s uit de L ZWITSAL Generaal De Gaulle bereid tot „nationale unie" DE KOLFSPORT NOG IN ERE Deel van Urkers bleef werken zegt Van Iseghem RPF neemt geen deel aan partijenregering Vervalste foto's in de „Osservatore Romano" Lawine nam huis mee Vier slachtoffers van de vliegramp gevonden Groenland gaat rendieren importeren Het zwaard van Ikes voorvader Noord-Scharwoude Schermerhorn Kinder-Hoest Hindec HONING SIROOP Heer-Hugowaard Koedijk Raad Nieuwe Niedorp Straatverlichting Terdiek electrisch Salaris gemeentearts verlaagd Stompetoren Een 50 slagen-wedstrijd Prijzen en productie van zuurkool Vragen aan minister Joekes KoJit RtileJk Oudkarspel Jaarvergadering „Eendracht" DINSDAG 11 MAART 1952 Vele bezwaren tegen het Atlantisch Pact Generaal De Gaulle heeft te ver staan gegeven, dat Frankrijk zijn on dergang tegemoet holt, wanneer er niet spoedig een nationale unie boven de partijen tot stand komt. Hij denkt er niet aan, deel te nemen aan een regering op de huidige grondslag. Wel is hij bereid, ingeval van een natio nale of internationale noodtoestand in overleg te treden met bekwame man nen van alle richtingen, teneinde de herziening van de grondwet aan te vatten welke het begin moet zijn van de wederopbouw van Frankrijk. Hier van heeft hij president Auriol in ken nis doen stellen. De generaal die zulks op een pers conferentie mededeelde, heeft verder te verstaan gegeven, dat hij vele be zwaren heeft tegen het Atlantische Pact. Hij noemde dit een „verzekering van plannen" en een organisatie met Men verwacht binnenkort een verkla ring in de „Osservatore Romano", het officiële blad van het Yaticaan, over twee foto's, die in November in dit blad zijn gepubliceerd met betrekking tot het „zonnewonder", dat zich bij herhaalde verschijning van de Maagd Maria aan drie kinderen te Fatima in Portugal in 1917 zou hebben voorgedaan. Volgens de ooggetuigen er was een menigte van 70.000 mensen aanwezig maakte de zon toen vreemde draaiende bewegin gen. Onlangs heeft men ten Vaticane echter ontdekt, dat de door de „Osser vatore" gepubliceerde foto's vervalsin gen zijn geweest. De foto's waren aan het blad verstrekt door een hooggeplaat ste Portugese functionaris, die ook een schriftelijke waarborg voor de echtheid ervan had gegeven. Een lawine heeft op een eiland in Finmarl en (Noord-Noorwegen) een compleet huis van zijn plaats geveegd een heel eind lager op het strand doen belanden. De bewoners, twee vol wassenen en twee kinderen, die lagen te slapen, werden uit hun bedden ge worpen en op de een of andere manier de ramen uitgeslingerd. Daar kwamen ze zacht op de sneeuw terecht, zodat hun niets ernstigs overkwam. Het huis werd verwoest. Reddingsploegen hebben de lijken van vier van de acht inzittenden van de Amerikaanse Dakota gevonden, die Vrijdag op de helling van de Jungfrau verongelukte. Het onderzoek naar de overige slachtoffers wordt voortgezet. De Denen zijn van plan driehonderd Noorse rendieren naar Groenland te zenden. Waarschijnlijk zullen de dieren, in speciaal daartoe ingerichte schepen, in Augustus a.s. kunnen worden ver voerd. In de lente zou men al moeten beginnen met het verzamelen van ren diermos om de dieren tijdens de over tocht te kunnen voeden. De Pakistaanse zaakgelastigde in Nederland, de heer S. L. S. Bokhari, heeft vanmorgen een bezoek gebracht aan het Koninklijk Instituut voor de tropen te Amsterdam. een veel te beperkt gebied. Zij diende de gehele wereld te omvatten. Voorts zei hij, dat de politiek van de grote mogendheden in het verbond eigenlijk voortdurend tegenstrijdig was. Het Europese leger is in zijn ogen een monstrum, dat de tegenstellingen tussen Frankrijk en Duitsland eerder sterker dan zwakker