Nieuws Stad en Omgeving r Jimmy Brown en de bende van Dolle Dirk Lid van Far Eastern Commission sprak over Japan en de V.S. AGENDA Dt Wie is in Heiloo verantwoordelijk voor het tekort van het Wijkgebouw? Het Noorhollandse Groot-Yorkshire Varkensstamboek Resultaat va der tien h Japannezen van de weverij naar de smidse '!\OrSa COnTIICt lussen ook moge klinken, als een geschil tus sen de Sowjet-Tïnio en China, Men ba seert deze overtuiging op de veronder stelling, dat Mao Tse Toeng niet van plan is zijn land de rol van satelliet te laten spelen. To#»n de Sowjet-TJnïe, kort vóór bet einde, in de oorlog te gen Japan trad, bezette zij Mandsioc. rije. Met Peking werd overeengekomen, dat in 1952 beslist zou worden of Maml- sjoerüe door Russen, of door Chinezen zou worden bezet. China heeft deze on derhandelingen niet afgewacht. Het in tervenieerde in Korea en bracht daar mede zijn soldaten in Mandsjoerije. Peking en Moskou? Huishoudelijke- en gezinsvoorlichting Willen wij de vrede winnen? VH009I BKEESJIVW Het bestuur van het Witte Kruis bestrijdt de argumenten van B. en W. Publieke opiniegevraagd Vleesvarkens hebben minder voer nodig dan spekvarkens ft f r; 0 VL'\ fi- LAATSTE NIEUWS Tunesische ministers gearresteerd Vi De totale kos\ Grond verkocht v zuurkoolfabriel tfp «en vraag van de heer E de de burgemeester mede, dat lichting van de Sluiskade bij in studie is en de verlichting v centrum in uitvoering. Beslot tot aankoop van diverse percee ten voor wegverbreding te Scharwoude, alsmede de verk 300 m2 meter grond in het i: terrein te Noord-Scharwoude bouw van een garage met won de coop, conservenfabriek „Ni ven" werd pl.m. 1800 m2 ver! gen de prijs van f 5.75 per n voor de bouw van een zuurkoc De voorzitter bracht hierna i bokaal op de dis: zynde eei deling omtrent dc woningbou gemeente. Dank zjj het slagen gevoerde actie voor de natiei ningbouwleningen (er werd eci van f 138.000 bijeengegaard) kc nodige faciliteiten voor de bc nieuwe woningen worden aang Er was reeds een bestekklaar architect Roggeveen voor het van tien woningwetwoningen tl Scharwoude in blokken van zes woonhuizen, terwijl dezelfde kort geleden opdracht kreeg maken van plannen voor drie woningen te Broek op Langend De aanbesteding van de in Scharwoude te bouwen huizen 28 Maart plaats vinden. Zo spoe gelijk volgt ook de aanbestedi de .bouw van de duplex wonin De totale kosten worden ger; f 10.000 per woning. Eén der d kan buiten de opbrengst van gerzinlening worden gefinancie melijk uit een lening voor c bouwschool. De burgemeester dank aan de burgerij, die een e had mogelijk gemaakt. De wei uitgesproken, dat het met de certificaten eveneens naar w verlopen. Momenteel zijn er symptomen, die daarop wijzen, duplexen zullen gebouwd wor - gerrover de tuinbouwschool en de Oostkant. Noord-Scharwoud Wegverbreding Oudkarspel WOENSDAG 26 MAART 1952 Interessante lezing voor Mij. voor Nijverheid en Handel QNDER DE VELE PROBLEMEN, waarmede de geallieerden na 1945 te kampen hebben, neemt het vraagstuk Japan een niet onaanzienlijke plaats in. Het land van de Rijzende Zon, dat nog geen honderd jaar geleden als een slapend prinsesje op een eilandengroep in de Pacific lag, heeft de wereld verbijsterd door een moordende concurrentie op de goederenmarkt en een militaire machtsontplooi ing, welke slechts ten koste van grote offers kon worden beteugeld. Toen Nippon in Augustus van het Victorie-jaar op de knieën werd gedwongen, werd generaal Douglas MacArthur zijn ongekroonde koning. De dertien landen, die tegen deze vijand in het geweer waren geweest en belangen hadden in het Verre Oosten, riepen de Far Eastern Commission in het leven, welke belast werd met de legis latieve macht. Dat hiervan niet veel is terecht gekomen, is te wijten aan het eigenmachtig optreden van