Hollandse van An Stad en Omgeving Jimmy Brown en de bendevan Dolle Dirk pakhuisruimte RUDGE dg ni.miGi.niL Kleurrijke jubileumavond van Jan Musch AGENDA Garnizoen Alkmaar nam afscheid van Adjudant Van Well Nieuwe inzichten voor het houden van aquaria Reeds tweehonderd zakenlieden schreven in voor de Braderie N.C.R.V.-Steravond bracht publiek tot geestdriftige ovatie D. A. W. dingt mede naar de J. P. Hauserbeker Evenwicht in kwaliteit v De zagende pijnen Veertig jaar in dienst van het vaderland Dr Lodewijks voor „Rode Rio Twee leidende figuren gearresteerd Vele bijzondere attracties in voorbereiding .Een feest, zoals hier nimmer is geweest" Johan Bodegraven ,,de ster van het veld" Verzorgd programma Damclub D.D.D. Burgerlijke Stand Interessante caus< WONINGRUIL DONDERDAG G MAART 1 1)52 Uitstekende opvoering van De Spaanse Brabander HAT is gisterenavond in het Gulden Vlies een heel feestelijk gebeuren geworden: het zestigjarig toneeljubi- L um van Jan Musch in een kleurrijk stuk als de Spaansche Brabander van G. A. Bredero; het huwelijk van Caro van Eyck, die het zal de meeste aanwezigen wellicht zijn ontgaan gracieuselijk door Jan Musch tijdens de voorstelling werd gefeliciteerd met e :ige regels, waaraan Bredero part noch deel had; en een aandachtig, lach- graag publiek, dat genoot van een woordenrijkdom, waaraan onze moder ne Nederlandse taal toch eigenlijk niet meer kan tippen. Ieder van ons heeft wel eens een scheldpartij gehoord, maar was zij ooit zo verrukkelijk plas tisch ols het nummertje kijven, dal Marie Hamel in het derde bedrijf ten beste gaf? Wie zou vandaag de dag zo over honger kunnen praten als Rob beknol de knecht, wiens jeremiades over zijn lege maag ons mèt hem naar tien pond vlees en een brood van twaalf pond deden verlangen? Het was één en al feestelijkheid, zei ik. Ook de mis-en-scène van Albert v. Dalsum, die tegen de voortreffelijke décors van Jacques Snoek een Jan Steense alfttre had. Bij al dat geneugt vergeet ik maar, dat sommige leden van het A.T.G. in hun enthousiasme al te zeer chargeerden, waardoor zij het toneel leegspeelden. Ik mag dat overslaan, niet omdat de critische nor- metj in een jubileumvoorstelling op 'n ander niveau liggen, maar omdat de gehele vertoning inderdaad een zeer frisse, verheugend-levendige indruk maakte. Dat is in de eerste plaats te danken aan het optreden van de 76-jarige ju bilaris Jan Musch, wiens Ierolimo Rodrigo, de Spaansche Brabander voor onze begrippen 'n Belg met zo'n uitbundige zwier zijn schelmenstreken uitvoerde, dat iedere krul van zijn costuum, ieder breed gebaar van zijn armen, iedere intonatie van een opval lend jonge stem volkomen verantwoord waren. Jan Musch is inderdaad nog één der weinige levende acteurs van de oude stempel. Maar wat is het een genot te kijken en te luisteren naar deze man, die het métier van toneel spelen zo door en door kent, dat alles wat hij doet hyper-eenvoudig lijkt. Dat was werkelijk een jubileumrol en een laatste rol? van groot formaat. In één adem met hem de creatie van Johan Waihain als Robbeknol, de knecht. Nergens overdreven, bijna eenvoudig neergezet en daarom in alle scènes een dominerend schooiertje. Om deze figuren heen tenslotte een groot deel van het Amsterdamse tableau de la troupe, bezield met de wil om deze Spaansche Brabander als het ware in een lijst van bonte vreugde te zetten. Wat praten we tegenwoordig over volkstoneel, als een paar eeuwen ge leden zulk een volksstuk bij uitne mendheid kon worden geschreven? Ik zal al diegenen, die hun beste