Met de RAC-West-Noord kriskras door Westfriese polders L fjPim, Pam, l'om en ile blauwe vaas^] Prof. Lieftinck 856.3 mi In de greep van de woestijn Sombere geluiden over kansen op Duitse verkiezingen WEK DE GAL IN UW LEVER OP r Geraffineerde puzzles Blinde' kaart en beschreven route stelden hoge eisen aan deelnemers te Het Radioprogramma Nat slot De „vacaniie'-irip van Sedgman Nederlandse coaster op Britse kust gestrand Tot September staat de deur nog open Egyptische Kamer ontbonden Nieuw onderzoek in de| zaak Marie Besnard Atoomzuil helpt de Justitie Zuivering Amerikaanse'; luchtbases in Afrika Dii „Verschrikkelijl Voor financiering v Marine thans zeker van 14 nieuwe mijnenvegers W.eeïhe'iicPvt MAANDAG 24 MAART 1952 Zodoende waren wij voorbereid op enige kleine, lieftallige moeilijkheden, niet alleen in de vorm van funest ge raffineerd opgezette controles, maar vooral in de routekeuze, waarin het clement om zich zich te vergissen zo groot mogelijk was. Dat was allemaal al in onze gedach ten omgegaan, toen wij Zondagmorgen naar Hoorn togen met een kaart, een wekker (voor de ""emiddelde tijden 1, potlood en een goed humeur, zoals dat onder automobilisten betaamt. Br wa ren mede-slachtoffers, d'I zich hadden aangedaan of zij van plan waren in een ruk door naar Zuid-Afrika te rij den en er waren er. die vrouw en kin deren hadden meegenomen, opdat zij allen „iets aan hun Zondag zouden hebben" De rakkers van de RAC-West had den deze West-Frieslandrit in twee stukken geknipt. De eerste afstand leidde ergens naar toe (niemand wist waarheen! op een blinde kaart en het tweede gedeelte ging ook ergens naar Uw schrijvende dienaar had het zich gisteren veel gemakkelijker kunnen waken dan by in feite gedaan heeft. Hij had zich door een der bestuursleden van ICAC-West-Noord naar Hoorn en Schagen kunnen laten rijden, om daar, ge wapend met een blocnote en een goed geheugen, enige verhalen op te doen van d« deelnemers aan de tweede West-Friesland-rit. Maar hy had de moed op een gegeven ogenblik te zeggen, dat hij eigenlijk best zou willen meerijden, ten einde zijn verhaal recht uit de auto te kunnen opdissen tot berstens toe geladen «net de spanning van een automobielwedstrijddag. Want dat die bijna zestig deelnemers aan deze rit frisjes zouden worden opgeknapt, stond bij voorbaat al wel vast. Het fijne lachje van de heer Krom uit Bergen had ons ten slotte al bijna een week achtervolgd en de inventieve geesten van de parconrsuitpuzze- laars slagen er altijd wel in om in het wijde Noordliollandse polderland slurven te vinden, die de naam weg of pad of verbinding tussen dc ene boerderij en de andere beslist niet verdienen. toe, maar daarbij was de route „be schreven". De lezer, die deze grappige methodes niet kent, moet begrijpen, dat een blinde kaart een stuk papier is met een paar lijnen, die door je dochtertje van vier jaar getekend zouden kunnen zijn. Aan de ene kant van die lijn 'staat start, aan de andere finish. De bedoeling is, dat je die finish niet alleen vindt, maar dat je alle controles aandoet en nog wel precies op de tijd, die op je coiitröle- kaart staat aangegeven. Nou, en toen het onze tijd was, be gonnen we min of meer in het wilde weg van Hoorn de polder in te rijden. Uw verslaggever zat quasi ernstig met zijn vinger bij die kindertekening, waarover we het zoeven hadden, ter wijl hij er zich met de minuut meer over ging verbazen, dat die lijn echt nog gevolgd kon worden óók. Som mige rijders beweren, dat je zo'n blin de kaart ziende kunt maken door haar volgens de schaalverdeling op een echte over te brengen; maar ik had me al bezig gezien met een centi meter in een beslist niet steeds even rustig liggende auto om uit te re kenen, dat drie cm. op de ene, één cm. op de andere betekende...! Misschien waren