Voorkoming van verspilling in het bouwbedrijf pfomac Tweede Kamer wenst vrij werk in plaats van DUW-arbeid Urker vissers ontslagen Lieftincks beleid in het zoeklicht Instelling van emigratie-organen Tweede Kamer aanvaardde hei weisoniwerp Wederinvoering van premieregeling Twee moiies van C.P.N. verworpen Duitse renners in Ronde van Nederland Temperatuursberekening op nieuwe basis Financiële beschouwingen in de Eerste Kamer KoJit Reiie£ Ontslagaan Ambonnezen terecht verleend Siaat der Nederlanden in het gelijk gesield hoort ütluufj! Uitbreiding van overheidsinvloed Tweede Kamer besprak voor en tegen Emigratie naar Canada stuit op moeilijkheden Hoe arbeidsproductiviteit te verhogen WOENSDAG 5 MAART 1952 (Van onze parlementaire redacteur) APNIEUW is gistermiddag in de Tweede Kamer het wetsontwerp tot wijziging van de wederopbouwwet, dat volgens minister In 't Veld vooral een negatieve bedoeling heeft geen dwingend voorschrijven van maatregelen, maar het weg nemen van belemmeringen, die de verlaging van bouwkosten in de weg staan onderwerp van bespreking geweest. Het wetsontwerp, dat een ondoelmatig ge bruik van materialen en arbeidskrachten in het bouwbedrijf wil voorkomen, voorziet in het uitvaardigen van een algemene maatregel van bestuur, waarin bepaalde minima voor de bouw zijn vastgelegd, waaraan de gemeentelijke bouw verordeningen moeten voldoen. De bewindsman deelde mee, dat deze algemene maatregel van bestuur vrijwel gereed ligt. In een desbetreffende commissie, die rekening heeft gehouden met de bijzondere eisen, die in sommige gemeenten ten gevolge van de plaatselijke omstandigheden gesteld moeten worden, is op een enkel punt na overeenstemming over de voorschriften bereikt. zijns Inziens ook niet. Hij keerde zich tegen hen, die wilden vasthouden aan het voorschrift van minimaal drie ]\/[r. Dr. In 't Veld erkende, dat in ze- kere mate de gemeentelijke autono mie wordt aangetast; hij waarschuwde echter tegen overdrijving. Voor een aantal afgevaardigden tevergeefs, want dezen bleven de inperking van deze autonomie als een ernstig bezwaar voe- len. Een van de voorgestelde wijzigingen van de Wederopbouwwet betreft de op legging van de verplichting aan huis eigenaren om voorzieningen aan te brengen, als onbewoonbaarheid dreigt. Op het ogenblik kunnen de eigenaars alleen gedwongen worden voorzienin gen te treffen, als een woning onbe woonbaar geworden is. De minister was het eens met hen, die betoogd had den, dat onderhoud en verbetering van woningen eigenlijk niet mogelijk is zonder huurverhoging. Aangezien deze verhoging nog wel wat op zich zou la ten wachten, verklaarde hij zich be reid de wederinvoering van 'n premie regeling voor de verbetering van wo ningen in overweging te nemen, ten minsteals minister Lieftinck hier mede accoord kan gaan. Uitdrukkelijk verzekerde de bewinds man dat 't niet in de bedoeling ligt het woonpeil aan te tasten. Door verlaging van de verdiepinghoogte geschiedt dit slaapkamers per woning en wel, omdat dit de bouw van woningen voor ouden van dagen onmogelijk zou maken. Trouwens: ook jonge gezinnen hebben geen drie slaapkamers nodig. Tegen een amendement van de heer Van Vliet van de KVP, om alleen voor schriften van bouw-technische aard uit (Advertentie, Ing. Med.) Grote diefstal van koper te Borne Te Borne hebben onbekende mannen dezer dagen ingebroken in een loods voor de opslag van materiaal voor het electrisch bedrijf der gemeente. Enige honderden kilo's koperdraad en ander materiaal van de bovengrondse licht- leidingen werden op een trailer geladen en weggereden. Van de jiaders ont breekt ieder spoor. (Van onze parlementaire