krachten aan deze vertoning gaven niet noemen. Ik maak een uitzondering voor de prachtige snollen Bredero gebruikt dat woord en ik voel me door de auteur gedekt! van Jenny van Maerlant en Caro van Eyck, alsmede voor de koppelaarster Byateris van Hetty Beck. Het publiek heeft volop genoten. Het getuigde na afloop van de voorstelling van zijn dank, toen Jan Musch alleen op het toneel verscheen. Burgemeester mr .dr. H. J. Wytema sprak hem toe. Huldigingen zijn meestal lang en nogal vervelend. Deze Alkmaarse maakte daarop een gelukkige uitzondering. De Burgemeester raakte ongetwijfeld de acteur Jan Musch in zijn hart, toen hij opmerkte, dat Musch' grote verdienste is geweest en nog is, dat hij steeds het goede in de mens heeft willen tonen. Musch dankte voor de bloemenhulde en het geschenk in een geestig woord: ook voor hem was de victorie als ac teur in Alkmaar begonnen en in deze stad ontmoette hij tijdens zijn jubileum voor het eerst een burgemeester. De anderen waren allemaal verhinderd! Wij allen zullen aan deze voorstel ling de beste herinneringen bewaren. H. M. K. van rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen worden snel en af doende verdreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40 en f 8.88. (Advertentie, Ing. Med.) DONDERDAG Victoria Theater, 8 uur: Het gevloekte zeilschip (14 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Morgen is te laat (geprolon geerd, 14 jaar)Harmonie Theater, 8 u.: Show Boat (alle leeft.): Cinema Ameri- cain, 8 uur: Alles draait om Eva (18 j.) Nachtdienst apotheken: Kruisinga, Koorstraat. Gulden Vlies, 8 uur: Feestavond Alg. Bond v. Ambtenaren. Aula Murmcliiusgymnasium, 7.30 u.: Voordrachtavond Aafje Top. Gcref. kerk, 8.30 uur; Ledenvergade ring Nederl. Bijbelgenootschap. VRIJDAG Cinema Americain, 8 uur: Sirene van Atlantis (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Tripoli (14 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Morgen 'is te laat (14 j.); Harmonie Theater, 8 uur: Misdaad op bestelling (18 jaar). Aula Murmellius Gymnasium, 8 uur: Filmclub Herv. Jeugdraad: „Schuld en boete". Nachtdienst apotheken: Kruisinga, Koorstraat. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Donderdag 0.35 12.10 Vrijdag 1.21 13.52 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Donderdag 0.40 12.15 6.15 18.40 Vrijdag 1.26 13.57 7.26 19.57 Het garnizoen Alkmaar heeft gister morgen afscheid genomen van adjudant W. M. van Well, die na veertig jaren van trouwe dienst het leger ging ver laten. De adjudant maakte slechts se dert kort deel uit van de kleine mili taire familie, die in Alkmaar is gehuis vest. Doch er was een zekere weemoed, die dit vertrek kenmerkte, waaruit men kon opmaken hoe populair de ad judant zich bij superieuren, collega's en ondergeschikten had gemaakt. In de kring van zqn familie en naaste mede werkers werd hij gisteren door ver schillende personen toegesproken en telkens kwam naar voren, hoe „trouw" hij in alle opzichten is geweest. Toch was dit geen volledig afscheid voor de heer Van Well, aangezien hij zich ook na- zijn pensionnering zal blijven wijden aan de opleiding der kaderklas sen van de Nationale reserve. Dit feit nu, werd door allen, die hem gisteren bebben toegesproken, bena drukt. Militairen weten, dat het af scheid van de dienst moeilijk valt, juist voor degeen, die het militaire le ven idealistisch heeft opgevat. Het leger is nu eenmaal een groot gezin, dat alles van de mens uit dat gezin eist. Daarom is het gelukkig te noe men, dat de adjudant thans bij de