Pim, Pam Pom en de blauwe vaas"^ De Nederlandse delegatie vertrokken naar Kaapstad Chefarine „4* In de greep van de woestijn r Inbrekersfamilie achter slot en grendel VruchtwisseSing is het enige wapen tegen de aardappeSmoeheid Antwoord Westei is voelhoorn DE DUITSE SCHA AANC De feestelijkheden in Zuid-Afrika Mei een Drommedaris voor Mevrouw Malan J. Musch onderscheiden Tableau de la troupe van het Rotterdams Toneel Autoverhuurder verduisterde nog dertig bromfietsen .Rotterdamse Comedie" start in September Het Radioprogramma Assen kan weer rusiig s/apen Groene zeep op deurknoppen Marker jongelui 's nachis van de straat Bewijs geleverd Do Verlanglijst van OEES Aanstichter van onlusten in Cairo aangehouden Sociale verbeteringen Belgische arbeiders Een ontvoeringspoging van Bao Dai ontdekt PU ROL IS PUUR GENEESKRACHT Grote waakzaamheid is noodzakelijk 4-voudige... inderdaad ued betere werking! PURMERENDER MARKT Nehroe spreekt ov Russische nota zal niel nieuws bevatten Birma bestrijdt Chines nationalisten Prettige atmosfeer t besprekingen UieebfreiLcdt WOENSDAG 28 MAART 1952 MET de D.C. 6 van de KLM „Prinses 1 Marijke" is gistermiddag de Neder landse delegatie, die op uitnodiging van het Zuidafrikaanse Jan van Riebeeck- comité de komende feestelijkheden in Kaapstad zal bijwonen, van Schiphol vertrokken. Van deze delegatie maken o.a. deel uit de yice-voorzitter van de Raad van Etate, jhr mr F. Beelaerts van Blok land, de president van de Hoge Raad der Nederlanden, dr. J. Donner, en de «Igemeen hoofdredacteur van het Alge meen Nederlands Persbureau „A.N.P.", de heer D. J. Lambooy. Dr K. H. E. Gravemeyer, algemeen gedelegeerde van de Nederlands Hervormde Kerk, die eveneens in de delegatie is opge- tsomen, verblijft reeds in Zuid-Afrika. In Lissabon en Brazzaville zullen ten •lotte nog leden van de Belgische, Franse en Portugese delegaties aan boord komen. De Nederlandse delegatie De acteur Jan Musch is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Dit is hem gisteravond medegedeeld door de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. Cals, tijdens de huldiging, na afloop van de Haagse opvoering van Bredero's „Spaanse Brabander". De voorlopige tableau de la troupe van het Rottrdamse Toneel voor het komende seizoen ziet er als volgt uit: dames: Fientje Bergheggen, Lily Bouw meester, Andrea Domburg, Jetty van Dijk-Riecker, Vera Harbrink, Eva Hauck, Magda Janssens, Coba Keiling, Kitty Knappert, Nell Knoop, Char lotte Kohier, Loudy Nijhoff, Elly Prin sen Geerligs, Georgette Reyewski. Lize Servaes en Ellen de Thouars. Voorts de heren Ben Aerden, Ko Arnoldi, Chris Baay, Eli Blom, Max Croiset, Frits van Dijk, Ko van Dijk, Sieto Ho ving, Ad Noyons, Adolf Rijkens, Die van Veen, Frans Vorstman en Lucas Wensing. Regie zullen voeren: Ko Ar noldi, Max Croiset, Frits van Dijk en Magda Janssens. Na de publicaties over de voort vluchtige Amsterdamse autoverhuur- dér H. G., die sinds de vorige week door de politie wordt gezocht, omdat hij achttien auto's en dertig bromfiet sen zou hebben verduisterd, is aangif te gedaan, dat G. op een ander adres ook nog dertig bromfietsen ter waar de van bijna f 10.000.heeft gehuurd en deze later heeft verkocht. De poli tie vermoedt, dat de autoverhuurder en zijn echtgenote zich buitenlands be vinden. heeft een model bij zich van de „Drommedaris", het schip, waarmee Jan van Riebeeck driehonderd jaar geleden naar Zuid-Afrika voer. In Kaapstad zal dit scheepje aan mevrouw Malan wor den aangeboden. Behalve ruim honderd kilogram post, voorzien van de speciale postzegels, die voor de viering van de Van