Burg macF Pullovers... 7 Staid en Omgeving „Bobbeltje" - een zeer knap stuk Frans toneel Jimmy Brown en de bende van Dolle Dirk GERARD WORM AGENDA WAT DE THEATERS BRENGEN UIT DE ALKMAARSE RAAD „Comedia" gaf een uitstekende opvoering Parijs kwam in Alkmaar Zwemdiploma's voor de Rijkspolitiemannen Ergerlijke baldadigheid Het eerste kievitsei Voor Westerlicht kwam f 5500 bijeen Het aantal zaken i in dit gewest HAARD CENTRALE 33322QIIE Open haard en tevens centrale verwariningsketel J. N. HAARDENFABRIEK Englebert die is goed HARMONIE THEATER: „Millionnairs gevraagd" De journaals CINEMA AMERICAIN: Hoffmanns vertellingen" VICTORIA THEATER: De stad der verschrikking REX THEATER: „Morgen is fe Iaat" Goede o voor 2,2( aarda Noord-Sch Jaarvergader Christelijk ZATERDAG 22 MAART 1952 I aten we, zo dacht ik gisteravond na „Bobbeltje" in het Gulden Vlies op gevoerd door Comedia te hebben ge zien, met ons geestelijk ontleedmes van dit heerlijke stuk afblijven. Het kan er niet tegen, het valt uit elkaar en de recensent zou zelf met de brokken bljjven zitten. De geest van de tijd, de problemen, die men ons allerwege voorzet, nopen vaak tot het scheiden van de bokken en de schapen, van rijp en groen. Maar wat is het een uitermate prettige belevenis nu eens geen probleeri voorgeschoteld te kr."gen, maar ge woon een zeer knap geschreven toneel stuk, dat over niets anders gaat dan over het theater en de liefde. Het is Van de Franse schrijver André Roussin, die weet wat hij doet. Met „Nina" heeft hjj destijds ons hart gestolen en hij heeft het gisteravond met „Bobbeltje" behouden. Trouwens, hoe zou dat an ders kunnen? De gemiddelde Frans man is verliefd op het theater, fs ver zot op comediespelen. En als hij dan nog kan spelen met de liefde op de zelfde manier, waarop hij dat gra- cieuselijk in het leven van iedere dag doet, dan zit je als Noorderling toch wel van genoegen met je ogen te knip peren. „Waarover „Bobbeltje" dan gaat? Wel, over een acteur en over Regine en Anne-Marie en Yvette en Minouche en Simone en Gilberte; namen, om in deze lentetijd in de zon over te dro men. Dat doet Bobbeltje ook. Hij droomt zozeer, dat hij niet meer weet of hij toneelspeelt V>f werkelijk leeft. Dat is voor toneelspelers helemaal niet vreemd. Vandaar die gelukzalige ver menging van schijn en werkelijkheid. En misschien is wel de enige ernstige noot waarover overigens niet ge sproken wordt dat vaak niet alleen de schijn bedriegt, maar dat ook de werkelijkheid je wel eens voor de gek houdt. En als dat met die luchtige, lieve Franse liefde gebeurt, dan weet zelfs een levenskunstenaar als Bob beltje niet meer, waar hij aan toe is. Indien U dan perse in ieder stuk een clou wilt, dan is het de bovenstaande. Maar de liefde is niet onder een netje te vangen. Een Parijse criticus heeft het gezegd: „Waarom zou je een knots gebruiken om vlinders te verplette ren". Je kijkt naar die mooie dieïtjes en je verheugt je om hun dans in de zon. Nou, en dat heb ik gisteren gedaan, hoewel het buiten regende. Daar ligt tevens de grote verdienste van de op- Op Woensdag en Donderdag werd door een aantal leden van de Rijks politie deelgenomen aan het examen voor de zwemdiploma's 1 en 2 van de Kon. Ned. Zwem Bond, dat werd afge nomen in de Overdekte zweminrichting te Alkmaar. Voor het diploma 2 (geoefend zwem mer) slaagden de volgende Rijks politieambtenaren: De Dwmrs. J. Gul mans, J. P. H. Post, J. Ranselaar: de Wmrs. Ie kl. C. B. v. d. Bosch, D. Pas- ma, D. Nagel, G. Dragtsma, B. Roo mer, G. Aardema en W. J. Grimijzers; de bootsmannen: H. M. Haverhoek en A. P: Slingerland