Nationale Reserve zal kunnen voort gaan zijn taak te vevullen. De commandant van het Gewest Noord Holland-Noord van de Nationa le reserve, majoor Kropf, wees hierop reeds in zijn warme toespraak tot de adjudant. Majoor Kropf wees ook nog op het feit, dat het voor de beroeps militair moeilijk is, zich om te scha kelen, zodat hij de sfeer van een in stituut als de Nat. Reserve leert aan voelen. De scheidende adjudant bleek deze omschakeling reeds met uitstekend gevolg te hebben volbracht. Hij kweekte geestdrif aan bij de mensen, die onder zijn leiding „nood-militai ren" moesten worden en in vele op zichten slaagde hij er in wérkelijke, goede mïltairen van zijn mannen te maken. Idealisme en een ervaring van meer dan veertig jaren stonden hem ten dienste. Voor de Alkmaarse aquariumvereniging „Rode Rio" hield de bondsvoorzitter, dr J. M. Lodewijks, gisteravond in de kleine zaal van het „Wapen van Heems kerk" een buitengewoon interessante en boeiende causerie over het onderwerp „De natuur in huis". Spreker memoreerde, hoe vele mensen door middel van een aquarium een stukje natuur in huis trachten te krijgen. „Een stukje na tuur is dan ook inderdaad het mooiste wat je in je huis kunt halen", aldus dr Lodewijks. Allereerst onderwierp spreker de „tien geboden" voor het houden van een aquarium aan een nadere beschou wing en kwam daarbij tot de conclu sie, dat de meeste aquaria zeer onna tuurlijk zijn. Spreker begon met d» maten van de aquaria, die ook al met in overeenstemming zijn met de na tuur, daar in de meeste gevallen de hoogte groter is dan de breedte. Dan zet men het aquarium het liefste vooi een raam. Volkomen onnatuurlijk, want waar valt 't licht van de zijkant in sloot of plas? Daarnaast is de in richting van de bak meestal ook ge heel in strijd met de naruur. We geven er de voorkeur aan om de grond in de bak van voor naar achter omhoog te laten lopen. Dan zetten we geheel achter, dus waar het minste water staat, de echte waterplanten. Waar vindt men zoiets in de natuur? Voorts plegen we ons aquarium over het al gemeen van onder te verwarmen. Welk water wordt in de natuur van onder verwarmd? Dan gooien we hei liefst de meest uiteenlopende soorten vis in onze bak en voeren ze altijd met hetzelfde voedsel, daphnia's. „Wij voeren dus Wel heel gekke dingen uit met ons aquarium", aldus spreker. „Alles is precies in strijd met de natuur, waardoor het geheel zo on natuurlijk wordt als het maar kan en het gevolg is, dat we veel schoonheid missen". Wat zou" het niet veel beter worden, wanneer we die „tien gebo den" eens over boord gooiden. Laten we de bak nu b.v. eens in de donker ste hoek van de kamer zetten en hem van boven af electrisch verlichten met meedere lampen, die tegelijkertijd voor verwarming zorgen. We kunnen op deze manier de natuur beter imite ren dan met de bak voor de ramen te plaatsen. Dan zetten we de echte water planten achterin, zo laag mogelijk. We maken de bodem dus nu van voor naar achter sterk hellend. „Zo benaderen we de natuur beter" aldus dr Lode wijks. Temperatuurschommelingen in het aquarium zijn niet erg, wanneer we er voor zorgen, dat de maximumtempe raturen niet hoger zijn dan ongeveer 36 gr. Celsius en de minimumtempera turen 16 graden C. Dr Lodewijks besloot zijn betoog met er op te wijzen, dat do beginneling dit systeem beter nog niet kan gaan gebruiken. Slechts na een goede erva ring kan men het eens voorzichtig gaan proberen. En dan pas verkrijgt men een mooi natuurlijk evenwicht in de bak. Na de pauze werden enige delen van de mooie film „Een jaar natuurleven in en om het water" vertoond, waarbij dr Lodewijks voor een duidelijke ex plicatie zorgde. 