zal maken. Het zelfde geldt voor het plan-Scbuman. De Gaulle zei van mening te zijn, dat slechts directe onderhandelingen tus sen beide landen de betrekkingen tot klaarheid zouden kunnen brengen. Op een hieruit voortspruitende overeen komst zou een Europees bondgenoot schap moeten 'worden gebouwd. LI et zwaard van een voorvader van generaal Eisenhower, dat zich te Ankara in handen bevindt van een nazaat van sultan Saladin, die het bij een kruistocht buit- maakte, vormt de laatste jaren het onderwerp van onderhandelingen. De Turkse regering zou 't zwaard aan de opperbevelhebber van de NAVO-strijdkracht en in Europa willen aanbieden, doch zij vindt de prijs, die de huidige bezitter er voor vraagt, te hoog. De Ameri kaanse ambassade te Ankara zou enige jaren geleden 35.000 dollar hebben geboden, de bezitter vroeg echter 50.000 dollar. Thans zijn on der handeling en gaande met enige Amerikanen. Een nieuw bankgebouw Nu de boerenleenbanken te Noord- Scharwoude en Oudkarspel tot één coöp. boerenleenbank zijn verbnigd, wordt een eigen bankgebouw gesticht juist op de grens tussen beide dorpen, een zeer geschikte plaats dus. Het ge bouw zal aan alle eisen voldoen, die aan een bankgebouw kunnen worden gesteld. Tevens wordt er een kassiers woning aan verbonden. Men hoopt het gebouw ongeveer in Juni in gebruik te ZAALCON COURS De Harmonie te Noordscharwpudc en het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" te Zuidscharwoude zullen deelnemen aan een te houden zaalconcours te Aalsmeer beide in de ere-afdeling. WACHTMEESTER OVERGEPLAATST Wachtmeester Jager, de bekende vuor- hoedespeler van Flevo, is met ingang van 15 Maart overgeplaatst van Middeumeer naar Noord-Scharwoude. JUBILEUM BOERENLEENBANK Woensdag 12 Maart bestaat dj Boe renleenbank alhier 50 jaar. Ter gelegen heid van dit jubileum zal er die dag in de zaal van de heer Treiture een receptie worden gehouden, terwijl des avonds het gezelschap Annie de Moor uit Purmerend een feestavond zal ver zorgen. BENOEMD Onze o'id-plaatsgenoot de heer D. Klop is met ingang van 1 April be noemd tot chef-machinist bij de Coöp. Zuivelfai\iek „De Volharding" te Varseveld (G.) Het nieuwe Franse kabinet werd aan president Auriol voorgesteld. V.l.n.r. eerste rij'- H.H. Letournau Angoine Pinay (minister-presi dent); president Auriol; Henri Queuille (vice-premier); Robert Schuman (buitenlandse zaken); tweede rij: De Chevigne (staats- secr.); Roger Duchet (P.T.T.); Em. Temple; Marcel Ribeyre (publieke zaken); F. Gaillard (staatssecr.); André Marie (onderwijs); derde rij: Gavini (marine); Louvel (in dustrie); Cl. Petit (wederopbouw); Pleven (defensie); André Morice (arbeid) en Garet (verkeer). die vastzit maakt de kleine moe en prikkel baar. Laat 't niet van kwaad tot erger wor den, doch geef ze dade- lijk de slijmoplossen- de. zeer werkzame en toch zo smakelijke en verzachtende (Advertentie, Ing. Med.) Twee Vietminh bataljons door Fransen omsingeld Strijdkrachten van de Franse Unie hebben twee bataljons van de Vietminh omsingeld op het eiland Van Coc, on geveer dertig k.m. ten Noordwesten van Hanoi. Bij een gevecht van vier dagen zijn 350 Vietminh-soldaten gedood en honderd gevangen genomen. Feestavond leverde een kas tekort op van f 120.