Herdenkings iiije Stad en Omgeving H.O.V. CONCERTEERDE automont< A TOT GRATIS! Jimmy Brown en de bende van Dolle Dirk EERSTE AUTO-K AGENDA Een een klap op de neus van reserve-politieman Kaasprijzen handhaafden zich op hoog niveau abonnement! Drie-en-dertig bedrijfsvoetbalteams in de komende competitie Het Rode Kruis hield zijn jaarlijkse algemene ledenvergadering Nieuwe keramische industrie werd geboren op potkachel De mysteriën van het oude Egypte A.R.E. van den Bosch DOQREST Vrijdenkersvereniging „DE Een combinatie van romantiek en virtuositeit „Koningin Wilhelmina Fonds" voor kanker bestrijding Dienstbode ter zitting gevangen genomen Handel in jonge kaas biedt een opgewekt beeld Neemt nu een De slachtveemarkt van Maandag Boottocht wordt op 4 Juli gehouden Bankbiljet van overval achterhaald J De heer Wiedijk experimenteerde met break-plastic Mej. Helma Kool sprak voor Blavatsky Loge LAATSTE NIEUWS VAN 2 6 MA BEDDEN STE Garage ZENTVELD RECTIFICAT 1902 VAN ALKMAARSCHE O DINSDAG 25 MAART 1952 Voor het vijfde en laatste abonne mentsconcert in dit seizoen kregen we een combinatie van romantiek en vir tuositeit te beluisteren. Onmiddellijk moeten we er aan toevoegen, dat de romantiek van de goede soort, wel te verstaan het deze avond van de virtuositeit glansrijk won. Met het voornaamste werk werd be gonnen, n.l. de tweede symphorüe van Joh. Brahms, een stuk met veel schone melodiek en brillant effect, waarin men ervaart, dat Brahms in wezen toch meer vocaal dan instrumentaal is inge- De afdeling Alkmaar van het „K. W.F." begint in onze stad een actie voor ledenwerving. Foldertjes met een geperforeerd strookje voor aanmelding zullen in de hele stad worden verspreid en men zal er dus ook een in zijn brievenbus vin den. Werp dat foldertje niet achteloos in de prullemand, maar lees het nauw keurig en maak dan met uw geweten uit wat uw taak zal zijn bij de kanker bestrijding, wat uw plicht ten opzichte van de samenleving zal zijn, wat u moet doen om de gemeenschappelijke vijand, die geen rekening houdt met richting en stand, maar die één van de zes sterfgevallen op z'n rekening heeft, mee te bestrijden. Men heeft bet lijden door die gevreesde ziekte in de familie of in de kennissenkring van nabij gezien en kent dus de ellende en de droefenis daarvan. Daarom nog maals, draag ook uw steentje bij ter bestrijding van die ziek'e; en als men uw antwoord op die folder komt vra gen zorg dan dat uw ingevuld strookje klaar ligt. Nogmaals Stedebouw- kundige en supervisor De heer Leesberg verzocht ons nog een kleine verduidelijking te willen ge ven van een in de Raad door hem ge maakte opmerking. Deze was. dat de heer Leesberg zijn stem destijds niet aan de benoeming van een stedebouw kundig ingen'eur zou hebben gegeven, wanneer hij geweten had dat deze zijn taak niet alleen aankon. De heer Leesberg verzocht ons dat zo te wijzigen, dat hij de benoeming van een ingenieur in plaats van een technisch hoofdambtenaar daaraan zijn stem niet zou hebben gegeven, als hij geweten had dat het destijds bestaan de plan daarboven een supervisor te benoemen in de Raad zou worden ge- bracht. Het komt er dus op neer, dat de heer Leesberg er van den beginne af aan van overtuigd is geweest, dat de benoemde ingenieur ook zonder super visor voor zijn taak is berekend. steld. Het werk werd met kennelijke toewijding gespeeld en dirigent Ver- heij gaf er een zeer doorzichtige en fijnzinnige interpretatie van. Men was in gespannen verwachting wgt de solist van de avond, de Hon gaarse violist Thomas Magyar, zou presenteren. Dit weid artistiek een te genvaller, en virtuoos een meevaller. Magyar koos twee werken zonder