Bewegingsvrijheid van de Sowjetrussische, Roemeense en Hongaarse missies beperkt Bevend Engeland wacht op Butlers begroting T rei nongel uk door sabotage VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Tot Zuid-Holland en Noord-Holland bezuiden het Noordzeekanaal GELUKTE STAATSGREEP OP CUBA Jongen op hetWad verdronken HEVIGE STRIJD TUSSEN ZOELOES EN BASOETO's IN NEWCLARE W.-Duitse vakbeweging keert zich tegen Adenauer Achtergronden JAARBEURS UTRECHT) DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Zetelverdeling officieel bekend in ZW-Duitsland Zal hei Pond ,,hei volle pond" kunnen worden? Voor overig gebied meldingsplicht Vier doden onder paleiswacht ie Havanna Hitier zou reeds in 1943 gearresteerd worden Sowjet-nota's inzake Duits vredesverdrag Achi doden, honderden gewonden Van scheerstoel tot presidentszetel 85 DODEN IN CAMBODJA Steun aan socialistische eis: Bondsdag-ontbinding Handhaaf beperking van invoer! „VACUUM-VAN-DONKER BLIJFT BESTAAN Geen deva'uatie van de Franse franc Hef nieuwe affiche van de Kon. Ned. Jaarbeurs Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Dinsdag 11 Maart 1952 149e Jaargang No. 61 ALKMAAfiSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., ƒ6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0.49 Chr. democraten en liberalen hebben llinke meerderheid De zetelverdeling in de grondwet gevende vergadering van de nieuwe bondsstaat Zuidwest-Duitsland is als volgt geworden: chr. democraten 50, soc. democraten 38, vrije democraten 23, vluchtelingen partijen 6, commu nisten 4. Chr. democraten en vrije de mocraten hebben daardoor een meer derheid van 25 ten opzichte van de overige partijen. Hun stemmenmeerderheid is verge leken bij de Bondsdagverkiezingen van 1949 gedaald van 57 tot 54 pet. De nieuwgekozen vergadering komt uiterlijk op 25 Maart bijeen. Zij moet voor 25 April met meerderheid van stemmen een premier kiezen, die uiter lijk 9 Mei de door hem gevormde re gering aan de Kamer moet voorstel len. Daarmee is dan meteen de nieu we staat officieel geboren. Wanneer de nieuw gekozen volksvertegenwoor diging een grondwet voor de nieuwe bondsstaat heeft opgesteld, en afge kondigd, komen de grondwetten van de drie oude staten te vervallen. ENGELS SCHIP OP DE ROTSEN Het Engelse schip „St. Kentigan" heeft even na middernacht gemeld, dat het aan de zuidpunt van het eiland Sanda (Orkaden) op de rotsen is gelo pen. Het schip verzocht om 'n redding boot. Met de befaamde „begrotingskoffer" voor zich zit de Engelse minister R. A. Butler achter zijn bureau. Gisteren heeft het Engelse kabinet vergaderd over de goedkeuring van de be groting, die vandaag door de minister van financiën, Butler, zal worden inge diend. De begroting zal een gedeeltelijke oplossing moeten brengen voor een aantal grote problemen. Zo dreigt het Pond Sterling ineen te storen, doordat de Bank of England elke dag bijna twee millioen Pond aan goud en buitenlandse valuta verliest. De grondstoffen voor de industrie, welke Engeland voor 55% uit het buitenland moet betrekken, stijgen met de dag in prijs. De bewapening zal voor 1952 tweehonderdvijftig millioen Pond Sterling meer kosten dan ver leden jaar. Australië bracht het land een zware slag toe, door zijn import van textielgoedcren, waarop de Britse export voor een groot deel drijft, met 80% te beperken. i-N I I minister Butler tasten de Engelsen nog US nationals prOOUCtlS in het duister. Zeker is, dat de conser vatieve regering zich geplaatst ziet VPrminn£>raP voor een liaast ondoordringbaar woud ïCMiniiuci uc van probiemen die om een oplossing De nationale productie