- Op de dezer dagen gehouden leden vergadering van de rijwielclub St. Paulus deelde de penningmeester me de, dat de ter gelegenheid van het 25- jarig' jubileum gehouden feestavond, een kastekort van 120 had veroor zaakt. Het daarop volgende bestuurs voorstel om de contributie nog één jaar te houden op 2.00 werd met al gemene stemmen aangenomen. Verder deed de voorzitter de heêr C. Mole naar mededeling omtrent de a.s. be devaarten en de stille omgang. Meer belangstelling werd gevraagd voor de bedevaarten naar Heiloo en Alkmaar. De laatste jaren is de deelname hier aan beneden het normale peil. Bij de bestuursverkiezing werden de heren Smit, S. Borst en Jn. de Wit met algemene stemmen herkozen. Moedige wedstrijd van Hugo Girls Zondag hebben de Hugo-Girls een zeer goede wedstrijd gespeeld in t Zand tegen Geel-Zwart, de kam pioen in deze afdeling. In een felle en niet minder spannende wedstrijd ver- ioren de Heerhugowaardse meisjes slechts met 1—0. In het^ begin was het aan beide zij den enig terrein verkennen, Enkele goed opgezette aanvallen van Hugo- Girls hadden niet het gewenste resul taat. Er waren wel goed gerichte bal lon, doch niet hard genoeg. Geel- Zwart oefende echter van tijd tot tijd een zeer hevige druk uit op het Hugo- Girls-doel en na 11 minuten spelen scoorde de Geel-Zwart-voorhoede on houdbaar. Nade rust kregen We hetzelfde spel- beeld. Hard werkende speelsters aan beide zijden, doch tot doelpunten kwam het niet meer. Wel probeerde Geel-Zwart het nog, doch dank zij en kele prachtige safes van keeper Bak- kum bleef de voorsprong beperkt tot Begrafenisvereniging bijeen De begrafenisvereniging: St. Tecla van Heerhugowaard-Noord had over 1951 een batig saldo van 1780.78, zo bleek uit de boeken van de penning meester. Bij de bestuursverkiezing werden de heren Jac. Bleeker en G. Molenaar herkozen. Bij de rondvraag werd me degedeeld dat in het afgelopen jaar 31 nieuwe leden zijn toegetreden. Beslo ten werd tot aanschaffing van tien nieuwe broeken voor de dragers. UIT HET ZAKENLEVEN In het Handelsregister werd de vol gende nieuwe inschrijving opgenomen: S. Dekker's Zakenbureau (E.), Heerhugo- waard, Stationsweg 33. Makelaar in on roerende goederen. (Overname verboden) Het proces Mary Dugan Zondagavond speelde het „Westfries Kleintoneel" voor een goed bezette zaal in 't Vergulde Paard" Het pro ces Mary Dugan", een rechtszaak in drie bedrijven naar het Amerikaans van B. Veiller. Het is een stuk, dat in het begin wat ongewoon aandoet. Zo dra men de zaal binnenkomt, ziet men het doek open en maakt men kennis met de rechtszaal van het Amerikaans Hoge Gerechtshof. Zonder nadere aan kondiging neemt het spel een aanvang. In drie rechtszittingen worden de toe schouwers rechtstreeks bij het proces ingeschakeld. Groot was de spanning in de zaal. De uitmuntende vertolking der rollen is zeer zeker een verdienste van de regisseur, de heer D. Raats- veld, die alles tot in de kleinste onder delen heeft verzorgd. Ook het stille spel was af. Dat dit werk door ama teurs een groot succes is geworden, kwam tot uiting bij het slot, toen de iury (het publiek) uitspraak moest doen. Als uit één mond klonk het woord „onschuldig". Hierna volgde een welverdiende ovatie. Een avond, die men niet licht vergeet. De gaslantaarns op Terdiek zullen worden vervangen door een electrische straatverlichting. Aldus werd gisteravond besloten in de vergadering van de raad der gemeente Nieuwe Niedorp, welke onder leiding van burgemeester Baken werd gehouden. De kosten van zeven lantaarns zullen bedragen 290,per jaar, terwijl aan gasverlichting het vorig jaar is betaald 352,De lantaarn in de Oude Weg en die in het Hanedoes zullen echter nog gaslantaarns blijven. De kosten van deze twee lantaarns bedroegen 100,De electrificatie van Terdiek zal dus bij een aantal van zeven lantaarns ongeveer 50,meer vergen dan bij de bestaande toestand, die over het algemeen niet voldoet. B. en W, zijn er in geslaagd om een geldlening af te sluiten tot een bedrag van f 37.000 tegen een rente van 4 pet., natuurlijk onder voorbehoud, dat de raad er mee accoord gaat. Deze lening kan worden gebruikt om de niet