1 Een collega van de vertrekkende, ad judant Van Geffen, bood namens het bureaupersoneel een boekwerk en een bouquet bloemen aan. Een zeer sympa thiek geluid kwam uit de (steeds dik ker wordende) rijen van de vrijwilli gers der Nationale Reserve. De heer L. Moers, lid van één der kaderklas sen van adjudant Van Well, dankte de adjudant voor diens goede zorgen. Ook hij toonde zich verheugd over het feit, dat de heer Van Well zijn plaats in de Nationale Reserve zal behouden. Hij bood een geschenk onder couvert aan. De secretaris van de Gewestelijke commissie Noord Holland-Noord van SWG, de heer J. Ottenbros, wees op „de kunst van 't gepensionneerd-zijn". Ten slotte dankte de vertrekkende allen, die op zo'n hartelijke manier afscheid van hem hadden genomen, ook al was dit dan een afscheid, waar op een wederzien zou volgen. De ad judant gaf daarbij uitdrukking van zijn vertrouwen in de Nationale Re- sereve, die bij de oefening „Achilles" zijn kwaliteit nog bewees. De zaak-,,Sfad en Land" Onregelmatigheden gepleegd Naar wij vernemen, heeft de recher che van de Rijkspolitie de heren P. en H., die een leidende rol hebben ge speeld in de Stichting Hypotheekspaar fonds „Stad en Land" te Alkmaar waarover wij kortelings reeds uitvoe rige publicaties hebben gebracht in arrest gesteld. Zij worden verdacht van onregelmatigheden. De heer P., directeur van Sociale Zaken te Alk maar, was commissaris van de N.V. Verenigde Bouwkassen, waarin Stad en Land was opgegaan. De heer H. is beheerder van Stad en Land geweest. GESLAAGD Aan de gem. universiteit van Am sterdam is geslaagd voor het arts examen eerste gedeelte de heer H. C. W. Kerssemakers te Alkmaar. 4. Toen de autobus op de Grote Markt van Muidermonde was gestopt, werkte Jimmy zich naar buiten en liep hij regelrecht naar het raadhuis. „Ik kom voor dat baantje van sluiswach ter", zei hij tegen de bode. „Waar moet ik mij melden?" De bode keek Jimmy aan met een blik alsof hij een spook verschijning had zien opdoemen. Daar na knipperde hij even met zijn ogen en zei op een wat onzekere toon, dat Jim my zich diende aan te melden bij loket 13, links in de gang. Deze merkte wel dat de bode 'n beetje vreemd deed, maar hij haalde er zijn schouders over op en klopte resoluut aan bij loket 13 Het werd open geschoven en Jimmy zag zich geplaatst tegenover het grauwe gelaat van een broodmagere ambtenaar, die hem op' een nog al onvriendelijke tooi, vroeg, wat hij beliefde. „Ik kom solliciteren naar dat baantje van sluis wachter", zei Jimmy, „Ik geloof wel dat ik aan alle eisen voldoe". De man achter het loket zette even heel grote ogen op, waarna spoorslags de onvriendelijke trek op zijn gezicht plaats maakte voor een hoogst beminnelijke grijns. Middelbare scholen spelen enthousiast volleybal Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst Hoezeer volleybal bezig is Neder land te veroveren moge o.m. blijken uit het feit, dat op tal yan plaatsen in Nederland competities werden ge speeld tussen leerlingen van Middel bare scholen. „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst" is niet alleen een bekend, maar ook een waar gezegde en daarom mogen wjj ons gelukkig prijzen dat ook in Alkmaar onder lei ding van mej. Cornelisse en de heer Distelbrink de Middelbare scholen competities spelen. Vooral de meisjes voelen zich blijk baar zeer tot de volleybalsport aange trokken. Niet minder dan acht scho len schreven in" met