Charley Chaplin filmt weer Werkloosheidtop-probleem in Belgie „Limelight" zijn vijfde grote film in ruim twintig jaar Problemen van de huizenbouw in Belgenland De varkens- en pluimveehouderij en de verhoogde voederprijzen Regering start met bestrijding GLIMLACHJE Anraad-Plantaz derde te Parijs Onze buren in het Zuiden kozen vóór persoon lijkheid en inspiratie resultaat is niet Het verheffend In Noord-Holland maakt men zich zorgen f TÏNWÏNNÏNGOP HET STRAND Waardige woorden van minister Van Houtte Dodelijk ongeluk met paarden wagen Teleurgestelde minnaar stak zijn verloofde Zeepost voor Oost en West BESOMMINGEN IJMUIDEN VRIJDAG 7 MAART 1952 (Van onze correspondent te New York) yiJF Jaar nadat hij zijn laatste, zo controversionele „Monsieur Verdoux" vol tooide, vindt men Charles Spencer (Charley, irt' het oog van de wereld) Chaplin weer voor en achter de filmcamera's. Het nieuwe oeuvre zal „Lime light" („In het volle licht der publiciteit") heten. In conceptie, dialoog en parti tuur en regie draagt het opnieuw alle kenmerken van een Chaplin-productle. Geen functie, die de tragi-komiek zelf kan vervullen geeft hij uit handen. „Limelight" is gerijpt in een periode, die voor Chaplin opnieuw vol innerlijke strijd is geweest en waarin er tal van politieke stormen over zijn hoofd zijn gegaan. Chaplin is voor verscheidene Amerikaanse politici in Washington wier blik in de afgelopen jaren herhaaldelijk op Hollywood's wonderlijke bevol king, met een groot aantal pseudo- en echte communisten, is gericht een dankbare steen des aanstoots. Zaad der nieuwsgierigheid wordt gestrooid 0NDANKS het feit, dat hij in Amerika zijn reputatie en zijn fortuin maak te. bleef Chaplin Brit. Hij weigerde zich te doen naturaliseren. Dat haalde hem de toorn van menig Amerikaan op de hals. O.i. ten onrechte. Het ver krijgen van een nieuwe nationaliteit is een privilege, waarom men kan vragen of waarvan men kan afzien. In Chaplin's geval kwam daar bij, dat hij in het dagelijks leven vaak bliik geeft van eenzelfde mentaliteit, die zijn films telkens tot zulk een grote gebeurtenis hebben gemaakt: hij is steeds geneigd de „zwakkere" in een conflict te steunen. Doch aangezien de „zwakkere" partij niet 't gelijk aan haar Chaplin in zijn politieke opvattingen en uitlatingen de plank af en toe mis sloeg. Voeg daaraan nog het (voor Hollywood wèl, maar voor het meer provinciale deel van Amerika niet zo) simpele feit van zijn vier huwelijken en men kan zich een beeld vormen van een veelomstreden figuur hoe groot zijn talenten ook mogen zijn. Nationaal kampioenschap 2e klasse kleinbiljart in Schagen De eindstrijd om het kampioenschap Van Nederland tweede klasse kléin- biljart kader 38-2 zal op 13, 14, 15 en 16 Maart in „De Posthoorn" te Schagen plaatsvinden. De KNBB heeft de orga nisatie van d't kampioenschap toege wezen aan het district Schagen en de vereniging „Hollands Noorde-kwar- tier". Aan de eindstrijd zal worden deelgenomen door W. Bakker tc Am sterdam, J. Barzilay te Rotterdam, J. H. Heuts te Kerkrade, A. Hiemstra te Maastricht, J. Jansen te Helmond, H. J. de Kleine te Z /rile, C. Lankhof te Hilversum en G. Wessels te Alkmaar. Op Donderdagmiddag 13 Maart wordt begonnen met de partijen Lankhof Barzilay en De KleineHiemstra. Daarna volgen de ontmoetingen JansenBakker en HeutsWessels De overige partijen worden vastgesteld volgens het systeem, dat de sterksten komen te staan tegenover de zwak- sten, zodat de spanning gehandhaafd blijft en in de slotpartijen de sterksten elkander treffen. Voor de liefhebbers van goed biljartspel zal er de volgende