we dan volgende week Zondag enigszins hongerig van al dat tellen in Alkmaar teruggekeerd. Wrj zeiden al, dat die lijnen na een kwartiertje wat gingen betekenen. Wij hebben precies op alle bochten gelet, ieder bruggetje nauwkeurig be spied. Hebt u wel eens geprobeerd een zigzaglijn met ze /en puntige hoeken in een zwierende auto te volgen en daar na precies te kunnen zeggen: „Dóór zijn we!" Wij wel. Maar we wisten af en toe niet, waar we waren. Wij bekennen dat eerlijk, in tegenstelling met sportvrienden, die (toen zij vNer on een caféstool zaten) losweg op merkten, dat dit l'itjc „kaasje" voor hen was geweest. Laten we dit even aannemen. Maar na Schagen, waar de start was voor de met woorden beschreven route, be gon de victorie. Niet voor de rijdere, maar voor de organisatoren. Wij heb ben ze wel zien staan lachen, toen op een gegeven ogenblik op een kruispunt van wegen van alle ka.nten deelnemers kwamen aanzetten, die uiteraard van elkaar dachten, dat zij hot mis had denVan nu af aan willen wij, om maar wat te noemen, nooit meer van de Bonkelar.rsdijk horen, nog minder van „bij K 52 rechts", om niet te spreken van „Anno 178" (omdat West- friese boerderijen in die jaren nog niet werden gebouwd!. Mooi, zou je zeggen, je hebt de omgeving aardig leren kennen. Zelfs dat niet, want je lette alleen on witte beeldjes rechts, driehoekige grasveldjes, richting Huis man en betonblokken links laten lig gen" (alsof wij ook maar een ogen blik óver die blokken hadden willen glippen) Het was een circus. Het duurde tot vlak bij Alkmaar, waar de finish niet was. Die lag, gemeen verdekt opge steld op een plek, waar je dacht de moeilijkheden' achter de rug te hebben. Wij hebben eerbied voor de winnaars en bewondering voor de organisatoren. Wij krijgen ze nog wel eens een keer, lcaii niet schelen waar en hoe Gisteren hebben zij ons een bijzonder sportieve, plezierige dag bezorgd, die tot een groot succes werd. En daar ging het om. De uitslag luidde: 1 H. Leeuw-H. Rijs, 8 strafpnt.; 2 Dee-Staal fit; 3 Rus-De Ridder 86; 4 Kok-Rozing 92; 5 mevr. Goedhart-Goedhart 100, 6 Met- Ruiter 102, 7 De Jager-De Jager 106, 8 mej. Donaberger-Kreisler 108, 9 Langedijk-Butter 126; 10 mevr. Klin kenberg-Klinkenberg 138 Zorgt da< V óóh zo'n pahje shag bemachtigt IVanl POOL'S is hoog van Meur, lijn van imaaSi en kost slechts I 0.80 p. pakje (Advertentie, Lug. Med.) DINSDAG 23 MAART HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 AVRO, 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws, 7.15 Gram.muziek. 7.50 Dag opening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 8.00 Morgenwijding. 9.15 Gram.muziek. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstan den. 9.35 Gram.muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.: Dra. W. J. Blader groen: Psychologie der puberteitsjaren: Puberteit" 11.30 Voor de zieken. 12.00 Orkestconcert. 12.30 Land- en Tuinbouw mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Dansmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 13.30 Mededelingen of gram. muziek. 13.33 Pianoduo. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Gram.muziek. 14.40 School radio. 15.00 Gram.muziek. 15.30 Onze Ame rikaanse buren. 16.00 Exquise muziek. 16.30 Voor de kinderen. 16.50 Kinderkoor 17.15 Gram.muziek. 17.30 Sopraan en piano. 18.00 Nieuws. 18.15 Gram.muziek 18.30 R.V.U: Dr. C. van Rijsinge: Ver leden, heden en toekomst van het Neder landse landschap. 19.00 Voor de kinde ren. 19.05 Pianospel. 19.15 Paris vous parle. 19.20 Fanfare-orkest. 19.45 Causerie over de Internationale Voorjaarsbeurs^ 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.13 Gevarieerd programma. 21.15 Vragenbe-^ antwoordüig. 21.30 Promenade-orkest. 