Lord Ismay, tot secretaris-generaal van de NAVO benoemd mm Senator Kefauver versloeg Truman BUITENSPEL f Toekomstig schip naar de maan Spoedig een Amerikaans-Spaanse conferentie over bases voor de VS Roofovervallen baren de juweliers grote zorgen J Koning Leopold onderbreekt zijn reis naar onrustig Cuba Republikeinen gaven de voorkeur aan Eisenhower boven Taft i Donderdag 13 Maart 1952 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 149e Jaargang No. 63 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Veertien landen kozen een Brit De Markies van Salisbury wordi nu minister van Gemenebest-zaken Ismay volgende maand naar Parijs Hei wachien is nog op ambassadeur McVeagh Ruim 73 millioen op woningbouwleningen Bracht sabeldier de pest in Noord-Korea Vorstelijk gezelschap vertoeft thans op Aruba De studenten in verzet tegen Batista Gaitskell valt Butler aan DE VOORVERKIEZINGEN IN NEW HAMPSHIRE Geen immigranten in de Argentijnse steden Stassen en MacArthur waren kansloos 33 Doden bij botsing in Brazilië Twee superforten neergestort De verkiezingen in Amerika LENING VAN DE E.B.U. AAN FRANKRIJK 7.00 do do 11.00 15.15 16.00 17.00 19.40 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11» Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m. Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., ƒ6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 I ORD ISMAY, de Britse minister voor Gemenebest-betrekkingen is benoemd tot secretaris-generaal van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie en tot vice-voorzitter van de permanente N.A.V.O.-raad. Nadat de regeringen van alle bij de N.A.V.O, aangesloten landen, alsmede de voorzitter van de Atlantische Raad, de Canadese minister van buitenlandse zaken, Lester Pearson, de benoe ming hadden goedgekeurd, werd officieel bekend gemaakt, dat Lord Ismay de benoeming heeft aanvaard. Lord Ismay zal als Brits minister voor Gemenebest- betrekkingen worden opgevolgd door de Markies van Salisbury, sedert Chur chill in October aan de regering kwam, lord-grootzegelbewaarder en leider van de conservatieve fractie in het Hogerhuis. VERWACHT wordt, dat Lord Ismay Hp vnl.opnrlp msanH. vóór de ffeorsa- de volgende maand, vóór de georga niseerde raad het permanente hoofd kwartier in Parijs zal betrekken, zijn nieuwe functie zal aanvaarden. De secretaris-generaal van de NAVO is 64 jaar. In de afgelopen oorlog -was hij stafchef van het Britse leger, plaats vervangend secretaris van het Britse kabinet en stafchef van Churchill. Dit is in de fantasie van een kun stenaar het toekomstige schip naar de maan, zwevend op tweehon derd mijl boven de oppervlakte van die planeet. De kunstenaar maakte zijn tekening naar aanleiding van artike len over de mogelijkheid van toekom stige reizen naar de maan in het Ame rikaanse tijdschrift „Colliers". Op het „maanschip" zijn fotografen bezig „close-up"-opnamen te maken van de maan, het schip keert daarna terug naar zijn basis, welke de geleerden ontworpen hebben op duizend mijl boven de aarde. Dr. Werner von Braun, de bouwer van de V-2 raket, heeft verklaard, dat deze basis in het lucht ruim in tien jaar gebouwd kan worden en dat de kosten vier millioen dollar zullen bedragen. Het „maanschip" zou in vijf dagen de afstand Van 239.000 mijlen tussen deze basis en de maan kunnen afleggen. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Acheson heeft giste ren op zijn wekelijkse persconferentie medegedeeld dat spoedig besprekingen tussen dc Amerikaanse en Spaanse re geringen beginnen over het gebruik van militaire bases in Spanje door de Verenigde Staten. Alarmeringsysteem in Noord- Holland boven hei IJ JUWELIERS uit het gebied benoor den 't IJ hebben tijdens een in Zaan dam gehouden vergadering besloten een alarmsysteem in het leven te roepen omdat het aantal overvallen op juwe lierszaken steeds meer toeneemt. Een belangrijke rol In dit systeen. zal de heer W. van Geelcn in Schagen vervui len: wanneer er namelijk hier of daar een overval wordt gepleegd, zal hij er voor moeten zorgen, dat alle juweliers onmiddellijk worden gewaarschuwd op dat beveiligingsmaatregelen kunnen worden genomen. Omdat goud- en zilversmeden en hor logemakers dikwijls in één zaak hun bedrijf uitoefenen zal worden gepoogd de vakgroepen samen te smelten, waar door Wordt voorkomen, dat men aan twee organisaties contributie moet be talen. Er werden protesten gehoord, te gen de weeldebelasting op gouden en zilveren voorwerpen; deze belasting moet door de juwelier vooruit worden betaald, doch als het voorwerp onver koopbaar is en de in de smeltkroes i er- dwijnt, krijgt hij de belasting niet te rug. Binnenkort zullen alle gouden, platina en zilveren voorwerpen van nieuwe keurtekens-worden voorzien. In de nieuwe Waarborgwet wordt niet meer gesproken van 14, 18 en 20 Krt. goud, doch van 585, 750 en 833-duizend- sten goud. Acht 1 araats goud en het z.g. buitenlandse zilver behoeven voort aan niet meer te worden gestempeld. Van keurtekens voorzien goud en zil ver uit Belgie en Luxemburg kan in de nabije toekomst direct worden verkocht en behoeft niet te worden overgestem- peld. Minister Acheson las een vooraf op gestelde verklaring voor, waarin werd medegedeeld, dat de Amerikaanse re gering een grondige studie had ge maakt van de rapporten, ingediend door-de Amerikaanse militaire en eco nomische groepen, die Spanje in de afgelopen acht maanden hebben be zocht. De Spaans-Amerikaanse onderhande lingen zullen te Madrid worden ge voerd. Zij beginnen, zodra de nieuwe Amerikaanse ambassadeur bij de Spaanse regering, Lincoln MacVeagh. te Madrid „is aangekomen. MacVeagh wordt 23 Maart a.s. in de Spaanse hoofdstad verwacht. Gespróken zal worden over het gebruik van militai re bases in Spanje door de Verenigde Staten en de besteding van honderd millioen dollar voor hulpverlening aan Spanje. Het congres heeft dit bedrag toegestaan. Ambassadeur MacVeagh zal worden bijgestaan door een groep militaire raadgevers, die zal worden geleid door generaal-majoor August Kissner van de Amerikaanse luchtmacht. In Tetoean is een decreet uitge vaardigd, waarbij het optreden van politieke partijen in de Spaanse zone van Marokko wordt goedgekeurd. Op de beide nationale woningbouw leningen is voor een totaal-bedrag van f 73.100.000 ingeschreven, t.w. 69 mil lioen gulden voor de 25-jarige 4'/» procent lening en 4.100.000 gulden voor de 22-jarige 0510 procent le ning, Alle inschrijvingen worden ten- volle toegewezen. Met de totale opbrengst van 73.10C.000 guldon is het beroep op de beleggers volledig geslaagd. -Zodra de voorkeur, welke voor de gemeenten is uitgespro ken, is vastgesteld - dat zal begin April zijn - zal het mogeiijk ;ijn deze voorkeursgelden aan de gemeenten toe te wijzen, waarna met de bouw begon nen kan worden. Nu deze twee leningen zijn afge sloten, blijft de remespaarbrieflening over. Ook hiervoor bestaat een ver heugende belangstelling. Van dag tot dag stijgt de totaalopbrengst. I LORD ISMAY In het orgaan van de werkgemeen schap van Westduitse artsenkamers, „De medische persdienst", wordt de mening geuit, dat het in Siberië voor komende sabeldier, dat het kostbare sabelbont oplevert, de in Noord-Korea uitgesproken pestepidemie heeft ver oorzaakt. In het blad wordt vastgesteld, dat dit dier in Noord-Siberië een blij vende pesthaard is, daar men niet heeft kunnen besluiten tot uitroeiing er van over te gatin. Koning Leopold, die Woensdag op zijn reis naar