week in Schagen veel zijn te genieten! Pyromaan" ter beschikking van regering gesteld De „pyromaan", een Amsterdamse kellner. die er gewoonte van maakte, onbeheerd staande luxe r.uto's in brand te steken en tenslotte na 'n brandstich ting in een klein hotel tegen de lamp liep, is door 't Amsterdamse gerechts hof veroordeeld tot één jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest en ter beschikking stelling van de rege ring. Bovendien kreeg hij nog één jaar met aftrek voor een reeks van kléine diefstallen. Inbraak in sfudenfensoos te Groningen berecht Voor de Groningse rechtbank heb ben zich vijf jongelui moeten verant woorden, die in de nacht van 4 op 5 November hebben ingebroken in de studentensociëteit Mutua Fides aldaar. Ze haalden een brandkast uit de kel der van het gebouw, braken haar open, namen er f 2000 uit en deponeerden het zware geval tenslotte buiten de stad in een kanaal De heren bekenden hun euveldaad. Tegen vier hunner werd anderhalf jaar gevangenisstraf geëist, tegen de vijfde tien maanden. In de Jacob van Lennepstraat te Amsterdam is een tweejarig jongetje uit een raam van de derde verdieping gevallen. Het kind kwam in een tuin terécht en bleek bij onderzoek onge deerd te zijn. KERKELIJK NIEUWS Ned. Herv. Kerk: Beroepen te Bent huizen: J. Smit, candidaat te Rotter dam te Waferveen: J. Enkelaar, can didaat te Hasselt. Bedankt voor Krim pen a.d. Lek-Nieuwe Tonge; en voor Poortvliet: L. Trouborst te Monster. Geref. Kerken: Beroepen te Tijnje: B. Oosterhoff, candidaat te Hoogkerk Aangenomen naar Brugterveld: M v. d. Swan, candidaat te Rijswijk (Z.-H.), die bedankte voor Pingjum en Zürich. Bedankt voor Rijsburg (derda predikantsplaats)G. N. Lammens te Heinkenszand. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O.: Beroepen te Murmerwoude; te Nij megen en te Zwagerveen-Zwaagwest- einde: G. Zomer, candidaat te Ut recht. Christelijk Geref. Kerken: Tweetal te Arnhem: R. J. van Kagee, candi daat te Apeldoorn en E. Veneina, can didaat te Leeuwarden. Tweetal -e Eemdijk (by Bunscho ten) E. Vererra, candidaat te Leeu- worden en G. dé Vries, candidaat te Wenum. Tweetal te Kampen: R. .1. van Kagee, candidaat te Apeldoorn en G. de Vries, candidaat te Wenum. I_|ET wordingsproces van „Limelight" heeft opnieuw 214 jaar gevergd. Over de inhoud ervan weigert Cha plin meer los te laten dan de meest summiere draad: „het is de geschiede nis van een bejaard vaudeville-komiek in Engeland, heeft hij tegenover vrien den verklaard, „een man die geleide lijk zijn vat op het publiek heeft ver loren, wiens grappen en grollen oud bakken zijn geworden. Ziels-ongeluk- kig over het feit, dat men niet meer om hem lacht, zoekt hij zijn toevlucht tot de drank. Het toeval brengt hem in aanraking met een jonge danseres, vol talent maar ook vol problemen, die haar in de ontplooiing van haar ga ven remmen. De aan-lager-wal-ge- raakte komiek vindt zijn zelfrespect weer terug, door van het danseresje een ster te maken". Oppervlakkig gezien vindt men in dit gegeven hetzelfde autobiographische thema terug van „Gold Rush" en, sterker nog, van „City Lights" de zwerver, die het blinde bloemenmeisje tracht te helpen. (Chaplin moge mil- lionair zijn hij voelt zich een ver worpene in onze maatschappij). Maar aan het geraamte van de „korte in houd" kan men Chaplin's werk nim mer beoordelen. Een verdere aanwij zing voor de waarschijnlijkheid, dat Chaplin in „Limelight" terugvalt op zijn eigen ervaringen in Engeland is voorts het feit, dat hij een figuur heeft gecreëerd, die sterk geënt is op zijn eigen moeder, die. terwijl haar zoon