Riebeeck- feesten door de PTT zijn uitgegeven, bevindt zich aan boord een brief van burgemeester d'Ailly aan zijn collega in Kaapstad, die bovendien een wand bord zal ontvangen van Rotterdams burgemeester, mr Oud. De delegatie zal o.a. een rondreis door Zuid-Afrika maken. De meeste de legatieleden worden over ongeveer drie en een halve week in ons land terug verwacht. In September zal het toneelgezel schap „De Rotterdamse Comedie", dat in Februari werd opgericht, zyn werkzaamheden beginnen. Het gezel schap zal bestaan uit 12 a 15 mede werkenden en heeft als kern de vol gende spelers: Elly van Stekelen burg, Mieke Verstraete, Kees Byus- se. Richard Flink, Wim Hoddes, Hans Culeman, Jan van der Linden en Frits Butselaar. Met enkele anderen is men nog in onderhandeling, ter- wfll voor stukken met een grotere bezetting gasten worden geëngageerd. In samenwerking met de drama turge Anna Blaman werd voor het repertoire een keuze gedaan uit werken van O'Neill, Steinbeck, Shaw, Vondel, Molière, Brecht, Ada- mov, Sartre, Achard en Anouilh. De regie der eerste stukken wordt ge voerd door Mieke Verstraete en Ri chard Flink. Het gezelschap is tevens in onderhandeling met een buiten landse gastregisseur. i JJejjmfattï ASWKINfij ASPIRIN IS AtlEEN ECHT MET HET 8AYERKRUIS (Advertentie, ing. Med.) DONDERDAG 27 MAART HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.muziek. 7.50 Dag opening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. Ö.00 Morgenwijding. 9.15 Gram.muziek. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.S0 Waterstan den. 9.35 Gram.muziek. 10.35 Vragen- beantwoording. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gevarieerde muziek. 12.00 „In Hol land staat een huis", vraaggesprek. 12.10 Gram.muziek. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Gram.muziek. 12.50 Financieel weekover zicht. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram.muziek. 13.20 Orkestconcert. 14.00 „Nederl. geologen naar Peru", causerie. 14.15 Gram.muziek. 14.25 „Kunstopvoeding in de Ver. Staten", causerie. 14.35 Viool en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram.muziek. 17.50 Regeringsuitzending: H. M. Laupman: „De Casuaris, Nieuw Guinea's reuzenvogel". 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.30 Zang en 2 piano's. 18.55 Voor de kinderen. 1"9.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Avro-all^rlei. 19.10 Lichte muziek. 19.40 Rubriek vón kunst en cultuur. 20.00 Nieuws. 20.05 „De vrouw in gezin, maatschappij en staat", causerie. 20.15 Radio Philharminisch Orkest. 21.30 „Nationale vraagstukken", discussie. 21.55 „Dit is mijn lievelingsmelodie", enquête. 22.25 Gevarieerd programma. 23.00 Nieuws 23.15 Sportactualiteiten. 23.3024.00 Gra- n-ofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 KRO, 10.00 NCRV. 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Morgen- gebel en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10 00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram.muziek. 11.50 „Als de ziele luistert", causerie. 12.00 Angelus. 1203 Gram.muziek. (12.3012.33 Land- en Tuinbouwmededelingen.) 12 55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13,20 Gram.muziek. 14.00 Pro menade Orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram.muziek. 15.30 Viool, cello en piano. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Surinaamse volksmuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Kamerkoor. 18.00 Nieuws. 18.15 Orkestconcert. 18.40 „Op de stel ling". 18.50 Gram.muziek. 19.05 Levens vragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.20 Meisjeskoor. 