Cuba, in de hoofdplaats van Aruba is aangekomen, heeft be sloten voorlopig niet naar Cuba door tc reizen, in verband met de revolte, die daar Maandag heeft plaats gevon den. Hij en zijn gevolg verblijven in het logeergebouw van de Amerikaanse „Lago Oil Company" te Oranjestad. De koning wacht thans de berichten Briise begroting irelt armen hei zwaarst Hugh Gaitskell, de voormalige Brit se minister van financiën in het La- bourkabinet, heeft in het Lagerhuis over de begoting verklaard, dat deze inflatie in de hand zou werken en de productie ernstig in gevaar zou bren gen. Door de vermindering van de voedselsubsidies zouden degenen met lagere inkomens die hoegenaamd niet profiteren van de verlaging der inkoms tenbelastingen. het meest gedupeerd worden, aldus Gaitskell. Hij vroeg zich af of de regering hoopte, het vraag stuk van de stijgende lonen en prijzen te kunnen oplossen door voldoende werkloosheid te scheppen teneinde loonsverhogingen onmogelijk te ma ken. Verwachting tot Vrijdagavond: ENKELE OPKLARINGEN Overwegend droog weer met enkele opklaringen. Matige Noor delijke tot Noordoostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur. VRIJDAG: Zon op 6 56, onder 18.43. Maan op 22.29. onder 7.23 DIJ de in de staat New Hampshire gehouden verkiezingen van afgevaardigden D voor (]c jn juii te houden nationale conventies der republikeinse en demo cratische partij in de V.S. zijn de meeste republikeinse stemmen uitgebracht op Eisenhower, terwijl de democraten in deze staat de voorkeur gaven aan senator Kefauver boven de huidige president Harry Truman. Het resultaat van de ver kiezing is, dat alle veertien republikeinse afgevaardigden naar de conventie liun stem zullen uitbrengen op generaal Eisenhower; de twaalf democraten zullen hun steun geven aan de candidatuur van Kefauver. ESTES KEFAUVER ...reden tot lachen.... Platteland wordt ontvolkt In Argentinië is een decreet uitge vaardigd, dat immigranten, die het land met een frequentie van 200.000 man per jaar binnenkomen, verbiedt zich binnen een straal van 100 km var. Buenos Aires te vestigen. Men hoopt door deze bepaling de betrekkelijke ontvolking van het platteland tegen te gaan. De oppositie meent, dat deze maatregel een schending is van de on der Perons regering in 1949 tot stand gekomen grondwet, die „alle inwoners het recht geeft te gaan en te staan, waar zij willen." Door het nieuwe de creet zuilen in hoofdzaak de Italiaanse emigranten worden getroffen, die zich gewoonlijk in groten getale in de ste den vestigden. r\E uitslagen van de verkiezingen waren: Republikeinen: Eisenhower 46.497 stemmen; Taft 35.820 stemmen; Stassen 6.549 stemmen; McArthur 2.974 stemmen. Overigen 385 stemmen. Democraten: Kefauver 20 147 stem men; Truman 16.298 stemmen. Overi gen 321 stemmen. Ike verheugd. DIJ aankomst in Parijs uit Frankfort D heeft generaal Eisenhower gister avond verklaard „diep onder de indruk te zijn" - van het voor hem gunstige resultaat van de voorverkiezingen in New Hampshire. „Iedere Amerikaan zou trots zijn als bleek, dat zijn mede burgers zo'n gunstige mening over hem hadden", aldus Eisenhower. Op de vraag van een verslaggever of hij, als gevolg van de gunstige uit slag, langer in Europa zou blijven, antwoordde Eisenhower, „die kwestie hangt niet van mij af. Men kan slechts gissen". DAUL HOFFMAN, oud-administrateur van de ECA, heeft verklaard, dat Eisenhowers overwinning de candi- daatstelling en verkiezing voorspelde van „een man, die de wereld langs de weg naar de vrede kan voeren". In sommige kringen is Hoffman voorge steld als algemeen leider van de cam pagne voor Eisenhower. De senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen heeft gisteren een beslissing over de vraag of