Bewogen debat in Tweede Kamer VAN HOUTENS tcq Ministers waren het niet helemaal met elkaar eens Tweede Kamer over de vis- en hengelacten Eerste Kamer had critiek op het beleid der spoorwegen Her Rode Kruis en de burgelijke verdediging KcPii BaiieÈ '<ro¥' nn )inders n 2759 LIJVE )gram De vergoeding van onteigende landbouwgronden Socialisten voerden obstructie Instemming met het wetsontwerp Minister is tegen scherpe concurrentiestrijd Tunnel te Wassenaar wordt gebouwd Directeur Sociale Zaken te Alkmaar in arrest Het programma voor de Nationale Herdenking Auionomie van vereniging niei in gevaar Geen verbandacte MELK- CHOCOLADEKORRELS Andersen op de 1500 m. door Aas verslagen Voetbal in de huiskamer geneest Tribune van ijsrevue te Baltimore ingestort Frankrijk vraagt hulp aan Belgie VRESELIJKE WRAAK Levenslang geëist tegen Rademacher RECORDDIEPTE IN STILLE OCEAAN Rusland besteedt 102.4 milliard aan defensie GRIEPPOEDER VRIJDAG 7 MAART 1952 el. 5039 150 gram 50 gram 00 gram (Van onze parlementaire redacteur) UET slot van de interpellatie van de heer Droesen (KVP) over de toepassing V3n het „Vervreemdingsbesiuit onroerende zaken", in het bijzonder wat be treft de bemoeiing van de administratie bü de bepaling van de schadeloosstelling bü onteigening, had gistermiddag in de Tweede Kamer een sensationeel verloop. De bezwaren van de interpellant richtten zich vooral tegen het feit, dat bij de waardeschatting van onroerende goederen bij onteigening, de toestand van 1940 tot uitgangspunt wordt genomen. Hij diende een tweetal moties in. In de eerste werd de regering uitgenodigd op korte termijn te bevorderen het herstel van de vrijheid van de rechter bij de vaststelling van de schadeloosstelling bij ont eigening van onroerende zaken en in de tweede sprak de Kamer uit, dat hand having van de prijsbasis 9 Mei 1940 niet verantwoord is en werd de regering uitgenodigd op korte termijn een herziening van de desbetreffende regeling te bevorderen. den. Het is de enige materie, waar mede dit nog niet gebeurd is, riep hij teleurgesteld uit. Det Kamer zal zich duidelijk moeten uitspreken. Uitvoering van de moties zou bete kenen aldus mengde minister Mans- holt zich weer in het debat de uit vaardiging van een noodwet rechts handeling landbouwgronden, zoals de wet die op stapel staat, met uitzonde ring van enkele bepalingen daarin. Hij ontraadde aanneming van de motie. QPNIEUW poogde de heer Vondeling olie op de golven te gooien. Hij vroeg en verkreeg over de zaak zelf mocht na zo veel heèn en weer ge praat niet meer worden gesproken het woord over de orde en diende een motie in, om de beraadslagingen te schorsen. Zij werd prompt verworpen en wel met 42 tegen 24 stemmen. Al leen de P. v. d. A. en de CPN stemden r\e minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr dr In 't Veld was niet alleen bereid aan de in de tweede motie neergelegde wens tege moet te komen, doch voelde zich daar toe ook verplicht. Bij de Kamer was evenwel een wetsontwerp aanhangig, dat deze kwestie regelt, het ontwerp Rechtshandeling landbouwgronden, waarover nog steeds geen voorlopig verslag is verschenen. Hij wilde graag weten, wat de Kamer met dit wets ontwerp van plan was. Als deze wet tot stand komt, dan kon de regering met een eenvoudig noodwetje, waarin gevolg wordt gegeven aan het verlan gen van de Kamer, volstaan. „Dien een motie in", riep prof. Romme onder grote hilariteit van de vergadering. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer Mans- holt, zette zich echter schrap tegen over de heer Droesen. Hij had bezwa ren tegen de moties en verzocht aan de interpellant ze in te trekken, of aan de Kamer ze te verwerpen. Tot intrekking was de heer Droe sen niet bereid. Hij verlangde, dat er verandering zou komen in de*huidige regeling en liefst zo vlug mogelijk. Aan zijn tweede motie voegde hij een regel toe, waardoor de regering de be staande regeling zou moeten herzien „door middel van een wettelijke voor ziening, welke alle gronden omvat". Minister In 't Veld concludeerde hieruit, dat bedoeld werd de uitvaardi ging van een noodwet, die zowel de niet-landbouw- als de landbouwgron den omvat. Dat is een zaak, die mijn collega Mansholt aangaat, voegde hij er aan toe. Mansholt in 't geweey. HEZE wilde echter eerst wel eens we ten, of deze uitleg juist was De heer Droesen bevestigde het in hoofdzaak. Toen maakte minister Mansholt ern stig bezwaar. Hij zag geen enkele re den voor zo'n noodwet. Hij wilde zo spoedig mogelijk de wet Rechtshande ling in het Staatsblad opgenomen zien. Hier wrong de schoen! De Ka mer heeft tegen dit wetsontwerp ern stige bedenkingen en maakt met de behandeling er van allerminst voort gang. De bewindsman is er op ge brand; hij voelde er niet voor door de uitvaardiging van een noodwet, de wet Rechtshandeling Landbouwgron den in de waagschaal te stellen. Hrj vreesde blijkbaar, dat van die wet dan wel niets meer komen zal. De afge vaardigden meenden een tegenstelling tussen de béide ministers te consta teren; de gemoederen werden wat ver hit; er werd herhaaldelijk geïnterrum peerd. De heer Vondeling van de P. v. d. A. meende zijn partijgenoten- ministers te hulp te moeten komen met een pleidooi tot uitstel van de ver dere besprekingen, teneinde de zaak nog eens te kunnen bekijken. De heren Den Hartog van de VVD en v. d. Heuvel van de ARP sprongen op de ketting. Van uitstel wilden zij niets weten. Laatstgenoemde verlang de, dat de situatie, wat de landbouw gronden betreft, zou worden aange- Voor de eerste motie-Droesem in stemming kwam, motiveerde de l eer Vondeling zijn stem tegen. Wat de motie vraagt, is al in vervulling ge gaan, zo redeneerde hij, door de In- diening van het wetsontwerp Rechts handeling landbouwgronden. Prof. Romme van de KVP zou voor de motie stemmen, aldus verklaarde hij. De overwegingen van minister Mansholt houden verband met een wetsontwerp, dat niet aan de orde is, argumenteerde hij. Minister In 't Veld maakte nog vlug gebruik van de gelegenheid om te verzekeren, dat er tussen hem en zijn ambtgenoot Mansholt geen controver se bestaat. Over de Tweede motie- Droesen met de toevoeging had hij zich niet uitgesproken. Minister Mans holt hield de heer Romme voor, dat hij zich vergiste. Het lot van de eerste motie was echter al bezegeld. Zij werd aangenomen met 45 tegen 25 stemmen (tegen P. v. d. A. en CPN). Toen de tweede motie in stemming zou komen, kreeg mr Burger van de P. v. d. A. het woord over de orde. Hij protesteerde, dat de tekst van de ge wijzigde motie-Droesen niet aan de Kamerleden was rondgedeeld en dat toch gestemd zou worden Toen wenste ook de heer Wagenaay van de CPN het woord over de orde. Tegenover de communisten heeft de P. v. d. A. bij dergelijke gelegenheden wel eens een heel andere houding aangenomen, verweet hij mr Burger. Hij achtte de obstructie onredelijk en wat hem betrof koii gerust over de motie gestemd worden. Daartoe ging de Kamer over, met het resultaat dat ook de tweede motie- Droesen met 45 tegen 25 stemmen werd aangenomen. (Van onze parlementaire redacteur) pLANDESTIEV mogen sommige hen- gelaars wel eens trachten een voorn tje of een baarsje