en de Wmrs. H. Lod ders, J. Zorg, M. L. Sneijder, J. L. Dingier, A. Bijpost. B. Welle, A. F. Bals, J. Buis, J. Fictoor, J. Groenen boom, W.J. Koenders, A. Meijland A. Oldenbroek, P. J. Voorthuizen en P, J Vriesman. Het diploma 1 (voorbereidend) werd behaald door de Wmrs. Ie kl. W. J. Bleeker, P. Plas en de Wmr. C. Brink. De diploma's werden de eerste dag uitgereikt door de luitenant J. Zijp en de tweede vlag door de Districts commandant Alkmaar, de majoor A. C. van Gorkum. De politie heeft gisteravond proces verbaal opgemaakt tegen een 17-jarige jongeman. Het jongmens had de „aar digheid" gehad, een lucifersdoosje te vullen met celluloid en dit als brandbom werkende projectiel de leeszaal binnen te werpen. Een bezoe ker van de leeszaal, zag tot zijn schrik het projectiel op zijn boek neervallen, waar het de nodige schade aanrichtte. Een bezoeker wist de baldadige jon geling later te grijpen. Er zijn nog enige opgeschoten vlegels die het 's avonds de bezoekers van de leeszaal lastig maken. Daaraan zal nu wel defi nitief een einde worden gemaakt. LELIJKE VAL De 59-jarige heer B„ werkzaam op een notariskantoor aan de Oudegracht, struikelde gisteren bij het bestijgen van een stoep voor het kantoor van zijn pa troon, over een hekje. Hij kwam zo lelijk te vallen, dat hij het linker onderbeen brak. De man is naar het Centraal Ziekenhuis overgebracht. en de eerste crocusjes en de eerste zwaluw de tulpen de ooievaar etc. etc. Het is er al weer, of het kan er elke dag komen lenteboden die ons elk jaar verheugen en met frisse moed aan de slag doen gaan. Het is vooral Moeder de vrouw die het lentegebeuren hevig aan voelt en prompt het huis „met bezemen keert" er wordt ge wassen, gestreken en geboend dat het een lieve lust is en tenslotte als kroon op het streven naar vernieuwing van onze woning zo'n fleurig zonnig G-B behang uit de prachtige collectie 1952 DAN is het pas lente! Vraag G-B behangsels ter inzage bij elke goede behanger/schil- der. (Advertentie, Ing. Med.) voering door Comedia. Jan Teulings heeft dit stuk zo goed vertaald, dat ik het Frans door het Nederlands vergat. En de optredenden waren zo doordron gen van de Franse geest, dat zij uit een naar „toneei ruikend" Parijs theatertje naar Akmaar leken overgekomen. Guus Hermus was Bobbeltje, helemaal op ieder moment, Steye van Branden burg zijn trouwe vriend en Cor Her mus een prachtig type van de oude Franse acteur in een kardinaalrood fluwelen jasje met baret. En dan die Nederlandse actrices? Bep Dekker, Manon Alving, Riny van Slingelandt en Jeanne Verstraete hadden net zo goed echt Minouche enz. kunnen heten. Hetgeen mij het beste compliment lijkt. Durft er iemand te zeggen, dat met de liefde niet gespeeld kan worden? Men ga „Bobbeltje" zien, zodra hij Parijs weer in Alkmaar komt brengen. H. M. K. Erg diep hebben de Alkmaarders nog niet in hun beurzen getast om de be rooide bewoners van Westerlicht te helpen bij het herstel van hun huis houdinkje. We hebben zelfs stemmen beluisterd, die zeiden, dat de oudjes zich maar hoger hadden moeten ver zekeren, dan zou een inzameling niet nodig zijn geweest. Accoord. Maar een feit is het nu eenmaal, dat zij niet hoog genoeg waren verzekerd en wij kunnen dat van mensen van zestig tot tachtig jaar wel een beetje begrij pen. Wij kunnen ons zelfs heel goed indenken, dat iemand in de nadagen van zijn leven de sterke prijsstijgingen van de laatste jaren niet heeft gevolgd en duizend gulden verzekerd bedrag een kapitale som vond. Dat is ech ter geen reden om de handen van hen af te trekken. In totaal is er met de straatcollecte