Eisen hower uit Europa moet worden terug geroepen om gehoord te worden over het program voor buitenlandse steun voor onbepaalde tijd opgeschort. af over het verdere verloop van de re volutie, waarna hü met zjjn jacht der waarts zal vertrekken. Volgens reiziger-s, die vanuit Havan na in Mexico zijn aangekomen, is het in de Cubaanse hoofdstad rustig. In de universiteitswijlc zouden echter studenten zich verschanst hebben in verschillende gebouwen. Ze zouden gezworen hebben er niet uit te ko men, „zelfs niet onder bedreiging van wapens". Er worden plannen gemaakt voor de aftocht naar Mexico van de afge zette president, Carlos Prio Socarras en diens gezin. Socarras had met een aantal leden van zijn regering asyl gevraagd in de Mexicaanse ambassade te Havanna. De nieuwe president, ge neraal Batista, had de ambassadeur van zijn land in de V.S. verzocht het 'and bij de Amerikaanse regering te blijven vertegenwoordigen. De ambas sadeur heeft dit aanbod echter van de hand gewezen. Een vrachtauto met voormalige in woners van Noord-Oost-Brazilie, die uit dit gebied wegtrokken, is in de buurt van Bahia in botsing gekomen met een bus van een lijndienst tussen twee steden in de Braziliaanse staat Bahia. 33 inzittenden van beide motorvoertuigen zijn om het leven ge komen en veertig gewond. De autobus is in brand gevlogen. In Texas zijn twee superforten neer gestort na met elkaar in botsing te zijn gekomen. Alle vijftien inzittenden zijn om het leven gekomen. Als voorloper van de komende presidentsverkiezing in de Verenigde Staten c/elden de zogenaamde primaries. Dit zVn feitelijk voorverkiezingen. Hier worden de candidaten voor liet Witte Huis, maar ook de leden van het Huis van Afgevaardigden gekozen. De eerste van deze verkiezingen was 11 Maart ui. New Hampshire. Op 13 Maart volgt Minnesota en in de loop van April nog zeven andere staten. In acht staten worden deze verkiezingen in Mei en 'itni gehouden. Het merendeel van de staten wijst de candidaten aan in zogenaamde Conventions, bijeenkomsten van afgevaardigden van de partijen Ten slotte worden in een viertal staten de candidaten door de partijen aangewezen. HE Utrechtse Universiteit heeft een hoogleraar, „De Telegraaf" een poli tiek medewerker en de Christelijk Historische Unie een Eerste Kamer lid, die prof. Gerretson heet. Wij ken nen deze Gerretson als een historicus van grote faam, als een dichter van bijzondere zeggingskracht (onder het pseudoniem Geerten Gossaert) en als een uitermate beminnelijk mens. Wij zouden hem ook graag waarderen als politicus van hoge klasse en een jour nalist met sterk verantwoordelijkheids gevoel. Tot nu toe hadden wij aan deze eigenschappen zelfs niet getwij feld. De laatste tijd evenwel schijnt prof. Gerretson zichzelf te vergeten in een slecht dienaarschap van de belan gen van ons land. De Utrechtse hoogleraar heeft ten tijde van de Indische kwestie 'n ultra rechts standount ingenomen. Dat was zijn goed recht. Jn veel van zijn waar schuwingen konden wij hem volgen. Indien wij thans nagaan in hoeverre de voorstanders van de souvereini- teitsoverdracht gelijk hebben gekre gen, dan blijkt, dat zij op vrijwel all» punten het spel hebben verloren. Van Indonesie's positie is niets over en van een samenwerking met Nederland kan nauwelijks worden gesproken. Dat weten we. Wij wezen er meermalen op. Wij zijn genoopt met deze dingen vre de te hebben, al scheurt de zaak Nieuw Cninea vele oude wonden open. Dat is alles begrijpelijk. Niet begrijpelijk is. dat een man van de allure van Gerretson blijk geeft zijn zelfbeheersing volkomen tg hebben verloren. Enkele weken geleden had hij een scherpe aanval van de heer Van de Kieft (P.v.d A.) in de Eerste Kamer te verduren. Van de Kieft