19.40 Radio krant, 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.10 Gevarieerd programma. (Pl.m. 21.00 Familie-competitie.) 22.15 Buitenlands ©verzicht. 22.35 Gram.muziek 22.45 Avond- overdenking. 23.00 Nieuws en SOS-berich ten, 23.15—24.00 Gramofoonmuziek. In Assen zijn niet minder dan elf inbraken gepleegd. Hoewel de totale buit niet zo erg groot was, ontstond toch een zekere mate van onrust onder de bewoners, temeer omdat de inbre kers tijdens de tweede serie uitslui tend woningen tot hun operatieteirein hadden gekozen. Uit het onderzoek der politie is ge bleken dat vader K. en zijn drie zoons, allen woonachtig te Winschoten, gere geld het dievenpad betraden. Aanvan kelijk pleegden zij niets anders dan looddiefstallen, doch langzamerhand breidde het werkterrein van de fami lie zich uit en werden er inbraken op touw gezet. Eerst in Winschoten, later in Oude Pekela, Scheemda, enz., totdat vader K. zich blijkbaar herinnerde dat twee zoons gedurende de bezet tingsjaren enige tijd in Assen in een internaat hadden doorgebracht. Zo doende werd de Drentse hoofdstad in het werkterrein opgenomen. Eerst werden vier kantoren bezocht, waar enig geld en veel sleutels werden ver mist en daarna kwamen zeven wonin- KERKELIJK NIEUWS Ned. Harv. Kerk. Beroepen te Rhenen: B. Baks te Capelle aan de IJssel. Geref. Kerken. Beroepen te Oos terend (Fr): W. P. H. Pouwels, candi- daat te Vlaardingen. Bedankt voor Ens: (Noord-Oost-Polder): E. de Vries te Dwingeloo. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te 's-Gravezande: G. de Vries, candidaat te Apeldoorn; te Meppel: R. J. van Ka- gee, candidaat te Apeldoorn; te Ba- rendrecht: J. Keuning, candidaat te Apeldoorn. Geref. Gemeenten; Bedankt voor 's-Gravenhage: A. Vergunst te Zeist. Vrije Evangelische Gemeenten. Aangenomen naar Nieuwvliet: Q. v. d. Vrie, hulpprediker aldaar. gen aan de beurt. Xn totaal werd onge veer 300 bijeen gegaard en met de buitgemaakte sleutels werden weer in braken in Meppel en in Deventer ge pleegd. Met een fluit naar bed Dat er angst onder de burgerij van Assen heerste moge o.m. blijken uit het feit dat een ingezetene de deur krukken van zijn woning elke avond insmeerde met groene zeep, om „de politie eventueel aan vingerafdrukken van de inbrekers te kunrfen helpen". Voorts was er een dame die nimmer vergat een fluitje mee naar bed te ne men, om bij eventueel bezoek daaraan een schrille fluittoon te kunnen ont lokken met het doel de buren te waar schuwen. De gemeenteraad van Marken heeft onlangs in de politieverordening een bepaling opgenomen, die bedoeld was om baldadigheid tegen te gaan. Volgens deze bepaling w. s het verboden dat jongelieden beneden acnttien jaar zich tussen 's avonds elf uur en 's morgens vijf uur op straat bevinden. Ged. Staten van Noord-Holland heb ben thans aan het gemeentebestuur bericht van ontvangst van het desbe treffende raadsbesluit gezonden, het geen in de praktijk wil zeggen, dat de bepaling in werking kan treden. De Hoge Raad heeft het arrest van het Gerechtshof te Leeuwarden, waarbij de Purmerender kermis-ex- ploitant P. W. werd vrijgesproken van het op de kermis gelegenheid geven tot hazardspel door middel van een z.g.n. grijpautomaat, vernietigd en de zaak terugverwezen naar het Hof te Arnhem. Het gerechtshof van Livingstone (Mtdden-Afrika) heeft de 45- jarige John Banda ter dood ver oordeeld wegens het vermoorden van zijn vrouw. Uit het verhoor der getuigen bleek, dat Banda rustig het politiebureau was ko men binnen wandelen met een pakket onder de arm, dat hij eerbiedig neerzette aan de voe ten van de dienstdoende wacht