zich nog een naam op de planken moest maken, als naaister een bijver dienste had gevonden. Claire Bloom MET dit al moet echter erkend wor den, dat men van „Limelight" nog weinig weet. Sedert Gold-rush" en „The Kid", waarin Chaplin telkenmale de verschoppeling was, de zwerver, wiens beste bedoelingen de meest fu neste resultaten hadden en die zelfs wanneer zijn pogingen wèl met suc ces waren bekroond zelf achter het net viste, veranderde zijn instelling merkbaar. In „Modern Times" schiep hij een wrange parodie op de ver houding tussen mens en machine in de industrie, de „Grote Dictator" was zijn bijdrage aan de psychologische oorlogvoering van de Westelijke we reld tegen Hitier. En zijn laatste film „Monsieur Verdoux", hoewel uiterlijk een Blauwbaard-geschiedenis was doorweven met Chaplin's protesten tegen de militaire tendensen van onze na-oorlogse wereld. Over de gedachte achter de intrige van „Limelight" be waart Chaplin alsnog het stilzwijgen. Er zijn natuurlijk weer vele tongen in beweging gekomen door het feit, dat Chaplin opnieuw een onbekende actrice tot ster van zijn film heeft ge bombardeerd. Het is een Engelse tone- liste Claire Bloom, die de hoofdrol te genover Chaplin speelt. Zij moet te vens een door Chaplin gecomponeerd ballet (waarvan de inhoud enigszins naar „De Rode Schoentjes" zweemt) kunnen dansen. Chaplin verwacht in de loop van Februari de opnamen voor „Limelight" te hebben beëindigd. Voor het eerst in zijn carrière heeft hij enige vrien den toegestaan de opnamen bij te wo nen. Het relaas, dat zij van hun er varingen vertellen, is er een van een bezield kunstenaar, die als acteur en als regisseur voortdurend onder ster ke druk staat en moeite heeft zijn emotionele uitbarstingen te beheersen. Maar, zeggen zij, de technici en mede spelers beseffen de aard van Chaplin's ongebruikelijk talent en berusten in zijn uitvallen. Als een getergde leeuw DAY RASCH, een jong pianist, die bijna een jaar lang met Chaplin heeft samengewerkt aan de partituur van de door Chaplin gecomponeerde illustratieve muziek, heeft dezer dagen aan buitenstaanders een typisch beeld gegeven van Chaplin's temperament. „Chaplin speelt zelf viool, piano, ac cordeon en orgel", vertelde hij. „Maar hij kan geen muziek schrijven. Daar voor had hij mij in dienst genomen. Wij hebben negen maanden aan de par tituur gewerkt. Chaplin placht dan door zijn kamer te ijsberen, neuriënd, zingend en af en toe ook brullend als een getergde leeuw. Mijn taak was het uit zijn „gezang" de melodieën op te vangen, ze op de piano te spelen en dan op muziekpapier vast te leggen. Er gingen dagen over heen dat er geen noot op papier werd gezet. Maar op eens werd de inspiratie over Chaplin vaardig. Ik moet erkennen, dat ik nog nooit van mijn leven iemand zó heb zien componeren. Maar ik geloof, dat de muziek zeker aan zijn doel zal be antwoorden". Men heeft Chaplin de vraag gesteld, wat hij van „Limelight" verwacht. „Ik hoop dat het een grappige film wordt", zei hij met een bescheidenheid, die sommigen voor onzekerheid houden. Hij voegde eraan toe, dat hij het ko mische element heeft gezocht in het visuele, niet in de dialoog. „In één van mijn grote scènes", voegde hij er aan toe, „krijg ik kramp in mijn been. En het publiek kijkt toe hoe ik er van af koni. Dat is nog steeds het genre hu mor, dat een film m.i. moet bieden. Maar zo besloot hij meet aan deze ene scène de betekenis van de film niet af". Zo heeft Chaplin het eerste zaad der nieuwsgierigheid naar z\jn vijfde grote film in ruim twintig jaar ge strooid. Wie twijfelt eraan, dat „Lime