te verschalken, Zij weten, dat zij de kans lopen een bekeu ring te krijgen, als zij geen hengelakte kunnen tonen. Die hengelakte wordt namelijk voorgeschreven door het „be sluit bijdragen verbetering binnenvis serij", daterend uit 1942, dus uit de be zettingstijd. Het werd voorlopig ge handhaafd bij besluit van 22 September 1945 De bezettingsbesluiten kunnen niet eeuwig duren. Daarom behandelde de Tweede Kamer gistermiddag een wets ontwerp dat dit besluit vervangt. Het bevat de bepaling, dat de bijdragen, die geheven worden, ter beschikking worden gesteld van een openbaar lichaam de organisatie ter verbete ring van de binnenvisserij dat tot taak heeft de maatregelen te treffen, die ook het bezettingsbesluit verlang de voor de verhoging van de produc tiviteit van het viswater. In het be stuur van dit openbaar lichaam zullen vertegenwoordigers van de beroeps vissers en van de sportvissers worden opgenomen. De organisatie treedt in de plaats van de door het besluit van 1942 voorgeschreven commissie, die wat de besteding der uitgaven betreft, slechts een adviserende stem had. De bijdragen zullen jaarlijks door de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening worden vastgesteld en ten hoogste f 2 bedragen. De Kamer toonde instemming met dit wetsontwerp, in de eerste plaats omdat het een besluit uit de bezettings tijd vervangt, in de tweede plaats, om dat de beroeps- en de sportvissers ge zamenlijk zijn ingeschakeld. Er waren echter ook bezwaren. De heer Emmens past aan de veranderde omstandighe- van de PvdA bijvoorbeeld wenste het I"»E EERSTE KAMER heeft gisteren de behandeling van de begroting van het departement van Verkeer en Waterstaat voortgezet en ten slotte, met alleen de stemmen van de communistische fractie tegen, de begroting goedgekeurd. Mr baron De Vos van Steenwijk (WD) hield tijdens de behandeling een rede, welke twee uur duurde en waarin hjj talrijke actuele Vraagstukken onder de loupe nam. commissie voor het onderzoek van on gelukken achtte de minister ongewenst. Minister Wemmers besloot zijn rede met de toezegging, dat binnenkort zal worden begonnen met de aanleg van de veelbesproken voetgangerstunnel te Wassenaar. Nadat de begroting van Verkeer en Waterstaat was goedgekeurd, werd een begin gemaakt met de behandeling van de begroting van het Zuiderzeefonds voor 1952. Op een vraag van mr baron De Vos van Steenwijk antwoordde de minister, dat het rapport van de Zuider zeeraad inzake de provinciale indeling van de Noordoostpolder zal worden ge publiceerd. Hierop werd ook deze ge- groting met de communistische fractie tegen goedgekeurd. Bij de behandeling van de begroting voor het scheepvaartfonds voor 1952 drong de heer Van Santen (CPN) er op aan een waarnemer naar de economi sche conferentie in Moskou te sturen, doch de minister voelde hier niet voor. Deze begroting en die van de PTT en het Staatsvissershavenbedrijf te IJmui- den werden hierop, met weer de com munisten tegen, aangenomen. De VVD-afgevaardigde drong er on der meer bij de minister op aan, de streekvervoersondernemingen in het le ven te laten. Hij had de indruk, dat de spoorwegen niet-renderende pendel diensten inleggen op lijnen, die door onafhankelijke autobusdiensten worden onderhouden, ten einde hierdoor de concurrentie te hinderen. Voorts be pleitte spreker de invoering van kleine boeten in plaats van waarschuwingen bij kleine verkeersovertredingen. De heer Kramer (PvdA) betreurde de eigenmachtige verhoging van de spoorwegtarieven. Hoewel hij de Ne derlandse spoorwegen de beste van Europa noemde, achtte hij