen terecht. Dit is een rentespaarbrief van de Nationale Leningen voor de woningbouw 1952, waarvan de verkoop vandaag begint. Voor het Hoog Militair Gerechtshof is een jaar gevangenisstraf geëist tegen een vroegere reserve-overste, die als hoge ambtenaar op het mi nisterie van Oorlog herhaaldelijk steekpenningen zou hebben aange nomen. Het ging er de gevers name lijk om, te verhinderen, dat bepaalde mensen naar Indonesië zouden worden uitgezonden. De overste erkende deze feiten. Een andere kwestie was echter, hoe het diende te worden gekwalificeerd, dat hij van een verzekeringsmaatschappij tien mille had aangenomen, die deze had bestemd als toelage voor een officier, die zou worden uitgezonden inplaats van van een voor haar bedrijf onmisbare kracht. Verdachte beweer de namelijk, dat het geld hem persoon lijk was aangeboden. De advocaat-fiscaal, mr. Van Gilse, liet zich over het gedrag van de oud hoofdofficier scherp uit. „Het moet ieder met schrik vervullen, wanneer hij zou moeten aannemen, dat de op roeping van reserve-officieren mede afhankelijk zou zijn van het bedrag, dat men ter tafel brengt." Hij wilde over! gens rekening houden met de voortref felijke staat van dienst van verdachte. A NTOINE PINAY heeft gisteren na een bespreking van drie kwartier met pre- sident Auriol aan de pers medegedeeld, dat hij zijn beslissing heeft uitgesteld en de Franse president vandaag officieel zal doen weten, of hij het premierschap zal aanvaarden. Pinay's mededeling baarde veel opzien, omdat hij kort tevoren aan de journalisten had verklaard, dat hij de opdracht aannam. Naar verluidt, heeft Auriol Pinay aangeraden zich eerst van de houding der socialisten en gaullisten te verzekeren, alvorens voor de Nationale Vergadering te verschijnen om de benoeming tot minister-president te laten bekrachtigen. TNDIEN de gematigde conservatieven, de radicalen en de leden van de MRP vóór hem stemmen, komt Pinay nog twintig a dertig stemmen tekort, die van socialistische zijde of gaullis tische zijde zouden moeten komen. De socialisten hebben verklaard, dat zij zich zullen onthouden, wanneer de gaullisten vóór hem stemmen, en de gaullisten hebben te kennen gegeven, dat zij alleen vóór Pinay zullen stem men, indien de socialisten hem ook steunen. IN politieke kringen te Parijs wordt gezegd, dat Pinay's ontwerpprogram bet bevriezen van lonen en prijzen, reorganisatie van genationaliseerde in dustrieën en vervoer, langere arbeids tijd en een amnestie voor in gebreke gebleven belastingbetalers inhoudt. Pinay deelde op een persconferentie mee, dat de schatkist ongeveer 600 mil liard per jaar een vijfde deel van de totale regeringsinkomsten ver liest door belastingfraudes. Na de am nestie zouden belastingontduikers streng moeten worden gestraft, b.v. met verlies van stemrecht en intrek king van handelsvergunningen of rij bewijzen. Als alle Fransen maar be- nE o.a. door de burgemeester van Urk uit Mar del Plata ontvangen berich ten, volgens welke de Urker vissers, die naar Argentinië geëmigreerd waren om aldaar de visserij te beoefenen, ontsla gen zijn omdat zij weigerden op Zon dag te vissen, zijn door de rederij Van Iseghem te Oostende bevestigd. Van de zijde van de rederij, wier directeur nog steeds in Argentinië vertoeft, is ver zekerd, dat het ontslag definitief is. De reden voor het ontslag zou inder daad zijn, dat de Urkers op Zondag niet wensten te vissen, waardoor hun week- opbrengst geringer zou zijn geweest dan die der Belgische vissers. Van een mondelinge afspraak, als zouden de Urkers reeds vóór hun vertrek Zon dagsrust hebben bedongen, was bij de rederij niets bekend, evenmin als van een verzoek van de Urkers aan presi dent Peron om het ontslag ongedaan te maken. .Verdere Inlichtingen kon men te Oost ende in dit stadium niet verschaffen aangezien deze gehele aangelegenheid voor de heer Van Iseghem zelf te Mar del Plata is behandeld en men slechts sporadisch een telegram of brief ont vangt. IN rederskringen te Oostende (echter niet van de desbetreffende rederij) wordt vernomen, dat het reeds tijdens de lange overtocht naar Zuid-Amerika herhaaldelijk tot wrijvingen zou zijn gekomen tussen Urkers en Vlamingen. De Vlamingen zouden de Urkers te pu riteins hebben gevonden. Het was niet