light" evenals de voorafgaande films van deze uitzonderlijke acteur-auteur regisseur opnieuw zal staan in wat de ietterlijke vertaling van de titel is: „Het volle licht der publiciteit"? „En dat noemden ze een waakhond in de advertentie Voor het startschot van de Parijse zesdaagse werd gelost, werden op de baan van het Velodrome d'Hiver in ternationale wedstrijden gehóuden. Eén hiervan was de finale van de Gon- taut-Biron-prijs, een koppelwedstrijd voor amateurs en onafhankelijken over 60 km. Het Franse koppel Mi- chel-Bidgrain werd </wste in 1 uur 16 min. 7,4 sec. Op de tweede plaats ge volgd door PetltjeanSoutin (Er.). De Nederlanders Anraad en Plantaz bezetten de derde plaats. 'JR zit niets anders op: men moet kle- zen. Er wordt hier In Beigie een me thode van bouwen van huizen toege past, die het onmogelijk maakt het ene te kiezen én ook nog het andere; men moet radicaal pro het ene en contra het andere zijn, pro individualiteit en in spiratie en dan tégen de stijlloze ma nier, waarop men hier meent een mo derne straat te mogen aanleggen. Of omgekeerd: een derde mogelijkheid be staat er niet. Het Is genoegzaam bekend, dat er verschillende theorieën zijn over straat- bouw, straataanleg, enz. Maar een th^flrie, die elke methodiek negeert.." Toch schijnt men in een stad als Ant werpen volgens dit principe te bouwen. Ik had tot nog toe in mijn onschuld van aesthetisch geïnteresseerd mens altijd gedacht, dat het tot een sieraad van de stedenbouw gerekend moet worden, als men in een pas aangelegde straat een bepaalde stijl kan ontdekken. Niet waar, zo waren wij opgevoed? Een stijl! Dit wil zeggen, een zekere eenheid, een bepaalde harmonie, een rhythme, zoals ne minister van landbouw heeft on langs enige maatregelen genomen ten aanzien van de voederprijzen, welke de varkens- en de pluimveehouderij in Noord Holland in een moeilijker posi tie dreigen te brengen. VOOR wat de varkens betreft, ls V Noord Holland een gebied waar men zich heeft toegelegd op het hou den van Groot-Yorkshire varkens, een soort, dat zich meer leent tot de pro ductie van zware slagersvarkens dan van lichtere baconvarkens. De baconvarkens, die voornamelijk uit het Oosten van ons land komen, worden geexporteerd naar Engeland. Onze regering heeft daartoe een con- f 'f". "Y';" 'J'-f- Tin wordt in bescheiden mate gewonnen in het populaire badplaatsje Porthtowan in Cornwall (Engeland). Af en toe zijn de grondzeeën zo krachtig, dat het zand, dat vijf procent tin bevat, van de bodem wordt losgewoeld. De mannen scheppen het tinhoudende zand op en wassen het grondig met water. De tin zakt dan naar beneden. (Van onze correspondent te Brussel) IVORDT Nederland in hoge, zelfs in stijgende mate in het nauw gebracht door het werkloosheidprobleem, de proporties waaronder dit vraagstuk bij onze huren beneden de Moerdijk zich voordoet, is werkelijk onrustbarend en vervult de harten met bange voorgevoelens. De Belg is van nature optimistisch en zet zich gemakkelijk over dingen heen, die hem aanvankelijk neerdrukten. Maar op één punt is hij gevoelig, om niet te zeggen ontroostbaar: als aan zijn natuur lijke drift tot werken beperkingen worden opgelegd of hij gehandicapt wordt in zijn wil om geld tc verdienen. De gemiddelde Belg kan wat zich op het ogen blik in zijn land afspeelt op het gebied van beperking van de arbeidskansen, slechts zien ais iets, wat direct zijn financiële positie raakt. Zijn portemonnaie loopt gevaar en nu worden alle klokken in zijn land tegelijk geluid. Dagelijks voegen zich nieuwe contingenten bij het leger der werklozen. stoot wil opvangen