Op 12 Maart 1927 hoorde Indie muziek uit Nederland r I ia Pint. Pam en Pom in Zwitserland In de greep van de woesiijn De K. L.M. „verkoopt" Europa De film als achtste muze in het Stedelijk Museum Hier Philips Laboratorium Eindhoven! Van experiment ioi radio-telefoon-verbinding Hef eerste contact Wout Wagtmans in de ronde van Nederland Chelsea-Arsenal en Blackburn-New Castle De Parijse zesdaagse Uifsiekende film over Het Radioprogramma de oude wereld Voor vlijtige handen KERKELIJK NIEUWS -HIER pen experimentele uitzending van Philips Laboratorium in Eindhoven, Holland, op 30.2 meter". Dat was de aankondiging, die de heer A. C. de Groot op 12 Maart 1927, des morgens om half vier uit zijn koptelefoon hoorde komen, nadat hij gedurende enige uren een gramofoonplatenprogramma van een nem onbekende zender had aangehoord. De heer De Groot wist gedurende enige minuten niet of hij waakte of droomde. Toen dook hij in zijn bed, was enkele uren later van pure opwinding al weer op en verzond toen een telegram naar de Lichtstad: „Uw kortegolftelefoon schitterend". Het waren twee belangrijke gebeurtenissen, welke tezamen de stoot gaven tot het ontstaan van de belangrijke radiotelefonische verbinding NederlandIndie. staan. Het gehele jaar 1928 door heeft de PTT gratis proefgesprekken moge lijk gemaakt. Ongeveer duizend maal hebben Nederlandse vaders en moeders, mannen en vrouwen, kunnen spreken met hun verwanten overzee. Meermalen speelden zich daarbij aandoenlijke to nelen af. Het was niet zelden zo, dat bejaarde ouders, die reeds verzoend waren met de gedachte, dat zij hun kin deren nooit weer zouden zien, plotseling hun stemmen hoorden en dan van ont roering niets anders wisten te zeggen dan „Jongen, ben jij het? Hoe gaat het?" Van begin 1929 af moesten de ge sprekken worden betaald. In een snel tempo volgden de verbeteringen elkaar onderwijl op. Aanvankelijk moesten de telefoongebruikers zich nog naar spe- viale cellen begeven, maar al spoedig Geschokte amateur ontving het eerste signaal TN de avond van de elfde Maart was men in Eindhoven begonnen met de eerste uitzending. Het was maar 'n pri mitieve zender met een klein vermo gen: 25 mm kilowatt. En men wist hele maal niet, waartoe de proefuitzending zou leiden. Men had de hoop, dat men Indie en andere overzeese landen zou bereiken maar geen enkele zeker heid ten aanzien van de mogelijkheden. Maar allicht zou er hier of daar wel een radio-amateur zijn, die het signaal zou ontvangen; als hij dan op de een of andere manier antwoord gaf, zou men ten minste weten, wat men met zijn zendertje kon bereiken. De uitzending begon dus. De ene gra- mofoonplaat na de andere werd afge draaid. Af en toe kondigde de omroeper aan, welke zender hier in de aether was, ten einde zoeklustige luisteraars zekerheid te verschaffen omtrent de identiteit. Eerste ontvangt TNTUSSEN zat in Bandung een tech- nisch ambtenaar bij het PTT-labora- torium achter zijn radio-ontvanger het grote gebied van de korte golven af te zoeken. Hij wou en hij zou nu eens con tact krijgen met 'n amateur in Holland. Langzaam draaide hij zijn condensator- knoppen rond, van 25 tot 45 meter en terug, verheugde zich over de glashel dere ontvangst en ergerde zich over de enorme verwarring van bandbreedten en golflengten! Hij voorzag, dat er me nig zwak sein in de massa zou verdrin ken en vreesde het ergste voor zijn kan sen op een contact met het moederland Enige uren duurde het zoeken. Ten slotte, tegen drie uur in de morgen plaatselijke tijd, besloot de heer De Groot het op te geven. Hij had toen nog niets gehoord dat op een Nederlandse zender geleek. Nog één poging zou hij doen. Weer zocht hij in de dertigmeterband en daar stuitte