redacteur) DIJ de aanvang van de gistermiddag gehouden vergadering van de Twee de Kamer is gestemd over een drietal moties ,die uit het grote werkloosheids- debat, dat enige tijd geleden is gehou den, waren overgebleven. De motie van de anti-revolutionnaire heer Stapelkamp mede ondertekend door leden van de fracties van de KVP, de PvdA, de VVD en de CH waarin de regering wordt uitgenodigd de wer ken die de Overheid in het kader van de werkgelegenheidspolitiek laat uil- voeren of subsidieert hetzij deze van cultuur-technische hetzij van civiel technische aard zijn, zo veel mogelijk als vrij werk en zo min mogelijk in DUW-verhand te doen uitvoeren, werd zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Na de stayers Lohmann en Schorn zullen de wielersportenthousiasten in Nederland binnenkort waarschijnlijk kennis kunnen maken met nog meer Duitse wielrenners. Op het ogen blik wordt namelijk overwogen in de vijfde ronde van. Nederland een Duitse ploeg op te nemen. Vast staat reeds dat ter gelegenheid van de aankomst' van de Ronde in het Olympisch Stadion Duitse amateurs aan de start zullen Verschijnen. Russische uitnodiging voor Noorse schaatsenrijders De Noorse schaetsenrijtaeribond be vestigde gisteren het bericht dat door bemiddeling van de Russische ambas sade te Oslo een schriftelijke uitnodi ging is binnen gekomen voor enkele Noorse hardrijders, bij wie Hjalmar Andersen, om deel te nemen aan wed strijden in- Rusland. De bond heeft de uitnodiging van de hand gewezen. Zij acht het thans te laat in het seizoen. Verder zou het, na de vele wedstrijden, welke de laatste tijd zijn gehouden, on mogelijk zijn de rijders nog langer van hun werkzaamheden vrij te maken. Het bondsfeest van het K.N.G.V. Blijkens een mededeling van de re gelingscommissie zal door ongeveer 20 000 turnsters deelgenomen worden aan het vierjaarlijkse gymnastiekfeest van het KNGV dat met Pinksteren op het terrein van Houtrust en in de Hout- rusthallen te Den Haag zal worden ge houden. Vast staat reeds dat Belg-e Denemarken, Frankrijk, Italië en Zwit serland vertegenwoordigd zullen wor den de or groepen van in totaal 500 deelnemers. Van hen behoren velen tot de beste turners van de wereld. Wijziging in elftal van Bolton Wanderers Gisteren bij de training in het Olym pisch Stadion van de Bolton Wande rers, is gebleken, dat linksbinnen Has- sail een lichte blessure aan zijn enkel heeft. Besloten is daarom deze speler voor de match te vervangen door Web ster, een van de twee reservespelers. De twee moties van de communisti sche heer Haken, waarin een lange was lijst was opgenomen van ingrijpende maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid en waarin de regering werd verzocht deze maatregelen te treffen en waarin er bij de regering op werd aangedrongen aan een aantal werkloze arbeiders, die op eigen initia tief een bepaald werk hebben uitge voerd, een toeslag op hun uitkering te verlenen, waardoor zij een vol week loon ontvangen, werden beide met 75 tegen 7 stemmen verworpen. Vóór stemden alleen de communisten. Overzicht van de ravage van het bij Nice neergestorte lijntoestel van de Air-France, waarbij 37 personen het leven verloren. te vaardigen en geen 'voorschriften, die het gemeentelijke volkshuisvestingsbe leid raken, had Mr. Dr. In 't Veld wei nig bezwaar. Hij nam het over, nadat de heer van Vliet er op zijn verzoek nog enkele wijzigingen in had aangebracht. Het artikel, waarin voorgeschreven wordt, dat een huis-eigenaar verplicht kan worden voorzieningen te treilen, wanneer onbewoonbaarheid dreigt, verwierp de Kamer met 37 tegen 29 stemmen. Tegen stemden KVP, AR, CH en