is in verge- °e britse belastingbetaler in. lijking met voorgaande jaren vermin- mtddels, houdt zijn hart vast, öerd en op de binnenlandse markt zuilen vele gebruiksgoederen zeldza- II I I I mer gaan worden, doordat de regering je 011 Cf 3 IS lODOlGUT de invoer 'met een bedrag van 500 millioen Pond Sterling moest vermin deren. Zulks om het evenwicht in de internationale betalingen te herstellen. De uitvoer zou daarentegen vergroot moeten worden met een bedrag van 250 millioen. Omtrent de plannen van PJAAR aanleiding van de in Hongarije, Roemenie en de Sowjet-Unie bestaande voorschriften, op grond waarvan het aan Nederlandse diplomaten en de staf der Nederlandse missies in die landen onmogelijk wordt gemaakt om in grote delen van genoemde staten te reizen zonder daarvoor te voren toestemming te hebben gevraagd bij de betrokken autoriteiten, heeft de Nederlandse regering in overleg met andere Westerse mogendheden, besloten, gelijksoortige maat regelen te nemen ten opzichte van de diplomaten en het verdere personeel der missies van genoemde landen in Nederland. de hoofden der genoemde missies en hunne staven, alsmede de Tass-corres- pondent in Nederland en de leden van de Sowjetrussische handelsmissie te Amsterdam met ingang van 10 Maart slechts vrij zullen zijn te reizen in de provincies Zuid-Holland en Noord- Holland, ten zuiden van het Noordzee kanaal, terwijl het ministerie van bui tenlandse zaken steeds tenminste 48 uur te voren op de hoogte dient te wor den gesteld van het voornemen om een reis buiten dit gebied te ondernemen, onder opgave van het doel en de ver dere details van de reis. In bedoelde nota's wordt door de Ne derlandse regering tevens medegedeeld, dat zij gaarne bereid zal zijn, deze maat regel weer in te trekken, zodra mocht blijken dat de Nederlandse diplomaten in de betrokken landen wederom de zelfde vrijheid van beweging wordt toegestaan als de diplomaten en het verdere personeel der Sowjetrussische Hongaarse en Roemeense missies hier te lande tot dusverre genoten. De kwestie van beperking der bewe gingsvrijheid van diplomaten uit de Oosteuropese landen in Scandinavië zal op 15 Maart te Kopenhagen op een bij eenkomst van de Scandinavische mi- ALS uitvloeisel hiervan werden gis- teren nota's aan de Sowjetrussische Hongaarse en Roemeense vertegen woordigers te 's-Gravenhage overhan digd, waarin wordt medegedeeld, dat Ten koste van vier mensenlevens is gistermorgen de macht op Cuba in andere handen overgegaan. Een vroegere president, generaal Batista, die tot gistermor gen nog senator was, slaagde er binnen enkele uren in de wettige president, Carlos Prio Socarras, van de regeringszetel te verdringen, waarop de laatste pas sedert October van het vorige jaar gezeten was. In alle vroegte ontstond er voor het presidentpaleis in Havanna een vuurgevecht tussen aanhangers van Batista en de paleiswacht. President Socarras wist te ontkomen en is volgens nog onbevestigde berichten naar Miami gevlucht. Batista motiveert zijn daad met te zeggen, dat zijn voorganger van plan was op 15 April een revolutie te ontketenen, met het oog op een dreigende nederlaag bü de verkiezingen op 1 Juni. Het paleis te Havanna is thans door Batistianen bezet. De Westduitse minister voor het vluchtelingenvraagstuk, dr. Lukasehek, heeft in het proces tegen de voormali ge generaal-majoor en tweede voorzit ter van de socialistische rijkspartü, Ot to Ernst Remer, meegedeeld, dat reeds op 10 Augustus 1943 het plan bestond om Hitler, Göring en Himmlcr in het hoofdkwartier van eerstgenoemde ge vangen te nemen. Alle voorbereidingen waren toen