de Supreme Commander Allied Powers, die zich ge dekt wist door de wetenschap, dat het Amerikaanse ministerie van defensie de grootste werkgever in de V.S. meer macht bezit dan het State Department. Nederland's economisch vertegenwoordiger in de Far Eastern Commission was de heer G. J. Jöbsis, die gisteren tijdens de lunch van het departement Alkmaar van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel vele wetenswaar digheden over Japan heeft verteld. II- 1 i krijg beschouwt men. hoe vreemd het De oorlog op hef, Koreaanse schier eiland heeft Truman onder hot motto ..Onze jongens sterven in Korea" in staat gesteld de oorlogsindustrie op gang te brengen en de werkloosheid effectief te bestrijden. Brachten de uitvinding van de boek drukkunst. het buskruit en het kompas grote veranderingen teweeg, de popu larisering van de radio, de uitvinding van wapenen zondev terugslag, waar door de vuurkracht van e<m soldaat enorm is verhoogd en de ontwikkeling van de luchtvaart zullen in deze eeuw niet-zonder gevoleen bliiven. Indien het Westen de krachten gebundeld houdt, de werkloosheid weet te ondervangen en onrust kan beteugelen, dan kan het met de geweldige hulpbronnen waar over het -beschikt, de toekomst met vertrouwen tegemoet zien. TN een uitvoerig historisch overzicht schetste de heer Jöbsis de ontslui ting en ontwikkeling van Japan en de toenemende belangstelling van Rusland en Amerika voor de gebieden in het Verre Oosten. Eerst in 1869, nadat o.a. Koning Willem II een vijftiental jaren tevoren bij het Japanse hof vergeefse pogingen had aangewend het land in grotere mate open te stellen voor het westen, maakte een revolutie een ein de aan de macht van de shogoens en kreeg de grote hervormer, Keizer Moetsoehito, gelegenheid het isolement van Japan te verbreken. In ijltempo kwam het land tot ontwikkeling. Nog geen dertig jaar later, in 1894, legde Japan in de oorlog tegen China reeds een verrassende kracht aan de dag. Des te verbazingwekkender is deze krachts ontplooiing als men weet, dat Japan arm is aan mineralen, geen energie ge noeg bezit en niet in staat was zichzelf te voeden. De oorzaak, dat Japan de wereldmarkt kon overstromen met een vloed van spotgoedkope artikelen, was volgens de heer Jöbsis niet uitsluitend gelegen in de lage levensstandaard en dienovereenkomstige arbeidslonen, doch voornamelijk in de schaamteloze wijze, waarop de Japannezen geboren spi onnen zich meester maakten van de buitenlandse fabrieksgeheimen. Naar de smidse ANDER het bewind van generaal Dou- glas MacArthur is er in het land van de'Riv.ende Zon njt een en and Cr ver anderd. Japan is thans in staat zichzelf te voeden, ook al moest daarbij de rijst gedeeltelijk wijken voor meer Westerse voedingsmiddelen. De tex tielindustrie neemt niet langer de eer ste plaats in. Vele textielfabrieken werden tijdens de oorlog verwoest en na de capitulatie schakelden de Ja pannezen onder Amerikaanse druk. over op de metaalindustrie. Dat de Ja panse textiel toch nog concurrentie kracht bezit, ondervindt de Belgische textielindustrie aan den lijve. Voor de Nederlandse export zijn in Japan mi nimale kansen. Integendeel, de Japanse concurrentie zal ons nog veel last kunnen bezorgen. De Amerikaanse belangstelling be paalt zich niet slechts tot dit land. Met spanning volgt men te Washington de ontwikkeling van de onlusten in Bir ma en de oorlog in Indo-China. Op deze twee rijstschuren van het Verre Oosten heeft het hongerende Peking een begerig oor laten vallen. De vraag of Japan voor het Westen, dan wel de zijde van het Russische blok zou kiezen, is voor de verhoudin gen van de krachten in het Verre Oos ten van eminent belang. Hierover is men thans in Washington niet langer bevreesd. Op het ogenblik, waarop de Sowjet-Unie en het communistisch Chi