en de leiding van het offensief op zich heeft genomen om de ontwikkeling van 's lands ap paraat in versneld tempo voort te zet ten. De voorziene regelingen zijn de volgende: het particulier initiatief moet worden bevoi-derd en da overheid moot een zo groot mogelijk aantal werkgelegenheden hiervoor beschik baar stellen. Er is een crediet van 50 millioen franken uitgetrokken voor de saneringswerken van de bodem. De uitvoering van deze plannen zal in het komende voorjaar 450.000 werkdagen verzekeren. Voorts gaan de gedachten van de regering in de richting van: geen nieuwe industrieën, maar nieu we fabrieken, d.w.z. terWjjl nieuwe ondernemingen gesteund worden, zal de voorkeur uitgaan naar uitbreiding van de bestaande industrieën. Eén woord werkt als een rode lap op de verbeelding: inflatie. Tot iedere prijs moet deze voorkomen worden. QNDANKS de geruststellende me- delingen van minister van Houtte over het Regeringsplan ter bestrijding der werkloosheid, gebaseerd op ac tieve medewerking van particulieren, neemt de onrust zichtbaar toe. Ener zijds toont België een hoge productie en een maximaal inkomen en ander zijds de werkloosheid die, aldus minis ter Van Houtte, een structureel pro bleem is. De Belg zou echter zijn naam als geïnspireerde werker niet met eer dra gen, als hij niet allang de schouders onder deze voor zijn land dreigende last had gezet en het is vooral de manlijke en knappe minister van Eco nomische Zaken, Duvieusart, die de QE gemiddelde Belg laat zich leiden door angst^.i - oor zijn portemon naie (zeer begrijpelijk overigens). Dat echter op voorbeeld van zijn Engelse gewezen collega Sir Stafford Cripps, beschouwingen van economische aard zeer goed kunnen samengaan met meer ideële motieven, kan uit de volgende woorden van eerste minis ter Van Houtte blijken, zo juist uit gesproken op een diner van de Ko ninklijke Kring „Mars et Mercure", bij welke gelegenheid hg het regerings plan uiteen zette: „Ik voor mij ben overtuigd, dat in dit grote latente conflict (bedoeld is de werkloosheid), waarbij de machten en de leerstellin gen tegenover elkander staan, er plaats is voor een derde macht, die misschien niet een derde kracht van de politiek is, maar een derde kracht van de moraal en van de wereldop vatting. De werkloosheid is een van de toetsstenen, waarnaar de waarde van ons regime zal worden bepaald. Ofwel zo zegt hij zullen wij er in slagen, aan allen, die in staat rijn te werken en het stevige verlangen hebben door de verdienste van hun ar beid in b in bestaan te voorzien, bij hun bevoegdheden passend werk ie verschaffen, ofwel zullen wjj onver biddelijk veroordeeld worden om de grootste rijkdom ter wereld te hebben verspild n.I. het arbeidsvermogen van de mensen en hun niet te hebben kun nen verschaffen wat hun waardig is: de mogelijkheid om hun bestaan door de persoonlijke Inspanning te recht vaardigen". Waardige woorden, zou den wij willen zeggen, die zeker een basis zön om op te starten. tract afgesloten met Engeland en aan de hand van de prijzen, die daarin zijn bedongen, is het mogelijk aan de hou ders van baconvarkens een prijs te garanderen. Dit contract houdt in de levering van ten minste 25.000 ton bacon ge durende het jaar 1952 tegen de prijs van f 2.74 kg. Daarboven zou nog een kwantum van 10.000 ton kunnen worden geleverd voor f 3.15 per kg. Natuurlijk moet dit contract worden nageleefd en, zonder ons te begeven in de vraag in hoeverre de thans geleende bacon- prijs van f 2.60 per k.g. geslacht ge wicht Inclusief kwaliteitstoeslag lo nend is, mogen we wel aannemen, dat de regering er