ge troffen en een betrouwbare pantserdi visie had klaar gestaan om bij de uit voering van het plan te helpen. Het plan was echter mislukt, omdat de lei ders van de samenzwering niet in het hoofdkwartier konden komen. Hadio-Moskou heeft de tekst bekend fe -maakt van de nota's, die Maandag aan de hoofden der diplomatieke mis sies van Amerika, Groot-Brittannie en Frankrijk zijn overhandigd. De inhoud heeft betrekking op de kwestie van het Duitse vredesverdrag. Toegevoegd was een beginselontwerp van een vredesverdrag met Duitsland. Onder meer wordt er op gewezen, dat sinds de oorlog reeds zeven jaren zijn verstreken, zonder dat een vredes verdrag is gesloten. lite.eA'ieA.bcAt Verwachting tot Woensdagavond: MEER WIND Overwegend drcog weer met nu en dan overdrijvende wolkenvel den en vannacht hier en daar ne vel of mist. Aanvankelijk zwakke tot matige, later vrij krachtige Zuidoostelijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. WOENSDAG: Zon op 7.01, onder 18.40. Maan op 19.52, onder 7.01. Dit is „Tobby" de filmhond. „Tob- by" is de zoon van de uit de film „Hondsdagen" bekend geworden vierbenige hoofdfiguur, en heeft het onder de dressuur van een zekere Alfons Stobl in München zover ge bracht, dat hij als jongleur-genie kan optreden in een nieuwe film, die getiteld is „Ik heet Niki". nisters van buitenlandse zaken worden besproken. In Italië mogen de Sowjetrussische diplomaten zich niet zonder toestem ming buiten het gebied van Rome be geven. Italië wil de beperkingen op heffen, als de Sowjet-Unie dit even eens doet. Voor Frankrijk geldt, dat de betrokken diplomaten zich slechts zonder toestemming in de drie depar tementen bij Parijs mogen ophouden. De beperkingen zijn ook van toepas sing op andere Sowjetburgers in Frankrijk, met inbegrip van journalis ten. De Britten hebben het gebied van Londen als legale verblijfplaats voor diplomatieke vertegenwoordigers van Rusland, Roemenie en Bulgarije aan gewezen. Amerika sluit de rij. Daar is van toepassing, dat de betrokken diplomaten zich niet zonder toestem ming meer dan 40 kilometer buiten Washington en New York mogen be geven. Door de misi overvallen De 17-jarige Jan Smeenk, wonende op Schiermonnikoog, die gistermiddag met enkele vrienden het wad was op gegaan, is niet teruggekeerd. Gevreesd wordt, dat hij is verdronken. De jongens waren wormen aan het zoeken, toen er een mist kwam opzet ten. Zij besloten terug te keren. Al leen Jan ging niet direct mee, zeggen de dat hij het alleen wel kon vinden. Toen het hoog water werd, was hij echter nog niet terug. De gehele avond hebben reddingboten en eiland bewoners naar hem gezocht, zonder echter een spoor van hem te ontdekken. „Russische bende'' viel de siad aan Buizenden leden van twee Zuidafrikaanse negergroepen hebben Zondag en Maandag een hevige strjjd geleverd, die volgeiis tot dusverre ontvangen berich ten het leven heeft gekost aan acht mensen. Er zouden honderden gewonden zijn. De gevechten werden te Newclare (bü Johannesburg) geleverd tussen man nen van de Basoetostam en leden van de Afrikaanse burgerwacht, die hoofd- zakelük uit Zoeloes bestaat. Een aantal Basoeto's heeft enige tijd geleden een bende gevormd, die onder de naam „Russische bende" een ware terreur onder de bevolking uitoefende. Verschillende malen waren de leden van de burger wacht reeds met de „Russische bende" in aanraking gekomen, waarbü de ge schillen met stenen en stokken werden uitgevochten. Nog nimmer kwam het echter tot een botsing van het formaat van thans. De politie bezet alle strategi sche punten in de stad. Vele negers gingen gistermorgen niet