commandant. Op diens verzoek om maar 's uit te pakken, haalde hij een hoofd tevoorschijn en zei simpelweg: „Dat is mijn vrouw". Het lichaam werd later op een erf gevonden. Komt in Parijs aan de orde De ministerraad van de organisatie voor Europese Economische Samenwer king ,dic deze week te Parijs bijeen zal komen, zal o.a. spreken over voortzet ting van de liberalisatie, de toekomst van de Europese Betalingsunie en de samenwerking tussen OEES, de NAVO en de Raad van Etiropa. Bovendien staat op de agenda de vergroting vóór 1956 van de Europese productie met 25 procent. Europese deskundigen hebben een programma uitgewerkt, dat een ver groting van de electriciteitsproductie tot 350 milliard kwu, van de productie van ruw staal tot minstens 70 millioen ton en van de totale agrarische produc tie met .minstens 17 procent beoogt Bovendien moeten na 1956 jaarlijks minstens 2 millioen nieuwe woningen gebouwd worden. Maandagavond is Ibrahim Sjoekri, de vice-president van de „Al ïsjterakeya" (de Egyptische nationaal-socialistische partij waarvan de leden eertijds bekend waren als groenhemd-fascisten) gear- beramen van brandstichting in Caïro resteerd. Hij wordt beschuldigd van het op 26 Januari. De voorzitter der Al ïsjterakeya, Ahmed Hoessein, zit thans een gevangenisstraf uit van 18 maan den. Bovendien moet hij terechtstaan in verband met de ongeregeldheden op 26 Januari in Caïro. Op 17 Maart werd Hoessein vrijgesproken van een be schuldiging volgens welke hij een staatsgreep had voorbereid. Meer vacantie, eerder pensioen Het Belgische ministerie van Arbeid heeft een wetsontwerp ingediend ter verhoging van het aantal vacantiedagen voor handarbeiders. Handarbeiders ge nieten een vacantie van zes dagen per jaar, gedurende welke zij een dubbel loon ontvangen. Op grond van het wets ontwerp zullen b.v. de arbeiders, die 15 jaar loontrekkend zijn ook dus in dien dit niet steeds bij dezelfde werk gever is een extra vacantie van zes dagen ontvangen, evenwel zonder dub bel loon. De nieuwe regeling zou in 1953 van kracht worden. Voorts is een wetsontwerp ingediend, dat een hervorming beoogt van het stelsel der ouderdomspensioenen en der uitkeringen bij overlijden voor hand arbeiders. Op grond hiervan gaat het ouderdomspensioen in op 65-jarige leef tijd voor mannen en op 60-jarige leef tijd voor vrouwen. Op eigen verzoek is pensionnering met 60 resp. 55 jaar mo gelijk. De politie te Saigon maakt hekend, een samenzwering tot ontvoering van Bao Dai, hoofd van Vietnam, te heb' ben ontdekt. Men had Bao Dai willen ontvoeren tijdens een pleziertocht op zjjn jacht. Negen leden der beman ning zijn gearresteerd. De samen zweerders waren vaste contribuan ten van een organisatie der Vietminh in midden-Vietnam, aldus de politie, 6. Billie had in een oogwenk be grepen, dat hier een kans was om te ontsnappen. Als het hem lukte om de opening van de hut, naar de andere kant te draaien, zouden Kareltje en hij ongemerkt weg kunnen sluipen. Zonder er verder woorden aan te ver spillen, begon Billie langzaam de hut in het rond te draaien. Ze hadden ge luk, want de schildwacht die met zijn rug naar de opening toestond, bemerk te niets. Hij glimlachte dromerig, ter wijl hij naar de stemmen in de hut luisterde, maar het kwam niet in hem op om naar binnen te kijken, want verstaan kon hij de taal niet, die Bil lie en Kareltje met elkaar spraken, al begreep hij heel goed door het opge wonden gepraat, dat die twee aan het kibbelen waren. Inmiddels was het Billie gelukt om de opening naar da andere kant te draaien. „Voor elkaar!" fluisterde Billie schor van opwinding, terwijl