voor zal zorgen, dat dit baconcontract wordt uitgevoerd. De zware varkens TEN aanzien van de zware varkens bestaat heel wat minder zekerheid. De voorraad spek in Nederland is zeer aanzienlijk. Volgens sommigen komt dit, omdat door Nederland aanzienlij ke voorraden Amerikaans spek werden geïmporteerd, die vervolgens naar Duitsland werden geëxporteerd. Hier door zouden weliswaar goede winsten aan deviezen zijn geboekt, maar het Nederlandse spek zou zijn blijven lig gen. Volgens anderen zou de verbrei ding van mond- en klauwzeer in Duits land ten gevolge hebben gehad, dat daar veel varkens aan de markt kwa men. waardoor een prijsdaling ont stond die de export van Nederlands spek belemmerde. Hammen konden te gen goede prijzen naar Amerika wor den verkocht, voor het spek echter was geen afzet. Intussen vertonen de zware varkens de laatste dagen een lichte prijsstij ging. Het is mogelijk, dat hier sprake is van een stimulerende invloed van de baconvarkens, maar zeker is dit niet. Het voederprobleem UOE het prijsverloop in de toekomst komst zal zijn, valt uit de aard der zaak met geen mogelijkheid te zeggen en het hangt dus geheel in de lucht of deze zodanig zullen zijn. dat de ver hoogde voederprijzen daardoor zullen kunnen worden goedgemaakt. Ds moeilijkheid voor de varkenshouderij - en dit geldt ook voor de pluimveehou derij - is daarbij, dat weinig voer uit eigen bedrijf kan worden gebruikt en dat men dus oractisch geheel is aange wezen op aankoop van de in prijs ge stegen voermiddelen. Wel wordt door de minister steeds aangedrongen op het telen van eigen voer, maar het ligt voor de hand, dat dit niet overal en voor iedereen mogelijk is. In verband met dit laatste hoorden we zelfs de opvatting uitspreken, dat. aangezien de gemengde bedrijven eigen lijk de meest aangewezen zijn voor het houden van varkens en pluimvee, deze op de duur de varkens- en pluimvee houderij zouden moeten opvangen. Wanneer het inderdaad deze kant uit gaat, dan mogen de perspectieven voor de varkens- en pluimveehouderij aller minst rooskleurig worden genoemd. Regerlngstaak 70VER is het natuurlijk nog niet. waarbij nog komt, dat het sociaal gezien een ontoelaatbaarheid moet worden geacht om mensen, die gédu- rende een reeks van jaren een bedrijf hebben uitgeoefend, eenvoudig in de steek te laten, nadat hun bedrijf ten gevolge van gewijzigde regeringsmaat regelen onrendabel is geworden. Voor alsnog hebben we de indruk, dat men van regeringszijde voor deze zijde van het vraagstuk een open oog heeft, a! zal natuurlijk moeten worden afge wacht of de belangen van deze groep op de duur tot hun recht komen. Ge zien de tot nu toe gevolgde landbouw politiek hebben deze bedrijven in ieder geval veel tegen. Het is min of meer begrijpelijk, dat onder deze omstandigheden van de zijde der varkens- en pluimveehouders de aandacht wordt gevestigd op de gunstige positie, waarin als gevolg van de overheidsmaatregelen - de ak kerbouwbedrijven zich geplaatst zien. De regering schijnt dit te beseffen. Wat niet wegneemt, dat het wel zeer moei lijk zal blijken om de klove, die zich meer en meer schijnt te verwijderen, te overbruggen. men die bijvoorbeeld in Brussel op de Grote Markt met zijn verrukkelijke ge bouwen aantreft en eigenlijk overal, waar vroeger op een verantwoorde ma nier gebouwd werd. Maar men moet nu eens komen kij ken in de nieuwe wijken van Antwer pen, dan zal men het verschil duidelijk zien. Naast een huis dat een eigen stijl heeft, verrijst een ander, dat het zijne draagt. Laag ligt naast hoog; soms als men het zo ontstane verschil in hoogte