hij plotseling op gramofoon- muziek van uitstekende kwaliteit. Hij wachtte de aankondiging af en beleef de toen het reeds geschetste moment van grote blijdschap. De rest van het verhaal hebben wij reeds verteld. Dit eerste contact is door vele expe rimenten gevolgd. Maar reeds na een paar maanden was men toe aan een ge regelde verbinding. Op 1 Juni 1927 hield Koningin Wilhelmina voor de eerste maal een radiorede voor de landgenoten in de Oost, die overal voortreffelijk werd ontvangen. Ook in de West kon men er trouwens van meegenieten. Het eerste gesprek LIET was voorshands nog een eenzijdi- ge bedoening: hier alleen uitzendin gen, daarginds slechts ontvangst maar nog aan het eind van het jaar was men zo ver, dat geregeld telefoon verkeer mogelijk was. Op 28 Februari 1928 kon het eerste gesprek worden ge voerd. De kwaliteit was in vergelijking tot wat we hier gewend zijn nog aller minst fraai, maar men kon elkaar ver- Drie Nederlanders, die een kwart eeuw geleden de première van een radiosensatie veroorzaakten, heb ben gisteren voor de microfoons van de N.C.R.V. en de wereldom roep verteld over de opwindende dag, dat Nederlands stem voor het eerst in de wereldaether klonk. Het waren prof. dr. ir. N. A. Hal- bertsma en de heren R. H. van Minnen en A. C. de Groot. De hr. Van Minnendie indertijd voor Philips experimenteerde met een kortegolf zender voor oereik op lange afstand, herinnert zich nog goed hoe hij kort na 11 Maart 1927 een telegram ontving van de heer De Groot te Bandoeng, die meldde dat hij de experimentele uitzending had opgevangen. Prof. Halbertsma was indertijd chef van de technische propaganda-af- deling van Philips en deze deelde uiteraard in de feestvreugde. hun radiotoestel niet meer konden af luisteren. In de eerste jaren schommelde het aantal gesprekken om de drieduizend. Toen echter in het midden der jaren dertig de tarieven drastisch werden ver laagd, werd er van de nieuwe verbin ding aanzienlijk meer gebruik gemaakt, was men zo ver, dat een gesprek met in 1939 werden er ongeveer 17.000 ge- Indie kon worden doorgegeven op elk sprekken gevoerd. Na de bevrijding liep gewoon huistoestel. Helemaal volmaakt het aantal in drie jaar tijds op van 5000 was de verbinding, toen men er ook nog tot 27.000. Dat zegt voldoende, hoe zeer in slaagde, de uitzendingen zodanig te deze verbinding thans in een behoefte vervormen, dat onbevoegden ze achter voorziet. Wout Wagtmans, die Zondag in het circuit van Vlaanderen een opvallend goede wedstrijd heeft gereden en na een langdurige vlucht, waarbij hij ten slotte door een aantal sterke renners werd ingelopen, een uitstekende vijfde plaats behaalde, heeft daarmee op luisterrijke wijze de deelnemerslijst van de vijfde ronde van Nederland geopend. De or ganisatoren van de ronde delen ons namelijk mede. dat Wagtmans als een der eerste Nederlanders voor de lus trumronde is gecontracteerd. De loting voor de halve eindstrijden van de F-A-cup, welke Zaterdag 29 Maart zullen worden gespeeld, had het volgende resultaat: Op het terrein van Sheffield Wednesday: Blackburn Ro versNew Castle United. Op het ter rein van Tottenham Hotspur: Chelsea- Arsenal. Maandagavond, toen de Parijse zes daagse 96 uur geduurd had, was de stand: 1. CarraraLapebie (Fr.) 382 pt.; 2. BruneelVan Steenbergen (B) 271 pt.; 3. Schulte—Peters (N) 50 pt. Op 1 ronde: 4. GodeauGoussot (Fr.) 230 pt.; 5. CoppiTerruzzi (It.) 214 pt.; 6 StromArnold (Austr.) 99 pt.; 7. GillenNielsen (Lux.Denem.) 