diep gang, alleen maar illustrerend, wat er technisch op de „vedel" valt te berei ken. Het waren „Introduction et Ron do capriccioso" van Saint Saëns en de befaamde „Tzigane" van Ravel. We hoorden verbluffende techniek, maar daar bleef het dan ook bij, Het succes was begrijpelijk na deze vir- tuose-sensatie. De orkestbegeleiding was hier prima. Toen kwamen we weer in muzikale regionen van meer inner lijke waarden met „Polka en fuga" uit de opera „Shvanda" van Jaromir Weinbergen. Deze van levensvreugde bruisende muziek, boeiend geïnstru menteerd, wint onmiddellijk de harten van het auditorium, te meer, wanneer de reproductie zo vitaal en geestig is. En met dit werk nam dirigent Verheij en zijn orkest althans voor dit seizoen afscheid van de Alkmaarse muziek minnaars. We vonden het jammer dat voor de finale van deze serie-orkest concerten maar een zéér matig bezette zaal in het Gulden Vlies viel te con stateren. De aanwezigen brachten een staande ovatie, waarmede tevens bedoeld was, een van harte „tot weer ziens". M. S. DINSDAG. Cinema Americain, 8 uur: Hoffmann's vertellingen (14 jr). Victoria Theater, 8 uur: De stad der verschrikking (14 jr). Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Mor gen is te laat (14 jr). Harmonie Theater, 8 uur: Millionnair gevraagd (14 jr). Gulden Vlies, 8 uur: Gezelschap Joh. Kaart „De appels van Eva". Sted. Museum, 1217 uur: Expositie „Kunst van nu". Nachtdienst apotheken: Wanna, Rit sevoort 5. Harmonie, 8 uur: Ex Oriënte Lux: prof. dr J. P. M. v. d. Ploeg over „Twee wonderen der oudheid". Kleuterschool Bergcrliof, 8 uur: Film over kleuters. WOENSDAG Cinema Americain, 2.30 en 8 uur: Hoff mann's vertellingen (14 jaar); Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: De stad der ver schrikking (14 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Morgen is te laat (14 jaar); Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur; Mil lionnair gevraagd (14 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Georgette Hage- doorn en Pierre Verdonck. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Pro- paganda-feestavond Volksonderwijs. Wapen van Heemskerk, 2.30 uur: Rayon-film Ned. Ver. v. Huisvrouwen. „Waakt en bidt", 8 uur: Propaganda- avond Nat. Christ. Geheelonth. Ver. Wapen van Haarlem, 8 uuu: Leden vergadering „Witte Kruis". Sted. Museum, 1Z*-17 uur: Expositie „Kunst van nu". Nachtdienst apotheken: Wanna, Rit sevoort 5. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Dinsdag 3.32 15.48 Woensdag 4.11 16.27 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Dinsdag 3.37 15.53 9.37 21.53 Woensdag 4.16 16.32 10.16 22.32 Als men een lid van de reservepoli- tie een tik op de neus geeft en die neus staat enige dagen later nog scheef, loopt men een goede kans dat die reservepolitieman dat niet neemt, hoewel men daar overigens geen re servepolitieman voor behoeft te zijn. Hoe het zij, gistermiddag moest de Alk maarder Daniel van R. voor de Alk maarse politierechter verschijnen om dat hij op de achttiende Februari slaande ruzie had gehad met Jacob V. Daniël was ontsticht over het feit, dat getuige V. de politie had gewaar schuwd dat een vriend van verdachte zich slingerende op een fiets door het stadsgewoel begaf. Daar de oorzaak van dat slingeren in nauw verband moest worden gebracht met „Eeau de Schiedam", werd de vriend van Daniël ter ontnuchtering naar het politie bureau overgebracht. Hiermede moest, wat betreft verdachte en de reserve politieman, de zaak echter nog begin nen. Daniël dook niet in een leeuwen kuil, maar zette wel zijn fiets tegen een muur, enkele tientallen meters voor bij het politiebureau. Hij moest