SGP. Daarna nam de Kamer het wetsont werp zonder hoofdelijke stemming, doch met aantekening, dat de CPN te gen was, aan. (Vervolg van pagina 1) De eerste proef leverde slechts een povere vangst, maar men moest zich toen ook nog op de nieuwe vis serij instellen. De reder verweet de vissers, aldus de heer Bos, dat zij niet actief genoeg waren. B.ovendien wilde hij, dat men op Zondag zou doorvis- sen, hoewel was overeengekomen, dat de Zondag in geen geval zou worden gebruikt om te vissen. Het gevolg was, dat de Urkers ontslag kregen, terwijl inmiddels Belgen waren aan gekomen om hun plaatsen in te nemen, hetgeen de hoogste verwondering wek te. Het vermoeden rees onder de Ur kers, dat zij slechts waren gebruikt om de schepen over de Oceaan te brengen en nu niet meer nodig waren. £)E Nederlandse vissers ontvangen volgens de heer Bos veel medewer king van de Nederlanders in. Mar del Plata en ook van Argentijnen. De zaak is in handen van een advocaat en bovendien hebben de Urkers de medewerking ingeroepen van de Ne derlandse gezant en zich in verbinding gesteld met de president van Argen tinië. Daar hun reeds van verschillen de zijden werk is aangeboden, denken zij er niet aan naar Nederland terug te keren. Wel drukt hen de zorg om het gezin. Verschillende gezinnen zou den reeds in April naar Argentinië vertrekken en zijn reeds gekeurd. De moeilijkheid is, dat de overtocht op eigen kosten moet geschieden, ter wijl de gezinsinkomsten stilstaan. Voorlopig zullen de Urkers geen geld kunnen sturen, want al zouden zij di rect weer aan het werk kunnen gaan, dan zal het nog grote moeilijkheden opleveren om een voldoende bè'örag over te maken naar Nederland, want een pesos heeft hier niet veel waar de. De heer Chr. A. C. Nell in Den Haag heeft een nieuwe methode gevonden voor het berekenen van het verschil tussen de normale en de over enige tijd te verwachten temperatuur. Op basis van zijn zestigjarige erva ring en metingen zegt de heer Nell tot een bruikbare methode te zijn gekomen, om reeds lang vooruit maandelijkse temperatuurafwijkingen te berekenen. Negen en tachtig percent van zijn bere keningen bleken „goede treffers" te zijn. Het gelukte hem van zijn werk wijze uit verklaringen te vinden voor de meeste koude winters van de laatste zestig jaren, alsook voor de meeste extreem koude of warme maanden in dat tijdvak. Dit is de eerste foto van de uitge graven binnenhof van de Tempel van Bilqis of de Tempel van de Koningin van Sheba, in Yemen. Arbeiders uit Yemen zijn bezig zand en stenen weg te dragen. De figuur in het lange zwarte kleed is de Egyptische voorman van de groep arbeiders, Guftie. De Ameri kaanse archeoloog Wendell Phillips hoopte hier de waarheid te ontdek ken omtrent de oude hoofdstad Sheba van Marib. Toen Phillips en zijn assisenten waren doorgedron gen tot wat men noemde de rijkste archeologische schatkamer ter we reld, begonnen de moeilijkheden. Bedreiging met geweld en een vijandige houding van ambtenaren en inwoners van de provincie Yemen dwongen de leden der ex peditie naar Aden te vluchten met achterlating van alles, behalve de kleren aan hun lijf en hun wapens. Achtergelaten moesten worden de vrachtwagens, de voorraden medi cijnen, generatoren, de gehele uit rusting voor de opgravingen en onbetaalbare latexrubber „afdruk ken" van meer dan 500 nieuwe in scripties van de Tempel van Sheba. De verloren gegane tempel is op nieuw verloren. J)E Eerste Kamer is in haar vergadering van gistermiddag begonnen met de algemene financiële beschouwingen over de rijksbegroting voor 1952. Voorts werden verschillende wetsontwerpen goedgekeurd, o.m. het wetsontwerp tot