en door giften op de giro 5590 bij elkaar gehaald. Dit be drag moet hoger worden. Ook aan meubilair en kleding bestaat nog een dringende behoefte. Een seintje aan de heer Kirpenstein, Laat 165, telefoon 4181. en de goederen worden afge haald. Van de zijde van het bestuur van Westerlicht vernamen wij verder, dat er voor een aantal ouden van dagen nog plaats is in het Tehuis Buitenzorg te Ziipe. Zii, die nog bij familie of ken nissen verblijven en van dit aanbod gebruik willen maken dienen zich met de directie van Westerlicht in verbinding te stellen. Het is niet doen- liik alle her en der verspreide bewo ners afsnnrterlijk te bereiken. Vandaar deze oproep. ZONDAGSSLUITTNG APOTHEKEN Te beginnen hedenavond 18 uur zal deze week buiten de normale openings tijden voor spoedgevallen geopend zijn de apotheek Wanna op het Ritsevoort. ZONDAGDIENST HUISARTSEN Zondag zal de dienst worden waarge nomen door dr E. E. M. van Gilse, Ken- nemerpark 9 (telof. 3136) en dr W. F. J. Kruisinga, Steynstraat 1 (telef. 2387). ZATERDAG Cinema Amcricain, 7 en 9.30 uur. Hoffmanns vertellingen (14 jr). Vic toria Theater, 7 en 9.30 uur: De stad der verschrikking (14 jr). Rex Thea ter, 2.30, 7 en 9.30 uur: Morgen is te laat (14 jr). Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Millionnair gevraagd (14 jr). Grote kerk, 7 uur: Matthacus Passion Gulden Vlies, 7.30 uur: Feestavond „Emagosas". Sted. Museum, 1217 uur: Expositie „Kunst van nu". Nachtdienst apotheken: Wanna, Rit sevoort 5. HEILOO. Rustende Jager, 8 uur: Con cert „Eensgezindheid". ZONDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang 2, 4.30, 7 en 9.30 uur: Grote kerk, 14.30 uur: Matthaeus Passion. Valks lunchroom, 10.30 uur: Human. Verbond: „Misdaad, haar bestrijding en gevolgen". Wapen van HeemskCsk, 19 uur: Openbare dansavond. Slcd. Museum, 1217 uur: Expositie „Kunst van nu". Nachtdienst apotheken: Wanna, Rit sevoort 5. SCHOORL. Nic Schuijt, 8 uur: Dan sen. HEERHUGOWAARD. Zaal Evers, 8 uur: HUGO, „Breng eens wat vrolijk heid". MAANDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang 8 uur; Rex Theater 2.30 uur matinée. Gulden Vlies, 8 uur: HOV met Tho mas Magyar. Landbouwhuis, 8 uur: Volksuniversi teit: „Instinct en intelligentie bij die ren". (3e avond). Stadhuis, 8 uur: Algem. ledenverga dering iCed. Rode Kruis. Valks lunchroom, 8 uur: Blavatsky Loge. Sted. Museum, 1217 uur: Expositie „Kunst van nu". Nachtdienst apotheken: Wanna, Rit sevoort 5. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Zaterdag 0.50 13.24 Zondag 1.58 14.22 Maandag 2.48 15.07 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Zaterdag 0.55 13.29 6.55 19.29 Zondag 2.03 14.27 8.03 20.27 Maandag 2.53 15.12 8.53 21.12 18. De agent, die naar de naam Piet Pap luisterde en die volgens Jimmy zeker niet ouder dan 17 jaar kon zijn, kwam zichtbaar onder de indruk van het feit dat hij daar plotseling oog in oog stond met de nieuwe sluiswachter. Hij liet op slag alle hooghartigheid varen en zei timide: „Ja, ziet u 'me neer, 't zit eigenlijk zó. We hadden hier in Muidermonde drie agenten en een commissaris en daar is er na al die ontvoeringen nog maar één van over en dat ben ik. Ik ben dus zo ge zegd op 't ogenblik de plaatsvervan gend hoofdcommissaris, al ben ik dan ook nog wat jongJimmy Brown keek even nadenkend naar het lieve toetje van de agent Piet Pap en dacht bij zich zelf: als dat op 't ogenblik het gezag in deze stad moet betekenen, dan weet ik wel waar ik aan toe ben als er iets gaat gebeuren, maar hij zei In haar dezer dagen verschenen jaar overzicht van 1951 geeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken Hollands Noorderkwartier een overzicht van het aantal ingeschreven zaken en het aan tal inwoners van elke gemeente in dit gewest. Het eerste cijfer geeft het aan tal ingeschreven zaken op 1 Januari 1952 aan en het tweede cijfer geeft aan hoeveel inwoners er waren op 1 Januari 1952. Akersloot 98—2427: Alkmaar 1956 40054; Bergen 4769455; Castricum 315 —9287. Egmond aan Zee 1553450; Eg- mond Binnen 98—3019; Graft 481199; Heerhugowaard 2166386: Heiloo 402— 10781; Koedijk 84—2174; Langedijk 491 —8713; Limmen 1212875; Nieuwe Nie- dorp 92—2004; Oterleek 30887: Oude Niedorp 75—1597; Oudorp 70—2206; St. Pancras 921557; De Rijp 961572; Schermerhorn 601191; Schoorl 187 3414; Ursem 611674; Warmenhuizen 1152697; Zuid en Noord Schermer 45 —977. het evenement uniek stijlvol solide doelmatig: zuinig; in de centr. verwarmingstechniek demonstratie aan de fabriek en op de a.s, Jaarbeurs. Croeselaan. Gebouw R, stand fi Vertegenwoordigd door: Fa. J. SMIT Jr. Bergen Alkmaar Tel. 2466/3637 Tel. 4727 - Geest 7 (Advertentie. Ing. Med.) (Advertentie, Ing. Med.) Als hoofdnummer vindt men deze week op het programma in het Har monie Theater een zeer attractieve Technicoler Musical onder de titel „Millionnairs gevraagd". (Painting the clouds with sunshine). Zang en dans nemen een bijzondere plaats in dit vlotte verhaal in, waarvan de gezusters Dillon het middelpunt zijn. Zij treden in een nachtclub in Hollywood op met de tenor Vince Nichols en de danser Ted Lansing. Zoals licht is te begrij pen begint de liefde in dit ensemble haar entree te maken, met alle pret tige en minder prettige gevolgen daarvan. Maar ook millionnairs tonen spoedig interesse voor het lieftallige trio Dillon en dan komen niet alleen de fraaie taferelen, maar ook de moeilijkheden, waarbij ook de be kende Szöke Sakall voor grote vro lijkheid zorgt. Telkenmale wordt het verhaal als het ware onderbroken door bijzondere zang- en dans-scènes met Dennis Morgan als Vince en de prima danser Gene Nelson als Ted Lansing, waarnaast Virginia Mayo en Lucille Norman wel speciaal op de voorgrond treden. Natuurlijk zijn er aan het slot drie gelukkige mensenparen, maar vóór liet zo ver is zijn tal van bijzon dere scènes aan het oog van de toe schouwer voorbijgetrokken. WIE VELE JAREN de Alkmaarse -raadsvergaderingen heeft bijge woond, komt toch zo nu en dan eens voor een situatie te staan, die hij nog niet heeft meegemaakt. Een burgemeester, die bij een be langrijk agendapunt, waarvan hij kan weten, dat het de Raad in hoge mate interesseert, op de gewone wijze vraagt wie hij daarover het woord mag geven en dan in een brede kring van sombere, zwijgende gezichten kijkt, voelt natuurlijk, dat er iets bij zonders aan de hand is. Vele raadsleden zijn niet gewend tot spreken te worden genood. Nu volgde zelfs een tweede van verwondering ge tuigende vraag of er dan niemand was, die over dit punt het woord verlangde. In normale gevallen zou de burge meester dan de vraag: „Of stemming?" laten volgen en daarna met een ha merslag het voorstel „aangenomen" verklaren. Maar er zat thans iets in de sfeer van het raadsgebeuren, dat tot voorzichtigheid noopte en dat tot de zekerheid van een dreiging groeide toen één der raadsleden op directe stemming aandrong. Een directe stemming met een voor de meerderheid van het College guns tig resultaat zou een gemakkelijke overwinning geweest zijn. Maar een stemming waarbij het voorstel verworpen werd zou de be krachtiging zijn van een vonnis vóór de burgemeester gelegenheid zou hebben gekregen het voorstel te ver dedigen. TEN DERDE MALE