naar hun werk, om hun huis te kunnen verdedigen tegen de plunderende Basoeto's. Nadat er Zondagavond reeds botsin gen hadden plaats gevonden, deed de „Russische bende" gistermorgen een stormaanval op Newclare. Deuren en vensters van huizen werden ingetrapt en overal sloeg men aan het plunderen. De aanvallers werden op de voet ge volgd door hun eega's, die onder het slaken van door merg en been dringen de kreten, hun mannen tot de strijd poogden aan te zetten. Terwijl de man nen van de burgerwacht zich tegen de bestormers te weer stelden, verschan sten hun vrouwen en kinderen zich in de huizen. Kleine jongens verzamelden voorraden stenen, die als ammunitie in de strijd werden gebruikt. Toen de po litie de orde weer wat had hersteld, waren de straten van Newclare bezaaid met stokken, stenen en gebroken fles sen. Langs hun aanvalslinie de spoor baan, die dwars door het stadje loopt werden de Basoeto's ten slotte ver dreven. Batista, die uit Chili afkomstig is, telt 51 jaren en heeft zich van kappers bediende tot president opgewerkt. Hij speelde een leidende rol in tal van re voluties. In 1940 werd hij voor het eerst president en in zijn vier jaar durende regeringsperiode richtte hij driedui zend scholen in Cuba op. Sergeants uit het leger benoemde hij tot onderwijzer. Batista heeft de macht waarschijnlijk thans vast in handen. Zijn vrienden hebben namelijk de belangrijkste pos ten in het leger bezet. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft de kustwacht op- gedragen om alle schepen en vliegtui- MAAR eerst thans bekend wordt, is Vrijdag ten gevolge van sabotage op de gen naar Havanna, van hun bestem- W jijn Pnom Penh—Battambang in Cambodja een trein in een ravijn gestort Bij dit ongeluk kwamen 85 personen om 't leven en werden er 23 gewond. Het onge luk gebeurde ongeveer vijftig kilometer ten noord-westen van Pnom Penh. De bouten van de rails waren los geschroefd, vlak voor een brug, die evenals de spoorweg ondermijnd was. De uit vijftien wagons bestaande trein stortte in het ravijn. Alle personen, die bij het ongeluk om het leven kwamen, zijn in woners van Cambodja en Vietnam. ming af te houden. Dit geldt ook voor zeventien jachten, die deelnamen aan een zeilwedstrijd van St. Petersburg in Florida naar Havanna. De jachten zou den nog niet in Havanna zijn aangeko men. Spanning in vakverbond op hoogtepunt Het Westduitse vakverbond heeft zich tegen de kern van Adenauers po litiek gekeerd. Het advies, dat het hoofdbestuur van het verbond heeft opgesteld, ondersteunt de socialistische eis tot ontbinding van de zittende Bondsdag. Daarmee is de toeleg van de kanselier mislukt, om inzake Duits- lands militaire bijdrage aan de verde diging van Europa in de voorgestelde vorm een welwillende houding van het vakverbond te verkrijgen. Zijn binnenlandse moeilijkheden zijn daar door aanzienlijk vergroot. De positie van de verbondsvoorzit ter Fette is er daardoor ook niet aan genamer op geworden. Hij heeft n.l. zich uitgesproken voor deelneming van Duitsland aan het Europese leger, na dat Adenauer gunstige perspectieven had afgeschilderd voor de toepassing en uitbreiding van het verleden jaar verleende recht van medezeggenschap van de arbeiders in de industrie. De spanning, die zich reeds open baarde, toen de verbondsleiding zich voor het plan-Schuman uitsprak, is acuut geworden, toen het hoofdbe stuurslid Von Hoff zich een maand ge leden voor de militaire deelneming uitsprak. Geheel het socialistische ele ment van het verbond kwam in op stand. De eindbeslissing zal in de ko mende zomer vallen op het jaarlijkse congres van de