na een vriendschansverdrag sloten, had een bondgenootschap met Moskou, waarin Janan de mindere zou ziin van zijn partners, alle aantrekkelijkheid verloren. INTERESSANT is de mening, welke velen on het State Department over het conflict in Korea koesteren. Deze In het kleuterschooltje in de Ber gerhof hield de commissie voor Huis houdelijke- en Gezinsvoorlicliting gis teren een propaganda-avond voor een veertigtal vrouwen uit dit stadskwar tier. Mevrouw Weststeijn zette in haar openingswoord het doel en streven van de commissie uiteen, dat bestaat uit het verschaffen van voorliehing omtrent problemen in gezin en huishouding zol der dat hiervoor financiële offers wor den gevraagd. Het is nameliik niet de bedoeling van de commissie iemand lid of con tribuant te maken, maar wel om voor te lichten hoe men zijn huishouding oo de meest economische wijze kan voe ren. De ohkosten, die hierbij gemaakt worden, worden gedeeltelijk opgevan gen door subsidies van Rijk en Ge meente Deze voorlichting is tegenwoor dig van het grootste belang, omdat vele meisjes vóór haar huwelijk op kantoor of fabriek werken en dus van de huishouding niets afweten. De com missie organiseert o.a. ook cursussen. Zo werd een cursus in het maken van lampekappen een groot succes. Er wor den voorts cursussen gegeven in naaien Vn koken en het besteden van het in komen. Het ligt eveneens in de be doeling om bi.i wijze van proef een cursus te organiseren in het maken en verstellen van matrassen. Dit alles is gericht op de dunne portemonnaie en daarom voor vele mensen van prac- tiseh nut. Hierna werd een driedelige film ver toond over de ontwikkelingsgang van een kleuter. Van zeer nabii werden de verschillende pha=en van de eerste le vensjaren van een k'euter gpvo'ed Oe eerste wankele passen aan vaders band of reeds los verwekten dikwijls alge mene hilariteit. Het doel van deze avond om de aan wezigen nader in contact te brengen met het werk van de commissie is vol- komfai bereikt. Past op met munitie Nu het voorjaar in het land is en do vrouwen haar huizen weer met bezemen gaan keren, komen dikwijls van zol ders en uit schuurtjes de meest on verwachte voorwerpen voor de dag. Hierbij wordt ook tegenwoordig nog dikwijls munitie gevonden, zoals ge weer- en stengun-patronen. De politie doet daarom een dringend beroep op de burgerij en speciaal op de schoon makende hulsvrouwen om deze gevaar lijke voorwerpen in te leveren. Dit ter voorkoming van ernstige onglukken. Biovacantieoord geeft nieu we krachten en nieuwe levensvreugde Ieder, die de bioscoop bezoekt, zal steeds getroffen worden door de aar dige filmpjes van het Bio-Vacantieoord welke Stichting tweemaal per jaar in de Nederlandse bioscooptheaters ten behoeve van het zwakke Nederlandse kind collecteert. Ook hier is het bio scoopbezoekend publiek gaarne bereid voor het goede doel een steentje bij te dragen. De Stichting „Bio-Vacantie oord' 'waarvan de bestuursleden geheel belangeloos hun functies waarnemen, zendt zwakke behoeftige kinderen uit geheel Nederland in de leeftijd van 6 14 jaar naar het Bio-Vaeantieoord ..Russenduin" te Bergen aan Zee, on geacht de religieuze of politieke ge zindheid der ouders of verzorgers. Het enige doel, hetwelk door het be stuur wordt nagestreefd, is, dat deze kinderen daar nieuwe krachten en nieuwe levensvreugde zullen opdoen. Hoewel de Stichting de kinderen steeds in provinciale groepen uitzendt, werd thans in verband met het 25- jarig jubileum der Stichting een groep uit alle delen van Nederland samen gesteld. Voor deze groep vertrekken op Don derdag. 