hij naar buiten kroop. „Ziezo, die neger heb ik fijn voor het lapje gehouden. Ja, ja, Billie is niet zo guw te vrslaan! Wat zeg jjj ervan?" Maar Kareltje keek angstig om zich heen. „Laten we zo gauw mogelijk zien weg te komen. Die neger mocht het eens in zijn hoofd halen om acn- terom te kijken". „Het spijt me, dat ik dan zijn gezicht niet zal kunnen zien", lachte Billie. „Maar des te be ter. Voorlopig heb ik zijn gezicht al lang genoeg gezien. Vooruit!" En de twee vrienden maakten dat zij weg kwamen. voor elke plek ven Uw huid die verwond, gebrand, ruw, rood Is ol ontstoken* (Advertentie. ïnff Med.) De Stichting voor de Landbouw heeft ter bestrijding van de aardappelmoe heid vruchtwisselingsbepalingen in de provincie Noord-Holland vastgesteld. In de gehele provincie met uitzondering van het ontheffingsgebied en het uit zonderingsgebied moet men de vrucht wisseling 1 op 3 toepassen, hetgeen be tekent, dat men op grond, waarop in 1950 of in 1951 aardappelen werden ver bouwd, dit jaar geen aardappelen mag telen. In het ontheffingsgebied, waar de vruchtwisseling 1 op 2 toegepast mag worden, blijft de ontheffingsrooidaium van 29 Juli 1951 v^p kracht. Indien men in 1951 deze rooidatum heeft over schreden, zijn de normale wettelijke be palingen geldend. In dit geval mag men dus op het betreffende perceel eerst in 1954 met aardappelen terug komen. De ontheffingsrooidatum zal dit jaar en volgende jaren hoogstwaarschijnlijk weer op 20 Juli gesteld worden. Ook in het uitzonderingsgebied, waar algemene ontheffing van de vruchtwis selingsbepalingen van toepassing is, blijft de eis gelden, dat men moet rooien vóór 20 Juli. Zo niet, dan vervalt men voor het betreffende perceel in de 1 op 3 regeling. Bij overschrijding van de rooidatum in het vorige jaar gelden dezelfde bepalingen als in het onthef fingsgebied. De Stichting voor de Landbouw ver zoekt dringend goed de hand te houden aan deze vruchtwisselingsbepalingen. Indien dit seizoen overtredingen wor den geconstateerd, zal de Plantenziek- tekundige dienst zeer streng moeten optreden. Het grondmonsteronderzoek, dat dit jaar na de oogst geschiedt, vervalt voor lopig in het 1 op 3-gebied. In het ont- heffings- en uitzonderingsgebied blijft de grondbemonstering echter van kracht, omdat dit een van de voorwaar den is, waaronder de ontheffingen wor den verleend. De Stichting voor de Landbouw verzoekt de telers hun vol le medewerking te verlenen, niet al leen bij de bemonstering, maar ook CeU-d&m vl£jémtóÊJ<mz>Wï$ (Advertentie» lag. Med.) 69 Een ogenblik bleef de stilte zwaar en drukkend hangen, maar eindelijk hervond ben Yussef zijn stem. „Mijn vriend, gü meent toch niet dat wij ons niet schamen een derge lijk iets te doen? Meent gij dat 't ons gemakkelijk valt ons geweten het zwijgen op te leggen en de voorschrif ten die sheik Aïi ons heeft opgelegd, met voeten te treden? Toch moeten wij uit beide kwaden het minste kie zen, Het gaat niet om de vrouw of om ben Hasrif; het gaat om onze ge liefde stad en haar welvaart. Wan neer de waarheid bekend wordt, is El Araish verloren. Want wanneer Amid boet voor zijn misdrijf, wie zal dan zijn werk voortzetten? Hij heeft geen zoon die zijn voetsporen kan vol- gen". „Er zijn nog wel anderen die El Araish kunnen besturen", gromde ben Ibri boos, maar onmiddellijk klonken er kreten van ontkenning. „Neen, mijn vriend, dat is niet waar. Ik denk dat gij het zelf niet eens gelooft. Wij zoals we hier zitten, zijn te oud, te vermoeid om deze ko lossale taak op onze schouders te kun nen nemen. Het is een verantwoorde lijkheid die een man van onuitputte lijke energie