f Die malle aap Amerika dient een vijf-punten-plan voor ontwapening in Verlies van Polynorm" is thans nog niet te schatten r Candidaat-notaris bedroog oude schaapherder een Twee mensen verbrand bij auto botsing in Wieringermeer Buitenlandse opdrachten zullende situatie verbeteren Zaterdag 15 Maart 1952 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 149e Jaargang No. 65 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Eersi inlichiingen inwinnen en dan sirijdkrachien afschaffen wil omgekeerde volgorde Ook Nieuw-Zeeland neemt maatregelen Liefdadigheid mei een misdadig iintje Malik Hij is dood, baas!" Steekvlam verlichtte de omgeving Verdrag met Bonn in April gereed Den Haag heeft nieuwe hoofdcommissaris Argelozer) of ezels De bollenstreek gaat zich weer in haar feestgewaad steken Grote fotowedstrijd voor de Amerikanen Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel, 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 MAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m. Familieberichten 20 ct, p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6 05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 De vijfjarige Freddy besloot de wereld eens met een ander gezicht te bekijken. Maar hij schijnt niet tot een besluit te kunnen komen wat l*et beste is. Wat denkt u ervan WIJ DRAGEN GROTE VERANTWOORDELIJKHEID I7IJF PUNTEN omvat het voorstel, dat de Amerikaanse gedelegeerde, Benja- min Cohen, gisteren in de ontwapeningscommissie der V.N. heeft ingediend met betrekking tot controle op en vermindering van de strijdkrachten aller lan den, controle op de atoomenergie en verbod van alle wapenen voor massa vernietiging. De angst der volkeren, zo zei Cohen, heeft de wapens doen ver menigvuldigen en de vermenigvuldiging heeft de angst aangewakkerd. Alle volkeren der wereld hebben hun hoop op de commissie gevestigd en verwach ten, dat zij een weg zal vinden, om dit proces in omgekeerde richting te doen verlopen. Wij dragen, zo besloot hg, een reusachtige verantwoordelijkheid en wij mogen daarom niet falen. DUNT 1 van het Amerikaanse pro gram zegt, dat de commissie plannen moet bestuderen om te geraken tot pu blicatie van alle gegevens omtrent de strijdkrachten en de bewapening van alle landen ter wereld en tot verificatie van deze inlichtingen. Vervolgens moet Tegen besmetting met mond en klauwzeer Nieuw-Zeeland heeft strenge voor zorgsmaatregelen verordend ter bestrij ding van het overbrengen van mond- en klauwzeer door Nederlandse im migranten, aldus heeft de Nieuwzee- Iandse minister van landbouw Holyoa- ke, verklaard. Naar aanleiding van een bericht uit Den Haag over hernieuwd uitbreken van deze ziekte voegde de' minister er aan toe, dat voorzorgsmaatregelen moeten worden genomen, voordat de immigran ten uit Nederland vertrekken. Kleding, bagage en vliegtuigen zouden ontsmet moeten worden. De Nieuwzeelandse veeartsenijkundi- ge te Londen, dr Hopkirk, vertrekt Zondag naar Den Haag om rapport te kunnen uitbrengen over de maatrege len. Volgens Holyoake wil men in Nieuw-Zeeland nog eens ontsmetten, indien de behandeling in Nederland niet voldoende uitwerking heeft. Reeds is het eerste vliegtuig vertrok ken met emigranten, die voor hun ver trek naar Nieuw-Zeeland waren ont smet. Overigens ontkent Den Haag, dat de ziekte zich uitbreidt. Het tegendeel is net geval. Atoombom mei radiobesturing Amerikaanse en Duitse deskundigen bestuderen op het ogenblik in het ar senaal van Redstone te Huntsville een met behulp van radio bestuurd pro jectiel, dat in het bijzonder bestemd zou zijn voor het vervoer van een atoombom. Nadere bijzonderheden zijn hierover niet bekend gemaakt. Vijf jaar gevangenisstraf geëist Onder het mom van naastenliefde en door middel van sluwe berekening, heeft een Haagse candidaat-notaris, P., kans gezien in de jaren 1947 tot 1951 een oude schaapherder en een Haagse weduwe op ergerlijke wijze te bedrie gen. Door ingrijpen van de Justitie kon voorkomen worden, dat de schaap herder, K., van al zijn geld onge veer f 10.000 en zijn gehele kudde schapen beroofd is. De weduwe werd een verliespost van enkele duizenden