76 pt. Overige koppels op twee en meer ron den. Geen Alfa's in Grand Prix- wedstrijden in 1952 De Alfa Romeo fabriek heeft mede gedeeld dat zij dit jaar voor geen enke le Grand Prix wedstrijd zal inschrijven. Een reden voor dit besluit werd niet opgegeven, maar naar verluidt zouden financiële overwegingen er niet vreemd aan zijn. Voor de organisatoren van Grand Prix wedstrijden in Duitsland, Zwit serland, Spanje, Gr. Brittannie en Italië betekent het besluit van de Italiaanse fabriek een harde slag. Van der Voort, Huiskes en Maarse verlieten Noorwegen Wim van der Voort, Anton Huiskes en Gerard Maarse zijn Maandagmiddag uit de Noorse hoofdstad vertrokken naar Nederland. Woensdagmorgen zul len zij in hun respectieve woonplaatsen aankomen. Piet van de Pol naar Lyon Van 20 t/m 23 Maart wordt te Lyon het tournooi gehouden om het kam pioenschap van Europa kadre 47/1. Alleen Piet van de Pol. houder van de nationale titel, zal ons land in dit tour nooi vertegenwoordigen. 91. Niet alleen dat de jury verbaasd was, óók de toeschouwers langs de kant wreven zich de ogen uit, toen zij zagen hoe de slede, zonder vaart te minderen door de bochten vloog! Een gejuich steeg op, maar Pim, Pam en Pom hoorden 't niet eens. Zij moes ten alle moeite doen om niet van de slede geslingerd te worden. Het duur de even, voordat de leden van jury, die de voorbijrazende slede met open mond hadden nagestaard weer tot be zinning kwamen. „Toch is 't vreemd", zei één van hen. „Dirk Durfal en zijn mannen hadden geen helmen op. Dat is toch onverantwoordelijk. Ik vraag me zelfs af, of dat niet in strijd met de regels is!" „Ach, zeur toch niet over regels," riep een ander. „Je hebt ge zien hoe hij de bocht genomen heeft. Dat is eenvoudig ongelooflijk! Dat heeft zelfs hij nog nooit gedaan. Als hier vandaag geen records gebroken worden dan ben ik een boon!" Maar de jury zou nog voor meer verrassin gen komen te staan. Want even later kwam er een nieuwe candidaat voor het kampioenschap voorbijgegleden. Echter zonder slede! Hij gleed zo maar voort, op zijn rug, terwijl er een ver dwaasde uitdrukking in zijn ogen lag. Het was Vader Beer. die de gehela baan in zijn eentje uitgleed! De Wereldomroep in gesprek met, van links naar rechts, de heren Van Minnen, De Groot en prof. Halbertsma. Staande Guus Weitzel en Jan de Visser N.C.R.V WOENSDAG 12 MAART HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.18 Gram .muziek. 7.30 Idem. 8.00 Nieuws en ■weerberichten. 8.18 Gram.muziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram.muziek. (9.309.35 Waterstanden.) 10.00 School radio. 10.20 Voor de huisvouw. 10.30 Gra- mofoonmuziek. 10.45 Voor de vrouw. 11.00 Gram.muziek. i2.00 Voordracht. 12.15 promenade Orkest. 12.30 Land- en Tuin- bouwmededelingen. 12.33 Voor het platte land. 12.38 Promenade Orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Instrumentaal trio. 13.40 Orgel en zang. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Strijktrio. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Pianorecital. 15.30 Voor de zieken, 16.00 Voor de jeugd. 16.30 Idem. 17.30 Lichte muziek. 17.45 Regeringsuitzending: „Stu denten uit Suriname en de Nederlandse Antillen spreken". 18.00 Nieuws. 18.15 Vara-varia. 18.20 „Vraagtekens voor aan staande dienstplichtigen", causerie. 18.30 R.V.U.: Dr. A. L. Constandse: .Het hui dige Japan". 19.00 „De Katholieken en het Socialisme", causerie. 19.15 Gram. muziek. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Dans muziek. 20.45 „Eiland in de wolken", hoorspel. 21.50 Concertgebouworkest en soliste. 22.30 „Leer", causerie. 22.45 Gra- ihofoonmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 en 23.45—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II* 298 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberich ten. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Gram. muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. muziek. 