door lening gedekte schuld van de gemeen te, die rond f 83.000 bedraagt, al te lossen voor wat betreft het gedeelte, dat is ontstaan door het bouwen van woningen voor secretaris en onderwij zer. Het zal een annuïteitslening wor den voor de tijd van 25 jaar, waarbij jaarlijks af te lossen is een bedrag van f 2368,44. Natuurlijk had de raad geen bezwaar tegen deze transactie. Salarisverlaging Een witte raaf in deze tijd van duur te. Het salaris van de gemeentege neesheer werd op voorstel van B. en W. verlaagd, een en ander in overeen stemming met de betrokkene. Op het ogenblik was het salaris met inbegrip van die verschillende percenten f 1268,18, het zal worden f 683,45, terwijl de ver goeding voor het leveren van genees middelen op f 100 en die van het ver richten van vaccinatiën en dood- schouw op f 155,58 blijft gehandhaafd. Uit de toelichting van de voorzitter bleek, dat het werk dat door de ge meentegeneesheer wordt verricht door de verschillende sociale maatregelen van de regering zodanig is teruggelo pen, dat de beloning niet meer in overeenstemming is met de arbeid. B. cn W. zagen in de regeling zoals dié thans is vastgesteld eigenlijk meer een vestigingspremie. De raad besloot het salaris op de door ons genoemde cij fers vast te stellen. Hamerstukken Een reeks van punten leverde in het geheel geen moeilijkheden. Tegen sa larisverordening ambtenaar van de burgerlijke stand was geen bezwaar. Ook niet tegen de toekenning van f 5 aan secretaris-ontvanger. De St. Mar- tinusschool zal een voorschot krijgen van f 3188.65, de St. Antoniusschool van f 2608,13. Mevrouw Jes-Blokker kreeg eervol ontslag als lid van het bestuur van de dienst voor Maatschap pelijk Hulpbetoon, met dank voor de bewezen diensten. In haar plaats werd gekozen mevrouw T. Stapel-De Vries. Voorts werden enkele begrotingswij zigingen vastgesteld, alsmede pensi oensgrondslagen. Voorwaarts voor 't voetlicht De zaal van café Zwart was Zater dagavond stampvol met donateurs en belangstellenden, toen de vooriitter van „Voorwaarts" het welkom toeriep aan de Beschermheer, Burgemeester Posch en de vele aanwezigen. Het programma werd geopend met een alleraardigst nummer kleutergym- nastiek dat was ingestudeerd door mej. de Kraker. Ook van de nummers van de andere groepen heeft het publiek enthousiast genoten, vooral ook omdat de directeur de heer Coenen er voor zorg droeg, dat alles in vlot tempo werd afgewerkt. Een prettige afwisseling van de turn- nummers vormden de frisse Tiroler- liedjes van een zestal leden. De gehe le uitvoering stond op goed peil en in siders constateerden bij „Voorwaarts" een merkbare vooruitgang. In zijn sluitingswoord, dankte de Voorzitter alle medewerkers voor hun aandeel in 't werk. Als er één streek is, waar de kolf- sport nog in hoge ere wordt gehouden, dan is het zeker Langedijk. In de drie dorpen Zuidscharwoude, Noordschar- woude en Oudkarspel zijn niet minder dan 5 kolfclubs: 2 in Zuidscharwoude, 2 in Noordscharwoude en 1 in Oud karspel. Bij die clubs zijn nog ongeveer 160 kolvers aangesloten, die elke week hun oefeningen houden op vier banen. Behalve die wekelijkse oefeningen worden nog vaak wedstrijden georga- De persdienst van het Min van Econ. Zaken schrijft ons: In de Ned. Staatscourant van 3 Maart is een bekendmaking versche nen, waarin door de minister zonder portefeuille, Prof. Dr. A. H. M. Al- biregts, in overeenstemming met de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, ten aanzien van bedrijfsregelingen betreffende prijzen en productie van zuurkool, - waarnaar op grond van het Kartelbesluit een onderzoek is ingesteld het volgende wordt medegedeeld: Minimumprijzen 1. Op grond van de in deze bedrijfs