vroeg de burge meester, de kring der sphinxen rondkijkend, wie hij nu toch het woord mocht geven en met alle res pect voor het décorum van de raads zaal, deed het tafereel enigszins den ken aan de vendu in een verkooplokaal waar de afslager, alvorens zijn hamer te laten vallen, het „éénmaal, ander maal, niemand meer" heeft laten ho ren. Maar nóg viel de hamer niet, want de burgemeester wilde dit voorstel verdedigen en hij kon dat niet als niet één der anderen het geattaqueerd had. Tot ten slotte aan deze pijnlijke si tuatie een einde kwam doordat wet houder Leesberg opstond en een rede hield waarop een pleidooi van de bur gemeester kon volgen. LIET GING OVER de vraag of men, nadat het vorig jaar een stede bouwkundig adviseur aan Publieke Werken was toegevoegd, thans nog zou besluiten een supervisor aan te stellen. Dat zou prof. Wieger Bruin moeten zijn, een bij uitstek bekwaam man waar het de plannen voor steden als Alk maar betreft. De kosten van de pas benoemde adviseur, welke ruim 7.000 per jaar bedragen, zouden daardoor nog met 2000 stijgen. Inderdaad was het voorstel min of meer verrassend, rnaar wanneer er zich in het verleden niets bijzonders had. afgespeeld, zou het waarschijnlijk al leen tot een felle critiek en daarna tot afstemming zijn gekomen. HAT HET NU ANDERS ging, was te wijten aan een zekere verbolgen heid van de raad, die, blijkbaar na on derlinge afspraak, zijn ontevredenheid demonstreerde door op dit voorstel „la mort sans phrase" toe te passen. Die verbolgenheid zat in de voorgeschiede nis, welke door wethouder Leesberg als minderheid van het College geme moreerd werd, al is het dan met andere woorden dan we hier laten volgen. In de collectie hoofdambtenaren van Publieke Werken ontbrak nog een stedebouwkundige adviseur, die nood zakelijk werd geoordeeld. Hij zou de titel van technisch hoofdambtenaar krijgen met een salaris van 5000, maar op de desbetreffende advertentie boden zich geen bevoegde krachten aan en de man. die bij uitstek geschikt werd geoordeeld, kon zich met dit sa laris niet verenigen. De Raad besloot daarna zij het dan ook allerminst van harte op voorstel van B. en W„ het salaris met een paar duizend gulden te verhogen en toen kon men dan een ingenieur krijgen met een speciale studie aan de universiteit van Bandung, oud- hoofd van de Planologische dienst in Indië, wiens naam en apaciteiten zelfs voor de raad nog geheim werden gehouden, maar die dan ook het neus je van de zalm zou zijn, op zijn ge bied een schaap met vijf poten, een soort stedebouwkundige Napoleon, die prachtige referenties van een profes sor had en zich buitengewoon kon aanpassen, een man. wiens auriool zo veel licht gaf, dat het schijnsel daar van zelfs tot in Haarlem doordrong en oorzaak was, dat Ged. Staten zieh niet tegen het aanstellen van deze kracht verzet hebben. Eerst na zijn benoeming is men te weten gekomen wie hij was en wat hij gepresteerd had. TN DE BENOEMING was natuurlijk de directeur van Publieke Werken gekend in wiens staf hij trouwens thuis hoort en evenzeer moet het thans gedane voorstel diens instem ming hebben gehad om prof. Wieger Bruin als supervisor te benoemen, af gescheiden van de vraag of deze de nieuwe adviseur of B. en W. zou advi seren. Dit laatste voorstel betekende, dat de benoemde adviseur zijn taak alleen niet aan kon, afgescheiden van de vraag of hij dat zelf erkend heeft dan wel of men het bij Publieke Werken „ontdekte". Vanzelfsprekend heeft de heer Leesberg thans opgemerkt, dat hij zijn stem aan deze ingenieur niet zou hebben gegeven, als hij diens te kortkoming ook maar