11.10 „Rembrandt", hoorspel. 12.00 Sopraan en piano. 12.30 Land- en Tuin- bouwmededelingen. 12.33 Viool, cello en piano. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijke Thuisfront. 13.20 Marinierskapel. 13.55 Gram.muziek. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Omroeporkest en solist. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Kin derkoor. 17.20 Gram.muziek. 17.30 Orgel spel. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianoduo. 18.30 Musette-orkest. 19.00 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigingsleven. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Commentaar familie-competitie. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.10 Chr. Geref. kerkdienst. 21.30 Kamerorkest en soliste. 22.00 Geestelijke liederen. 22.30 Internationaal Evangelisch Commentaar. 22.40 Gram.muziek. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15 Gram.muziek. 23.20 „Hoe zit dat met mijn kind?", causerie. 23.3524.00 Gra mofoonmuziek. f25.000 zoek uit' geldzending Uit een geldzending van de Rotter damse Bank te Amsterdam naar Veen- dam is op geheimzinnige wijze een be drag van f 25.000 verdwenen. Toen de brief in Veendam arriveerde, werd niet het aangegeven bedrag aangetroffen, doch in de plaats daarvan een hoeveel heid waardeloos papier. Verondersteld wordt, dat de diefstal in de hoofdstad is gepleegd. Blauw Wit zonder Van Raalte Van Raalte, de doelman van het Am sterdamse Blauw Wit, heeft voor het lidmaatschap van die club bedankt. Voorlopig gaat hij zich aan de hand balsport wijden. Neem een doos echte m (Advertentie, Ing. Med.) (Van onze speciale verslaggever) MET DE opening van het Nederlands Filmmuseum in het Stedelijk Mu seum te Amsterdam heeft het film wezen een tweede plek ter wereld ge vonden, waar het officieel erkend is als de achtste muze. Het Museum voor Moderne Kunsten te New York ruim de al vijftien Jaar geleden een hoek in voor deze jongste en roerigste der mu zen. Parijs zal waarschijnlijk binnen kort ons Amsterdam navolgen, In het Nederlands Filmmuseum is een collectie grote en kleine films on dergebracht, die op een of andere wijze van belang waren in de ontwikkelings geschiedenis van ons filmwezen. Er bevindt zich de uit 1930 daterende film „Zuiderzee", die Joris Ivens maakte, een historisch document met als hoog tepunt het dichten van de afsluitdijk. En verder het uit de twintiger jaren daterende pretentieloze speelfilmpje, „Bet. de koningin van de Jordaan", dat Adriënne Solser maakte. In het Stedelijk Museum is een pro jectiezaal gemaakt, waar de films ver toond kunnen worden. Behalve voor vertoning in eigen huis zal het mate riaal ook beschikbaar zijn voor verto ning elders. De officiële opening geschiedde met de eerste vertoning van een door Bert Haanstra vervaardigd filmpje, dat de Griekse titel „Panta Rhei" Alles stroomt kreeg. Het eeuwig bewegen in de natuur is uitgangspunt en thema van deze rolprent. Max Vredenburg leverde een verantwoorde muzikale illustratie. rjAT de K.L.M. tot vele dingen in staat is, weet men. Zo speelde zjj het o.m. klaar om in 1951 een totale omzet te bereiken van f 2Z8.009.000.dat is twintig maal zoveel als 'vóór de oorlog. Thans is de XL.M. van plan Europa te „verkopen" en hei zal haar waar schijnlijk nog gelukken ook. Het middel daartoe ziet de KLM in de in haar op dracht door „Carillon Films" vervaar digde nieuwe film „Vliegvacantie in Europa", bestemd vooral voor de wes terse wereld. Een reeks van flitsen (naar ideeën van Joop Rijkens) uit vijftien Europese landen; voor het eerst vertoond Donderdag in het Sonsbeek- paviljoen te Arnhem. „Vliegvacantie in Europa" heeft een flinke duit gekost (er werden vijftien landen voor bezocht) maar het resul taat is navenant. Vol kleur en vaart en kostelijke vondsten, is de film als een bouquet van de schoonste rozen, mees terlijk geschikt tegen de achtergrond van voor ieder land typische muziek, gespeeld door het A.V.R.O.