ver hoging van het inkomen der Kroon, een wetsontwerp inzake veiligheidsvoor schriften voor gevaarlijke werktuigen en een wetsontwerp inzake het verlenen van een subsidie van 500.000 voor de opsporing van nonbitumineuze delfstof fen. Bij de goedkeuring van het eerstgenoemde wetsontwerp stemden de com munisten tegen. Ten slotte keurde de Eerste Kamer zonder beraadslaging hoofd stuk II van de rijksbegroting voor 1952 goed. Ook hier wensten de communisten geacht te worden te hebben tegengestemd. BiJ de financiële bechouwingen over de rijksbegroting 1952 uitte mr. De Wilde (A.R.) zijn vrees voor het „duidelijk waarneembaar streven om het particuliere initiatief op de ach tergrond te schuiven". Mr Regout (KVP) toonde zich optimistisch ten aanzien van de toekomst van 's rijks financiën en bracht minister Lieftinck daarvoor hulde. Mr Pollema (CHU) deed eveneens een aanval op de in perking van het particulier initiatief en zei voorts, dat een bewuste wil tot samenwerking nodig was om de moei lijkheden op te lossen, desnoods tegen de zin van de kiezers in. Zijn partij genoot de heer Vixseboxe betoogde, dat de belastingschroef tot het uiter ste was aangedraaid en sprak de hoop uit, dat minister Lieftinck langs de wegen der geleidelijkheid aan de ver laging der belastingen zou werken. In de avondvergadering uitte prof. mr. Molenaar (VVD) zijn vreugde over de nationale woningbouwleningen. Hij achtte het dringend noodzakelijk, dat ieder aan deze leningen meedoet, hoe men ook over de politiek van de regering moge denken. QELUKKIG vrienden en vriendinnen, dat we momenteel ook kunnen wij zen op het bezit van een wereld-re cordhouder levend begraven. Het is de heer Michel Marechal, die men in Dijon (in Frankrijk) zonder veel plechtigheden, maar onder veel belang- van Deense vaartuig heeft tijdens stelling ter aarde heeft besteld. Zijn d.e afgelopen twee weken de belang- doodkist (natuurlijk met Michel er in) Rijkste resultaten van de gehele reis is iets meer dan drie uur op een dien- behaald. Men heeft waterbewoners op- PO'"16 de grijze maarschalk te van anderhalve meter in de grond gevist, die zich bevonden op een diepte S, j' Pf eerste atoombom, die van achtduizend meter en die totnog toe volkomen onbekend waren. Ge sluierde weduwen van Italiaanse mili tairen, die in de tweede wereldoorlog zijn gevallen, hebben te Rome gede monstreerd tegen de 80-jarige maar schalk Badoglio, die indertijd Italië aan de zijde van de geallieerden bracht. De politie moest de grijze maarschalk grond geweest. Een rat, die zich in een kooi in de doodkist bevond, overleed reeds na drie kwartier, terwijl toch de fakir na drie uur in blakende welstand werd opgegraven. Een half millioen Oostduitse scholieren zal de zomerva- cantie in een aantal door de staat ge organiseerde vacantiekampen mogen doorbrengen. Hoewel deze kampen nu niet meer „Wehrsportkampen" heten, zullen de scholieren hier toch politieke opvoeding krijgen. Hun vaderlandlie vend bewustzijn zal worden versterkt en hun verering van Stalin zal ver diept worden. U herinnert zich nog wei de „Galathea", het schip, dat met een aantal diepzee-onderzoekers aan boord naar Nieuw-Zeeland is vertrok ken. Welnu, de expeditie aan boord De Urkers zitten in de boot Engeland gaat fabriceren, zal het land niet minder dan 100 millioen gulden kosten. Daar heb je bijna 'n kilo radium voor en dat is genoeg om een paar millioen kankerpatiënten te genezen. Maar het fijne van die bewapening voor het behoud der beschaving snapt Theodoor toch niet. Tengevolge van een loos brandalarm in een volle bios coop te Lagos (in Nigeria) ontstond een paniek, waarbij vijf