27 Maart ook uit onze gemeen te twee kinderen voor een verblijf van zes weken naar dit ideale vacantie- oord om daarna .gesterkt en vol nieu we energie terug te keren. Burgerlijke Stand Geboren Lyda J., d. van H. Spij kerman en J. H. M. Kroese. Cornelis, z. van J. v. Weert en W. P. v. Bodegraven. Overleden: Jansje Olij, 67 jaar, wed. van A. J. Ruiter. Alida M. Godijn, 79 jaar, wed. van B. W. Jaspers. WOENSDAG Cinema Americain, 2.30 en 8 uur: Hoff mann's vertellingen (14 jaar); Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: De stad der ver schrikking (14 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Morgen is te laat (14 jaar); Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: Mil- lionnair gevraagd (14 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Georgette Hage- doorn en Pierre Verdonck. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Pro- paganda-feestavond Volksonderwijs. „Waakt en bidt", 8 uur: Propaganda- avond Nat. Christ. Geheelonth. Ver. Wapen van Haarlem, 8 uur: Leden vergadering ..Witte Kruis". Sted. Museum, 12—17 uur: Expositie „Kunst van nu". Nachtdienst apotheken: Wanna, Rit sevoort 5. DONDERDAG Cinema Americain, 8 uur: Hoffmann's vertellingen (14 jr). Victoria Theater, 8 uur: De stad der verschrikking (14 jr). Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Mor gen is te laat (14 jr). Harmonie Theater, 8 uur: Millionnair gevraagd (14 jr). Wapen van Heemskerk, 8 uur: Pro- paganda-fc\stavond Volksonderwijs. Gulden Vlies, 3 en 8 uur: Modeshow Gobr. Bervoets. Hotel Victory, 8 uur, „Oud-Alkmaar": mevr. A. E. de Langevan Foreest over „De Alkmnarse hofjes". Café Tom, 8 uur: Herdenkingsbijeen komst „De Dageraad". Sted. Museum, 1217 uur: Expositie „Kunst van nu". Nachtdienst apotheken: Wanna, Rit- se'-oort 5 BERGEN. Rustende Jager, 8 uur: Rallet-avond van Gré en Gerard Pran ger. SCHOORL. Gemeentehuis, 8 uur: Openbare raadsvergadering. HOOG WATER TE BERGEN AAN 7.EE Woensdag 4.11 16.27 Donderdag 4.48 17.06 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Woensdag 4.16 16.32 10.16 22.32 Donderdag 4.53 17.11 10.53 23.11 Wij allen weten reeds sinds 1945 dat vrede 'n buitengewoon tere kwestie is veel werd er over gesproken en angstwekkend is het resultaat Beter is daarom thans een daad te stellen en begin daarmee in het eigen gezin in het eigen huis Het is niet moeilijk om een pret tige harmonische sfeer in huis te brengen, WAARDOOR CONFLIC TEN AUTOMATISCH WORDEN UITGESCHAKELD! Neem G-B behangsels uit de nieu we collectie 1952 elke goede behanger/schilder heeft ze! (Advertentie, Ing. Med.) Hef- ten laste gelegde niet bewezen geacht Veertien dagen geleden stond de direc teur van de N.V. Singer Maatschappij, W. F. v. d. H. te Amsterdam, tezamen met een houdster van een showroom van deze maatschappij, Elisabeth de W. te De Rijp, voor de Meervoudige Economische Kamer te Alkmaar terecht. De officier had deze verdachten ten laste gelegd, dat men zich in genoemde showroom niet alleen bepaalde tot het tentoonstellen van een aantal naai machines. Mr. Vellinga meende dat in die showroom de eerste stappen tot de verkoop van deze machines werden ge legd. Daar verdachte Elisabeth de W. voor deze branche niet viel onder de Ves- tiigngswet Kleinbedrijf, eiste de officier tegen beide verdachten een boete van 25,subs, tien dagen. De rechtbank achtte hedenmorgen het ten laste gelegde niet bewezen en sprak beide verdachten vrij. DE BOOTTOCHT VAN HET RODE KRUIS De jaarlijkse boottocht van het Rode Kruis, afdeling Alkmaar, zal niet, zoals wij gisteren berichtten, op 4 Juli plaats hebben, maar op 4 Juni. 