twee meisjeszes tallen. In de afdeling A, waarbij de eerste zestallen zijn ingedeeld, gaat de strijd tussen de Meisjesschool te Bergen en de Rijks HBS. Deze ploe gen verzamelden acht punten uit vier wedstrijden. Gymnasium, Lyceum, ULO Alkmaar, Handelsschool, Kweek school en ULO Heiloo, volgen resp. met Z£S, vier, twee, twee, twee en nul punten. In afdeling B zijn de ploegen van R.H.B.S. II en Gymnasium II favoriet. De volgorde is hier als volgt: R.H.B.S. 8 pt., Gymnasium 8, Lyceum 6, Meis- esschool Bergen 4, Kweekschool 2, ULO Alkmaar 2, Handelsschool 2, ULO Heiloo 0 pt. De zestallen van de jongens werden in verschillende poules ingedeeld. De uitslagen van de B-groep luiden als volgt Poule A): ULO Heiloo—ULO JUliana 20. ULO JulianaGymna sium 02, GymnasiumULO Heiloo 20. (Poule B): HandelsschoolULO 2—0, aHndelsschool—R.K. ULO 2—0, ULO—R.K. ULO 2—0. De finale tus sen Gymnasium en Handelsschool werd doof de Gymnasiasten gewonnen. Dit team zal op 8 Maart met de ploegen van Kweekschool, R.K. Lyceum en Rijks HBS in de Julianaschool spelen om het kampioenschap van Alkmaar. De winnaar komt uit tegen het eerste heren-team van Catapult. MOG steeds komen er nieuwe inschrij vingen voor de eerste Alkmaarse Braderie binnen. Het aantal deelne mers is inmiddels reeds tot twee hon derd gestegen en het laat zich aanzien, dat het daarbij niet zal blijven. De Commissie standverhuur, waarvan de heren C. W. Keijsper en D. Daveiaar de leiding hebben, is nog druk doende de diverse stands toe te wijzen en zij tracht daarbij het een ieder naar de zin te maken, iets wat gezien het grote aantal deelnemers, geen eenvoudige taak is. De trottoirs In de Langestraat zijn van de eerste tot de laatste tegel inge deeld en ook het toegestane gedeelte van de Steenenbrug is op papier reeds bezet. De Laat heeft de commissie zeer veel hoofdbrekens gekost. Er zijn vol doende deelnemers om de Laat van de Koorstraat tot de Huigbrouwerstraat te vullen, maar doordat er veel kleine percelen zijn, is er nog plaats voor enkele deelnemers, die met een stand ruimte van 2 a 2y, meter kunnen vol staan. Het Hofplein en de Nieuwesloot is men thans aan het indelen en het zal nog wel enkele dagen duren, voor dat hiervan een nauwkeurig overzicht is verkregen. Naar de commissie ons meedeelde, zal ook dit Braderie-terrein geheel met zeer attractieve stands worden gevuld. De inschrijving voor deze eerste Bra derie is groter dan men had durven hopen. Het is zeer wel mogelijk, dat er binnenkort onvoldoende plaatsruim te zal blijken te zijn. Het zal zeker moeilijk zijn, daar een goede oplossing voor te vinden. Een geestdriftig publiek heeft gisteravond een minutenlange ovatie gebracht aan het Hongaars strijkorkest van Nador Bela, dat mèt Johan Bodegraven het hoogtepunt vormde van de NCRV-steravond in het Wapen van Heemskerk. Voor dat enthousiasme bestond alle reden, want Nador Bela en zijn mannen brachten niet zo maar een aardig nummertje show. Zij speelden hun bruisende Hongaarse liederen met zulk een veroverende virtuositeit, dat het publiek ten slotte geen afscheid van het orkest wilde nemen. Maar het doek viel onher roepelijk en dat moest trouwens wel, omdat er nog genoeg op het programma stond. ganda gemaakt. Ds Jac. Poort, lid van het algemeen bestuur van de NCRV, wees in een korte toespraak op de noodzakelijkheid, dat het ledental van de NCRV gelijke tred houdt met het stijgende aantal radio-luisteraars. Het moet minstens 10 pet. bedragen wil de NCRV in de toekomst als zelfstandige omroepvereniging blijven bestaan, al