wil camoufleren, wordt er bovenop een loos geveltje aangebracht als een wan kel schijnend muurtje. Een werkelijk mooi huis, van degelijke architectuur, wordt geflankeerd door een ander dat geestelijke armoe, gebrek aan vernuft van de maker schijnt te verraden. Vraagt men zich af, hoe dit mogelijk is en of de toezichtoefenende instanties hierop geen aanmerkingen maken, dan blijkt, dat men mét een visie te doen heeft, die méér is dan een gril en daarom waard, bekeken te worden. Belgen hebben in hun bouwmethoden gekozen vóór persoonlijkheid en inspi ratie en tégen van bovenaf geleide architectuur. Hier komen wij bij het eigenlijke punt waarom het gaat. Men staat voor een keus: óf de architecten aan bepaalde voorschriften binden en dan de zekerheid hebben dat 'n straat plan uitgewerkt wordt volgens vooraf- omschreven beginselen, óf de grootst mogelijke vrijheid toestaan en volop plaats ruimen voor persoonlijkheid en inspiratie, maar daarbij dan ook de kans lopen dat een hopeloze willekeur wordt ingevoerd en een straat een pot- pouri van opvattingen en stijlen wordt. Men heeft zich blijkbaar, althans in Antwerpen, voor het laatste beginsel uitgesproken, met de hierboven om schreven gevolgen. W(j voor ons zien heel duidelijk de bezwaren aan het andere standpunt verbonden, maar zijn toch teveel op schoonheid gesteld om zonder meer het standpunt van de Antwerpse heren te kunnen huldigen. Maar ook nog in andere opzichten kent de Schelde-stad haar bouwmoei- lijkheden. Veel straten zijn volkomen ongeschikt om het tegenwoordige ver keer door te laten. Gevolg: er worden oude huizen afgebroken en op de vrij komende plaatsen nieuwe gebouwd, die enkele meters meer nr/.r achter komen te liggen. Later zullen dan de andere huizen ook worden afgebroken. Maar „later" kan lang op zich laten wachten en intussen heeft men afschuwelijk lelijke straatbeelden verkregen met nu eens inspringende en dan weer uit springende gedeelten, een zig-gag lijn, die sommige huizen laat zien maar andere totaal aan het gezicht onttrekt. Zo „groeit een stad, maar het is een groei, die denken doet aan sommige bo men, die allesbehalve sierlijk hun kroon naar de hemel opheffen. Het verblij- dene, maar tegelijk het tragische van het geval is, dat haast mathematisch zeker te zeggen is, dat men eens van 't ingenomen standpunt zal gaan afwijken en naar een meer gebalanceerde oplos sing zal grijpen. Dan zullen echter veel straatbeelden voor eeuwen bedorven zijn. Een fout woord, op papier getypt, kan uitgevlakt worden en een fout woord voor de radio, hersteld; maar mislukte straten worden aan het nage slacht overgedragen en ontsieren onze steden voor jaren. Gisteren is de zevenjarige Robby, enig kind van de familie V. uit As sendelft, op het Vlietsend te Kromme nie onder de met een paard bespannen wagen van de brandstoffenhandelaar H. Z. geraakt, nadat de knaap getracht had op de wagen te klauteren. De jongen kreeg het achterwiel over hoofd en buik en werd in deerniswek kende toestand naar een ziekenhuis te Zaandam vervoerd. Aldaar is hij kort na aankomst aan de gevolgen overle den. Drie jaar gevangenisstraf heeft de Amsterdamse rechtbank opgelegd aan een 23-jarige los-werkman, die op een avond in de afgelopen zomer zijn ver- loofrj)!, die de verkering had uitge maakt, enige steken met een mes had toegebracht. Het meisje moest zeven weken in een ziekenhuis worden ver pleegd. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haak jes achter de naam van het schip ver meld: Indonesië m.s. „Tawali" (11 Maart); Nieuw Guinea s!S. „Rempang" (22 Maart); Canada m.s. „Westerdam" (13 Maart); Australische Statenbond en Nieuw Zeeland via Engeland (8 Maart); Zuid-Amerika m.s. „Alnati" (11 Maart), De besommingen van Donderdag zijn: trawler IJM 20 22.700; kotters IJM 227 600; KW 189 320; 133 3300; 27 690; 128 540; 10 1820; Iers. 93 540; BU 33 2700; HD 125 1080; RO 29 f 650; loggers: KW 37 5250; 44 2010. Prijzen per kg: heilbot 3,15—2; gr. tong 3,40—3,05; grm tong 1,95—1,30; kim. tong 2,17— 1,97; kl. tong I 1,94—1,71; tarbot II 1,67 1,37; zalm 2,402,10. Prijzen per 50 kg: Tarbot II 90, III 92, IV 67; kl. griet 31; sch.nong 36—25; gr. schol 27; grm. schol 44; kim. schol 54—25; kl. schol I 45—25, II 40—21; schar 31— 15,50; bot 17,50—14; v. haring 18—39; makreel 32,50—19; gr. schelvis 66—51; grm. schelvis 6256; kim. schelvis 61 —52; kl. schelvis I 6050; kl. schelvis II 55,5041- wijting 18—8; gr. gul 53— 41, midd gul 50—38; kl. gul 37—33; ban- 9890; kl. wolf 47; poontjes 20— 15.50; kl. koolvis zw. 30—23, wit 36— 24. Prijzen per 125 kg: gr. kabel jauw 24090; gr. koolvis zw. 6048; gr. koolvis wit 77—67; gr. leng 84— u jgr' 114' De totale aanvoer bedroeg 4150 kisten. PLOTSELING er weer, een finds mensenhe het lentetij die durende de wit winterkoninkje tuin niet verlati getjilp nadrukk zij reclame vo en van de opha: dedelino willen Als u hieraan u waarschijnlijk al de voorjaars lijks waar te zal zelfs wel verloop .van c als zelfs de g spreken. Maar waardoor al[es Wordt niet doo leefd? Het vroege vi vogels maakt on wekt verwachtin tiger 'de dag int Alleen vogelrr, gen. Waarom is in de vogelwer gereserveerd? 2 versterkte mat, maanden hun b de grote bijzon len hebben. Va mooiste verenpa deze tijd het all doenlijk ernstig sen allerlei rc wakker roepen. De gedachte li hij al die versch er van te verden de vrouwtjes te haar gunst te w: onder zijn soortg ste, de sterkste, liefde schenken? Wij romantisch graag willen aai gebleken dat het netje het vrouwt mannetje zingt geven aan zijn door alle mant wordt het als ee Langzaam en in van toon „claimt' bied en waarscht van hetzelfde soo terrein te komen is er zijn toekom: wen. De maanden A de bouwmaanden vogels geen wisse te ondergaan, toch lende opvattingen hoe zü hun kind zullen geven, die zijn dat de won ins pen. Er zijn nestt takjes en halmer Bij anderen zijn c vuldig tot een n Ook zijn er die zijn dat men ze r kijkt. Een paar cijfer duidelijker. Het ni geelgors bestond i paardeharen, 1755 gram kweekgras. klaver, 20 blader on ten slotte nog en een stuk van e dijn. Kunt u uitrei vogeltje heen en hebben tot het m dat de eieren gele Neen dan maak: teheraut, het zich Weet toch dat die dig kuiltje op de camoufleert met sprietjes? Het is eens naar zo'n ne. zal niet meevallen weet allerlei streke u op een dwaalsp Werkelijk grappi tjes kieviten, als d, tocht zijn. De dan lijk een heerlijke zocht voor hun aa: statig boven het v teken voor de doffe wat zij kunnen. Zi spronoen en roept „kie-e-Vit". Het lijk achtig zijn zo dru'. en weer. Het ene n pijlsnel de lucht ir zij trillend van emc om eindelijk als top ven, een kuiltje tv draaien. Ziezo, dat. zal e beneden lokken! Ook in de vooelïï, t je nieuirsgierig n domein. Zij daalt uii en viert haar bruilo liefjes en de paan vanaf dit ogenblik gevochten leventje Het moet rtu erns kuilje draaien. Hij i een behoorlijk nest binnenkort de eiere schijnen. Ja, wie zo'n vog dichtbij meemaakt, hart en neemt zich ker deze zonzijde 1 te zoeken. De „Western Union gebracht, die het m. direct vanaf het bu afzender stelt zijn I kmtoor van de Ga omgekeerd zendt d, Vmarate

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 6