toen gezegd hebben: „lelijke snotneus, ik zal jou een pak op je sgeven". In de kaashandel treft men overal de overtuiging aan, dat de prijzen haar beneden zullen moeten, omdat de productie nu geleidelijk groter wordt. Er is voortdurend grote voorzichtig heid te constateren, maar van een val Was de laatste veertien dagen geen sprake, omdat het aanbod zo gering bleef, dat gerust kan worden gespro ken van een aanhoudende schaarste. Exporteerbare kaas is nauwelijks te krijgen en jonge kaas wordt in het binnenland vlot verkocht. Het gevolg was. dat de prijzen in de afgelopen week zelfs nog iets aan trokken. Maandag 17 Maart lagen de prijzen aan de kaasbeurs te Amster dam ongeveer 5 cent per kg. hoger dan op de daaraanvoorafgaande Vrij dag in Leeuwarden en op de jongste Vrijdag werden beide Leeuwarder no- teringe» iets verhoogd. Die voor Goud se met 4 cent po» kg. op 2.20f 1.21, die voor Edammers met 2 cent op f 2.09—f 2.10 per kg. De handel, die daarop volgde was goed en de kaas werd verkocht tegen prijzen, die en kele centen per kg. boven de noterin gen lagen. Te Alkmaar was de stemming ge heel in overeenstemming met ver wachtingen, waarover we hierboven spraken. Als gevolg daarvan werd de notering voor Noordhollandse Edam mers verlaagd met 4 cent per kg. en gebracht op f 215. Aanvankelijk werd dit nog hoog geacht, maar later, toen Leeuwarden bekend werd. veranderde dit oordeel. Intussen loopt deze week de veer tien dagen af. gedurende welke nog kaas naar Engeland mag worden ge ëxporteerd. Hoe de toestand zich daar na zal ontwikkelen, is nog niet bekend. De export van kaas naar Frankrijk ter uitvoering van het vastgestelde contingent kon nog steeds niet plaats hebben, omdat nog geen betalings- Zij. die zich nu op dit blad abonneren, ontvangen de tot 31 MAART as ver schijnende nummers De Directie middelen ter beschikking zouden zijn gesteld. Alles bijeengekomen biedt de han del in jonge kaas een uiterst opge wekt beeld. De prijzen zijn hoog en er zijn geen voorraden. Anders is het gesteld met de oude kaas, waarvan de voorraden groot zijn. De afzet daarvan verloopt minder vlot, dan was gehoopt of verwacht. Burgerlijke Stand Geboren Theodorus B. J„ z. van J. C. Pascha en A. G. J. Glim. Mattheus J., z. van P. Sneek en C. A. van Westerop. Arie P. J„ z. van J. Duineveld en A. J. Molenaar. Getrouwd Frits Beek en Maria A. Koel. Overleden Maartje Mars, 90 jaar, gehuwd met G. N. Bijleveld. Geertje Schaap, 75 jaar, wed. van J. Mijts. Nou en toen kwam die klap op de nog immer kromme neus van getuige De politierechter ging niet van het standpunt uit dat de eerste klap een daalder waard is. De klap van Daniël werd in ieder geval gehonoreerd met een boete van 30.subs. 12 dagen en een voorwaardelijke gevangenis straf van een maand met drie proef jaren. Oneerlijke dienstbode De dienstbode Alida van der W„ uit Bergen werd ter zitting onmiddel lijk gevangen genomen, nadat zij door de politierechter tot een gevangenis straf van vier maanden was veroor deeld. Zij moest gisteren voor de rech ter verschijnen omdat zij een twaalf tal badhanddoeken, een aantal slopen en lakens bij een werkgeefster had weggenomen. Een paar maanden later had zij bij familieleden van haar ver loofde dertig gulden gestolen. Het was niet de eerste maal dat verdachte met de justitie in aanraking kwam. Zij liep zelfs nog in een proeftijd van een vo rige veroordeling, waarom gisteren zulke krasse maatregelen werden ge nomen. In de „maling" genomen Willem de W„ uit Egmond aan Zee was op een of andere manier in de „maling" genomen. Geen mens vindt dat prettig en ook Willem niet. Hij had een van zijn kwelgeesten te pak ken