bespaard. De candidaat-notaris is tér- zake van valsheid in geschrifte en verduistering voor het Haagse Ge rechtshof verschenen, waar hij vjjf jaar gevangenisstraf met aftrek tegen zich hoorde eisen. Tevens werd de ver dachte een stukje proza over zijn eigen karakter voorgeschoteld, waarmee hij het kon doen. De schaapherder K., was kort na de oorlog in handen van verdachte geval len, toen zijn kudde schapen en lam meren door de dierenbescherming in beslag was genomen. P. zorgde er voor, dat de schaapherder zijn veestapel terug kreeg, waardoor hij het ver trouwen van de oude man verwierf. De schaapherder beschikte over een aanzienlijk vermogen, dat echter ge blokkeerd was. De candidaat-notaris wist het. vrij te maken, doch hevelde het kapitaaltje over naar zijn eigen bankrekening.uiteraard na keel wat manipulaties. Toen K. informeerde hoe het met zijn geld stond, zei de verdachte, dat de belastingdienst het meeste had opgeslokt. P. zei hierom trent. dat hij de schaapherder slechts Verwachting tot Zondagavond: IETS HOGERE TEMPERATUUR Heldere nacht met op veie plaatsen lichte nachtvorst. Mor gen overdag droog en vrij zonnig weer met later enige bewolking m de hogere niveaux, vooral in het Zuiden van het land. Op nieuw iets hogere middagtempe- ratuur. Overwegend matige Zuid oostelijke wind. had willen helpen en dat de door hem gevolgde weg de enig mogelijke was. Met de Haagse weduwe was het zelfde spelletje op touw gezet. Hij had zich in haar testament tot enig erfge naam laten verklaren. Ook had hij acte opgesteld in zake de verkoop van een huis, dat f 5500 waard was. Niet temin vermeldde de acte een som van f 7000, waarin dan volgens P. admini stratiekosten verdisconteerd waren. De Procureur-Generaal noemde de verdachte een moreel verdorven mens, welbespraakt genoeg om zijn duistere practijken de schijn van philanthro pic te kunnen geven. Hij eiste vijf jaar Voor de rechtbank was P. tot vier jaar veroordeeld, waarna hij hoger beroep had aangetekend. Over veertien dagen volgt de uit spraak. de commissie bepalen, op welke wijze ér grenzen zullen worden gesteld aan strijdkrachten en bewapening, welke grenzen niet zullen mogen worden overschreden. Zij moet een doelmatig internationaal toezicht op de atoom kracht ontwerpen en maatregelen be ramen tot uitschakeling van alle wa penen voor massa-vernietiging. Ten derde moeten alle landen onder toezicht van de commissie onderhan delingen voeren ver vermindering van strijdkrachten en bewapening tot bepaalde grenzen. Een internationaal orgaan van toezicht moet waarborgen scheppen voor een juiste uitvoering van het ontwapeningsprogramma. Ten slotte moet de commissie voor het ge hele ontwapeningsproces een tijdsche ma opstellen. De Russische vertegenwoordiger Ma- lik heeft de kwestie van voorrang aan de orde gesteld. Hij zei dat verminde ring van bewapening en verbod van de atoombom de commissie in staat zouden stellen, volledige inlichtingen over de bewapening van ieder land te verkrijgen. Amerika stelt zich op het standpunt, dat verzameling van deze inlichtingen dient vooraf te gaan aan de controle en de vermindering der bewapening en het verbod van atoom wapenen. Oplegger stond onverlicht langs de weg (Van onze correspondent) Op de Rijksweg tussen Den Oever en Wieringerwerf is gisteravond omstreeks acht uur een personenauto, komende van de Afsluitdijk, op een langs de weg geparkeerd staande oplegger, beladen met vaten olie, gereden en in brand ge vlogen. De twee inzittenden van de luxe auto zijn hierbij op vreselijke wijze om het leven gekomen. Zij werden uit de wagen geslingerd en overgoten met olie. Bij de botsing was namelijk een vat met deze substantie gesprongen. De licht brandbare stof heeft vlam gevat. Toen hulp ter plaatse arriveerde bleek het reeds te laat. naar het Centraal Ziekenhuis te Alk maar. Hedenmorgen is een der slachtoffers, t.w. de bestuurder, geïdentificeerd. Het bleek de 38-jarige P. Visser uit Amster dam te zijn. Van het tweede slachtoffer is komen vast te staan dat het een man is. Uit gevonden doosjes en cassettes maakt men op, dat althans een van de inzittenden een handelsreiziger