'e grote belangstelling welke onze cliënten 't vorig jaar getoond hebben bij onze Modeflitsen, heeft ons doen besluiten om U ook dit siezoen in onze flitsen de nieuwe mode te demonstreren. Onze mannequins zullen U op onze Ie etage en ook in onze gezellige Lunchroom Vrijdagmiddag 28 dezer vanaf 2.15 uur, in toonaangevende combinaties de nieuwste modellen laten zien in: Mantels, Tailleurs, Japonnen, Blouses, Hoeden, Tassen, enz. Gezien onze grote collectie en onze bijzonder aantrekkelijke prijzen, ad viseren wij U dit mode evenement vooral bij te wonen. ALKMAAR Exploitatie tekort moet betaald worden De stryd tussen B. en W. en het bestuur van het Witte Kruis over de vraag wie verantwoordelijk is voor de gelden van het badhuis duurt onverminderd voort en heeft geleid tot een publicatie van stukken door het W-K. waaruit volgens het bestuur van deze instelling zou blijken, dat het in genen dele voor de oprichting en de gelden van het badhuis verantwoordelijk kan worden gesteld. Uit de opmerkingen van B. en W. wordt aangehaald, dat na enige mislukte po gingen door het bestuur van het W.K. op voorstel van wijlen Ds Eilers de Haan een aparte stichting voor het badhuis in het leven werd geroepen. Het stichtings kapitaal is door het W.K. gestort terwijl ook een bedrag van f 100 om de exploi tatie op te zetten door het W.K. is gefourneerd. B. en W. zeggen, dat de L.T.T. (Land- en Tuinbouw Tentoonstelling) geen deel had aan het initiatief. Zij moest alleen, in verband met een jaarlijks te houden verloting een bedrag van f 500 voor een aigemeen sociaal doel geven en heeft deze daarna telkenmale aan het badhuis geschonken. Met de stichting van het badhuis had de L.T.T. evenwel geen enkele bemoeiing. Het W.K. stelt daartegenover, dat het geld in 20 jaar terjigbetaald moest worden. Er moesten 'n grotere ketel en eqp groter ketelhuis komen, met uit breiding van het aantal badkamers. Door de overname van het wijkgebouw door de gemeente kwam de oude toe zegging te vervallen, omdat het doel waarvoor subsidie werd verleend, had opgehouden te bestaan. Daarom heeft het W.K. op de laatsto begroting geen subsidie uitgetrokken, lie gemeente hield al 2 jaar haar sub sidie in en was ook niet voornemens deze dit jaar te betalen. Het wijkgebouw B. en W. zeggen, dat het initiatief voor de stichting van het Wijkgebouw wederom is uitgegaan van het W.K. De toenmalige wethouder, ir. Arts, was voor de stichting van een wijk gebouw door de gemeente, maar de bestuursleden van het W.K. vreesden dan niet voldoende zeggenschap over het gebouw te zullen krijgen. Eerst later is het badhuis in de voorberei dingen van de stichting van een wijk gebouw betrokken. Het W.K.-bestuur vreesde, dat bij zelfbouw het Wit-Gele Kruis niet genegen zou zijn het ge bouw te huren. Daarna is de keus op de reeds bestaande Stichting Badhuis gevallen. et, bestuur van het W.K. antwoordt daarop dat op 29 November 1929 door het, W.K, een door de L.T.T. belegde vergadering werd gehouden over het stichten en in stand houden van een badhuis, waarvoor bij het bestuur van de L.T.T. plannen zouden bestaan. Het bestuur daarvan, dat f 500 per jaar fourneerde zou iets blijvends tot stand willen brengen en daarom aan de stich ting van een badhuis hebben gedacht in samenwerking met het W.K. Het was de bedoeling een te stichten bad huis te brengen onder het beheer van het W.K. met steun van de L.T.T. De voorzitter memoreerde de steun van de L.T.T. en de gemeente en meende, dat de zaak dan wel verzekerd zou zijn, waarbij de heer Van Gemeren voor de L.T.T. mededeelde, dat een badhuis niet zou verdwijnen ook al zou de L.T.T. niet meer bestaan. Vastgesteld werd, dat de kas van het W K. in geen geval financieel bij het badhuis mocht wor den betrokken. Het W.K. zal in deze geen enkele verantwoording voor deze zaak mogen aanvaarden. Besloten werd daarna een aparte stichting in het le ven te roepen. De stichtingsacte B. en W. wijzen voor de verantwoor delijkheid van het W.K. op de bepaling in de .stichtingsacte van het badhuis, dat diverse leden door het W-K. moeten Het bestuur van het W.K. deelt mede, dat het de bouw niet aandurfde we gens de hoge kosten. Dit deed hetbad- worden benoemd, de