enigszins had kunnen vermoeden. INE RAAD, die niet eens achter de schermen mocht kijken, is begrijpe lijk verbolgen geweest. Hij heeft al leen het salarisbedrag mogen voteren en is daarna buiten de benoeming ge houden. Daarbij komt, dat de Raad de indruk had, dat er na vaststelling van een hoger salaris een tweede oproep zou worden geplaatst wat, naar ver luidt, niet gebeurd is omdat B. en W. direct na het raadsbesluit hun uitver koren candidaat benoemd hebben. Dat schijnt de reden te zijn geweest van het daarna in de raad gebrachte voor stel, waarbij deze de benoeming van dergelijke hoofdambtenaren voortaan in eigen hand wilde houden, wat weer gestrand is op de toezegging, dat een en ander binnenkort in een nieuw ambtenarenreglement zou worden be keken. V INE RAAD, DIE ZICH quantité negli- geable gevoeld heeft, kreeg zijn kans op revanche nu er een supervisor be noemd zou moeten worden en, hoewel de raadsleden zich aan de zijde van de minderheid van het College schaarden, zou, wanneer wethouder Leesberg niet had gesproken, het voorstel eenvoudig afgestemd zijn. Het zou trouwens de vraag zijn geweest of Ged. Staten ook aan de aanstelling van een tweede ad viseur hun goedkeuring verleend zou den hebben. Mr Leesberg wees er op, dat iedere afgestudeerde zich in de practijk moet specialiseren en dat zijn brede oplei ding hem daarvoor de kansen zal bie den. De universitaire opleiding in Bandung zal niet alleen op het werk in de dessa's gericht zijn geweest en aanpassing in Nederland moet moge lijk zijn zonder iemand door het be noemen van een supervisor zijn zelf vertrouwen te ontnemen. De burgemeester stelde zich daar tegenover op het standpunt, dat men niet meer de kans mag lopen, dat Alk- maars stedebouwkundige plannen „ge kraakt" worden door de Planologisahe Dienst in Haarlem, waarin topfigu ren zitten wion men zulk verantwoord werk moet bieden dat het eenvoudig niet kan stranden. Daarom was een supervisor nodig, niet om de adviseur, maar om B. en W. te adviseren. LIET WAS EEN zonderling schouw spel in onze raadszaal B. en W. verdeeld te zien en een nog altijd zwijgende raad in spanning te zien luisteren naar het debat van de bur gemeester en een wethouder, waarbij de één opwekte om niet naar de ander te luisteren en waarbij zelfs de tijd, dat ieder voor zich de portefeuille van Publieke Werken beheerd had, als maatstaf moest dienen om te laten uit maken, wie een en ander het beste kon beoordelen. Het was geen verheffend schouw spel en we kunnen slechts hopen, dat zoiets althans in openbare vergade ring zich niet zal herhalen. Als er aan de Prov. Planologische Dienst werkelijk topfiguren zitten, kan men zich afvragen waarom hun critiek voor Alkmaar zo onaanvaard baar moet zijn. Zelf beter doen is prachtig, maar dat kwam de gemeen te nu al bijna op f 10.000 te staan cn wie zal ten slotte garanderen, dat wat men hier als het beste beschouwt, door de mannen met andere inzichten desondanks veranderd zal worden? Laten wij met mr. Leesberg hopen dat de edelsteen, die het vorig jaar in de kostbare kroon van Publieke Wer ken gezet is, van veel zuiverder ge halte zal blijken, dan men ons thans wil doen geloven. LIET TWEEDE BELANGRIJKE punt van deze raadsagenda was de in- terpellatie-Couwenhoven over de brandbeveiliging in diverse openbare en particuliere gebouwen in onze ge meente. De burgemeester heeft in deze raadszitting van de gelegenheid ge bruik gemaakt, nogmaals zijn instem ming en erkentelijkheid te betuigen aan het adres van allen, die bij de brand in „Westerlicht" zó doeltreffend hulp verleenden, dat zelfs de hoofd