vakbondsgedelegeer den. Dan zal ook blijken, of de gema tigde Fette voorzitter zal blijven en daardoor in staat zal blijven, een al te sterk politiek gerichte koers van het verbond tegen te houden. Daarbij zal hij op de voorgrond kunnen schui ven, dat er veel aan gelegen dient te zijn, de eenheid van de socialistische en de christelijke arbeiders te hand haven. Nu reeds zijn er sterke span ningen tussen beide groepen waar neembaar. De huidige verbondsleiding zal zich echter niet kunnen handhaven, wan neer zij niet toegeeft aan Schumachers aandrang. Ten aanzien van zijn eis tot ontbinding van de Bondsdag heeft men dit reeds gedaan maar hij verlangt ook op andere punten, zoals de socia lisering van de zware industrie, het uiterste. KONINKLIJK HUIS SCHRIJFT IN OP WONINGBOUWLENINGEN Teneinde het welslagen van de wo ningbouwleningen te bevorderen is er van de zijde van het koninklijk huis voor een aanzienlijk bedrag ingeschre ven. Zuivelindustrie in V.S. eist De Amerikaanse zuivelindustrie is Maandag een campagne begonnen, om het congres er toe te brengen de beper kingen op de invoer van zuivelproduc ten in de Verenigde Staten met ten minste een jaar te verlengen. De beperkingen zijn verleden jaar door het Congres toegevoegd in de vorm van een amendement aan een wet, die op 31 Juni a.s. afloopt. De Se naatscommissie bestudeert thans een wetsontwerp, om deze wet met een jaar te verlengen, maar zonder het gedeelte, dat de zuivelinvoer beperkt. Grondwetscommissie antwoordde Bij de beraadslagingen over de voor stellen tot veranderingen in de Grond wet, werd door het Tweede Kamerlid Donker een motie van orde ingediend betreffende dé opheffing van het par lementaire vacuum, dat zou ontstaan wanneer niet binnen de termijnen, bedoeld in de artikelen 88 en 94 der Grondwet, nieuwe, wettig gekozen volksvertegenwoordigers kunnen op treden. De artikelen luiden respectie velijk: „De leden der Tweede Kamer worden gekozen voor vier jaren. Zij treden tegelijk af en zijn dadelijk her kiesbaar" en „De leden der Eerste Kamer worden gekozen voor zes ja ren. De helft treedt om de drie jaren af. De uitvallende leden zijn dadelijk herkiesbaar". De motie-Donker, die destijds werd aangenomen, was aan leiding voor de minister van Binnen landse Zaken, zich tot de herzienings commissie te wenden met de vraag hem nader van advies te dienen over het in de motie behandelde vraag stuk. De grondwetscommissie heeft thans geantwoord, dat volgens haarde regering onder deze omstandigheden geen vrijheid kan vinden, bij de on derhavige partiële herziening, een voorziening als in de motie bedoeld, te treffen. Van bevoegde zijde is Maandag te Parijs medegedeeld dat het door een buitenlands nieuwsbureau gepubli ceerde bericht, volgens hetwelk de Franse franc gedevalueerd zou worden, op geen enkele grond berust. Een dergelijke maatregel zou in for mele tegenspraak zijn met de princi pes, die door Antoine Pinay in zijn ministerverklaring zijn uiteengezet. LIET is, dunkt ons, van belang aan dacht te wijden aan de achtergronden van de kabinetscrisis in Indonesië. De oorzaken van deze crisis liggen name lijk diep en haar betekenis voor de ver houding tussen Nederland en Indonesië is groot. De val van het kabinet vond plaats in de draaikolk van twee tegenover elkaar gestelde sentimenten, waarvan de stromingen zich steeds duidelijker aftekenen: aan de ene kant een krachtig streven naar isolationisme ten aanzien van de rest van de wereld, speciaal de westerse wereld, anderzijds een veld winnende overtuiging, dat men het zon der de hulp van die westerse wereld bepaaldelijk niet af