22.05 -Dit ls Uw land, Uw volk", klankbeeld 22.43 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws 23.15—24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7 00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Klein koor. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.muziek. 8.55 Hoogmis. 10.15 Gram.muziek. 10.4 School radio. 11.00 Voor de huisvrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. muziek. (12.30—12.33 Land- en Tuiubouw- mededelingen.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Actu aliteiten, 13.23 Amusementsmuziek. 14.00 Viool en piano. 14.30 Gram.muziek. 15.00 Schoolradio. 15.30 „Ben je zestig?". 16 00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: J, A. van Beuge: „Hot werk van de zen ding in Nieuw-Guinea". 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Sportpraatje. 18.80 Amusementsmuziek. 19.00 Gram. muziek. 19.40 „Dit is leven", causerie. 19.50 Lichte muziek. 20.00 Nieuws en weer berichten. 20.08 De gewone man zegt er 'f zijne van. 20 15 Gram.muziek. 20.30 Lijdensmeditatie. 21.30 Radio Philharmo- nisch Orkest, groot koor en solisten. 22.15 Gram.muziek. 22.25 Kamerorkest en solis ten. 22.45 Avondgebed en Liturgische ka lender. 23.00 Nieuws. 23.15 .Gezond ge zin", causerie. 23.25—24.00 Gram.muziek. Experimenteel Televisieprogramma van de VARA, 20.15—21.45: 1. De schoon heid van het glasj 2. Weeroverzicht; 3. Film; 4. „In kleuren en geuren". - Pauze - 5. Kunstzwcmmen. Een deelneemster aan de West- Frieslandrit, mevr. OomsHeits- man uit Scharwov.de, beleefde wel een zeer abrupt slot van de tocht, toen haar auto even voorbij de Beemsterbrug in het water van de Bees-Kogerpoldersloot te recht kwam. Naar wij vernamen hadden haar echtgenoot (die na vigeerde) en zij even geaarzeld bij het bepalen van de richting. De inzittenden van de wagen kwamen met de schrils en de teleurstelling vrij. De wagen, die ernstig beschadigd werd, is door een oplegger van de firma Ooms op het droge gebracht. Uw verslaggever ls nog voor het vallen van de nacht in Alkmaar aan gekomen. De organisatoren zijn op het moment dat u dit leest, bezig uit te rekenen hoeveel strafpunten hij heeft. De rijksaccountantsdienst is daarvoor ingeschakeld. Na klassementsproef aan hartverlamming overleden De door het district Haarlem van de RAC-West Zaterdag te Zandvoort geor ganiseerde autosprints en klassements proeven hadden een ontijdig en droe vig einde, toen de heer H. Dik uit Haarlem na het afleggen van zijn proef door een hartverlamming werd getrof fen. Zijn wagen reed door een afraste ring en kantelde. Het was de één en twintigste klassementsproef die de heer Dik aflegde. Hier en daar heeft men de indruk dat Segdman zijn tennistournee door Europa meer beschouwt als een vacan- tietrip. Te Helsinki werd de Australiër door de Deen Kurt Nielsen met 7—5, 16, 97 verslagen. In de dubbel met de Fin Salo leed Segdman met 6—3, 6—4 tegen Nielsen en Aliaesson even eens een nederlaag. Persoonijk damkampioen schap van Nederland De voorronden van het tournooi om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland zijn gisteren beëindigd. In groep A hebben R. C. Keller (Am sterdam!, W. Roozenburg (Rotterdam!, A. Bizot (Zwaag!, H. Laros (IJmui- den! en W. de Jong (Haarlem! zich met resp. 12, 12, 12. 11 en 11 punten geplaatst voor de finale. Uit groep B gaan Ir. G. E. van Dijk (Wageningenl, W. Huisman (Leiden), Bandstra (Leeuwarden), Metz (Amsterdam! en Bergsma (Wartena! naar de finale over. Tussen Dukel (IJmuiden) en Y. de Jong (Velsen) zal nog een beslissings wedstrijd om een plaats in de emd- strijd moeten plaats vinden. Deze spelers verzamelden namelijk tien punten. Op de achtste plaats eindigde P. Beers uit Noord-Scharwoude met acht punten. De uitslagen van de laatste partijen luiden: W. Roozenburg (Rotterdam)—Beers (Noord-Scharwoude) 11; Stuurman (Schiedam)—Keiler (Amsterdam) 0-2; Bizot (Zwaag)—Y. de Jong (Velsen) 11- w. de Jong (Haarlem)—Laros (IJmuiden) 0—2; Dukel (IJmuiden)— De Graag (Heusden) 11. Opvarenden brachten het er heelhuids at lil do nacht van Vrjjdag op Zater dag is in een storm het Nederlandse kunstvaartuig „Borneo", 342 ton, bjj Workington in Noord West-JEngeland aan de grond gelopen. De negen opva renden, waaronder de vrouw van de kapitein, konden in veiligheid u'orden gebracht. Het schip maakt wr.ter door enkele gaten in de romp, die eerst ge breeuwd zal moeten Morden, Mil men het schip kunnen vlottrekken. De po sitie is niet bepaald ongunstig. De „Borno" ligt Iiong en droog" Radio verbinding met het gestrande schip Mas onmogelijk, M-eshalve de kust- Macht het bericht „hulp onderweg" op een muur kalkte. Met zwaaien en seheeuM'en „seinde" de bemanning van de Borneo terug. Een lid van de bemanning, was overboord gesprongen, toen na de stranding tengevolge van de dikke mist de noodsignalen van de coas ter niet werden waargenomen. Hij waarschuwde de kustwacht, die een sleepboot in het geweer riep. Veron dersteld wordt, dat men langszij het schip luchttanks zal moeten aanbren gen, wil men het vaartuig heelhuids naar de haven kunnen slepen. De op varenden hebben zich later M'eer aan boord begeven. PROF. DR. K. SCHILDER OVERLEDEN Zondagmorgen vroeg is te Kampen, na een ziekte van enkele dagen, on verwacht op 61-jarige leeftijd overle den prof. dr K. Schilder, hoogleraar in de theologie. Hii werd aan de theolo gische hogeschool aldaar cum iaude theologisch candidaat in 1914. Later promoveerde hij aan de universiteit te Erlangen summa cum laude. Door zijn vele publicaties heeft de thans ontslapene zich veel bekendheid verworven. Hij bekleedde verscheide ne kerkelijke denutaatschappen. Inder tijd was hij med'/mrichter en bestuurs lid van de Ned. Chr. Radio Vereniging. De VPRO heeft medegedeeld, dat zij haar 80.000ste lid heeft geboekt. 4. Maar hoe zat dat nu met Billie en Kareltje? Hoe konden ze hier in Dierendorp rondlopen in het holst van de nacht? Pim, Pam en Pom hadden hen toch in Afrika achtergelaten, in handen van de Kwassie-negers? Dat was ook zo en daarom zal ik jullie eerst eens even vertellen hoe het Bil lie en Kareltje gelukte om uit Afrika weg te komen. Zodra Koning Boko, het hoofd van de Kwassie-negers be merkt had, dat Pim, Pam en Pom ont snapt waren, werd hij zo woedend op de twee dierenvangers, dat hij hen dadelijk liet opsluiten. En vóórdat Ka reltje en Billie goed en wel wisten, wat er met hen gebeurde, zaten ze al gevangen in één van de bladerhutten van de Kwassie-negers. En de koning had meteen één van zijn schildwach ten voor de opening laten zetten, op. dat er geen kans zou zijn, dat zij kon. den ontsnappen! „Wat zou de koning met ons voor hebben?" vroeg Kaï eitje angstig aan zijn vriend. „Hoe weet ik dat nou. Ik hoop hier vandaan te zijn,! vóór ik dat uitvind", antwoordde Bil.l lie snibbig. „Maar voor één ding bp.l hoef je niet .bang te zijm de koninginl zal jou heus niet als schoothondje wi'.l len hebben!" „Oh, waren we maarl nooit naar Afrika gegaan!" begon Ka. reltje. „Ik zou er wat voor over heb. ben als ik weer rustig door de straten van Buldogstad kon wandelen". „Alt je dat dan zo graag wilt, hou dan op met dat gejank en probeer je hersent eens goed te gebruiken. Misschien krijg je per ongeluk een goed idee!" De V.N.