inspecteur van het Brandweerwezen er verbaasd over geweest is, dat het aantal slachtoffers slechts tot een tweetal beperkt is gebleven. Door schade en schande wordt men wijs, zegt het spreekwoord en het blijft altijd te betreuren, dat er ram pen als deze moeten zijn, om er le ring ter voorkoming van andere uit te kunnen trekken. De brand in „Wester licht" zal tot nieuwe voorschriften voor de brandweer en tot aanschaffing van een tweede ladderwagen leiden. De wijzigingen in 1936 in de bouw verordening gebracht, zullen bij de opbouw van het tehuis grotere waar borgen tegen vuurgevaar bieden en men verwacht, dat in de naaste toekomst algemene voorschriften een nog gro tere preventieve werking zullen heb ben. De hoogbouw in onze gemeente zal extra gecontroleerd worden en voor zover er nog gebouwen zijn, waar velen tezamen komen en de omstandigheden nog geen afdoende veiligheidsmaatre gelen mogelijk maken, kunnen we slechts tot de uiterste voorzichtigheid met vuur en brandbaar materiaal ma nen. In tehuizen voor bejaarden heeft al lereerst de leiding preventieve maat regelen te treffen en verder heeft de burgemeester terecht opgemerkt, dat men de ingezetenen niet in een te nauw keurslijf van verbodsbepalingen moet persen om te voorkomen, dat een kiem van verzet tot de oorzaak van een nieuwe ramp zal kunnen groeien. Veel aandacht verdienen de als steeds actuele journaals die het hoofdnum mer inleiden. Zij moeten als een zeer attractief deel in het programma be schouwd worden. En er zijn dan ook vele liefhebbers, die dit onderdeel in het programma niet gaarne zouden missen. Zo ziet men in het Holl. Nieuws de eerste gezant van Birma, die zijn geloofsbrieven aanbiedt, het motorschip „Safi" dat de sluis in Spaarndam passeert, de Negende Brabant-grensrit, de Egmondse jeugd, die het diamantvak leert en de kleu tershow in Groningen, terwijl het Wereldnieuws zeer geslaagde opnamen brengt van een drijvend zendstation; verder communistische betogingen in Tokio, rede van president Truman, van de omwenteling op Cuba, van de on dergang Van het dorp Tignes en van de voorverkiezingen in Amerika. Deze week ontvingen wij weer nieuwe zendingen Pullovers, in de nieuwste modellen en modekleuren. Het is één van onze specia liteiten. Wij tonen U een zeer gevari eerde collectie. zo vriendelijk mogelijk: „Kijk 's me. neer de commissaris, ik kwam alleen maar 's kennis maken, want 't zou me niets verwonderen als ik u van daag of morgen eens nodig had en dan is 't toch beter als je mekaar kent". De agent Piet Pap knikte hef. tig van ja. „H-h-hoe was 't vannacht, sluiswachter, hebt u nog iets verdachts ondervonden of was 't nog al rustig?" De grote film „Hoffmanns vertel- lingen" die deze week voor het eerst in Cinema draait, is in ons nummer van gisteren reeds uitvoerig bespro ken. Wij menen te mogen volstaan met een verwijzing naar deze beschou wing. Voor liefhebbers van iets zeer bijzonders is dit een uitgezochte gele genheid. Nu de „Westerns" versleten zijn, spuit Hollywood steeds meer films over de Amerikaanse burgeroorlog. Het gaat daarbij niet zozeer om het verhaal, als wel om het zorgvuldig rangschikken van achtervolgingen, schietpartijen, moordaanslagen, wraak nemingen, brandstichtingen en liefdes scènes. Deze „kwaliteiten" nu, ver.