personen het leven verloren. Vijftien mensen wer den min of meer ernstig gewond. En ten slotte driewerf heil voor de bromfiets. Ze hebben het beest bij zijn naam genoemd in een officieel Twee de Kamer(hamer)stuk. Dat is totnog toe niet voorgekomen, want zoals ge weet, is de benaming „bromfiets" een tikje populair. De heer Van Tilburg (PvdA) verweet minister Lieftinck, dat deze had gezegd, dat men voor een blijvende stijging der werkloosheid niet beducht behoeft te zijn, zolang er wordt gewerkt aan de opbouw der defensie. Spreker vond, dat een „vredelievende democratische regering" een dergelijk argument niet mocht bezigen. Overigens had de heer Van Tilburg de grootst mogelijke waar dering voor het werk van minister Lieftinck. Minister Lieftinck zette hierna uit een, dat de regerng zeer dankbaar was voor de Amerikaanse steun, maar dat er geen sprake van kon zijn dat de hoofdrichting van het regeringsbeleid hierdoor doorkruist zou worden. Hier na verzocht de minister zijn rede he denmorgen te mogen voortzetten. Indertijd heeft hef Militaire Ambte narengerecht het ontslag van de Am- bonnese militair Petrus Saptenno uit de tijdelijke dienst bü de Kon. Land macht nietig verklaard. Het ontslag was verleend, toen Saptenno uit In donesië in Nederland aankwam. De staat der Nederlanden is van deze uit spraak in appel gegaan bij de Centra le Raad van Beroep, welke de uit spraak van het Ambtenaren gerecht heeft vernietigd. De centrale raad van beroep heeft o.m. overwogen, dat Saptenno welis waar in tijdelijke dienstverband bij de K.L. is geweest, maar dat dit niet was als militair ambtenaar in de zin van de militaire ambtenarenwet 1931, om dat daartoe een aanstelling bepaalde lijk was vereist,welke niet is verleend. Door de opheffing van het KNIL ging de status van KNIL-militair verloren en moest een andere militaire status worden verleend. Echter werd niet be oogd, deze militairen onder de militai re ambtenarenwet 1931 te doen vallen. Daarom was ook het militaire ambte naren gerecht niet bevoegd, zo stelt de centrale raad verder, om van het beroep van Saptenno kennis te nemen. Arts weigerde doodsoorzaak op te geven De dir.-geneesheer van het Tilburgse ziekenhuis, dr J. B. Stolte, is conform de eis door het kantongerecht aldaar veroordeeld tot f 60 boete. De arts heeft in September j.l. geweigerd, de doodsoorzaak op een overlijdensverkla ring in te vullen en beriep zich daar voor op zijn ambtsgeheim. Hij kwam daarbij in strijd met de wettelijke voor schriften, welke een medische verkla ring aangaande de doodsoorzaak eisen, alvorens een verlof tot begraven kan worden afgegeven. Dr Stolte zal van het vonnis in hoger beroep gaan. ASPIRIN H" V jg ASPIRIN IS ALLEEN ECHT. MET HET BAYERKRUIS, HET SYMBOOL VAN VERTROUWEN (Advertentie, Ing. Med.) (Van onze parlementaire redacteur) fjE Tweede Kamer behandelde gistermiddag het wetsontwerp tot instelling van organen ten behoeve van de emigratie, dat concentratie en coördinatie in de emigratie van Nederlanders beoogt, te brengen. Het voorziet in de instelling van een Emigratieraad, hoofdzakelijk samengesteld nit vertegenwoordigers van de vak- en standsorganisaties, op voordracht van deze organisaties door de Kroon benoemd; van een Emigratiehestuur, door de Kroon uit de Emigratieraad be noemd; van een Emigratie-commissaris benoemd door de Kroon en van een Emigratiedienst (de huidige Stichting Landverhuizing Nederland), werkende onder de Emigratiese'cretaris. emigratie nog niets afgenomen. De minister van sociale zaken en volks gezondheid, de heer Joekes, was van oordeel, dat het grootste deel der emigranten zijn weg vindt en slaagt. Voorts