tak voorkomende omstandigheden zou het gerechtvaardigd kunnen zijn dat fabrikanten bij hun verkoop mini mumprijzen stellen, maar dan mogen deze geen bedrijfseconomisch verant. woorde concurrentie belemmeren. Zij mogen met name niet hoger zijn dan de gemiddelde kostprijs van de meest efficiente bedrijven, waarbij deze kostprijs wel ondernemersloon, maar geen ondernemerwinst mag bevat ten, terwijl de gevolgen van een even tuele structurele onderbezetting eruit geweerd moet worden. Foutieve schat tingen bij een voorcalculatie gemaakt, moeten in een volgende periode wor den verrekend. In het verleden vol deden de minimumprijzen niet aan de ze eisen. 2. Voor het stellen van minimumprij zen voor de handel is geen voldoende grond. Er is niet gebleken, dat zon der deze minimumprijzen ontwrich tende gevolgen voor de bedrijfstak zouden optreden, noch dat het in standhouden van de bedrijfsregeling van de fabrikanten in gevaar zou wor den gebracht. Bovendien is het niveau der minimumprijzen voor de handel te hoog; in het gunstigste geval zijn de maatstaven gehanteerd, welke gol den voor de vroegere maximumprijzen waardoor een bedrijfseconomisch ver antwoorde concurrentie wordt belem merd. 3. Het vaststellen van de totale pro ductie en van ieders aandeel daarin zou aanvaardbaar zijn, indien de totale hoeveelheid niet kleiner zou zijn dan de redelijkerwijze te verwachten vraag en, in tegenstelling met wat in het ver leden gebeurde, iedere deelnemer de mogelijkheid zou hebben zijn aandeel ook blijvend te vergroten. Voortgezet onderzoek Tenzij in de bedrijfsregelingen waar borgen zouden worden ongenomen ten aanzien van de punten 1 en 3 om de genoemde misstanden te voorkomen en de in punt 2 bedoelde regeling zou worden geschrapt, zou, wegens strijd met het algemeen belang, onverbin- dendverklaring moeten volgen. Be langhebbenden hebben er echter de voorkeur aan gegeven de overeenkom sten, waarop deze bedrijfsregelingen betrekking hebben, te beëindigen, waardoor optreden hiertegen van over heidswege kan achterwege Wijven. Het onderzoek naar andere vormen van samenwerking wordt voortgezet. De Urker vissers in Argentinië, die weigeren op Zondag te werken, zijn door Argentijnse vissers vervangen. Gabriel van Iseghem heeft meegedeeld, dat een aantal Nederlanders echter aan het werk is gebleven. Een moeilijkheid is, dat de vissers gebrek hebben aan ijs. Per week heb ben zij ongeveer 60 ton ijs nodig, ter wijl slechts 20 ton beschikbaar is. Een andere moeilijkheid is de kleur van de Argentijnse wateren die veel lichter is dan de kleur van de Noordzee. Langzamerhand echter wennen de Ur kers aan de gewijzigde omstandighe den. Vragen van de heer Van der Zaal De kwestie is thans ook formeel on der de aandacht van de regering ge bracht. Het Tweede-Kamerlid de heer Van der Zaal (A.R.) heeft aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid de volgende vragen gesteld: „Heeft de minister kennis genomen van het ontslag door een Belgische re der aan Urker vissers verleend in Ar gentinië? Is het juist, dat de Urkers ontslagen werden, omdat zij weigerden op Zondag te vissen, maar dat als motief werd opgegeven, dat zij onwillig en onge schikt waren? Is het waar, dat dadelijk na hun ontslag Belgische vissers daarvoor overgekomen, gereed stonden om hun plaatsen in te nemen? De Urker vissers moesten de reis naar Argentinië maken op botters, hun plaatvervangers maakten deze op nor male zeeschepen? Was de minister met deze plannen, doelstelling en uitvoering bekend en werd medewerking verleend door de stichting „Landverhuizing Nederland"? Welke maatregelen denkt de minister te nemen om de gedupeerde vissers en hun gezinnen te hulp te