kan, ja dat. men door de systematische afwijzing daar van zelfs gevaar loopt in grote moeilijk heden te' geraken. De eerstgenoemde stroming vindt haar samenvatting in de leuze: „polituv bebas", wat onafhankelijkheidspolitiek betekent. De „politik bebas" gaat van de gedachte uit, dat Indonesië tussen de grote wereldmachten die onze tijd beheersen, een volstrekt neutrale, wel haast ongeïnteresseerde positie dient in te nemen. Haar aanhangers vrezen de Amerikaanse invloed vrijwel evenzeer als die van de Russen, of van het com munistische China. Deze anti-Amerikaanse, of in het al gemeen anti-Westerse instelling is terug te brengen tot een gevoel van teleur stelling en onzekerheid. Indonesië heeft gevochten voor zijn vrijheid en tallozen hebben daar zware offers voor gebracht. Het bereiken van dit ideaal vond zijn uiting in een krachtig zelfbewustzijn: men had de Nederlanders niet meer nodig, men had niemand meer nodig, men zou de wereld tonen dat Indonesië sterk en volwassen op eigen benen kon staan. De practijk heeft uitgewezen, dat dit niet het geval is. Indonesië kan de hulp van buiten niet missen, minder dan welk ander land ter wereld ook. En als gevolg daarvan leven tallozen, voor wie het „merdeka" een droombeeld van trotse en zelfbewuste eigen kracht is geweest, in de vrees, dat men met het aanvaarden van die buitenlandse steun en hulp een nieuw soort kolonialisme binnenhaalt, een kolonialisme op kou senvoeten, dat Indonesië in zichzelf nog zo zwak volkomen binnen een „imperialistische en kapitalistische greep" brengt. Men beschouwt dit als een verraad aan 't zuiver nationalisme, aan de socialistische vrijheid en zelf standigheid, waarvoor men gestreden heeft. Deze stroming is vooral de eerste ja ren na de souvereiniteitsoverdracht zeer sterk geweest. Zij maakte ook de z.g. Unie met Nederland tot een dood ding, waarin niemand kon en wilde ge loven. In de laatste tijd begint zich echter steeds krachtiger een ander, meer nuch ter gevoel te openbaren. Men begint zich in vele kringen zijn beperkingen bewust te worden: het inzicht groeit, dat Indonesië het zonder hulp van de westerse wereld voorlopig niet kan stel len. Typerend voor deze stroming zijn de commentaren, die een deel der Indo nesische pers dezer dagen aan de regé- ringsmededeling over de toestand der Staatsspoorwegen op Java gewijd heeft. Uit die mededeling is gebleken, dat dit Staatsbedrijf over 1951 een verlies van 77 millioen Rupiahs heeft geleden. Als oorzaken hiervoor noemde de regerings nota: gebrek aan deskundigen, gebrek aan materiaal, een surplus van tiendui zend arbeiders en de 40-urige werk week. Een der Indonesische dagbladen constateerde naar aanleiding hiervan, dat er wel degelijk experts te vinden zijn, om de spoorwegen uit het slop te helpen, namelijk buitenlanders. Maar, aldus dit blad (de „Mestika"), die wor den uit sentiments-overwegingen niet aanvaard. Meer en meer komen velen tot de overtuiging, dat de nuchtere noodzaak niet alleen eist het buitenlandse kapi taal, de buitenlandse experts, te tole reren, maar zelfs met open armen te ontvangen. Waar de hier in het kort ge schetste twee stromingen elkaar thans ontmoeten, staat Indonesië op een twee sprong. De jongste kabinetscrisis is een crisis tussen sentiment en eerlijke confronta tie met de harde werkelijkheid. Men mag voor het heil van Indonesië van harte hopen, dat zij, die de nuchtere fei ten onder de ogen durven en willen zien gehoord zullen worden. Anders zal men nog voor menige bittere erva ring komen te staan. 25 MAART-3 APRIL IS52

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1