genomen, hetgeen hem gisteren op een boete van 25.subs. 10 dagen kwam te staan. „Borrelitus" Een stuk of zes borrels waren Klaas M. uit Heiloo te veel geweest. In ieder geval was hij niet in staat zijn fiets naar behoren te besturen. Na de re kening van de caféhouder zal hij straks nog een boete van 100,moe ten betalen. De Alkmaarder Jacobus W. vond de boete van 100,die hem voor een zelfde feit werd opgelegd, maar vrese lijk hoog. Hij was echter ook vreselijk dronken geweest en dat van twee biertjes en drie kruidenbitters, zoals hij gisteren volgens zijn zeggen naar waarheid verklaarde. De boeten die tegen dronken wi si- rijders worden uitgesproken, sorteren hoegenaamd geen effect. De Oudorper Cornelis D. was namelijk ook na een „slordig" aantal borrels op zijn stalen rossinant geklommen. Ook hij kreeg de langzamerhand traditioneel geworden boete van 100 subs. 40 dagen. 20. Tegen de avond van de volgen de dag liep de MM 5 van schipper Hein Haring weer binnen. Er stonden wat manden met scholletjes en bot op 't dek, maar véél scheen de MM 5 toch niet gevangen te hebben. Nochtans was schipper Haring in een hemels hu meur. „G'navond sluismeester", nep hij vroiijk, „Ik ben blij te zien dat ze je nog niet van je bed gelicht hebben". Jim my Brown lachte maar 'n beetje. „Ik ben ook niet van plan dat zo maar goed te vinden", riep hij terug. Tijdens het schutten klauterde schipper Ha ring weer aan wal om, zoals hij zei, even de stramme benen te strekken En natuurlijk kwam hij een praatje met Jimmy maken. Eerst over de vangst, waarover hij toch niet onte vreden was, daarna over het weer. ,Er komt 'n flinke stoot wind vannacht", zei hij en tenslotte pakte hij Jimmy bij een knoop van diens jekker en zei vertrouwelijk: „Hoor 's meester, ik zou 't verduveld jammer vinden als jij ook 't slachtoffer werd van je plicht en daarom kan ik je maar één raad ge ven: als je 's nachts hier in de omge ving van de sluis iets verdachts denkt te horen, draai je dan lekker om in je kooi en slaap verder. Bemóei je er niet mee. Sla die raad nou niet in de wind, maar hou je aan mijn woor den!" Voor de allerbeste koeien werd gis ter f 3.20 per k.g. gevraagd. Vanzelf sprekend bestond daarvoor bij de sla gers maar weinig interesse, zodat de handel stug inzette. Toen de aanvoer bleef aanhouden en boven het normale getal van deze tijd uitkwam, viel er in de animo toch geen verbetering te be speuren. Men kan de handel dan ook op kalm stellen, met noteringen die even lager waren dan op de vorige markten. De kalveren er zijn er nu al weer veel minder aangevoerd werden zeer vlug verkocht. De prijzen kwamen hoger te liggen, n.l. de voor de worst bestemde dieren op f 1.90 en de zware kalveren op f 2.10 per k.g. in de benen. Op de varkensmarkt viel een af wachtende houding waar te nemen en men ging bij de aanvang niet in op vraagprijzen van f 2.16 en f 2.18 per k.g. De mindere behoefte aan varkens vlees in de winkels, zowel als de grote aanvoer op de markt, hebben uiteinde lijk tot gevolg gehad dat de handel traag verliep met sterk aflopende prij zen. Voor de goede varkens was gister gemiddeld f 2.per k.g. besteed. Een gouden jubileum In café Tom zal Donderdagavond een herdenkingsavond worden gehouden van de afdeling Alkmaar van De Da geraad ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan dezer afdeling. Waarderende woorden voor ex-competitieleider H. Brinkman Drie en dertig elftallen, voortkomen de uit 29 Alkmaarse bedrijven, zullen over enige weken deelnemen aan de zesde competitie van de Alkmaarse bedrijfsvoetbalverenigingen. Gisteravond zijn de vertegenwoordi gers van deze bedrijfsteams in de bo venzaal van café „Tom" aan het Waag- plein bijeengekomen om de organisa torische basis te leggen voor een suc- tcsvol seizoen. In zijn jaarverslag kon de volijve rige secretaris, de heer C. Neef, met voldoening gewag maken van het feit, dat de bedrijfssport in Alkmaar be halve voetbal en handbal, thans ook volleybal omvat, waaraan nu reeds 28 dames- en heren-zestallen deelnemen. In het eerste lustrumjaar werden van de 202 vastgestelde voetbalwedstrijden slechts zes ontmoetingen wegens regen afgelast. In totaal waren 28 bedrijven met 32 elftallen aangesloten, die ge middeld 12 wedstrijden speelden. De feest- en huldigingsavond, de zwem- avond in de „Overdekte", welke door 623 personen werd bezocht, alsmede de bedrijfssportavonden, welke behalve voetbal, ook handbal en athletiek-wed- strijden te zien gaven, waren hoogte- Gisteravond werd ten stadhuize de jaarlijkse algemene ledenvergadering van de afdeling Alkmaar van het Ne derlandse Rode Kruis gehouden. Nadat de voorzitter, dr F. J. Frederikse, en kele gevoelvolle woorden had gespro- Een oneerlijke vinder De Rijkspolitie van de groep Bergen is er in geslaagd een bankbiljet, dat be hoorde tot de buit van de overval op de bejaarde landbouwer Akkerman bij Schoorldam, te achterhalen. Zoals be kend hadden de overvallers na hun laf hartige daad de portefeuille van de heer Akkerman weggeworpen. Hierin blijkt zich nog een bankbiljet te hebben be vonden. Een jongeman uit Schoorl van tussen de 20 en 30 jaar vond de porte feuille en eigende zich de aanzienlijke som toe. Hij vervoegde zich dezer dagen aan het postkantoor om het biljet om te wisselen in kleinere coupures. Via de bank kwam de Rijkspolitie op de hoogte van deze transactie. Zij hield de jonge man aan en stelde hem in hechtenis. Het bedrag werd in beslag genomen. De oneerlijke vinder zal voor de officier van justitie te Alkmaar worden geleid. Het gebeurde op een zolderkamertje, ergens in een van de Oudhollandse huizen aan de Oudegracht, dat een asbestplaat met een vreselijke klap de geest gaf. Buren kwamen uit de ramen hangen en kleine kinderen vlogen de deuren uit. Na die ene klap bleef het, behoudens enkele kernachtige uitdrukkingen van de bewoner, echter rustig. Uit het feit dat die bewoner in staat was zün gemoed met kernachtige uitdrukkingen te ontladen bleek dat er niets ernstigs was ge beurd. Integendeel. Na het sneuvelen van de asbestplaat, die op een oude pot kachel een te grote hitte had moeten doorstaan, stond de bewoner met vreugde volle blikken te staren naar een klein wit geval. Enkele minuten later stormde hij, voor zover zijn stramme ledematen, niet van ouderdom maar van urenlang experimenteren, dat toelieten, de trappen af om zijn vrouw te vertellen dat hjj „het" had gevonden. Asbestplaat was gesprongen Wij zullen u, waarde lezer, niet langer in onwetendheid laten. De heer Wiedijk was enkele maanden geleden in zijn atelier aan de Oudegracht aan het experimenteren met het vervaar digen van tegels, doodgewone vier kante tegels. Het bijzondere is echter dat hij die tegels maakte op een ge heel andere manier dan tot nu toe in de keramische industrie de gewoonte was en dat hij daarbij zijn eigen vin ding van de z.g. break-plastic aan wendde. Drie jaar geleden schreven wij in een portret van de week over Je heer Wiedijk het volgende: „Wij kunnen maar hopen dat binnen niet al te lange tijd zijn productiviteit (op het gebied van de kunst en kunstnij verheid) weer groter zal worden en dat hij met de toepassing van de break-plastic succes zal hebben". Drie lange jaren heeft zijn productiviteit volkomen stil gestaan. Drie jaren van experimenteren waren oorzaak dat de vaardige handen