dus spreker. Hij bracht zijn toehoor ders vervolgens onder de aandacht, dat de radio hét middel is om het Evan gelie te verspreiden in die huizen waar de dominee geen toegang heeft. De avond werd besloten met de NCRV-geluidsfilm „Wordt vervolgd", die de groei van de Christelijke om roepvereniging, tot onderwerp had. Aangezien vele tientallen gisteren tevergeefs hebben getracht een plaatsje voor deze avond te krijgen wil het oe- stuur van de plaatslijke afdeling pro beren nogmaals de Ster-avond in Alk maar te krijgen. Kees Deenik o.a. met verschillende prima zangnummers, Liesbeth van Barneveld in een declamatie van de „Psalm" van Michel v. d. Plas en een kostelijke één-acter door Willy Corsari, voortreffelijk gespeeld door Johan Bodegraven en Liesbeth van Barne veld. Diezelfde Johan Bodegraven had reeds in het begin van de avond een prettig contact gelegd met de over volle zaal en het is zeker niet ove'rdre- ven te beweren, dat het succes van de avond in belangrijke mate aan deze vlotte en geestige causeur was te dan ken. Hij mocht tevens nog f 675 in ont vangst nemen voor de actie „Stop het lek". De drie leerlingen van de Julia naschool, die zich voor de inzameling van het geld hadden ingespannen, kwa men het hemzelf op het podium aan bieden. Natuurlijk werd er nog enige propa- Belangrijke 200 meter vrije slag voor Ad Boxem T. Tenkink en L. Spierenburg starten in bijprogramma Het winterzwemseizoen vindt ieder jaar in de wedstrijden om de J. P. Hauserbeker zijn hoogtepunt. Geen enkele club van betekenis zal verzui men aan deze wedstrijden deel te ne men en het Iaat zich begrijpen dat het Alkmaarse D.A.W., dat vorig jaar op verrassende wijze op de vijfde plaats eindigde, ook ditmaal weer van de partij zal zijn. Zaterdagavond organiseert De Dol fijn in het Sportfond^enbad Oost te Amsterdam dit interessante zwemfes- tijn. Het treffen tussen de sterkste ver- enigingsploegen uit Nederland is nog waar een 200 meter vrije slag op het programma stond. De technische com missie van de K.N.Z.B. wilde weten wie van die zwemmers onder de 2 min. 20 sec. kon komen. Men heeft namelijk het plan een estafette naar de Olym pische Spelen te sturen als er vier zwemmers zijn te vinden die onder deze tijd kunnen blijven. Het was in hoge mate vreemd dat de technische commissie geen uitnodi ging had gestuurd aan Ad Boxem, die zich juist de laatste maanden op dit nummer heeft gespecialiseerd. Als de D.A.W.-er aan deze wedstrijden had deelgenomen, zouden zeker vijf zwem mers beneden de 2.20 zijn gekomen. Zaterdag krijgt onze stadgenoot echter toch de gelegenheid te bewijzen dat hij op de 200 meter tot één van onze snel- uit anderen hoofde van groot belang. De s^e zwemmers behoort. Wij zijn er zelfs vorige week was namelijk een aan tal zwemmers uitgenodigd om deel te nemen aan nationale zwemwedstrijden van overtuigd dat hem een tweede plaats op dit nummer niet kan ontgaan. Dat zal niet alleen prettig zjjn voor J te Alkmaar. hem, maar ook voor zijn vereniging die daarmee enkele punten voor de J. P. Hauserbeker zal veroveren. Ook op de 100 meter rugcrawl zal Boxem zon der twijfel voor enkele punten kunnen zorgen. Hans de Jong en Andre Slik ker staan ingeschreven voor het num mer 150 meter vlinderslag. Als Slikker in vorm is kan dat voor DAW winst betekenen. Het is moeilijk te zeggen wat de herenestafetteploeg op de 5 x 50 meter vlinderslag zal presteren. Wel staat vast dat de Alkmaarders met een aantal goede butterfly-zwemmers aan de start komen, doch het is bij benade ring niet te zeggen Of