en bijna bovenmenselij ke kracht, niet alleen van lichaam maar ook van geest, vereist. Zelfs in dien een van onze jonge mannen door het volk werd verkoren om Amids plaats in te nemen, dan zou de zaak toch niet goed lopen. Er is hier nie mand voor wie het volk de liefde koestert die het Amid toedraagt: zijn door: MARJORIE VERNON woord is voor hen wet omdat ze hem vertrouwen en liefhebben, omdat ze beseffen dat hij weet wat het beste voor hen is. Bovendien is er geen en kele jonge man en dat durf ik hier voor u allen ronduit te zeggen omdat ik weet dat gij het diep in uw hart met me eens zult zijn wiens lichaam en verstand, wiens moed en kracht, tegen die ontzaglijke taak zijn opgewassen. Er is slechts Amid ben Hasrif!" „Ja, dat is waar! Er is slechts A- mid ben Hasrif!" riepen de Ouden in koor. El Yussef stak zijn hand op en ver zocht stilte. „Dat is de reden waarom wij", ver volgde hij op zijn rustige wijze en sprak rechtstreeks tot ben Ibri, „het plan dat we zojuist bespraken, moe ten uitvoeren. Niet terwille van Amid, hoezeer we hem ook liefhebben, maar terwille van El Araish. Al het goede dat hier tot stand is gekomen, moet voortgang vinden. Het is bteer dat één mens wordt opgeofferd dan dat een heel volk moet lijden. We hebben geen keus, ben Ibri". „Bovendien", viel el Amri In, „ls het de schuld van de blanke vrouw. Zij heeft haar verleidelijke blikken op onze heer gericht waarom zou zij dan daarvoor niet boeten?" „Ja, hij heeft gelijk. Het is de schuld van de vrouw", viel een andere stem bij. Ibrahim el Yussef keek ben Ibri recht in de ogen. „Gij hebt het gehoord, mijn vriend, Hebt gij nog iets te zeggen?" Ben Ibri haalde weinig hoffelijk zijn schouders op. „Dat heeft geen zin meer, nu .blijk baar het besluit bij mijn broeders reeds vast staat", hoonde hij. „Er is geen andere uitweg mogelijk", herhaalde ben Ibrahim en zijn oude gezicht stond strak en vastbesloten „Vrede, Mahomed". Maar lang nadat de Raad was heen gegaan, zat hij in diep gepeins verzon ken, en zijn voorhoofd stond zorgelijk. Hij was ongerust over Mahomed ben Ibri en de smeulende wrok die hij in die gemelijke ogen had gezien HOOFDSTUK XX. Een van de vele kleine gunsten die Jane Frask ten deel was gevallen, was het gebruik van een Arabische merrie, waarop ze overal in El Araish mocht rondrijden. Hoe meer ze op onderzoek uitging, des te meer was ze verbaasd over de uitgestrektheid van deze merk waardige stad in het hartje van de woestijn, en verrukt over hare schoon heid. Behalve de bazaars, die tintel den van kleur en leven, bezocht zë ook de rustiger straten met hun geheim zinnige witte muren, zwierf ze langs schaduwrijke palmlanen en keek ze vol bewondering naar de boomgaarden van sinaasappels, citroenen en vijgen en de grappige irrigatiekanaaltjes die er zigzag tussendoor slingerden. De schrijfster kreeg nooit genoeg van dit groene juweel gevat in het koper van het woestijnzand. Bijna ie dere dag profiteerde ze van de haar geboden gelegenheid en exploreerde elk hoekje en gaatje Van deze boei ende stad, verrukt van alles wat ze zag, genietend van het kleurenspel en de exotische bekoring van dit alles. Op een stralende morgen ging ze als gewoonlijk uit. Mara achterlatend om een hoofdstuk dat ze de vorige avond had geschreven, over te typen. Het was geen lang hoofdstuk en het meisje merkte dat haar taak van die ochtend niet zwaar zou zijn. Weldra had ze haar typewerk gereed, stond op, ruim de papieren en de machine op en 'iep rusteloos naar de vensters en stapte op het balkon. De lucht was diep. Intens blauw en koepels en minaretten schitterden in het felle