- toont de kleurenfilm „De Stad der Verschrikking", in voldoende mate. Er is evenwel ook een verhaal in deze film, dat echter door de vele bloed-en- zand-opnamen zo Verward wordt, dat men het na de climax (De kus) nog slechts ten dele begrijpt. Cary Cooper speelt in deze film de rol van Blayde Hollister, die na de Burgeroorlog een guerillastrijd voert en derhalve vogel vrij is. Hij vecht echter tegen vijanden van de mensheid en zo is het mogelijk, dat hij illegaal tot Sheriff wordt be noemd en als zodanig de geterroriseer de stad Dallas, in Texas, redt uit de klauwen van een gewetenloze schur- kenbende onder leiding van de ge broeders Marlow. Er vloeit heel wat bloed eer Hollister gerehabiliteerd wordt en de schone Tonia Robles in de armen mag drukken. In het voorprogramma wordt o.m. een muziekfilmpje vertoond, dat wat het geluid betreft echter erbarmelijk slecht is. Goede wijn behoeft geen krans. Het feit, dat de Italiaanse film „Morgen is te iaat" thans voor de 'zesde achter eenvolgende week in Rex draait, en dat men uit de gehele provincie komt om haar te zien, zegt voldoende en maakt verdere aanbevelingen over bodig. KOUSEN Hoek Houttil. LINGERIES (Advertentie, Ing, Med.) UET IS GELUK die de moed het oog gericht li het bewijs van, v burgemeester H. nieuwe koelhuis i vele afgevaardigd langstellenden. De Consumptieaardap verzet voor de sti officiële opening vice-voorzitter, de Het nieuwe koe de grootste en mo is, beslaat samen een oppervlakte vierkante meter. I slagruimte voor o aardappelen en bo voor 18.000 lege 1( de zolder 200.000 z slagen. Voorts is e trokken. Het koelj schepen als voor baar. Grote vrach kunnen zonder en bouw binnen rijde: de van het uitgesti overdekte laadruim Hier kunnen ook nes staan, zodat p welke door de lede den aangevoerd, t het koelhuis kunn gen. Het gebouw is in stemd als goede ops aardappelen. Als d kunnen hier echter ten zoals kool, uien eieren en sinaasapp bewaard. Burgemeester Sch middag in zijn ope heugd te zijn, dat Langedijk is gestict haas sprak vervolge van psalm 127, de - zeide te wensen dat toekomst Zijn onmi' ven. Hierna draaide bij de schakelkast i op het zelfde ogenbl hele gebouw het et geluid van de aandr installatie was offici steld. Na de piechtighëi kwamen de genodig „Concordia", waar r grote, zeer fraaie bic een bijzonder feeste Hier werden door ta den woorden van o waardering gesproke meehielpen aan de nieuwe koelgebouw het woord gevoerd nijn, die uiteen zette gelijk zal zijn de pro gesloten tuinders op manier te bewaren Hierdoor zal men a een lcwalitoitsproduc dat de toets der crit Burgemeester Schelh woord kreeg, gaf ee risch overzicht van was. Hfl bracht daal dat de Spanjaarden een veroveringstocht Chili maakten, voor maakten met de a brachten enkele k Europa, maar het di eer de aardappel in hoofdvoedsel werd. D aardappelen uit ons> oe tweede wereldoo] Pakt. Inmiddels heeft ders op dit gebied g dat concurrentie doe van goede kwaliteiter dit verband kan e< uitstekende diensten De Christelijke s Scharwoude hield jaarvergadering, wel] "werd en onder leidii voorzitter van de sch •heer J. Heeringa. Uit de penningmeester, de bleek, dat het voorde: bedraagt. Het jaarver bracht door de secrel Gootjes. Mevrouw eeb. inleiding ove^ de strijd, waarbij o.a. de fianjp ter sprake kwa voor een Christel!) Plaats biedend aan k J®f!"nen' onverschilli; zmdte en voorts voor openbare school. Ten °u,den aan de gedac voeding bij de ouders seh PHTlpe van de C scnool tegenover hel overheidswege. h,oofd 'der se T^?boU1!' ^ïeld een ca wikkeling, contact en bij werden de invloec besproken van vóór aan de puberteit. Al van paedagogische er aard werden hierbij oracht, terwijl aan de werden gegeven op we belang van het kind worden gehandeld. O drachten volgde een citssie. Tijdens de pauz, van de leerlingen ter Als bestuurslid werd I- Scholten.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2