de andere ver enigingen een groter of kleiner aan'al vlinderslagzwemmers van formaat be zitten. In het bijprogramma starten Tiny Tenkink op de 100 meter vrije slag en Leida Spierenburg op de 100 meter vlinderslag. LID IN EXAMENCOMMISSIE Ingesteld is een commissie welke in 1952 belast zal zijn met het afnemen van de examens ter verkrijging van diverse Nijverheids onderwijsakten. Tot lid is o.a. benoemd de heer R. Rauwerda Groot bloemencorso Als één van de voornaamste attrac ties organiseert de attractie-commissie een groots bloemencorso. Zo zal het dan gebeuren dat Alkmaar tijdens de Braderie, voor het eerst sinds 1935, weer een echt „Bloemencorso" te zien zal krijgen. Een groot aantal wagens is reeds ontworpen en men verwacht, dat dit corso een evenement voor de gehele kop van Noord-Holland zal worden. Het bestuur is dan ook voornemens om alle mogelijke vervoergelegenheden in te leggen, opdat een zo groot moge lijk aantal toeschouwers van dit bloe- menfestijn kan genieten. Landbouw-attracties Ook op het gebied van de landbouw zijn zeer originele attracties in voorbe reiding. Hierover zijn thans echter nog geen nadere bijzonderheden bekend. Modeshows Met de Alkmaarse firma's die dames- confectie verkopen, zijn besprekingen begonnen om te komen tot een grote, gemeenschappelijke modeshow, welke tijdens de Braderie zal worden gehou den. Deze shows beloven een onge kende manifestatie te worden van wat Alkmaar op modegebied voor elke smaak en elke beurs presteert. Onge twijfeld zal dit in de volle belangstel ling van ieder meisje en iedere vrouw staan. Luchtdraad-variëté Het Is de attractie-commissie gelukt, de wereldbekende „Hoogdraad-Variëté Show" voor Alkmaar te engageren. Dit adembenemende lücRtriümmer, dat zich op een hoogte van 12 tot 16 meter afspeelt, is voor Alkmaar iets nieuws. De luchtacrobaten zullen niet alleen 's middags, maar ook 's avonds met vuurwerk hun sensationele toeren ver richten. Met verschillende radio- en televisie sterren, bekende bands en muziekge zelschappen en diverse verenigingen, is de attractie-commissie nog in onder handeling. Hoewel de diverse stands van de deelnemers reeds een bezienswaardig heid op zich zelf zullen vormen, zijn er ook plannen in voorbereiding om de straten een feestelijk aanzien te ge ven. Hiervoor is reeds een ontwerp ge reed. Er zal onder meer een feesttrein- tje door de stad rijden, zodat een ieder gemakkelijk het Braderie-terrein zal kunnen bezoeken. Binnenkort zal er een vergadering voor alle Braderie-deelnemers worden gehouden waar alle plannen besproken zullen worden. Het ziet er naar uit, dat de slagzin „De Braderie wordt een feest, zoals hier nimmer is geweest" werkelijkheid gaat worden. Riebcek neemt de leiding. In de onderlinge competitie van de Alkm. Damclub D. D. D. werden deze week weer diverse interessante partij en gespeeld. Het is M. Oud niet gelukt de leiding te behouden. In een ingewikkelde par tij tegen zijn grote rivaal Riebeek werd hij het slachtoffer van een dam- zet, die hem direct een verloren stand bezorgde. Door deze uitslag nam Rie beek de leiding over. Op vrijwel alle borden zag men ver der ingewikkelde partijen. De heer Wijn verraste Woonijk met een prach tige combinatie en toonde daarmee hog I steeds gevaarlijk te zijn. De Jong, ook nog een gegadigde voor de titel, ver overde tegen Jorna een schijf en won I later de partij. Mekken en Schuit speelden een zeer moeilijke variant, waarbij Mekken weliswaar een vleugel1 van zijn tegenstander had ingesloten, maar zelf ook gebrek aan tempo