het toenemen van het aantal ongelukken de laatste tijd verontrustend en hij zag gaarne een onafhankelijke commissie belast met het instellen van een onderzoek naar spoorwegongelukken. De heer Van Santen (CPN) keerde zich eveneens tegen de tariefverhogin gen bij de spoorwegen en tegen de te lange personeelsdiensten bij dit appa raat. Hij vroeg zich af, wat het NW dacht van het stakingsverbod van de Minister Wemmers was >an oordeel, dat het oneconomisch zou zijn, indien de spoorwegen geen trajecten zouden berijden, die ook door bussen worden bediend. Hij zou echter nauwlettend toezien op ongebreidelde concurrentie. De instelling van een onafhankelijke z.g. „pootvisfonds" uitsluitend te be stemmen voor de verbetering van de visstand en niet voor de bestrijding van het viswater. Die taak berust volgens hem bij anderen. De heer v. d. Ploeg van de KVP was van oordeel, dat de overheid zich ten aanzien van het bestuur van de „or. ganisatie ter verbetering van de bin nenvisserij" te uitgebreide rechten voorbehoudt. .Minister Mansholt stelde de heren op een aantal punten gerust. De waterver ontreiniging ressorteert onder zijn ambtgenoot van Waterstaat, zo zeide hij. Zij heeft zijn volle aandacht. Uit het pootvisfonds zal de verontreiniging niet practisch bestreden kunnen wor den; daarvoor is het fonds te klein en zijn de Hosten voor de aanleg van in stallaties te groot. Wel zullen uit het fonds bijdragen verleend kunnen wor den voor het verrichten van onderzoe kingen eh het nemen van proeven. De bewindsman deelde mede, dat de Kamer zeer spoedig een wetsontwerp tot wijziging van de Vissérijwet zal be reiken. De overheidsinvloed op de or ganisatie is slechts gering. De minis ters, die het wetsontwerp hebben on dertekend, hebben het recht van be noeming en ontslag van de bestuursle den .Een hierop betrekking hebbend amendement van de heer v. d. Ploeg zal vanmiddag behandeld worden. 'n héérlijke drank uit zuiver iruit (Advertentie, lag. Med.) De hengelsportverenijing „Ver- eenigd Sterk" heeft te Den Haag in het kanaal tegenover het West- broekpark, 1000 pond pootvis uit gezet. Een der leden, de kok Becker, gaat het wel aan het hart deze nisjes niet in de pan maar in het water te moeten gooien. Hij troost zich echter met de ge dachte, dat hij er minstens de helft weer hoopt uit te vissen. Verdacht van valsheid in geschrifte De recherche van de Rijkspolitie heeft de heren J. P. en J. H. tc Alkmaar, die een leidende rol hebben gespeeld in de Stichting Hypotheekspaarfonds „Stad en Land" te Alkmaar, gearresteerd op vermoeden van valsheid in geschrifte, althans medeplichtigheid hieraan. De heer P., directeur van Sociale Za ken te Alkmaar, was commissaris van de N.V. Verenigde Bouwkassen, waarin „Stad en Land" was opgegaan. De heer H. is beheerder van „Stad en Land" geweest. Het in December van het vo rige jaar door de Verzekeringskamer uitgebrachte verslag over genoemd hy potheekspaarfonds was voor de justi tie aanleiding een onderzoek in te stel len naar de gedragingen van genoem de functionarissen. Hierop werd aan J. P. door het gemeentebestuur onge vraagd verlof verleend. Het bleek, dat 24 bouwkascontracten van spaarders van „Stad en Land" op naam van J. P. waren overgeschreven, hoewel 22 van de 24 oorspronkelijke deelnemers met deze overdracht niet bekend waren. De ze deelnemers derfden allen de bij over dracht algemeen gebruikelijke restitu tie van de betaalde administratiekos ten, waardoor P. op een al te voorde lige manier in het bezit van lopende bouwkascontracten kwam. Toen P. la ter alsnog een aantal