was. (Van onze correspondent in Zuid-Afrika) Piet Grevé, een boer en befaamd jager uit de omstreken van Outjo, heeft deze week zijn zoveelste leeuw geschoten. De kaffer, die hem op de jacht vergezelde, rap porteerde: „Hij is heeltemal dood, baas!" Piet trad nader en trok de leeuw eens aan zijn oren, hetgeen het beest hem kwaujK nam. Want met een onverwachte sprong stond Leo weer op z'n vier poten, gaf zijn belager eerst een klap en toen een knauw en begon een partijtje worstelen buiten alle spelregels en reglementen om. Oom Piet, die geen kans meer zag om te schieten, stopte zijn geweer dwars in de bek van zijn tegen stander en eerst toen zijn honden hem te hulp kwamen, kon hij een eind aan het spektakel maken. De kaffer was in Noordelijke .rich ting verdwenen en is nog niet terug. Piet ligt uit te rusten in een ziekenhuis en knapt lekker op. Een aantal hijzonder dramatische feiten vergezelde dit droevige onge luk. Kort voor acht uur ontdekte een politiepatrouille langs de kant van de weg de onverlichte trailer, die daar kennelijk wegens panne was neerge zet. De trekker bleek naar Wieringer werf te zijn vertrokken om een band te halen. Deze was daar niet te krij gen weshalve de chauffeur doorreed naar Alkmaar. Al met al duurde het oponthoud langer dan te voorzien was geweest en zo viel de nacht terwijl de bestuurder met zijn band onderweg was. Aangezien het onverlichte voer tuig een gevaarlijk obstakel op de snelweg vormde, werd aan de kanton nier van de Rijkswaterstaat te Wie ringerwerf opdracht gegeven de op legger van een rood waarschuwings- licht te voorzien. Toen de man van Rijkswaterstaat de oplegger tot op ongeveer tweehonderd meter was genaderd, hoorde hij een geweldige explosie, terwijl een grote steekvlam de omgeving plotseling in een helder licht zette. Toen de ambte naar de plaats van de ramp genaderd was, bleek het reeds te laat. De beide slachtoffers bleken volkomen te zijn verkoold. Door de inmiddels gearriveer de Verkeersgroep van de Rijkspolitie te Alkmaar werd een nauwgezet onder zoek ingesteld. De brandweer van Wieringerwerf, onder commando van onderbrand meester D, Wolters was snel ter plaat se. De trailer is vrijwel onbeschadigd gebleven, doch van de luxe auto bleef slechts een verwrongen massa staal over. De wagen was afkomstig uit Noord-Holland. De stoffelijke resten van de slachtoffers zijn overgebracht Ondertekening in Juli Naar in officiële kringen te Washing ton verluidt, zullen de overeenkom sten, die de Westelijke mogendheden met West-Duitsland willen sluiten, nog begin April door de belangheb bende landen worden geparafeerd. In het midden van Juli wil men tot alge hele ondertekening komen. In Was hington schijnt het vertrouwen gewekt te zijn, dat ook spoedig overeenstem ming zal zijn bereikt inzake het Euro pese leger, dat met inbegrip van West Duisland, door de zes landen op basis van gelijkgerechtigdheid zal worden opgericht. Duitsland zal niet geheel zelfstandig worden. De Westelijke geallieerden behouden zich rechten voor ten aan zien van de legering van geallieerde troepen in Duitsland en de bescher ming van die troepen. Verder zijn voorbehoudende bepalingen gemaakt inzake de positie van Berlijn en de kwesties betreffende de hereniging van Duitsland. Het laatste houdt ook de vraag van het Duitse vredesverdrag en de uiteino"olijke vaststelling van Duitslands grenzen in. Van medio Januari tot 11 Febru ari is het aantal werklozen in Enge land met 14.700 gestegen tot 393.500. Het aantal werklozen in Engeland is thans het hoogste sedert 1947. De nieuwe politiechef maakt ken nis met zijn wnd. Hoofdcommissa ris G. D. Vrijdag. AAN DE N.V. Polynorm is een crediet van in totaal 25.9 millioen door de Iler- stelbank verleend. Hiervan komt ongeveer 24.3 millioen voor rekening van het Rijk in verband met de verleende garantie. Van een eventueel verlies komt een belangrijk deel voor rekening van de staat. De grootte er van is niet aan te geven, want zij hangt ten nauwste samen met de toekomst van het bedrijf. Deze zal geheel veranderen, wanneer het lukt, om opdrachten van buitenlandse militaire autoriteiten te verwerven. Een