was hij bereid de benoeming van de voorzitter van de raad te doen geschieden uit een aanbeveling van drie personen door de raad opgemaakt. De minister achtte het aanbevelens waardig, dat er meer dan één vrouw in de raad komt. Ten slotte lichtte de heer De Kort (KVP) een mede door leden van C.H., A.R. en VVD ondertekend amende ment toe, beogende de benoeming van de vertegenwoordigers der partculiere of kerkelijke organisaties door deze organisaties zelf te doen geschieden. Hierop werd de vergadering tot he denmiddag verdaagd. TWEE meningen kwamen in het debat 1 tegenover elkaar te staan. Uit R.K. en protestants-Christelijke kring rezen bezwaren tegen de vergroting van de overheidsinvloed. Van socialistische zijde stelde men daartegenover, dat niet alleen de bestaande maatschappe lijke organisaties het Nederlandse volk vertegenwoordigen, maar dat ook de regering dat doet en dat de belangen van de emigranten ook bij haar volko men veilig zijn. Laatstgenoemd standpunt werd ver dedigd door de heer Schilthuis van de PvdA. Daartegenover kwam dr De Kort van de KVP op voor de bestaande emigratieverenigingen, die volgens hem uitstekend functionneren en die meer dan de Staat, die vooral het algemeen belang in het oog houdt, de persoonlij ke belangen van de emigranten behar tigen. De voordelen van een gemengd orgaan zag de heer De Kort evenwel niet over het hoofd. Daarom was hij bereid, mits de door de minister te ge ven toelichting hem zou bevredigen, het wetsontwerp als experiment te aanvaarden. Enkele punten zou hij evenwel gaarne gewijzigd zien. De avondvergadering J-JET grootste bezwaar van de heer Zegering Hadders (VVD) tegen het ontwerp was, dat de medezeggen- Tijdelijk geen toelating Nederlandse en Canadese emigratie autoriteiten hebben besprekingen ge voerd over de moeilijkheden, welke zijn rntstaan doordat in Canada mond- en klauwzeer is uitgebroken. Voorlopig zullen landbouwersgezinnen niet wor den toegelaten, totdat nader is beslist over de voorwaarden waarop dit zal geschieden. De Nederlandse regering heeft toelating voorgesteld tegen afgifte schap van de maatschappelijke orga- van een verklaring,-dat deze emigran- msaties in feite is teruggebracht tot ten vrij zijn van mond- en klauwzeer- het geven van adviezen, waarvan de minister zich geheel kan losmaken. De heer Borst (CPN) beschouwde emigratie als een groot nadeel voor het land, omdat de beste vakmensen wegtrekken. Bovendien was volgens spreker de werkloosheid ondanks de zelfs heeft zij zich bereid verklaard^ ontsmetting voor haar rekening te ne men. De selectie van de emigranten zal normaal voortgaan. Voorlopig is er geen reden voor ongerustheid, al kan enige vertraging in de afwerking van het emigratieschema optreden. UEN tiental mogelijkheden om de arbeidsproductiviteit te verho gen is door het Nederlands In stituut voor de Publieke Opinie aan het publiek voorgelegd. Meer dan een mogelijkheid ziet het publiek. Gemiddeld noemen de ondervraagden er ruim twee. De drie suggesties, die het groot ste aantal stemmen krijgen, zijn: „prijzen verlagen, kosten van levensonderhoud lager" door 34%, belastingen verlagen" door 33% en werk op kantoor en fabriek beter organiseren" door 31% ge noemd. Daarop volgen „harder Werken" 26%, „lonen verhogen" 32%, „in 5 dagen 48 uur werken, 's Zater dags vrij" 22% en „premiestelsel, stukwerk invoeren" dat 20% van het publiek noemt. Het minste aantal stemmen ver enigt op zich „langer dan 48 uur werken" door 8%, „meer machi nes gebruiken" door 11en „40- urige in plaats van 48-urige werk week invoeren" door 12% genoemd.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5