-couimlssie voor vrije verkie zingen in geheel Duitsland, heeft Za terdag op een persconferentie in West- In de aula van het Koninklijk In stituut voor de Tropen in Amsterdam (Advertentie, Ing. Med.) is Zaterdag dr A. F. J. Portielje, die op 1 Maart j.l. zijn functie van hoofd van de voorlichtingsdienst van Artis (jarenlang was hij inspecteur van de levende have van de dierentuin) heeft neergelegd, gehuldigd. Namens het huldigingscomité is dr Portielje een couvert aangeboden, waarvan de inhoud hem en zijn vrouw in staat zal stellen een van hun har» tewensen, een bezoek aan hun kinde ren in Canada, te realiseren. De eer ste handtekening in het bijbehorende album met de namen der schenkers is die van H. M. de Koningin. Argentijnse arbeids-attaché bezocht Urk De arbeidsattaché van de Argentijn se legatie heeft gisteren Urk bezocht, teneinde een persoonlijke indruk van de door het ontslag der Urkers in Ar gentinië ontstane moeilijkheden te verkrijgen. 67) „Hij is moeilijk", peinsde de oude wij ze Ibrahim. „Hij wordt misschien nog eens een openlijke vijand van Amid. Ik moet hem in de gaten houden. Maar Ibrahim liet niets blijken van zijn bezorgdheid en toen hij sprak, was zijn stem nog even rustig en kalm. „Ik heb al gezegd, dat wij geen ge heimen voor elkaar hebben en onze enige wens is 't welzijn van El Araish". Hij keek snel rond of er tekenen van instemming waren, die dan ook onmid dellijk loskwamen. „Velen van u vrezen dat de blanke vrouw verdriet en schan de over ons heeft gebracht, maar ik zeg dat een ramp best voorkomen kan wor den wanneer we wijs en verstandig handelen". De toehoorders bewogen vol belang stelling. Aller ogen waren op hem ge vestigd: zijn gehoor wachtte vol span ning op zj.in volgende woorden. Maar op echt Oosterse wijze draaide hij er eerst wat omheen. „Amid ben Hasr.f heef', veel goed ge daan in El Araisi Hij is wijs en_ recht vaardig geweest cn onvermoeid in zijn streven naar het welzijn van zijn volk Hij is ons allen als een zoon, en het ver- dviette ons allen zeer toen we vermoed den dat de blanke vrouw hem beto verde; we vroegen ons allen af wat hij van plan was te doen. We moeten ech ter bedenken, dat hij steeds de belan gen van El Araish heeft laten voor gaan". door: MARJORIE VERNON „Hij dacht niet aan het belang van El Araish toen hij het Engelse gezel schap gevangen nam en hen in de stad opsloot", viel ben Ibri hem op onaan gename toon in de rede. „Hij stelde zijn stad en zijn volk aan gevaar bloot terwille van een paar blanke armen! Wat zou er zijn gebeurd wanneer de Engelsen de vermiste touristen waren gevolgd naar onze stad? We zouden tot de ondergang zijn gedoemd, zijn ge straft, onze goede naam zou verdwe nen zijn, ons geheim geschonden! We hadden zelfs verdacht kunnen worden van handel in blanke slavinnen! Alles wat Sheik Ali met zoveel moeite heeft opgebouwd, zou met één slag zijn ver nietigd verloren door een dwaze zelfzuchtige handeling". Een gespannen stilte volgde op deze uitbarsting. Er school waarheid in zijn woorden, die niet kon worden ontkend. „Sheik Amid weet wat hij doet", ant woordde el Amri eindelijk. „Hij zal ons geen gevaar laten lopen. Ongetwijfeld heeft hij zijn plannen goed overwo gen". „Plannen!" hoonde ben Ibri. .,Er moest helemaal geen behoefte aan plannen bestaan! Hij had dat Engelse gezelschap nooit gevangen moeten nemen en dat zou hij ook niet heb ben gedaan wanneer hij de schoonheid van de jonge dame niet had gezien en haar had begeerd". „Kalmte", tel Ibrahim opnieuw, maar ditmaal strenger. „We zijn hier niet om te theoretiseren over gebeur tenissen die reeds hebben plaats gehad, maar om te bespreken wat de beste gedragslijn is in de tegenwoordige moeilijkheden. Wat gebeurd is, is de wil van Allah: en met Allahs hulp kunnen we de goede naam van ben Hasrif nog redden". Een gerimpelde oude patriarch met de groene tulband op, die bewees, dat hij de pelgrimstocht naar Mekka had volbracht, keck hem met wijze oude ogen aan. „Gij hebt blijkbaar een plan. Ibra him", sprak hij listig. „Laat het ons horen, want we maken ons zeer be zorgd, dat de naam ben Hasrif bezoe deld zal worden. Ik had nooit gedacht dat ik de dag zou beleven waarop een ben Hasrif een gast in zijn