komen? niseerd, niet alleen onderlinge, doch ook van clubs tegen elkaar. Zo staan de kolvers van Zuidscharwoude nog 2 matches te wachten om een wisselbeker Op de baan van Op Maat en van Ge zellig Samenzijn zullen die binnenkort worden gespeeld. Op Maat komt boven dien binnen niet al te lange tijd nog uit tegen Central te Alkmaar. De 29ste van deze maand wordt te Oudkarspel een wedstrijd gehouden op de baan van hotel Huis de Brederode. Gezellig Sa menzijn te Zuidscharwoude speelt één keer in de week. soms zelfs 2 maal een competitiewedstrijd. Verschillende Langedijker kolver» zullen nog deelnemen aan een z.g.n. 50- slagenwedstrijd te Wijdenes en Wor- mer. Er wordt dan in 3 klassen gekolfd, waarbij aan de 2de en 3de klaskolverg een voorgift van 4 punten wordt gege ven. De laatste tijd wordt ook wel in 4 klassen gekolfd met een voorgift van 3 punten per klasse. Meermalen is getracht bij de nationale kolfwedstrijden ook het kiassestelsel in te voeren, doch die pogingen hebben tot nu toe schipbreuk geleden. Naast de Nederlandse Kolfbond en de kolfvereniging „Noord-Holland" hebben de Langedijker clubs de Lange dijker Kolfbond opgericht, want daar is kolven een kolfje naar veler hand. Woningbouw in de Langedijk Het gemeentebestuur van Langedijk heeft de besturen van de hier bestaan de banken, 5 boerenleenbanken en een nutsspaarbank, verzocht er aan te wil len meewerken, om degenen, die in schrijven op de rentespaarbrieven van de woningbouwleningen, de wenselijk heid onder het oog te brengen, dat mee gedeeld wordt, de gelden te gebruiken voor de bouw van woningen te Lange dijk. BURGERLIJKE STAND Geboren Maartje, d. van G. van Tuijl en Tr. Mantel. Marianne M., d. van M. de Kraker en N. Krijnen. An- tonius J. Th., z. van Th. J. Muileboom en M. Th. Blom. Elisabeth M. Th., d. van J. A, Bommer en H. W. H. Vlek. Nico- laas P., z. van N. P. Hart en Tr. Visser. Overleden: Willem C Bouman, 74 jaar. gehuwd met I. Boon. Jan Visser, 54 jaar, gehuwd met Tr. Schuit. GESLAAGD Aan de Gemeente Universiteit te Am sterdam slaagde voor het artsenexamen eerst» gedeelte de heer G. J. ten Brugencate, te Broek op Langendijk. MOETEN WE de optimisten geloven dan is Europa, een soort heilstaat geworden, waarin alle mensen een open oog hebben voor de. verdediging van de cultuur en waarin iedereen drijft in een weelde en een voorspoed, die ons orde en veiligheid. Er werden nog al vinnige toespelingen op de heren politiedienaren gemaakt. Het slot van de uitvoering was, dat de conferencier en twee liedjeszangers bij de artisten- uitgang werden opgewacht door drie door de moderne wetenschappen en de litiecongres gehouden. Nu we toch agenten, die een ongenadig pak rammei techniek gegeven zijn. Of het nou onder de schaduw van de gummiknup- weggaven. O Bij Paderborn ook in komt omdat ze hun geluk niet op pel staan mag dit bericht niet ontbre- Duitsland, waren kinderen zich aan het kunnen - Theodoor weet het niet, ken. In Bremen gaf 'n cabaretgezelschap vermaken met het "ooien van stenen maar een feit is, dat 2644 Italianen zich een uitvoering voor de bewakers van naar passerende treinen, in 1950 van het leven hebben beroofd. Dat is verschillende malen meer dan voor de oorlog en het Italiaanse bureau voor de statistiek zegt erbij, dat lief desmoeilijkheden slechts in een heel enkel geval de oorzaak van zelfmoord waren. Inmiddels zijn 't de droevigste cijfers, die ik ooit zag. Wetenschap pelijke onderzoekers hebben wel een middel uitgevonden om het benzinever bruik met de helft te verminderen: Laat het foefje van de uitvinding nou onvindbaar zijn! Een van de uitvinders schijnt er mee vandoor te zijn gegaan, n Even een waarschuwing aan ondeu gende medemensen. Komt op 3. 