zonlicht. Beneden in de tuin verlepten oranje, rode en rose bloe men en lieten hun kopjes hangen van de hitte; de hoge pluimen van de palmen stonden roerloos tegen de ko baltblauwe hemel. Juffrouw Frask bofte dat ze buiten van dit alles kon genieten, dacht Ma- ra afgunstig. Ze zuchtte even toen ze daar stond met haar droeve hyacintblauwe ogen en haar slanke handen op de balustra de geleund. Het verdriet over de dood van Gary Cromer had zijn scherpste kantjes ver loren, niettegenstaande haar vroegere bewering dat dat onmogelijk zou zijn. Ze merkte beschaamd en teleurgesteld dat ze weer kon genieten van het schoons om haar heen. van een prach tige zonsondergang, van de koesteren de warmte overdag. Het was verkeerd, dacht ze, natuurlijk was haar hart ge broken, natuurlijk had niets meer be tekenis voor haar in dit leven.... Maar toch wist ze dat besef ver baasde haar dat de copv van juf frouw Frask haar nog steeds mateloo» boeide; en bij enkele dwaze opmer kingen van Jane had ze zelfs moeten lachen, tegen wil en dank. Mara schaamde zich daarvoor. Het scheen baar onbehoorlijk toe. "Slechts enkele dagen waren voorbij gegaan sinds Ga ry's dood en ze kon al Weer lachen' Welnu, ze had gedacht dat ze nooit in haar leven meer ereens om zou kunnen lachen. Het was harteloos en onnatuurlijk van haar. (Wordt vervolgd). wat betreft het betalen van de kosten van ongeveer twee gulden per monster, doof de veilingen te innen. Het spreekt vanzelf, dat ondanks de gegeven ontheffingen, het van het grootste belang is om zo enigszins mo gelijk vruchtwisseling toe te passen. Vruchtwisseling is en blijft de enige mogelijkheid om de zo gevreesde aard- appelmoeheid te voorkomen. Vooral voor het uitzonderingsgebied is het zaak om ten aanzien van deze in het verbor gene woekerende ziekte zeer waakzaam te zijn. Met de grote economische be langen wordt zo lang mogelijk rekening gehouden, maar er moet steeds aan wor den gedacht, dat wanneer een plotse linge aantasting zoji uitbreken, de wet telijke bepaling van 1 op 3 onmiddellijk zal moeten worden ingevoerd. In het rusthuis „Boskant" te Haar lem heeft mevrouw Aaltje C. van An- del Smits—Japinga haar honderdste verjaardag gevierd. Doordat in één tablet Chefarine „4", vier wereldberoemde genees middelen samenwerken, is de wei» king veel krachtiger en helpt het ook daar, waar andere middelen falen, BBROEMPt GENEESMIDDELEN IH ÉÉN TABLET 'nZftjedoet wonderen (Advertentie. Ing. Med.) Het was gisterochtend vroeg reeds duidelijk, dat de handel in vette koei en een minder vlot verloop zon heb ben. Er was een klein aanbod, hoewel dit later iets groter werd. De prijzen waren echter on-vast en het verloop was tamelijk stug. Dit gold ook voor de geldekoeien, ofschoon hiervan een flink aanbod was. Verse melkkoeien gingen redelijk vlot weg en ook voor graskal veren was meer animo. De handel in nuchtere kalveren blijft nog goed, cn de prijzen zetten zich hier was vaster. De fokkers waren duur, terwijl de gang stugger was dan verleden week. De en kele vette kalveren, die waren aange voerd, hadden weinig aftrek. Hoewel de schapenmavkt aardig bezet was, bleef de kooplust hier gering, hetgeen voor namelijk te wijten is aan de export- moeilijkheden. De enkele vette schapen vonden nog wei een koper. In de wei- ders zitten te weinig winstmogelijkhe den. Ook met de fokkers ging het traag. De varkensmarkt bood in de vroegte een troosteloos beeld. Later werd het iets beter, doch de prijzen gingen er niet op vooruit. De vette zeugen no- teeden rond f 1.84. De biggen hielden aardig prijs, doch de gang was hier kalm. Op de paardenmarkt verliep de handel stug, terwijl de pluimveemarkt naast een klein aanbod een kalme gang te zien gaf. Volgende week zal de nieu we markt voor het wolvee in gebruik worden genomen. Aangevoerd waren 950 runderen, w.o. 202 vette koeien f 23 per kg, handel stroever. 