eigen huis zou doden". „Neen, hij was geen gast", protes teerde el Amri. „Hij was ben Hasrif's gevangene." De patriarch schudde zijn hoofd. „Hij was zijn gast", hield hij koppig vol, „al was het dan een onwillige. En het is onvergeeflijk de heilige wetten der gastvrijheid té schenden iemand letsel toe te brengen, die brood en zout met ons heeft gedeeld". „De kwestie of de Engelsman gast of gevangene was, terzijde gelaten", sprak el Yusscf, „blijft daar het feit, dat ben Hasrif iemand het leven heeft benomen. In de woestijn is dat niets. Maar Sheik Ali heeft bepaald, dat het hier in de stad anders zou zijn. Geen leven mocht worden genomen, maar voor het geval dit gebod werd over treden, moest de overtreder verschij nen voor de Raad der Ouden, die de feiten moest vaststellen en naar aanleiding daarvan recht moest spre ken, ongeveer zoals in Engeland. De Raad der Ouden, mijn vrienden" Hij hield even op om zijn woorden kracht bij te zetten. „Zegt u dat iets? Wenst gij beu Hasrif als een misdadiger voor ons te laten verschijnen om verhoord en veroordeeld te worden?" Een dodelijke stilte volgde op die woorden. Merkwaardigerwijze was dat aspect van de zaak niet bij hen opge komen voordat Ibrahim dit beeld met meedogenloze felheid voor hen opriep. Zijn schrandere oude ogen keken de vergadering rond en zagen de uitdruk king van teleurstelling op ieder ge zicht, waaruit hij las, wat hij al had vermoed dat ze hier zelf nog niet aan hadden gedacht. „Want dat zal moeten gebeuren", ging hij meedogenloos voort, alsof er geen pauze was geweestEr kan geen twijfel aan bestaan, dat ben Has rif deze slechte daad heeft begaan: en het feit dat hij een ben Hasrif is, mag geen gewicht in de schaal leggen Hij moet verhoord worden op de fei ten alleen, zoals iedere man zou ge beuren, en op grond van die feiten worden veroordeeld: en in bet bewust zijn van wat er is gebeurd, weten we hoe de uitslag zal luiden". Er ging een zartt „„.-it.el als een zucht door de veceaderins De oude haviksogen lieten die gespannen brui ne gezichten, die vol belangstelling op hem waren gericht, geen ogenblik los. „Mijn vrienden, Amid ben Hasrif is altijd een goed meester voor zijn volk geweest. Hij is als een zoon voor ons geweest; we hebben zijn ontwikkeling met liefde en trots gevolgd, en zelfs met eerbied en verbazing bij het voort schrijden der jaren. (Wordt vervolgd). Berlijn Maar op tegen de gewoonte in ook zes Oostduitse journalisten aan. uezig Maren medegedeeld, dat nog geen antwoord vas ontvangen op het verzoek om in Oost-Duitsland te u-or. den toegelaten. De commissie zou te Genève het antwoord van generaal Tsjoeikof af Machten. Op 1 Septembej moet rapport worden uitgebracht aan de V.N. De Westberlijnse bnrgemee». ter, Ernst Reuter, heeft Zaterdag op zjjn Oostduitse collega een beroep ge daan om de verkiezingen toe te staan. De commissie der V.N. zou tijdens haar bezoek aan Berlijn geen contact hebben gehad met officiële Oostduitse kringen. Max Kohi.stamm, het Neder landse lid van de commissie heeft zich in een radiotoespraak tot het Duitse volk, zeer somber uitgelaten over de kansen op medewerking inzake de vrije verkiezingen, door de Oostduitse autoriteiten. Men zal echter niet het hoofd in de schoot leggen, zo zeide hij, Premier gaai een eigen partij stichten NsHet Egyptische kabinet heeft gister avond besloten de Kamer van Afge vaardigden te ontbinden en tegen 18 Mei verkiezingen uit te schrijven. Op 31 Mei zal het nieuwe parlement zijn werkzaamheden aanvangen. Te Cairo gelooft men, dat premier Hilaly Pasja, die in November uit de Wafd-partij werd gestoten, aan het hoofd van eea nieuwe, eigen partij aan de verkiezings campagne zal deelnemen. Dit wordt een belangrijke factor in de toekomsti- ge Egyptische politiek genoemd. Een aantal „rebellen" van