schriftelijke over drachtsverklaringen produceerde, ver klaarden twee der deelnemers onder ede tegenover de Verzekeringskamer nimmer een dergelijke verklaring te hebben ondertekend. Van enige verkla ringen is met zekerheid vastgesteld kunnen worden, dat zij vervalst waren. De volgende richtlijnen zijn uitgege ven voor de Nationale Herdenking op Zaterdag 3 Mei a.s.: Van 's avonds 18 uur af zal van alle openbare gebouwen, particuliere wonin gen en vaartuigen de vlag half stok worden gehangen. Te 19.30 uur zal een ieder kunnen deelnemen aan een stille tocht, welke zal aanvangen van een punt niet verder dan ongeveer 30 mi nuten verwijderd van de graven der ge vallenen. Van 19.45 uur af tot 30 sec. voor 20 uur zullen de klokken van alle kerken luiden. Te 20 uur precies zal, nadat 30 seconden tevoren door een signaal dit tijdstip is aangekondigd, op de plaatsen der herdenking gedurende twee minuten volkomen stilte in acht worden genomen. De weg naar de plaats der plechtig heid zal te voet en in volkomen stil zwijgen, zonder vlag of vaandel wor den afgelegd. In aansluiting hieraan zullen in de kerken of andere gebouwen herden kingsbijeenkomsten worden belegd. Met het oog op het karakter van deze natio nale herdenkingsavond is het gewenst, dat die avond van 20 uur af geen open bare vermakelijkheden worden gebo den en alle verkooplocaliteiten zijn ge sloten. Volgens ruwe schatting hebben 150.000 vreemdelingen tijdens de car navalsdagen Maastricht bezocht. Het waren in hoofdzaak Belgen en Duitsers. (Van onze Haagse redacteur) CR dreigden dezer dagen ernstige misverstanden te rijzen omtrent de mede- werking van het Rode Kruis aan de burgerlijke verdediging en over de taak die het Rode Kruis bij deze verdediging heeft. Dat was het gevolg van een redevoering, die de heer Baumann, burgemeester van Oegstgeest, als voorzitter van de afdeling Rijnland in een vergadering van zijn afdeling heeft gehouden. Hij sprak er zijn bezorgdheid over uit, dat de zelfstandigheid van het Rode Kruis zou worden aangetast door een eventuele eis van de regering, dat alle medewerkers van deze nuttige instelling, voor zover zij bij de burgerlijke ver dediging zouden worden ingeschakeld, een verbandakte, hun door de regering voorgelegd, zouden moeten tekenen. Daarmede, zo meende de heer Baumann, zouden de medewerkers van het Rode Kruis worden losgeweekt, tot schade van de eenheid van het Rode Kruis. ke verdediging wenst, zonder dat de eenheid en de autonomie van het Rode Kruis zullen worden aangetast. Zij zul len worden ingezet, doch als organie ke eenheden onder hun eigen comman danten. In een geest van wederzijds vertrouwen zal niet worden verlangd, dat afzonderlijke overeenkomsten tus sen de overheid en de werkers van het Rode Kruis gesloten worden. Dat wil dus zeggen, dat het hoofd bestuur voor de goede werking van de Rode Kruis-eenheden verantwoordelijk blijft, al spreekt het vanzelf, dat de commandanten, ten einde de eenheid van de burgerlijke verdediging niet te breken, zich zullen moeten richten naar de eisen, die de landsoverheid, of de provinciaal en gemeentelijke overheden in een bepaalde situatie zullen stellen. De voorzitter van het Rode Kruis, ir F. C. C. Baron van Tuyll van Zuylen, heeft gisteren medegedeeld, dat tussen het bestuur van het Rode Kruis en de regering onderhandeld is over de ver houding van het Rode Kruis tot de burgerlijke verdediging, waarbij ten slotte een bevretjigende oplossing ge vonden werd. Zij komt hierop neer, dat de colonnes, de mobiele eenheden, enz. zullen worden aangepast bij wat de re gering