kreeg. In tijdnood deed Schuit een zwakke zet, die hem een verloren stelling Hoewel Verver in het eindspel tegen N. Oud iets beter stond, forceerde Oud remise. Booy won van Smolenaars na eerst zelf verloren te hebben gestaan. Hemels steeg op de ranglijst door een keurige overwinning op N. Visser. Stam kon tegen Bakkum zijn schijf voorsprong niet voldoende uitbuiten en moest met remise genoegen nemen. Klinkhamer had een productieve avond door achtereenvolgens te winnen van Bruggeman en van Ranzijn. Ofschoon Lengers zich tegen het sterke positie spel van Balder lange tijd verdedigde, moest hij tenslotte de partij gewonnen geven. M. Oud—Riebeek 0—2, de Wijn- Woonijk 2—0, de JongJorna 2—0, MekkenSchuit 20, VerverN. Oud 1—1, BooySmolenaars 20, Hemels- Visser 20. StamBakkum 1—li Klinkhamer—Bruggeman 2—0, Klink hamerRanzijn 20, O. LengersBal der 0—2. Geboren: Elizabeth M„ dochter van J Baars en C. Kruijer. Josiena S-, dochter van B. Paulusma en G. van Stipriaan. Slechts een gering aantal kring IV van de Hollandse pU van Landbouw had geven aan de uitnodiging teren in de Parkzaal te Hc den vergadering bü te won Dat verwonderde ons eni niemand minder dan dr J van „De Schothorst" te Ho deze provincie was gekomt causerie te houden. Alleree de spreker iets van zjjn welke hij in het najaar ii opdeed. Zjjn conclusie wa: derland trots op zijn bocrei aangezien de Amerikaanse gens methoden werkt, die jaar geleden ook kenden, zi onze overburen op dat g< weinig valt te leren. Nu liggen de verhoudinger zelfsprekend geheel anders land. In Amerika huldigt rr tensieve bedrijfsvoering, w: elke rompslomp vermijdt, ti hier de landbouw juist in' werkt. De bemesting gesci kali en super; het klaver maar voor de nodige stik dragen. Reeds wordt kali fosfaat door de mest in de werkt, welke vers over het gestrooid. Over het algemei weiden er in de zomer ve Men hooit er in een zeer la: wat volgens de Amerikai meer kilo's oplevert; ook is dan gemakkelijker droog t Bieten en aardappelen wordi genaamd niet verbouwd, runderen gedurende een lan krachtvoer te eten wordt gt is zelfs zo, dat een Amerik gemiddeld 1000 kg meer krijgt dan in Nederland, mi melkproductie 1000 kg m draagt. Dr Grashuis had d dat er met de Fries-Ho die met ons zwart-bonte vee den vergeleken, meer is te Een Nederlandse fokker zo eer in stellen dergelijke koe zitten. De fout schuilt daari ruw voer van een slechte k' wat de melkproductie beïm Amerikaanse boer let meer en vetpercentage dan op het van een rund. Ook kan de van de kwaliteit van het i er toe bijdragen, dat de v Gevr. een vrij bovenhu Goede stand. Aangeb. flinke woning r bij Station. Br. ho. A 467 bur. v. d. AANGEBODEN voor stalling of opslag Te bevr. Forestusstr. 3 HET BESTE ENGELSE RIJWIEL Zend ons dexe adv, met Vu> naam en adres en V ontvangt gratis onxe fraaie getll. brochure in kleurendruk. 1. ingebouwde naafdy namo. 2. drieversnellingsnaaf 3. oliebad kettingkast 4. speciaal geprofileerde velg R-patent 5. Dunlopbanden 6. vernuftig aangebrach te schakelaar i.d. kap 7. ingebouwd patent slot 8. handpomp 9. batterijhouder voor constant licht met automatische over schakeling op dynamo 10. 3-versnellingsschake- laar. met zichtbare in stelling op stuur 11. origineel Brook's of Terry-zadel 12. specifiek Engelse ba gagetas met gereed schap. 13. nieuw model achter licht 14. rode reflector volgens voorschrift 1951 we gen-verkeerswet 15. spatlap 16. bracketstandaard Agent voor Alkmaar: JAN HENSTRA Laat 172 Alkmaar Tel. 3663

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2