in een geest van samenwerking, dat met het vissen werd begonnen. Tijdens de reis weigerden de Urkers, althans volgens de Vlamingen, om des Zondags karweitjes op te knappen. Toch zou de kwestie van het Zondagwerk, hoewel de eerste aanleiding, niet de werkelijke reden van het ontslag zijn. Het feit, dat het tussen Urkers en Vla mingen tot sterke rivaliteit is gekomen, voornamelijk wegens het verschil in mentaliteit, zon, aldus de Oostendse re derskringen, verscheidende Vlamingen ertoe gebracht hebben, het ontslag van de Urkers te eisen. De rederij zou ten slotte „om erger te voorkomen" zich genoodzaakt hebben gezien deze eis in te willigen. In het contract, dat voor het ver trek is getekend, werd over het Zon dagwerk niet gerept. In Oostende wordt echter niet tegengesproken dat hierover een mondelinge overeenkomst is aangegaan. Dit gebeurde in tegen woordigheid van de burgemeester van Urk. Hij was de enige aanwezige die geen betrokken partij was en voor de regeling van het geschil in het bij zonder wat betreft de financiële toe stand van de werkloze Urkers zal zijn getuigenis worden ingeroepen. In Argentijnse dienst? UET ontslag, zo deelde men verder nog mee, blijkt wel definitief te zijn, daar de rederij zowel te Oostende als te Mar del Plata reeds naar nieuw personeel zou hebben uitgezien. Ook lopen er in Oostendse visserskringen geruchten, dat de Urkers eerstdaags door een Ar gentijnse rederij zouden worden aange worven en dat de besprekingen hier over reeds aan de gang zijn. De mogelijkheid van een verzoening tussen Urkers en Vlamingen zou uitge sloten zijn, daar de verhouding uiterst gespannen is en blijft. £)E heer R. Bos, die de belangen der op Urk achtergebleven gezinnen be hartigt, heeft verklaard, dat de Ur kers eerste vorige week ter visvangst konden uitvaren, hoewel zij reeds op 4 Januari in Mar Del Plata waren aangekomen. Reeds de eerste dag was het de Urkers gebleken, dat de sche pen niet voldoende waren uitgerust voor het vangen van makreel. Daarom werd besloten op heekvis te gaan vis sen. Zie verder elders in dit blad) Het Australische Huis van Afge vaardigden heeft het beveiligings verdrag tussen de VS, Australië en Nieuw Zeeland in tweede lezing goed gekeurd. ANTOINE PINAY reid waren hun belasting te betalen, zou de regering misschien tot belas tingverlaging over kunnen gaan. Harrimans mening F)E directeur van het bureau voor we- derzij dse beveiliging (MSA), Harri man, heeft zich in een besloten zitting van de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden optimistisch uitgelaten over de mogelijkheid van Frankrijk, zijn verplichtingen, die het als lid van de Atlantisch gemeenschap voor de defensie op zich heeft ge nomen, na te komen. Sommige leden van het congres had den uiting gegeven aan de vrees, dat de Franse kabinetscrisis de te Lissabon aangegane verplichtingen in gevaar zou brengen. Stijgende kosten DLÏJKENS een gisteren gepubliceerde statistiek zijn de kosten van levens onderhoud in Frankrijk in Februari j.l. wederom gestegen, en wel met 1,5% ten opzichte van de voorafgaande maand. Deskundigen zijn van oordeel, dat in de toekomst als gevolg van de te verwachten verhoging van de be lastingen en de lonen de stijging van de kosten van levensonderhoud nog sterker zal worden. Jn ons blad van gisteren hebben wij een bijzonder duidelijke en even zeer uitermate trieste schematische voorstelling opgenomen van de serie kabinetscrisis in Frlnkrijk sinds 1944. Dat beeld is niet erg verheffend, niet voor de politieke verhoudingen in dat land en evenmin voor de democratie. Het blijkt namelijk, dat deze demo cratie tot een systeem van onregeer baarheid kan ontaarden, indien eea aantal partijen gebrek aan verant woordelijkheidsgevoel vertoont. De re- gering-Faure heeft het ongeveer een maand volgehouden. Zij struikelde over hetzelfde probleem als haar voorgang ster, de tweede regering Pleven. Het is in Frankrijk zo, dat twee ver plichtingen ontzaglijke sommen ver gen: de oorlog in Indo-China en da Atlantische verdediging. Het parle ment heeft de gelden voor deze doel einden toegestaan, maar de regering weet niet waar zij de bedragen van daan moet halen. Niettemin worden ze uitgegeven. Pleven kwam met in grijpende bezuinigingen op de spoor