begroting der j huisbestuur, dat toen het beheer over stichting door het W.K. moet worden j twee verschillende inrichtingen kreeg. (Advertentie. Ing. Med.) goedgekeurd en het stichtingsbestuur jaarljjks rekening en verantwoording aan het. W.K. moet doen. Het bestuur van het W.K. zegt. dat dit slechts wijst op een zekere band met het W.K., maar niet op de financiële verantwoordelijkheid van deze organi satie. Dat het W.K. niet verantwoorde lijk is blijkt uit de bepaling der stich tingsacte dat daarin wijzigingen kun nen worden gebracht door het W.K. doch alleen op voorstel van het bestuur der stichting, die alleen kan worden opgeheven op voorstel van het bestuur der stichting door het W.K. Het W.K. mag dus alleen iets doen als de stich ting badhuis dit wenst. In de stichtings acte is geen aansprakelijkheid van het W.K. vastgelegd. De mededeling, dat de begroting der stichting door het W.K. moet worden goedgekeurd wordt pertinent onjuist genoemd. Dat rekening en verantwoording plaats heeft geschiedt alleen omdat men geen leden heeft en aan iemand verant woordelijk wil zijn. Is de gemeente zo wordt gevraagd ook financieel aansprakelijk voor de door haar ge subsidieerde instellingen, die ook reke ning en verantwoording moeten afleg gen? Een lening B. en W. wijzen op een lening door het W.K. van f 2000, waarbij het be stuur zich verplichtte tot een subsidie van f 200 per jaar aan de Stichting Badhuis, welke, naar in 1946 werd be sloten, bestendigd zou worden. Slechts onder die voorwaarde wilde het stich tingsbestuur de risico voor de bouw van een wijkgebouw aanvaarden. Op de begroting van het W.K. van 1952 is deze subsidie niet opgenomen, waaruit geconcludeerd mag worden, dat het besluit tot subsidiëren is ingetrokken. Waarschuwing aan aard appeltelers Naar aanleiding van het bij de volks- tuind;».» bestaande misverstand ten aanzien van de met aardappelen te be telen oppervlakte van hun tuin, deelt de Commissaris van Politie te Alkmaar mede: a. dat het verboden is in enig jaar aardappelen te telen op meer dan 1/3 gedeelte van de oppervlakte van een stuk grond, dat kleiner is dan 10 are; b. dat de beschikking van de Minis ter van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening van 22 Januari 1952, no. 3/16 met betrekking tot de ontheffing van het in artikel 2 lid 1 van de Wet Bestrijding Aardappelmoeheid gestelde verbod, alleen geldt voor de beroeps tuinders. Inlichtingen betreffende bovenge noemde wet kunnen worden ingewon nen aan het Politiebureau te Alkmaar. Het onlangs verschenen jaarverslag van het Noordhollandse Groot-York shire varkensstamboek bevat verschil lende interessante bijzonderheden om trent de resultaten van de varkens fokkerij in het afgelopen jaar. Reeds sedert jaren is er door het stamboek op aangedrongen om minder spek te fokken en meer op vlees; een en ander in de vaste veronderstelling, dat het met het spek te eniger tijd zou vastlopen. Op het ogenblik is het inderdaad zover heen, dat een hoog 111 21. Jimmy kon de raad, die schip per Haring van de MM 5 hem had gegeven, maar niet vergeten. „Bemoei je er niet mee, bemoei je er niet mee!' had de visser gezegd. Jimmy begreep wel, dat schipper Haring hem goedge zind was, maar hij begreep óók, dat de man méér wist van alle geheim zinnigheden, die hier de laatste tijd waren gebeurd dan wie ook. Met een bekommerd gevoel kroop Jimrny die avond tegen een uur of elf onder de wol. ,,Je nergens mee bemoeien, is nu wel heel aardig", bromde hij, „maar waar blijft dan je plichtsgevoel? Ik ben toch niet van plan alles over zijn kant te laten gaan. Tenslotte ben ik hier als sluiswachter de baasZo bleef Jimmy nog wat mijmeren, totdat hij tegen het middei nachtelijk uur in een diepe slaap viel.... Toen Jimmy uren later met een schok wakker werd, wist