van de mogelijke orders is gebaseerd op de door de Amerikaanse autoriteiten aan het bedrijf gegeven ontwikkelings opdracht voor de bouw van een lcgerbarak, welke in Amerika met succes aan een groot aantal proeven is onderworpen. Zelfs wanneer men van de gedachte aan liquidatie uitgaat, is de bepaling van het verlies uiterst moeilijk. De wgze, waarop afwikkeling zou plaats vinden, is van overwegende invloed. I OA „--/•! dit antwoord ingeleid met een uiteen- I ZO millioen creuiet zetting van de wordingsgeschiedenis ALDUS heeft de minister van finan- van het bedrijf, waarin o.m. wordt ciën schriftelijk geantwoord op een medegedeeld, dat de algemene redenen aantal vragen van het Tweede Kamer- voor de financiering er van allereerst 'id de heer Janssen (KVP), over de waren gelegen in het belang van de Rijkheden in het bedrijf van de woningbouw, terwijl men verder de v Polynorm Prof. Lieftinck heeft industrialisatie door dit project wilde steunen. Ook werd gemeend, dat door de export-mogelijkheden, welke zich al betrekkelijk spoedig openbaarden, het bedrijf een waardevolle steun aan ae betalingsbalans zou kunnen bieden. In November 1947 werd de bedrijfs- vergunning verleend, in 1948 kwam de eerste aanvraag om crediet bij de Herstelbank binnen. Deze werd inge willigd omdat men o.m. meende, dat de afdeling profielenwalserij van het bedrijf zou kun.ien leiden tot bezuini ging op het staalverbruik en tot be sparing op de invoer van staal. In 1949 ontstonden er moeilijkheden, doordat de kosten, verbonden aan de ontwikkeling van het bouwsysteem, aanzienlijk hoger bleken te zijn dan verwacht was. Deskundigen wezen echter op het uitstekende, door Poly norm ontwikkelde, stelsel van monta- gebouw, dat voor de constructie van grote bouwwerken van veel waarde zou blijken te zijn. Mede op grond van buitenlandse belangstelling werd beslo ten, het onder garantie van de staat verleende crediet te verhogen. Een jaar later werd opnieuw om ver- hosing van het crediet gevraagd. De leiding achtte vervaardiging van aller lei onderdelen in eigen bedrijf nodig Zie verder elders in dit blad) Burgemeester Schokking van Den Haag heeft gisteren de heer J. II. A. K. Gusltherie van Wezel tot voor kort commandant van het Korps Gomman- dotroepen geïnstalleerd als hoofd commissaris van politie in de Hofstad. Do burgemeester dankte do waarne mend hoofdcommissaris, de heer Vrij dag, voor de wijze waarop hij het noofdcommissariaat tijdens de vacatu re heeft vervuld. De burgemeeste* zeide de onjuiste berichtgeving over de lieer Vrijdag en commissaris Paul in hoge mate te betreuren. De nieuwe hoofdcommissaris hie'd een sympathie ke toespraak, waarbij hij zeide, dat Je politie vóór alles heeft te waken tegen kleinzieligheid. Cnige tijd geleden is een bericht in de Nederlandse dagbladen verschenen over een internationale economische conferentie, welke in April in Moskou zal worden gehouden. De Nederlandse regering heeft daarop in een commu niqué als haar mening te kennen ge geven, dat zij tegenover deelneming aan deze bijeenkomst afwijzend staat. Zij verklaarde, dat dergelijke bijeen komsten alleen zijn bedoeld om da communistische invloedssfeer in alle geledingen van onze samenleving te vergroten. Wij hebben bij vorige gelegenheden geschreven, dat de communisten alles doen om in het Westen onrust ta zaaien. Zij werken op een zeer intel ligente manier; namelijk vooral op dia terreinen, waar de poli'ieke kleur niet zo heel gauw te onderkennen is. Da lezer weet hoe schrander zij specu leren op de vredeswil van ieder wel denkend mens door acties te ontkete nen, die de indruk moeten wekken, dat Rusland bij uitsluiting de vrede, daartegenover Amerika de oorlog wiL De economische conferentie te Mos kou nu, die naar wordt geafficheerd op a-politiek niveau zal Liggen, is een uitvloeisel van de besluiten van de wereldvredesraad, in Februari 1951 te Berlijn gehouden. Het is nog altijd zo, dat er argeloze lieden zijn, die bereid zijn het zoet gefluit van de Russische vogelaar voor werkelijke muziek ta houden. Het vreemde is, dat deze arge- lozen vooral gevonden worden onder de kunstenaars, de