op het gebied van de burgerlij- Boterham- belegging die nooit verveelt!' (Advertentie, Ing. Med.) Op de tweede dag van de interna tionale schaatswedstrijden te Toens- berg sloeg Roald Aas de wereldkam pioen Hjalmar Andersen op de 1500 meter. De beide Nederlanders Gerard Maarse en Anton Huiskes werden op deze afstand resp. zesde en achtste. De 5000 meter was voor Andersen in 8 min. 14.8 sec. De 8 min. 30,8 sec. van Huiskes waren voldoende voor de tweede plaats. De uitslagen luiden: 1500 meter: 1 Aas, Noorwegen 2.21,6, 2 Andersen, Noorwegen 2.22,5; 3 As- plund, Zweden 2,24,0; 6 Gerard Maar- se, Ned. 2,24,9; 8 Anton Huiskes, Ned. 2,26,8. 5000 meter: 1 Andersen 8,24,8, 2 An ton Huiskes 8,30,8; 3 Asplund 8,34,8; 10 Gerard Maarse 9,08,5. Het eindklassement luidt voor de eer ste vier: 1 Andersen 192,347 pnt.; 2 Aas 194,973 pnt.; 3 Asplund 195,747 pnt.; 4 Anton Huiskes 196,446 pnt. Na het succes met het eerste voet balalbum Goal heeft de bekende radio-reporter Leo Pagano nu het tweede Goalalbum samengesteld. Een album vol met levendige boeiende beschrijvingen en een schat van gegevens over de voornaamste voetbalclubs in ons land. Honder den prachtige foto's, die gratis ver krijgbaar zijn voor de regelmatige gebruikers van Condor huishoud zeep, Carlton Old Lavender toilet zeep, 1. 2. 3. Zelfwerkend Wasmid del, Reinal schuurpoeder, Glorine bleekwater en Snel alkalivrij was middel. De grote prijsvraag „het Nederlands elftal", die aan deze uit gave is verbonden, trekt ook grote belangstelling. Geen wonder, met die 100 voetballen, 100 paar voetbal schoenen en 200 albums Goal 2, die vóór 1 April als prijs beschikbaar worden gesteld. Alle inlichtingen zijn verkrijgbaar bij Uw kruidenier of bij de uitgever van het album de N.V. Zeepfabrieken v/h. de Haas van Brero, afd. Goal, Apeldoorn. (Advertentie, Ing. Med.) bij doorliggen, doorzitten en ppT gevoelige huid (Advertentie, Ing. Med.) Het was gisteren mistig, clientele, en dat herinnerde ons zachtkens aan het wat wonderlijke gedrag van de vijf honderd bewoners van een klein dorp in de Franse Alpen. Dezen willen zich namelijk laten verdrinken'. Het lijkt op massale verstandsverbijstering. Mis schien is het ook wel een wat won derlijke vergroeiing van de „liefde tot zijn land", die volgens Vondel ieder aangeboren is. Het dorp moet namelijk verdwijnen. Vlakbij is een hoge stuw dam verrezen, welke 235 millioen ku bieke meter water in bedwang zal moeten houden. Dit bekertje vol moet een electrische centrale aandrijven. De dorpelingen vinden zulks niet nodig. Ze hebben het er altijd zonder gedaan. Er zijn er meer die aan het verle den hechten. Het parlement van Slees- wijk-Holstein heeft uitgemaakt, dat „Deutschland, Deutschland über alles" weer het officiële Duitse volkslied moet worden Het is geen wonder,dat de Amerikaanse Con gresleden in West-Du itsland een onderzoek willen instellen naar de herleving van het nationaal-socialisme. Neen, dan lezen we liever, dat men in Rangoon de „wereldvrede" heeft gebouwd. Dat wekt allerlei prettige gedachten. Het is alleen jammer, dat Nu hebben de gaullisten ook al de besmettelijke „bevanallures". ook dit weer een zachtrose bericht is: „Wereldvrede" is namelijk de naam van een grote koperen, met edelstenen bezette toren op een Boeddhistische tempel. Per dag solliciteren onge veer vierhonderd Duitsers naaf een plaats in de Westduitse troepencontin genten voor het Europese leger. Ze moeten wachten tot het leger in kan nen en kruiken is. Toch kan het ook anders. In West-Duitsland begint ko mende week een week van nationale