181 melk- en kalfkoeien f 675 —1050 per stuk, goed; 509 geldekoeien f 575750. kalm; 41 vette en gras kalveren f 280—360, meer handel; 1313 nuchtere kalveren f 2880, goed, fok kers f 60120, kalmer. 22 stieren f 675 —1550, kalm; 342 schapen, vette f 85 140, kalm, fok f 160200, stug, overhou- ders f 90130, stug; 51 bokken en gei ten f 1060, vlug; 170 vette varkens t 1.842.06, stug; 681 biggen, schram men f 3688, kalm, zware biggen f54 —85, kalm, lichte biggen f 32—52, prijs houdend; 14 fokzeugen f 300—350, kalm. 44 paarden f 675—1050, stug, duur. To taal 3565 dieren. 1700 oude kippen en hanen rode en witte f 2.10—2.25 per kg; 200 idem blauwe f 2.30—2.40 per kg; 200 eenden f 1.502.10 per stuk; 400 konijnen f 1.50 —9.00 per stuk. handel heel kalm. 13000 kippeneieren f 12.50—13.50 per 100 st.; 6000 eendeneieren f 10.00; 100 kievits eieren f 0.60 per stuk. Directie; J, BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Acheson verklaart: Sovjet-noia was onduidelijk Een van de voornaamste bedoeling» van het Westelijk»; antwoord op Sowjet-nota over Duitsland is trachten opheldering te verkrijgen or trent de Russische voornemens op h punt van de verkiezingen in g heel Duitsland onder internationa toezicht en het instellen van een d mocratisch en vrij Duitsland, aid heeft de Amerikaanse minister vs Buitenlandse Zaken Acheson gister» verklaard. De Sowjet-nota behandelde dit on werp op onduidelijke wijze en alle p gingen om aanvaarding van bevrec genrïe procedures te krijgen zi vruchteloos geweest. Volgens Acheson wees de Sowjet-not met nadruk op nationale strijdkrac ten, waarin nationale wedijver onde geschikt zou zijn aan de belangen V£ het gehele gebied. Antwoord van Wysiinski In diplomatieke kringen te Moskou verklaard, dat de Russische minist van buitenlandse zaken Wysjinski Dir dagavond de diplomatieke vertegei woordigers van Engeland, Frankrijk de Verenigd Staten mededeling hei gedaan van de hoofdpunten, die zuil» worden vervat in 't Russische antwoo op de nota van de drie westelijke gei lieerden over Duitsland. Het Russisc antwoord zal vermoedelijk o.m. de v» gende punten bevatten. Over verkiezi gen voor 'geheel Duitsland moeten Duitsers zelf beslissen; de Duitse gre zen zijn te Potsdam vastgesteld; Dui land heeft recht op een eigen leger. „Grote militaire uperaties zijn t gonnen" tegen Chinese nationalistisc troepen aan Birma's Oostelijke gre Dit is de vierde serie operaties, i dert de nationalisten in het begin v 1950 het land binnenkwamen. Zoals bekend heeft de delegatie het wereldjodendom, bezig met pog gen om schadeloosstelling van Dui land te verkrijgen voor 500.000 slac offers van het Nazi-regiem, aan de derale Republiek een betaling v zocht van een half milliard dolla De voorzitter van bedoelde delega de heer Moses Levitt, heeft op één ander toelichting geven en verklaa dat een deel van het halve milli» Verwachting tot Vrijdagavond; WINTERWEER Aanvankelijk zwaar bewolkt mei vooral in de Westelijke helft var het land sneeuwbuien, morgen op' klaringen en slechts enkele ver spreide buien. Matige, langs d< kust tijdelijk krachtige Noordoos telijke wind, maar aanvankelijk ii de Zuidoostelijke provincies zwak ke veranderlijke wind. In d» nacht en ochtend lichte tot mati ge vorst. Overdag temperatuur on het vriespunt.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 6