-omroep orkest. Die rozen zijn de blauwe luch ten waarlangs, tussen witte wolken, de motoren donderen van de Vliegende Hollanders, de Noorse gletchers, de Portugese arena's, de Zwitserse ber gen, de Hollandse grachten, de Franse charme, de Spaanse feesten, de mach tige monumenten van de oude Grieken kortom, die rozen zijn geplukt op de gunstigtse plaatsen en op de juiste momenten. Leonard Huizinga als kundig en geestig commentator biedt ze met Hollandse hoffelijkheid aan. De Toro de Belem In Portugal, beeld uit de K.L.M.-film „Vlieg vacantie in Europa". (56 Hij zou proberen haar de plaats van samenkomst le laten bekennen, maar dat zou hem niet lukken allicht niet, ze wist het immers zelf niet! En als ze niet wilde spreken wat zou hij dan doen? Zou hij op haar dezelfde wrede metho den toepassen als op Gary? Zelfs de prachtige moed van Mara begaf zich, maar slechts gedurende een enkel ogen blik. Het visioen van haar geliefde, zo als ze hem enige uren geleden had ge zien kwam haar weer voor de geest, en ze wist dat ze haar plan ten uitvoer moest brengen, 't kostte wat het kostte. Het aldus opgezette plan beschouwde ze echter als onvolledig. De vrijheid zou herwonnen kunnen worden maar dat was nu niet genoeg. Ze zou niet te vreden zijn vóór Amid de prijs voor zijn wangedrag had betaald, en ze was heilig van plan dat dat zou gebeurep. Dat zou haar geschenk aan Gary zijn geschenk en terugbetaling van haar ontrouw toen ze even was gezwicht voor Amids verleiding. „Hoe kon ik zoiets doen?" vroeg ze zich vol afschuw af. „Hoe kon ik me tot hem aangetrokken gevoelen, en, al was het ook maar een enkel ogenblik, zijn kussen beantwoorden? O, ik moet gek geweest zijn, stapelgek! Ik schaam me dood!" Ze doopte haar vingers in het koele water en legde ze tegen haar brandende wangen, toen wreef ze in een kinder lijke opwelling haar lippen krachtdadig schoon. O. kon ze de herinnering aan zijn brandende kussen maar afwissen er voor eeuwig van bevrijd zijn,... door: MARJORIE VERNON maar neen, die bleef haar achtervolgen en vernederen. Pas als ze wraak had genomen ook voor Gary zou ze er misschien van verlost zijn. Eindelijk ètapte ze uit het bad en met een losse badmantel om zich heen ging ze de kamer binnen waar ze slie pen. Uren achter elkaar lag Azra, het Ara bische meisje dat hun tot hun verzor ging was toegevoegd, als. een poes op gerold in een hoekje van de grote ka mer te slapen, te allen tijde echter ge reed1 om hen te bedienen en soms zelfs hun wensen te voorkomen. Mara had er op gestaan in haar een tje te baden; en 't Arabische meisje, dat verbaasd was geweest over deze vreemde houding en in het begin zelfs gegriefd omdat ze dacht dat de „sit" haar onhandig of onbekwaam had ge vonden, trachtte nu niet meer haar diensten in het ritueel aan te bieden, daar ze Mara's vastberadenheid op dit punt had leren kennen. Mara was daar heel dankbaar voor, want afgezien van alle andere overwegingen was het heer lijk rustig om eens even alleen en on opgemerkt te zijn. Hoe weinig opdrin gerig Azra ook was, het was toch ver velend te weten dat ze altijd in de ka mer was, en hoewel ze geen woord verstond van wat de beide Engelse vrouwen tegen elkaar spraken, was het toch niet hetzelfde als wanneer ze al leen waren. „Als ik maar iemand had om me te helpen en raad te geven," dacht Mara, terwijl ze zich langzaam in een Oosters gewaad hulde. „Ik zou er alles voor geven wanneer ik werkelijk zo'n mede plichtige had als ik