van de heer Wiedijk alleen maar zochten naar een weg om tegels te maken, die een ommekeer zouden brengen in de normale wijze van produceren. Het laat zich begrij pen, dat het einddoel van zijn zoeken niet was naar die doodgewone witte tegel, die hij na de explosie met de asbestplaat vertederd in zijn handen hield. Deze tegel was slechts het grondproduct waarop de heer Wiedijk zijn plannen had gebouwd. Het is hem door de toepassing van de break-plas tic mogelijk geworden middeleeuwse. Japanse, moderne en alle mogelijke andere soorten tegels te vervaardigen. In enkele maanden tijd heeft hij met zijn zoon Delftsblauwe tegels, geboor te-tegels en tableau's met stadsgezich ten gemaakt, die geenszins een imita tie van een oude kunst, maar niets minder dan een voortzetting daarvan betekenen. Stuk voor stuk worden de tegels met de hand gevormd en be schilderd, tegels waarvoor in het bin nen- en in het buitenland reeds grote belangstelling bestaat. Uit het feit dat hij reeds een groot aantal van zijn producten, waaronder bijzonder fraaie mozailc tegels, naar Amerika, Zweden. Indonesië, Canada, Engeland en Italië mocht verzenden, heeft hij de moed kunnen putten om zich volledig aan het vervaardigen en beschilderen van deze tegels te wijden, zodat wij zonder overdrijving kunnen spreken van een nieuwe tak van kunstnijverheid die zich in Alkmaar heeft gevestigd. Vrijwel alle kunstvoorwerpen op keramisch gebied kunnen met de break-plastic worden behandeld. Reeds maakten de Wiedijken prachtige wand borden, zodat zij besloten binnenkort hun kunsthandel aan de Oudegracht te herscheppen in een speciaalzaak waar in zij alleen producten, vervaardigd In eigen atelier, gaan verkopen. Deze merkwaardige producten van eigen vinding hebben een practisch onbe perkte levensduur en kunnen ook wat dit betreft zonder twijfel wedijveren met de z g. klassieke tegels en wand borden. Op het ogenblik wordt nog slechts met één oven, die de asbest plaat met potkachel is gaan vervan gen, gewerkt, maar de productie werd inmiddels reeds zo groot, dat men heeft moeten besluiten tot het bouwen van een tweede oven. Drie jaren van experimenteren hebben dus uiteinde lijk succes opgeleverd. ken ter nagedachtenis van wijlen dr J. Maats, die zovele jaren werkzaam is geweest voor de afdeling, had de be stuursverkiezing plaats. Aftredend en herkiesbaar was mr J. R. Driessen, die werd herkozen. In de vacatures van vrouw E. M, J. J. C. de JongWein- graben en van wijlen dr Maats werden gekozen mej. O. Leesberg en mr M. G. L. van Schouwenburg. Vervolgens gaf de secretaris-penning- meester, de heer J. H. Nijhuis, een uit voerig verslag van de werkzaamheden in het afgelopen jaar en memoreerde in het bijzonder het grote succes van het in 1951 benoemde campagne-comité, en de jaarlijkse boottocht. Uit het jaarver slag van de penningmeester bleek, dat de resultatenrekening over 1951 voor inkomsten en uitgaven een bedrag gaf te zien van f 25.243,62. Na reservering van een post voor aanschaffing van kleding en materiaal en de uitgaven verbonden aan de bloedtransfusiedienst bleef een bedrag over van f 49,24 als saldo. De boottocht zal dit jaar op 4 Juli v orden gehouden. De bekende lectuur- huisjes, die thans weer zijn bijgeschil derd, werden nogmaals in de belangstel ling van de Alkmaarse bevolking aan- b. volen. Zoals bekend is de inhoud van deze lectuurhuisjes bestemd voor de militairen in Korea, Nieuw Guinea etc. en voor de ziekenhuizen. punten van het vorige seizoen. Dank bracht de secretaris aan allen, die ook maar op enigerlei wijze aan het slagen van al deze sportevenementen hebben medegewerkt. Een speciaal woord van lof