broederschap, opgezet door veertien christelijk-joodse verenigingen daar te lande. Zij gaat vooraf aan de bespre kingen over de herstelbetalingen aan Duitse joden, welke 17 Maart te Brus sel beginnen. Afkortingen worden zo langzamerhand een manie. Kenne lijk een uitbarsting van toenemende ge makzucht. Het nieuwste is nu de term BIFUS een aanwinst van de woor denlijst van de NAVO; twee vliegen in één klap, clientele. De term NAVO is bekend. Wie weet wat BIFUS is? Brit se, Italiaanse, Franse en US-vloot! Deze combinatie is ontstaan bij de marine oefening Groot Slem in de Middelland se Zee. Wjj zijn er „confus" van. Enige honderden gewonden 277 Personen, die in een gebouw te Baltimore (Maryland) wachtten op het begin van een ijsrevue, waaraan Sonja Henie zou meedoen, zijn ge won)}, doordat de tribune over een lengte van 27 meter instortte. De hoog ste plaatsen waren zes meter van de grond. Velen werden naar ziekenhui zen overgebracht, waar zij behandeld werden wegens kneuzingen en gebro ken ledematen. Anderen werden ter plaatse behandeld. Sommige slachtof fers konden pas na een half uur be vrijd worden. Onderhandelingen reeds begonnen Het Parijse blad Combat heeft ge meld, dat Frankrijk aan Belgie finan ciële hulp heeft gevraagd. Te Brussel wordt thans bevestigd, dat sinds een dag of tien besprekingen gaande zijn over deze zaak. België heeft thans een overschot van 2.4 milliard Belgische francs in de Europese Betalingsunie. De helft hiervan vloeit voort uit credieten aan Frankrijk. Een dertig-jarige fabrieksarbeider uit Oslo heeft gistermorgen het huis van zijn schoonvader in Hamar in de lucht laten vliegen, waarschijnlijk om zich te wreken op zijn vrouw, die echtschei ding had aangevraagd. Bij de explosie kwamen de dader zelf, zijn 29-jarige vrouw en hun één-jarig zoontje om. De schoonvader moest in een zieken huis worden opgenomen. Het huis werd totaal verwoest. De openbare aanklager te Neurenberg heeft tegen de voormalige functionaris van het Duitse ministerie van buiten landse zaken Franz Rademacher levens lange tuchthuisstraf geëist en verlies van burgerrechten. Hij bevond Rade macher medeplichtig aan het doodschie ten van 1500 Servische joden en aan het deporteren van ruim 34.000 joden uit Belgie en Frankrijk. De aanklager actte Rademacher echter niet schuldig aan de deportatie van Bulgaarse, Kroa tische en Nederlandse joden. De opvarenden van het Deense Ex peditieschip „Galathea", die in de Stille Oceaan oceanografische onder zoekingen verrichten, hebben een zee diepte aangetroffen van 10.260 meter, dat is achthonderd meter meer dan de grpotste tot nu toe bekende diepte. Volgens het Deense persbureau Rifc- zau doet deze diepte zich voor in „het Noordelijk deel van de trog ten oosten van de Philippijnen". Op de Sowjetrussische begroting is van een totaal der uitgaven van 476 9 milliard roebel (ruim 429,2 milliard gulden) 113,8 milliard roebel (ruim 102,4 milliard gulden- voor de militai re uitgaven uitgetrokken. De inkom sten worden op 508,8 milliard roebel geschat (ruim 457,9 millard gulden). Het bedrag voor de defensie is veel groter dan verleden jaar. Op de vorige begroting was namelijk ruim 96,3 mil liard roebel voor de defensie uitgetrok ken, hetgeen 21.31/0 van de totale be groting uitmaakte. Thans is het ruim 23.8%. Europese studenten in Amerika, die er niet in geslaagd zijn, tijdelijk werk te vinden ter bekostiging van hun levensonderhoud, zullen voortaan zes dollar per dag kunnen ontvangen. 7 cent per poeder (Advertentie, Ing. Med.)

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 9