Amid wil doen ge loven. Maar dat zal wel hopeloos zijn; iedereen hier schijnt wonderlijk genoeg erg op hem gesteld te zijn! Zouden er vrouwen in de harem zijn?" Ze fronste haar voorhoofd vol afschuw bij die ge dachte. Ze kon zich Amid niet met een heel stel vrouwen voorstellen, daarvoor leek hij haar te kieskeurig. „Te kies keurig! Ik lijk wel gek! Alsof één der gelijk woord op zo'n gewetenloze zijn! Misschien kan ik beter zeggen: te koud, te wreed, te hooghartig maar is hij dat? In ieder geval geloof ik dat hij als Mohammedaan 4 vrou wen mag hebben en ik twijfel er niet aan of dat aantal heeft hij zich zeker verschaft". Met deze cynische overdenking stak zij haar voeten in een paar muiltjes en trok een vies ge zicht tegen haar evenbeeld hoe be koorlijk dat ook was in de spiegel. „Binnenkort smeer ik nog henna op mijn vingers en kool aan mijn oog leden", mompelde ze en keerde toen naar haar oorspronkelijke gedachten- gang terug „Als vrouwen in de harera zijn, zouden die misschien nuttig kun nen blijken. De vrouwelijke favoriet is door het mooie blanke meisje uit de gunst van haar heer en meester ver dreven en steekt hem in een vlaag van jalouzie neer.Een gemakkelijke oplossing voor romanschrijfsters om zich van de schurk te ontdoen en het mooie Engelse meisje te bevrijden, maar ik twijfel er aan of dat in het werkelijke leven ook opgaat? Het zou misschien kunnen, er zijn hier vrou wen en ik zou ze misschien kunnen wijsmaken, dat zijn blikken met wel gevallen op me rusten. Dan zouden ze me misschien helpen ontsnappen want ze zouden maar al te blij zijn hun mededingster kwijt te raken. We kun nen het proberen; ik zal van Yhula te weten trachten te komen of de harem bewoond is". Ze was blij dat ze iets had om haar gedachten af te leiden en wierp zich met animo op het uitwerken van plan nen op deze basis. Ze kon zich gemak kelijk indenken dat Amid een vurig en hartstochtelijk minnaar was, en zonder twijfel zouden de Oosterse schoonhe den hem knap en aantrekkelijk vinden. Zijn heerszucht en wreedheid zouden ze waarschijnlijk juist mocii vinden, dacht Mara vol verachting, en waar schijnlijk had hij niet veel concurren ten, vooral daar hij rijk en machtig was bovendien. Ja, ze moest zien tot de harem door te dringen, dan zou ze werkelijk aan de gang kunnen gaan. Helaas was ze nooit erg bevriend ge weest met Yhula, want dan zou haar taak veel eenvoudiger zijn geweest. Ze had nooit vrouwen in de tuinen zien wandelen, en wanneer er al geslui erde schoonheden achter die geheim zinnige ramen waren, werden ze zorgvuldig bewaakt tegen de onbeschei den blikken van vreemdelingen Al haar teleurstelling in Gary was weggesmolten in de vloed van haat tegen ben Hasrif en de overweldigen de liefde en het medelijden voor haar verloofde. Ze vergat dat ze in hem te leurgesteld was geweest, en dacht weer aan hem toen hij als kleine jongen haar genegenheid al had opgewekt en later als knappe jonge man de held van haar dromen was geweest Met een zucht draaide Mara zich om en liep door naar de kamer, die Jane Frask hun „zitkamer" noemde en toen ze daar binnen kwam wierp deze een bezorgde blik op haar. Toen het meisje tamelijk lusteloos een bouquet hibiscus in een reusachti ge vaas ging schikken, stond de oude re vrouw op, liep de kamer door en legde haar hand vriendelijk en bemoe digend op haar schouder. Buitenlandse belangstelling f\e K.L.M. heeft dit goede woord eigenlijk heel niet nodig, want het Nederlandse publiek krijgt de film niet te zien en bovendien, het buiten land, waar het om gaat, bestelde van „European Holiday" reeds 80 copiën. Burgemeester Ch. G. Matser van Arn hem, die tijdens de première als gast heer fungeerde, sprak daarover zijn