ontvingen de scheidsrechters, die ook nu weer belangeloos tijd en moei te gaven om de voetbalwedstrijden tot een goed einde te brengen. Uit het financieel overzicht van de penningmeester, de heer N. Schats, bleek, dat de rekening sloot met een bedrag van f 4229.38. Het voordelig saldo bedraagt f 540.12. De penning meester werd decharge verleend en zag zich bij de bestuursverkiezing bij accla matie herkozen. Een gevoelig verlies lijden de bedrijfsvoetbalverenigingen door het bedanken om studieredenen van de competitieleider, de heer H. Brinkman. De voorzitter, de heer G. P. Hartland, vertolkte de gevoelens van alle bedrijfsvoetballers toen hij de heer Brinkman hartelijk dank bracht voor de eminente wijze, waarop hij zijn moeilijke en vaak ondankbare taak heeft vervuld. In de plaats van de heer Brinkman werd de heer Jb. Smit benoemd. De kascontrólecommissie zal dit jaar bestaan uit de heren Jansen, De Leeuw. De bespreking van het komende winterseizoen had tot resultaat, dat de A.B.V. de handen zal aftrekken van het volleybal en deze tak van sport zal overlaten aan een door de betrokken verenigingen gekozen bestuur. In sa menwerking met de handbalstera en volleyballers zal getracht worden op nieuw een zwemavond te organiseren, waarbij gestreefd zal worden een even tueel nadelig saldo zo laag mogelijk te houden. De jaarlijkse huldigingsavond heeft burgerrecht verkregen en zal dok ditmaal het seizoen afsluiten. De voorzitter kon de verheugende mededeling doen, dat ook de N.A.C.O. zich bij de A.B.V. heeft aangesloten1. In welke afdeling de autocar-mensen zullen worden ingedeeld, zal nog nader worden beslist. De overige teams kwa. men overeen, dat dit jaar in de vol gende klassen zal worden gespeeld: Afdeling A: SOVA, Postiljon, Ringers 1, Lichtbe- drijven, Reiniging, Chevrolet Boys, Povay 1, BBC 1, 't Hooge Huys, Black Boys, Hulskamp Boys. Afdeling B: Conijn, Telefonia, APSV 2, Noten krakers, Melkboeren, VIVO Boys, Krom, Rhodesia, Centra, Ford Boys, Stoel 1. Afdeling C: Slagers, Alkmaarse Courant, Lastina Boys, Nagengast, Povay 2, POA, Rin gers 2, BBC 2, Perzifo, Stoel 2. Prijzen gewonnen In het Zaalconcours in Aalsmeer zijn Zondag in de afdeling Fanfare o.a. prijzen behaald door „Kunst na Ar beid" te Zuid-Scharwoude (totaal 100 punten, le prijs) en in de ere-afdeling Harmonie door Bergens Harmonie te Bergen (totaal 78 punten, 3e prijs) en Excelsior, Noord-Scharwoude (totaal 96 punten, 2e prijs). IN een gloedvol, boeiend betoog vcrtel- de mej. Helma Kool de leden van de Blavatsky Loge en verdere belangstel lenden gisteravond in Valk's Lunchroom het een en ander over de mysteriën van het oude Egypte. Mej. Kool, die zelf een studiereis naar het land van de Nijl heeft gemaakt, illustreerde haar voor dracht met een groot aantal lichtbeel den, waardoor de toehoorders zich een beter denkbeeld konden vormen van de grootheid van het vroegere Egyptische rijk. Egypte heeft in de beschavingsge schiedenis van de wereld en van het Westen in het bijzonder een zeer be langrijke rol gespeeld. Van astronomie en astrologie wisten de Egyptenaren ruim tweeduizend jaar geleden zeer veel af en waarschijnlijk was hun ken nis van de hogere wetten der natuur reeds zo groot, dat zij er in slaagden de wet van de zwaartekracht geheel of ge deeltelijk op te heffen. Mej. Kool betoogde dat de oude Egyp tenaren de idee van de drievoudige mens kenden: het lichaam, de ziel en de geest. In de mysteriën van het leven onderscheidden zij drie stadia; die van de voorbereiding, die van de verlichting en ten slotte die van de volmaking. Het laatste stadium wordt bereikt na het ondergaan van de dood, als men door de herrijzenis