4 en 5 April liever niet in Saarbrücken, want dan wordt daar een internationaal po- (Cu)bah! Het ging steeds beter en tenslotte slaagden ze er zelfs in de machinist van een pas serende goederentrein bewusteloos te gooien. De stoker wist de trein tot stilstand te brengen en zodoende een vreselijke ramp te voorkomen. Ze hebben in Engeland een aardige uit vinding gedaan voor woelende kinde ren, waartoe die Paderbornertjes ook wel zullen behoren. Het is een laken, dat niet kan worden losgetrapt. n Ook is er een baby-alarminstallatie geconstrueerd. Het ding bestaat uit een discreet thermometertje, dat in de lui er van zuigelingen kan worden beves tigd. Breken de dijken door, dan .begint een bijbehorend toestel te bellen, zodat mama meteen weet wat er te doen valt. De tuinbouwvereniging „De Een dracht", hield haar jaarvergadering in het lokaal van de heer S. Klaver. De voorzitter, de heer Hink, gaf een over zicht van de tegenwoordige toestand aan de veiling en merkte op, dat het met de witte en gele kool wel wat be ter kon gaan. Hij hoepte, dat het han delsverdrag met Duitsland nog van in vloed zou zijn op een vlotte afzet der producten. De heer P. Volkers deelde in zijn jaarverslag o.a. mee, dat de poterbe waarplaats in goede staat verkeert. Er werden bijna 5800 bakken in opgeno men. Van de obligatielening werd f 350 uitgekeerd. Gehoopt werd, dat 1952 ont spanning zou brengen, waardoor ook de tuinbouw goed zou floreren. Een lang durige discussie werd gewijd aan de viering van het 50-jarig bestaan. Ten slotte werd besloten deze „aak in een volgende vergadering nog eens door te praten, daar niet alle leden wilden feestvieren. Op de Noordermarktbond- vergadering zal gesproken worden oVer de export naar Oost-Duitsland en er zal een voorstel geformuleerd worden. Verder wil „De Eendracht" vragen naar een verhoogde uitkering van de omzet. De Hollandse Maatschappij van Land bouw, afd. Langedijk krijgt i 1 per lid subsidie. Jaarvergadering der Coöp. Aankoopvereniging De Coöp. Aankoopver. Langedijk- Noord vergaderde in het café van de heer S. Klaver. Voorzitter J. van Hout uitte zijn voldoening over de bedrijfs resultaten van het afgelopen jaar. In het jaarverslag van de secretaris, de heer Met, werd gememoreerd, dat de omzet 230.029,18 had bedragen, wat een vermeerdering betekende van f 1500 met het jaar 1950. De bedrijfs winst bedroeg f 4800. Men besloot de winst aan de reserve toe te voegen en verder een gedeelte van de winst op ledenrekening over te schrijven. In het overslagbedrijf te Kolhorn (opslagplaats van kunstmest) werd deelgenomen met vier aandelen van f 1000. De bedrijfsleider, de heer Timmer man, deelde mede, dat het raadzaam was om super aan te kopen nu de prij zen omhoog gaan. Dé heren P. Swager en J. Paarl- berg werden als bestuursleden herko zen. Inplaats van de heer H. Kuiper, lid van de Raad van toezicht (niet herkiesbaar), werd de heer M. van Twuijver uit Dirkshorn gekozen. WORDT NIEUWE POLDER VERKAVELD? Te Oudkarsel kwam een aantal land eigenaren en huurders van landerijen in de Nieuwe Polder bijeen ter be spreking van een plan tot herverkave ling. Door ir. Van Wel van de Ned. Heide Maatschappij werd een uiteen zetting gegeven van een nieuw ver kavelingsplan. Hierbij is rekening ge houden met de bestaande sluis en vaargelegenheid in de polder. Na de rede werden diverse vragen gesteld en bleek, dat er een meerderheid van eigenaren en huurders voor verkave ling was. Met de afwezige eigenaars zal nader overlegd worden, terwijl de Heide Maatschappij de nodige voor bereidende maatregelen zal treffen. T z.tiid komt men dan met een defi nitief plan.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5