hij zelfs niet bij benade ring hoe laat 't was. Hij zat eensklaps recht overeind in zijn bed en luisterde met allebei zijn oren wijd open. Hij vernam buiten duidelijk enig gerucht Het was net of er mensen over de sluisbruggetjes liepen, die hun best deden niet al te veel lawaai te ma ken. hampercentage voordeliger is dan een hoog spekpercentage. Welke vorderin gen inmiddels in Noord-Holland in de ze richting zijn gemaakt, blijkt uit de cijfers van het jaarverslag. Terwijl het hampercentage van een kampioenszeug uit Gelderland 20,6 be droeg, was het gemiddelde percentage van de Noordhollandse selectiemesterij 22,2 pet. met een hoogste percentage van 23,3. Hierbij moet bovendien worden be dacht, dat vleesvarkens minder voer nodig hebben dan spekvarkens. Bij de dure voederprijzen van tegenwoordig is dit een zaak van gewicht. Het aantal dekkingen was in het afgelopen jaar minder dan in 1950. Ziehier de cijfers: 1947: 7840 dekkin gen; 1948: 10.449; 1949: 16.505; 1950: 17.127 en 1951: 14.094. Een en ander zal wel zijn toe te schrijven aan het feit, dat dc prijsver houdingen wat anders zijn komen te liggen. Overigens is. waar het aantal beren ongeveer gelijk is gebleven, het ge middeld aantal dekkinen per beer ook teruggelopen. Verleden jaar waren er 19 (van de 98) berenhouderijen met meer dan 300 dekkingen, dit jaar werd slechts door 8 (van de 100) berenhouderijen dit aantal gehaald. Uit een en ander volgt, dat er geen aanleiding kan bestaan om het aantal berenhouderijen uit te breiden. Dit jaar waren er 46 berenhouderijen met min der dan 100 dekkingen en bij dit cijfer is het bedrijf niet lonend meer. Noord-Holland is nog steeds de enige provincie, waar het keuren van de beren op centrale punten geschiedt en niet aan huis plaats heeft. Dez<* wijze van handelen blijft uitstekend bevallen en de belangstelling er voor in andere provinciën is groot. Het W.K. verstrekte f 4000 en huurde het gebouw samen met het Wit-Gele Kruis. De mededelingen inzake het niet huren door het Wit-Gele Kruis berusten op een praatje. Afschrijving B, en W. zeggen, dat wanneer de gemeente het wijkgebouw niet had overgenomen, een en ander op een faillissement zou zijn uitgelopen. Men zou daarom maar overgaan tot af schrijving van de f 4000 over een reeks van jaren, waarvan echter een schrif telijke bevestiging ontbreekt. Het bestuur van het W.K. pntkent dit ten stelligste. Een dergelijk voor nemen is nooit ter sprake gekomen. Het W.K. dacht bij de overname van het wijkgebouw de f 4000 terug te zul len krijgen en daaraan een andere be stemming te kunnen geven. De toen malige secretaris-penningmeester keer de het W.K. niets uit en wendde het bedrag eigenmachtig aan ten bate van het badhuis. Het bedrag was bestemd voor de bouw van het wijkgebouw en de leden drongen bij het W.K.-bestuur aan op maatregelen tot volledige af lossing van het aan de stichting ge leende kapitaal. Afzien van de rente B. en W. delen mede, dat vaststaat, dat het W.K.-bestuur genegen zou zijn t.a.v. de exploitatiemoeilijkheden bij het wijkgebouw af te zien van de ren te van 3 pet. der lening van f 4000. Het bestuur van het W.K. vraagt of wanneer men afziet van de rente, dit dan niet tevens inhoudt, dat van het kapitaal zelf niet wordt afgezien. Wanneer men afstand van de rente doet ten behoeve van de exploitatie van het wijkgebouw, betekent dit, dat, wanneer dit niet meer wordt geëxploi teerd door de stichting en de schuld ten onrechte niet wordt afgelost, deze rente weer verschuldigd is. Conclusies B. en W. concluderen «lat het be stuur van het W.K. zich onttrekt aan zijn verantwoordelijkheid t.o.v. het badhuis, speciaal t.a.v. het restant tekort van het wijkgebouw. De raad heeft bij overname vastgesteld, dat de gemeente bij de overneming niet mag worden belast met het