wegen en op het stelsel van sociale voorzieningen. Terwijl Faure een be lastingverhoging van 15 procent voor stelde, kon Pleven nog met 10 pro cent volstaan. De tekorten stijgen in zo snel tempo, dat een volgende rege ring met dat percentage al niet meer zal kunnen volstaan. Het lijdt geen twijfel, dat er belas tingherziening moet komen, maar da „politiek" houdt dit tegen. De mid den groepen zijn het sterkst in da gezeten burgerij verankerd. Zij weren, het invoeren van directe belastingen. De socialisten voelen voor indirecte heffingen niets, aangezien deze het bezit zo min mogelijk aantasten. In dit politieke geharrewar voelen de communisten zich plezierig. En ten slotte is er De Gaulle, wiens persoon lijke ambities eigenlijk met het lands belang geen rekening houden. Het is in Frankrijk zover gekomen, dat het partijbelang over alle linies zegeviert en dat het algemeen wel zijn daaraan volledig wordt opgeof ferd. Wij hebben meer dan eens gezegd, dat na 1945 de binnenlandse politieke situatie in een land directe invloed heeft op de internationale verhoudin gen. Frankrijk is laatstelijk nog in Lissabon met zachte handschoenen aangepakt. De groten zijn zeer toege vend geweest. Inmiddels gaat het on derlinge gekrakeel vrolijk verder, ter wijl het van het hoogste belang is, dat in het Franse politieke leven een dui delijke lijn te ontdekken valt. Men kan van hei standpunt uitgaan, dat de regeringen van andere landen Frankrijk op dit gevaar moeten wij zen. Wij menen dat dit een verkeerde weg is. Van een Verenigd Europa zijn wij nog ver af, al is in Lissabon dé Europese defensie gemeenschap aangenomen. Indien de „Europese ge dachte" ook in Frankrijk sterker bij de bevolking leefde, zouden haar ver tegenwoordigers zich in het parlement ongetwijfeld anders gedragen. Wij wil len maar zeggen, dat de noodzaak der tijden Europa weliswaar wèl heeft gedwongen zich defensief nauw aan een te sluiten, maar dat deze samen werking een schone illusie zal blijven, indien de bevolkingen zelf deze grote idee niet tot haar eigendom hebben gemaakt. In Frankrijk lijkt het hier niet oj). Dat deze onbevredigende si tuatie invloed zal hebben op de open bare mening in de Verenigde Staten is buiten kijf. En deze mening is met de presidentsverkiezingen in zicht van zeer groot gewicht. Vijf en zestig arbeiders van de scheepswerf en machinefabriek Hol landNautic te Haarlem, rechtstreeks deel uitmakend van de afdeling auto revisie of daarbij nauw betrokken, is Maandag ontslag aangezegd. Overplaat sing van deze arbeiders naar andere afdelingen is onmogelijk gebleken. De reden voor het ontslag is, dat militaire opdrachten (revideren van legertrucks), de komende maanden niet meer zijn te verwachten. De sfroomlevering aan West- berlijns stadsdeel gestopt Het Oostberlijnse electriciteitsbe- drijf heeft gisteren meegedeeld, dat de stroomlevering aan twee VVestberlijn- se voorsteden, Rudcw en Buckou, in de Amerikaanse sector zal worden stop gezet. Oost-Berlijn levert electrische stroom aan West-Berlijn in ruil voor de stroom, die West-Duitsland aan de Oostduitse provincies Thüringen en Mecklenburg levert. Westberlijnse politici zijn van me ning, dat deze mededeling wellicht een inleiding vormt op een geheel stopzetten van de levering van stroom uit Oost-Duitsland aan West-Berlijn. Naar hun mening zal het Westberlijn se electriciteitsbedrijf echter het ge hele stadsdeel van stroom kunnen voorzien. MAAR schatting zijn ruim 120 personen gedood en 200 gewond toen gisteren een electrische trein met geheel metalen wagens uit Nova Iguassu in een der buitenwijken van Rio de Janeiro op ontspoorde rijtuigen van een trein uit Juiz de Fora is gereden. Het ongeluk op de Central de Brazil-spoorweg wordt als een der ergste treinrampen in de Braziliaanse geschiedenis beschouwd. Reeds zijn ruim zestig lijken te voorschijn gehaald. Men vreest, dat talrijke lijken door de rivier zijn meegevoerd. Er zijn niet genoeg ambulances om de doden en gewonden weg te voeren. Men heeft -en beroep gedaan op het ministe rie van openbare veiligheid om alle beschikb: e vervoermiddelen naar de plaats des onheils te zenden. De reddingwerkzaamheden worden door zware regenvat bemoeilijkt.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1