de Wafd zou reeds aan zijn zijde staan. Men be looft Hilaly Pasja een grote aanhang, vooral van partijlozen en leden van an dere partijen. Een Egyptische opperste militair Gerechtshof heeft Zaterdag en Zon dag een achttal Egyptenaren, die heb ben deelgenomen aan de brandstich tingen m Cairo, veroordeeld tot dwang arbeid en gevangenisstraffen, varië rend van tien tot vijf jaar. Drie be klaagden werden vrijgesproken. De stoffelijke overschotten van de elf personen, die de 56-jarige Franse boerenweduwe Marie Besnard met ar senicum om het leven zou hebben ge bracht, zijn Zaterdag voor de tweede Inaal opgegraven. Haren der overle denen zullen in de Franse atoomzuil worden onderzocht, daar arsenicum de neiging heeft zich in de haarwortels I te concentreren, hetgeen in de atoom- zuil kan worden aangetoond. Dit onderzoek wordt doorslagge vend geacht. Officieren, die verantwoordelijk wa ren voor de aanleg van geheime Ame rikaanse luchtbases in Noord-Afrika, zijn vervangen. Een nieuwe groep technische officieren onder leiding van brigade-generaal Horvell Walsh, is naar MaYokko gezonden om het be heer over het project op zich te nemen. Zes grote aannemers, die bij het pro ject zijn betrokken, zullen deze week aan een verhoor worden onderworpen. Er is sprake van een zeer corrupt be heer bij de werken. U zult 's morgens „kiplekker" nit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gr&l !B uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL- LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur- lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te does «tromen. Eist Carter's LeverpiUetiea. (Advertentie, Ing. Med.) Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 i ■y\ RU8B£XM AT/?A'< De Amerikaanse uitvinder Les G. Sch manstank ontworpen, welke hij de heeft. Uit deze tekeningen blijkt hoe l wordt bediend. De tank kan een snelhe Zij kan een raket afschieten door midi ting boven het zware stalen omhulsel matras. Door middel van periscopen vó Behalve de raketten kan de bestuurde dienen, terwijl in het stalen omhulsel 6; langs electrische weg in alle richfii Tegenwaardegelc Minister Lieftinck heeft met de Ameril reikt inzake de besteding van 856,3 mill ning der Marshall-dollars. Minister Liet Tweede Kamer aangeboden, u-aarin wori zullen M'orden besteed voor schuldaflossi van 14 mijnenvegers voor de Nederland! ductiviteitsbevordering. Een bedrag van 750 millioen gulden zal worden besteed voor aflossing van de schuld welke is ontstaan door de overneming van de uit de Duitse be zetting daterende Rijksmarksaldi van de Nederlandse Bank door de Staat. Hiermee wordt een belangrijke bijdra ge geleverd tot de sanering van de Nederlandse schuldenpositie. Men heeft 76,3 millioen gereser veerd voor de bouw van veertien mij nenvegers op Nederlandse werven. De constructie van deze vaartuigen dient te worden gezien als een deel van de Nederlandse defensie-opbouw in het kader van het Noordatlantische ver drag. Het gehele bouwplan omvat 32 mijnenvegers. Over de bouw van de overige achttien mijnenvegers zijn nog onderhandelingen gaande. Ten slotte is er principiële overeenstemming be reikt over de besteding van 30 millioen gulden voor de opyoering der produc tiviteit. De regering wil deze gelden gebruiken voor een subsidiëring van technische bijstandprojecten, de fi nanciering van een aantal projecten ter verhoging van de productiviteit en voor subsidies aan instellingen, die zich ten doel stellen de Nederlandse productiviteit te bevorderen. Verwachting tot Woensdagavond: KOUDER WEEK OP KOMST In de nacht en ochtend hier en daar mist. Overigens overwegend zwaar bewolkt met pl»rtselijk enkele regen- cf sneemvbuien. Matige wind uit Noordelijke richtingen en kouJer.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 6