semi-intelLectuelen en intellectuelen. Of liever, huh per soonlijke neiging is nu eenmaal alles te onderzoeken. Het ware te hopen, dat zij alleen het goede zouden behou den. Maar hef blijkt, dat zij, indien zij eenmaal op eigen houtje aan het on derzoeken slaan, menen het goede gevonden te hebben. Het ligt vaak op de verkeerde plaats. Hoevelen hebben niet het Stockholmse vredesmanifest ondertekend, die later, toen zij wisten waar het om ging, geschrokken zijn en zich gehaast hebben op de dwalin gen huns weegs terug te keren? Er zijn er anderen, die tegen het advies van de regering in aan een uitnodiging var, Russische zijde gevolg hebben gegeven. Wij kunnen hen niet anders zien dan als ezels, zó dom, dat zij zich zelfs twee- of meermalen aan dezelfde steen stoten. Wat moeten we r van denken, als we lezen, dat de Rotterdamse hoog leraar prof. mr. C. W. de Vries naar Moskou gaat, terwijl de heer J. H. Cohen Stuart secretaris van de dele gatie is? Het is voor de communisten uiteraard veel belangrijker, dat Prof. de Vries straks de zegeningen van het communisme zal zingen, dan wanneer Wagenaar of Van Santen dit doen. Voor een internationaal paedago- gisch congres in Wenen komen de rector van het Montessori-lyceum in De Bilt, drs. H. J. Jordan, en Ir. Kees Boeke in aanmerking. Jordan kennen wij persoonlijk als een idealist zonder enige politieke notie. Hij had er ver standiger aan gedaan bij mensen, die beter op de hoogte waren dan hij, informaties in te winnen. Voor Boeke ligt de figuur nog wat pijnlijker. Kees Boeke heeft altijd met het communis me gedweept. Utrechters kennen hem als een zonderling met interessante ideeën. Nu is Boeke directeur van óa inrichting in Bilthoven waar de prin sesjes op school gaan en waar uiteraard als gevolg hiervan tal van vooraanstaande Nederlanders hun kinderen lager en voorbereidend hoger onderwijs laten genieten. Het getuigt van zeer slechte smaak van Boeke, dat hij als opvoeder van de kinderen van de Koningin, op een communistisch congres zijn „licht" gaat opsteken. In dien tenminste dat licht ooit wil bran den! Wij vragen ons in gemoede af of het geen tijd wordt, dat deze opvoeders een ernstige vermaning ontvangen van hogerhand. En als zij niet willen ho ren, dan zullen ze moeten voelen. Het is goed eens met nadruk op deze dingen te wijzen. Wij kunnen niet voorzichtig genoeg zijn. Er is in ons land een nieuw „comité ter verdedi ging van de rechten van de jeugd" werkzaam. Het wil, o zo onschuldig, op de scholen jeugdraden vormen. Maar het is een verkapte communistische onderneming. En wat zal de jeugd moeten doen, indien zij van haar lei ders (zie boven) zulk een slecht voor beeld krijgt? Wij hebben onlangs met enige voor aanstaanden in onze provincie gedis cussieerd over de vraag of het goed is het volk tot twijfelen te brengen. Op de bodem van die twijfel groeit de onrust. En in de nrust hebben de communisten een kans. Moge uit het bovenstaande worden afgeleid, dat onze waakzaamheid nimmer mag ver slappen. UET jaarlijkse grote bloemencorso in de bollenstreek bezuiden Haarlem zal ditmaal worden gehouden op Zater dag 19 April, 's Middags om 1 uur zal in Sassenheim worden gestart. Het onder werp is: „De gelaarsde kat en zijn vrienden in bollenland". Op Tweede Paasdag is er met Noord- wijkerhout als centrum een bloemen- fietsrallye. In alle zeven gemeenten van „Bollenland" zullen voorts weer bloemenmozaieken worden gemaakt en erepoorten worden aangelegd. De KLM organiseert speciale rond vluchten boven dit gebied en de Tul- penrallye zal weer honderden automo bilisten deze kleurrijke tuin der Neder landen binnenloodsen. In het najaar zal er in de Verenigde Staten op grootse wijze propaganda worden gemaakt voor de Nederlandse bloembol. Er wordt een fotowedstrijd uitgeschreven, waarvoor men honderd duizend gulden aan prijzen beschikbaar wil stellen. Het gaat om de mooiste amateurfoto van een Amerikaanse bollentuin. De hoofdprijs is een reis naar Nederland voor de winnaar, als mede voor de Amerikaanse leverancier van de bollen in het bekroonde foto tuintje.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1