ver weet hem ondemocratische artikelen in de Nieuwe Rotterdamse Courant in 1941. Het verweer van prof. Gerretson was niet bijzonder afdoende. Van veel gewicht was deze kwestie overigens niet. Zij scheen van voorbijgaande aard. Verband tussen 1941 en 1952 was niet aan te geven. I „De Telegraaf" van 8 Maart even wel heeft de Utrechtse hoogleraar een artikel geschreven, waaruit ten duide lijkste blijkt, dat de oude „fascistische" Gerretson nog lang niet dood is. Da heer Van de Kieft construeerde des tijds een verschil tussen „democratisch en autoritair denken". Wat moeten we nu aan met het vol gende citaat uit het Telegraafartikel: „Maar de feitelijke ontwikkeling holt in de richting van de geheime dic tatuur. En deze ontwikkeling schijnt zo onweerstaanbaar, word!/ ook van regeringszijde zó vaak als onvermijde lijk voorgesteld, dat men zich angstig afvraagt, of de in Europa usantiële politieke organisatie van de vrijheid nog wel het geschikte middel is, om haar naar binnen en naar buiten te verdedigen. De formele democratie, zoals deze in het parlementaire stelsel vorm heeft gekregenstaat en valt met enkele trekken die tot haar wezen behoren. Kunen wij deze trekken niet hand haven, dan is het oneindig veel beter tot een ander stelsel over te gaan. Want terwijl een echt parlement, dat zijn karakter en zijn rechten kent en handhaaft, een wezenlijke kracht is, wordt een ontkracht parlement een poel van verderf. Een machteloos par lement is de kweekplaats voor de dic tatuur, en een zuivere, échte dictatuur is nog verre verkieselijk boven een crypto-dictatuur, die omzwachteld is met parlementaire vormen. Slechts dit, dat het C.H.U.-Eerste Kamerlid prof. Gerretson een zuivere dictatuur dus verre verkieselijk acht boven fln ontaarde democratie. Wat ons, prof. Gerretson persoonlijk ken nende, zo ontzaglijk jammerlijk voor komt, is, dat zijn denken, zijn hele ge- dachtenwereld dichter bij die zuivere dictatuur liggen dan bij de democra tie; dichter bij de klem op iedere vrijheid, dan bij het systeem zonder welk die vrijheid onbestaanbaar is. Ons is alle democratische rim-ram liever dan een dictatoriale orde. In deze historie begrijpen wij be halve prof. Gerretson de hoofdredac tie van „De Telegraaf" niet, die haar medewerker op de hooggeleerde vin gers had moeten tikken. In de C.H.- Unie vertegenwoordigt Gerretson met zijn Telegraaf-pennebroeder Lunshof de oppositie tegen Tilanus. Is hij, zo vragen wij, na deze misstap te hand haven als Kamer-candidaat? Als om het nog bonter te maken heeft Gerretson eergisteren in de Eer ste Kamer bij de behandeling van de begroting van buitenlandse zaken een rede gehouden, die alle perken van parlementaire gewoonten te buiten ging. Dat hij minister Stikker scherp aanviel, moet hij weten. Stikkers waar- degang aan buitenlandse zaken is ons evenmin sympathiek, nademaal de be windsman, uit V.V.D.-kringen afkom stig, zaken heeft helpen verdedigen, die hem tot de rose kant van de P. v. d. A. brachten. Overigens een pro bleem apart. Dit gaf prof. Gerretson evenwel geenszins het recht een defaitisme ten toon te spreiden dat deze figuur niet past. Wij moeten zeggen, dat de Utrechtse hoogleraar zich nu wel defi nitief onmogelijk heeft gemaakt. Het geen ons vanwege de kleur in ons po litieke leven het is al te vaak dor en weinig beeldend meer spijt dan onder woorden is te brengen. „De Telegraaf" is hiermee in een vreemde hoek terecht gekomen. De C.H.U. niet minder! Gerretson staat buiten spel. De bestuurscommissie van de Euro pese betalingsunie is het gisteren in principe eens geworden over een le ning van de E B.U. aan Frankrijk, welke lening 100 millioen dollars groot zou zijn.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1