het eeuwig leven leert kennen. Het huidige Egypte is Mohammedaans; er zijn vele tempels afgebroken en ook andere cultuurschatten zijn verloren gegaan. Toch heerst er nog alom de sfeer van eeuwen her. Mej. Kool ver telde, dat de havenplaatsen als Port Said geenszins een beeld geven van het leven in Egypte. De bewoner van het land van de Nijl is ondanks alle ar moede die er heerst eerlijk, gastvrij en opgewekt. Hij is zich de laatste jaren in sterke mate bewust geworden van zijn vaderlandsliefde en hij is bereid zijn leven te geven voor de vrijheid. Hij gelooft dat zijn land zal herrijzen en de oude luister van weleer zal her krijgen. MUTATIES Aan mevrouw C. A. A. Schoonewil, employé 2e klasse der PTT alhier, is eervol ontslag verleend. Benoemd is als schrijver van 's Rijks Belastingen in vaste dienst, de tijde lijke schrijver de heer C. Metselaar, (kantoor hypo'heken) alhier. (Ongecorrigeerd) VREEMDE ZEEBODEMS IN INDONESISCHE WATEREN Het Indonesische ministerie van bin nenlandse zaken stelt momenteel een onderzoek in naar berichten als zouden vorige week Vrijdag twee vreemde onderzeeboten en een ander schip aan de zuidkust van West-Java zijn gesigna leerd. De schepen voerden geen vlag of een ander kenteken van hun nationali teit. De twee onderzeeboten doken Vrij dagmiddag om 16.00 uur bij de monding van de rivier Tjihurang op. Een uur later voer een groen geverfd schip de Wijnkoopsbaai in. Er werden, volgens berichten van de bevolking, vier sloe pen gestreken, terwijl het schip onge veer drie kilometer uit de kust bleef. De sloepen zouden naar de wal gevaren zijn, doch daar de bevolking er niet op af durfde gaan, is het niet bekend of de opvarenden aan wal zijn gestapt. de gratisüag is bepaald 1 GEDEPONEERD BIJ NOTARIS KARPETTEN, GROTE COLLECT WILTON HOLT7 VAN 25.! Met vreugde en dankbaar heid geven wij kennis van de geboorte van onze zoon CORNELIS. J. VAN WEERT W. p. VAN WEERT— VAN BODEGRAVEN. Alkmaar, 25 Maart 1952. Druivenlaan 39. 6 Ter gelegenheid van 2 het 25-jarig bestaan van Huize Avond licht/ Zwaag, op 31 Maart 1952 zal het bestuur die dag van 15 tot 16.30 uur in het Tehuis aanwezig zijn voor het ontvangen 9 van gelukwensen. tt-aeysfXKwevsrocaroC'S Heden is van ons heengegaan, nog vrij onverwacht, onze ge liefde Zuster, Behuwd zuster en Tante, Mevr. JANSJE OLIJ, Wed, van ABRAHAM JACOB RUITER, in de ouderdom van 67 jaar. Uit aller naam, K. OLIJ, De Rijp. Alkmaar, 24 Maart 1952. Condoleantie-adres Varnebroek 39. De teraardebestelling zal plaats hebben Don derdag 27 Maart a.s., des namiddags 3 uur, op de Gemeente Begraaf plaats te Alkmaar. Vertrek vanaf het sterfhuis 2.30 uur. II en onvi liefc en i GE Wet in d •jaar N H P S. E Alki Hee 1 plaa derc nam van twet Per 1 gevr. 1 v. d. alle v heden werk. sters warmi Br. Mevr. laan 3 TANDARTS, tot nadere aankondiging geen praktijk. Biedt h 25 jaa omg. 80 but Biedt met n leiding Brie' bureau Te ko< B o: Brie bureau GEVRAAGD. Kennemerstraatweg 110, Alkmi cpd s» Bij de Rijkswerf te Den Heidei geplaatst In het bezit van dipl. BOVAG I of I Sollicitaties te richten aan do Pers werf, Den Helder. molton deken 90 x 130 ƒ2.39 110 x 160 ƒ2.98 125 x 180 ƒ3.95 natuurlijk alkmaar, Stenenbrug. EGMC Afdeling Alkmaar van „DE' DAGERAAD" ter gelej 50-jarig bestaan op Donderdag 27 9 zaal van „Café Tom", Waagplein. Medewerking verlenen: de voor LAU STERMAN, een muziekgezels meen voorzitter van het Landelijl REES. Entrée 75 cent, bel. inbegr De goedkoopste vort is dagblad-reclame. D geplaatst in deze co door duizenden koopk van A tot Z gelezen, dat deze koopkrachtig advertentie onder d<

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2