enthousiaste voldoening uit. En ook over het feit, dat Let Nederlandse Wes ten thans begrijpt hoe ook het eertijds geringschattend beoordeelde andere deel des lands een belangrijke bron van inkomsten uitmaakt, speciaal waar het 't tourisme betreft. De K.L.M. heeft ook gemerkt, vulde de heer Pauw van de K.L.M. aan, dat „de provincie" daarvan een groot deel op haar conto mag schrijven, zoals bleek uit de passage-inkomsten: 45.500.000.in 1951 enkel uit Neder land. Daarbij mag natuurlijk niet ver- geien worden, dat vele provincialen een enkel-reisje nemen: namelijk naar de emigrati-.gebieden. Maar toch: ook in Nederland is het Oosten ontwaakt en dank zij „Vliegvacantie in Europa" zullen talloze „Vliegende Hollanders" en andere airlines-kisten straks een nieuwe striom van gasten brengen, vm zich met ons over dat ontwaken te verheugen. in het schoonmaakgetij: Hamea-Gelei (Advertentie, ing» Med.) Ned. Herv. Kerk: Beroepen te Neer langbroek: J. Smit, candidaat te Rot terdam. Aangenomen naar Schore-Vla- ke (Zeeland): A. J. Mooy, vicaris te Utrecht, die bedankte voor Héusden en voor de benoeming tot hulppred. te Utrecht (wijk 13); naar Akkrum: H. Groeneveld, candidaat te Steenwijk; naar Groot-Ammers: J. Smit, candidaat te Rotterdam, die bedankte voor Arne- muiden, Benthuizen, Brakel, Goedere de, Hoogblokland, Jaarsveld, Kesteren, Molenaarsgraaf, Neerlanbroek, Oudal- blas en voor Schoonrewoerd; naar Utrecht: J. J. Hietkamp te Rotterdam- Delfshaven. Bedankt voor Stevensweert-Maas- bracht: J. F. Wagener te Zoutelande. Geref. Kerken. Beroepen te Hasselt: drs. J. Vegh, prop. te Bussum; te Rot terdam-Kralingen: G. N. Lammens ta Heinkenszand; te Leens: S. A. Boon stra, candidaat te Groningen; te Urk: J. R. Sybrandi te Winsum-Obergum. Bedankt voor Winschoten: (Vacature G. J. Grafe): J. M. Bloemkolk te Tree beek. Chr, Geref. Kerken. Beroepen te Ouderkerk aan de Amstel: E. Venema, candidaat te Leeuwarden; te Kampen; R. J. van Kagee, candidaat te Apel doorn. Ev. Lutherse Kerk. Aangenomen naar Ede: S. G. van der Haagen te Leeuwar den. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Werkendam: H. Ligtenberg te Rotter dam-West; voor Rijssen: M. Heerschap te Wageningen. Oud-Geref. Gemeenten. Bedankt voor Schiedam: J. C. Hooykaas, laatstelijk Ned. Herv. predikant te Arnemuiden. VERENIGING VAN CHRISTELIJKE ONDERWIJZERS Aan het jaarverslag van de Vereni ging van Christelijke Onderwijzers ont lenen we, dat over 1951 694 nieuwe leden zijn ingeschreven en 459 leden af geschreven werden. Het ledental steeg derhalve van 8201 op 8436. De vereni ging telt thans 85 afdelingen. OPLOSSING KRUIS WOORDPUZZLE Horizontaal: 1. Zeeg, 5. bul, 9. kneu, 11. los, 13. cm., 15. gedroomd, 18 hom, 20. fee, 21.toe, 22. Edie. 25. k.c.. 26. lunch, 28. wet, 30. ds, 31. harakiri, 33. H.T.M., 34. leren, 35. j.l., 38. naga. 39. ooi 41. pal, 43. set, 44. lentedag, 47. li, 48.' ski. 49. etui, 51. t.n.v., 52. slee. Verticaalr 2. e.k., 3. eng., 4. geef, 0. U.L.O., 7. loot, 8. Scheldejol. 10. Uden, 12. Smok, 14. modus, 16. re, 17. declina tie. 19. min. 23. echte. 24. teken, 27. ham, 28. wal, 29. tiras, 32. regel, 36. Loes. 37, made, 40. vloeistof. 41. p.e., 42. lats 45. tin. 46. gul, 50. i.e. OPLOSSING HERSENGYMNASTIEK 1. Dijkje, dat terrein omgeeft, waarop baggerspecie wordt uitgestort; 2. Uit de groene broodschimmel; 3. Pendagen; 4. Avance en Retard. Loopt uurwerk voor, naar R, bij achter lopen, naar A schui ven; 5. Mount-Everest-8882 m.; 0. Linie, evenachtslijn, aequator; 7. I punt, 2 stre^ pen; 8. Bekend door haar moedig ge drag tijdens het Beleg van Haarlem; 9. Dr. Henriëtte Roland Holst—Van der Schaikj 10. zes zetels.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 6