resterende ex ploitatietekort. B. en W. blijven van mening, dat het bestuur van het W.K. de moeilijkheden bij het badhuis heeft op te lossen. In plaats van ridderlijk zijn excuus aan te bieden voor zijn onwaardige beschuldigingen aldus het bestuur van het W.K. handhaaft het ge meentebestuur deze. Wanneer het be stuur van het W.K. het gemeentebe stuur nog niet van de ongegrondheid van zijn aanmerkingen heeft overtuigd, zal de publieke opinie daarover moe ten oordelen. (Ongecorrigeerd) De Tunesische premier, Sjennik, en nog drie Tunesische ministers zijn gis teravond gearresteerd, aldus te Parys ontvangen berichten. Dc drie ministers zijn Materi, minis ter van staat, Ben Salem, minister van Volksgezondheid en Mzali, minister v$n handel en ambachten. Zij zijn op hgt vliegveld van El Aoeina aan boord van een legervliegtuig gebracht en naar een nog niet nader bepaalde plaats in het binnenland overgebracht. Ook de drie leiders van de Neo-Destour zijn naar elders vervoerd De arrestaties strekten zich verder uit tot de voornaamste lei ders van de Tunes' 9 he extremistische partijen. Te middernacht is de staat van beleg afgekondigd. In alle steden is een avondklok ingevoerd tussen negen uur des avonds en half zes in de ochtend. De gemeenteraad van Lange schap van burgemeester H. S subsidie ad f 100.aan de i Reclassering en aan de verei deputeerde Staten nas beric houden aan de verordening re gen In de gemeente Langedijk regelen B. en W. thans denke ontkomen. De burgemeester goedkeuring werd onthouden, diel van een stopverbod, bijvoi beroep by de Kroon werd vai Oostzyde van de weg zal wel De heer K. van Dijk (PvdA) de gemeentesecretaris en de h In Noord-Scharwoude is de f te druk bezig met het verbred de straat. In elk der vier dorj verschillende smalle plaatsen e na aanmerkelijk verbreed, zoda niet veel meer overblijven, w verbreding kan worden overg< Wel zijn er nog verschillende die een werkelijke sta in de w men, doch het opruimen daan het huidige woninggebrek, st moeilijkheden, nog gezwegen onwil tot medewerking van s. eigenaars, terwijl de financiën c een woordje meespreken. De tot aangebrachte verbreding o meestal door achteruitzetten1 vs ken. Het brengt verbetering, d. doend is het niet bij een dru keer, zoals men dat aan de La heeft. Burgerlijke Stand Geboren: Gertrudis S. J,, G. J. Kramer en E. Groenland. A., z. van J. Gideonse en J. W burg. Aafke, d. van K. Wagei H. Visser. Getrouwd Klaas Glas en J M. Boon. Overleden: Gustav H. O. 60 jaar, gehuwd met A. Jonker. Kater, 75 jaar, weduwe van J. Hc Cornelis Bak. 89 jaar, weduwn; S. Fraai. Maria Bruin, 75 jaar, van J. Goudsblom. JAARVERGADERING VAN BEGRAFENISVERENIGINl In de jaarvergadering van de fenisvereniging te Noord-Schai werd tot bestuurslid herkozen, c K. Barten. Besloten werd, het b toestel aan de gemeente over t gen. De rekening der vereniging goedgekeurd met een batig sale f 274.Het ledental bedraagt Kolven De pers- en piopaganda-corr van de Ned. Kolf bond hield haar wedstrijd op de baan van de Klaver te Oudkarspel. Een 60-1: vers, leden van de clubs 1e St. tensbrug en die van de Lange clubs, nam er aan deel. Er w< 4 klassen gekolfd met een v voor de 2e, 3e en 4e klasse var 3, 6 en 9 punten. De uitslag was: 1. C. Bruin vai zellig Samenzijn" te Zuid-Schari 2e kiasser, die zonder voorgift sloeg; 2. J. Mulder van „Onder den" te Oudkarspel, bij over met Bruin 161 p.; een derde kolver; 3. C. Vlug, van „Onder den" te Oudkarspel, de kampioe de Ned. Kolfbond, 158 p.; 4. H. I van „Ons Genoegen" te Noord- woude, le klasse. 156 p. Eerste se: T. Mienes van „Ons Genoegen" te karspel, 54 p.; Tweede seriepi Drost van „Onder Vrienden", O: spel, 56 p.; dubbele serieprijs G tes, „Gezellig Samenzijn", Zuid- woude, 106 p.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2